Zm Werklozen aten doen I CARNAVALSFINALE IN KLOOSTERZANDE ketaald werk Ohago Kamer: meer greep op wapenexport Snotapen Legerplaats gesloten Kamermeerderheid steunt Brokx 'C a Pakistaans vliegtuig gekaapt Merijntje El Salvador: Democraten VS waarschuwen voor „tweede Vietnam" Volgend jaar ben ik er weer VANDAAG Duitsers zweren bij nasynchronisatie VAN ZEELAND Vrees voor riool zuivering bij Bath BINNENLAND Kamer laakt reactie op Russische voorstellen Albeda wil praten over investeringsloon Goedkope sterren bij Lokeren opambtenaar: Als 't schoon moet beldanhago 045-719466. De schoon makers van Nederland. MH HAAG" Hifi VAN NIETS Nederlandse omzet al boven 500 miljoen DEN HAAG - De meerderheid in de Tweede Kamer gaat akkoord met de plannen van staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) om de huren die te laag zijn voor de geboden woonkwaliteit, (huurharmonisatie) versneld te verhogen. CDA en WD stemmen in met een verhoging per 1 juli van acht procent in plaats van zes. Pentagonkringen: VS van plan zenuwgaswapen te produceren WOENSDAG 4 MAART 1981 iets te koop aan te bieden Mot een ..kleintje" in De Stem heeft u absoluut het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes -rubriek Te koop aangeboden" DE STEM cy Kantoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc, op pag. 2 Losse nummers 0/70 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Het ver dient serieuze aanbeve ling om na te gaan of het nogelijk is werklozen met jehoud van hun uitkering lijdelijk betaald werk te laten doen. 1 Dit schrijft drs. P. Gom- ■mers, topambtenaar van So ciale Zeken in het blad Eco nomische Statistische Be richten. Volgens Gommers zou dat een geschikte manier kunnen zijn om de grote on vrede onder werklozen weg te nemen. Wel moeten er vol gens hem strikte voorwaar den en criteria gesteld wor den. Om te voorkomen dat be staande arbeidsplaatsen ver loren gaan door de werk zaamheden van werklozen zou een bedrijf slechts om het jaar zo'n arbeidsplaats mo gen scheppen en zou er op de honderd werknemers slechts één werkloze op basis van zijn ww-uitkering mogen worden verplaatst. Over de bezwaren van de vakbeweging tegen een der gelijk systeem dat de cao-lo nen wel eens ondergraven zouden kunnen worden, zegt Gommers dat het normale cao-loon zou moeten gelden, waarbij de ww-uitkering ge durende een half jaar zou 'kunnen worden aangevuld met een subsidie van Sociale Zaken. Daarna zou het be drijfsleven de kosten voor 25 procent kunnen overnemen. KABOEL - In de situatie rond het gekaapte Pakis- aanse vliegtuig met 148 pas- agiers aan boord op het vliegveld van de Afghaanse loofdstad Kaboel is gisteren (een verandering gekomen. Volgens de Pakistaanse rege ring is het toestel door drie personen gekaapt in plaats tan een. Radio Kaboel maakte gis teren bekend een verzoek van de kaper(s) om over Iran te mogen vliegen aan de Iraanse ambassade te hebben overgebracht. Een reisdoel werd niet bekendgemaakt. Maandag dreigde(n) de ka- per(s) het vliegtuig te zullen opblazen met alle passagiersi erin indien bepaalde gevan-' genen in Pakistan niet wer den vrijgelaten. Pakistaanse functionarissen zijn gisteren naar Kaboel vertrokken om met de kaper(s) te onderhan delen. Hago Nederland B V. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Groningen Apeldoorn - Eindhoven - Heerlen, o OIRSCHOT - Het leger waakt over het land, maar met carnaval niet over het zuiden. Dat hebben deze week een kleine 90 mili taire kaderleden en spe cialisten ondervonden, die door Den Haag waren overgeplaatst naar de Ge- neraal-Majoor De Ruyter van Steveninck-kazerne in Oirschot Toen ze zich begin deze week meldden, troffen ze een uitgestorven kazerne aan. „Den Haag had hele maal geen rekening ge houden met het feest der zotheid", aldus een nT3elca woordvoerder van zerne. De nieuwkomers is toen maar gevraagd hun dienst te beginnen met drie da gen verlof. Dat viel in goe de aarde, omdat de mees ten van hen uit het zuiden kwamen. Huishuur soms extra omhoog ^iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiM| Lege plaats (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE - In Kloosterzande, traditioneel de laatste etappeplaats voor de deelnemers aan de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse carnavalsoptochten, trok gis teren weer Zeelands langste stoet door de straten. De ommegang liep niet voor iedereen zonder kleerscheuren af. Ditmaal zorgde een wagen uit het naburige Lams- waarde voor het zo langzamerhand gebruikelijke inci dentje. De wagen waarop het slagersambacht als beuls werk te kijk werd gezet, veroorzaakte enige schrik bij de omstanders toen een enorme vleesmolen begon te kante len. „Een beulsknecht" die in de molen zat verscholen, maakte de tuimeling mee en kwam weinig zachtzinnig op de grond terecht. Een te hulp gesnelde arts constateerde dat de persoon lijke schade tot wat blauwe plekken en schaafwonden beperkt was gebleven. In de optocht reden 33 grote wagens mee, terwijl het aantal loopgroepen in vergelijking tot andere jaren ivas toegenomen. Elf muziekgezelschappen streden met het lawaai uit de vele luidsprekers om de aandacht van de duizenden kijkers. üilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllT; (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON- De Ame rikaanse Democratische Partij heeft bij monde van 44 Congresleden fel geprotes teerd tegen de drastische verhoging van hulp aan en het sturen van adviseurs naar El Salvador door de re gering Reagan. In een tele gram aan de president waar schuwen zij voor een „tweede Vietnam". De Democraten zien meer heil in een diplo matieke oplossing van de burgeroorlog. Ook rooms-katholieke or ganisaties in de VS hebben een stopzetting van steun aan de junta bepleit. Volgens de krant „New York Times" beraadt de Rea- gan-regering zich op dit mo ment over het geven van ruim 200 miljoen dollar on middellijke economische steun aan El Salvador. Inmiddels hebben de strij dende partijen in El Salvador laten weten dat zij bereid zijn een bemiddelingspoging van Willy Brandt, die optreedt namens de Socialistische In ternationale, te aanvaarden. (Van onze parlementaire re- datie) DEN HAAG - Een meer derheid in de Tweede Kamer wil in de nabije toekomst eer der worden geïnformeerd over aanvragen van Neder landse bedrijven voor wa pen-exportvergunningen. Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) ziet daar overigens niets in: voor tijdige informatie leidt vol gens hem onherroepelijk tot aantasting van de concur rentiepositie van onze be drijven. De bewindsman zei dat gistermiddag in een mon deling overleg met de Vaste Kamercommissie voor Bui tenlandse Zaken. Commissievoorzitter Ter Bleek illustreerde het belang van het debat met recente cijfers over de groei van de Nederlandse wapenexport: 130 milj oen in '78, meer dan in '76 en '77 samen, en meer dan 500 miljoen in '79. Van der Klaauw bevestigde de juist heid van deze cijfers, en gaf aan, dat het eind van die groei nog niet in zicht is. Maar volgens de bewinds man wekt de (negende) plaats van Nederland op de wereldranglijst van wapen leveranciers toch een ver keerd beeld, omdat de echte grote wapenexporteurs, zo als de VS en Sovjet-Unie, praktisch de hele markt be heersen. Tijdens het overleg met de minister wezen met name CDA-woordvoerder Gual- therie van Weezei en zijn PvdA-collega Van den Bergh erop, dat op het terrein van de wapenexporten de Twee de Kamer slechts achteraf kan optreden. „De controle rende rol van de Kamer moet sterk verbeterd worden. Nu kunnen we niet anders dan altijd achteraf een hoop la waai maken", aldus Van den Bergh. Met CDA en D'66 be pleitte hij en informatieron de voor de Kamer voordat exportvergunninen worden verleend of concrete toezeg gingen daarover worden ge daan. Van der Klaauw zei bereid te zijn bij zijn collega Van Aardenne (Economische Zaken) meer openheid te be pleiten. „Maar we zullen niet kunnen zeggen: dat bedrijf is van plan dat daar te leveren. Dat kan niet, gezien de situa tie in ons bedrijfsleven", al dus de minister. (Van onze redactie buitenland) De Kamermeerderheid zal ook akkoord gaan met het plan van Brokx om de grens op te trekken van de zogehe ten huurquote, waardoor men minder snel voor indivi duele huursubsidie in aan merking komt. Een en ander is gisteren bij de voortzetting van het debat in de Kamer gebleken. Kan per 1 juli dit jaar twee procent extra huurverhoging worden opgelegd in het kader van de huurharmonisatie, voor 1982 en volgende jaren mag dat percentage vier pro cent bedragen van CDA en VVD. Deze verhoging komt dan boven op de normale jaarlijkse huurverhoging, die dit jaar zes procent is. De verhoging van de drem pel voor individuele huur subsidie stuitte ook bij het •CDA op bezwaren. De staats secretaris stelde echter in het vooruitzicht eventueel maat regelen te nemen om de inko menspositie van de werkelij ke minimuminkomens te handhaven. Dit zou dan kun nen gebeuren via de belastin gen of premies. Maar de heer Brokx wilde in elk geval eerst de studie van zijn colle ga De Graaf (Sociale Zaken) over het onderscheid tussen minimuminkomens en echte minimumloners (gezinnen die van één minimumloon moeten rondkomen) afwach ten voordat hij een besluit zou nemen. Brokx wil hier echter beslist niet op wachten met de optrekking van de huurquote. De eventuele maatregelen die de koop kracht van de minimumin komens moeten handhaven, zullen wel met terugwerken de kracht ingevoerd worden. WASHINGTON (AP) - De regering Reagan zal naar verwachting aan het Congres een plan voorleggen voor de produktie van een nieuw ze nuwgas-wapen. Dit is in kringen van het Pentagon vernomen. De nieuwe regeringsvoor stellen het defensiebudget dit jaar te verhogen zullen mo gelijk ook de ontwikkeling van enkele andere nieuwe wapens inhouden. In de laat ste defensiebegroting van de vorige president Carter wa ren geen gelden uitgetrokken om een begin te maken met de produktie van chemische wapens. Het Amerikaanse leger dringt al jaren aan op toe stemming om zenuwgas-wa pens in het arsenaal te krij gen. Daarbij wordt steeds verwezen naar de Sovjet-Unie die volgens rap porten van de CIA al in een vergevorderd stadium is met de produktie van chemische wapens. Leer mij ze kennen, de jongens van de krant. Dat opgewonden stelletje. Snotapen waren het een jaar of 15 geleden, nou, 10 jaar geleden. Als ze dan, kennelijk na hun werk, binnenkwamen zat ik zogenaamd achter mijn krant te lezen. Zoge naamd weet je wel. Want de oortjes waren wel gespitst. Toevallig. Want d'r viel altijd wel wat te lachen met die gasten die nu soms zelfs met een portret in de krant staan. En maar lullen over de krant. Die hoefde ik mooi de dag erna niet meer te lezen. Goedkoop en toch meegenomen. Dat is afgelopen. Ik ben een tijd weggeweest en zij zitten nu ergens in de polder. Ik zie ze nooit meer en ik mis ze, hun roddels, hun zogenaamde revolutio naire ideeën want ik weet wei beter, hun doorzak ken want ik glipte altijd stiekum mee. Laat me maar niet sentimenteel worden en laat die krant komen. Houd ik nog een beetje voeling met de jongens van de krant. Dag Wim. NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres. Postcode/Plaats Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: OPARKER JOTTER OHUIS TUIN &KEUKEN BOEK Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. antwoordnummer 112, 4B00 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 Engelse en Franse films worden op de Duitse tv en in de bioscopen nagesynchroniseerd. Marlon Brando en John Wayne spreken dan opeens Duits en de meeste Duitsers hebben er geen idee van hoe deze acteurs in werkelijkheid spreken. Onze Duitse correspondent neemt ons mee naar zo'n nasynchronisatiestudio. De milieu-organisatie Benegora is in het geweer gekomen tegen de bouw van de rioolzuiveringsinstallatie bij Bath. In een in de omliggende plaatsen verspreid stencil vraagt de organisatie zich af, wat de overheid gaat doen om hinder, gevaar voor de gezondheid en andere overlast te voorkomen. Nagenoeg alle Tweede Kamerfracties hebben gisteren de regering verweten dat de reactie op de voorstellen van de Russische partijleider Breznjev tot ontwapeningsoverteg met 16 regels beneden de maat is. Minister Albeda van Sociale Zaken is bereid om met de sociale partners te praten over het investeringsloon en arbeidstijdverkorting. In de Eerste Kamer hield Albeda echter vast aan de loonmaatregel. Lokeren, vandaag tegenstander van AZ '67 in het toernooi om de UEFA-cup bezit een flink aantal buitenlandse vedetten. Gesmeten met geld wordt er bij de Belgische club echter allerminst. Door goede relaties en een dosis geluk werden de sterren - met name de Oosteuropese - aangetrokken voor erg weinig geld.

de Stem | 1981 | | pagina 1