VS: Praten met bondgenoten over plannen Breznjev ^ST% kerke toename vakantiereizen met carnaval Miniatuur-coup" opstandige Guardia Civilleden g/o# c Energie verbruik 10% gedaald NIJMEEGSE KRAAKPANDEN ONTRUIMD „Uw eigen woord" Robert Paul: Imitator met ambitie Terneuzen biedt waterschap oud gemeentehuis aan Rode kaart voor voetbal Veel geld voor bouw nodig PvdA dreigt Pais Onverhoopt iet waardevols verloren? E.P.M. iPARKETGROOTHANDELS AANBIEDING AAN BEDRIJVEN I EN DOE HET ZELVERS! U „Werk 5.000 man bij PTT op de tocht" OFFICIËLE OPENING AUTocenTÉR puneRsen Rede Breznjev onderbroken Bon DINSDAG 24 FEBRUARI 1981 VANDAAG Uibiw PAGINA TWEE VAN ZEELAND BINNENLAND Laat dat dan even weten via oen ..Kleintje" in De Stem hflbt dan een goede kans dat de eerlijke vinder één van de vele nendulzenden Stem lezers is, die regelmatig onze ..Kleintjes - rubriek „Gevonden-Verloren" naspeürt DE STEM ^RlJ^ ,ntoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. (Van een onzer verslaggevers) gREDA/ROOSENDAAL-Deal ja- geleden in gang gezette ontwik- Linft het ontvluchten van het car- Laisgeuioel door een korte vakan- Jiin binnen- of buitenland, lijkt dit W een ongekende omvang aan te men. Reisorganisaties die al bij de Luang van dit fenomeen hun ta lm hebben aangepast, spreken nu In een „ongewone drukte". De reiswoede van met name zui derlingen neemt, recessie of niet, steeds grotere vormen aan. Het Bre dase reisbureau De Pelikaan, specia list in busreizen, spreekt zelfs van een stijging van 50 tot 60 procent in vergelijking met het aantal boekin gen tijdens carnaval vorig jaar. De heer Peters van Holland Inter national uit Breda constateert even eens een duidelijke stijging ten op zichte van 1980. Veel reislustigen be nutten deze korte „krokusvakantie" voor een wintersportvakantie of een weekje naar de zon. Beide bestem mingen, de sneeuw en de zon, zijn in trek bij de vakantiegangers. Verder worden veel reizen geboekt voor drie, vier dagen naar de grote steden. Lon den en Parijs zijn daarbij duidelijk favoriet. Het Roosendaalse reisbureau Jum bo spreekt eveneens van een forse stijging van het aantal boekingen tijdens het carnaval 1981. Veel reis bureaus in West-Brabant zijn vrij wel uitverkocht. „Er komen ook deze week nog wel mensen informeren of ze weg kunnen met carnaval. De meesten moeten we echter teleurstel len of boeken voor Pasen," aldus een van onze informatrices. Opvallend is onder andere ook dat dit jaar hele groepen met carnaval op reis gaan. Zo constateerde De Peli kaan onder haar boekingen nogal wat scholen die met hele klassen tijdens het carnaval op wintersport vakantie gaan. iflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllll (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - In het derde kwartaal van het afgelopen jaar is het ener gieverbruik in ons land ongeveer tien procent ge daald in vergelijking met de overeenkomstige pe riode van het jaar daar voor. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS. Het energieverbruik bedroeg Losse nummers f 0,70 in het derde kwartaal van 1980 omgerekend onge veer 12,13 miljoen ton aardolie. er warring in Spanje (Van onze redactie buitenland) MADRID - In Spanje is gisteravond grote rerwarring ontstaan na wat genoemd werd i „miniatuur-coup" van een groep van 150 istandige Guardia Civil-leden. Onder aanvoering van een rechtse kolonel Jfiel de groep gisteren tegen 18.00 uur de {Spaanse parlementsgebouwen schietend bin- ïen en nam de gehele regering en ongeveer 350 larlementsleden in gijzeling. i woordvoerder van de rderlandse ambassade in i zei vannacht dat de ging tot staatsgreep van e kleine geïsoleerde groep «md was te mislukken". )e Spaanse legerleiding is jn 2itting bijeen gekomen t zich geschaard ach ing Juan Carlos, die actie in het parlement kerk heeft afgekeurd. De le- jerleiding wil bloedvergie- ïi voorkomen en via onder- indelingen komen tot vrij- g van de gegijzelden. De i van staven willen dat Ie kleine groep zich vrijwil- Ï8 overgeeft. Onmiddellijk na de over- il op de parlementsgebou- i werden deze omsingeld nor gezagsgetrouwe Guar- i Civil- en politie-eenhe- i. Dezen voerden in de loop nde avond een aantal par- ïentsleden naar buiten, (ADVERTENTIES) lUHBMHBMBHI MASSIEVE STROKEN J 42,-rrf 38,-m: j 41,-m2 35,-m! 39,- m2 onder wie de socialistische en communistische voorman nen Gonzales en Carrillo. Valencia Behalve in het gebied rond Valencia bleef het in Spanje rustig. De militaire gouver neur van dat gebied, de ex treem-rechtse luitenant-ge neraal Jaime Milans del Bosch kondigde de uitzonde ringstoestand en een uit gaansverbod af. Deze om zijn Franco-ideeën bekend staande luitenant-generaal had evenwel een achter deurtje opengelaten door te verklaren dat hij instructies van de koning afwachtte. Gezien de houding van de militairen werd vannacht in Madrid aangenomen dat de staatsgreep mislukt was en men verwonderde er zich in gezaghebbende kringen over dat een en ander dermate slecht was voorbereid. Kolonel De overval in het parle ment in Madrid stond onder leiding van de eveneens Franco-gezinde en vorig jaar nog veroordeelde kolonel Te- jero de Molina. Hij en zijn rechtse medestanders zijn al enige tijd ontevreden over de gang van zaken in Spanje en met name over de snelle de mocratisering. Bovendien is de Guardia Civil (een para militaire organisatie) grote onrust ontstaan over de kri tiek op deze organisatie naar aanleiding van de martel dood van een Baskische guerrillastrijder vorige week. Een groot aanval Guardia Civil-leden nam na die kritiek massaal ontslag. Het Spaanse parlement was bijeengekomen om zich uit te spreken over een votum van vertrouwen voor de aan gewezen nieuwe eerste mi nister Leopoldo Calvo Sotelo. Zoals bekend is premier Sua- rez onlangs afgetreden. HET IS gisteren tot laat in de avond uiterst onrustig ge weest in de Nijmeegse bin nenstad. Gistermorgen in al le vroegte ontruimden 2.000 man van de Mobiele Eenheid veertien kraakpanden in de binnenstad van Nijmegen met behulp van tanks en bulldozers (zie foto). Daarbij werd een zeer ruim gebruik gemaakt van een speciaal soort traangas. Na de ontrui ming van de gekraakte pan den en het opruimen van de barricades verspreidden de krakers en vele honderden sympathisanten zich over Nijmegen, waar nogal wat vernielingen werden aange richt. Er zijn enkele tiental len gewonden gevallen, zo wel onder politiemensen als onder demonstranten. Diver se malen gisteravond hebben politiemensen nog charges uitgevoerd op betogers. Daarbij werd gebruik ge maakt van waterkanonnen, paarden en bonden. De ge kraakte panden moeten plaats maken voor een par keergarage, waarvan het nut in brede kring betwijfeld wordt. Met de sloop van de panden is nog gisteren be gonnen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - „Als de PTT zo doorgaat met de greep op de markt te verliezen dan ko men ongeveer 5.000 arbeids plaatsen in de komende jaren op de tocht te staan". Deze mededeling deed federatie bestuurder S. Raaijmakers gisteravond op een bijeen komst van ABVA/KABO in Breda. De mededeling werd ge daan naar aanleiding van voornemens van de PTT om een landelijke reorganisatie door te voeren in verband met gewijzigde marktom standigheden. Behalve dat de vraag naar nieuwe aanslui tingen sterk terugloopt, dreigt er ook een grote con currentie van buitenlandse firma's op het gebied van de telecommunicatieapparatuu r. Aan het einde van de ver gadering werd een motie aangenomen waarin aan de vakbeweging werd gevraagd druk uit te oefenen bij de directie van PTT om meer betrokken te worden bij de voorgenomen reorganisatie. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/WASHINGTON/BONN - De Amerikaanse re gering gaat met zijn Europese bondgenoten praten over het voorstel van president Breznjev van de Sovjet-Unie om opnieuw een Amerikaans-Russische topconferentie te hou den. Breznjev vond en vindt dergelijke ontmoetingen nuttig om moeilijkheden te bespreken. Washington verklaarde In verband met de van de nieuwbouw van Uitgeversmij. De Stem B.V., op dinsdag 24 februari zal de balie op ons hoofdkantoor aan het Spinveld gesloten zijn. Wel kunt u ons telefonisch bereiken. Het Stadskantoor aan de Nieuwe Ginnekenstraat 41 is normaal geopend. BRUSSEL - De Europese Gemeenschap telt momen teel 8,4 miljoen werklozen. In de afgelopen maand zijn er in de tien lidstaten een balf mil joen werklozen bijgekomen, een record in de geschiedenis van de gemeenschap. Kleidijk 88, Rhoon. Tel. 01890 - 89 44. Officieel dealer. Vriens Autocenter B.V., Biesdonkweg 31, Breda. Tel. 076 - 87 79 50. Officieel service-dealer. B.V. Automobiel Mij. „Roosendaal", Van Beethovenlaan 6, Roosendaal. Tel. 01650 - 3 67 50. Officieel service-dealer. Automobielbedrijf Crusio, Antwerpsestraat 18, Bergen op Zoom. Tel. 01640 - 3 32 50. Officieel service-dealer. HEvROUT ■ONIUlf (ADSM08U gisteravond „met belangstel ling" kennis te hebben geno men van Breznjevs voorstel. In andere belangrijke hoofd steden in Europa bleek men nogal verrast te zijn over de verzoenende toon van de re de, die Breznjev gisteren hield voor het 26e congres van de Russische communis tische partij en waarin hij naast het voorstel van de Russisch-Amerikaanse top nog een aantal voorstellen deed. De voornaamste daarvan zijn: Onmiddellijke hervatting van de besprekingen over een beperking van de strategi sche bewapening met behoud van hetgeen tot nu toe be reikt is; de Sovjet-Unie zal de plaatsing van de meerkoppi ge SS-20-raketten bevriezen als het Westen afziet van plaatsing van middellange afstandsraketten; afzien van de bouw van raketdragende onderzeeërs; uitbreiding van het gebied waarin militaire waarne mers oefeningen kunnen vol gen tot de Oeral; de vorming van een inter nationale commissie, be staande uit de beste weten schapsmensen van de ver schillende landen, die de taak zou hebben „te getuigen van MOSKOU - De directe uit zending van de rede van pre sident Leonid Breznjev tot het 26ste congres van de Rus sische communistische partij werd maandag na zes minu ten onderbroken. Daarna ver scheen de televisiecommen tator, Igor Kirilov in beeld, die de tekst van de redevoe ring van Breznjev voorlas. Dit leidde tot nieuwe spe culaties over de gezondheids toestand van de Russische lei der. de vitale noodzaak een kern ramp te voorkomen"; bespreking van de „inter nationale aspecten" van de kwestie Afghanistan binnen het raam van een onderzoek naar de veiligheidsaspecten rond de Perzische Golf. Breznjev stelde voor dat alle vreemde troepen het ge bied rond de Perzische Golf zouden verlaten. Russische troepen zouden evenwel in Afghanistan blijven. Over Polen zei de Russi sche president dat de oude leiders van dat land fouten hebben gemaakt, maar dat het Westen zich schuldig heeft gemaakt aan inmen ging in dat land. „Op zondag 22 februari 1981 constateerde ik té ongeveer 13.32 uur dat onbekenden zich toegang hadden verschaft tot mijn auto. Ik weet zeker dat ik die afgesloten had. De onbekende(n) had(den) met een scherp voorwerp een deurslot geforceerd. Er ontbrak uitsluitend een Stem van de vorige dag. Betrokkenë heeft hiervoor geen toestemming ver leend. Toen ik als adspirant-agent dit proces-ver baal - mijn eerste - had uitgetypt sloeg een golf van ontroering door mij heen. De man van de auto was namelijk vertwijfeld geweest. Hij had die Stem nog niet gelezen. En was ten einde raad. Maar dat kun je niet in een proces-verbaal of verklaring zetten, heeft de adjudant gezegd. Zakelijk weergeven, mijn jon gen, had hij gezegd. En daar neem ik mijn petje voor af. Maar het heeft mijn nieuwsgierigheid wel gewekt. Stuur die krant van die zaterdag eens, of liever nog, breng hem maar iedere dag. Mijn hospita en de adjudant hebben daar toch niets op tegen. NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geel hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres. Postcode/Plaats Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres: Postcode/Plaats. Als kado ontvang ik graag: OPARKER JOTTER OHUIS TUIN KEUKEN BOEK Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem antwoordnummer 112, 4800 VB Breda ,k'v illen kan ook 076-236911. Vandaag de eerste aflevering van de nieuwe rubriek „Uw eigen woord" van de schrijver Johan van Os. In feite gaat u die rubriek maken. Imiteren is een vak waar je het in de showwereld ver mee kan schoppen. Kijk maar naar André van Duin. De volgende stemmetjesmaker die op de deur van het,, succesklopt, is Robert Paul. Zijn werk is „koninklijk goedgekeurd" door Toon Hermans. De gemeente Terneuzen wil het voormalige gemeentehuis voor nog geen miljoen gulden verkopen aan het nieuwe Kanaal-zone-waterschap. Met dit aanbod is de voorstanders van vestiging van het schap in Axel een belangrijk argument uit handen geslagen. Het betaalde voetbal in Nederland heeft van staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) bijna de rode kaart gekregen. Na een bijeenkomst met externe geldschieters van de profclubs dreigde Wallis met het dichtdraaien van de subsidiekraan als de schuldenlast van de clubs niet afneemt. Bonden en deskundigen hebben gisteren gepleit voor het opschroeven van de bedragen die voor het stimuleren van de woningbouw nodig zijn. Ook een pakket maatregelen is dringend nodig. De PvdA dreigt minister Pais met een motie van afkeuring. De socialisten vinden dat de minister een slecht beleid voert.

de Stem | 1981 | | pagina 1