Gif gevonden in grond Middelharnis abnormaal V X°:§ Enkele lichtpuntjes op werkgelegenheidsgebied Rottend vlees zorgt voor onhoudbare stank in Antwerpen 'leuk ftRSONEN- Iautorai^ AMBTENAREN BOOS OP WIEGEL Overheid laat het afweten Merijntje b Modderstroom in La Tuna Canyon Op terrein oude gasfabriek GIRO 5657 m memisa Sterke stijging aantal faillissementen verwacht \r Allen Ginsberg omstreden succes-dichter Meningen leden Solidariteit liegen er niet om VANDAAG Binnenschippers staan klaar voor acties Experiment met deeltijdbanen gaat nog door Doodgaan hoeft geen nacht merrie te zijn Zeeuwse Staten eens met VOW-akkoord HARD sriacKE BEATRIX 43 Verzekering personen auto's duurder KUNSTGEBIT REPARATIE Memisa doet iets om handicaps in de derde wereld te voorkomen Doet u mee? DEN HAAG/BREDA/MIDDELBURG - Het gaat slecht in de htreca in Nederland. Deze bedrijfstak heeft te lijden van de algemene economische teruggang en wordt nog eens extra getroffen door de accijnsverhogingen per 1 januari van dit jaar. De indruk bestaat verder dat het publiek bij het aanhalen van de broekriem bezuinigt op het „avondje uit" en het uit eten gaan. Het bedrijfsschap horeca verwacht dat het aantal faillissementen, waarvan de eerste zich al hebben aangemeld, dit jaar sterk zal toene men. Carnaval wanawff ZATERDAG 31 JANUARI 1981 ACHTERGROND VAN ZEELAND jifl Kl0'nll0S i'flf zoveel bijzondere en isante aanbiedingen in Jan E,ke "ag weBr in De Stem. DE STEM te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 Losse nummers 0,70 minmimimuimi onze verslaggevers) |\ja een maantj van sombere berichten: (Van ZIERIKZEE/BREDA - Na maand van vrijwel uit- uitend sombere berichten r werkgelegenheid in jwest-Nederland vielen gisteren enkele licht- tjes te melden: ne aannemingscombinatie bouw, die de stormvloed- jn je Oosterschelde ufft, heeft 250 man perso- 1 nodig voor de mattenfa- .jek op het werkeiland eeitje Jans" en voor de be ening van de schepen die llllllllllllllll bij de bouw van de pijlerdam worden ingezet. Er wordt hard gewerkt om het failliet verklaarde Bre dase textielbedrijf Holiday Textiles weer te heropenen. Een Nijmeegse zakenman heeft een groot deel van de aandelen overgenomen en is van plan enkele miljoenen guldens in het bedrijf te ste ken. Ook de banken hebben zich bereid getoond mee te werken aan een heropening. In het nieuwe Holiday Texti les zal plaats zijn voor onge veer 40 werknemers. Het moederbedrijf Inter- natio-Muller van Etna in Breda heeft toestemming ge geven voor een investering van 2,1 miljoen gulden voor een nieuwe beitserij. Hier door is het gevaar van slui ting van de ijzergieterij voorlopig afgewend en kan het personeel weer werken „met een oog op de toekomst". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een recente opname van koningin Beatrix, die van daag haar 43ste verjaardag viert. (Van onze correspondent Mare de Koninck) ANTWERPEN - Belgische overheidsdiensten,! die toch al in een kwade reuk van ondoeltreffend- heid staan, hebben het in de Lange Leemstraat in het oude stadscentrum van Antwerpen tot eeng niet te harden stank laten komen. Verspreider! ervan is het „gefaalde" (failliete) bedrijf BeIfrigo,§ in de gebouwen van dit bedrijf liggen duizenden! kilo's vlees te rotten. Twee maanden lang heeft de voor het bedrijf aangewezen curator Noudts autoriteiten als „Civiele Bescherming" en de Dienst Volksgezond heid bestookt met waar schuwingen dat de ont dooiing van de vrieskel ders een onhoudbare en gevaarlijke toestand met zich zou brengen. De ont boden ambtenaren heb ben zich echter nimmer gemeld. Nu zelfs het direct besmettingsgevaar voor de bevolking in en om de Lange Leemstraat reëel is geworden heeft de politie van Antwerpen de curator „op straffe van maatrege len van hogerhand" ge maand de ontbindende resten onverwijld te doen opruimen. Over de firma Belfrigo dat zoveel betekent als: schone ijskast, is medio oktober j.l. het faillisse ment uitgesproken. De di verse huurders van de to taal 2000 kubieke meter diepe vriesruimte kregen tot eind december de tijd om de aanwezige 500 ton voedingswaren (vlees en Pizza's) elders onder te brengen. Toen dat gebeurd was, stuitte men echter op een partij van 4000 kg vlees, dat drie jaar geleden op last van het ministerie van volksgezondheid in= bedorven toestand is inge- vroren. Op 26 dec. j.l. werden deg installaties van Belfrigog stilgelegd (er was geen! geld meer voor de elektri-s citeit) en kwam het ont-= dooiïngsproces van de= veelal metersdikke ijs-S korst langzaam op gang.S In de daaropvolgende we-| ken werd meer en meers duidelijk dat zich nog eens veelvoud van de omstre-S den 4000 kg in het gebouw! bevond. Overal kwam rot-= tend vlees, zelfs hele kal-S koenen, speenvarkens en= enkele halve koeien, uit! het smeltende ijs te voor-s schijn. Het door de curator gea-s larmeerde destructiebe-S drijf bedankte voor de eer.= Thans zijn wel een paarl mannen bereid gevondens om het karwei te klaren.H Ze werken onder het ge-! vaar van instortingen, g want het Belfrigo-ge-~ bouw, dat uit 1905 dateerts en het eerste gebouw inl Europa was dat uit betong werd opgetrokken, kan des dooi niet aan. De murenH die sinds de bouw nooits boven het vriespunt zijns geweest en de vloer waar-s onder de vorst tot 5 meters diep in de grond zat, zijng totaal ontwricht. "'Miiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiim (ADVERTENTIE! ierria 1°-17 en 19-22 uur ,en zondag 10-17 uur «9(7,50 fflng-bii|etten bij NS-stations j Made in Antwerp (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - De ambtena renbonden beraden zich mo menteel over de vraag of zij nog wel met minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) om de tafel willen gaan zitten, na diens laatste voorstellen over de ambtenarensalarissen. De bonden vinden dat Wiegel te veel wil korten op de ambte narensalarissen. Wiegel, zo schreef hij giste ren in een briefnaan de bon den en de Tweede Kamer, wil een extra korting op de sala rissen toepassen naast de lo pende Bestek-kortingen. Hij wil voorkomen dat ambtena ren, die geen sociale premies betalen, beter af zouden zijn dan werknemers in het parti culiere bedrijfsleven, die dit jaar hogere premies moeten betalen. De minister van Binnen landse Zaken heeft onder meer voorgesteld dat ambte naren met ingang van 1 ja nuari 1982 op 62-jarige leef tijd vervroegd met pensioen kunnen gaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELHARNIS - Min of meer bij toeval zijn midden in Middelharnis op Goeree-Overflakkee in de bodem sporen van giftige cyaanverbindingen ontdekt. De cyaanverbindingen moeten afkomstig zijn van slakken en ander afval van de vroegere gasfabriek van de elektriciteitsmaatschappij Goe ree-Overflakkee (EMGO). Deskundigen van de Milieudienst van de provincie Zuid-Holland onderzoeken momenteel grondmonsters van het ongeveer een halve hectare grote terrein dat met een hoog hek is afgezet. Volgens burgemeester L.j. van Welzenes van Middel harnis is er voor de omwo nenden vooralsnog geen re den tot ongerustheid. „We maken ons op dit ogenblik meer zorgen over de kosten van het onderzoek dan over de aard van de bodem vondst", zegt de heer Van Welzenes. De aanwezigheid van cyaanverbindingen in de be bouwde kom van Middelhar nis kwam aan het licht tij dens het grondonderzoek in verband met plannen van de gemeente om het terrein van de oude gasfabriek aan te ko pen ten behoeve van de bouw van een sociaal-cultureel centrum en een bibliotheek. Grondmonsters Burgemeester van Welze nes: „We hadden die berich ten over een gifvondst op het terrein van een oude gasfa briek in Utrecht gelezen en hebben daarom voor alle ze kerheid grondmonsters op het terrein van de EMGO la ten nemen. Dit onderzoek is al enkele weken aan de gang. Ik heb horen verluiden dat er cyaanverbindingen zijn aan getroffen maar honderd pro cent zekerheid hebben we nog niet. In afwachting van het resultaat van het bodem onderzoek hebben we de koop van het terrein uitge steld". Burgemeester Van Welze nes gelooft niet dat tot ont ruiming van de woningen in de naaste omgeving van het terrein besloten zal moeten worden. „Direct gevaar voor de bewoners is er niet, anders had ik daar wel over ge hoord". Chinthia Burk- man uit het Ameri kaanse plaatsje La Tuna Canyon loopt langs een wagen die vrijwel helemaal door de modder „ver zwolgen" is. Hevige regenbuien teisteren het gebied rond Los Angeles al dagen. Die regen heeft voor massale modderstro men gezorgd. DEN HAAG (ANP) - Mi nister van Economische Za ken Van Aardenne heeft toe stemming gegeven aan de as suradeurs de premies van personenautoverzekeringen per de eerste vervaldag, maar na 28 februari te verho gen met vier procent. Voor nieuw af te sluiten verzekeringen gaat de pre mieverhoging in per 1 fe bruari. (ADVERTENTIES) Inlichtingen: AXELSESTRAAT 8 ZAAMSLAG Tel. 01153-1650. TOKIO/AMSTERDAM (RTR/ANP) - Het Japanse autoconcern Toyota roept ruim 100.000 wagens van het model „Starlet" terug naar de garage wegens problemen met het differentieel, zo heeft het Japanse ministerie van transport gisteren bekendge maakt. Van de auto's waar het om gaat zijn er 42.000 naar West-Europa geëxpor teerd. In ons land gaat het om enkele honderden auto's. De problemen zouden niet van ernstige aard zijn. o.a. door middel van basisgezondheidszorg. j Met weinig kunt u al veel doen.Want bijvoorbeeld voor: f 50,- sturen wij instructieplaten met voorlichting over hygiëne f 500,- kan een kleine dorpsapotheek voorzien worden van de benodigde basismedicijnen f 5000,- schenkt u de inrichting van een kleine kliniek 1981 Het Internationale Jaar van Gehandicapten Eendrachtsweq49-3012LD Rotterdam Tel. 010 -14 48 88 Horeca draait slecht (Van een onzer verslaggevers) Algemeen secretaris van Horeca Nederland, mr. L.E. Flobbe bevestigt dat bij deze bond steeds meer berichten binnenkomen over in moei- i lijkheden verkerende hore cabedrijven. Met name de zo genaamde randbedrijven, horecazaken die toch al met een minimaal rendement werken, komen door de hui dige economische teruggang in grote moeilijkheden. Volgens het bedrijfsschap Horeca zijn de omzetten vooral in het laatste kwar taal van 1980 fors achteruit gegaan in de groep grotere restaurants. Dat laatste kwartaal is in die bddrijven veelal een tijd van feesten en partije die vorig jaar, in het kader van de bezuinigingen, werden geschrapt. Niet best Naar de mening van de heer De Boer van het be drijfsschap zijn de vooruit zichten voor dit j aar niet best. Wat die grotere restaurant bedrijven betreft mag al van geluk worden gesproken als in 1981 dezelfde omzetten worden gehaald als in 1980. Faillissementen zullen dit jaar zeker toenemen, zo luidt de sombere verwachting van het bedrijfsschap Horeca. De grootste klappen zullen dan ongetwijfeld vallen in de groep restaurants die in het recente verleden hebben geïnvesteerd op de groei. Het Economisch-Techno- logisch Instituut voor Zee land noemt het toerisme en dus ook de horeca tegen de achtergrond van de werkge- legenheidsproblematiek nog steeds een onderbelichte branche. En juist in die toe- risme-branche zit voldoende perspectief door de stijgende brandstofprijzen en duurder wordende verre vakantiebe stemmingen. In samenwer king met Horeca Nederland en Horecaf werkt het insti tuut in Middelburg nu aan een inventarisatie van de knelpunten op dit gebied. Hoewel de problemen in de horeca in Zeeland mogelijk minder zorgelijk zijn dan el ders, kan, zo meent de heer J.C. de Jong van het instituut, veel meer worden gedaan om het toerisme in deze provin cie aantrekkelijk te maken in een meer gespreide vakan tieperiode. Een met de horeca nauw verbonden bedrijf, de Skol- brouwerijen in Breda, kun nen de sombere indruk over de horecaresultaten overi gens niet delen. Deze tijd van het jaar, vlak voor carnaval, is wat de bieromzet betreft altijd al erg rustig, aldus een Skol-woordvoerder. Skol heeft niet de indruk dathet cafébedrijf over het alge meen erg pessimistisch is over de toekomst. Eergisteren heb ik u wat paniekerig opgebeld met het dringende verzoek mij stante pedefeen krant te bezor gen en mij als abonnee te noteren. Ik had beloofd dat verzoek schriftelijk nog even toe te lichten. Welnu: tegenover mijn huis heeft een week lang een vent staan posten. Een wat louche type met een pet op en een verrekijker. Eerst dacht ik: een BVD-er, laat maar staan. Maar eergisteren werd zijn gegluur me plotseling teveel. Ik heb de pet op de man afgevraagd wat hij van me wilde. ,,Niks", zei de pet. ,,lkhou alleen brievenbus sen in de gaten waar nooit een krant wordt ingestopt. Da's abnormaal en dus verdacht. „Zodoende". P.S. Vanmorgen was ie at weg. NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee: Naam Adres: Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter of 0 Baddoek. Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook: 076-236Ö11 ■MHM OP DE tweede Gids-pagina vandaag een interview met de Amerikaanse dichter Allen Ginsberg, een van de steunpilaren van de ,,beat-generatie". Nog steeds is hij een omstreden figuur,, hoewel zijn ,,Howl" behoort tot de meest verkochte dichtbundels. „Ik ben eigenlijk een lafaard", zegt Ginsberg. DE MENINGEN van de doodgewone leden van de Poolse vakbond Solidariteit liegen er ook niet om. Een Stern-verslaggever sprak in Warschau met de gewone mensen over politiek, kerk en de Russen. DE NEDERLANDSE binnenschippers staan weer klaar om harde acties te voeren. Schipper Ten Cate van het motorschip „Teja" legt uit waarom. ENS131WER HOEWEL vooral mannen grote moeite hebben om hun hele baan om te zetten in een deeltijdbaan, gaat het ministerie van Sociale Zaken door met een experiment, waarbij onder meer het arbeidsbureau in Breda is betrokken. DE AMERIKAANSE psychiater Elisabeth Küb/er-Ross, die zich verdiept heeft in sterven en stervensbegeleiding, heeft in Hoeven workshops gegeven. Haar boodschap: „Doodgaan hoeft geen nachtmerrie te zijn". DE PROVINCIALE Staten van Zeeland zijn het eens met het VOW-akkoord, dat deze week na harde onderhandelingen met het Rijk is gesloten. -

de Stem | 1981 | | pagina 1