ingen ERS neep omberheid roef in )edrijfsleven Prijs benzine donderdag 4,2 cent omhoog NEDERLANDSE VISSERS: Laat ons Frans zout naar Noordzee brengen O ialve halve 198 31 december GESLOTEN VanderLubbe alsnog vrijgesproken Gasverbruik daalde 7 C.HERMANS Merijntje m VANDAAG Goede wijn voor een prikkie Popspraak- elpeelijst Artsencampagne tegen kernbom Regering neemt kritiek ter harte Sfeer tussen VS en Iran weer grimmig Schelde hapt stukken uit Eendragtpolder Oranje-spelers optimistisch ndig verzorgen, aonlijke service. 3e HYPOTHEKEN Meteen kleintje in DE STEM ebi OVERSTROMING IN CANADA s TARESSE 'ééljaar lang goed- erballen 50 stuks V kilo. 299. Of die en 20 stuks óók'n }jlo, eveneens 299! ten. Bij 'n goed igoudreinet wat eboel goudreinetten orde goed-begin-prijs êel blik 120 gram tel bedrijven werken met verlies OUDEJAARSVIERING Doorsnee van de maatschappij" op receptie bij Beatrix en Claus TNO: Nu tijd voor alcohol als brandstof (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Benzine wordt komende don derdag 4,2 cent per liter duurder. Super gaat dan 1,56 kosten en normaal 1,52. De prijs van diesel gaat 0,6 cent en die van LPG 3,3 cent omhoog. In de prijsverhoging voor super en normaal is een accijnsverhoging van één cent per liter opgenomen. Newsweek: Paus naar Polen bij inval Russen British Leyland: Sluiting kan 3 miljoen banen kosten WEER MEER DE LUCHT IN In Rotterdam 250 banen in gevaar bij havenbedrijf DINSDAG 30 DECEMBER 1980 BINNENLAND BINNEN BUITENLAND VAN ZEET, AND NOTARIS- EN TAXATIEKOSTEN 240x 180x 120x 72x 170,- 191,- 233,- 317,- 223,- 251,- 307,- 419,- 276.- 311,- 381,- 520,- 328,- 370,- 454,- 622,- 381.- 430,- 528,- 724,- 434,- 490.- 602,- 825,- igere en tussenliggende bedragen ijk )E NEDERLANDSE ING 1 NCIERINGS ADVISEURS. pn 10 jaar vertrouwd en tar kredietbemiddelaar. loor CD BEST. 45-17.30. Daarna tot 21 00 en sch bereikbaar: 04754-2221 «kt u een dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke L|, omdat negen van de tien Stern-lezers en -lezeresssen r^k in week uit in onze ..Kleintjes' -kolommen kijkt of er iets flhun gading bij staat. Oat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. DE STEM ^■OERLh^ Lntoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 e termijn een full-time ruimere zin te vervullen, aste dame, die beschikt e eigenschappen, vlotte e opleiding (bij voorkeur enemende mate zelfstan- aan: Begheyn Sneep, vlr. J.J.M. Hertoghs. linnen bij Marian Huijzers.' i doug McCarthy en rijn hond wachten op het lak van zijn auto op red- iingsploegen, die hen uit Imn wat benarde positie moeten halen. Doug is in woner van het plaatsje Brackendale, vijftig kilo meter ten noorden van de Canadese plaats Vancou ver. Smeltende sneeuw en hevige regenval hebben het peil van een in de buurt gelegen rivier zo op gestuwd, dat het water buiten zijn oevers trad en het plaatsje onder water zette. OP. r in filialen met groente- en :en geldig t/m 3 januari a s (Van een onzer verslaggevers) )EN HAAG - Het Nederlandse bedrijfsleven verwacht en voorspoedig 1981. De meeste ondernemers voorzien een ■dere daling van de winsten en van de investeringen, lit blijkt uit de jaarlijkse enquête door de 35 Kamers van wphandel en Fabrieken in ons land. ïrote bedrijven zien het minder somber in dan fine. Slechts één op de vier hernemingen in deze laat- categorie verwacht in II belangrijke investerin- n te doen. Voor de kleine ondernemer 80 dan ook al slechter III voor zijn grote collega's. boekte een omzetgroei zegge en schrijve één ocent, terwijl het grote be- ijfsleven nog zeven pro- otgioei noteerde. Vanwege inflatie is er echter in wer- fijkheid sprake van reële Wtdaling, respectievelijk dgroei De gemiddelde (ongecorri- erde) omzetgroei voor het tóe bedrijfsleven bedroeg 1980 drie procent. De de- 'Ihandel noteerde een da- '8 van vier procent, waarin grote 1 «drijven in dit ge- 1 het grootste aandeel had- n, De omzetontwikkeling 'nd vooral onder druk van- l.v.m. zijn onze kantoren op om 16.00 uur Directie De Stem wege een geringe binnen landse vraag. De grotere be drijven konden dat enigszins goedmaken doordat zij hun export konden vergroten. In volume steeg deze bij de grote ondernemingen met 13 pro cent, terwijl het kleine be drijfsleven geen exportgroei boekte. Verlies Uit de enquêteresultaten valt af te leiden dat vijftien procent van het Nederlandse bedrijfsleven in 1980 verlies lijdt. Van de grote bedrijven verkeert één op de vier in een verliessituatie. Een bijzonder zwak jaar had zoals bekend de bouw. De investeringen daalden met 38 procent. De landbouw deed het niet §lechter dan het ge middelde, maar investeerde toch 28 procent minder. In de petrochemie, die het over het geheel beter deed dan de rest, liepen de investeringen met 16 procent op. Met de make laardij ging het slecht. Één van de drie makelaars boekte verlies. Zij verwachten voor 1981 geen herstel. llimilHIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIHIIIIIHIHIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllllllllilllll (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Koningin Beatrix en prins Claus houden op 7 januari in Am sterdam twee nieuwjaarsrecepties. Be halve de al jaren gebruikelijke ont vangst voor diplomaten, wordt ook een receptie gegeven voor „een doorsnee van de maatschappij". En dat is voor het eerst, zegt de Rijksvoorlichtingsdienst. mmmimiiimiiiiimiwmiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiwiiiiiimimHimimHiimiiiiimimmmiiwiiiimimiwmmiimiiiimiimmmmmimiiiw Voor die „nieuwe" receptie zijn ruim 300 mensen uitgenodigd. Tot deze „doorsnee van de maatschappij" behoren volgens de RVD onder meer de leden van de ministerraad, de leden van de Eerste en Tweede Kamer, leden van hogere rechtscolleges, vertegenwoordi gers van gezondheidsorganisaties, de sport wereld en de journalistiek. „Kortom, de ci viele, militaire en kerkelijke autoriteiten, zoals dat vroeger werd gezegd", aldus een RVD-woordvoerder. Volgens TNO Apeldoorn staan ons in 1981 nog zware prijsverhogingen te wach ten: in de tweede helft van volgend jaar kan de prijs per liter benzine oplopen tot twee gulden. „Nader onderzoek om het gebruik van alcohol als ver vangende brandstof moge- lijkte maken is daarom drin gend noodzakelijk. Niet al leen omdat de benzine onbe taalbaar wordt, maar ook om Nederland onafhankelijk te maken van de olieproduce rende landen. Er zijn vol doende grondstoffen in ons land aanwezig om het gehele wagenpark van alcohol te voorzien, zelfs al in 1981". Dat zeggen ir. J. Knobbaut, hoofd van het Centrum Energiestu dies van TNO Apeldoorn en drs. ing. H. Munter van de Hoofdafdeling Maatschap pelijke Technologie van het zelfde instituut. De kostprijs van benzine is nu ongeveer 55 cent per liter. De produktie van een liter methanol (alcohol) kost 36 cent. Het nadeel van metha nol is dat er twee liter van nodig is om dezelfde prestatie te verkrij gen als met één liter benzine. Het zal volgens de TNO-onderzoekers echter niet lang meer duren voordat de kostprijs van benzine uit stijgt boven de dubbele prijs (72 cent) van methanol. Me thanol kan worden gemaakt uit steenkool en aardgas. Het ministerie van Econo mische Zaken heeft geen „zinnig commentaar"op de ideeën van de TNO-deskun- digen. „De technische haal baarheid kunnen we hier niet zo goed overzien als bij TNO. En over de ontwikkeling van de benzineprijs kunnen we ook weinig concreets zeggen: Dat is koffiedik kijken". Volgens Shell Nederland zal de stijging van de prijs van ruwe olie niet zo'n grote invloed hebben op de ver- bruiksprijs als de TNO'ers verwachten. Dit jaar is er een prijsverhoging van 17 cent geweest. Als de twee onder zoekers gelijk hebben zou de prijs volgend jaar met zo'n 44 cent omhoog gaan. Volgens Shell is de kans dat de benzi ne in de komende 20 j aar door alcohol aanzienlijk zal wor den verdrongen, klein. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK - Het Ameri kaanse weekblad Newsweek heeft gemeld dat paus Johan nes Paulus II naar Polen zal reizen als de Russen militair zouden ingrijpen. a TBS!! (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het bijna afge lopen jaar heeft een wisselend beeld gegeven. Naast prijsverho gingen heeft men aan de benzi nepompen ook een aantal maan den goedkoper kunnen tanken. Elke maand heeft de pompbe diende de pomp moeten aanpas sen. Maand Super Normaal Januari 134,8 131,4 Februari 137,4 134,0 Maart 141,6 138,2 April 145,6 142,2 Mei 151,6 148,2 Juni 148,8 145,4 Juli 149,2 145,8 Augustus 147,2 143,8 September 144,2 140,8 Oktober November 148,2 144,8 December 151,8 148,4 Januari '81 156,0 152,6 BERLIJN - De Neder lander Marinus van der Lubbe, die op 27 februari 1933 de Duitse Rijksdag in brand zou hebben ge stoken en daarvoor door de toenmalige hoogste Duitse rechtbank ter dood werd veroordeeld, is door een rechtbank in West-Berlijn alsnog vrijgesproken. De Westberlijnse rechtbank heeft geoor deeld dat het proces te gen Van der Lubbe een „verdraaiing van het recht" is geweest op last van de nazi's en dat er sprake is geweest van een „onwettige rechts gang". De advocaat Robert Kempner, die in op dracht van Van der Lub bes nog levende broer had verzocht om herope ning van de zaak, heeft dit gisteren meegedeeld. Kempner was Ameri kaans aanklager bij de processen tegen nazilei ders in Neurenberg vlak na de oorlog. (Zie ook pag. 5: „Vrij spraak van formele aard"). Losse nummers 0,65. APELDOORN (ANP) - De gasdistributiebedrijven in ons land hebben in 1980 zeven procent minder aardgas aan kleinverbruikers afgezet dan in 1979. Het gemiddelde verbruik per gasaansluiting in de sec tor kleinverbruik daalde met acht procent (3.930 tegen 3.605 kubieke meter). De daling is voor een deel het gevolg van de minder strenge winter dan in 1979. De Vegin in Apel doorn verklaart de daling door de toenemende wonin gisolatie en meer energiebe- wust stookgedrag. LONDEN - Een onafhan kelijk onderzoek heeft uitge wezen dat de sluiting van het Britse autofabriek British Leyland over de gehele we reld 3 miljoen arbeidsplaat sen kan gaan kosten. Het bedrijf heeft drie mil jard gulden nodig om de ko mende vijf jaar door te ko men. In Engeland gaan stem men op om de veelvuldig door stakingen getroffen fabriek te sluiten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM ENSCHEDE - Vorig jaar stak Nederland rond de jaarwisseling voor ruim 31 miljoen gulden vuurwerk af. Vuurwerk-fabrikant Smallenbroek in En schede meent uit zijn verkoopcijfers tot nu toe te kunnen afleiden dat er dit jaar weer voor iets meer de lucht ingaat. Ondanks adviezen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, onderstreept door dat van minister Ginjaar: „Beperk de ver koop tot de twee laatste dagen van het jaar", vloog het vuurwerk op veel plaatsen al dagen eerder over de toonbank. Ondanks het advies van de Nederlandse Stichting Geluidshinder en het Veiligheids instituut, die strooiden met pamfletten, tv-spots en folders, blijft het afsteken van rotjes, gillende keukenmeiden en wat dies meer zij een risico dat graag gelopen wordt. Vorig jaar raakten daarbij 20 mensen ernstig gewond. De reclamewereld haalt zijn neus op voor het effect van die anti-vuurwerk-propagan- da. Iemand die daarmee wil spelen, doet dat toch. Een woordvoerder: „Alleen als iemand op een feestje zegt: „Heb je gehoord van die zoon van Nel? Aan een oog bijna blind, hij stond er te dicht bijdan roepen ouders hun kinderen, dan zeggen ze: geen vuurwerk jongens dit jaar". Omdat in sommige „kwetsbare" wijken in sommige steden en dorpen extra overlast van vuurwerk wordt verwacht heeft een aantal directies van Postkantoren besloten bepaalde brievenbussen tijdens de jaarwisseling af te sluiten. ROTTERDAM - Bij de vestiging van het Rotter damse stukgoed bed rijf Mul- ler-Thomsen komen 250 ar beidsplaatsen in gevaar, nu het Amerikaanse concern United Brands heeft laten weten per 1 april a.s. de bana- nenoverslag te willen ver plaatsen naar Antwerpen. De Rotterdamse haven zou te duur zijn geworden. Zouden krakers ook mogen komen? II (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Het afvalzout van de Franse kalimijnen moet volgens de Nederlandse Federatie van Schippers- bonden per binnenvaartschip naar de Noordzee gebracht worden. Het plan om het kalizout over de Rijn in plaats van in de Rijn naar zee te brengen, is actueel geworden omdat de onder grondse opslag door toedoen van Fran se milieu-organisaties niet doorgaat. Via de Rijn wordt per jaar 7,5 miljoen ton zout in de Noordzee geloosd. De Federatie van Nederlandse Schippersbonden verdedigt zijn voor stel met het argument dat het milieu vriendelijk is. Bovendien bezorgt bet Rijnschippers een retourlading. Een onderzoek naar de mogelijkheden van afvoer per schip heeft opgeleverd dat het kalizout vanaf Rotterdam per pijpleiding en opgelost in water naar de Noordzee moet worden gepompt. Dit, aldus gisteren in Terneuzen, se cretaris S. Veninga van de Federatie van Schippersbonden. Veninga sprak tijdens een vergadering van de CBOB, een van de aangesloten schippersorga- nisaties. „Als je het spul in brokken in zee zou storten dan zijn de haringen al gepekeld voor ze aan wal komen", al dus Veninga. Voorlopig komt er 1,2 miljoen ton kalizout in aanmerking om te worden verscheept. In Den Haag leven plan nen om dat met duweenheden te doen in plaats van per conventioneel bin nenschip. Volgens Veninga kan het net zo goed met bestaande schepen van particuliere schippers omdat bewezen is dat de zouten de scheepshuid niet aantasten. Overigens heeft de Nederlandse re gering al tussen de 25 en 40 miljoen gulden op Franse rekening gestort als bijdrage in een oplossing van het zout- probleem. Dat geld wil Den Haag nog niet terughebben in de hoop dat bet de Fransen ertoe brengt de zoutkwestie wat voortvarender op te lossen. (ADVERTENTIE) 'Als ik zo mijn eigen situatie beleef, dan vraag ik me af: waarmee ben ik eigenlijk bezig Ik trim, jog en mediteer, zit in twee gespreksgroepen. Dank zij een goede relatie naar mijn zoontje toe kan ik ook nog de moeder-mavo volgen. Met sukses, mag ik wel zeggen. Zo oriënteer ik mij op de samenleving. Toch merk ik dikwijls, dat ik van toeten nog blazen weet. We hebben namelijk geen krant. Vindt mijn man onnodig. „Kijk maar tv", zegt'ie, maar hij zet altijd Studio Sport op. Of „Ren je rot" en Telebingo". Zelf heeft'ie wél bladen. Voetbal International, Marinierscontact en Hengelsport. „De krant kan niet lijden", zegt'ie. Dat kan Jantje Modaal niet betalen (een krat pils in de week wèl natuurlijkMijn situatie is uitzichtloos. Ik ben wanhopig. Maak dat we die krant in huis krijgen. Praat 'm plat, die man lyan me, of doe wat u wilt, maar zorg, rjpt ik De Stem krijgt NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geel hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode/Plaats: Betaalt: 0 16.59 per maand Of: 0 46.45 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis Opgegeven door abonnee: Naam. 1 Adres: Postcode/Plaats Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter of 0 Baddoek Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem. antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 07fi-2369t 1 Wijnen van onder de vijf gulden hebben de naam niet zo best te zijn. Die naam hebben ze dan ten onrechte. Een van onze wijnkenners proefde 32 goedkope wijnen en kwam tot de conclusie dat ze heel goed te drinken zijn. Zoals elk jaar peilden we onder de lezers van de muziekrubriek Popspraak de meningen over popmuziek. Dat resulteerde in een elpee-top-dertig over 1980 met als nummer een Bruce Springsteen. De bouw van schuilkelders tegen kernbomexplosies is volstrekt weggegooid geld. Dat zeggen 800 Nederlandse artsen, die in het geweer zijn gekomen tegen de kernbewapening. Het kabinet-Van Agt heeft de kritiek op de ontwerp-onteigeningswet ter harte genomen. De kans dat de grondpolitiek afgehandeld kan worden is nu een stuk groter. Amerikanen en Iraniërs doen weer even grimmig tegen elkaar als in de begindagen van het gijzelingsdrama. De onderhandelingen willen niet vlotten en dat frustreert. Rafsanjani de Iraanse parlementsvoorzitter, zei gisteren dat zijn land in oorlog is met Amerika. De vaargeul van De Schelde schuift langzaam maar zeker op naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Als gevolg daarvan spoelt bij de Eendragtpolder soms een stuk oever weg. Het Nederlands elftal, de laatste tijd niet verwend door grote successen, toonde zich erg optimistisch over het duel van vanavond tegen Uruguay. Witty van de Kerkhof denkt zelfs dat een finaleplaats bereikbaar is.

de Stem | 1980 | | pagina 1