Lonen moeten paar jaar lang omlaag PLANNEN VOOR LPG-TERMINAL BIJ KALL0 rijsverhoging elektriciteit afgewezen Overval in Marseille a i Uruguay Twee gangsters gedood Vakbond in Zelzate overvallen Spinnerij ontslaat 290 man VANDAAG Merijntje Gé Iran meldt successen Steun voor guerrilla's El Salvador Uilkema terug KMS Wil afspraken nakomen VS verouderen en de tv dus ook VACANT! E AANH Ces./? DONDERDAG 8 JANUARI 1981 3UITENLAND j)EN HAAG/ARNHEM - Het is absurd om [consumenten voor hun zuiniger energie- Ibruik te straffen door de elektriciteitsprijs (verhogen. Dat was gisteren de reactie op de kondiging van de Vereniging van Exploi- jiten van Elektriciteitsbedrijven (VEEN), }de stroomprijs met één cent per kilowa- Êur omhoog moet wegens dalend stroom kruik. \dt onze honinf en hon toch ntetm de steek,ht>\ eurter lonid ('4 Daders waarschijnlijk Zeeuwen Ooggetuigen Topman Rutten van Economische Zaken: Risico's Weer relletjes in Amsterdam Van Lent eens met rapport Zwangerschap is voor krijgsmacht „bedrijfsrisico" mm Bedrijven dienen aanvraag in KÉKaffieUL' IÜChips^,ilie Spa rood 7Q VAN ZEELAND de eerste een toege en de tweede zijn i de hobby's wetenscfcï jtseren van de grot» ]j, gaat het klein grut a„ mdat hun levensïilogott orden in het begrip«J ktijk komt dat erop n*. lisracket zonder hesp», te bal nog niet onthan oon een kwestie van h, •iregels, zo vinden Tij», et clubje uit Nergenshui onder aanvoering v« •kolommen te paradem trtuigd -dat Tijger en c togelijke tijd een piaafej in de harten van oni - -V Kunt u mot oon gerust hart via Do Stem doen meteen „Kleintje" onder de rubriek „Vakantie". Immers véle tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke „Kleintjes"-rubriek. DE STEM 124, ■Webes^ te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Ener giebesp ar in g ordt afgestraft Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 Losse nummers 0,70 (Van een onzer verslaggevers) politieke partijen, de vak- consumentenor - saties en zelfs enkele iriciteits bedrijven zijn ren juist over dit motief illen. Minister Van Aar- so SR HES JE DE JTEL5SLUIT JE I LAAT JE WAPENS JN BUREAU 3SEN (Van onze speciale verslaggever) Montevideo - Een half ing was het gisteravond NOS-verslaggevers (Poelman en Theo Koo- inmogelijk om vanuit fevideo rechtstreeks lag te doen van het tref- tussen Brazilië en fct-Duitsland. De technici de radio in Uruguay (den namelijk bewust de bindingen verbroken. gebeurde omdat men lede wilde protesteren :n het feit dat de NOS len de Europese omroep meegewerkt aan het niet itand komen van een ak- rd over de TV-rechten het toernooi om de Copa rooi te wel het mini-WK. irder werd een technicus de NOS in Montevideo ftwee politie-functiona- ien aangehouden. Men de eerst duizend dollar langen als vergoeding t de radio-verbindingen Nederland om hetduel dinsdagavond tussen Ierland en Italië te kun- versiaan. Nadat de S-technicus had duidelijk haakt dat radio-verbin- onder de norm van nieuwsgaring Vallen, 'dde man weer vrijgela- denne moet door het plan een dikke streep halen, is de alge mene teneur. Gemeentelijke elektrici teitsbedrijven in Zuidwest-Nederland ver klaarden gisteren desge vraagd, dat de elektriciteits besparingen op de eerste plaats aan de verbruikers ten goede moeten komen. „Wij kunnen ons niet voorstellen, dat de aankondiging van de VEEN hard is", zei een woordvoerder van het Bre dase GEB. Bij het gemeente lijke energiebedrijf in Rot terdam toonde men zich gis teren zelfs lichtelijk „verbij sterd". „Wij zijn niet van plan onze klanten te straffen voor hun zuinigheid", ver klaarde een woordvoerder. De consumentenorganisa ties hebben ronduit woedend gereageerd op de aangekon digde prijsverhoging. CNV-voorzitter Harm van der Meulen verklaarde, dat er nooit een echt nieuw ener giebeleid kan ontstaan als zuinigheid op deze wijze wordt beloond. CDA-woordvoerder J. van Houwelingen verzekerde gisteren dat zijn partij in de Tweede Kamer er op zal toe zien, dat de tariefopbouw voor elektriciteit de energie besparing blijft stimuleren. Slager Armand. Omedee onder schot. MARSEILLE (AP) - Door leden van de speciale „anti-gangstergroep" van de Marseillaanse politie zijn woensdag twee misdadigers gedood die eerst een overval hadden gedaan op een juwe lierszaak en vervolgens een slager in de buurt hadden gegijzeld. Zij reden met de man weg toen de politie aankwam. Toen zij moesten stilhouden bij een verkeerslicht, opende de politie het vuur. De slager smeet meteen een portier open, wierp zich op straat en werd niet geraakt. De ban dieten waren vrijwel op slag dood. Een voorbij gangster, een 58-jarige vrouw, werd door enige kogels getroffen en is zwaargewond naar een zie kenhuis gebracht. De overval xvas het gesprek van de dag in de cafés van Zelzate. Werk voor de legervoor- hchtingsdienst (Van een onzer verslagge vers) ZELZATE/TERNEUZEN - Bij een gewapende roof overval op het vakbondskan toor in Zelzate (België) heb ben drie overvallers gisteren een miljoen frank (ongeveer ƒ70.000.-) buit gemaakt De daders, vermoedelijk Zeeu wen, vluchtten na de overval in een grijze Fiat met Neder lands kenteken naar Zceuwsch-Vlaanderen. De auto is teruggevonden bij Sas van Gent. De rijkswacht heeft de hulp ingeroepen van de Zeeuwse rijkspolitie en de Terneuzense politie. De da ders zijn nog voortvluchtig. De overval gebeurde gis termiddag rond één uur, toen Rogier van Vylder van de socialistische vakbond ABW het bondskantoor bin nen wilde gaan. Op het mo ment dat hij zijn tassen met geld, waarmee werklozen moesten worden uitbetaald, in de gang van het kantoor neerzette, werd hij door een overvaller voorover geduwd. De dader pakte de vier tassen en sprong in de grijze Fiat die met draaiende motor voor de deur stond te wachten. Volgens een ooggetuige heeft een derde man tijdens de overval met een revolver in de hand op de uitkijk ge staan. Twee andere oogge tuigen, die hun werklozen- uitkering kwamen halen, hebben de daders tot aan de grens gevolgd. Dat de daders in Zeeland moeten worden gezocht, staat vrijwel vast. De ge meentepolitie van Terneuzen heeft gisteren tevergeefs naar hen gespeurd in de Ter neuzense binnenstad. Over de identiteit van de daders wilde noch de Belgische rijkswacht noch de politie in Terneuzen enige mededeling doen. (Van onze sociaal-economi sche redacteur) DEN HAAG - De koop kracht van de werknemers zal de komende jaren ander half procent per jaar moeten dalen. Tegelijkertijd zou er 4 miljard per jaar op de ge meenschapsuitgaven (inclu sief de sociale voorzieningen) moeten worden bezuinigd. Dat moet aan het begin van de volgende kabinetsperiode gebeuren. Met die vergaande maatre gelen ziet prof. dr. F. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, mogelijkheden om de economische structuur van ons land te verbeteren en de werkloosheidsstijging tot staan te brengen. Prof. Rut ten zet zijn visie uiteen in het jongste nummer van Econo- misch-Statistische Berichten (ESB). De koopkrachtdaling van anderhalf procent betekent dat in de toekomst het sys teem van de volledige auto matische prijscompensatie op de helling moet. Ook voor algemene loonsverhogingen en verhogingen wegens over werk, promotie en andere loonschaalindelingen is in de zienswijze van de topambte naar geen plaats meer. Prof. Rutten zegt evenwel dat het mikken op een derge lijk grote loonmatiging risi co's inhoudt, omdat onzeker is of daarmee niet een te zwa re wissel op de loonvorming wordt getrokken. Daarvoor is extra zekerheid nodig, die mogelijk kan worden ver kregen door het trendbeleid (het systeem waarop de amb tenarensalarissen de lonen in het bedrijfsleven volgen) af te schaffen. Minder gewenste elementen in de loonvorming in het bedrijfsleven mogen niet doorwerken in de inko mens bij de overheid, meent hij. Prof. Rutten bepleit naast sanerings- en versterkings maatregelen verder voor on der meer een vergaande energiebesparing, zodat het verbruik aan het eind van deze eeuw onder het huidige peil komt en nieuwe gericht- werkende instrumenten voor de werkgelegenheid, zoals bevordering van deeltijdar beid en loonkostensubsidies, te betalen uit de loonmati ging. AMSTERDAM - Op de Dam in Amsterdam zijn gis teren weer reUetjes uitgebro ken, nadat ongeveer honderd jongeren de maquette van het nieuwe stadhuis-opera-complex in het gemeentelijk informatie centrum hadden vernield. De po litie voerde enkele charges uit. Een van de demonstran ten wierp een molotovcock tail door de achterruit van een politieauto. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Zwanger kunnen worden is geen re den om vrouwen op voor hand uit te sluiten van be paalde opleidingen in de krijgsmacht zoals straalja gerpiloot of zee-officier. Ondanks de grote investe ringen in dergelijke oplei dingen moet het zwanger raken van vrouwen daar aan gezien worden als een „bedrijfsrisico". Dat is de aanbeveling in het gisteren verschenen rapport „Vrouw in de krijgsmacht" aan staatsse cretaris Van Lent van De fensie. Het rapport is opge steld door een door Van Lent ingestelde project- groep van krijgsmachtdes kundigen. In principe moeten vol gens het rapport alle mili taire functies voor vrouwen openstaan. De staatssecre taris zegt in een begeleiden de brief aan de Tweede Ka mer het met dit standpunt eens te zijn. (Van een onzer verslagge vers) BEVEREN - Een „vereni ging van verschillende be drijven" heeft de Belgische gemeente Beveren vergun ning gevraagd voor de bouw van een LPG-opslagterminal op de linkeroever van de Westerschelde bij Kallo. De burgemeester van Beveren heeft dit gisteren tegenover De Stem bevestigd. Er wordt volgens de burge meester pas een beslissing genomen als de resultaten bekend zijn van het onder zoek door de dienst leefmi lieu van de gemeente. Zoals bekend is uit een recent Ne derlands onderzoek gebleken dat de Westerschelde veel te gevaarlijk is voor gasaan- voer op grote schaal door tankers. Burgemeester Van der Aa van Beveren wilde gisteren alleen nog kwijt dat de LPG-terminal zou moeten komen vlak achter de nog niet in gebruik genomen zee sluis bij Kallo. ENSCHEDE - Bij Spinne rij Nederland in Enschede worden op korte termijn 220 werknemers ontslagen. In de loop van dit jaar zullen daar nog eens 70 ontslagen bijko men. Dat heeft de direktle gisteren bekend gemaakt. Bij de architectenbureaus in Nederland staan tweedui zend arbeidsplaatsen op de tocht door de malaise in de bouw. Dat blijkt uit een BNA-ènquête. (ADVERTENTIES) vacuüm, gemalen nu i potato of paprika nu Goed nieuws! VéGé verlaagt 100 artikelen in prijs. literfles nu K VéGé Veel Vaker Voordeel Steeds meer twijfel ik aan de mensheid. Persoonlijkheid ei zelfstandigheid worden opgeofferd en de leegheid wordt gevuld door zogenaamde informatie: Viditel, Teletekst en handenvol info-bulletins. Niemand wil zélf meer denken en voelen. Komt de mens er helemaal niet meer uit, dan schrijft hij naar een Postbus in Den Haag voor een toiler of hij belt de Ombudsman. En dan maar met de armen over elkaar zitten en de anderen het werk laten doen. Ik wens daaraan met mee te doen. Ik wil zelf bepalen wat ik doe en waarnaar ik kijk of luister. Ik kies voor een ouderwetse krant met een simpel overzicht van radio- en t.v.-programma's. Daaruit selecteer ik zelf wat de moeite waard is. Moderne hulpverleners heb ik niet nodig. Waarom zou u uw papierprodukt niet elke dag bij mij bezorgen Of doet u ook mee aan de moderne kant-en-klaar poespas Als u weigert naar mij te luisteren wend ik mij onmiddellijk tot de Ombudsman NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres. Postcode/Plaats Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats. Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter of 0 Baddoek.' Deze bon in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar f Dagblad De Stem, antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911. De oorlog tussen Iran en Irak is weer opgelaaid. Iran meldt grote successen. Hier Iraanse soldaten op zoek naar een Iraakse scherpschutter in Susangerd. De guerrilla's in El Salvador, bezig aan een tegenoffensief, hebben steun gekregen van tien katholieke instituten, die hun Strijd tegen de machthebbers steunen. Nog geen week geleden werd overwogen om de Friese schaatssprinter Sies Uilkema uit de Nederlandse kernploeg te zetten. Hem werd venveten dat hij te veel klaagde over blessures. Na de wedstrijden in Inzeil van afgelopen weekeinde geldt hij echter plotseling als favoriet voor het Nederlandse kampioenschap. De directie van KMS in Vlissingen is wel bereid de afspraken na te komen die zijn gemaakt na de wilde stakingen bij het bedrijf in september vorig jaar. Dat schrijft de directie in een brief aan het personeel naar aanleiding van beschuldigingen van de FNV. De televisie in Amerika is nog steeds een automaat vol vrolijke series en reclame, maar achter de schermen wordt gewerkt aan ingrijpende veranderingen. De samenleving veroudert en het familieverband is niet langer het enige ideaal. Er is al een tv-bedrijf dat zich speciaal richt op mensen boven de 45.

de Stem | 1981 | | pagina 1