HEEFT U IETS V) Gangsters ontsnappen per helikopter uit gevangenis Aantal huwelijken stijgt weer h h h h Ij Dubbele inkomens mogen gekort worden Directeur mag bedrijf niet in VANDAAG Hilj oenen geïnd op gestolen cheques LIFTER -is -is -is -is -is -is -is -is -is -is -is -is -is -is -is -is -is Riek van der Linden terug aan muziekfront Noorwegen buitenbeentje in de Navo Vijftig jaar Radio Vaticana Brokdorf wjér een kruitvat Wielerseizoen vandaag officieel van start ZATERDAG 28 FEBRUARI 1981 dichten lek bespaart half miljard AAN ONZE ABONNEES EN ADVERTEERDERS KUNSTGEBIT REPARATIE Advies: 120 km op autowegen Hemelvaartsdag hengeldag lis PvdA-vrouwen verliezen: ACHTERGR(°3f<S>"*° VAN ZEALAND Watertoerisme nam minder grote vlucht waarvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde advertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat „Kleintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 Stern-lezers en lezeressen pluizen week in week uil onze ,,Kleintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. DE STEM kantoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 Losse nummers 0,70 S je iiiiiHiiniiiiiiiiiinniiiiinuiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiita illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir;. (Van onze redactie buitenland) PARIJS - Tvjee ge vaarlij ke gangsters zij n gisteren per helikopter uit de modernste Fran se gevangenis, in Fleu- ry-Merogis, in de buurt van Parijs ontsnapt. Handlangers van de gevangenen hadden de helikopter gehuurd en dwongen de piloot het toestel op de binnen plaats van de gevange nis aan de grond te zet ten. Vervolgens stapten de twee wachtende ge vangenen, de 33-jarige Gerard Dupré en de 40-jarige Daniel Beau mont, in het toestel. De helikopter, die al snel werd achtervolgd door hefschroefvlieg- tuigen van het leger en de politie, slaagde er in neer te strijken op een sportveld bij een van de drukste wegen van Pa rijs, waar de ontsnap ten zich onder de me nigte mengden en de twee helpers per auto vluchtten. Van hen ont breekt ieder spoor. De gevangenis van Fleury-Merogis geldt als de best beveiligde van Frankrijk. Belasting truc nu nmogelijk (Van onze redactie binnenland) VOLENDAM - In Volen- iam zijn vijf mannen aange- mden - twee Nederlanders drie buitenlanders - die nor miljoenen guldens aan itolen en vervalste che- ies hebben verzilverd. Dat labeurde met behulp van 50 a vervalste paspoorten van arschillende nationalitei- De cheques waren in diver- landen gestolen en werden 'fdzakelijk in Nederland Sncasseerd. De mannen »nden worden aangehou- in na een tip van personeel m een Volendamse bank. U Worden nog meer arresta- verwacht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Er komt vandaag een einde aan een mogelijkheid tot zelfverrijking via de fiscus. Staatssecretaris Van Amelsfoort (Fi nanciën) wil aan de aftrekbaarheid van per soonlijke verplichtingen (de zogenaamde lij frentes) scherpe grenzen stellen. familie of aan stichtingen en verenigingen kunnen op een voor beide partijen voordeli ge wijze worden geregeld in dien de vorm van een uitke ring wordt gekozen. Na 1 januari 1982 wordt dat allemaal onmogelijk indien het wetsontwerp voor die tijd het Staatsblad heeft bereikt. De staatssecretaris heeft daarin ook voorzien in over gangsbepalingen om te voor komen, dat vooruitlopend op het van kracht Worden van de wet nog dergelijke ver plichtingen worden aange gaan. De kern van het wetsont werp is, dat termijnen van lijfrente en andere periodie ke uitkeringen en betalingen, die worden gedaan als tegen waarde voor een prestatie, alleen aftrekbaar zijn voor zover en nadat de betaalde termijnen de waarde van de verkregen prestatie (bijvoor beeld de koopsom van een huis) overtreffen. Van de nieuwe opzet worden uitge sloten verzorgingsuitkerin gen zoals alimentatie en an dere verplichtingen die tot doel hebben om in het levens onderhoud te voorzien. In principe geldt de nieuwe regeling voor periodieke uit keringen die worden gedaan na 31 december van dit jaar. Afhankelijk van de aard van de contracten die op dat tijd stip zijn gesloten worden be perkende bepalingen van kracht. Zo zijn de mazen van de belastingwet nu al dicht voor nieuwe giften en ver plichtingen tegen een presta tie. Volgens schattingen kost het „oneigenlijk gebruik" van de belastingwet door grote bedragen op te voeren ais lijfrente de staat jaarlijks 300 tot 600 miljoen gulden. Vooral kapitaalbezitters kunnen van deze truc profi teren. Bijvoorbeeld door een huis te kopen tegen een lijf rente, waarvan de totale ter mij naflossingen veel hoger zijn dan de overeengekomen koopsom. De koper kan zo veel belasting van deze be taalde termijnen terugkrij gen, dat de werkelijk betaal de prij s van het huis soms wel driemaal zo laag is als de (overeengekomen) waarde ervan. Ook de meestal in het buitenland wonende verko per ziet op die manier zijn bankrekening met sprongen omhoog gaan. Hetzelfde principe kan worden toegepast bij het aangaan van andere schul den. Zelfs giften binnen de Carnaval 1981 kan be ginnen Gisteren is er hier en daar al een voorproefje genomen (zoals op deze Oosterhautse kleuter school), maar vandaag kan de leut in alle hevigheid losbarsten. De paraplu kan in de komende dagen wel beter bij de hand worden gehouden, zo meldt onze weerkundige medewer ker. Een Frans frontje, waaruit 20 mm viel, komt wat dichterbij en het is mogelijk dat op enkele plaatsen morgen en maan dag een weinig regen valt. De paraplu moet dus bij de hand worden gehouden. De koude lucht zijn we echter kwijt. Vorst van enige betekenis is er de ko mende dagen niet meer te verwachten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - De kersverse waarnemend directeur van de Bredase Constructie Werkplaats, de heer D. Kamerling, kon gisteren (de eerste dag in zijn nieuwe baan), het bedrijf niet in. Werknemers van de BCW, die hadden postgevat bij de poort van het bedrijf, lieten Kamerling weten dat hij maar beter buiten het bedrijf kon blijven. Het personeel van de BCW heeft zich opgesteld achter de oude direc teur, de heer Den Breejen. Deze is echter geschorst door de raad van bestuur van Grootint B.V., het moederbedrijf van BCW, omdat hij zich heeft verzet tegen plannen van Grootint de activiteiten van BCW in Breda op te heffen en over te brengen naar Zwijndrecht. (ADVERTENTIE) In verband met de carnavalsviering zullen onze kantoren te Breda, Oosterhout en Etten-Leur a.s. maandag vanaf 12.30 uur gesloten zijn. De kantoren te Roosendaal Bergen op Zoom, Terneuzen en Hulst zullen a.s. dinsdagmiddag vanaf 12.30 uur gesloten zijn. De directie Kennelijk zonder er veel erg in te hebben kreeg een olifant in de Londense dierentuin ongevraagd een lifter in de vorm van een piepklein muisje. Maar de muis had zich dan ook op de staart van de olifant genesteld. (ADVERTENTIE) Inlichtingen AXELSESTRAAT 8 ZAAMSLAG Tel. 01153-1650 DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft gisteren ingestemd met een voorstel van minister Tuijnman (Ver keer en Waterstaat) om de geldigheidsduur van het rij bewijs te verlengen tot het jaar waarin de houder zestig wordt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Verhoog de maximum-snelheid op auto snelwegen tot ten hoogste 120 km. Dat advies heeft de voorlo pige raad voor de verkeers veiligheid gegeven aan mi nister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat). De raad vindt wel dat de verhoging van de maximum-snelheid aan be paalde voorwaarden moet worden gebonden. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM - Het PvdA-congres vindt dat iedere volwassene een zelf standig recht moet krijgen op inkomen, sociale uitkering en pensioen, maar dat op de hoogte daarvan correcties mogen worden toegepast af hankelijk van de draag kracht van de leefeenheid (echtpaar, samenwoningen). Korting op sociale uitkerin gen en dubbele inkomens is daarmee niet uitgesloten. Deze uitspraak van het congres betekende een ne derlaag voor die feministen en homo-groepen in de PvdA, die zich in de afgelopen we ken fel gekeerd hadden tegen de ideeën van de sociale ver- zekeringsdeskundige van de fractie, Jaap van der Doef. De door hen veroorzaakte storm bloedde in het congres snel dood toen uit de verdediging van het partijbestuur duide lijk werd dat het per se niet de bedoeling is uitsluitend en alleen het instrument van korting op uitkeringen te hanteren. Ook het afromen van dubbele inkomens door belastingheffing is een te hanteren mogelijkheid. Het partijbestuur, waar van Van der Doef als vice-voorzitter deel uit maakt, waarschuwde dat het korten op het inkomen van mensen die van een mini mum moeten leven onver mijdelijk zou worden als voor een verzelfstandiging van uitkeringen zonder meer zou worden gekozen. Ver zelfstandiging betekent dat er één miljard meer moet worden uitgekeerd in de so ciale zekerheid. Dat kan al leen bij eerlijke verdeling van werk - het congres wil verkorting van de arbeids duur per dag - en bij het kleiner maken van inko mensverschillen. (Zie voor meer nieuws uit het PvdA-congres ook pag. 3) DEN HAAG - Het staat nu helemaal vast dat op Hemel vaartsdag, donderdag 28 mei, het nieuwe hengelseizoen ge opend wordt. Over de vraag of de sport vissers, net als het vorige sei zoen, ook weer 's nachts mo gen vissen, moeten de henge laars nog even in het duister blijven tasten. De voorlopige Raad voor de Binnenvisserij moet hierover nog een advies uitbrengen aan minister Braks van Landbouw. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse bevolking is in 1980 met 117.000 personen toegenomen, waardoor ons land» op 1 januari 198114.208.000 inwoners telde. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1979 was die stijging 105.000. De toeneming van de bevolking is onder meer het gevolg van het grotere geboorten-overschot (67.000 in 1980 tegen 62.000 het jaar daarvoor) en het toegenomen vestigings overschot uit buitenlandse migratie (53.000 tegen 45.000). Het aantal huwelijken dat in ons land is gesloten, steeg in 1980 met 4.000 en kwam op 90.000. Aan de andere kant werden er 26.000 echtverbintenissen weer ontbonden en dat zijn er 2.000 meer dan in 1979. Er werden vorig jaar in ons land 6000 levende kinderen meer geboren dan in 1979: 181.000 tegen 175.000. Omgerekend over het aantal inwoners betekent dit een stijging van 12,5 per 1.000 inwoners naar 12,8. Blijkens de CBS-cijfers steeg het aantal buitenechtelijk geboren kinderen eveneens: van 34 per 1000 inwoners in 1979 tot 41 in 1980. Het vertrek van Nederlanders naar het buiten land is gelijk gebleven met 60.000. -is -is Hetty van Rijt uit Terneuzen is een wat bedeesd meisje dat een mooie karak- >S tertrek heeft: met Carnaval gaat ze er "is goed tegenaan. Ze stort zich dit jaar in de drie dolle dagen als Mies Bouwman. Op v haar voorhoofd plakt ze een telebingo-kaart en op haar rug bindt ze een Goois Matras met het prachtig-mooie opschrift „Lieve Mensen". Hoe ze daar op gekomen is? Door De Stem, de krant die alles en iedereen ontmaskert. Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: OPARKER JOTTER OHUIS TUIN &KEUKEN BOEK iP-2 Rick van der Linden, eens de leider van ,,Ekseption", is hele maal terug met zijn religieus-klas siek getinte elpeeCum Laude In een interview laat hij zich niet zo positief uit over het niveau van de muziekbeoefening in Neder land. In menig opzicht is Noorwegen een buitenbeentje in de Navo. Het is ook een plek waar de vrede risico's loopt, meer dan in cen- traal-Europa Nederlandse mari niers (foto) dragen bij tot de ver dediging van Noord-Noorwegen. Vijftig jaar geleden stelde paus Pius XI Radio Vaticana in gebruik. Piet Tummers vertelt over de zon derlinge opvattingen, die de kerk vaders er op na hielden als het om radio ging. -de b<v4 ne het tr In het Westduitse plaatsje Brok dorf kan het vandaag weer span nend worden. In 1976 woedde daar een complete veldslag tus sen politie en betogers %gen kernenergie. Vandaag is er weer een massale protesttocht. De po litie staat klaar. Het watertoerisme in Zeeland heeft vorig jaar een minder sterke groei doorgemaakt dan in 1979. Vandaag start het wielerseizoen officieel met De Omloop van Het Volk. Jan Raas is de torenhoge favoriet in deze bijzonder zware klassieker.

de Stem | 1981 | | pagina 1