heeft u iets 11 ■LET!! van atoom geheimen Wrdt vervolgd anders in klassiek WEER STER ROND ZEVEN UUR? Poolse boeren slechts gedeeltelijk afgewezen Belgische rijkswacht „jaagt" op lijk Storm veroorzaakt veel deining 0/<b S >E H. KANT EN >TER Merijntje Vliegen weer duurder Isover gaat korter werken VANDAAG Bill Haley: ROCKER MET SPUUGLOKJE Gijsen deels buiten spel „Geen rol voor Europa in conflict M.-Oosten" Kiezer laat zich niet inpakken Zeeuwse sekskoning verliest drie ton bij overval trrachtwagens ELASTIEKEN KOUSEN v.d. VKalie Biomm#" Jongen schiet met gevonden revolver BabetteMode ^tiilmcutjclcn „Ben poer' Kamer wil ook vaarbewijs schippersvrouw mis WOENSDAG 11 FEBRUARI 1981 BINNENLAND BUITENLAND DISSM ACHTERGROND VAN ZEELAND (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU MOSKOU BRUSSEL - De benoeming van de nieuwe Poolse premier Jaruzelski vormt mogelijk de laatste kans voor Polen om zijn eigen problemen op te lossen zonder buitenlandse inmenging. DE STEM waarvan u vindt, dat ar een kleine gerubriceerde advertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat Kleintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 giam-lezers en lezeressen pluizen week in week uil onze „Kleintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. ;antoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 Losse numipers 0,70 (Van onze redactie buitenland) OOSTENDE - De Belgi sche rijkswacht is al sinds zondagmorgen op zoek naar een lijk en de daders van een moord, die in het plaatsje De Haan (bij Oos tende) gepleegd moet zijn. Maar alle inspanningen ten spijt: Het lijk en de daders zijn nog steeds spoorloos. Het drama heeft zich zon dagmorgen in alle vroegte afgespeeld. Een vrouw hoorde dat in een van de slaapkamers van haar huis werd geschoten. Toen ze de deur van die slaapkamer opendeed zag ze haar doch ter en een voor haar onbe kende man. Tussen het tweetal in lag een andere man, die was doodgescho ten. De vrouw belde daarop de politie. Toen deze arri veerde waren haar dochter, de man en ook het lijk ver dwenen. Er lag alleen nog een plas bloed. Uit laboratoriumonder zoek is gebleken dat het om het bloed van een ongeveer 40-jarige man gaat. De offi cier van justitie in Brugge, die het onderzoek leidt, heeft toegegeven voor een raadsel te staan. Men ver moedt dat het tweetal het land is uitgevlucht, nadat het zich eerst van het lijk had ontdaan. Laatste kans I DEN HAAG - Het aantal lerklozen is in één maand estegen met 20.400. Eind muari stonden 342.800 per- len ingeschreven bij de leidsbureaus. |Dit blijkt uit de eerste loorlopige tellingen van let ministerie van Sociale faken. Bij de mannen steeg t aantal werklozen met en bij vrouwen met po. Worden ogdeze aantal- i de correcties voor nor- «ale seizoenswerkloosheid oegepast dan is het aantal J/erklozen met 5400 geste- ntot 307.400 (bij de man- fenmet 1700 en bij de vrou- tenmet 3700). Ook de vraag faar arbeidskrachten daal- verleden maand op- :uw met 3300. Die vraag draagt thans 27.400. Die mening ventileer den gisteren diplomaten in Moskou en Brussel. Van Jaruzelski, sinds 1968 al minister van defensie en opvolger van de maan dagnacht afgetreden Pin- kowski, wordt in Moskou verwacht dat hij een har dere lijn zal gaan volgen dan zijn voorganger, die te veel concessies zou hebben gedaan aan de onafhan kelijke vakbond Solidari teit. De Russische leiders willen dat de regering in Warschau van tactiek verandert en zich fermer opstelt tegenover Solida riteit. Navo-diplomaten in Brus sel verklaarden gisteren dat de Navo de dreiging van een Russische interventie nog al- _r tijd als groot beschouwt, Vereniging maar men gelooft ook dat Moskou nog altijd hoopt dat de Poolse leiders in staat zijn hun afbrokkelende gezag te herstellen. Ook Lech Walesa, de leider van Solidariteit, heeft zich gisteren uitgesproken voor meer rust in Polen. Walesa deed dat nadat het Poolse hooggerechtshof de eis van Poolse boeren tot officiële re gistratie van hun vakbond „Solidariteit-platteland" had afgewezen maar de deur had opengelaten voor registratie van de boeren als „vereni ging". Walesa kenschetste de uitspraak als een „gelijk spel" en riep de Poolse werk nemers op af te zien van ver dere stakingen. Eerder had Solidariteit met stakingen in het hele land gedreigd in ge val van een negatief besluit. (Van onze parlementaire redactie) HAAG - De Pakistaan Kahn zal strafrechtelijk wor- ff vervolgd wegens het ter beschikking stellen van zeer «me Urenco-gegevens aan Pakistan. Tegen twee Neder- Mse bedrijven (waaronder Van Doorne's Transmissie in 8) zal een gerechtelijk vooronderzoek worden gedaan, teister De Ruiter (Justitie) heeft dit de Tweede Kamer 'eegedeeld. i keuringen van vrachtautos, en 3500 kg. G.V.W. kunt u WJ ijfswagens en Groenewegen Ü6 koophandel en ndernemlngen ,t 159-163, Ter en verhuur van hole (gemeente verhuren van uurstokken, ka- cpl. van speelau- Tevens SUPP HOSE Drogisterij Parfumerie Stationsweg 9 Huist Tel.nr. 1309^ ?aat hier om een al s'epende zaak. Kahn gewerkt bij Urenco in Mo en bij een bedrijf dat *Mj het Urenco-project «ken was. Bij Urenco turanium verrijkt, vol- een in Nederland ont pitte methode. Engeland "'Duitsland werken 'and in dit project l ^ahn heeft in Almelo if'jke onderdelen van r geheime technologie |"'rogen gehad en die, naar V], vermoeden, doorge lid nPaltistan- Mede op li,. van die gegevens zou tan een atoombom fabriceren. fevering van Kahn, die in Pakistan be- ^zal niet worden ge- otndat het in dit ge- ons minster De Rui- °m ..staatkundige of delicten" en die int naar c'e regels van "«fnationaal uitleve ringsrecht niet tot uitleve ring leiden, Kahn kan, als hij al bij verstek wordt berecht, tot maximaal vijftien jaar worden veroordeeld. Buizen Wegens overtreding van de wet op de economische delic ten en het uitvoerbesluit strategische goederen zal een gerechtelijk vooronderzoek jegens twee bedrijven wor den gevorderd. Een van die bedrijven is Van Doorne's Transmissie, dat 6500 stalen buizen naar Pakistan heeft uitgevoerd, die gebruikt kunnen worden in een fa briek van uraniumverrij king. Driehonderd van die buizen waren uitgevoerd na dat het bedrijf te kennen was gegeven dat export niet was toegestaan zonder uitdruk kelijke vergunning van de minister van Economische Zaken. STERkte Het hooggerechtshof er kende in zij n besluit het recht van particuliere boeren zich te organiseren, maar zei te vens dat zij geen vakbonden kunnen vormen omdat zij geen „werknemers" zijn. De ze boeren gaan zich nu waar schijnlijk samenbundelen in een „vereniging". De eerste tekenen wezen er gisteravond op dat aan de oproep van Walesa (geen sta kingen) gehoor zou worden gegeven. Ook de uitspraak van de Poolse partijleider Kania, dat alle akkoorden tussen arbeiders en staat „onmiddellijk" moeten wor den uitgevoerd, „omdat dat het middel is om het vertrou wen in onze daden te herwin nen", haalde een groot deel van wurgende spanning in Polen weg. Gevaar Maar Kania liet er in een rede voor de radio geen twij - fel over bestaan dat hij vond dat Polen in „groot gevaar" verkeert. „Men heeft meege daan aan puur politieke sta kingen die de communicatie en het transport hebben ver lamd en daarmee de verdedi gingskracht van het land verzwakt". Deze uitlatingen van Ka nia volgden op nogal gespier de taal uit Moskou ten aan zien van het „anti-socialisti sche" karakter van Solidari teit. Uit Washington werd gis teravond gemeld dat Ameri ka het eventueel inzetten van Poolse troepen om de ar beidsonrust in dat land in te dammen zou beschouwen als een interne Poolse zaak. In Arnhem blies de storm een muur weg, waardoor enkele auto's zwaar werden beschadigd. (Van onze redactie binnenland) BREDA/DEN HAAG - De zware storm die in de nacht van maandag op dinsdag en dinsdagmorgen woedde, heeft voor de Nederlandse kust en op het vasteland nogal wat deining veroorzaakt. Voorzover bekend hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. OP de Noordzee ter hoogte van IJmuiden kwam een Arabisch schip in moeilijk heden. De bemanning van de marinehelikopter hoefde niet in actie te komen om dat de bemanning van het schip de zaak zelf onder controle kreeg. Een aantal schepen raak te voor de kust in moeilijk heden. Het Noorse schip „Selstein" liep voor de kust van Huisduinen aan de grond en een reddingboot uit Den Helder haalde drie bemanningsleden van boord. Na assistentie van een ander schip kon de stuurloos geworden West- duitse kustvaarder „Poe- seldorf" zijn weg naar IJ muiden vervolgen. Twee opvarenden van de Wierin- gen 24, een vissersboot die op de Waddenzee kapseis de, werden door de Harlin- gen 44 opgepikt. Ook op de wal waren de gevolgen van de storm te signaleren. In Groningen viel de Eemscentrale door de harde wind uit. De bos sen hadden hier en daar te lijden van de zware storm. In de haven van Rotterdam sloegen twee schepen van hun trossen. Ook op de bin nenwateren ontstonden her en der moeilijkheden door de hoge golven. EINDHOVEN (ANP) - Een achtjarig jongetje heeft gis teren in een brandgang ach ter de ouderlijke woning in Eindhoven een revolver ge vonden. Het wapen was geladen met 8 scherpe kogels, met een kaliber van 6 millimeter. Het kind nam de revolver mee naar huis. In de achter tuin vuurde hij een schot af, overigens zonder iets te ra ken. Door de knal merkte de moeder wat er gebeurde. Mededeling alléén op de Valkenierslaan 40-42 en nergens anders Nu met een nog betere vakkundige service Breda, tel. 652254 Ruime parkeergelegenheid Teteringenstraat 9-11 - Breda iiiiiiMiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimriiumiiimuiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHjHïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Er komt rond het tv-journaal van zeven uur waarschijn lijk weer Ster-reclame. Het Ster-blok rond het journaal van half tien moet dan worden ingekort, want de Tweede Kamer is vooralsnog niet voor uitbrei ding van de Ster-zendtijd. Of de Ster rond het vroege journaal terugkeert hangt van de beslissing van minister Gardeniers (CRM) af. De Tweede Kamer ziet in meerderheid graag dat ze daartoe beslist, zo bleek gisteren bij de stemming over de motie-Keja (WD). Tegen die motie stemden CDA, de kleine rechtse en de kleine linkse partijen. Het was ditmaal de PvdA-fractie die „om" ging. Driejaar geleden nog werd met steun van de PvdA een motie-Scholten (CDA) aangenomen om het Ster-blok rond het vroege journaal af te schaffen. Het toen door de CDA-partijen gehanteerde ar gument was, dat het beter zou zijn de jonge kinderziel niet met reclamebood schappen te bezoedelen. De PvdA-frac tie had toen een ander argument. Het zag de afschaffing van het vroege Ster-blok als eerste stap naar verban ning van alle reclameboodschappen van de televisie. Maar intussen is het denken in de PvdA-fractie op dit punt veranderd: reclameboodschappen zijn een goed middel om uitbreiding van de tv-zendtijd te betalen en ongewenste ontwikkelingen uit binnen- en buiten land in de stormloop op de ether te voorkomen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIII|||||||||||||||||||||||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|i||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll fw; (ADVERTENTIES) GENÈVE (DPA/Rtr) - De bij de IATA (International Air Transport Association) aangesloten luchtvaart maatschappijen willen met ingang van 1 april een extra verhoging van de passagiers tarieven met twee tot vier procent in verband met de stijging van de brandstof kosten. Hiertoe hebben onge veer vijftig leden van de IATA in Genève besloten. Deze verhoging komt bo ven op een al eerder afge sproken tariefsverhoging met twee tot vier procent ter compensatie van de inflatie. De tariefverhogingen op 1 april zijn van toepassing op het grootste deel van Europa, de Noordatlantische route en vluchten binnen Amerika. Nederland en Frankrijk zul len de verhoging pas op 1 juli laten ingaan. Het is overigens de vraag of de IATA-besluiten volledig zullen worden uitgevoerd. De maatschappijen hebben voor een tariefsverhoging name lijk toestemming nodig van de nationale regeringen. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een meer derheid in de Tweede Kamer wil dat in de nabije toekomst niet alleen aan schippers, maar ook aan hun echtgeno ten en eventueel andere op varenden een vaarbewijs wordt uitgereikt. Dat bleek gisteravond bij de behandeling van de ont- werp-binnenschepenwet, die beoogt de veiligheid van de vaart en de veiligheid van de arbeid aan boord van bin nenschepen te verbeteren. Het wetsontwerp geldt voor alle binnenwateren met uit zondering van de Rijn, Waal en Lek. De Kamer wil ook voor een bepaald soort ple ziervaartuigen een certifi caat invoeren, waaruit moet blijken dat het schip „veilig" is. ETTEN-LEUR - Nog deze week wordt voor een aantal werknemers van Isover in Etten-Leur werktijdverkor ting aangevraagd. Om hoe veel werknemers het gaat en hoelang de werktijdverkor ting duurt is nog niet bekend. Een commissie uit de on dernemingsraad van Isover is boos op de gemeente Etten- -Leur die voor de isolatie van enkele duizenden woningen een ander isolatiebedrijf in de arm heeft genomen. ■i ?n/«? ik y nauu: ik Den umar. ik twee jaar tevoren uit Turki/e naar Nederland gekomt. Ik u wel vragen vergiffenis, 'k nog niet zo goed Nederlands schrijven. Is ook heel moeilijk voor ons, maar ik hopen u mij toch wel begrijpen. Mijn vriend Achmed, die bij het werk van het weizijn is. zegt: ik kan beter en sneller taal van u leren, als ik lezen Nederlandse krant. Ik niet eerder gekund omdat ik lange tijd illegale baas gehad en ik dus ondergedoken. Gisteren ik heb vergunning ge- krijg om te verblijf. Nu ik kan kom voor de dag. Daarom ik u nu vraag mij abonnement te breng. Alstublief krant stoppen in zevende bus naast deur pension. Wel goed uitkijken, woont ook vogeltje in de bus. NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook: 076-236911 i Een titel als Koning van de Rock 'n' Roll" heeft hij nooit gehad. Daarvoor sprak hij te weinig tot de verbeelding met zijn boerse, ronde kop en zijn spuuglokje. Toch was Bill Haley een van de wegbereiders voor de rock-muziek. Een terugblik op het leven van de man die de wereld uitbundig liet dansen op ,,Rock around the clock". Mgr. Gijsen mag niet meer meedoen aan de eindrapportage van de commissie die zich met priesteropleidingen bezighoudt. Dat is gebleken na bisschoppelijk beraad de laatste twee dagen in Oosterhout. De Egyptische president Sadat heeft het Europese Parlement toegesproken. Volgens hem is er voor de EG nauwelijks een rol weggelegd bij het oplossen van de problemen tussen de Arabische landen en Israël. Het aantal opiniepeilingen neemt toe naarmate de verkiezingen voor de Tweede Kamer dichterbij komen. Maar de Nederlandse kiezer trekt zich van de uitkomsten van deze peilingen helemaal niets aan. i'uTK 1; TM* De sekskoning van Zeeland, Paul Metz, is drie ton aan Nederlands en Belgisch geld kwijt. De weekopbrengst van zijn sekshuizen in Zeeland, Limburg en Noord-Brabant werd deze week na een overval in het Limburgse Koningsbosch buitgemaakt. Volgens de politie waren de overvallers wel erg goed op de hoogte van de wekelijkse geldtransporten.

de Stem | 1981 | | pagina 1