Schelde bedreigt Eendragtpolder DAW ONTVANGT STARTSUBSIDIE Verhuizing St.-Jozef in Hoofdplaat Muller stelt URS aansprakelijk voor schade aan 'Waterstroom' Ff1 Streekradio niet te duur voor Zeeland I D'66 werkgroep teleurgesteld over reactie op nota Directeur Walsenmolen: Werkeloosheid logisch INITIATIEFGROEP: 1PNIEUW GROND WEG BIJ OEYERVAL DESTEM BH W: koop huurprijzen Rouw stijgen erg snel DINSDAG 30 DECEMBER 1980 PAGINA ZEELAND 1 ZAAMSLAG - Het waterschap Axeler Am- acht maakt zich bezorgd over de steeds ver- irgaande afkalving van de vooroever bij de mdragtpolder boven Zaamslag. Afgelopen week werd daar opnieuw een iverval geconstateerd, waarbij naar schat tig 70.000 kubieke meter grond in De Schelde verdwenen. De calamiteit moet zich hebben lorgedaan tijdens giertij bij stil weer. Pipo in Hulst 1700 handtekeningen tegen zeehonden jacht Arbeidsbureaus Zierikzee en Tholen komen bij Goes Prestatieloop in Hoofdplaat j Kunt weer ezér(es) van het jaar .vorden. ,ees daarvoor alles in de Ou$ejaarsbijlage van De Stem, aanstaande woensdag. Het weer: Veel bewolking, maar weinig of geen regen. Middagtemperatuur van 8 gra den in het noordwesten tot 5 graden in het zuidoosten. Matige en aan de kust krachtige zuidwesten wind. ijilIjJiilJIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllJIIIIIJIjlllJlllllllljljlllllllljllllllllllllllllHIlIHHIHIIIUIlillllllllllllllllllllllljlllIjjIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllll^ (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Een regionale omroep is niet te duur voor Zeeland want in het minst gunstige geval zullen de luisteraars jaarlijks niet meer dan een tientje per gezin moeten gaan betalen voor een eigen streekradio. Zo luidt het antwoord van de Initiatiefgroep Omroep Zeeland (IOZ) op de negatieve reacties van de gemeentebe sturen van Hulst, Terneuzen en Zierikzee op de nota „Radio Zeeland - een plan voor streekradio". Deze hebben verklaard een reginale omroep voor Zeeland af te wijzen omdat die te duur zou zijn en de bevolking er geen behoefte aan zou hebben. „In alle uithoeken van het land hebben de mensen keuze uit de vier Hilversumse zenders plus een streekzender", aldus de initiatiefgroep. „Behalve de Zeeuwse luisteraar! Die mag alleen via z'n luistergeld meebetalen aan die andere streekradio's". De IOZ zegt het dan ook nogal vreemd te vinden dat volksvertegenwoordigers zich plot seling zorgen gaan maken om de portemonnee van hun provinciegenoten nu er eindelijk een reële kans is dat ook Zeeland zijn eigen omroep gaat krijgen. „Want als we streekradio nu afwijzen zullen we wel blijven meebetalen aan al die andere regionale zenders", voert de initiatief groep aan. Ook het argument dat de regionale omroep in Zeeland niet in een behoefte zou voorzien wordt door de IOZ afgewezen. Wel wordt er de aandacht op gevestigd dat uit de cijfers van de dienst kijk- en luisteronderzoek van de NOS blijkt dat in alle gebieden de streekzenders meer luisteraars trekken dan Hilversum 1,2 en 4 samen. Vooral de nieuwe streekzender Oost-Brabant (SROB) blijkt zeer populair te zijn en kan zelfs met gemak met Hilversum 3 concurreren. „We wij zen hierop omdat we bij het opstellen van de Zeeuwse streekradio-nota ons voor een groot deel hebben gebaseerd op de uitgangspunten van de SROB", aldus de IOZ. „Wij menen dat er wel degelijk behoefte is aan streekradio als de mensen er maar eenmaal kennis mee hebben gemaakt". illllllUlillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIlW (Van een onzer verslaggevers) In april van dit jaar vond bij de Eendragtpolder ook een oeverval plaats. Dijkgraaf P. van Hoeve noemt de luatie „niet direct alarmerend" (de vooroever be- fijkt nog een driehonderd meter vanaf de zeewering), tar hij verheelt niet dat waakzaamheid geboden is. (Van onze correspondent) OOSTBURG - De nota ruimtelijke ordening en re creatie is bij diverse instan ties teleurstellend ontvan gen, aldus de werkgroep van D '66, bestaande uit Bram van Laere, Joop Hiele, Jaap de Zeeuw en Herman van Rie. De drie gemeenten, Oost burg, Aardenburg en Sluis hebben zelfs de nota voor kennisgeving aangenomen, zodat er van deze kant weinig steun valt te verwachten. Ook de andere nadere be trokkenen zien geen moge lijkheid om te komen tot een belangengroep die nader op de desbetreffende onderwer pen zal inspelen. De werkgroep was wel te spreken over de reactie van het provinciaal bestuur van Zeeland. Het bestuur heeft de nota voorgelegd aan de Pro vinciale Planologische Dienst. Andere aangeschre ven instellingen zoals vereni gingen van campingexploi tanten, de winkeliersvereni gingen uit Aardenburg, Breskens, Eede, Groede, Schoondijke en IJzendijke hebben zelfs de moeite niet genomen om te reageren. De nota was onder andere bedoeld om in West-Zeeuwsch-Vlaanderen de recreatie te bevorderen. Toch blij kt wel dat er behoef te bestaat aan een dergelijk project. Na publikatie van de nota kwam er een discussie los over het kamperen bij de boer en over een eventuele uitbreiding van de jachtha ven te Breskens. De werkgroep bestaande uit Bram van Laere, Jaap de Zeeuw, Joop Hiele en Her man van Rie was toch teleur gesteld. Joop Hiele: „In onze nota zou het Zeeuws-Vlaam se landschap niet aangepast worden. Nu heeft men eens plannen geopperd voor een pretpark, dan wordt alles op een plaats gecentraliseerd, terwijl in ons plan in diverse kernen slecht-weervoorzie- ningen worden gecreëerd". Werkgroepslid Bram van Laere was ook enigszins somber gestemd. „Er is wei nig bereidheid om samen de promotie van de ruimtelijke ordening en de recreatie aan te pakken. Iedereen vecht in dividueel". Winkeliersvereniging Oostburg, natuurvereniging 't Duumpje en het water schap Het Vrije van Sluis zien de plannen wel zitten. De werkgroep zal nu bepaalde zaken eruit lichten onder an dere de strandaccommodatie. De Nederlandse Federatie van Naturisten verenigingen heeft al belangstelling ge toond voor dit plan zodat men misschien aan dit onderwerp verder kan werken, al zal het initiatief van de federatie zelf moeten uitgaan. HULST - De Hulster jeugd kan dinsdag 30 december de komst van Pipo de clown (Cor Witschge) tegemoet zien. Sa men met Hans Borghardt en Simone Ettekoven brengt hij in Den Dullaert het kinder programma „Pipo en Hans". Er worden twee voorstel lingen gegeven, om 13.30 en 15.30 uur. Kaarten zijn in voorverkoop te krijgen bij de receptie van Den Dullaert. OOSTBURG - De stichting DAW (Duwgroep Active ring Werkloosheidvoorziening) ontvangt een startsub sidie van 6000 gulden van het Koningin Juüanafonds. Dit geld moet worden aangewend voor de instand houding van de groep en organisatie cursussen voor het bestuur. Niet voor het opzetten van het project Klus Plus. Initiatiefnemer Joop Hielen: „Het wordt voor ons werklozen zeer moeilijk om subsidie te verkrijgen. Met het project Klus Plus kunnen we tien mensen van werk voorzien. De startsubsidie kunnen we wel gebruiken, vooral omdat wij zelf veel hebben bekostigd, hetgeen een te zware belasting is voor ons gezin". Deze oeverval kwam niet lemaal onverwacht en we «den er rekening mee dat tnog wel meer zal gebeu- zegt hij, „dan zal zo «gzamerhand een forse be- irting nodig zijn om de oroever te versterken". De ikgraaf schat dat met een 'gelijke bestorting al gauw ri slordige twee miljoen lien gemoeid is. Daarvan het rijk dan 80 procent talen. Provincie en water- moeten daarbij elk 10 'Kent voor htm rekening fflen. Eerder deze maand tijdens begrotingsvergadering b het waterschap liet de ikgraaf al doorschemeren itmen niet helemaal gerust fr de zaak is. Hij bracht de hiatie bij de Eendragtpol- 1 toen in verband met een ferval die in augustus en- Ie kilometers verderop bij ■senisse plaatsvond en voor 't waterschap Hulster Am- wit aanleiding was meteen versterkingen aan te laten brengen (kosten 1,7 miljoen gulden). Volgens de dijkgraaf be staat de sterke indruk dat de natuurlijke verplaatsing van de vaargeul in de Schelde in de richting van de zuidelijke oever de hand in de oeverval- len heeft. „De scheepvaar troute", aldus de dijkgraaf, „komt daardoor steeds dich ter bij de toch al vrij zwakke kust te liggen en de snelva rende steeds grotere schepen veroorzaken een grote zui ging". De kosten die dat eventueel met zich meebrengt zijn ech ter niet te verhalen. „De Schelde is nu eenmaal vrij vaarwater". gi-AD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND interen in Terneuzen, jtet en Goes. Adressen en «onnummersop pagina2. «I actie "aeuzen: Rein van der Helm Wie-chef), Jan Jansen (plv. Frank Dey, Paul de %e<\ Cor de Boer (foto). 1st: Henk Postma, Eugéne Srstraeten. i: Gévan Berkel, Ansvan "•h Co Meertens. "vicepunten "s' boekh. Passage, Passa- 13, 01155-1208 Biervliet: Deyserinck, Schoollaan 9. leskens: mevr. Baas, Ro- ^Str 13, 01172-1269. °°sterzande: mevr. Neve, A'.exanderstr. 4, -2250. Koewacht: bak- 'I Otto. Nieuwstraat 39. 46-242 Oostburg: sig. «9_Dhaenens, Burchtstr. 11, 3-2532. Sas van Gent: fa. ^cker Poeldijk 18, 58-1500. Terneuzen: su- ■'barkt v.d. Velde, winkel- Jlnim Zuid-Polder, '50-13950. lvehentie-expl. PecteZeeland: C. Menu, 01150-95839. TERNEUZEN - De huur prijzen van de flats van de firma Rouw in de Temeu- zense Katspolder stijgen de laatste jaren sneller dan bij voorbeeld de prijzen van de woningbouwvereniging Ter neuzen. De Bond van Huurders en Woningzoekenden (BHW) schrij ft dit in een bulletin dat het afgelopen weekeinde in de Katspolder is verspreid. De BHW verwijt de firma Rouw dat de kosten van vroegere leegstand van de Katspolderflat nu via ver snelde prijsverhogingen ver haald wordt op huurders. Voeding voor deze beschuldi ging vindt men in een uitla ting van directeur J.F. Rouw, die eerder dit jaar liet weten dat grote bedragen niet eer der doorberekend zijn, dat de huursituatie dat niet toeliet. Volgens de BHW is het niet meer dan redelijk dat een overgangsregeling wordt ge troffen: „die zou zonder meer in moeten houden dat er geen sprake kan zijn van navorde ringen aangezien er in het verleden sprake is geweest van verkeerde voorlichting", aldus de BHW. HOOFDPLAAT- De r.k. basisschool St. Jozef in Hoofd plaat heeft een nieuw onderkomen. Gisteren verhuisden leerlingen, personeel en leden van het oudercomité het meubilair van de „oude" school naar de nieuwbouw aan de Deltastraat. De nieuwe school die voorlopig ook nog St. Josef blijft heten, staat naast de kleuterschool De Krabbetjes. Het gebouw heeft twee vaste lokalen met een gemeenschaps ruimte. Daarnaast staat nog een jarinolokaal, waarvan de lagere school eventueel ook gebruik mag maken. Het was gisteren een drukte van jewelste in Hoofdplaat. Een tractor met boerenkar reed diverse malen op en neer tussen de twee scholen met spullen die de leerlingen 's ochtends in dozen hadden verpakt. Tegen het eind van de middag was de verhuizing voltooid. De officiële opening van de nieuwe St.-Josefschool zal waarschijnlijk begin maart plaatsvinden. Hoofdplaatverhuizing schoolgemeenschap naar nieuw gebouw IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll<l<<ll>l<>ll<lllllllllll»lllllllllll,lllllllllllllllllilllliml,lil11 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - Drie Oost- burgse jongens hebben giste ren maar liefst 1700 handteke ningen tegen de zeehonden- jacht aangeboden aan burge meester mr. C. Spijkerboer. Gerrie van Kervoorde (11), Gerrie van de Voorde (10) en Eddie van de Voorde (13) wer den toegelaten tot de burge meesterkamer, waar mr. Spij kerboer hun beloofde de handtekeningen te zullen doorsturen naar de Canadese ambassade. Vooral Canadezen maken zich schuldig aan de jacht op jonge zeehonden. De drie leer lingen van de Oostburgse St.-Bavoschool haalden de handtekeningen overal van daan: het bejaardenhuis, het ziekenhuis en gewoon op straat, zelfs Belgiosche koop toeristen lieten zich verleiden om hun krabbel te zetten onder een protest tegen de bloedige jacht. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllfflllllllllllfllffllllffllflfffllf (Van een onzer verslaggevers) GOES - Met ingang van 1 januari zal het district Zee land van de arbeidsvoorzie ning een wijziging onder gaan. Het gewestelijk ar beidsbureau Zierikzee zal dan ophouden een zelfstan dig bureau te zijn en gaat evenals Tholen ressorteren onder het GAB Goes. Voor de cliënten betekent een en an der niet dat er een wijziging komt in hun relatie met de arbeidsbureaus Zierikzee of Tholen. Alleen zal de beslis singsbevoegdheid voor di verse zaken bij de directeur van het GAB Goes komen te berusten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - De Terneu- zense sleepdienst Willem Muller gaat de Unie van Red ding- en Sleepdiensten aan sprakelijk stellen voor schade die op eerste kerstdag is aan gericht aan het vaartuig Wa terstroom van Muller. Door een ongelukkige manoeuvre waarbij de URS-sleepboot Westhinderende Waterstroom betrokken waren, verloor de Waterstroom een antenne, de radarinstallatie en werd de bovenbouw van het vaartuig beschadigd. Muller heeft het incident bij de rijkspolitie te water in Terneuzen gemeld. Bij Muller is men slecht te spreken over de publiciteit rond het gebeuren dat zich afspeelde bij het vlottrekken van de Spaanse bulkcarrier Paloma del Mar. „De man in de straat gaat op d'n duur denken dat we met piraten werken die trossen doorsnijden, maar dat is beslist niet zo", aldus direc teur Cees Muller. Hij voegt eraan toe: „Wij hebben consequente goede en serieuze vaklui in dienst en dat geldt voor de andere bergings bedrijven ook. Dat er bij zo'n berging schade gevaren kan worden, dat kan. Ik kan van hieruit ook niet beoordelen of zo'n man goed of slecht geva ren heeft. Hij deed gewoon z'n best". Volgens Muller moet het in cident volstrekt losgezien worden van de concurrentie slag die Muller en URS op de Westerschelde uitvechten als het om berging van schepen gaat. Wel ziet hij er een goede aanleiding in om eens op di rectioneel niveau met de Unie van Redding- en Sleepdiensten te gaan praten. Muller over een dergelijke „vredesmissie": „Deze Indianenverhalen doen niemand goed.:We doen alle maal wel eens wat fout en ook al zijn we concurrenten, we weten dat de URS ook zijn mannetje staat. Bovendien spreken we als bedrijven toch vrijwel dagelijks met elkaar en daarom moet er serieus ge praat kunnen worden, al was het alleen maar om ongeluk ken te voorkomen. Bovendien kun je niet naar de politie blij ven lopen. Daar schiet geen van beide partijen iets mee op. Dat is geen oplossing. Ook kan de felheid van de concurrentie wel eens aangewakkerd wor den door misverstanden die via de pers naar buiten komen". Overigens heeft Muller, zo deelde hij gisteren mee, nog geen concreet plan om met de URS-directie aan tafel te gaan zitten. „Dat komt wel als de schuldvraag van dit geval ter sprake komt", aldus Muller. Wat betreft de URS is er niets in de weg om tot zo'n gesprek te komen. „Onze deur staat al tijd open", zo luidde gisteren een korte reactie van de URS. SAS VAN GENT - Het fi nancieringstekort, het beta lingstekort en de overheidsuit gaven hebben zulke vormen aangenomen dat niemand nog het recht heeft om zich te be klagen over de stijgende werkloosheid in ons land. Dit zei directeur drs. H.J.P. Ver- schaffel van de meelfabriek De Walsenmolen Sas van Gent bv, gisteren tijdens de jaarlijkse personeelsbijeenkomst in de bowling De Vlaanderen in Sas van Gent. De heer Verschaffel bleef niet alleen stilstaan bij de al gemene situatie in de Neder landse economie, maar schet ste ook een beeld van de situa tie in zijn eigen bedrijf. Daar viel in feite weinig concreets over te vertellen ómdat door verbouwing en de daardoor onstane bedrijfsstilstand de juiste omzetcijfers niet voor handen waren. „Indien wij echter de omzet meerekenen die we aan anderen hebben^ moeten afstaan, dan zien we dat de binnenlandse afzet is toegenomen. Ook de export is gestegen", zo zei de heer Ver schaffel in zijn nieuwjaarsre de. Het ziekteverzuim van de meelfabriek is nog steeds niet zoals het moet zijn. „Het ziek tepercentage was in juni 1979 erg hoog en ofschoon dat in ju ni van dit jaar aanzienlijk is gedaald, is het nog lang niet teruggezakt tot een normaal percentage", aldus de heer Verschaffel. „Door de laatste verbouwing van de molen is de meelfabriek kwalitatief uitgerust om pro- dukten te fabriceren van goede kwaliteit. We kunnen nu met een grotere regelmaat produ ceren. Bovendien kunnen we de kostprijs op een aanvaard baar niveau handhaven", zo besloot de directeur zijn toe spraak. (Van onze correspondent) HOOFDPLAAT - C. Versluijs uit Vlissingen heeft afgelopen zondag middag de zesde presta tieloop van Hoofdplaat gewonnen. Hij liep het acht kilometer lange par koers in 27 minuten en 11 seconden. Bij de jeugd die vijf kilometer moest af leggen, ging R. Postema uit Sluis met de hoogste eer strijken. Aan dit sportieve ge beuren namen 120 lief hebbers deel. De organi- saie was in handen van de W Hoofdplaat en de at letiekvereniging Schel- desport uit Terneuzen. Uitslag: senioren: 1. C. Versluijs uit Vlissingen, 2. R. Dellebeke uit Oost- Souburg, 3. A. Warrens uit Sluiskil, 4. J. Boeck- hout uit Cappele aan de IJssel, 5. P. Strijdonck uit Terneuzen. jeugd: 1. R. Postema uit Sluis, 2. P. Kok uit Cadzand, 3. L. Benne uit Sluis.

de Stem | 1980 | | pagina 11