Ook college geld in HBO ■/r\ vy ifors spaartegoed 14 jaar ingelijst IRENTELENING VOOR BOUW MAG NIET BOVEN 10% BELGIË NEEMT CHINA- HANDEL OVER Weer 850 ontslagen aangekondigd Schunnig Merijntje Politie moet man uit brandend huis slepen VANDAAG Kernwapens gaan al uit Nederland Kabelnet nog niet op volle kracht Cruijff rond met Levante Brabant wil grond van Zeeland Ex-gijzelaars voor de pers Scheepsramp Indonesië: 570 opvarenden vermist BRUSSEL - De Chinese Volksrepubliek is van plan de economische betrekkingen met België, vooral op het gebied van koopvaardij en scheepsbouw, belangrijk uit te breiden. DEN HAAG - De vaste oeververbinding Iwesterschelde (VOW), de brug-tunnel tussen [Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Zee- lland, komt er. («Gelukkig" J.5ni®ter Van der Stee, de letter van de bijeen- gisteren, benadrukte or deze overeenkomst verantwoord risico Iij-l, genomen waardoor L J'"efrijk noch de provin- bnanciële moeilijkhe den." „ik ben erg ge- BPëwe er uit zijn ge- en' aldus de bewinds VOORSTEL PAIS: Eurovisie: Geen interesse voor ex-gegijzelden 300 gld extra voor chauffeurs ACHTERGROND B1BT1M VAN ZEELAND BINNEN- BUITENLAND Stem-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de „Kleintjes '-rubneken. Dat zijn elke ImIBw dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. DE STEM Kantoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementep^en^jtU^pjo^ NIJMEGEN - E6n 12-jarig meisje heeft spelend in een huur achter een huis in Nijmegen een oud spaarbank- Ihoekje gevonden met daarop een bedrag van 2.700,-. Het l^tevandeRijkspostspaarbank-de laatste bijschrijving kin 1966 gebeurd - zat verborgen achter een schilderij. I Na onderzoek door de politie is gebleken dat het schilderij toebehoorde aan de vorige bewoners van het huis, een ouder E I jjtpaar dat al twaalf jaar geleden was verhuisd. Het introkken echtpaar is inmiddels overleden. De 2.700 gulden jg I juveertien jaar rente komen volgens de Nijmeegse politie f toe aan de erfgenaam. I (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA - In Indonesië wordt ge vreesd dat bijna 600 mensen zijn omge komen bij de ramp met het Indonesi sche passagiers schip de „Tampo- nas-2". Na een brand, voorafge gaan door een ont ploffing in de ma- chinekamer, zonk het schip met ruim 1.100 opvarenden gistermorgen vroeg in de uiterst ruwe Javazee, honderden mijlen uit de kust. Een Indonesische regeringswoordvoe rder zei dat red dingsschepen 554 overlevenden uit zee hadden opgepikt. Er waren 12 lijken ge borgen. Er worden nog 570 passagiers en bemanningsle den vermist. De autoriteiten hebben weinig hoop dat er nog overlevenden gevonden worden. Het schip was on derweg van Djakar ta naar Celebes. De meeste passagiers waren overboord gesprongen voor het schip werkelijk zonk. OW KOMT ER (Van onze correspondent Max de Koninck) Terwijl in Rotterdam zoals gemeld de vrees groeit voor extra verlies van arbeidsplaatsen als (Van onze parlementaire redactie) Een voorwaarde is, dat de hoogte van de rente, I waartegen de voor de bouw benodigde 855 miljoen pilden geleend moet worden, de tien procent niet te I boven mag gaan. I Bij een rentestand, ho ler dan 10 procent wordt [iet gebouwd, zo hebben isteren het college van deputeerde Staten van eland afgesproken met e ministers Van der Stee financiën), Tuijnman [Verkeer en Waterstaat), elaerts van Blokland [Volkshuisvesting en |uimtelijke Ordening) en laatssecretaris Koning iBinnenlandse Zaken). I In het definitieve contract ssen het rijk en de provin ce Zeeland dat over twee panden getekend moet porden, zal ook staan, dat de tovincie Zeeland tot een taximum van 25 procent zal Ikijdragen in de exploitatie- Iverliezen van de brug-tun- Jtl, Bij een rentepercentage fan negen procent is die bij- 5 van de provincie ech te gemaximaliseerd op 2,5 poen gulden per jaar, bij p rentepercentage van 10 procent op vier miljoen gul- fa per jaar. 1 Deze bedragen zijn inclu- |iet de door de provincie Zee- 'mdzelf aangeboden bijdra- S van anderhalf miljoen Pilden per jaar in de exploi tatieverliezen. Thans wordt rvan uitgegaan dat ov zijn [®egst in het voorjaar van "°2 met de bouw begonnen tan worden, want dan kun- JM alle planologische pro- flemen in theorie tot in hoog ste instantie opgelost zijn. Er Wrdt uitgegaan van een ï°Wijd van vijf jaar. Ruim PO man zal er door aan het |"erk kunnen. Commissaris der koningin jas Zeeland, dr. C. Boertien, ®ade zich gisteren „erg ge- wtkig" met de bereikte over- ptemming. „De risico's lo goed gewogen," aldus dr. die zei te hopen nog «dit kabinet tot een defi- contract te komen, „zo- J e VOW geen rol meer in de verkiezings- 0dHij prees het kabinet, er van die zij de serieus is i»füaan op de grote bezwa- L.'j Zeeland had tegen de IXre o£fertes van de zijde T® bet kabinet." man die de „Zeeuwse nuch terheid" in deze zaak zeer zei te waarderen. Wachten Van der Stee onderstreep te, dat wat het rijk betreft de „VOW er sowieso komt, die gaat onherroepelijk door". Mocht echter het renteper centage in het voorjaar van 1982 hoger dan tien procent zijn „dan zullen we gewoon moeten wachten tot het ren- tepercentage is gezakt", al dus Van der Stee. Geld lenen tegen een hoger percentage dan tien procent, bijvoor beeld 11 procent, noemde Van der Stee „een volstrekt on haalbaar avontuur", daar de schuldpositie dan oploopt tot vijf miljard gulden. Minister Tuijnman benadrukte nog eens de werkgelegenheidsef fecten van de bouw van de VOW: TIJDENS DE BOUW WERK VOOR 3500 mensen, waarvan 1000 in de metaal nijverheid, 1000 in de burger- lij ke en utiliteitsbouw en 1500 in de grond-, weg- en water bouw. (Voor vervolg zie De Stem van Zeeland: „De VOW komt er". In ons regio-katern nog meer nieuws over de VOW). 1Vat is dommer dsn een Belg? °ns kabinet (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Studenten aan het hoger beroepsonderwijs (HBO) zullen voortaan een collegegeld van 650 gulden per jaar moeten gaan betalen. Voorheen bestond het systeem van schoolgeld, dat is gebonden aan de hoogte van het inkomen van de ouders. Dat collegegeld levert de schatkist bijna 50 miljoen gulden op. Dat is een van de maatre gelen die minister Pais (On derwijs) heeft voorgesteld om zijn begroting rond te krijgen. Bepaalde groepen onderwijsgevenden zullen ook een bijdrage moeten le veren aan de algemene over heidsbezuinigingen, evenals de ambtenaren. Zij moeten in totaal 119 miljoen gulden in leveren. Pais heeft hierover giste ren - na bemiddeling door premier Van Agt - een ak koord bereikt met minister Van de Stee (Financiën), met wie Pais maandenlang ruzie heeft gehad over zijn begro ting. De onderwijsminister heeft nog niet zijn gehele be groting rond; er resteert nog een bedrag van 119 miljoen gulden dat niet gedekt is. Pais wil daar ambtenaren en „zekere categorieën bij het onderwijs betrokkenen" voor laten opdraaien. De Tweede Kamer was vo rig jaar niet akkoord gegaan met de begroting van Onder wijs, waarop een „gat" voor kwam van 265 miljoen gul den. Pais wist daarvoor geen oplossingen aan te geven. Na maandenlange gesprekken heeft hij nu een aantal nieu we maatregelen afgekon digd, die een deel van het gat moeten vullen. De Bredase politie heeft gisteravond een fel tegenstribbe lende man uit een brandend huis moeten slepen. De man heeft, aldus de politie, bekend het huis aan de Kloosterlaan zeifin brand te hebben gestoken door een fles wasbenzine in de woonkamer uit te sprenkelen en daar een puurtje bij te houden. De man, de 35-jarige P.B., verkeerde volgens de politie onder invloed. Hij weigerde in eerste instantie uit het fel brandende huis te komen, waarop de brandweer de politie waarschuwde, die B. overmeesterde en insloot. De gehele benedenverdieping brandde uit; de bovenverdie ping liep veel rook- en waterschade op. (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE - Gisteren zijn opnieuw 850 ontslagen aangekondigd in ons land. Het Westduitse textielconcern Nino wil op korte termijn bij zijn dochteron derneming in Enschede het aantal ar beidsplaatsen van 350 tot 100 terug brengen. Dit houdt in dat de voorziene sluiting van de weverij een halfjaar wordt vervroegd. Koninklijke Volker Stevin heeft aan de centrale ondernemingsraad van het concern ter advies een reorganisatie plan voorgelegd. Als dit wordt uitge voerd zullen in Nederland ongeveer 550 arbeidsplaatsen voor maandloners verdwijnen. Theak-Zwalve B.V. uit Oude Pekela, een fabriek waar luchtverversingssys temen voor trailers worden gemaakt, is failliet verklaard. Daardoor zullen de vijftig werknemers op straat komen te staan. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - De NOS moest gistermiddag noodge dwongen die geplande extra-tv-uitzending van de persconferentie, die de 52 Amerikaanse ex-gijzelaars gaven in West Point, afgelas ten, omdat er voor deze rechtstreekse verbinding met Amerika bij de andere Europese omroepen te weinig belangstelling bestond. Volgens een woordvoerder van de NOS hoorde men pas kort voor drie uur, toen de uitzending ha,d moeten be ginnen, van het besluit de tv-beelden niet in Eurovisie- verband over te nemen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - De werkne mers in het beroepsgoede- renvervoer krijgen ondanks de loonmaatregel er per 1 juli verleden jaar een hele perio dieke verhoging bij. De loonmaatregel staat maar de toekenning van een halve periodiek toe. Minister Albeda van Sociale Zaken besloot gisteren evenwel voor het beroepsgoederen- vervoer een uitzondering te maken, omdat het daar gaat om het inlopen van een loon achterstand. Voor de chauf feurs komt de maatregel neer op een meevaller van 300 gul den bruto. BRUSSEL - De autofa- briek van British Leyland in het Belgische Seneffe (Wal lonië) gaat definitief dicht. 2200 Werknemers komen daardoor op straat te staan. gevolg van de Neder- lands-Chinese moeilijk heden, verblijft de Belgi sche verkeersminister Guy Spitaels in Peking om met name het belang van de Antwerpse haven voor de Chinezen te onderstre pen. Volgens een woordvoerder van Spitaels in Brussel heeft de bewindsman tijdens een langdurig onderhoud met zijn Chinese ambtgenoot Peng benadrukt dat Antwer pen en ook de haven van Gent de doorvoercentra kunnen worden voor de Chinese goe deren die bestemd zijn voor Europa. De Chinese minister heeft daar gunstig op gereageerd en het voornemen uitgespro ken het scheepvaartverkeer uit te breiden tussen de Chi nese havens en Antwerpen, „waar onze schepen altijd goed worden ontvangen". Bouw schepen Afgesproken is ook Chi nees-Belgisch „maritiem ak koord", dat in 1977 is afgeslo ten, maar nog nauwelijks in werking is, tot leven te bren gen. In het kader daarvan zullen de Belgen tal van acti viteiten in China kunnen ontplooien, zoals de bouw van schepen op gemeensch appelijke werven, moderni sering van de havencomple xen, aanleg van offshore-in stallaties en overdracht van technologie. Koopman De woordvoerder van mi nister Spitaels wilde er zich niet officieel over uitlaten of het voorspoedige verloop van de Belgische-Chinese be trekkingen iets te maken heeft met de moeilijkheden, die Den Haag heeft met Pe king. Maar de Belgische me dia melden vergenoegd, dat de Hollandse koopman met zijn duikboten voor Taiwan een goede dienst heeft bewe zen aan zijn zuiderbuur. Mi nister Spitaels (die tevens vi- ce-premier van België is) blijft nog een week in China. Hij heeft zijn Chinese colle ga-bewindsman uitgenodigd voor een tegenbezoek aan België. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zoals de een van poezen houdt en de ander van kruiswoordpuzzels, zo ben ik gek op vieze woorden. Hoe schunniger hoe liever, zal ik maar zeggen. Ik verzin ze soms zelf. Soms schrijf ik ook vieze Ijedjes en die zing ik 's nachts op straat, wanneer ik van de biljartavond terugkom. Uw krant heb ik altijd zouteloos gevonden. Geen onvertogen woord, begrijpt u? Hoogstens eens een keer hondepoep, terwijl ik in een sportverslag ook eens een keer hondelulgelezen heb. Voorzichtig tussen aanhalingstekens zodat wij zouden weten dat het niet had gezegd. Nu minister De Ruyter van plan is om schuttingtaai te liberaliseren, kan het niet uitblijven of uw kolommen zullen weldra barsten van de vieze woorden. Schunnigheden worden dé trend van '81, let maar op. Daarom wil ik onverwijld een abonnement want ik wil er geen woord van missen. NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres. Postcode/Plaats Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Slem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter of 0 Baddoek Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 WOENSDAG 28 JANUARI 1981 I I I I i DE IKV-leus dat kernwapens de wereld uit moeten om te beginnen uit Nederland wordt al opgevolgd. Echter niet op de manier, die het IKV bedoelt, want gebruikte Nederlandse splijtstof belandt in de Amerikaanse militaire opwerkingsfabriek Savannah River Plant IN DE Nederlandse bodem zitten al heel wat kilometers kabel. De mogelijkheden die dat kabelnet biedt op televisiegebied zijn enorm. Hans Jacobs, directeur van de Amsterdamse kabel legt uit wat er volgens hem allemaal kan, maar volgens de wet nog niet mag. JOHAN Cruijff is rond met de Spaanse club Levante. Cor Coster de schoonvader van Cruijff, bereikte gisteren in Valencia een akkoord met de club die momenteel uitkomt in de tweede divisie. Cruijff wacht nu op toestemming van Ajax dat hem als begeleider van het eerste team tot 1 maar onder contract heeft. NOORD-Brabant wil binnenkort met Zeeland gaan praten over de overdracht aan Brabant van 2200 hectare Zeeuws polder- en watergebied. VOOR een laatste gezamenlijk optreden waren 40 v5n de 52 Amerikaanse ex-gijzelaars gisteren bijeen voor een ontmoeting met de pers. Het werd een demonstratie van vaderlandsliefde en eensgezindheid.

de Stem | 1981 | | pagina 1