;uwe, Rotterdam moet niet blazen cursus Inkrimping bouwplan onaanvaardbaar T entoonstelling Freddy Repko in Axel geopend stional* s optiek :m xint KOP-STAARTBOTSING IN BIERVLIET Gedeputeerde Don over het grote Ipg-spel: URSUS GINNERS Bouw ziekenhuis Kanaalzone begint in 1983 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND week ÉTJES BUITEN -SE AXEL landtefceningenactie oor ziekenhuis (ostburg geslaagd Hulst Kloosterzande pint Jansteen Me mille ubsidie oor MAB Axel Jeugdcircus Reinardi viert derde lustrum T entoonstelling Over het Land van Hulst STREVEN BESTUUR: Eerlijk zeggen Noodwet ■tfRPAG 7 MAART 1981 van onze 7 Veerse Meer. n welkom. juli tot 1 augustus ot 8 augustus van harte bedanken voor s en bloemen, die we bij sest mochten ontvangen. i Lena irberghe-van Goethem 81 .amswaarde organiseren art a.s. om 19.45 uur in isterzande. mevr. Biesbroeck, Hulst, ir. Van Waterschoot, 208. i zijn reden voor. sdere koper een leuke daarom naar: Optiek luist 01140- issage !l. 01155-1208 Alexanderstr. 4 S0 en: 150-17920 140-3751 00-28030 01184-19910 ■yjjeen onzer verslaggevers) [oostburg/breskems - lehandtekeningenactie onder l West-Zeeuwsvlaamse be- lolking, met als doel adhesie te Etuigen aan het doel het zie- |nhuis in Oostburg in zijn Bidige vorm te behouden,' is Eslaagd. (Ongeveer 95 procent van de bevolking heeft zich [hter deze doelstelling ge ilaard. „Een groot succes", Lr; Bram Heijboer uit Bres- W een der initiatiefnemers jor deze actie. De handteke- Lgen zijn overhandigd aan bestuur van het ziekenhuis l Oostburg, die dankbaar dit Lggesteuntje heeft aanvaard. Niet dat men op zijn beurt de jidtekeningen weer ergens lat aanbieden, maar op ge- Este tijd en plaats zal men het Invoelen van de bevolking iar voren brengen. I Kunstzinnige vorming - In let artikel over de start van |rie nieuwe cursussen van de uitzinnige vorming in De pem van vrijdag is abusie- fcelijk een verkeerd telefoon nummer vermeld. Belang stellenden voor de cursussen Irafiek, keramiek en wol- foinnen kunnen voor de no- Bge informatie terecht bij Lvrouw J. Vergouwen-de Taluwé, telefoon 01140-13661. f Bridge - De bridgeclub pulst speelde in Den Dullaert rscheidene wedstrijden, litslag: A-groep: Howell 10 |et 12 paren en maximum core van 270: 1. heren Bies- jroeck-Beuzenberg 72,22, 2. :htpaar De Feyter 55.93, 3. |nw. Biesbroeck-hr. Van si 54.81, 4. heren Snuve- inck-Burggrave 53-33, 5. r Borm 51.48. El-groep: Howell 10 met 12 Jaren en maximum score |an 216: 1. heren De joy-Van Aart 64.35, 2. da- es Kint-Mast 57.41, 3. mw. tarts-hr. Bar 56.94, 4. dames jfandels-De Booy 53.70, 4x 5 ihtpaar Kint 49.07. C-groep |owell 10 met 12 paren en ïaximum score van 216: 1. khtpaar Pauwels 58.33, 2. fcw. Stallaert-hr. De Nijs fe.02, 3. mw. Mullaert-hr. P'Hondt 56.02, 4. heren yijs-Van Laere 53.24, 5. da- Voet-Van Hootegem IS. |Zeehengelclub - De zee- igelvereniging De Vogel foudt vrijdag 13 maart de Jorjaarsvergadering in ho- II Van Leuven te Klooster- Jande. Aanvang 20 uur. (aast de gebruikelijke jaar- Inslagen van secretaris en pningmeester zal ook de fclectiewedstrijd in Vlissin- jen worden besproken, [fervour kunnen henge ls zich nog tot en met 13 taart opgeven bij het be- juur. loterij - De eerste prijs de loterij, die werd ge- 'uden ten bate van de jaar- lorkt, een dik varken, werd ■Wonnen door J. Vlaeminck it Sint Jansteen. De tweede 'ijs, een big, ging naar Em. oys uit Heikant. Supportersclub - De sup- ortersclub van de voetbal- ereniging Steen rijdt zon- a? met een extra bus naar Wkzee, waar de wedstrijd Wikzee 1-Steen 1 wordt ge- Wd. De bus vertrekt om 'deen aan de kerk te Hei- Mt en om kwart voor een 'o de kerk in Sint Jansteen. 'n een onzer verslaggevers) Kneuzen Als de ge- "flteraad akkoord gaat, "Igt de stichting Muziek Ak- Weiten Biervliet (MAB) een aS van 3203 gulden van de '®eente Terneuzen. 5jt bedrag is de helft van het tyioitatietekort dat de stich- liep bij de organisatie '"het Beukelpopfestival in Mus van het vorige jaar. festival ging toen niet door '"'"ge de slechte weersom- M'gheden. "middels is de stichting [""bezig enkele benefietcon- ien te organiseren teneinde geleden verlies te minima len. Deze concerten zijn 'er niet voldoende om het "ene tekort aan te zuive- i). gemeente wil met deze ."malige subsidiebijdrage de "'ing een steuntje in de rug "en Het voorstel van het i&f worc"; donderdag 12 behandeld in de com- 16 voor cultuur. BIERVLIET - Op de en waarvan er twee volko Braakmanweg ontstond men werden vernield, vrijdagmiddag een ketting botsing, waarbij vier perso nenauto's waren betrokken Biervliet, wilde linksaf de noeuvre en stopten. De auto- waarvan ook de tweede en de Lange Betteweg inrijden. bestuurder H.S. uit Zoute- eerste auto werden bescha- De bestuurders van de lande zag dit echter te laat en digd. Een auto met aanhangwa- twee achter hem komende botste tegen de derde auto, personenauto's zagen de ma- die doorschoof, tengevolge gen, komende uit de richting Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllllllllllllllllllllllllllll Brandbrief over bieb in Oostburg (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - Het bibliotheekbestuur van West-Zeeuwsch-Vlaanderen vindt een dreigen de inkrimping van het nieuwbouwplan voor de bieb in Oostburg onaanvaardbaar. Dat blijkt uit een brief aan b. en w. van Oostburg naar aanleiding van de re cente ontwikkelingen rond het multifunctioneel cen trum in die plaats. De bibliotheek zou daarvan een onderdeel gaan uitma ken. Het bieb-bestuur is, in overleg met de rijksinspectie openbaar bibliotheekwerk, steeds uitgegaan van een bouwnorm voor een gemeente van 10.000 inwoners. Nu ech ter dreigt die norm te worden teruggebracht tot 8.000 of zelfs 5.000 inwoners. Met die som bere boodschap zijn vertegen woordigers van de bibliotheek teruggekomen uit de werk groep die het multifunctioneel centrum voorbereidt. Het bestuur van de stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek West-Zeeuwsch-Vlaanderen schrijft nu aan b. en w. niet zonder reden te zijn uitgegaan van een norm van 10.000 in woners. „Oostburg is het centrum voor vele onderwijsvoorzie ningen en de hoofdbibliotheek heeft een duidelijke functie ten opzichte van de kernen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, die bezocht worden door de bibliobus. Tevens is Oostburg een regionaal centrum voor interbibliothecair leenverkeer en inlichtingenwerk", aldus de brief. Het bestuur begint het daarin te betreuren dat men in zee is gegaan met de gemeente om in het kader van het mul tifunctioneel centrum ook een nieuwe bibliotheek te bouwen. Enkele bestuursleden wilden altijd al op eigen houtje door- faan met de reeds vergevor- erde bouwplannen. De an deren beginnen nu ook naar dat standpunt te neigen, zo blijkt uit de brief, waarvan de slotregels geen ruimte of twij fel laten: „De belangrijkste schakel in de bibliotheekvoor ziening in onze streek, de ves tiging in Oostburg, dreigt nu niet in de door ons noodzake lijk geachte vorm en omvang gerealiseerd te worden. Wij wensen de verantwoordelijk heid daarvoor niet te nemen. Afschriften van de brief zijn onder meer verzonden aan alle raadsleden in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en aan de provinciale biblio theekcentrale. Koffiebar - Zaterdag 7 maart houdt de jeugdvereni ging van de Gereformeerde Gemeente in Axel (Club 15 plus) een koffiebar in het to renlokaal van de Nederland se Hervormde kerk te Axel (niet in de ink, zoals eerst is aangekondigd). De Middel burgse groep Jojo verzorgt de muziek. De koffiebar gaat om 20.00 uur open. (Van onze correspondent) AXEL - Wethouder P. Apers opende gistermiddag de tentoonstelling over het werk van Freddy Repko in het Streekmuseum Het Land van Axel in aanwezigheid van tal van genodigden. „Na het educatieve nu iets voor iedereen", merkte de, wethouder op, de hoop uit sprekend dat de tentoonstel ling door zijn goede herken baarheid voor de mensen een grote aantrekkingskracht zal hebben. Wethouder Apers noemde de belangstelling voor de vorige week afgeslo ten tentoonstelling over 100 jaar Vlaamse literatuur te leurstellend, daarbij opmer kend dat het voortgezet on derwijs de grote afwezige was. Mevrouw Thijs, een goede vriendin van de exposerende Freddy Repko en lid van de museumcommissie, zei het fijn te vinden dat „een vrien din hier komt exposeren". Naast de duidelijkheid en de herkenbaarheid wees ze op de bewogenheid in het werk van mevrouw Repko. Freddy Repko bedankte iedereen die had meegewerkt aan de tot- standkoning van de tentoon stelling en overhandigde me vrouw Thijs uit waardering een bloemetje. Het werk van de Terneu- zense Freddy Repko is te zien van 7 maart tot en met 28 maart in het Streekmuseum Het Land van Axel van 13.30 tot 17.00 uur, iedere week van woensdag tot en met zater dag. De tentoonstelling is niet meer open op de eerste maan dag na de opening in verband met de geringe belangstel ling op deze avond. Op de tentoonstelling is een groot aantal olieverfschilderijen te zien, zowel op linnen als op spaanplaat, waaronder een 13-tal portretten, alsmede een prachtige collectie etsen. „Wekelijks traint het jeugdcircus (Van onze correspondent) HULST - Het Hulster jeugdcircus Reinardi bestaat op 1 april 15 jaar. Ter gelegenheid daarvan geven de jeugdi ge circusartiesten komende zaterdag 7 maart een feestelijke voorstelling in gemeenschapscentrum Den Dullaert. De belangstellenden worden om half drie verwacht. Ook in dit jubileum jaar vinden weer op vele plaatsen voorstellingen plaats. Zo is het jeugd- in 't Houtenkwartier. circus op 5 april present in de stads schouwburg van Maastricht. In de zomermaanden wil men zich nog en kele keren manifesteren in de Hulster binnenstad, waar op verschillende pleinen voorstellingen plaats zullen vinden. Het jeugdcircus telt momenteel 60 leden, jongen en meisjes tussen 6 en 16 j aar. Ze trainen wekelij ks in activitei tencentrum 't Houtenkwartier. De op tredens van het jeugdcircus zijn afge stemd op een publiek van alle leeftij den en trokken de afgelopen jaren veel belangstelling. Zo verschenen de jeugdige Hulster circusartiesten twee keer op de Nederlandse en een keer op de Belgische televisie. Jaarlijks wor den zo'n 15 voorstellingen gegeven in Nederland en Vlaanderen. Twintig medewerkenden zorgt voor de bege leiding. =niiiiiiiiiiigiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii7H HULST - Galery van Geyt organiseert van. 13 tot 31 maart een tentoonstelling van schilderijen, tekeningen en grafiek, gewijd aan „Het Land van Hulst". De deelne mende kunstenaars zijn Piet Boeren, Han van Hagen, Jac. de Jonge, Urbain Marin, J. Mathus, Gerard Menken, Marleen Iserbyt en Frans van de Winkel. De tentoon stelling is op werkdagen ge opend van 9.00-12.00 en 14.00-18.00 uur (zaterdag tot 17.00 uur) en zondags van 14.00-17.00 uur. Dinsdags ge sloten. TERNEUZEN - Staatsse cretaris mr. E. Veder-Smit heeft het programma van eisen voor de nieuwbouw van een ziekenhuis in de Kanaalzone goedgekeurd. „Wij streven er naar dat bij wijze van spreken op 2 januari 1983 de eerste paal de grond in kan", aldus ir. J. Korbee, voorzitter van het Ka naalzone-ziekenhuisbestuur. „We zijn erg gelukkig met de goedkeuring, alleen is het wel jammer dat er zolang overheen is gegaan voor het zover was". Het ziekenhuisbestuur wil bij de plannenmakerij tijd en geld besparen door gebruik te ma ken van de bouwplannen van een reeds bestaand ziekenhuis in Winterswijk. „De voorbereidingstijd wordt dan bekort omdat we de schetsplanfase kunnen over slaan en berekeningen hebben aangetoond dat de financiële besparing door zo te werk te gaan, aanzienlijk is", aldus de heer Korbee. In de tweede helft van deze maand komt het ziekenhuis bestuur bijeen om de "route uit te stippelen". „Het heeft echter weinig zin om helemaal van voren af aan te beginnen. Veel zaken in ziekenhuizen zijn ge normaliseerd en ons pro gramma van eisen sluit aardig aan bij het reeds gerealiseerde ziekenhuis in Winterswijk", vervolgt de heer Korbee, die er zijn waardering voor uit spreekt dat het Winterswijkse bestuur zo spontaan mee werkte en zijn bouwplannen beschikbaar stelde. Rotterdam heeft de boot gemist. Schepen vol pro fijtelijk gas meren voorlo pig aan in de Zeeuwse Sloehaven. Via een vette subsidie pobeert het ge meentebestuur van de Maasstad alsnog om een LPG-terminal van Shell, BP en Oxirane van de grond te krijgen. De Zeeuwse gedeputeerde Wim Don wil het eigenlijk zo hard niet zeggen, maar zijn reactie op de recente ontwikkelingen in Rijn mond komt op hetzelfde neer. Wat is het geval? Rotter dam staat met een geldbuidel te rammelen en wil 20 mil joen uittrekken voor de bouw van een LPG-haven en de aanleg van een pijpleiding tussen Europoort en Moer dijk. In dit Brabantse indus triegebied moet in de visie van de regering een landelijk verdeelstation voor LPG komen. Voor Zeeland liggen de kaarten heel wat gemakke lijker als we Don mogen ge- loven. Niet alleen draait hier al een gasterminal: Eurogas in het Sloe, ook ligt er een pijpleidingstraat vanuit Vlissingen-Oost naar West-Brabant, een pijp erbij voor LPG is gauw gelegd en stuit aldus Don in geen geval op planlogische bezwaren. Of Zeeland ook zo gretig met de beurs zal zwaaien om Euroga tegemoet te komen in een dergelijke pijpleiding is een tweede. Don. wij staan niet zo snel met de geldbuidel te rammelen want Zeeland is nu eenmaal niet zo'n rijke provincie, maar we gaan in de nabije toekomst zeker over zo'n pijpleiding praten. Van het Rotterdamse geblaas om direct met 20 miljoen op tafel te komen, ben ik niet onder de indruk. Het grote Rotterdam moet niet probe ren het kleine Zeeland in een hoek te duwen. Ze moeten eerlijk durven zeggen dat wij ze een slag voor zijn ge weest". De voorbereiding voor de bouw van een LPG-terminal begon in Zeeland al in 1976 met de aanvraag van een op richtingsvergunning van Eurogas. Via moeizame pro cedures eneen gevecht van de regionale Milieu-inspectie, dat herhaaldelijk tot bij de Raad van State voerde, ex ploiteert het bedrijf nu een terminal met een capaciteit van 18.000 kubieke meter LPG, in 1983 zou dat al zo'n half miljoen kubieke meter moeten zijn. Naast Eurogas doen zich in het Sloe ook de ontwikkelin gen voor rond de drijvende LPG-terminal de "Berge Sa ga", een schip dat goed is voor een jaarlijkse overslag van 250.000 ton gas. De regering heeft de be staande situatie in de Sloe haven vorige week gesanc tioneerd, tot tevredenheid van Zeeland en tot grote schrik van Rotterdam en Shell en BP. Beide maat schappijen lijken plotseling niet meer zo'n trek te hebben in de bouw van een terminal op de Maasvlakte. Niet alleen omdat Shell vanwege de sterk gestegen LPG-prijs niet meer zo gas- minded is, maar wellicht ook omdat dit bedrijf al een flin ke optie (80 procent naar verluid) heeft op de toekom stige opslagcapaciteit van Eurogas in Vlissingen. Bovendien worden de multinationals via de nood wet LPG verplicht om afvoer groter dan 500.00 kubieke meter gas per jaar per pijp te transporteren. En een pijp leiding van Europoort naar Moerdijk gaat een slordige 70 miljoen gulden kosten, een weinig rendabele investering aldus de eerste reactie van Shell. Het grote LPG-spel lijkt nu pas begonnen. Zeeland beschikt over aardige pion nen, al hebben die altijd in een wat donker hoekje ge staan. Dat bleek al tijdens de hoorzitting over de noodwet LPG in februari 1980 toen de gedeputeerde Wim Don zich hogelijk verbaasd toonde over het feit dat Zeeland niet betrokken was geweest bij het ambtelijk overleg. Hij constateerde toen een ontstellend gebrek aan inzet en informatie in Den Haag. Don vatte dat toen samen in de formule "R-kwadraat Z-H" ofwel Rotter dam-Rijnmond, Zuid-Hol land als eensgezinde part ners in LPG-lobby. Don vroeg om bestuurlijk overleg en dat is er gekomen. „Naar aanleiding van dat gesprek ging vorige week de kogel door de kerk", zo con stateerde Don gisteren te vreden. Vooralsnog staat Zeeland op winst. Shell, BP en Oxirane, de plotseling op gedoken derde geïnteres seerde in de Maasvlakte ter minal bezinnen zich op de ontstane situatie, zo deelde Shell mee. Net of ze niet wisten dat er in Zeeland al een paar jaar gas wordt aangevoerd. Rot terdam wil van de regering eigenlijk de toezegging dat Shell en partners nog eens een miljoen LPG mogen gaan aanvoeren om zo de leiding naar Moerdijk lucratief te maken, 's Werelds eerste ha venstad leurt met een zak duiten om de zogenaamd aarzelende multinationals door de wind te krijgen en Zeeland? Zeeland lacht vol leedvermaak! Paul de Schipper. s

de Stem | 1981 | | pagina 19