Grote wapen diefstal in kazerne EEL EERSTE KAMER WIL: Zeeuwse en Westbrabantse ex-Knillers zijn het beu Nog geen besluit over Tawainorder Duurdere sigaret laat publiek onberoerd fAAR BLIJFT UITKERING VAN 7.500 GULDEN? rrestatie- evel tegen otaris Merijntje GECOMPLICEERD ONGELUK OP E-10 Lichte vorst Nieuwe miljoenen investering in Breda VAMAAB Vandaag is het Valentijndag De Stem van Zeeland Klachten over promotiebeleid van provincie Mi-Lock krijgt half miljoen rijksgarantie Hoe bekakt is Manfred de Graaf Eva erkent dat ze ijdel is Vraaggesprek met een niet- doemdenkster Rijvers belist maandagavond Wapendepot Vught geplunderd elebingo-2: biljoen Groep ministers studeert KUNSTGEBIT- REPARATIE Kratje pils ZATERDAG 14 FEBRUARI 1981 VANZEELAND maakt uw dag komipleet; Niet in het minst omdat er elke dag opnieuw zoveel aantrekkelijke „Kleintjes" in staan. Met aanbiedingen, die u niet mag missen. DE STEM ^■ÜERlJ^ -loren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 Losse nummers 0,70 (Van een onzer verslaggevers) HAAG/TERNEU- BOOSENDAAL/BRE .Zeeuwse en Westbra- tse ex-Knil'ers bellen lam naar het ministerie Binnenlandse Zaken met vraag: „Waar blijven de gulden, die de oud-mili- als een éénmalige uit- -g eind vorig jaar zijn gezegd?". Het antwoord jle vraag kan het ministe- niet geven want zelfs de tratie van rechthebben- moet nog beginnen. Het DS'70-Kamerlid Ruud Nijhof vindt, dat de ambtelij ke molens voor de ex-Knil- l'ers, die tenslotte al zo'n 35 jaar op inlossing van die ere schuld wachten, wel wat langzaam malen. In schriftelijke vragen aan minister Wiegel verlangt de heer Nijhof met spoed ophel dering over de trage gang van zaken. Nijhof vindt het vreemd dat nog geen begin is ge maakt met de registratie van rechthebbenden. Eind juni vorig jaar verlangde de Ka mer, dat Wiegel daarover overleg zou openen met de belangenorganisaties van hen, die gedurende hun ge vangenschap van 1942 tot 1945 in Nederlands Indië geen inkomsten genoten. Volgens Nijhof beseft Wiegel onvol doende dat het gaat om een groep mensen van vaak ver gevorderde leeftijd, die „als regel een moeilijk leven ach ter de rug hebben op grond waarvan het eerherstel van de betrokkenen ook in finan cieel opzicht thans de hoogste urgentie vereist". Het DS'70-Kamerlid wil nu van Wiegel weten welk tijdsche ma hem wat betreft de uitbe taling van de uitkeringen aan de ex-Knill'ers precies voor ogen staat. (Op pagina 5: „Over twee jaar zijn er weer minder ex-Knill'ers") VUGHT/DEN HAAG - Bij de, volgens insiders „grootste wapendiefstal uit een militair complex ooit in Nederland gepleegd", donderdagnacht in de Frederik Hendrikkazerne te Vught, zijn eenenveertig UZI-pi- stoolmitrailleurs en eenentwintig FN-pistolen gesto len. De mogelijkheid is niet uit- REDE BRUG-TUNNEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een deel van de Eerste Kamer i terug naar de brede vaste oeververbinding esterschelde. Dat blijkt uit een reeks schrif- lijke vragen aan minister Tuijnman (Ver eer en Waterstaat) ter voorbereiding van de handeling van diens begroting voor '81 in de naat. De betrokken Eerste-Ka- rieden zijn bang, dat de enaamde afgeslankte ~ie van de brugtunnel, en- e jaren geleden overeen- omen om de kosten van miljoenenproject te ';eii, niet voldoende zal om het verkeersaanbod Kruiningen en Perkpol- op te vangen. Dit vooral en in het licht van het vuldig gebruik dat het chtverkeer met als be ning de -Zeeuws-Vlaamse in- trieën van deze route t. Zoals bekend be- t de afgeslankte VOW beide richtingen over nog hts één rijbaan. «STERDAM - De rijks- lie in Den Haag heeft een tonationaal arrestatiebe- I laten uitgaan tegen de in raak gekomen Amster- -se notaris S.S. (49). Zij II ervan verdacht drie oen gulden te hebben uisterd ten nadele van r cliënten. De Amsterdamse notaris, Dog steeds spoorloos is, 'd twee weken geleden r Arie O. uit Laren en P uit Amsterdam arschijnlijk voor drie mil- opgelicht. Die drie mil- n zijn grotendeels terecht, atbeide mannen in Parijs Jpn gearresteerd. |n geldnood verkerende ris wordt ervan ver- 5 drie milj oen aan de mannen te hebben ge- "i als provisie voor een van 12 miljoen dollar zeer lage rente die de e mannen haar hadden gespiegeld. Die drie mil- j> waren afkomstig van ten van de notaris. VERSUM (ANP) - De e serie Telebingo-uit- «jgen heeft netto ruim Mertig miljoen gulden bracht. Dit heeft secre- »an Emden van de -™g Telebingo Neder- Jüteravond bekendge- r tijdens de dertiende i °Pig laatste uitzen- 'oor de Avro van dit vanuit Utrecht. f Kabinet wacht totdat die duikboten klaar zijn De meningen zijn kenne lijk in de senaat nogal ver deeld over de noodzaak van de brugtunnel, want de schriftelijke vragen lokken zowel pro- als contra-ant woorden uit. Zo willen de Eerste-Kamerleden ook in formatie over de ten opzichte van enkele jaren geleden minder gunstige verkeers- prognose, willen ze weten welke stijging van de tarie ven de gebruikers van de ve ren over de Westerschelde voor, tijdens en na de bouw van de VOW kunnen ver wachten en wat de verwach tingen zij n voor de werkgele genheid op langere termijn, als ervan moet worden uitge gaan dat door het verdwijnen van het veer Kruiningen - Perkpolder tweehonderd vaste arbeidsplaatsen verlo ren gaan. Flink wat vraagtekens zet de Eerste Kamer ook bij de afloop van het hernieuwd overleg tussen het provin ciaal bestuur van Zeeland en het kabinet over de aanleg van de vaste oeververbin ding. Zoals bekend hing de VOW eind vorig jaar een tijdlang aan een zijden draad, maar gaf namens het kabinet minister Van der Stee (Financiën) tenslotte toch het groene licht op voor waarde dat zal worden ge wacht tot het rentepercenta ge onder de tien procent is gezakt. Geen afspraken De meningen over het tijd stip waarop dat zal gebeuren zijn in de financiële wereld nogal verdeeld, maar intus sen heeft het provinciaal be stuur van Zeeland nagelaten duidelijke afspraken te ma ken over wat er met name met de veerverbinding Vlis singen - Breskens moet ge beuren als het rentepercen tage voorlopig niet zakt. Een en ander is voor een aantal senaatsleden aanleiding om Tuijnman om nadere ophel dering te vragen over het exacte resultaat van de be sprekingen tussen kabinet en provinciebestuur. In elk ge val wil de Eerste Kamer in formatie over de kosten van de verbinding, het tijdstip waarop ze volgens de huidige planning gereed zal komen en de omvang van de finan ciële risico's voor rijk en pro vincie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet is gisteren nog niet tot een besluit gekomen over de vraag wat gedaan moet worden met de door de Kamer aanvaarde motie tegen levering van twee onder zeeërs door het RSV-concern aan Taiwan. Er bestaat over het vraag stuk volgens premier Van Agt geen onenigheid in het kabinet. De kwestie vereist echter zorgvuldig beraad. Dat zal nu in de verdere fase gevoerd worden door een werkgroep van enkele minis- DE BILT - Eindelijk eens een periode met wat stabiel winterweer. Dat is een vooruitgang na alle natte en zachte winterdagen. Een hogedrukcen- trum verplaatst zich langzaam via Dene marken naar Polen zo dat de zwakke wind bij ons zuidoostelijk wordt. Uit Duitsland en Mid den-Europa blijft droge lucht naar ons land stromen, waarin weinig bewolking voorkomt. Daardoor waarschijn lijk een fraai winter weekeinde met zonnige perioden. In de middag komt het kwik even bo ven het vriespunt, maar 's nachts is op de meeste plaatsen drie tot vijf graden vorst te ver wachten. ters. Van Agt weigerde ech ter te zeggen welke ministers in die werkgroep zijn opge nomen. Wat het belang van die weigering was wilde hij niet aanduiden. Het is niet uitgesloten dat de zaak na het beraad in de werkgroep op nieuw in het kabinet komt. Van Agt liet weten dat „al le elementen" van de zaak aan de orde kunnen komen. Het viel op dat hij twee ele menten met name noemde: Het feit „dat er elke dag 1000 werklozen bijkomen" en het feit dat „gedane toezeggin gen waarde hebben". Het trok de aandacht dat de mi- nister-president niet sprak over het buitenlands politiek element. Wel deelde hij mee dat het ministerberaad in sluit het voeren van gesprek ken „binnen en buiten het kabinet. Maar ik kan niet zeggen met wie". (ADVERTENTIE) Inlichtingen: AXELSESTRAAT 8 ZAAMSLAG Tel. 01153-1650 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiK DEN HAAG - Sigaretten en shag worden maandag duurder. Eten pakje sigaretten wordt als gevolg van accijnsverhoging een kwartje duurder, shag gaat drie stuivers meer kosten. De ophanden zijnde prijsver hoging heeft het publiek echter kennelijk koud gelaten, oordeelt het Bureau voor de Tabaksdetailhandel in Den Haag. „In te genstelling tot bij vroegere verhogingen zijn er nu nauwelijks mensen die nog gauw een paar sloffen tegen de oude prijs komen halen. Men gelooft het kennelijk wel". De hogere prijzen, 3.25 voor een pakje sigaretten en 2.70 voor een pakje shag, zul len volgens het bureau leiden tot een ver minderde consumptie van sigaretten. „En dat minder roken of stoppen met roken wordt dan niet ingegeven door gezond heidsoverwegingen. Voor ons staat als een paal boven water, dat de prijs wel degelijk meespeelt". Naar verwachting van het bureau zal de consument al vrij snel de nieuwe prijzen moeten betalen in de winkels. „De winke liers hebben nauwelijks extra voorraad in geslagen. Dat kost kapitalen aan financie ring, bovendien is de terugval het grootst kort na een prijsverhoging. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllililllll",IIIUIIIIIIIIIII|||||||ll|||||||||||||||||||||||||||llllllll||l|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| De ravage op de E-10 na een aantal botsingen. (Van onze verslaggevers) RIJSBERGEN BRUSSEL - Op de weg Breda-Ant- werpen ter hoogte van de grenspost Hazeldonk zijn gisteren kort na elkaar twee verkeersongelukken ge beurd. Daarbij is één persoon om het leven gekomen (de 67-jarige J. de Roon sr. uit Sprang-Capelle) en één zwaar gewond (een motorrijder uit Breda). Als gevolg van een stiptheidsactie van de Belgische douane in het kader van de landelijke stakingsactie in België stond er een file van vrachtwagens voor de grenspost. Een vrachtwagen met aanhanger, waarin het dodelijke slachtoffer zat, stopte voor de file maar werd van achteren aangereden door een andere vrachtwagen. De heer De Roon sr. kwam daarbij om het leven. De truck met oplegger, die achter tegen de file botste, viel om en de lading melkpoeder kwam op de weg terecht. Een personenauto botste vervolgens tegen de vangrail, toen de bestuurder de vrachtwagens wilde vermijden. Kort daarop reed de Bredase motorrijder achterop een andere vrachtwagen. De jongeman raakte levensgevaarlijk ge wond. De Belgische douaniers deden mee aan een stakingsac tie van drie uur van 800.000 ambtenaren in België tegen de loonstop. De staking was vrij volledig bij het nationa le, regionale en gemeentebestuur. De Belgische tv zond een minimaal programma uit. De staking bij de spoor wegen heeft ook vertragingen tot gevolg gehad in Ne derland, vooral in West-Brabant en Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - Saval Kro nenburg in Breda mag van haar moederbedrijf Internatio Müller 6 mil joen gulden investeren. Tussen de 2 en 3 mil- j oen van dit bedrag wor den besteed aan de nieuwbouw van de afde ling apparatenbouw van het blusapparatuur- en beveiligingsinstallaties bedrijf in Breda. Dit is de tweede maal dat Internatio Müller een dochterbedrijf in Breda toestemming geeft om een miljoene ninvestering te doen. Nog kort geleden gaf het concern toestemming een keukenapparatuur- producent Etna om over een periode van vijf jaar maximaal 12 miljoen gulden te investeren. gesloten, dat een georgani seerde groep deze spectacu laire wapendiefstal heeft ge pleegd. Of de gestolen wa pens voor „eigen gebruik" zijn of voor de zwarte markt moet het onderzoek door de marechaussee uitwijzen. Het lid van de vaste Ka mercommissie voor Defensie, Bram Stemerdink, gelooft niet direct dat er een georga niseerde groep achter zit. „Ik krijg de indruk dat er men sen aan het werk zijn ge weest die zeer goed bekend zijn op deze kazerne, er mis schien ooit gewerkt hebben of gelegerd waren". De wapendieven hadden duidelijke voorkeur voor licht, makkelijk hanteerbare wapens, want ze hebben wa pens van zwaarder kaliber, die eveneens in het depot la gen, laten liggen. Volgens de Legervoorlich- tingsdienst zij n vij fentwintig van de gestolen mitrailleurs en één pistool onbruikbaar, omdat de slagpen is afge zaagd. Ze werden gebruikt om de dienstplichtigen ermee vertrouwd te maken. De an dere wapens zij n wel volledig in tact. Er kunnen 9 mm-ko- gels mee worden afgevuurd. Tralies De wapendiefstal is gister morgen ontdekt. Het wapen depot ligt ongeveer vijfenze ventig meter van het hek rondom het kazerneterrein. Men is het depot binnengeko men door een ruit in te slaan en tralies door te zagen. De wachtlopers hebben niets ge merkt. Stemerdink: „Over het algemeen loopt de bewa king wel. Ik vraag me trou wens af of -het waterdicht kan. In elk geval gebeurde het in Vught niet goed". On bedachtzaamheid van de wacht? In hoeverre is de menselijke waakzaamheid een risico? J. Verbeten van de Leger- voorlichtingsdienst: „Ik ver tel u niet hoe de bewaking in elkaar zit. Dat zou dom zijn: j e zou de mensen de weg wij - zen. Maar het is wel waar dat het nooit honderd procent kan. Iemand die perse fout wil die lukt dat vroeger of later toch". Laat je kratje pils staan en je hebt een maandabon nement op De Stem verdiend, hebben ze me eens verteld. Dat kost inderdaad 16 gulden 59 en je kunt beter elke ochtend een krant hebben dan een kater, denk ik altijd maar. Niet dat ik een grote drinker ben. Ik drink eigenlijk alleen als ik dorst heb. Er zijn uren dat ik geen druppel alcohol zie. Maar ik geef toe: dat kratje pils afstaan, is een rib uit mijn lijf. Toch doe ik het. Het is voor de goede zaak. Mijn kratje van vandaag maak ik nog leeg. Dan lever ik mijn krat van morgen dus in voor het abonnement en pas overmorgen laat ik weer een nieuw kratje pils komen. NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam: Adres Postcode/Plaats Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49,45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: OPARKER JOTTER OHUIS TUIN &KEUKEN BOEK Deze bon in open envelbppe zonder postzegel opsturen naat Dagblad De Slem antwoordnummer 112. 4800 VB Breda u Bellen kan ook 076 236911 Het is Valentijndag vandaag. De stille werksters en werkers vindt u mét bloemen gelortretteerd op de pagina's in het regionale katern. Personeel van de PSD is niet tevreden over het promotiebeleid van de provincie Zeeland. Er zijn klachten ingediend. Het bedrijf Mi-Lock staat er niet zo best voor. Het Rijk heeft nu een garantie verleend voor een bedrag van een half miljoen gulden. Manfred de Graaf liep jarenlang rond met een etiket op zijn hoofd geplakt. Daarop stondbekakt acteur". Altijd werd hij gevraagd voor arrogante rotten. Sinds de tv-serie ,,Zeg 'ns AAA" draait, verandert er iets aan een image dat door Manfred zelf onterecht wordt genoemd. Eva den Hartog geeft toe dat ze ijdel en ambitieus is. Vraaggesprek met een buitenbeentje in het Leger de Heils. Het laatste dat kinderen willen, is volwassen worden", zegt prof. dr. Lea Dasberg. Een vraaggesprek met een niet-doemdenkster/ Maandagavond beslist Kees Rijvers of hij het aanbod van de KNVB om bondscoach te worden moet accepteren. Rijvers had gisteravond opnieuw een onderhoud met de voetbalbond. Hij legde het bestuur twee dingen voor: lm hij ziet graag Rinus Michels als supervisor naast zich, 2m hij wil garanties voor rust rond het elftal. Mochten de wensen van Rijvers worden gehonoreerd, dan is het zo goed als zeker dat hij de functie zat aanaarden.

de Stem | 1981 | | pagina 1