W erkloosheid vóór inflatie bestrijden Devaluatie van lire is doelmatig" Slavenburg's Bank In Engeland dreigt spionagesehandaal van de geschiedenis Albert Speer als „jodenredder Conferentie Zimbabwe geopend Euro-beambten zijn pendelen meer dan beu spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank Sacharov beschuldigt van diefstal 55 ;BUITENLAND: gemeente llllilllll tIKDE BEZORG TIK EUWS RDAN U>ER. I' KGB lipaanse koning loverlegt met Iniilitaire top Minister |De Geus in Washington Navobaas: Frankrijk voorbeeld is MAASTRICHT - De landen van de EEG leggen eenzijdig de nadruk op de bestrij ding van de inflatie. Daardoor stijgt de werkeloosheid in West-Europa met spron gen. „Dit leidt tot een neerwaartse spiraal beweging, die ongewenst is en ook onno dig". Ook in België reclame op radio en tv Europese commissie: Staking reeds succes Slecht gesteld met Vietnam-veteranen I DINSDAG 24 MAART 1981 PAGINA 5 A 56 VMZ) derland" (WMZ) heeft ten lorziening in de provincie iet westelijk deel van de welke dienst tevens omvat I een (M/V) innen; sche ontwerpen, welke de werpen van de systemen; /sternen. if gelijkwaardige opleiding; x; l nader overeen te komen, rijke mate overeen met die aken van de selektieproce- fe funktie kontakt opnemen ïst, telefoon 01100-27810, n 10 dagen na het verschij- ie N V Watermaatschappij Soes. )4 srneuzen brengt ter alge- iderdag 26 maart 1981 te vergadering van de raad in gehouden. 981 lurgemeester noemd, ickeloen ijk karakter ir lettertype gezet 3rd. ie op Via de telefoon LEZEN dat U moet U 3.00 extra alcheque ichrijving) insturen waarvoor wij u echter 3229, 4800 MB punt of komma Prijs incl 4% BTW 2.90 4.35 f 5.80 f 7.25 f 8.70 f 10.15 f 11.60 f 13.05 f 14.50 HAMBURG (UPI) - Adolf rs bouwmeester en la- minister voor de oor- Uproduktie, Albert Speer, /dat hij duizenden joden »ft gered van de gaskamer dwangarbeiders van L te maken, sneer, die misschien de echte vriend van de irer kon worden ge- Umd, werpt een nieuw rtt op het Derde Rijk in een jluW boek van zijn hand rper Sklavenstaat" heet. u'et Westduitse nieuws- Lazine -Der Spiegel" ijdde zondag aandacht aan jet nieuwe werk. Albert Speer (76) geeft toe jjt wat hem bij het redden de joden in de eerste plaats voor ogen stond het op gang houden van de Duitse oorlogsmachine was, bloot gesteld als zij was aan onaf gebroken Brits-Ameri kaanse bombardementen. „Slechts zeer zorgvuldig probeerde mijn ministerie het lot van de joden te verbe teren en dat gebeurde veelal doordat het arbeidspoten tieel op peil gehouden moest worden", aldus Speer. „Dui zenden joden kregen een kleine kans aan de massale vernietiging te ontkomen", schrijft Der Spiegel. Slechts een paar lukte dat omdat de leiders van de SS zo vastbe raden waren bij het uitvoe ren van hun uitroeiingscam pagne, voegt het eraan toe. Speer vertelt in zijn nieuwste boek zulke merk waardige dingen over Himmler en zijn medewer kers, aldus Der Spiegel, dat zij op de Marx Brothers gaan lijken. Tegen het einde van de oorlog verwierf Himmler volgens Speer ook de pro- duktie van alle belangrijke wapens. „Dat betekende het einde van de wapenproduk- tie", voegt hij eraan toe. Albert Speer werd in 1946 door het internationale mili taire tribunaal in Neuren berg tot twintig jaar gevan genisstraf veroordeeld. Hij zat ze uit in Berlijn-Spandau en zette zich daarna aan het schrijven van boeken over het nazi-tijdperk. Albert Speer bij zijn vrijla ting in 1966. MOSKOU - De Russi- I sche dissident Andrei Sacharov heeft de KGB, de Russische geheime politie, gisteren ervan I beschuldigd aanteke ningen van wetensch appelijke aard en een manuscript van zijn |l autobiografie uit zijn I woning in Gorki te heb- ben gestolen. De dissidente natuur kundige, die sinds ruim een jaar in ballingschap ;n Gorki woont, heeft de J beschuldiging geuit in Ij een getypte verklaring die zijn vrouw Jelena Bonner aan Westerse I correspondenten in Moskou heeft overlegd. Zij heeft het afgelopen weekeinde haar man in het voor buitenlanders I verboden Gorki be zocht. j MADRID (AFP/AP) - |ïoor de eerste keer sinds zijn toonsbestijging vijf jaar ge iden zal de Spaanse koning jliian Carlos vandaag een bijeenkomst houden met de wgste militaire autoritei- in het land. I Op het ministerie van De lta in Madrid benadrukt ten het ongekende karakter I® deze topbijeenkomst. De lïiaanse premier Calvo So- P.oen zijn minister van De lta Alberto Oliart zullen besprekingen van de ko- 1*8 met enkele tientallen peraals en luitenant-gene- pals bijwonen. I Washington (anp> - puister De Geus van Defen- I® heeft zijn Amerikaanse i Casper Weinberger I gisteren formeel op de hoogte I "Scht van de bezwaren die pwel de Nederlandse rege- JBg als het parlement hebben Ihet neutronenwapen. Ongeveer tweeduizend ar beiders namen deel aan een door het FNV georganiseerde protestdemonstratie, gisteren in Maastricht, gericht tegen het hoge aantal werklozen in Europa. De demonstratie viel op de eerste dag van de Euro pese top. BRUSSEL (AFP) - Frank rijk is een voorbeeld voor de andere Navo-landen, zo heeft de Amerikaanse gene raal Bernard Rogers, de op perbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, verklaard in een vraaggesprek met het Franse persbureau AFP. Generaal Rogers prees de inspanningen die Frankrijk zich getroost op militair ge bied. (Van een onzer verslaggevers) Dat zei voorzitter Wim Kok van het Europees Ver bond van Vakverenigingen (EVV) gistermorgen in Maastricht. Volgens het EW moet het beleid meer gericht worden op het aanzwengelen van de investeringen, zowel "berekening GeW"larktrekening 'oprei berekening Opzegtermijn Voor bedragen onder f 5.000,- géén opzeg termijn. Bij opname boven f5.000.-en binnen de termijn van 1 maand, wordt Vd% van het opgenomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het op genomen bedrag aan u berekend. f10.000.- Bij opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend Minimum saldo f 100.- f 1.000,- f 5.000.- Kenmerken Een geschikte rekening als u vrijwel direkt wenst te beschikken over uw tegoed Meer rente dan op de spaarrekening. Vooral geschikt wanneer u niet al te snel over uw spaargeld wenst te beschikken. Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour rente wordt berekend Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt. Aantrekkelijk als u wel de geldmarkt- I schommelingen wilt volgen, maar niet wilt vastzitten aan de bepeikingen van de partikuliere deposito's; vaste bedragen en termijnen, hoger minimum- saldo. U kunt direkt over het saldo beschikken, zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk. Prima rekening als u niet op korte termiin over uw tegoed wenst te beschikken. Direkte opname blijft echter mogelijk, retourrente in dit geval 3%. door de overheid als door het bedrijfsleven. Bij het begin van het top- overleg in Maastricht bood het EW premier Van Agt als voorzitter van de rege ringsleiders een actieplan aan voor de bestrijding van de al maar stijgende werk loosheid in de gemeenschap. Kok wees erop dat de natio nale regeringen in West- Europa elkaar naar de kroon steken met de forse bezuini gingsprogramma's. Langs die weg wordt gepoogd de inflatie een halt toe te roe pen. Dat gaat echter ten koste van de groeiende werkloosheid. „Wat wij nodig hebben", aldus Kok, „is een beleid dat tot vergroting van de inves teringen leidt. Zowel in de publieke als in de private sector. De risico's die aan zo'n beleid verbonden zijn kunnen gedragen worden wanneer alle landen daar gemeenschappelijke afspra ken over maken. Eén land is erg kwetsbaar". Een tweede hoeksteen van het EW-beleid is arbeids tijdverkorting. Het EVV streeft naar een arbeidstijd verkorting van 10% in vier jaar tijd. „Maar de Europese werkgevers houden op dit punt de boot af. Wij komen niet verder dan vrijblijvende gesprekken. Als EW willen we naar een meerjarig ka der, waarin nationaal en be- drijfstaksgewijs de werk tijdverkorting wordt inge vuld". Het gesprek van de EW- delegatie met Van Agt duurde ongeveer een half uur. „Hij heeft ons beloofd dat hij het dringend appel van het EW aan de rege ringsleiders zou presenteren. Hij heeft aangekondigd een uiterste poging te willen wa gen om tot afspraken te ko men", aldus Kok. Kok noemde het „verwerpelijk" dat er onvoldoende voorbe reidend werk is gedaan om tot belangrijke besluiten te komen op de top. „Maar toch hoeft dat geen beletsel te zijn om tot beslissingen te ko men", zei Kok. SALISBURY (RTR/ADP) - Als de verwachtingen van de regering-Mugabe bewaar heid worden zullen op de do norconferentie die gisteren in Salisbury is geopend vele honderden miljoenen dollars beschikbaar worden gesteld voor de economische weder opbouw van Zimbabwe. Dat geld is in de eerste plaats no dig voor de opvang van een miljoen terugkerende vluch telingen en voor een ambi tieus landhervormingspro ject. De koloniale erfenis brengt met zich mee dat enkele dui zenden blanke boeren een groot deel van de beste land bouwgronden bezitten, ter wijl veel van de 650.000 Afri kaanse boeren met een acuut tekort aan grond kampen. Premier Mugabe legde in zij n openingstoespraak ook de nadruk op de klemmende pro blemen van de plattelandsbe volking. „De situatie op het platteland, waar meer dan vier miljoen mensen op een nauwelijks toereikend be staansminimum leven, is alarmerend en hier en daar bijna catastrofaal. In het oude Rhodesië waren deze platte landsgebieden een soort kolo nie in de kolonie: verwaar loosd, uitgebuit, onderont wikkeld", aldus Mugabe. Deelnemers aan de donor-conferentie zijn onder meer Engeland, West-Duits- land, Frankrijk, Nederland, China en Sowjet-Unie. De belangrijkste fase van de vijfdaagse conferentie komt waarschijnlijk woens dag, wanneer de donorlanden in een zitting achter gesloten deuren hun hulp-toezeggin gen zullen doen. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL - Op de Belgi sche radio en televisie (BRT en RTB) zal binnenkort re clame worden ingevoerd. De Belgische regering-Martens heeft hiertoe besloten als on derdeel van een bezuini gingsplan voor de overheids uitgaven. Volgens premier Martens zal de radio- en televisiere clame naar Nederlands mo del in afzonderlijke „blokjes" worden ingepast in het ge wone programma. De Belgi sche eerste minister schatte de jaaropbrengst uit de etherreclame op 140 miljoen gulden. Het „crisisplan" waarover de Belgische regering na grote interne spanningen in de nacht van zondag op maandag overeenstemming bereikte, beloopt een be snoeiing van 4,5 miljard gul den op de collectieve uitga ven over het lopende jaar 1981. BRUSSEL/ROME (ANP) - De Europese Commissie heeft de devaluatie van de lire binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS! met zes procent gisteren „doelmatig" genoemd voor de sanering van de economische situatie in Italië. De organen van de Euro pese Gemeenschap zijn over het voornemen tot devalua tie geraadpleegd en hebben hun toestemming gegeven, zo liet de commissie weten. Eerder had de Franse mi nister van economische za ken, René Monory, al ver klaard dat zijn land de deva luatie van de lire steunt we gens het pakket monetaire en financiële maatregelen dat daarmee gepaard gaat. De ministers van financiën van de EG-landen zijn van tevoren telefonisch geraad pleegd, zo zei de Franse mi nister. Hij vond dat de mi nisters van landbouw nu moeten bekijken welke ge volgen de devaluatie moet hebben voor overeenkom sten betreffende de land bouwprijzen. Frankrijk zal vermoedelijk verlangen dat de „groene" lire, de mone taire eenheid die wordt ge bruikt bij prijsberekeningen in het kader van een aantal landbouwovereenkomsten, overeenkomstig in waarde vermindert. De reacties in Italië zelf waren wat minder positief. De communistische partij noemde de monetaire maat regelen van de regering te genstrijdig en een klap in het gezicht van de werknemers, de werklozen en de armen. De fractieleider van de partij in de Kamer van Afgevaar digden, Fernando de Guilio, zei: „Dit is geen regering, het is legale bedotterij". Maar ook de christen-democraten hadden hun twijfels over de doelmatigheid van het pak ket. De maatregelen lijken gezien de economische situa tie noodzakelijk, maar on voldoende, zo verklaarde af gevaardigde Andrea Boruso. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van maan dag een nieuwe spilkoers voor de Italiaanse lire vast gesteld. Deze bedraagt thans ƒ22.275 per 10.000 lire. De oude spilkoers was 23.697. De spilkoers wordt vastge steld als een gewogen gemid delde van de EEG-valuta's. STRAATSBURG (AP/ANP) - Ambtenaren in dienst van het Europese parlement zijn gisteren in staking gegaan uit protest tegen het voortdurend heen en weer moeten reizen tussen Luxemburg, Brussel en Straatsburg. De staking blijkt reeds effect te hebben. De ambtenaren zijn onte vreden over het feit dat ze gedwongen zijn heen en weer te pendelen tussen Luxem burg waar het secretariaat van de Europese Gemeen schap is gevestigd, Brussel waar de Europese Commissie vergadert en Straatsburg, omdat de regeringen van de tien lidstaten het niet eens kunnen worden over een per manente zetel voor het parle ment. Het administratieve perso neel inclusief de tolken be sloot met 1.183 tegen 438 stem men om deze week in staking te gaan tijdens het driedaagse debat over de Europese land- NEW YORK (AFP) - Bijna een kwart van de Viet nam-veteranen in de Verenigde Staten is sinds het einde van de oorlog in aanraking geweest met de justitie. Dit is een van de conclusies van een in 1973 gestart onderzoek van het Amerikaans centrum voor politiek onderzoek. Volgens het onderzoek, dat aan het Congres zal worden voorgelegd, heeft meer dan eenderde van de afgezwaaide soldaten te lijden van depressies. Verder heeft van de zeventig procent van de mannen die na terugkeer hun studie hebben hervat, maar twintig procent die afgemaakt. Het aantal Amerikanen dat in ^ietnam gevochten heeft bedraagt 2,8 miljoen. bouwprijzen. Stakingsleiders zeiden dat ze op deze manier onderhandelingen over het vraagstuk wilden afdwingen. Het parlement heeft echter niet de macht om de beslissing te nemen, aangezien die bij de regeringen van de lidstaten ligt. Postende stakers voor de ingang van het parlementsge bouw verhinderden mensen het gebouw binnen te gaan. Deze laatste actie is een re actie op het besluit van het parlement om alle vergade ringen dit jaar in Straatsburg te houden. De ambtenaren die merendeels in Luxemburg wonen, willen dat een groot deel van de activiteiten van het parlement in Luxemburg plaatsvindt, totdat een besluit over een definitieve zetel is genomen. De staking van het perso neel van het Europese parle ment blijkt een succes te zijn. Het parlement is gistermid dag in Straatsburg slechts voor vijf minuten bijeen ge weest. De voorzitter van het parlement, de Frangaise Si- mone Veil, schorste de verga dering na vijf minuten omdat van de zeven talen waarin normaal een simultaanverta- ling plaatsvindt nu slechts in drie talen vertaald kon wor den, Nederlands, Duits en Frans. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii n,c"en van Slavenburg's Bank zijn folders beschikbaar over alle spaarvormen en de algemene spaarvoorwaarden «Id.a,P''nsenkade 3.076-222820 Or„t:VJtmarkt 6' 01140-13456 C ut' Mathildastraat 13-15,01620-58600 C aal' ncentiusstraat 101650-39326 iem» "9e Wolstraat 10,01178-1740 i 'euzen, Kersstraat 13,01150-95851 Hoofdkantoor Cooismgel 63. Postbus 1045.3000 BA Rotterdam, X—X telefoon 010-695911 (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN - De Russische spionnen Burgess, Maclean, Philby en Blunt, die als mol len de Britse veiligheidsdien sten ondermijnen, hebben volgens de journalist Chap man Pincher een grootmees ter gehad in de persoon van Sir Roger Hollis, die van 1956 tot 1965 directeur-generaal was van de Britse .contra-s pionagedienst. Hollis zou een KGB-agent zijn geweest over een periode van bijna 30 jaar en daarvoor gezorgd hebben dat de Britse contra-spionagedienst MI-5 volledig werd uitgeschakeld. Russische spionnen konden in Engeland vrijwel ongestoord hun gang gaan. Premier Margaret That cher heeft gisteren, kort voor haar vertrek naar Maastricht, een onderzoek gelast in de af faire en vanuit het Lagerhuis gaan er al stemmen op die suggereren dat de affaire Hollis van hogerhand in de doofpot is gestopt. De voor malige premiers Harold Wil son en James Callaghan zou den op de hoogte zijn geweest van ernstige verdenkingen tegen Sir Roger Hollis en ook Margaret Thatcher zou van de beschuldigingen tegen hem hebben afgeweten. Sir Roger, de zoon van een Anglikaanse bisschop, stond al onder verdenking toen hij directeur-generaal was van MI-5, de Britse binnenlandse Veiligheidsdienst, maar pas vi]f jaar na zijn pensionering in 1970 werd Sir Roger 48 uur lang ondervraagd. De ant woorden die hij gaf waren buitengewoon onbevredi gend, maar hij kon niet tot een bekentenis worden gedwon gen. Sir Roger Hollis overleed in 1973. Een jaar daarna kreeg Lord Trend die gedurende tien jaar secretaris van het kabinet van de premier was geweest en bekend stond als een van de onkreukbaarste Britse burocraten de geheime opdracht om een onderzoek in te stellen naar het mogelijke verraad van Sir Roger. Lord Trend kwam tot de gevolg trekking dat er sterke bewij zen waren dat MI-5 geduren de tal van jaren door de Sov jets was geïnfiltreerd en dat Sir Roger een voor de hand liggende verdachte was. De affaire Hollis kan het grootste spionagesehandaal in de Britse geschiedenis wor den. Volgens Chapman Pin cher zijn ook topfiguren van de CIA ervan overtuigd dat de Russische KGB de Britse vei ligheidsdiensten volledig in de zak had. In 1975 zou de toenmalige directeur-gene raal van MI-5, Sir Michael Hanley aan premier Harold Wilson hebben medegedeeld dat een van zijn voorgangers voor de Sovjet-Unie had ge werkt. De activiteiten van Sir Ro ger Hollis als KGB-agent zou den kunnen verklaren hoe het mogelijk was dat mannen als Philby, Burgess en Maclean en Anthony Blunt jarenlang hun gang konden gaan als Sovjet-agenten zonder in de val te lopen. Deze drie namen de wijk naar de Moskou en Blunt werd na ontmaskering met rust gelaten en toege staan de koninklijke schilde rijen te beheren. Roger Hollis werkte voor de oorlog in een speciale dienst die toezicht hield op de Sov jet- en communistische acti viteiten in Groot-Brittanië. Chapman Pincher doet daar over onthullingen in The Dai ly Mail en in een boek van zij n hand, dat deze week zal ver schijnen. ItImmIlliniumIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIMINIMIIIIMMIIIIMNlllll1IIMNMIIIIIIllMil

de Stem | 1981 | | pagina 5