ve Goede wijn voor een prikkie 980 RS PAGINA GIDS 2 aNËDAG 30 DECEMBER 1980 CONSUMENT5 518puntei 413 punter 409 puntei yAQTi wereldniveau zijn, geen mc. nuziek te maken hebben. Ti. the Meteors werden nog het noemd, maar niet in die mat blotselinge waardering voor Idse groepen te verwachten fiaal apart vormt de Engelse Le er een handje van heeft en nieuwe elpee pal voor de |elling van deze lijst uit te Daardoor viel de ende „London calling" vorig ait de boot en is de paar wekei 1 „Sandinista" hetzelfde lot1 294 punter 291 puntei 283 punter 259 punter 257 punter 238 punter 200 puntei 195 puntei; 186 punter 172 punter 164 punter 159 punter 149 punter 148 puntei 145 punter 144 punter 136 punter 131 punter 130 punter 123 punter 121 punte^ 113 punter 113 punter ,112 punter 111 puntei; 109 punter 105 punter paan naar de volgende inzenders: Busuke, Kromstraat 3, Hoogerhei I Margrietstraat 2, Kloosterzande. gestuurd. WIM VAN LEES Van onze kant is er de belofi dat we niets zullen naW om op de vertrouwde V* door te gaan om te proben k het allemaal nog beter te e ken. ri Rest ons alleen de lezers ee swingend 1981 toe te wenstt WILLEM BAZELMANS WIM VAN LEEST CHRIS VAN NIJNATTEN DIRK VELLENGA Berkels Blauw". (Mare Marckx uit Clinge). In 1980 zijn er net als an dere jaren mooie elpees ge maakt, maar zoals altijd weigert Hilversum drie de ze platen te draaien, want volgens H3 houdt popmu ziek op bij Supertramp en 10 cc". (Wil de Jong uit Huy- bergen). „Het jaar 1980 heeft ge leid tot verbetering van wat er al was; de new-wave-muziek is sterk in kwaliteit gestegen en dan ook vooral in Neder land. Over het algemeen vind ik 1980 echter maar een gewoon popjaar; niet echt goed, maar ook niet echt slecht". (Ad Pelkmans uit Bavel). (Door Hein Sluijter) GOEDKOPE WIJN kan best lekker zijn. En dat is Ittig om te weten als alles om je heen bijna met de dag Lra ir wordt en niet beter. Ik heb de afgelopen maand l serie flessen met rode wijn volkomen willekeurig len der gekocht. Als enige norm hanteerde ik de vijf en-grens. Geen enkele fles mocht duurder zijn dan if gulden. Slieb ze allemaal geproefd. wel: geproefd, niet ge- Miten. Daar was geen be- itie aan. Ikzou constant in lorum zijn geweest. Ik heb lis een mooi oud pannetje Ijm in is elke slok uitein- |jlc terechtgekomen. had ik aanvankelijk i hoge verwachtingen. Ik me zelfs voorgenomen lioijn die niet te drinken l onvermeld te laten. Wel- \ie proeverij is me erg gevallen. Geen enkele Llioef ik te verzwijgen. Dat I geluk zijn, maar ik denk Iftiet. Het waren tenslotte Overigens tot groot van de buren. Want keer als ik er een stel open getrokken en de k/slok eruit was, zat ik met een rijtje open flessen, die binnen een etmaal genuttigd dienden te worden. Bewaar je een open fles langer dan zet de alcohol zich om in azijn. De wijn is dan ondrinkbaar ge worden. Dus om de wijn de eer aan te doen, waar hij recht op had, gedronken te worden dus, zat er niets anders op dan de buren in te schakelen. Wanneer doe je het nog eens, vragen ze nu. Nu moet het wel duidelijk zijn, dat je onder de vijf gul den geen echte hoogvliegers aantreft Maar voor wie een gewone prettige wijn wenst, is er toch, zo blijkt, een zeer ruime keus. Met zelfs enkele uitschieters en echte verras singen. Lees en proef mee. De volgorde van de wijnen is willekeurig. Naam: Saint-Geniès, Coteaux du Languedoc 1979, vdqs (vins délimités de qualité supérieure), een kwaliteits aanduiding, net onder de hoogste kwalitit: appella tion contrólée. Kleur: donkerrood met wat paarsigs, wat duidt op zijn jeugd. Geur (bouquet): best geurig sapje, doet denken aan rode bessen en zure appels. Smaak: de geur komt terug in de smaak, zit stevig in elkaar. Voor die kleine vier gulden een goed gemaakt sapje uit het zuiden van Frankrijk. Prijs: 3.95 Gekocht bij: V. en D. Aic.geh.: niet vermeld, maar ik denk zo'n 11%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Cötes du Rhone 1979, appellation contrólée. Kleur: aan de lichte kant. Geur: zwoel. Hoewel niet sterk aanwezig toch een typisch Rhone-aroma: een vage geur van iets dat geroosterd is. Smaak: ook weer dat „geroosterde", vrij vol. Een echte Rhone, die nog geen vijf gulden kost en lekker smaakt. Dus goed voor zijn geld. Prijs: 4.95 Gekocht bij: Delicatessenzaak Gastrovinogroep. Aic.geh.: 12% Flesinhoud: 70 cl. Naam: Minervois 1979, des dues, vdqs. Uit Zuid-Frankrijk. Kleur: paarsig. Geur: licht fruitig. Smaak: wat hard, dat wil zeggen: er is nogal wat tannine (looizuur) aanwezig, maar gelukkig niet al te veel. Zal heel goed smaken bij gekruide gerechten, maar is naar mijn smaak minder geschikt om zomaar op een avondje te drinken. Prijs: 4.95 Gekocht bij: Slijter, importeur Cooymans, Den Bosch. Alc.geh.: 11%. Flesinhoud: 67 cl. Naam: Valdepenas („dal der stenen"), Midden-Spanje. Kleur: rijprood. Geur: fruitig met wat van mispels, veel onfranser dan de verderop aan de orde komende Sonata. Smaak: soepel èn zacht, zonder ook maar een greintj e zuur, karakteristiek smaakje. Aanbevolen voor alledag. Prijs: 3.95. Gekocht bij: Albert Heijn. Alc.geh.: 12%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Chateau de Sigoulès 1978, Bergerac, appellation contrólée. Oostelijk van het Bordeaux-gebied. Kleur: rijprood. Geur: zeer aangenaam, een vleugje humus. Smaak: soepel met een pietsie tannine. In de nasmaak het typische Bergerac-bittertj e dat doet denken aan ker- sepitten. In zijn prijsklasse zeer goed. Prijs: 4.50. Gekocht bij: Slijter, importeur Menkes-concern. Alc.geh.: 11%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Corbières, Pierre-Jean, vdqs. Uit Zuid-Frankrijk. Kleur: een zweempje bruin en dat verraadt rijpheid. Geur: er zijn Corbières en Corbières, maar deze heeft opvallend veel neus. Je ruikt fruit. Smaak: zacht en soepel, prima voor een glas wijn bij de gewone dagelijkse warme maaltijd. Zijn geld waard. Prijs: 3.95. Gekocht bij: Improda. Aic.geh.: 11.2%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Favory, vin de table. Kleur: licht Geur: zwak, maar als je wat doorsnuffelt, ontdek je toch nog iets van bloemen en iets zurigs. Smaak: soepel, geen nuances te vinden, maar dat had ik ook niet verwacht. Het is de gewone taf el wijn, die de Fransman elke dag drinkt Een mengsel van wijnen uit de EEG. Goed slobbersap. Prijs: 3.95 (en twee kwartjes statiegeld). Gekocht bij: De Kruik. Alc.geh.: 11%. Flesinhoud: 98 cl. Naam: Beauroy, vin de table. Merkwijn van onbekende herkomst. Kleur: doet Bordeaux vermoeden, de wijn wordt trouwens in het Bordeaux-gebied in de fles gedaan. Geur: nogal geurig, wat bloemen. Smaak: vrij stevig, ietwat vlak, goed van samenstelling. Soepel genoeg om een allemandsvrind te zijn. Zal voortreffelijk smaken bij aardappeltjes, groente, varkenslapje en jus. Prijs: 4.95. Gekocht bij: Slijter, importeur De Groot Bonke, Rotter dam. Aic.geh.: 11%. Flesinhoud: 75 cl. Naam: Saint Chinian, Coteaux de Languedoc 1978, vdqs. Uit Zuid-Frankrijk dus. Kleurt gewoon gezond rood. Geur: vrij veel fruit. Smaak: soepel en rond, kruidig. In de nasmaak een greintj e zuur. Wel een aardig vochtje. iiiiiiiiiHiiiiiiiwimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiMiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinijg Druivenpluk tn de Roussillon in Zuid-Frankrijk. Uit deze streek komt menige lekkere en toch goedkope wijn. Prijs: 4.95. Gekocht bij: Végé. Alc.geh.: 11.2%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Chateau de Pelletier, Minervois, vdqs. Een vriend uit Zuid-Frankrijk. Kleur: helderrood. Geur: nogal fruitig voor een Minervois. Smaak: wat harde kantjes in deze toch vrij soepele en aangename wijn. Prijs: 4.25. Gekocht bij: Hema. Alc.geh.: 11.3%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Chateau Cabriac, Corbières 1978, vdqs. Opnieuw, zoals zoveel wijnen uit deze reeks, uit Zuid-Frank rijk. Kleur: donkerrood, rijpe kleur. Geur: prima, veel fris. Smaak: prettig en soepel, fris achtergrondje. Prijs: 4.75. Gekocht bij: Spar. Alc.geh.: 11.7%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Chateau La Place, Cötes de Duras, 1979, appellation contrólée. Oostelijk van het Bordeaux-gebied. Een nog weinig bekende wijnstreek, zoals er nogal zijn in het zuidwesten van Frankrijk. Kleur: donkerrood. Geur: Verrassend aangenaam, zurig fruitig. Veelbelo vend. Smaak: De geur had gelijk. Fruit op de tong. Wel wat tannine, maar waarschijnlijk is dat na een half jaartje liggen vrijwel verdwenen. Pittig en lekker. Met een licht bittertje op de achtergrond, niet eens zo heel gek, omdat het gebied ligt in de buurt van Bergerac. Goed voor dit geld. Prijs: 4.45. Gekocht bij: Edah. Alc.geh.: 11.8%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Domaine de St. Benezet, Costieres du Gard, vdqs. Opnieuw een makker uit Zuid-Frankrijk. Kleur: tamelijk donker. Geur: kruidig. Smaak: zacht en fruitig, best lekker. Prijs: 3.95. Gekocht bij: Aguilar. Alc.geh.: 11%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Touraine 1979, appellation contrólée. Uit het Loire- gebied, het noorden van Midden-Frankrijk. Kleur: fraaie kleur. Geur: fruitig, niet onaardig. Smaak: nogal fruitig, lichte, prettige wijn. Omdat deze wijn is gemaakt van de gamay-druif, verdient het aanbeveling hem een stukje onder kamertempera tuur te drinken. Net zoals dat het geval is met Beaujolais-IJNEN, DIE OOK GEPERST ZIJN UIT DE GAMAY%DRUIF. Zo'n veertie graden lijkt ide- Prijs: 4.95. Gekocht bij: Hema. Alc.geh.: 11%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Cótes du Rhone 1979. Kleur: paars. Geur: kruidig en duidelijk bosbessen, fraai. Smaak: de kleur te paars maar de geur fraai wijst meestal op een wijn die nog een tijdje moet liggen om op zijn volle kracht te komen. En inderdaad: wat de geur beloofde, wordt nog niet waargemaakt op de tong. Die bosbessen proef je wel terug, maar er is nog te veel tannine. Duidelijk een wijn, die na een jaar veel beter zal zijn. Prijs: 4.95 Gekocht bij: Végé. Alc.geh.: 12%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Coteaux du Languedoc 1976, vdqs, Chasseloup. Kleur: duidelijk rijpe wijn. Geur: enigszins harsachtig, appeltjes. Smaak: pittig, hars maar niet onprettig, kruidig. Geen onaardig wijntje. Prijs: 3,95. Gekocht bij: slijter/importeur Weijers, Helmond. Ale. geh.: 1 Flesinhoud: 68 cl. Naam: Cótes du Rhóne 1978, Caves Saint Pierre. Kleur: TAMELIJK DONKER. Geur: beetje ingehouden. Er is wel iets maar je ruikt het er nietuit. Smaak: vol e soepel. En toch weer dat „geroosterde" smaakj e dat zo typisch steeds weer bij een Rhönewij n past. Prjs: ƒ4,95. Gekocht bij: De Kruik. Alc. geh.: 12% Flesinhoud: 70 cl. Naam:Domaine de St. Macaire, vin de pays de l'Herault. De eringste kwaliteitsaanduiding: „Vin de (niet du) pays". Uit het zuiden van Frankrijk. Herault heeft een enorme wijnproduktie. Kleur: licht rood. Geur: licht, besachtig. Smaak: zuiver en eenvoudig, niet zozeer proeven maar meteen in het keelgat mikken. Smakelijk bij de aardappeltjes enz. Prijs: ƒ4,05. Gekocht bij: slijter/importeur Henkes-concern. Alc. geh.: 11% Flesinhoud: 70 cl. Naam: Stierebloed, Egri Bikaver, uit Hongarije. Kleur: tamelijk donker. Minder donker dan echt stiere bloed, ja, ja. Geur: kruidig, maar toch wat oppervlakkig. Smaak: zacht en soepel, kruidachtige nuances, ietwat fris op de achtergrond. Wat velen een gemakkelijk wijntje noemen met toch wat vuur. Prijs: 4,50. Gekocht bij: Impodra. Alc. geh.: 12% Flesinhoud: 70 cl. Naam: Costières du Gard 1977, Mas de la Courbade, vdqs, en Zuidfransman. Kleur: lichtrood met wat bruinigs, rijp dus. Geur: fruit en kruiden, een volle neus. Smaak: Vrij vol, zacht, beetje Beaujolais-achtig, maar met minder finesse. Steengoed voor dat geld. Heel ge schikt om een avondje door te schenken als het moet en de beurs niet zo ver open hoeft. Prijs: 4,50 Gekocht bij: V en D Alc. geh.: 11,5% Flesinhoud: 70 cl. Naam: Sonata 1978, uit de Spaanse La Mancha. Kleur: mooi fonkelend. Geur: fruit, iets steenachtigs. Smaak: zacht en fijn, best lekker. Prijs: ƒ4,45 Gekocht bij: Gall Gall. Alc. geh.: 12% Flesinhoud: 70 cl. Naam: Archanes, afkomstig van Kreta. Kleur: rijprood. Geur: zeer apart, hars. Smaak: harsachtig, hoewel dat natuurlijk niets te maken heeft met die andere Griekse wijn, de Retsina, waar echt hars in gemengd wordt. Een eenvoudige, boerse wijn, soepel en mooi droog. Best lekker, maar ik kan me voorstellen dat iemand hem door zijn afwijkende smaak minder te genieten vindt. Toch een koopje. Prils' f9 08 Gekocht 'bij: Albert Heijn. Alc. geh.: 12%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Cótes du Rhóne 1979, Pierre Pantaud. Kleur: mooi rood. Geur: erg fruitig, iets van bosgrond op de achtergrond. Smaak: licht en fruitig. In de nasmaak nog net even het roosteraroma. Prijs: 3,95. Gekocht bij: Edah. Alc. geh.: 11%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Caveau, merkwijn van Verbunt. Kleur: gewoon rood. Geur: licht parfummetje. Smaak: weinig nuances, soepel en gemakkelijk. Prijs: 3,98. Gekocht bij: Spar. Alc. geh.: 11,5%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Corbières, Vincent Racand, vdqs. Uit het zonnige Franse zuiden. Kleur: tamelijk donker, maar goed helder. Geur: zwak, maar prettig en gezond. Smaak: vrij soepel met een tikje strengheid. Recht-op-neer-werk. Prijs: ƒ4,50. Gekocht bij: De Kruik. Alc. geh.: 12%. Flesinhoud: 73 cl. Naam: Coteaux du Tricastin 1979, Due de Castris, vdqs. Niet ver van de Rivièra. Kleur: aan de donkere kant. Geur: fraaie neus met wat zuur, bij lang snuffelen word je iets gewaar van kruisbessen. Smaak: fris, licht en eenvoudig. Geen miskoop. Prijs: ƒ3,95. Gekocht bij: Hema. Alc. geh.: 12%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Pasquier-Desvignes, vin de table. Onzekere her komst. Kleur: mooi rood. Geur: tamelijk geurig, fruit en een bittertje. Smaak: lekker sapje, vrij vol en soepel en ook nu dat bittertje: Fronsac-achtig. Prijs: ƒ4,75. Gekocht bij: Végé. Alc. geh.: 12%. Flesinhoud: 70 cl. Cótes du Roussillon 1978, La Clouette, appellation contró lée. Weer uit Zuid-Frankrijk. Kleur: nogal donker. Geur: vleugje fruit, vleugje humus. Smaak: volle wijn met in de verte een grondsmaakje. Goed voor zijn geld. Prijs: 3,95. Gekocht bij: slijter/importeur Weijers, Helmond. Alc. geh.: 11%. Flesinhoud: 68 cl. Naam: Gaillac 1979, Lebèque, appellation contrólée. Uit het zuidwesten. Kleur: robijnrood. Geur: aangenaam, iets van truffels. Smaak: nog jonge smaak. Een half jaartje of zo wegleggen tal deze Gaillac goed doen. Prijs: 4,75. Gekocht bij: V D. Alc. geh.: 11,9%. Flesinhoud: onbekend, zal natuurlijk ongeveer 70 cl. zijn. Naam: Beaujolais 1979, Gentil, appellation contrólée. Kleur: helder rood. Geur: aardig fruitig, maar bepaald niet overdadig. Smaak: licht fruitig, fris. Gaat wel. Eigenlijk ongelooflijk, dat voor dit geld nog een Beaujolais te koop is. Pris: ƒ4,95. Gall Gall. Alc. geh.: 12,5%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Cótes du Roussillon. Appellation Contrólée. Uit het diepe zuiden dus. Kleur: helderrood. Geur: er verraadt zich een krachtig wijntje. Smaak: ja hoor, prima, vol en soepel. Een voorbeeldige Roussillon. Prijs: ƒ4,95. Gekocht bij: Albert Heijn. Alc. geh.: 12%. Flesinhoud: 70 cl. Naam: Cótes du Vivarais 1978, Pierre Pantaud, vdqs. Uit het Rhónegebied. Kleur: mooi rood. Geur: een beetje bescheiden, gedroogde appeltjes. Smaak: fruitig en best aangenaam. Gekocht bij: Edah. Alc. geh.: 11,5 Flesinhoud: 70 cl.

de Stem | 1980 | | pagina 19