Italiaanse regering op springen Geen praatjes peizame registratie aangrens %?;0Os ruitgang. Merijntje Prijzen in 1980 6,7% omhoog Verkoop 300 stuks originele Perzische tapijten Noodlanding marine vliegtuig: Drie doden Werk 750 Bij De Schelde: Onderhandelingen over nieuwe arbeidsvoorwaarden man op de tocht VANDAAG De gouden bergen van Aspen Eilandje moet aanvaringen voorkomen Superzwendel koppelbazen aan het licht Walesa krijgt warm onthaal bij de paus Hockeyers hebben kans in eigen hand ÉSSfe 1:14,1 1:10,5 1:9,5 de krant! Ull TO onza V HAZELDONK DEN HAAG - Staatssecre taris Haars van Justitie wil de zigeuners, die vanaf gisteren onder politiebegeleiding bij Hazeldonk via de E-10 ons land binnenkomen, uitwijzen. wijl we bij toe- zullen doen op eet ook de toe werknemers op Ie tanker", t hard aan het tstellende ge- 'Bij Hoogovens: ONTVOERDE RECHTER VRIJ VRIJDAG 16 JANUARI 1981 VAN ZEELAND BINNENLAND BUITENLAND Officiële E.C.E verbruikscijfers Ford Taunus met 16 HG motor- bij 90 km/h konstant bij 120 km/h konstant in stadsverkeer te Koop ht u van het resultaat als u dat even laat 4aC« een .kleintje" in De Stem <J£«*i°mannen DE STEM a \W| antoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc, op pag. 2Losse nummers f 0,70 aars wil igeuners itwij zen (Van een onzer verslaggevers) De bewindsvrouwe wil hiertoe overgaan omdat de zigeuners volgens haar illegaal in Nederland verblij ven. De staatssecretaris deed deze mededeling gister avond voor de televisie. (Van een onzer verslaggevers) [OTTERDAM - Shell mosselen gaan gebrui- i er olievervuiling Ie zeeën mee op te spo- len om er de routes van iddrijvende olievlek- ïmee te kunnen volgen, irtoe neemt de multi- lional op het ogenblik even bij het mt-olieveld in de erdzee. De proeven rden begeleid door de versiteit van het lotse Aberdeen. [ondom de boorlocaties i het Brent-veld zijn or Shell Engeland mos- en in korven uitgezet op plen, variëren van 15 t120 meter. De schelp- :ren blijven daar een ir weken om vervol- is weer te worden opge- 1, waarna een analyse |il in een laboratorium, lelpdieren staan erom lend dat ze koolwater- 'Ifen gemakkelijk op- aen en gedurende een Hal weken vasthouden. b de hand van de hoe- Iheid verbindingen die B opgenomen, kan be- M worden hoeveel Hocht het experiment iShell lukken dan kun- 1 de mosselen gaan op- fa als bewakers van Nevelden inde Noord- Via de mosselen kan aers vastgesteld wor- J boe groot de bij off- faoliewinning onver- pelijke lekken zijn en de olie naar toe gaat. eerste „oliemosse- zijn uitgezet in een r'ed op 160 kilometer T noordoosten van de pland-eilanden. De Nieren zijn daartoe f'ievlogen uit fB'd-Schotiand. Ze zijn geselecteerd door het ®»e ministerie van 'OOOUW. JADVERTENTIE) BEKENDMAKING lil,», -9 van 10.00 tot 17.00 L a.„,Ulier worden verkocht loffen k schitterende lederen-/ taan ellen- De Partijen be- L|a r me6'' uit eiken met le- ,o iSle<3eren bankstellen En9eiseChes- lCvnhSlndica,,e'lederen 3"2- VenzVan 03 f 3 200,~ V00r issiei o?01 verkocht een aantal kas,en, eiken toog- Kerse h,!ïassief eiken eethoeken H5e Wen enz In liQuirtafm' en verkoopkantoor jen schen ,ai!l|ssementspar- lfior,J es,raat zijstraat Jan r^aat, Kaatsheuvel. t D' e zijn 'lef Haarsje De PSP'er Van der Spek wil dat de Kamer zich uit spreekt over de kwestie van de zigeuners voordat de staatssecretaris hierover een besluit neemt. De bijzondere Kamercommissie voor cultu rele minderheden pleegt in elk geval op 28 januari over leg met minister Wiegel van Binnenlandse Zaken en staatssecretaris Haars. Als dit gesprek niets oplevert, dan wil Van der Spek een openbaar Kamerdebat over de kwestie van de zigeuners. Gisteren tegen het mid daguur maakte een legertje Belgische en Nederlandse politieagenten een begin met de verhuizing van de zigeu ners naar ons land. Eén voor een werden met een tussen poos van anderhalf uur hun caravans en auto's naar een provisorisch ingericht regi stratiekantoor van de politie gebracht. Dit gebeurde deels door de auto's naar de par keerplaats achter een weg restaurant aan de E-10 te verslepen, deels door de wa gens via een escorte te bege leiden. Tot nu toe zijn bijna veertig zigeuners, verdeeld over 4 caravans en 8 auto's geregistreerd. Zij zijn met een politiebus overgebracht naar het Huis van Bewaring te Zwolle, waar ze in afwach ting van de beslissing van de staatssecretaris verblijven. De rest van de groep die in totaal uit iets meer dan hon derd personen bestaat, wacht vandaag en morgen hetzelfde lot. B-status De welzijnsorganisatie ROM en zigeunerkoning Ko- ko Petaio zijn zeer ontstemd over de wijze waarop de overdracht van de Belgische aan de Nederlandse autori teiten is geschied. Zij spreken van een schandelijke verto ning. Men hoopt van deze zij - de te kunnen bewerkstelli gen dat de zigeuners een zo geheten B-status als vluchte ling krijgen. Volgens Paul van Eeuwijk (ROM) gaat het om mensen die als sociaal-economische vluch teling uit Oost-Europa naar ons land zijn gekomen. Een woordvoerder van Justitie achtte het onwaarschijnlijk dat de asielaanvraag wordt gehonoreerd, ondanks het feit dat de groep zou beschik ken over Joegoslavische pas poorten. Aanvankelijk zou de over name van de zigeuners, die maandag neerstreken bij de Belgisch-Nederlandse grens, al vroeger op de morgen be ginnen. Toen duidelijk werd dat de politie de mensen ter plekke uit de wagens wilde halen en ze in gezinsverband voor registratie wilde mee nemen, weigerden de zigeu ners medewerking. Een ver zoek om overleg met de auto riteiten werd echter gene geerd. Om kwart voor twaalf kwam de Belgische politie in actie, die alle wagens klem zette en de zigeuners in de. dichtstbijzijnde auto's dreef. Eén voor een werden de wa gens daarna de grens over gesleept. In de voorste auto uit de rij bleek alleen een tienjarig meisje te zitten. Zij werd als eerste door de politie meegenomen. De Belgische politie toonde weinig waar dering voor de langzame ma nier waarop de Nederlandse autoriteiten de zigeuners toe laten. Naar verwachting zijn uiterlijk morgen de laatste zigeuners geregistreerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG-De prijzen van de voornaamste levensmid delen zijn van half december 1979 tot half december 1980 met 6,7 procent gestegen. Uit het overzicht van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek blijkt dat de overheid vorig jaar zelf het grootste aandeel nam in de prijsstij gingen. De prijsstijging van half november tot half december 1980 bleef overigens beperkt tot 0,1 procent. (ADVERTENTIE) In alle maten en soorten Door directe import 40 tot 50% echt voordeel. Verkoop uitslui tend morgen, zaterdag 17 januari, van 11.00 tot 17.00 uur onder volle garantie van echtheid in Het Turfschip, Chasséveld Breda. Bij iedere aankoop ontvangt u een officieel garantiebewijs. Kom kijken. Het loont de moeite. Alle tapijten zijn geprijsd. Carpet Centre Oriént-Heerten-Honlngmanstraat 12 Foto: Ben Steffen. 1 Een van de zigeuner-kinderen wordt weggeleid door een haag politie-mensen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/LONDON- DERRY - Drie bemannings leden van een Breguet Atlan- tique van de Koninklijke Marine zijn gisteren om het leven gekomen, nadat hun vliegtuig een noodlanding had gemaakt 280 kilometer voor de noordwestkust van Schotland. De drie mannen konden niet meer in de red dingsvlotten komen en zijn verdronken. Hun lichamen zijn geborgen. De negen ove rige bemanningsleden zijn gered door helicopters. Volgens de commandant van het vliegtuig, luitenant-ter zee Postma uit Delft, moest de Breguet een noodlanding maken wegens een technisch mankement aan de stuurinrichting. Vol gens de commandant wisten alle twaalf bemanningsleden van het patrouillevliegtuig het toestel te verlaten toen dit met „een keiharde klap" op het water terecht kwam. „Slechts negen van ons wis ten in twee reddingsvlotten te komen. Door de harde wind en de hoge zee dreven die vlotten snel van het vlieg tuig af. De drie omgekomen bemanningsleden lukte het niet om op die vlotten te ko men". De negen overigen hebben drie uur in het water rondge dreven voordat ze door twee helicopters werden gered. Ze zijn naar een ziekenhuis in Londonderry overgebracht. De drie omgekomenen zijn: M. Vos (26) uit Huizen, R. Sittrop (33) uit Hoogvliet en W. Voorneman (33) uit Kat wijk aan Zee. Het vliegtuig schaduwde een Russische booteenheid. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - Na 33 dagen te zijn vastgehouden door de Italiaan se terreurorganisatie Rode Brigades is rechter Giovanni d'Urso gisteren vrijgelaten. Heel Italië reageerde opgelucht, maar die vreugde werd al snel getemperd door de zoveelste kabinetscrisis, die zich gisteravond aandiende. Rechter d'Urso kort na zijn vrijlating. Zijn eerste woor den waren: „Geef me een si garet." Enkele uren na de vrijla ting van de rechter maakte premier Forlani bekend, dat hij in het parlement de ver trouwenskwestie zal stellen. De coalitie van christen-de mocraten, republikeinen, so ciaal-democraten en socia listen kraakt in haar voegen, omdat de socialisten als enige regeringspartij wilden vol doen aan de eis van de Rode Brigades, voor de vrijlating van d'Urso. In het parlement eisten de republikeinen echter het te gendeel van de regering, waarop premier Forlani zijn kabinet in spoedzitting bij eenriep. Daarna stelde hij de vertrouwenskwestie. Moge lij k valt vandaag al de beslis sing over het voortbestaan van het kabinet. Direct na de vrijlating van d'Urso, is de Romeinse politie met een massale speuractie begonnen. De politie paste de tactiek van „vliegende ver sperringen" toe: op diverse punten in Rome werd het verkeer volledig stilgelegd en auto's onderzocht. Na tien minuten racete men weer naar een ander stadsdeel. Rechter d'Urso werd geke tend aangetroffen in een auto, vlak bij het ministerie van Justitie. Hij zag er ver moeid uit, maar zijn gezond heidstoestand is redelijk. Hij was 's morgens vroeg door de terroristen in de auto gede poneerd met plakband over de mond. Een telefoontje van de Rode Brigades naar een krant bracht de politie op het spoor van de rechter. Binnenschippers De Nederlandse reders in de binnenvaart vinden dat er op korte termijn wettélijke eisen moeten worden gesteld aan de kwaliteit van binnen schippers. Er moet een soort middenstandsdiploma ko men, vinden ze. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Gisteren zijn in Vlissingen de onderhande lingen begonnen tussen de directie van de Koninklijke Maat schappij De Schelde en de vakorganisaties over de nieuwe arbeidsvoorwaarden voor het Schelde-personeel. Het overleg zal maandag worden voortgezet. Het gesprek op de eerste dag ging over de meervoudige inzetbaarheid van het personeel en de reiskostenvergoeding. De Schelde-directie liet na afloop weten dat de bespreking op constructieve wijze was gevoerd. CNV-districtsbestuurder Reindert Bil: „We hebben onder ling in een goede sfeer van gedachten gewisseld. Het was een redelijk positief gesprek, maar het is nog te vroeg om een concrete conclusie te trekken." Aan het gesprek namen voorts deel groepsdirecteur Jan-Arie Smit, mede-directeur drs. C. Hartog, Henk Bijvank van de Industriebond FNV en Ron Jacobs van de Unie BLHP. VELSEN - Bij Hoogovens in Velsen staan ongeveer 750 arbeidsplaatsen op de tocht door de problemen die het bedrijf heeft met de afzet van zijn staalproduktie. De voor dit j aar begrote produktie zal bij lange na niet gehaald worden en daarom moet er ook op personeelsgebied in gekrompen worden. De di rectie van Hoogovens, waar in totaal 20.000 mensen wer ken, heeft aan de vakbonden niet de garantie kunnen en willen geven dat de reorgani satie zonder gedwongen ont slagen zal verlopen. (ADVERTENTIE) Als oud-beroepsmilitair van hoge rang houd ik niet var onbenullige lectuur. Strips, raadsverslagen en het parle mentaire geleuter kunnen me gestolen worden. Ik geniet echter van uw degelijke, tactische en stritegische bijdra gen over de voetbalsport.Voetbal is het enige alternatief voor een frisse, vrolijke oorlog", hield ik de cadetten al voor toen ik nog instructeur op de KMA was. Tot nu toe las ik uw reportages over de voetbalversla gen in de openbare leeszaal. Daar heelt men mij nu de toegang ontzegd nadat ik de bedienden aldaar enige militaire tucht heb trachten bij te brengen. In dit verweke lijkte land kent men echter geen discipline meer. Sterker: tuchtige personen worden veracht en buiten gezet. Daarom wens ik nu een abonnement. Voorwaarts mars en geen praatjes! NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode/Plaats. Betaalt: 0 16.59 per maand 0(: 0 49.45 per kwartaal Ht)/zi| ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter of 0 Baddoek, Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar jj Dagblad De Stem, antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 Vandaag de derde en laatste aflevering In de serieDe gouden bergen van Aspen". De activiteiten van zanger en projectontwikkelaar John Denver worden onder de loep genomen. Zo de VOW er komt, krijgen de pijlers van het bruggedeelte een eigen eilandje om aanvaringen te voorkomen. De Nijmeegse rijkspolitie heeft door een groot aantal arrestaties een internationale zwendeiaffaire opgelost. De Nederlandse staat is voor miljoenen getild. De Poolse vakbondsman Lech Walesa bezocht gisteren tijdens een persoonlijke audiëntie paus Johannes Pauius II. De ontmoeting tussen de twee Polen was bijzonder hartelijk. De paus gaf Walesa de raad door te gaan met zijn vakbondswerk. Het Nederlands hockeyteam heeft een unieke kans voor het eerst sinds de strijd om de wereldtitel in 1973 weer een evenement met topbezetting als eerste af te sluiten. In het toernooi om de Champions Trophy in Karachi schoot Australië Oranje te hulp door met 3-1 van West-Duitstand te winnen. Daardoor is het team niet meer afhankelijk van de resultaten van de concurrentie, maar heeft het vandaag genoeg aan een zege op Engeland, dat de laatste plaats inneemt, om het toernooi te winnen.

de Stem | 1981 | | pagina 1