no.14 I. VLISSINGEN WIL 550 HUIZEN VAN FORTRESS KOPEN ood. jngedierte teistert 3rote randstadsteden POLITIE BRENGT DE JEUGD NAAR SCHOOL Merijntje Gemeente biedt tien miljoen aldic in tten-Leur aat dicht Door uitvallen Breda en Amsterdam I BURGEROORLOGIN ALMELOSE WIJK Sovjet-tolk vlucht naar Duitsland Van Aardenne tegen hogere stroomprijs VANDAAG Zigeuners bij A!frink Openlijk conflict in Polen Overwinning Jan Arnouts „LPG-aanianding Ka Ho wordt grootschalig" Interview met schrijfster Hannah Green L Kakkerlakken en muizen Montevideo - in uru- FNV dreigt met staking bij KMS Middelburg niet op de bres voor ontslagen verpleegsters Spion krijgt achttien jaar DEN HAAG - De Nederlandse hartpatiën ten hebben vorig jaar weer in groten getale hun heil gezocht in buitenlandse hartklinie- ken. Oorzaak daarvan zijn de affaires in de Klokkenberg in Breda en het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam die daardoor tijdelijk stil hebben gelegen. Om reden van zuiniger gebruik VRIJDAG 9 JANUARI 1981 BINNENLAND BUITENLAND VAN ZEELAND I- w.W'%? Wbiïfa '/'//'A A/' Stom-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de Kleintjes"-rubrieken Oat zijn elke IDE dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw „kleintje" niet zou worden gelezen DE STEM c? '<9p -^EDEÏ" Ititoren te Breda Bergen op Zoom Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc, op pag. 2Losse nummers 0,70 (Van onze redactie binnenland) I AMSTERDAM/ROTTE UAM - Amsterdam raakt vergeven van de kakker sen en in Rotterdam E'insen de muizen op tafel. Voor de hoofdstedelijke geneeskundige en gezond heidsdienst is de bestrij ding van de kakkerlakken- Lag onbegonnen werk ge worden wegens personeels gebrek. In Rotterdam zijn de muizen immuum gewor den voor het van gemeente wege verstrekte gif. Volgens inspecteur Niesthoven van volksge zondheid kunnen de kak kerlakken, die ziekten als paratyphus overbrengen, de hoofdstad ernstiger gaan bedreigen dan de ratten en muizen waaraan Amster dam ook rijks is. De gemeente Rotterdam heeft tienduizend muize- vallen gekocht, die tegen een geringe vergoeding aan Rotterdammers ter be schikking worden gesteld. Enkele duizenden muize- vallen zijn inmiddels van de hand gegaan. De muize- vallen zijn weer in omloop gebracht omdat zwaarder gif tegen muizen in ons land niet is toegestaan. (Van een onzer verslaggvers) [-LEUR - Caldic Che- Etten-Leur, voorheen rutti, gaat dicht Het is de jdoeiing dat men nog deze md het zogeheten afvul- |gvan chemische producten Dpt. De elf mensen, die mo- enteel bij Caldic werken, Ji ontslagen. ledirectie heeft deze men- j functies in andere bedrij- ivan de Caldic Holding |ngeboden. Caldic Chemie was een omstreden bedrijf. In 1 heeft het gemeentebe- lui van Etten-Leur op het Kt gestaan het bedrijf te Ito omdat de situatie er pnsgevaarlijk bleek te 5 Het bedrijf werd zelfs 1 rechter veroordeeld [sn boete van dertig mille. drijf gaat nu dicht om- falgens de directie f inan- ïi niet voldaan kan wor- aan de talrijke voor- larden die in een nieuwe Viderwetvergunning zijn (genomen. De vakbonden In van de sluiting niet op de Togte gebracht. SïVïc/.s jaren hief gebeurd i Ziekteverzuim gedaald (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - Voor het terst sinds jaren is vorig tar het ziekteverzuim |in ons land met 2,5 pro- Wt gedaald. Het Ge meenschappelijk Admi nistratie Kantoor IwAK), waarbij onge veer twee derde van alle verzekerden is aange goten, registreerde in "0 2,5 miljoen ziekmel den. Voor de bij het GAK pangeslotenen beteken de dit een daling van de l'otale premie van 0,25 ■Procent tot 7,5 procent. 1 in schril contrast met Ijle! ziekteverzuimver- I °°pstaan de wao-, aaw- W ww-cijfers. Het aan- 1 werkloosheidmel- '"gen nam met 26 pro- N toe tot 200.500 werk lozen. Bij de wao en aaw IS het aantal uitke- 'igen met 3 procent. «anntal arbeidsonge- r"iKten kwam hierdoor «ggen op 420.000 die Lnemen 8,5 miljard gul- Pen uitgekeerd kregen. ffii 'S 6611 student de r Pe doodgemarteld. Dat L t°en zijn ouders on- Is JdWrukkelijk verbod J doodkist openden. 1 e student had acht jaar f dngenis achter de rug Dat zullen wel kale kakkerlakken zijn. Hartluchtbrug meer gebruikt ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllilllllllllliilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIDlIlllllllllllllllllllllllllë (Van een onzer verslaggevers) ALMELO „Een uit de hand gelopen burenruzie". Zo typeert de politie de klei ne burgeroorlog in de Al melose nieuwbouwwijk Schierstins die gisteren po litiebegeleiding van de schooljeugd noodzakelijk maakte. Een 35-jarige inwoner van de wijk zou de buurt al enige maanden „terrorise ren". Hij zou mensen mis- f .Mi' Politieauto schoolkinderen. begeleidt 5 handeld hebben en met ste nen en zoutzuur hebben ge gooid. Hij zou ook kleuter scholen en leidsters hebben bedreigd. Dat was voor de buurt reden politiebegelei ding aan te vragen. De politie zegt echter de jeugd niet echt te escorte ren. „Onze wijkagenten hebben zonder succes be middeld en nu surveilleren we wat extra", aldus adju dant Stikker. Het kwam in de Almelose wijk al eerder tot een ontploffing toen bo ze buurtbewoners het kan toor bezetten van de make laar-beheerder van de wo ningen. Ze eisten toen dat voor de boosdoener en zijn gezin een andere woning werd gezocht. De betrokkene is al vaker door de politie aangehou den, maar daar gedraagt hij zich rustig en zegt zelf de dupe te zijn en door de buurt te worden lastigge vallen. De situatie geeft het gemeentebestuur handen vol werk. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijjjiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiimiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiifijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijip (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - De huizen eigenares Fortress B.V. gaat met de gemeente Vlissingen onderhandelen over de ver koop van 550 van haar wo ningen aan de gemeente Vlis singen. Bij deze gesprekken zal ook de provincie worden ingeschakeld. De betrokken woningen staan in Oost-Souburg en in de wijk 't Fort in Vlissingen. Fortress B.V. wil deze wonin gen voor 25 miljoen gulden wel van de hand doen, maar na de gemeente heeft een te genbod gedaan van slechts tien miljoen gulden. Zoalng de onderhandelin gen - waarmee zo snel moge lijk wordt begonnen - duren, mogen de krakers die in twee Fortress-woningen aan de Nagelenburgstraat in Sou burg en aan de Manno van Coehoorngracht in Vlissin gen zitten - daar blijven. Een en ander is het resul taat van het overleg dat de burgemeester van Vlissin gen, drs. Th.J. Westerhout, gisterochtend met vertegen woordigers van de huizenei- •genares had. Fortress B.V. had in de cember namelij k een kort ge ding aangespannen tegen de krakers van vier van haar woningen. De president van de Middelburgse rechtbank, mr. G. André de la Porte, bepaalde toen dat een ge kraakte woning, die daar voor ai langer dan een half jaar leeg staat, niet door de krakers ontruimd hoeft te worden, mits de krakers in derdaad zeer urgent om een woning verlegen zitten. Dat ging toen voor twee van de vier op, maar dankzij de be moeiingen van de eerste bur ger van Vlissingen hoeft het vonnis van de rechtbank voorlopig nog niet voltrok ken te worden. (Van onze redactie binnenland) VLISSINGEN - De FNV-leden bij de RSV-doch- ter de Schelde in Vlissingen zullen gaan staken ais voor 21 januari geen overeenstem ming is bereikt over het nale ven van de akkoorden door de directie. De directie had eergisteren nog gezegd dat die akkoorden wel zijn nagekomen. Het be sluit tot eventuele staking werd gisteren genomen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De ge meente Middelburg wil niet tornen aan de uitspraak van de Middelburgse rechtbank president André de la Porte in het korte geding, dat twee ontslagen verpleegsters van het Gasthuis in Middelburg tegen het ziekenhuisbestuur hadden aangespannen. Dit bleek gisteren in de commis sie voor volksgezondheid. De SGP-fractie in de Mid delburgse gemeenteraad had in een brief gepleit voor de ontslagen verpleegsters Jan- nie Hoek en Jolanda Linde burg die, zoals bekend, wei gerden mee te werken aan zwangerschapsonderbrekin g op medische indicatie. De commissie meende ech ter dat de gemeenteraad hierover geen oordeel moet uitspreken. De gemeente heeft in het bestuur van het Gasthuis een vertegenwoor diger. De twee verpleegsters zijn overigens in hoger be roep gegaan. (Van onze redactie buitenland) BONN/STUTTGART - Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft gisteren bevestigd, dat de chef-tolk van de Russische delegatie bij de besprekingen in Wenen zich in West-Duitsland bevindt. Op de vraag of de man, 35-jarige Nikolai Koroljoek, belang rijke documenten bij zich had wilde de regerings woordvoerder niet ingaan. Eerder had een Duitse krant, de Stuttgarter Zei- tung, gemeld dat de tolk al voor Kerstmis naar West-Duitsland was ge vlucht. Volgens die krant zou hij een stapel vertrouwelijke Russische documenten over de onderhandelingstactiek van de Russen op de confe rentie hebben meegenomen. De Stuttgarter Zeitung wist ook te melden dat Korol joek op een geheime plaats is ondergebracht. Van Russische zijde is nog geen enkele reactie op de me dedeling uit Bonn en het krantebericht gekomen. BALTIMORE Ex-CIA-agent David Bar- nett is gisteren tot achttien jaar gevangenis veroordeeld. Hij heeft bekend aan de Rus sen geheime gegevens te heb ben verkocht. Barnett kreeg voor zijn spionagewerk 92.600 dollar. (Van onze parlementaire redactie) Een en ander is gisteren onthuld door voorzitter Be rends van de Nederlandse Ziekenfondsraad. Hij logen strafte daarmee uitspraken van staatssecretaris Veder-Smit van Volksge zondheid die tijdens de Klok- kenbergaffaire zei dat de buitenlandse operaties te rugliepen en naar verwach ting ook zouden blijven doen. Mevr. Veder-Smit baseerde haar uitspraken toen naar eigen zeggen op gegevens van de Ziekenfondsraad. Vorig jaar is het aantal in het buitenland geopereerde Nederlandse hartpatiënten weer met 18 procent gestegen tot een totaal van 986 patiën ten. Bijna 60 procent van hen werd geholpen in Zwitser land. De overige patiënten vonden baat in Houston (VS), Londen en Aken. Bij de Zie kenfondsraad staan alle deelnemers aan de zeer dure hartluchtbruggen geregi streerd. Vlak voor de jaarwisseling verklaarde staatssecretaris Veder-Smit nog in antwoord op vragen van het PvdA-Ka- merlid mevr. Van Ast het niet nodig te vinden nieuwe cijfers te vergaren over de hartluchtbruggen en de wachtlijsten van de hartkli- nieken in Nederland. Het academisch ziekenhuis in Groningen had even tevoren plannen bekendgemaakt voor een nieuwe hartlucht brug. Ziekenfondsraadsvoorzitt er Berends meent dat de re cente ontwikkeling Neder land grote zorgen moet ba ren. Een woordvoerder van het ministerie van Volksge zondheid benadrukte giste ren dat het beleid gericht blijft op het overbodig maken van de hartluchtbruggen en wel zo snel mogelijk. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Minister Van Aardenne (Economisch Zaken) staat een verhoging van de elektriciteitsprijs niet toe als het erom gaat het da lende stroomverbruik te compenseren. Dit heeft de minister gisteren verklaard. Volgens de minister zullen de meeste elektriciteitsbe drijven hun tarieven, behou dens de brandstofclausule, niet verhogen. Enkele bedrij - ven hebben vorig jaar wel toestemming gekregen hun tarieven met 2,5 procent te verhogen. Weer andere be drijven willen vanwege hun rode cijfers verder gaan, maar volgens Van Aardenne mag dat nooit meer dan 5 procent zijn. De minister be- nadrukte dat de resultaten van de energiebesparing aan de consumenten ten goede moeten komen. De PvdA en de PPR in de Tweede Kamer zullen minis ter Van Ardenne direct na de kerstvakantie over de zaak aan de tand voelen. Ze willen met name ook meer inzicht in de verlies en winstsituatie van de verschillende stroom bedrijven. (ADVERTENTIE) Mi/n echtgenoot en ik vragen ons at, of u wat heeft tegen hooggeplaatste personen Wij hebben onze chauffeur nu al vier keer naar uw burelen gestuurd om u om een abonnement te verzoeken. Twee keer is hij al in de Reigerstraat geweest en twee keer heiemail naar het Spmveld, waar u heeft verkozen zich te vestigen temidden van al die fabrieken. Freule Stoethaspel van Klaverweide (u weet wel), een goede vriendin van ons, zegt dat uw krant zo zalig rood is. Echt een krant met de pet op, zegt zij altijd. Eduard, mijn man, en ik willen zo dolgraag weten wat er leeft bij het gewone volk. Vandaar, dat wij uw krant begeren. Dreigende taal, daar staan wij boven, maar ik sta niet voor de gevolgen in wanneer u onze chauffeur andermaal onverrichter zake naar het Spmveld laat komen. Wij hebben invloedri/ke vrienden in de hoogste kringen. Onze chauffeur komt morgen NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geel hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter of 0 Baddoek. Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem antwoordnummer 112. 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 De groep zigeuners, die tot woensdag in Almere verbleef en die met uitwijzing wordt bedreigd, zijn in de nacht van woensdag op donderdag in Zeist neergestre ken op terrein van het aartsbis dom Utrecht en wel pal naast de bungalow van kardinaal Alfrink. Ze mogen daar voorlopig blijven. De onafhankelijke vakbond So lidariteit heeft een openlijk con flict met de Poolse regering. Inzet: De vrije zaterdag. Solidariteit heeft zijn leden opgeroepen za terdag at niet te gaan werken. De Poolse regering zegt dat daar geen geld voor is. ,,De regering is onze tegenstander", aldus een Solidariteit- woordvoerder, niet langer onze partner". De eerste dag van het Neder lands kampioenschap kader 47/1 bracht weinig verheffend biljartspel. Op de specialist bij uitstek (Hans Vultink) na, hadden de deelnemers erg veel beurten nodig om de 300 punten vol te maken. Westbrabander Jan Ar nouts opende ook niet bijster sterk, maar kwam in de eerste ronde wel tot winst tegen Jean Bessems. Grootschalige aanlanding". Aldus betiteld de Zeeuwse milieu-inspecteur het plan voor de aanleg van een gasterminal bij het Belgische Kallo. LPG-aan- voer brengt volgens hem extra risico's met zich mee in verband met de aanwezigheid van de kerncentrales in Doel. Het wereldsucces van haar boeken, vooral van ,,lk heb je nooit een rozentuin beloofd" heeft Hannah Green niet van haar stuk gebracht. Volledig gecon centreerd werkt ze in haar huis op een van de ruige hellingen van de Rocky Mountains in Colorado één uur per dag aan haar literaire produktie. Een interview met een vriendelijk en gevat Amerikaanse vrouwtje.

de Stem | 1981 | | pagina 1