\<0J 29,50 „Levensgevaarlijk spul is het" if (lethylbromide in estlands leidingwater Onderzoek naar giftige stoffen in binnenschepen ANTIEKMARKT Methylbromide maakte van ontsmetter 'n wrak Ook onderzoek in Brabant 225 voorspoedig 1981 mm m .<8X fr,:h Merijntje l «■laesi. m»* prn ^BROUWERS (SCOIFfURES Kouder met kans op sneeuw „Ik pleeg roofbouw op m'n uiterlijk" Trappist: De champagne onder het bier Halt toeroepen aan beunhazerij 2 Informatie is voorwaarde voor inspraak tr Fü Gewonden bij brand in Amsterdam Zwartkruis blijft bondscoach I Direktie en medewerkers van wensen u een in alle opzichten ZATERDAG 3 JANUARI 1981 VANDAAG (Van onze ledactie binneland) IdEN HAAG - Als lt verbod op het ge- Lik van het land- jouwgif methylbro- blijft gehand- Jaafd, zal dit een ware klap betekenen loor de glastuin- lOUW- sweaters en truien 'AlUADIAIM stocks TT 3E2 ms Tweehonderd mensen doodgeschoten in Syrië' UIT WES T-D UITSLAND 16 Januari laatste dag voor akkoord gijzelingszaak Carter verlengt embargo tegen Sovjet-Unie ZONDAG 4 JANUARI A.S. MENSiEWER BINNENLAND A 51 nia Fritesaus, mer 0.6 liter ■ts^ VH Echte Boter, >akje 250 gram Breda Roosendaal Bergen op Zoom DE STEM itoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes I lulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. AbonnementspnjzeiLjitc^opjoag^^^^ S erbod gif imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GOES/TERNEUZEN - De directies van verschillende waterleidingsmaatschappije n hebben gisteren hun vrije topmensen opgetrommeld voor topberaad over de me thylbromide-affaire in het Westland. Ir. J.J.M. v.d. Horst, direc teur van de Waterleiding maatschappij N.-West-Bra- bant zie ons gisteravond: „Wij zijn er de hele dag mee bezig geweest na gealar meerd te zijn door de inspec tie van Volksgezondheid". Resultaat van het Bredase beraad: Er wordt een nader onderzoek ingesteld, steek proefsgewijs, naar de even tuele aanwezigheid van me thylbromide in de 3500 kilo meter lange waterleiding van de maatschappij N.-West-Brabant. De proe ven zullen vooral uitgevoerd worden in die gebieden waar veel kastuinbouw voorkomt. In Etten-Leur alleen al is 21 hectare glastuinbouw, in Prinsenbeek 16 hectare en in Zundert 16 hectare. Ook zal onderzoek worden gedaan op particuliere terreinen. In Zeeland ligt de zaak niet zo ingewikkeld. Directeur ir. P. Stoter van de Watermaat schappij Z-W-Nederland: |Er is geen ander bestrij- [ngsmiddel, waarmee de inders de ziekten in de rond effectief genoeg kun- n verwijderen. Minister Braks (Land- iw) verbood gisteren het ibruik van het landbouwgif ir de tijd van zes weken, idat bekend was geworden itin het waterleidingnet in tWestland methylbromide aangetroffen. Het aantal itrokken gezinnen - vrij wel lemaal tuinders - bedraagt Zij wonen in Waterin- m, Naaldwijk, De Lier, [onster, 's-Gravenzande en lasland. e it onderzoek was geble- dat in enkele op het open drinkwaterleidingnet de Westlandsche Drink- iterleiding Maatschappij jesloten particuliere aterleidingen buiten ïjonkernen methylbro- zit. De gevonden con- feties zijn zodanig dat zij direct gevaar opleveren ir de gezondheid. Niette- in was het drinkwaterlei- ngbedrijf van mening dat 'tgif niet in het water mag lorkomen. Gebruik van het ater voor de consumptie erd daarom afgeraden. Op euwjaarsdag zijn nog 0.000 flessen water gebot- ld, die zijn uitgedeeld aan getroffen mensen. assen Methylbromide wordt in glastuinbouw gebruikt om elften in de grond te bestrij - in, Na gebruik zakt het gif idegrond. De waterleiding- Men, die onder de kassen »r naar de huizen lopen, ijken het gif soms te heb- in opgenomen. Buiten het ibied waar de kassen staan, er van verontreiniging en sprake. Degenen die met methyl- 'omide werken, moeten een ïrgunning hebben van de 'beidsinspectie. Deze in- (ADVERTENTIE) HU Daar slaag je wél meteen' Sinnekenstraat 17 Breda Kasje zes klap tuinbouw «5* r' m !§g« Oitlffrit,- Dertienhonderd, gezinnen in het Westland krijgen zuiver water uit flessen. Dat water is gisteren in alle haast aange voerd, zoals hier in Wateringen. stantie kan daarop niet altijd het juiste toezicht houden, omdat het werken met me thylbromide vaak gedaan wordt door loonbedrijven. Er bestaat wel een alterna tief voor het gebruik van me thylbromide, n.l. het „sto men" van de grond. Die me thode is echter drie keer zo duur en vergt bovendien erg veel energie. De zes weken dat er een verbod is op het gebruik van het landbouwgif zullen ge bruikt worden om voor schriften op te stellen die vol doende waarborgen geven dat bij hernieuwde toelating van het bestrijdingsmiddel verontreiniging van leiding water kan worden voorko men. Oogst Volgens de glastuinders kunnen zij zonder netylbro- mide de grond onvoldoende ontsmetten. Het gevolg is dat de groenten gemakkelijker worden aangetast en de oogst zal verminderen. De tuinders kunnen dan niet meer reke nen op een optimale op brengst. Volgens een woord voerder van het Landbouw schap is de Westlanders steeds geleerd dat metylbro- mide in de grond afbreekt, hetgeen dus niet het geval is. Na de bekendmaking van de aanwezigheid van me thylbromide in het leiding water zijn er onmiddellijk twee telefoonnummers be kendgemaakt waar de men sen in het Westland informa tie konden krijgen. Van die mogelijkheid is een massaal gebruik gemaakt. In Delft is onlangs een on derzoek gestart naar een mo gelijke relatie tussen het aantal miskramen in het Westland en het gebruik van methylbromide. Wat dat landbouwgif precies aan richt is nog niet bekend. Zie hiervoor de pagina finan cieel. LONDEN (AP) - Op een plein in de Noordsyrische stad Aleppo zijn door politie en militairen 200 mensen bij eengedreven en wegens anti-regeringsactiviteiten doodgeschoten. Dit is meegedeeld door rei zigers die uit Syrië in Jorda nië zijn aangekomen. Het Jordaanse radiobericht er over werd vrijdagmorgen door de BBC overgenomen. De terechtstelling zou het afgelopen weekeinde hebben plaatsgevonden. Aan het bericht van de BBC werd toegevoegd: „Door Syrië is over de terechtstel ling niets meegedeeld. De Sy rische regering voert al sinds enige weken een campagne tegen de fanatieke organisa tie de islamitische broeder schap". Door Bagdad is indertijd Jordanië ervan beschuldigd de sekte te steunen. (ADVERTENTIE) telefoon 132313 van coothplein 33 breda (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Het Corps Controleurs Gevaarlijke Stoffen stelt op het ogenblik een onderzoek in naar het vervoer van gevaarlijke stoffen door Westduitse bin nenschepen die niet aan de eisen voldoen. WASHINGTON - Een overeenkomst tussen Iran en de regering Carter over de kwestie van de gijzelaars is tot uiterlijk 16 januari moge lijk. Vier dagen later wordt Reagan geïnstalleerd als nieuwe Amerikaanse presi dent. Carter wil proberen toch nog voor die tijd een akkoord te bereiken. De Amerikaanse regering heeft bij zijn laatste voorstel geen tijd genoemd waarop het wil weten of Iran bereid is in te gaan op Amerikaanse voor stellen. Iran heeft nog niet gerea geerd op de Amerikaanse aanbieding. Die zou bestaan uit het storten van rond 13 miljard gulden op een bank in een neutraal land. De laatste maanden ys het herhaaldelijk voorgekomen dat Duitse binnenvaart schippers op Nederlandse ri vieren werden aangehouden omdat hun schepen niet vol deden aan de specifieke eisen die gesteld worden aan het vervoer van gevaarlijke stof fen. Volgens een woordvoer der van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is het corps controleurs nu bezig met het opstellen van een lijst van overtreders. In de loop van deze maand zal de lijst aan de Nederland se Scheepvaartinspectie worden overhandigd. Met de lijst als bewijs wil de scheep vaartinspectie stappen on dernemen bij de Duitse auto riteiten en hen vragen de zaak wat beter in het oog te houden. Het onderzoek heeft voor namelijk te maken met sche llen die gebruik maken van een voorlopig certificaat van goedkeuring voor het ver voer van gevaarlijke stoffen. Deze schepen worden over het algemeen alleen gebruikt voor het vervoer van on schuldige stoffen. Als een schipper een eenmalige reis met gevaarlijke stoffen wil maken, moet hij in West-Duitsland een voorlo pig veiligheidscertificaat aanvragen. De instanties die hiervoor zorg dragen zijn in tegenstelling tot Nederland geregionaliseerd. Nog onlangs, op 28 decem ber van het vorige jaar, werd bij Lobith een binnenschip met 50 ton di-chloor benzeen aangehouden, dat vanuit Frankfurt op weg was naar een bestemming in Neder land. De schipper van de „Frank 1" had zelfs geen cer tificaat bij zich en bij nader onderzoek bleek zijn schip ook helemaal niet geschikt voor het vervoer van deze zeer licht ontvlambare stof. Het schip is opgelegd en de lading moet van de Neder landse scheepvaartinspectie in een ander schip overgela den worden. De Westduitse autoriteiten is gevraagd een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij de ver lader en de bevrachter van het schip. WASHINGTON - Presi dent Carter heeft vrijdag het embargo op de levering van granen en produkten van hoogontwikkelde technolo gie aan de Sovjet-Unie met een jaar verlengd. Dit verbod werd vorig jaar afgekondigd naar aanleiding van de Rus sische inval in Afghanistan. (ADVERTENTIE) te Zundert in Hotel de Roskam aan de Molen straat van 10-17 uur. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK - „Laat je alsjeblieft niets op de mouw spelden, maar neem van mij aan dat methylbromide levensgevaarlijk is". Jan van der Staak (39) kan het weten. Het nu ook in het drinkwater van het Westland ontdekte landbouwvergif had zes jaar geleden zijn gezondheid zodanig aangevreten, dat hij sindsdien zijn dagen slijt in een rolstoel in het Rijswijkse verpleegte huis Huize Westhof. Uitzicht op verbetering is er niet. „Ik blijf een wrak voor de rest van mijn leven". Hakkelend (het giftige gas heeft ook zijn spraak vermogen ontregeld) ver telt hij over zijn onder gang: „Ik werkte jaren lang als grondontsmetter bij tientallen tuinders in het Westland. Op de hoge- drukflessen, '^waarin het landbouwgif methylbro mide zat, stond in het Frans en het Engels te le zen, dat dit spulletje ge vaarlijk is voor de gezond heid. Helaas niet in het Nederlands. Ook vertelde niemand je dat dit giftige gas via de poriën je li chaam binnendringt. Om dat het in de tuinbouw kassen meestal meer dan 23 graden Celsius was, stonden je poriën dus al tijd wijd open. Ondanks mijn mondmasker werd ik dus langzaam maar on herroepelijk vergiftigd. Over de gevaren van me thylbromide vernam ik pas veel later. Ja, toen het eigenlijk voor mij al te laat was". Jan van der Staak staat niet versteld van de schokkende ontdekking van meergenoemd gif in het drinkwaterleidings- net. „De op de ontsmette grond geteelde groente werd schoongespoeld met water, waardoor het ver gif dus in het grondwater terechtkwam. Dat men nu bliksemsnel tot tegenactie overgaat, neemt mijn angst niet weg, dat toch heel wat inwoners van het Westland min of meer met het levensgevaarlijke gif zijn besmet". DE BILT - Na een wat aarzelend begin waarbij in het afgelopen etmaal vrij veel regen is gevallen, ko men wij vanaf zondag in een koudere luchtstroom afkomstig uit het Poolge bied. Dit kan tijdelijk met stormachtige winden ge paard gaan waarmee ons actieve sneeuwbuien kun nen bereiken. Het kurik dat gisteren nog 6a 7 graden steeg, valt terug naar temperaturen dicht bij het vriespunt met in de komende nachten kans op wat lichte vorst en gladde wegen. De depres siekern zal vandaag via Denemarken geleidelijk verder naar Midden-Euro pa trekken. Het is te ver wachten dat wij enige da gen in de koudere lucht stroom blijven liggen en het is niet uitgesloten dat de sneeuw die er gaat val len later hier en daar ook nog blijft liggen. Het is niet mijn gewoonte kwaad te worden. Dat ben ik ook nu niet. Nee, ik ben pisnijdig. De wereld is een zootje. Je schaamt je voor je kinderen. Wat kunnen wij ze nog bieden Zij hoeven toch niet te lijden onder de misere ?jk wit ze het beste blijven geven. Ik eis, dat de kleinsten elke zaterdag hun kinderpagina krijgen, ze hebben recht op de Kleine Stem. En de oudere kinderen moeten dagelijks uit de krant kunnen knippen. Dan kunnen ze op school meedoen en meepraten als de meester het heeft over de grote wereld Is dat nou zo moeilijk Vraag ik echt te veel Daarom sta tk er op, dat u mij inschrijft als abonnee van De Stem. U houdt toch ook van kinderen NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode Plaats Betaalt: 0 16,59 per maand Of: 0 49.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee Naam Adres Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter of 0 Baddoek. Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, antwoordnummer 112. 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 IMI l'H MIIII—BIIP Kill li iill I II I <1 (Van onze verslaggevers) QEEN PROBLEEM IN ZEELAND „In Zeeland komt niet zoveel glastuinbouw voor. Boven dien hebben de meeste kas- tuinbowuers grote bassins, waarin zij regenwater op vangen en dat gebruiken. Al leen in de zomer wanneer het water snel verdampt wordt hier overgeschakeld op lei dingwater, maar dat kan nauwelijks problemen ge- „Ik pleeg roofbouw op mijn uiterlijk", zegt staatssecretaris Neelie Smit-Kroes in een openhartig interview waaruit blijkt dat ze gevoeliger is dan de buitenwacht soms denkt. Trappist is de champagne onder de bieren. Trappist van Westmalle wordt uitsluitend naar Nederland geëxporteerd. „Als de paus 'n trappist wil, moet hij naar Westmalle komen", zegt pater-brouwmeester Renaat. Aan de beunhazerij moet een einde komen, zegt de nieuwe voorman van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf. „De bouwvakkers zullen spoedig niet meer pikken dat collega's met een uitkering het werk onder hun handen weghalen". Informatie is een voorwaarde voor inspraak. Wijze woorden van minister Albeda getoetst aan de praktijk voor leden van ondernemingsraden. Bij een brand in een herenhuis in de Amsterdamse Tweede Atjehstraat zijn gistermorgen vroeg zes mensen gewond geraakt. Een vijfjarig jongetje was er zelfs zo slecht aan toe dat hij in het Brandwondencentrum in Beverwijk moest worden opgenomen. Bondscoach Jan Zwartkruis zal gewoon zijn contract - dat loopt tot na het wereldkampioenschap in Spanje - uitdienen, ongeacht of Oranje zich plaatst voor dat toernooi. Met deze mededeling vanuit Montevideo wil de KNVB alle geruchten rond Zwartkruis ontzenuwen. i f 1

de Stem | 1981 | | pagina 1