China „straft" Nederland Kabinet te er gegaan iet Cogéma OPRUIMING 4995; 3795,- 2595; 1195; hard 5T18CKE 2495; Ambassadeur moet wellicht biezen pakken Geen autoweg over Pijlerdam Gepakt leuk I [uropese lieg" jrieven |mlaag ,Bernhard moet van htuurknuppel Fellowship afblijven Merijntje ZIGEUNERS NOG STEEDS AAN DE GRENS Weinig kans op snelle oplossing BEZUINIGINGSVOORSTEL: Levensteken ontvoerde rechter VANDAAG De gouden bergen van Aspen Automobilist overschat zichzelf Shell levert meeste olie aan Z-Afrika Walesa in Rome Zeeviskweek in koelwater kerncentrale Vertrek Zwartkruis „geen ramp" u 3000' f/Öo. DEN HAAG/ PEKING - De kans is groot dat de Nederlandse ambassadeur in China, mr. J. Kneppelhout, al volgende week z'n biezen moet pakken. De Chinese regering heeft van Den Haag geëist, dat het de levering door Rijn-Schelde-Verolme van onderzeeërs aan Taiwan ongedaan moet maken. Zo niet, dan zal de status van de wederzijdse diplomatieke betrekkingen worden verlaagd tot zaakgelas tigden. ierste Kamer tikt prins op vingers paat wijst Van Agt terecht: 55 Druk é>tiilmcufjelen Soldaat komt om bij oefening WOENSDAG 14 JANUARI 1981 ACHTERGROND SP BINNEN- BUITENLAND VAN ZEELAND Klassieke elegante een sierlijke franse zitgroep. Origineel noten een goede (effen) bekleding. 2 fauteuils ast in noten. chte antiekkopie in uitgevoerd en ortelnoten >gd. iweel voor ken en leder 2 materialen staan voorn sterk bankstel iliteit, die nu A A AA fauteuils) I lie - blijvend mooi wandmeubel met ingebouwde ing en ruimte voor T.NA, bar, ine etc. «e 250 cm. e sabelpoot- mpleet, tafel itel. afgewerkt met dit "lichtgebogen" tgroep met heel iliteit en 2 zitsbank M „Kleintjes" in De stem. I -ÜJ.I «r zoveel bijzondere en I ÏbhH» aanbiedingen In I _.Von Elke dag weer I IS: f 15.00 f 15.00 25.00 30.00 staan DE STEM '<fy ÏÏEB Utoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc, op pag. 2 Losse nummers J3/70 (Van onze dactie buitenland) 0NDEN - Dertien B(pese vliegtuigmaat- [appijen, waaronder de jH, gaan hun vliegta- jen op het merendeel de routes binnen ipa verlagen met 19 f(0 procent. Lie luchtvaartmaat- jjppijen rijn: De KLM, Airways, Air Alitalia, Sabena, Swissair, SAS, fialta, Czech Airlines, ir, Turkish Airlines lot. De meeste van K ondernemingen jaden ook de eerste klas voor vluchten binnen jtopa. Lufthansa, Iberia (Austrian Airlines heb- 1d het voorbeeld nog niet rolgd. (Van onze parlementaire redactie) De Chinese ambassadeur in ons land, mevrouw Ding Xuesong, die al sinds oktober in Peking verblijft, zal niet meer naar Den Haag terug keren, zo gelooft men. Ver wacht wordt, dat behalve de (Van onze parlementaire redactie) 99 J DEN HAAG - Als prins Bernhard nog eens gebruik fmakt van de Fellowship, die normaal ten dienste staat urn de leden van het koninklijk huis en de regering, (noet hij wel met zijn vingers van de stuurknuppel 'blijven. Opmerkingen in die zin heeft minister-presi- Jtnt Van Agt (Algemene Zaken en Koninklijk Huis) fstemiddag in de Eerste Kamer moeten aanhoren, at de prins kort geleden, tijdens een reis voor het World Wildlife Fund naar Indonesië, zelf hét regerings- («licgtuig had bestuurd. Mr. J. Vis, D'66-senator, zei het optreden van de prins I nis piloot slecht te kunnen rijmen met diens privé-acti- Iriieifen voor het wilde dierenfonds. Hij zei voorts te (menen dat het gebruik door de prins van het regerings- filiegtuig strijdig is met de afspraken die gemaakt zijn i het bekend worden van de al te innige verhouding (tussen de prins en Lockheed, in '76. Premier Van Agt maakte in zijn beantwoording van J! opmerkingen van Vis gewag van een recent van IkracJit geworden beschikking voor het gebruik van het f'Seringsvliegtuig, die geen onderscheid maakt tussen ïimctionale reizen van de koningin en haar echtgenoot, "tar tuel tussen die van de andere leden van het koninklijk huis. .••f (Van onze 'Elementaire redactie) HAAG r^-President Van Agt Sfstermiddag in de Eer- (kamer een fors standje i ^casseren over de tt waarop hij en minis- I 'f Aardenne (Economi- 'aken) hebben gepra te zogenaamde opwer- if?n'racten tussen twee f «wanten van Nederland- C*ntrales en *wee bui- f "se opwerkingsfabrie- t «oor de Tweede Kamer pasen. De kans is groot P»ti de xweejg Kamer J w«racten al laten pas- "e Eerste Kamer ze «houdt. lu^rders van CDA, 56 waren eensge- En de prins is Ce pileut zind in hun kritiek op minis ter Van Aardenne, die naar hun smaak te ver is gegaan in zijn bemiddeling tussen het parlement en de buitenland se contractpartners, respec tievelijk de opwerkingsfa briek Cogéma in het Franse Cap La Hague (voor Borsse- le) en de opwerkingsfabriek BNFL in het Britse Windsca- le (voor Dodewaard). Premier Van Agt had wei nig verweer op het verwijt dat de regering zich te weinig heeft aangetrokken van de grondwet, die het kabinet verplicht tot informatie aan de beide Kamers der Staten-Generaal, maar hij hield de senaat wel voor dat wanneer zij werkelijk dwars gaat liggen, het kabinet zich zal beroepen op het belang der Staat, theoretisch de eni ge ontsnappingsmogelijk heid die de grondwet het ka binet biedt. „Zouden de opwerkings- contracten niet worden goed gekeurd, dan is sluiting van de kerncentrale in Borssele en Dodewaard zeer nabij. Dat is in menig opzicht zo vergaand en ernstig dat de regering zich kan beroepen op het belang van de Staat", aldus Van Agt. (zie verder De Stem van Zee land: „Senaat wijst Van Agt te recht") ambassadeurs ook ander di plomatiek personeel moet worden teruggetrokken. Dat is de laatste stap vóór het verbreken van diplomatieke betrekkingen. Het Nederlandse kabinet zal zich vrijdag met deze zaak bezighouden. Maar po litieke kringen in Den Haag achten het uitgesloten, dat het kabinet op zijn besluit - akkoord met de levering aan Taiwan - zal terugkomen. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil nog deze week door minister Van der Klaauw worden ingelicht. De Chinese regering heeft gisteren de ambassadeurs van de andere EG-landen ontboden. Hun is gdvraagd druk op Nederland uit te oefenen om op de beslissing terug te komen. Voor zover bekend is dat nog niet ge beurd. Peking hecht grote waarde aan de invloed van de andere EG-landen, vooral nu Nederland het voorzitter schap van de EG bekleedt. Met name de voorstanders van levering van onderzeeërs aan Taiwan hebben steeds gesteld, dat China de zaak over enkele maanden wel weer zou vergeten. De „ge matigde" reactie vanuit Pe king, toen de Tweede Kamer met 76 tegen 74 stemmen ak koord ging met de levering, versterkte die opvatting. Het feit dat Peking nu naar forse diplomatieke middelen grijpt houdt volgens politie ke kringen tevens in, dat de voorstanders, en dus ook de regering, de zaak ernstig hebben onderschat. Belofte Door het Chinese optreden keert de verhouding tussen beide landen terug naar de periode van vóór 18 mei 1972, toen de zaakgelastigden van de beide landen de status van ambassadeur kregen. De Chinese regering verklaarde bij die gelegenheid, dat Tai wan een provincie van China is en de toenmalige Neder landse regering respecteerde dat standpunt. Tevens be loofde Den Haag toen zich niet met de binnenlandse aangelegenheid van China te zullen bemoeien. (Van een onzer verslaggevers) HAZELDONK - De onderhandelingen tussen de Belgische en Nederlandse regeringen over bet lot van de op de E-10 bij grensovergang Hazeldonk vastzittende zigeuners lijken muurvast te zitten. De Nederlandse overheid wijkt niet af van het standpunt dat de zigeuners zich eerst in België moeten laten registreren en dat men dan bekijkt wie terug mag, de Belgen zeggen dat de zigeuners uit Nederland komen en daarom de grens weer over moeten. De situatie aan de grens wordt geprikkelder. Doordat er steeds maar toezeggingen komen over ophanden zijnde oplossingen, die dan later niet blijken te worden nage komen, raken de gemoederen sneller verhit. Dat bleek nog eens rond half drie gistermid dag toen zigeuners erin slaagden voor korte tijd bei de rijbanen te blokkeren. De rijkswacht, die geïrriteerd reageerde, maakte daar snel een eind aan. Het Belgische Rode Kruis heeft de verzorging van de woonwagenbewoners op zich genomen. Men deelt drie maal daags soep, melk en brood uit. Ook particulieren hebben blijk gegeven van medeleven: uit Nederland kwamen twee aanbiedingen om de wagens op particuliere terreinen te plaatsen. Voor alsnog zijn deze zonder waarde omdat de zigeuners de grens niet over mogen. (ADVERTENTIE) start 15 jan. Teteringenstraat 9-11 - Breda Zowel, de Nederlandse als de Belgische autoriteiten re kenen erop dat de wagens nog wel een tijdje in de berm van de E-10 zullen blijven staan. De zigeuners proberen eerst de Belgische overheid te helpen met de bewijsvoering dat de groep uit Nederland afkomstig is. Volgens de Bel gen zou Nederland dan ver plicht zijn, volgens de con ventie van Brussel over vreemdelingenbeleid, de zi geuners terug te nemen. Bij het ministerie van Jus titie ontkent men dat. „In die conventie staat ook dat be kend moet zij n wie het zij n en dat kan pas blijken na regi stratie", aldus een woord voerder gisteravond. Een re gistratie die de zigeuners af wijzen, omdat men bang is dan alsnog door Nederland uitgewezen te worden. DE ZIGEUNERS aan de grens tussen Neder land en België zijn niet te benijden. Ook gisteren viel er veel sneeuw en vannacht daalde de tem peratuur tot zes graden onder nul. De caravans van de zigeuners zijn nauwelijks geïsoleerd. „Ze zijn gewend om in caravans te wonen", zegt de staatssecretaris van Justitie daarover, die de zaak behandelt. OLDENBROEK (ANP) - De 20-jarige dienstplichtige kanonnier J. Numeyer uit Cuyk is dinsdag om het leven gekomen tijdens een militai re oefening in Oldenbroek. Een tweede dienstplichtige, A. Sluyters (22), is levensge vaarlijk gewond opgenomen in een ziekenhuis in Zwolle. ROME - Terwijl in Italië op steeds vinniger toon werd gediscussieerd over de vraag of toegegeven moet worden aan de eis van de Rode Briga des aan de pers tot het volle dig publiceren van haar com muniqués, was gisteravond nog niets bekend over het lot van de ontvoerde rechter dr. Giovanni d'Urso. Ondanks het feit dat er in middels twee ultimatums zij n verstreken, is er toch een teken van leven van d' Urse ontvangen. In een brief, die in een vuilnisbak was gelegd, vraagt d'Urso aan de hoofd redacteur van het socialisti sche partijblad „Avanti": „Omhels mijn echtgenote en kinderen als ik ben doodge schoten". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De kans be staat dat er over de Pijler- dam in de monding van de Oosterschelde geen autoweg wordt aangelegd. Financiële deskundigen van Rijkswa terstaat hebben dit voorge steld om tot bezuinigingen te komen bij de bouw van de dam. De Pijlerdam kost inclusief autoweg circa vier miljard. De aanleg van de geplande autoweg (twee rijstroken) is op circa dertig miljoen gul den geraamd. De stormvloedkering im de monding van de Oosterschel de moet eind '85 gereed zijn. Het voorstel van de finan ciële deskundige wordt thans nader bestudeerd. Volgens genoemde des kundige zou men voorlopig kunnen volstaan met de aan leg van een bescheiden weg, waarvan uitsluitend Water staat-mensen gebruik zou den mogen maken. Een der gelijke „eigen weg" is thans al in de plannen opgenomen. Als de minister van Ver keer en Waterstaat, die in deze zaak het laatste woord heeft, het bezuinigingsvoor stel overneemt, betekent dit dat de stormvloedkering in de monding van de Ooster schelde de enige in het in kader van het Deltaplan ge bouwde dam wordt zonder autoweg. Het verkeer Noord-Beve- land - Schouwen v.v. zou dan van de Zeelandbrug gebruik moeten blijven maken. Ik was uit principe geen abonnee van welke krant ook Ik kocht (en koop) ook geen losse nummers U moet weten dat het mijn overtuiging is dat in een democratie informatie gratis dient te worden verstrekt aan iedereen en niet uitsluitend aan journalisten die toch al dik worden betaald en de informatie dan nog eens gaan verkopen Ik heb Postbus 51 geschreven Tientallen keren Ik heb parlementsleden opgebeld, tot diep in de nacht toe Ik heb gedemonstreerd en geprotesteerd wat ik kon. Niets helpt. Er rest mij nog één vreedzame weg: een kanonna- de van ingezonden stukken. Daarvoor heb ik uw blad uitgekozen zodat ik mij als tegenprestatie - maar iet wel in strijd met mijn principes - wens te abonneren Mijn V eerste ingezonden stuk, getiteld ..De abonnee wordtA BkognjM'j naat hierhii Onverkort plaatsen! NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Betaalt: 0 16.59 pen maand Of: 0 46.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Slem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter of 0 Baddoek Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naa' Dagblad De Stem antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 078-28801 i Vandaag begint op de pagina Gids-1 de driedelige serie ,,De gouden bergen van Aspen". Aspen is een van die oogverblindende stippen geworden op de kaart van Amerika, net als Las Vegas em Hollywood. Hoe staat het met de uitspattingen van de dure sterren die er wonen 7 Of valt het allemaal weI mee? De Nederlandse automobilist lijdt aan zelfoverschatting. Zolang de zon schijnt, kan de gemiddelde chauffeur zijn voertuig wel de baas. Maar zodra de weersomstandigheden even anders worden, blijkt hij eik verkeersinzicht te missen. ;ilw MRS Een onderzoek, gisteren gepresenteerd door de werkgroep Kairos, wijst uit dat Shell veel olie levert aan Zuid-Afrika. Ook vanuit de Antillen vindt een gestage stroom olie zijn weg naar Zuid-Afrika. Terwijl de arbeidsonrust in Polen ook gisteren weer atom was, is vakbondsleider Lech Walesa in Rome aangekomen voor een bezoek aan onder meer de paus. Het koelwater van de kerncentrale in Borssele gaat gebruikt worden om zeevis in te kweken. De KNVB, die de technische staf door het vertrek van Jan Zwartkruis onthoofd zag, wil rust rond Oranje. Jo van Marie, voorzitter van de KNVB, vindt Zwartkruis' vertrek geen ramp. „Hij is veer jaar bij de KNVB geweest, voor een coach een lange tijd...

de Stem | 1981 | | pagina 1