Lhno-school in Axel gemoderniseerd n P Kamerleden tegen centrale in Ossenisse rvicepunt J koop 300 stuks PERZISCHE TAPIJTEN Bloedgeven nieuwe stijl M.A.de Roo voorzitter afdeling Zeeland ZNB Vragen over water- infiltratie Open haard sticht brand VAN ZEELAND sn 13-20 juni en van 20-27 juni het vakantie-oord i Duin te Oostkapelie )oor directe import tot 50% echt voordeel iarpet Centre Oriënt STEM ixel praauw Plaatselijk nieuws Heikant Terhole HET ADRES Zuiddorpe H Jansteen Overslag Vogelwaarde AXEL - In de ge heel vernieuwde en uitgebreide LHNO-school Het Molenkwartier te Axel is men op dit moment weer opge wekt. Een week gele den werd de moderni seringsverbouwing opgeleverd. Na zeven jaar behelpen en touwtrekken is de uitbreiding en mo dernisering nu zo goed als afgerond. Weilanden ,nENSDAG 11 FEBRUARI 1981 PAGINA ZEELAND 2 ind woonachtige ouderen en gehan- ian niet met valide partner) >edragen 255.- per persoon, per oor, naast volledig pension met gra- tee, een gevarieerd programma wordt o.m. een dagtocht per touringcar, beide vakantieweken is deskundige waaronder verpleegkundigen, aan- iëten wordt rekening gehouden. h uitsluitend schriftelijk voor één van aanmelden bij: Zeeuwse Vrouwenraad IS 429, 4330 AK Middelburg informatie wordt verstrekt door het J Bos en Duin, tel. 01188-1535. leze unieke gelegenheid gebruik ma- dan niet te lang. Het aantal plaat- kt. iDe trots van de lhno-school in Axel: het natuurkundelokaal. In alle maten en soorten tsluitend dinsdag 12 februari 1981 van 7.00 uur onder volle garantie van echtheid it Turfschip, Chasséveld, Breda. lankoop ontvangt u een officieel garantie- Ti kijken, het loont de moeite. Alle tapijten zijn geprijsd. leerlen - Honlngmanstraat 12 wat kunnen onze lezers voor u doen produkten bij u kopen* die ze graag willen hebben zij moeten u dan eerst 0«el weten te Er is'n vlakbij uw deur Boekhandel Passage Passage 13. tel 01155-1208 B Duyserinck, Schoollaan 9 Mevr Baas Rozenstr 13. tel 01172-1269 inde; Mevr Neve W. AJexanderstr. 4, tel. 01148-2250 Bakkerij Otto Nieuwstr 39, tel 01146-242 Sig. Dhaenens Burchtstr 11tel 01170-2532 lent Fa Vereecken Poeldijk 18. tel 01158-1300 Superm. v.d. Velde Winkelcentr Zuidpolder 01150-13950 Rayonkantoren: Nieuwstr 9 01150-17920 Steenstr 14 01140-3751 Klokstr 1 01100-28030 Torenstraat 5 01184-19910 twwenbeweging NKV - De rcuwenbeweging van het IKV afdeling Axel houdt indaag (woensdag) de jaar- trgadering in het mossel- b palinghuis in de Tuin- traat. Ook wordt er en spel- itje bingo gespeeld. Aan- ang 19.30 uur. ridge - De bridgeclub Axel peelde de zevende en laatste iedstrijd van de „korte da- competitie. De 8 paren peelden een Howell 8 van 28 pellen. Uitslag: 1. mw. theele - hr. Scheele jr. 57,14, Heren Carriere - Pel 54,76, dames Koek - Pel 54,17, 4. iw.Dekker-hr. Koek 52,38,5. n Meulenberg-Moeliker 1,79. Dat brengt de eind- ind van de competitie op1 mw. Koek en mw. Pel, 3 I4hr. Carriere en hr. Pel, 5. v.d. Casteel. |Ihemamorgen - De Praat- i houdt woensdag 18 fe- (aari om 9.30 uur in De Halle a bijeenkomst, waarin me- fterksters van Blijf van mijn I vertellen over vrouwen- aishandelmg. Rond vrou- jtnnushandeling heerst een ™t taboe, zo is uit een on gehouden onderzoek fbieken. Dit project droeg de P® „Horen, zien en zwij- ren - In de zaal van het [Mcentrum St. Aloy werd pierwedstrijd gehouden ""aan 20 personen meede- Uitslag: heren: 1. G. s,2. C. Heydens, 3. E. As- man, 4. K. Dumez, 5. A. van fertruy. Dames: 1. mevr. I1» Heese-Bauwens, 2. Van Geertruy-Leer- werd gehouden in de paro chiekerk ten bate van de Me- misa bracht ƒ968,78 en 758 Belgische frank op. Topbiljart - In café Bigodes speelde de Steense Toepers een topbilj artwedstrij d tegen Marionette uit Hulst. De Steense Toepers wonnen van de Hulstenaren met 11-9. Bejaardenschieting - De al gemene bond voor ouderen houdt donderdag 12 februari de maandelijkse bejaarden schieting in 't Heike. In schrijven vanaf 13 uur. De schieting begint om 13.30 uur. Collecte - De collecte ten bate van de Memisa, die in de pa rochiekerk werd gehouden, bracht 431,15 op. houden in het dorpscentrum en duurt van halftien tot halftwaalf. Mensen die zich nog willen opgeven kunnen contact opnemen met 01147-452. Contactavond - De voetbal vereniging Terhole houdt vrijdag 13 februari een con tactavond in de kantine. Op deze avond is er gelegenheid om een kaartje te leggen, te sjoelen en te pieken. Vooral ligt echter de nadruk op het verstevigen van het contact tussen de voetballers en de leden. Aanvang 20 uur. HULST voor een goede BRIL Leverancier voor alle Ziekenfondsen F. 3. mevr. Rens-Sloot, fr- Claessens-Buys, rr' poppe-de Smit. Labelling - in het sport- ES® St. Aloy werd een 'nH gehouden waar- 1 Personen meededen. ■a»i .hoge vogel: P. de Iir linkerzij vogel: T^erckhaert, Clinge, rech- Jvogel: r. Mangnus, I4auw grootste aantal (7 1 A. Claessen, Graauw. '^Ujart - in café Sport fsnÜu ^biljartwedstrijd tussen de topbil- I tbs Zondagsvermaak IC Molenkreek uit West- L j De Stenenaren won- wedstrijd met 12-8. - De collecte die Bouwgrond - Nu de ge meente de grond voor het uit breidingsplan zuid-oost heeft verworven en de stra ten en riolering zijn aange legd, blijkt de exploitatie-op- zet van het plan duurder uit te vallen dan verwacht. De gemeente wil dat onder meer opvangen door de prijzen voor bouwgrond in het plan aan te passen. Als de gemeen teraad ermee akkoord gaat kost de bouwgrond per vier kante meter: voor rijtjeshui zen 66 gulden (was 63,76, 75), voor twee-aaneen-woningen 72,25 gulden (was 69,50, voor vrijstaande huizen 79 gulden (was 77) en voor bungalows 86 gulden (was 80). De prijzen zullen jaarlijks met 3Vi pro cent omhoog gaan. Lagere school - Als de ge meenteraad ermee instemt krijgt de school in Overslag er een papiersnijder en een gasgeiser bij. Het schoolbe stuur had ook nog gevraagd om een stencilmachine, maar burgemeester en wethouders vinden dat nogal overdreven, omdat de school maar 9 leer lingen telt. VOS-cursus - In Vogel waarde gaat woensdag 18 fe bruari een VOS-cursus van start. De cursus wordt ge- (Van een onzer verslaggevers) HULST/AXEL - In Hulst en Axel wordt woensdag 25 februari een zogenaamde bloedplasma-avond gehou den waarbij men terecht kan om wat bloed af te staan voor de zieke medemens. Iedere gezonde volwassene tussen de 18 en 65 jaar, die niet als vaste donor in een ziekenhuis is ingeschreven en die in het afgelopen jaar geen ernstige ziekte, een operatie of beval ling heeft meegemaakt, kon zonder bezwaar bloed af staan. De bloedplasma-avond is opge zet in een andere stijl dan gebruikelijk. De nieuwe aan pak is gericht op een grotere garantie van de veiligheid van de donor. Wie wat bloed wil afstaan kan 25 februari van 19 tot 21 uur terecht in de LTS aan de Gildenstraat te Hulst en van 18.30 tot 19.00 uur in de Chr. Bewaarschool aan de Ds. J. Scharpstraat te Axel. (Van onze correspondent) HOOFDPLAAT - Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de Zuid Nederlandse Bond voor Post- duivenhouders, is de heer M.A. de Roo gekozen tot voorzitter van de afdeling. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Infiltratie van Haringvlietwater in de dominiale bossen op Schou- wen-Duiveland is al noodza kelijk voor huishoudelijk en commercieel gebruik van drinkwater op het eiland, dus niet alleen ter verzekering van de drinkwatervoorzie ning van de jaarlijks onge veer 90.000 recreanten op Schouwen-Duiveland. Dat laat minister Braks (Landbouw en Visserij) mede namens zijn collega Ginjaar (Volksgezondheid en Milieu hygiëne) weten in antwoord op vragen van het PvdA-Tweede-Kamerlid De Graaf. Deze had in zijn vragen de vrees uitgesproken, dat de infiltratie van Haringvliet water nabij Haamstede de bodem van het gebied in ern stige mate verontreinigt met ernstige gevolgen voor flora en fauna. Dit werd voor De Graaf nog ernstiger, omdat hij meende dat die infiltratie alleen noodzakelijk zou zijn voor de 90.000 recreanten op Schouwen-Duiveland. Hij verkeerde in de veronder stelling, dat voor de drink watervoorziening van de be woners van het eiland het onttrekken van 1,1 miljoen kubieke meter grondwater aan de duinen bij Haamstede voldoende zou zijn zonder in filtratie. In 1979 heeft de WMZ ver gunning gekregen om maxi maal 3,9 miljoen kubieke me ter water te onttrekken, waarbij 2,8 miljoen kubieke meter water uit het Haring vliet geïnfiltreerd zou moe ten worden. Tegen deze ver gunningverlening is beroep bij de kroon ingesteld. Dat beroep richt zich met name tegen het ontbreken van voorzui ering van het Ha ringvlietwater. Overigens wil Braks verder niet op de kwestie ingaan omdat het Kroonberoep nog niet afge handeld is. '''''''''''^liiïïïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze sntaire redactie) - Kamerleden ih« fhet kabinet afziet ""Plan om mogelijk bij elektriciteits- L te plaatsen. Dat ,^1 vragen, die de bij- ae. Tweede ■«'mmissie voor het t^hema elektrici teit mnS 1975 heeft >ta.r Voorbereiding van ssi oveT de regerings- ,.L6 °ver het struc- elektriciteits- u, r®genngsbeslissing J? (*e mogelijk- f*Jr|gehouden om in «1% n,et eerder dan het 5000-megawatt- centrale bij Ossenisse te bou wen. Een definitieve beslis sing over deze lokatie wil het kabinet nemen in verband met het beleid dat ten aan zien van de zeehavens ge voerd zal worden. Dat beleid zal gepresenteerd worden in het structuurschema zeeha vens. Tegen het voornemen van het kabinet had zowel het provinciaal bestuur van Zeeland bezwaren, terwijl ook de N.V. PNEM onoverko melijke problemen zag aan komen met betrekking tot de afvoer van de opgewekte energie. Ook vragen Tweede Ka merleden zich af of de ge plande uitbreiding van de elektriciteitscentrale in Borssele tot 5000 megawatt op langere termijn wel pas in de verschillende energiebe hoefte scenario's, die in nota energiebeleid deel drie wor den gegeven. Dat is de nota waarin het kabinet aankon digt in principe 3000 mega watt nucleair vermogen te willen toevoegen aan de be staande capaciteit. Volgens de vragenstellers zou bij het hoogste scenario slechts een derde van het nieuw te plaat sen vermogen in Borssele bij - geplaatst hoeft te worden. Leden van bijzonder kamer commissie zijn voorts nieuwsgierig naar de resul taten van het bestuurlijk overleg over een eventuele uitbreiding tot 500 megawatt in Borssele. ""IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze correspondent) Reeds zeven jaar geleden deed men een eerste verzoek tot uitbreiding. Toen werd gevraagd de gymzaal en een daarboven gelegen lokaal van de, vlak naast de lhno-school gelegen mavo te mogen benutten, omdat deze naar een nieuw onderkomen zou verhuizen. Ondanks een schrijven naar allerlei in stanties werd dit verzoek af gewezen. Drie jaar geleden vernam directrice mevrouw Van Haelst-Snoek dat de school in aanmerking kwam voor de bouw van drie nieuwe loka len. Sinds begin 1980 zijn deze drie lokalen, een theorielo kaal, een handenarbeid- en tekenlokaal en een overblijf- ruimte in gebruik. „In „thee- molen-uus" zoals dit nieuwe gedeelte wordt genoemd, is het extra fijn werken," ver telt mevrouw Van Haelst. „Het is onderwij skundig goed aangepast aan deze tijd." Vooral met het over blijflokaal zijn we blij, de overblijvers hoeven nu niet meer rond te hangen." Na het in gebruik nemen van de nieuwbouw werd het oude gedeelte grondig onder han den genomen. Sinds een week is dit deel van de school ook klaar. Het nieuwe natuur kundelokaal, dat in het vroe ger naaldvaklokaal is geko men, is de trots van de school. 24 leerlingen kunnen hier te gelijk praktisch met natuur kunde bezig zijn. Om dit mo gelijk te maken, heeft men vier zuilen aangebracht met stopcontacten en gas- en wa terkranen. Rondkijkend in het lokaal merkt de directri ce op: „Velen denken nog steeds dat we alleen maar koken en naaien. We worden, en dat is totaal niet terecht, nog vaak spinazie-academie genoemd." Wijzend naar de natuurkundematerialen die in het lokaal staan, merkt ze op„Dit lokaal bewijst dat we ook nog met heel andere din gen bezig zijn." Tijdens de verbouwing werd ook de keuken geheel aangepast aan de eisen van deze tijd. Er werden nieuwe aanrechten en fornuizen geplaatst. Ook de ruimte voor de docenten is onder handen genomen. De docentenkamer is door het uitbreken van een wasbak en een hangkast behoorlijk rui mer geworden. De lhno-school is voor de bevol king te bezichtigen op don derdag 26 februari van 13.30-17.00 uur envan 19.00-21.30 uur. (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN - Gister morgen werd de familie F.S. wonende Den Walhoek 12 te St.-Jansteen wakker van een rooklucht, die veroorzaakt bleek door een enorme rook ontwikkeling in huis. Beneden gekomen bleek dat achter de open haard brand was ontstaan. De vrij willige brandweer van Hulst die vijf minuten na het brandalarm reeds ter plaatse was, moest de achterwand en een zijkant van de open haard weg kappen om de vuurhaard te ontdekken. Het brandje was daarna vlug geblust. Volgens een woordvoerder van de brand weer is de brand ontstaan door een foutieve constructie van de open haard. De brand schade zelf viel mee, de mees te schade ontstond doordat de brandweer genoodzaakt was een groot deel van de open haard uit te breken. Het Groot Eiland, centraal" „Het Groot Eiland, cen traal...", noemde Mare Buise zijn publikatie over dit waardevol stuk Zeeuwsch- Vlaanderen. De titel was dubbelzinnig. Enerzijds stelde hij in zijn studie het nagenoeg in het midden van ons gewest gelegen gebied centraal, maar ook wilde hij het belang van het gebied duidelijk laten uitkomen. In grote lijnen verenigt het in zich bijna alle landschapsty pen die in ons gewest aan te treffen zijn: diepe en ondiepe kreken, slikstrandjes, riet zomen, lage en hogere wei landen, akkers, knotwilgen- rijen en bossen deels met on dergroei, deels opgaand. Nu brengt ieder land schapstype zijn eigen plant en diersoorten mee, en het is dan ook begrijpelijk dat een gebied waar vele variaties naast elkaar voorkomen, wat dan bovendien weer gepaard gaat met vele overganssitua- ties, rijk kan zijn aan soorten. Verder mag nooit vergeten woden dat rust een uitermate belangrijke factor is en ook die is ter plekke nog tamelijk veel voorhanden. Wat min der natuurlijk in de jachttijd, want de (Belgische) eigenaar van het gebied is een fervent voorstander en beoefenaar van dat vermaak. Maar nu sinds een tiental dagen op praktisch alle diersoorten de jacht is ge sloten, is het rustig in het ge bied. Veel vogelsoorten die straks op doortrek zijn naar hun broedgebieden -en dat zal al weer niet lang meer op zich laten wachten- zullen het Eiland aandoen. Er wat rusten, voedsel zoeken, kort om nieuwe energie opdoen en dan weer verder. Voor ande ren is het ver genoeg en ze zullen er blijven. Kluten zullen straks de slikstrandjes weer „afmaaien" met hun ranke snavels op zoek naasr voedsel. De grutto's zullen de wei landen in bezit nemen. De restanten weiiand moeten we eigenlijk zeggen, want veel, zeer veel is verdwenen en omgezet in akkerland. En dat betekent natuurlijk dat voor veel weidevogels het gebied niet meer aantrekkelik is. De kemphaan en de watersnip broeden er niet meer, kievit en grutto in veel geringer aantal dan vroeger, dat is maar een schijntje meer. Maar straks zwemt de fuut alweer met nestmateriaal en zullen van alle kanten de be- lauwe reigers toestromen. Dat is natuurlijk niet zo ver wonderlijk want die hebben hun kolonie op het nabij ge legen Plaatje. En als de goden vogelwacht De Steltkluut gunstig gezind zijn, dan zal er misschien eens een ooie vaar neerstrijken op het paalnest dat er geplaatst is. Zou hij of zij dan nog een partner weten te lokken en tot broeden komen, dan was het kot natuurlijk helemaal te klein. In principe moet het gebied een paartje ooievaars de nodige rust en voldoende voedsel kunnen bieden. Maar misschien is het toch te opti mistisch te verwachten dat jia ruim honderd jaar de soort zich weer in Zeeland zal vestigen, en dat nog wel op de plek waar mensen den ken dat ze wel willen zitten. Dat het Groot Eiland niet toegankelijk is voor bezoe kers, is u wellicht wel be kend. Langs de ene kant jammer, we zouden het im mers graag zeil allemaal wel eens van dichtbij willen zien, maar langs de andere kant is dat natuurlijk wel de garan tie voor de rust. Maar weet u dat je als wandelaar niets hoeft te missen van de rijk dommen van het gebied? Gewoon er omheen lopen over de weg. Zeker waar die op een dijk ligt, is het uitzicht over de kreken en weiden prachtig en de vogels trekken zich over het algemeen van die passanten weinig aan, zodat het hele natuurleven fraai te volgen is. En wie het nu niet zo gek veel kan schelen of die bruine vogel op de wei een grutto of een tureluur is en de langs- zeilende roofvogel een blau we of een bruine kiekendief is, die kan genieten van een flinke wandeling. Van een weldadige rust, een mooi polderlandschap, en de geu ren, kleuren en geluiden die er bij horen. Te beleven valt er altijd wat. Zijn het niet de vogeltjes die ons boeien dan wel een „spelend" haas, het eerste geel van het Idein hoefblad, padden die op weg zijn naar hun paaiplaats, dansende muggen boven het water of een vis die er naar hapt of misschien alleen maar een fraaie zonsonder gang. Want, wie het kleine niet weet te eren, zeg ik altijd maar, die

de Stem | 1981 | | pagina 13