§hago Kinderen gered door dolfijnen Hulptransport voor Italiaans rampgebied in Italië beroofd KkM Vt t J NMB TAART VOOR 1Q8-JARIGE Rente-aftrek dit jaar niet meer beperkt f r li ??Den Haagweef echter van niets Merijntje voor acht ton opgelicht VVD: 20 miljard halen uit sociale sector LEUK Afctschoonmott bddanhago 045-719466 De: HYPOTHEKEN: YYD op de bres voor veldpolitie Vreten Volop auto in De Stem Max Tailleur zoekt moppentappers TBC-besmetting in Hulst breidt zich uit Jan Raas mist zege Advocaten in beklaagdenbank WW-plan van Albeda aangevochten BRUSSEL - De regeringen van België en Nederland treffen voorbereidingen voor het beperken van de invoer van Japanse auto's. De ministers van Economische Zaken van beide landen, Claes en Van Aardenne, zijn het gisteren eens geworden over het bevriezen van de Japanse auto-invoer op het peil van 1980. Ze vinden het overleg dat de EG met Japan voert over importbeperking, volledig mislukt. Pijnstillers gestolen uit apotheek Groenvoeder- bedrijven in rode cijfers Ëjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy! Goederen van Bredaas comité Overheidstekort fors omhoog P!NSDA£ 3 FEBRU' k' 1981 bibtim VANZEELAND BINNENLAND M .KWnljM" in Do Stem £41 omtjterioveeltJilKXKtereen X> warnon» sanhiedlngen in ,mn. B"8 dag weer I Kantoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. Invoer Japanse auto's beperkt (Van onze redactie buitenland) Dit bericht uit Brussel heeft bet ministerie van Eco nomische Zaken in Den Haag verbaasd. Een woordvoerder V rij willig ontkende tegenover onze parlementaire redacteur dat er sprake zou zijn van een dergelijke overeenkomst met Brussel. automarkten hebben ver overd. Maar onze correspondent in België, Mare de Koninck, meldt, dat wel degelijk is be sloten een importbeperking voor te bereiden. Er is een werkgroep ingesteld, die op zeer korte termijn de rege ling gaat uitwerken. Daarbij gaat men niet meer uit van het aantal ingevoerde Japan se auto's, maar het percenta- 1 dat de Japanners op de Belgische én Nederlandse (Van onze redactie binnenland) ZIERIKZEE - Bij een in haak in een apotheek In Zie- rikzee is een grote hoeveel heid pijnstillende en slaap verwekkende middelen ge- itolen. Het betreft vooral iffltetamlne, methadon en morfine. Maandag heeft de politie twee verdachten van 28 en 23 laar aangehouden in Zierik- De politie trof hen aan in bewusteloze toestand. Een ®el van de buit was in hun hezit. De rest is nog spoorloos. De rijkspolitie verzoekt iedereen die nadere inlich- ungen kan verstrekken nummer 01110-4055 te bellen, omdat onoordeelkundig ge bruik van de middelen le- 'fflsgevaarlijk kan zijn. (ADVERTENTIE) NaSo Nederland B V Vestigingen te An u Rotterdam - Groningen p doom - Eindhoven - Heerlen. 1 De NMB dacht even niet mee Zou men uitgaan van aan tallen, dan zou het totale Ja panse aandeel in de Benelux automarkt procentueel toch nog vooruitgaan. Japan heeft eerder beloofd de export naar de EG-landen dit jaar vrij willig te zullen beperken tot iets meer dan de export van vorig jaar, maar daar gaat de Benelux zeker niet mee ak koord. In het handelsverdrag tus sen de Benelux en Japan staat een vrijwaringsclausu le, die één van de handels partners kan toepassen om de invoer te beperken. Op die clausule is nooit een beroep gedaan. Wel heeft de Benelux er in 1972 mee gedreigd, toen Japan Europa overspoelde met goedkope televisietoe stellen. Volgens de jongste cijfers hebben de Japanners alleen al in de eerste tien maanden van 1980 87.000 auto's naar België, bijna 110.000 auto's naar Nederland en ruim 250.000 auto's naar West-Duitsland uitgevoerd. Ze bezetten in België 29 pro cent, in Nederland al 31 pro cent en in West-Duitsland 13 procent van de markt. De dealers van Japanse auto's in ons land geloven overigens niet, dat er snel een importbeperking komt. Ze gaan er wel vanuit, dat Japan zelf enige beperking in de ex port naar Nederland aan brengt. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA - Drie kin deren, die behoorden tot de opvarenden van het Indo nesische passagiersschip Tamponas-2, dat bijna een week geleden op de Javazee verging, blijken te zijn ge red door dolfijnen. De kinderen waren door hun vader overboord gezet om te voorkomen, dat ze in de brand aan boord zouden omkomen. De dolfijnen trokken de kinderen naar een reddingboot, die later op een eilandje aanspoelde. De zoekacties naar ver misten zijn inmiddels weer hervat nadat gisteren op nieuw overlevenden zijn aangetroffen. Op ongeveer 150 kilometer van de plaats van de ramp trof men een bootje aan met 17 overle venden. Er hadden er oor spronkelijk meer dan 70 in gezeten. Op een eiland bij Zuid-Sulawesi zijn nog eens 70 overlevenden aan getroffen. Er worden nu nog 284 passagiers vermist. Er zijn 143 lijken geborgen. DEN HAAG - Het defini tieve einde van de Neder landse groenvoeder-droge- rijen is zeer nabij, vreest het Landbouwschap. Er zijn er nog maar 18 in ons land, onder meer in Zee land. (Van een onzer verslagge vers) BREDA - De Bredase poli tie heeft een 37-jarige direc teur van een assurantiekan toor P.B. gearresteerd op verdenking van oplichting en valsheid in geschrifte. De man zou de Nederlandse Middenstands Bank voor 800.900 gulden hebben opge licht Hij zou in de eerste helft van 1980 een aantal financie ringen hebben afgesloten bij de NMB, waarop hem in to taal 800.000 gulden is uitbe taald, uitgesmeerd over en kele tientallen contracten. In die contracten zouden valse gegevens zijn verwerkt. B. is in het Bredase politiebureau ingesloten. illllimillllllllimillllllllHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIHIIHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIUIU£ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het is on waarschijnlijk, dat de door het kabinet voorgestelde be perking van de rente-aftrek voor hypotheken nog dit jaar ingaat. Het concept-wetsont werp ligt nog steeds bij de Raad van State, die er nogal wat bezwaren tegen heeft. Op aandrang van de Ka mer kwam het kabinet enke le maanden geleden met het plan de rente-aftrek van hy potheken boven 540.000 gul den te beperken met terug werkende kracht tot 1 janua ri dit jaar. Die datum kan het kabinet nu wel vergeten. Het zal nog wel even duren voor dat de Raad van State het concept terugstuurt. Het is dan al te laat om het vóór de verkiezingen van 26 mei aanstaande nog door de Tweede Kamer te brengen. Daarom gaat het kabinet er nu al vanuit, dat deze zaak bij de formatie-onderhandelin gen voor een nieuw kabinet - na mei - opnieuw zal worden geregeld. De PvdA wil dat de beper king van de rente-aftrek al gaat gelden voor hypotheken boven 300.000 gulden. De hui dige coalitiepartner van het CDA, de VVD, is daar fel tegen. Uitgaande van de ver onderstelling, dat er in sep tember een nieuw kabinet zou kunnen zij n, zal het zeker tot het najaar duren voordat een nieuw wetsontwerp door de Tweede Kamer kan wor den behandeld. De terugwer kende kracht is dan helemaal van de baan. DEN HAAG - De Chinese ambassade in Den Haag heeft een laatste beroep op de Tweede Kamer gedaan van daag te verhinderen dat RSV twee duikboten aan Taiwan mag leveren van het kabinet De ambassade noemt die le vering „onaanvaardbaar". Heel wat „hoge heren" S met haar 108e verjaar- E dag. 1 Van de plannen om Nederlands oudste in- E woonster een rustige ver- E jaardag te bezorgen is E 1 dan ook weinig terecht E gekomen. Op de foto bieden gou- E vemeur Kramers, en E burgemeester Baeten de jarige een taart aan. E iiïllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllË DEN HAAG/ZUNDERT - De VVD-Kamerleden Waal- kens en Nijpels willen dat minister De Ruiter (Justitie) maatregelen neemt waar door het korps veldpolitie haar taak kan blijven ver richten. Als gevolg van nieuwe be zuinigingen bij de rijkspoli tie dreigt de veldpolitie haar taak op het terrein van stro perijen, vuilstortingen en vo gelbescherming niet meer behoorlijk te kunnen uitvoe ren. Er is in West-Brabant een post van de veldpolitie in Zundert. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/TEGELEN - Het hulptransport naar het rampgebied in Italië dat door het Bredase comité Ginneken was opgezet en door transportbedrijf Ewals uit Tegelen uit gevoerd, is in Italië beroofd. Eén van de chauffeurscabines van de diep- laders werd helemaal leeggeroofd, waarbij een televisietoestel, een radio, een 27 mc-bak, een jas, een paspoort en enkele andere zaken werden ontvreemd. Stank voor dank", was het commentaar van een woordvoerder van het Tegels bedrijf gisteren. De drie vrachtauto's van Ewals vervoerden tien zogenaamde prefabhuizen en medica menten naar de dorpjes Torchiati en Private. De actie, waarvoor 247.000 gulden bijeen was gebracht, dreigde in Torchiati overigens nog even in het water te vallen, omdat daar niemand bereid was de grote lading van de Tegelse auto's te lossen, de chauffeurs hebben het daarop zelf gedaan, ofschoon er geen kranen of andere losmaterialen aanwezig waren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Als het aan de VVD ligt zal er de komende vier jaar 20 miljard gulden extra in de econo mie gepompt moeten worden. Dat geld kan alleen maar uit de sociale sector worden gehaald, zodat ontkoppe ling van sociale uitkeringen aan de lonen onontkoom baar is. Het financieringstekort van het rijk is in enkele maanden met 600 miljoen gulden opgelopen tot 15,3 miljard. Bij de indiening van de miljoenennota in spetem- ber verleden jaar werd het tekort nog geraamd op 14,7 miljard. De verslechtering is vooral te wijten aan de enor me belastingtegenvaller van 1,7 miljard gulden. Minister Van der Stee ver wacht niet dat de tegenval lende belastingopbrengst in 1981 zal worden ingehaald. Daarom zal de raming over dit jaar met 1,7 miljard gul den minder opbrengst moe ten worden bijgesteld op de rijksbegroting. Daarbij komt dan nog eens een verzwaring van de rentelast met 100 mil joen gulden. Verder ver wacht minister Van der Stee, dat de ontwikkeling in 1981 een nog verdere verslechte ring van het begrotingsbeeld zal veroorzaken onder meer door hogere werkloosheids uitgaven. Dat is de oplossing, die WD-Kamerlid De Korte gisteravond aandroeg, om de sociaal-economische en fi nanciële problemen te lijf te gaan. Eerder op de dag was bekend geworden, dat het fi nancieringstekort van de overheid opnieuw fors is ge stegen door tegenvallende belastingopbrengsten. Voor 1 maart zal het kabinet moeten aangeven op welke posten extra bezuinigd moet wor den, ii Volgens de WD kunnen extra bezuinigingen niet meer uit de overheidsuitga ven worden gehaald, zonder nieuwe werkloosheid te kwe ken. Ook wijst de WD een verdergaande loonmatiging van de hand en voelt deze partij ook niets voor het ver hogen van sociale premies. Resteert de sociale sector, wil men tenminste de andere doeleinden in het verkie zingsprogramma realiseren, aldus De Korte. (ADVERTENTIES) De ponden vliegen eraf, je snapt niet waar ze blijven. Nog even en ik duik ondér de 200 pond. Als mijn gezin zit te eten, staat voor mijn neus geen bord, maar een weegschaal. Het werkt prima. In het week end beloon ik mezelf vóór mi/n karaktervastheid. Dan vreet ik alles wat los en vast zit. Het lijkt me zo leuk uw krant elke dag in de bus te krijgen en dan te zoeken naar vieze, vette, vadsige mensen op de foto's. Wat zal ik lachen om die ordinaire vraatzucht van veel mensen! Bovendien krijg ik dan automatisch de heerlijke recepten van Patron Bernard thuis NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres: Postcode/Plaats Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang Ik graag: 0 Parker jotter of 0 Baddoek Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem antwoordnummer 112. 4800 VB Breda Bellen kan ook: 076-236911 In extra pagina's besteedt De Stem vandaag veel aandacht aan de auto. Met mooi cijferwerk voor de auto-vergeiijker: gegevens, prijzen en mini-tests van erg veel personenauto's in diverse prijsklassen. Plus het laatste nieuws van de Auto-RAt die donderdag de poorten opent. Het staat in het tweede deel van deze krant, achter De Stem van Zeeland en de Gids-pagina's. Tientallen huiskamer-lolbroeken dingen mee naar de titel opvolger van Max Tailleur". De Moppen-meester wil ermee stoppen en biedt zijn plaatsven/anger 25.000 gulden, zijn kaartsysteem en een opleiding in de humor. Hoe gaat het toe tijden een van de voorrondes? Zie pagina Gids-1. Minstens 25 mensen in Hulst zijn besmet met tbc. In hoeverre de tbc-explosie in Hulst ernstig genoemd kan worden, zal afhangen van de resultaten van het onderzoek dat gisteren onder jeugdige inwoners van deze plaats werd gehouden. De toeloop voor de prik was zo groot, dat men vaccin tekort kwam. De Zeeuw Jan Raas liep in de eerste wegwedstrijd van het seizoen de zege mis omdat hij tijdens de eindspurt van tien man raakte ingesloten. Ondanks het feit dat Raad de steun had van zijn pioegmakkers Aad van den Hoek, Ad Wijnands en Ludo Peeters ging de overwinning naar de Belg Jan Bogaert. n - l tl Vier Amsterdamse advocaten zitten in vol ornaat in de beklaagdenbank. Ze wonnen daarmee de eerste ronde van de officier van justitie. De Sociale Verzekeringsraad is tegen het plan van minister Albeda om aan alle werknemers dezelfde eis te stellen voor een ww-uitkering.

de Stem | 1981 | | pagina 1