m Hans van Hout 49.50 Duitser ruim een maand in hongerstaking RO/HACO fjp Meubelfabriek Sa# Oisterwijjk NfimE SUM An me hoela... Rijkspolitie redt drie mannen in Bieshosch mannenmode X)Ï AGAM BREDA /Oa Bromfietser (18) urenlang bewusteloos tussen de rails Be/gische visset wil zeemansgraf Merijntje IN BIJLMERBAJES: toonaangevend in eiken Half lijk aangespoeld VANDAAG Zwartkruis mikpunt van kritiek Onbekende wint Sylvesterloop West Duitsland in slotfase door de knieën Streekvervoer kampt met tekorten TV'journaal „huiselijker" Mercedes-Benz COSTUUMS 275.350.- COLBERTS 98.150.- JACKS 98.125.- PANTALONS60.- PULLOVERS 50.- OVERHEMDEN 30.-. KOM MORGEN MODELWONING velvet en ruitbroeken CANADIAN STOCKS MEKKA 650. 1.400.- Voor TEGELS, SOLOEER, P.V.C., C.V. KEUKENS en uniek SANITAIR. Wees er vlug bij, wij hebben ruimte nodig En dan: Tot 12 januari zijn wij nog open. Directie en medewerkers wensen u een gelukkig 1981 Bra BINNEN- BUITENLAND S Wl Dongen-Jonkers werd per 1-1-'81 Vestiging van Mercedes Benz Nederland B.V. WILHELMINASINGEL 42 - TEL. 223611 DE STEM antoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc, op pag. 2 Losse nummers 0,70 (Van een onzer verslaggevers) WERKENDAM - De bemanning van een helikopter van de rijkspolitie heeft gister ochtend omstreeks elf uur drie totaal ver kleumde mannen opgepikt van een eilandje in de Biesbosch. Het drietal was er 's nachts om twee uur met een roeiboot op uitgetrokken om op het water fakkels aan te steken. Door het stormachtige weer waren ze echter niet in staat om de thuishaven, een vakantiewo ning op de Deeneplaat, weer te bereiken. De drie mannen, studenten in de leeftijd van 26 en 28 jaar uit Utrecht, Nijmegen en Groningen, maakten deel uit van een groep van negen, die het huisje had ge huurd om er de jaarwisseling te vieren. Om vier uur werden ze voor het laatst gesigna leerd. Toen ze om zes uur nog niet terug waren, waarschuwden de anderen de rijks politie te water in Werkendam. Deze riep enkele uren later de hulp in van een heli kopter, waarvan de bemanning het drietal na twintig minuten speuren vanuit de lucht, op het eiland aantrof. Daar hadden ze hun toevlucht genomen en urenlang in weer en wind op hulp zitten wachten. Nederland rustig 1981 in BERGHEM (ANP) - De 18-jarige P. van S. uit het Brabantse Berghem is nieuwjaarsochtend onge deerd gebleven toen hij na een ongeval met zijn brom fiets bewusteloos tussen de spoorrails terechtkwam en daar werd overreden door een trein. De jongen is ver kleumd door de kou naar het ziekenhuis gebracht. Daar bleek dat hij niet gewond is geraakt en slechts door de val van zijn brommer be wusteloos was geraakt. Zijn toestand was gisteravond re delijk. Van S. slipte oudejaars avond op de onbewaakte overweg in zijn woonplaats met zijn bromfiets. Hijzelf kwam tussen de rails te lig gen, de brommer enige me ters van hem af. De trein die donderdagochtend even na acht uur van Nijmegen naar Oss reed, greep de brommer en sleurde die ruim een kilo meter mee, waardoor het stuurstel van de trein werd beschadigd. De machinist kwam op het idee dat er dan ook ergens een bestuurder- /slachtoffer moest liggen. De speurtocht leverde de onge deerde Van S. op. De directeur van de Bijl merbajes, de heer C. Rooijak- kers, zei gistermiddag dat er (Van een onzer verslaggevers) OOSTENDE - Pol Neyts, een zeevisser uit Oostende, wil dat het in de toekomst mogelijk wordt dat een zeeman op zijn werkterrein begraven wordt. Om het mogelijk te maken dat het „Een, twee, drie in Godsnaam" weer over de baren klinkt, heeft hij zelf de Belgische volksvertegenwoordiger Manu de Sutter in de arm genomen. Deze moet be werkstelligen dat een zee mansgraf door de Belgi sche wetgeving gelegali seerd wordt. Schipper Neyts zegt zich in zijn streven gesteund te weten door veel collega-vissers en andere zeelui. „Heel wat vrienden zouden ook willen dat hun laatste rustplaats de zee zou zijn. Dicht bij vrien den en bekenden en fami- lieleden die nooit terug kwamen van een zeereis". Neyts zelf zat vanaf zijn veertiende jaar op zee tot' hij op een kwade dag uit de mast van z'n vissers schuit viel. Nu is hij reder van drie visserschepen, waarvan z'n zoons schip per zijn. „Als ik dood ben wil ik dat mijn as op zee uitgestrooid wordt. Op zee die leven geeft en neemt", aldus Neyts over zijn ma ritieme eindbestemming. (ADVERTENTIES) Oude Markt 2 Arendstraat 10 5038 TJ Tilburg 4901 JK Oosterhout Telefoon 013-435360 Telefoon 01620-50136 HAAGSE BEEMDEN BREDA Hondsdonk 9 12.00 tot 16.00 uur De Koepel/Kley Interieur Electra B.V. Rustige jaarwisseling? Ik heb er nog last van. O Daar slaag je wel meteen I Ginnekenstraat 17 Breda e In Parijs waren vele duizenaen mensen op de been om het nieuwe jaar te vieren. Een Parijse politieman kuste rond middernacht de hand van een passerende dame. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Het jaar 1981 is op een over wegend rustige manier ingezet. Nergens in het land hebben politie en brandweer voor echt grote problemen gestaan. „We hebben zo mo gelijk een nog rustiger nacht gehad dan ge woonlijk", aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. Van de grote steden was het alleen in Den Haag ru moerig. In het centrum van de residentie werden na twaalven tal van straatbran- den gemeld en had de brand weer handenvol werk aan enkele slooppanden die in brand waren gestoken. Ge durende de hele nacht moest de politie verschillende keren in actie komen bij kerst- boombranden en het afste ken van vuurwerk. In Amsterdam deden zich geen grote problemen voor. De brandweer moest hier één keer serieus in actie komen toen op de Adelaarsweg het meubilair van een woning vlam vatte nadat vuurwerk naar binnen was gegooid. Po litiewoordvoerders in Rot terdam en Utrecht spraken van een rustiger nacht dan gewoonlijk tijdens de jaar wisseling. Elders in het land waren het voornamelijk branden die voor het nodige werk zorgden. Zo gingen in Amersfoort een drietal scho- len door brandstichting ver loren en brandde een loods voor textielopslag in Ensche de volledig uit. De Enschede- se brandweer had handenvol werk om te voorkomen, dat het vuur, aangewakkerd door de harde wind, zou over slaan naar aangrenzende ge bouwen. Verdere meldingen van brand door afgestoken vuur werk kwamen onder andere uit Zuylichem, waar een pas gerestaureerde boerderij in vlammen opging (schade vier ton) en uit Breda waar een etage geheel uitbrandde na dat vuurpijlen naar binnen waren geschoten. Hetzelfde gebeurde met een boerderij in Limmen. Hier werden vuurpijlen afgeschoten die in het rieten dak terecht kwa men dat onmiddellijk in brand vloog. Meldingen van persoonlijke ongelukken werden nergens gedaan. Een brand in een pakhuis in Groningen veroorzaakte een schade van enige tonnen. Volgens een woordvoerder van de Groningse politie is de oorzaak onbekend. Over het algemeen had de politie het idee, dat het rusti ger was dan voorgaande ja ren vanwege het slechte AMSTERDAM - De Westduitse gedetineerde E. Pelet (32), die sinds 24 november van het afgelopen jaar in de Bijlmerba jes in Amsterdam in hongerstaking is, verkeert in zorgelijke omstandigheden. Volgens zijn advocaat, mr. V.C. Staehle jr., bevindt Pelet zich in direct levensgevaar. „op dit moment nog geen on middellijk levensgevaar is. Maar de situatie van Pelet gaat wel zulke vormen aan nemen dat ik mij grote zor gen maak. En dan spreek ik namens de dokter". Pelet zit sinds 18 september 1980 vast in de Bijlmerbajes in afwachting van de behan deling van een uitleverings verzoek van Zweden voor de rechtbank in Amsterdam op 20 januari. In 1978 werd Pelet in Zwe den veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraaf wegens medeplichtigheid aan hasj-smokkel. Na een half j aar in de cel te hebben geze ten zag hij kans te ontvluch ten. Hij week vervolgens uit naar zijn vaderland. Daar werd hij korte tijd na zijn aankomst gearresteerd in verband met een verzoek van Zweden aan West-Duitsland Pelet uit te leveren. Nadat Pelet tien dagen in de cel in West-Duitsland had doorge bracht kreeg hij te horen dat hij weer kon gaan. Zweden had de Westduitse autoritei ten per telex laten weten dat de behandeling van een uitle veringsverzoek wel zeer ge compliceerd zou worden. Dat land liet daarom weten van verdere maatregelen tegen de Westduitser af te zien, al dus mr. Staehle. De Haarlemse zwemvereniging De Water Ratten (DWR) opende het nieuwe jaar andermaal met een duik in het koude zeewater bij Zandvoort. weer. Harde windvlagen zorgden op verschillende plaatsen in het land voor lichte stormschade. Brievenbussen Een uitzondering op het in het algemeen rustige verloop van de jaarwisseling vormde het noordoosten van Fries land. Ook de districten Dor drecht en Breda hadden vol gens de rijkspolitie last van baldadigheid. In Dordrecht en omgeving had de politie het er flink druk mee, al de den zich geen ernstige inci denten voor. De rijkspolitie in Breda had zich vooral geërgerd aan het opblazen van een kleine vijftig buiten-brievenbussen in Udenhout. Perzische tapijten Alleen deze week SPECIALE AANBIEDING salonmaten va eetkamermaten v.a leder tapijt met certificaat Geopend di.-za. 11.00-17.00 uur Heuvelplein 249 - Breda Prlncenhage - Tel. 142225 alles op voorraad. Speciaalzaak voor Magnoliastraat 75 Breda (ADVERTENTIES) A® O* Herenkleding Karrestraat 23, Breda RENESSE - Op het strand van Renesse op Schouwen-Duiveland is gis termiddag het bovenlichaam van een man aangespoeld. Het stoffelijk overschot moet volgens de politie al enige weken in het water hebben gelegen. Over de identiteit van het slachtoffer is nog niets bekend. Pelet vertrok daarna als vrij man naar Amerika om daar zijn geluk als modefoto graaf te proberen. Dat bleek niet mee te vallen, waarna hij besloot naar Nederland te gaan. Op 18 september meldde de Westduitser zich bij de vreemdelingendienst in Am sterdam met het verzoek om een verblijfsvergunning. Daar kreeg Pelet evenwel te horen dat er een internatio naal opsporingsbevel tegen hem was uitgezonden, omdat Zweden zijn uitlevering wenste. Hoewel Pelet met het telexbericht uit Zweden kon laten zien dat men afzag van maatregelen tegen hem, be landde hij toch in de Bijlmer bajes in afwachting van de behandeling van het Zweed se uitleveringsverzoek voor de rechtbank in Amsterdam op 20 januari. Ik heb een pico bello jaartje gehad. Prima, prima I Ik ben zogezegd een suksesvol zakenman moei u weten. De jongens van de advertenties kennen me wel. Koos van die Iweekoloms loeiers op de pagina „Personeel gevraagd" weet je wel. Ik ben die mannen echt dankbaar, want die advertenties leveren me goeie zaken op. Maar denk je, dat ze 'n pilsie, laat staan een biefstukkie van Koos aannemen Bizzenes is bizzenes", zeggen ze, „dat tjoett echt niet Koos". An me hoela I Leven en laten leven is mijn devies. Maar ieder zijn code nietwaar Nu heb ik ze aangeboden om - in het kader van voor wat hoort wat - een abonnement op De Stem te nemen. Niet dat ik ooit tijd heb om te lezen, maar zoals ik al zei: leven en laten leven. Maar zelfs dat hebben ze geweigerd. Daarom kom ik nu bij de redactie te biechten. Zorg, dat ik dat abonnement krijg en stort het abonnementsgeld op de salarisrekening van die jongens. Ze verdienen 't. En als Koos dat zegt, dan is het ook zo NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam: Adres: Postcode/Plaats Betaalt: o 16.59 per maand Of: o 49.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee. Naam: Adres: Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter of 0 Baddoek. Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook. 076-236911 VRIJDAG 2 JANUARI 1981 De kritiek op Jan Zwartkruis is in alle hevigheid losgebarsten. Een aantal KNVB-vertegenwoordigers liet in Montevideo doorschemeren dat ze weinig gelukkig zijn met het beleid van de bondscoach. Maar ook een aantal spelers. Ze leverden zelf een wanprestatie, hadden het lef om hun opperste baas te bekritiseren. Da Silva, een onbekend atleet uit Brazilië, heeft de traditionele Sylvesterloop gewonnen. De zege van Da Silva leidde tot onbeschrijfelijke vreugde bij tienduizenden Brazilianen. Zij maakten een juiste uitslag van de Sylvesterloop onmogelijk omdat ze na de aankomst van hun landgenoot massaa' het parkoers opstormden. Tot vijf minuten voor tijd leek West Duitsland het duel tegen Argentinië in zijn voordeel te beslissen. In de voor West Duidsland fatale slotfase wist een agressief spelend Argentinië een 1-0 achterstand in een 2-1 voorsprong om te buigen. Het streekvervoer zal op korte termijn een aantal maatregelen moeten nemen om de snel stijgende tekorten te bestrijden. Een tariefsaanpassing van 4 pet. in mei is een eerste gevolg van de beslissing. 25 Jaar geleden ging het eerste tv-journaai de tucht in. Nu is dat veelhuiselijkeren „onderhoudender" dan vroeger, i i

de Stem | 1981 | | pagina 1