voorsprong kwijt I Dans [miners Jkomt op gang Herstel van Lieuwe de Boer s Passat. echnische djes |Meer publiek bij Feyenoord Menotti gebruikte emigranten' iolatie n de ver- voor 3 grote "deur en ïrbank ist de 1,3 ,6 liter de exclu- leuitvoe- ere5-cilin- "schijnlijk jgbaar is. de wroom dealer in g maakt. SCHIPHOL - Onder welk motto de Neder landse voetbalselectie (18 spelers) en zijn be geleiding (12 man, onder wie de trainers Jan Zwartkruis en Rob Baan) vanavond om tien uur vanaf Schiphol in een DC 10 van de KLM het luchtruim boven Nederland ook zullen kiezen - of geld pakken en over ruim ander halve week weer wegwezen of tweemaal an derhalf uur voetballen en voor de rest luieren in de zomerse zon - de trip naar Uruguay levert de internationals bij voorbaat ongeveer 10.000 gulden op incluis de premies voor het spelen van twee duels tijdens het mini-wk-toernooi. door m Theo Vaessen Wereldrecord Plesjkova op 3000 meter 1 fn velgen en radio tegen meerprijj DE STEM Jean Nelissen MAASTRICHT - Als de voortekenen niet bedriegen I tornt in de maanden januari, februari en maart a.s. een Itsrrousel van trainerswisseiingen op gang, die in deze Isnvang nooit eerder heeft plaatsgevonden. Frits Korbach naar Roda JC? Bert Jacobs naar I Beringen of Lokeren? Han Berger naar Feyenoord? Cor iBrom naar Standard Luik? Ernst Happel naar de I Oostenrijkse voetbalbond of-naar AS. Roma? Het zijn ■slechts enkelen van de hardnekkige geruchten die in de voetbalwereld in omloop zijn. Op dit moment worden de onderhandelingen vanzelf- I sprekend nog met de grootste terughoudendheid ge hoerd, want bijvoorbeeld bij Han Berger van FC I Utrecht doet zich voor zijn eventuele overgang naar I Feyenoord, dat hem graag schijnt te willen hebben, het Iprobleem voor dat hij nog een jaar bij Utrecht onder I ton tract staat. Vrijwel vast staat wel dat Bert Jacobs [(Villen» II gaat verlaten. Hoofdsponsor Leo Maas: „Wij [kunnen hem waarschijnlijk niet houden...". Jacobs, die loog in Limburg woont, zal waarschijnlijk naar Lokeren terhuizen, of als Lokeren voor Kees Rijvers van FC Beringen kiest, gaat Jacobs mogelijk naar Beringen, lüij heeft in elk geval een duidelijke voorkeur voor |BeIgië getoond. Cor Brom staat op de nominatie bij Standard Luik en j RWDM. Het is nagenoeg zeker dat Ernst Happel in vertrekt. Hij heeft het contract, dat hij een maand Ifeleden van de Oostenrijkse voetbalbond heeft ontvan- Ktn, nog steeds niet getekend teruggezonden. Waarom? |Happei is aan het twijfelen geslagen omdat hij tussen- [loor van AS Roma een vorstelijk aanbod heeft gefcre- |f«n. De Italiaanse voetbalbond is niet ongenegen om [voor enkele internationaal gereputeerde voetbaltrai ners de grenzen te openen, zoals West-Duitstand met |p,inus Michels {FC Köln) heeft gedaan. Bij Roda JC loopt aan ■het einde van het seizoen I het contract af van trainer |Piet de Visser. Roda JC i gecharmeerd zijn van I Frits Korbach, die nu nog I trainer is van FEC in I Zwolle, In dit stadium was Jaar gisteravond geen be- I vestiging over te krijgen. |Het contract van Leo Isteegman bij MW loopt I eveneens aan het einde I van dit seizoen af, maar de ■Maastrichtse club wil Jioorgaan met Steegman |en heeft de onderhande- en met hem geopend liver verlenging van de l)vero«ai£omst. Steegman ■verblijft echter op dit mo- |«ient in een ski-oord in (Oostenrijk, zodat na zijn I terugkeer, beide partijen |verder praten. Willem II zal indien [George Knobel uit Hong kong terugkeert, wel be langstelling hebben voor [Knobel Leo Maas is al jfflige tijd geïnteresseerd |m Knobel en heeft hem in |»et verleden meermalen i aanbod gedaan. Mar- [tin van Vianen, sinds kort trainer van FC Den Haag, heeft daar tot het einde van dit seizoen getekend. Het gaat echter niet goed tussen Vianen en Dan Haag, waardoor het waarschijnlijk is dat deze verbintenis van korte duur zal blijken. Bij Ajax, waar Leo Beenhakker zo goed als zeker verdwijnt, is Ivlc (Anderlecht) de nummer 1. Zoals bekend komt ook de trainersfunctie bij NEC vrij, daar Leen Looyen in mei a.s. bij de Nijmeegse club vertrekt Als zijn op volger is genoemd Firn van der Meent, die bindin gen heeft met Nijmegen en omgeving. Hoe de on derhandelingen ook zul len aflopen, er staat in elk geval een groot aantal trainerswisselingen voor de deur. Want, om nog maar een voorbeeld te noemen, dat Spitz Köhl bij Go Ahead Eagles blijft is zeer onzeker. Een man blijft gewoon op zijn post: George Kessler hij AZ *67. Maar hij traint ook de aanstaande landskam pioen. ROTTERDAM (ANP) - Het totale aantal bezoekers 'in het Feijenoord stadion is in het op 30 juni afgesloten [boekjaar 1979-80 vergeleken met de laatste jaren niet onbelangrijk gestegen. Het bedroeg 805.666 tegen 610.214 |ta het voorgaande boekjaar ofwel 25.989 (26.531) per tenement. De 17 competitiewedstrijden van Feijenoord trokken [118.127 (455.118) toeschouwers, gemiddeld 26.360 (26.771) per wedstrijd. De totale baten stegen van 2.07 min tot 2,6 min. Het Pettoresultaat kwam uit op 42.921 tegen 130.046. LUIEREN VOOR TIEN MILLE Een bedrag, dat nog eens tien mille hoger wordt in ge- val Oranje de finale van het Mini-wk „Copa de Oro" zal bereiken. Ook de clubs die internatio nals leveren, strijken per speler 10.000 gulden op, waarmee bijna vier van de zes ton, die het organisatieco mité elk deelnemend land be taalt, zijn opgesoupeerd. De KNVB zelf houdt dan nog ruim twee ton over, want de reis- en verblijfskosten naar en in Uruguay worden door het organisatie-comité be taald, dat ook elke speler en begeleider een dagvergoe ding van honderd gulden in het vooruitzicht heeft ge steld. Kosten noch moeiten zijn dus in Uruguay gespaard om het veelbesproken vriend schappelijk voetbaltoernooi, dat vijftig jaar wk-voetbal herdenkt, een succes te doen worden. De Nederlandse voetballiefhebber zal nau welijks wakker liggen van Oranjes trip naar Uruguay. Niet alleen omdat het voet- balgebeuren rond de „Copa de Oro" zich bijna 12.000 kilo meter van huis afspeelt, maar ook omdat de algemene verwachting is dat voor Or- nanj e weinig tot geen hoogte punten zijn weggelegd in de voetbalarena van Montevieo. Ook de wetenschap dat er geen tv-beelden via de satel liet naar de grote Europese tv-stations worden overge bracht, zal de interesse in Ne derland op een laag pitje doen staan. Het weining houtsnijdende voorwendsel dat Eric Vilé - voorzitter van het betaalde voetbal - ge bruikt om Oranjes trip naar Zuid-Amerika tijdens de jaarwisseling enigszins te rechtvaardigen - „Wij kun nen ons nu meten met de sterkste voetballanden ter wereld. Ieder oefenduel op weg naar het wk in Spanje is meegenomen" - zal zo goed als zeker niet opgaan, omdat de sterkste landen (West-Duitsland, Argentinië en Brazilië) zijn ingedeeld in een andere poule. Alleen een wondertje zou Nederland in GEWICHTHEFFEN - Tij dens gewichthef wedstrijden in Lipetsk heeft Igor Nikitine een nieuw wereldrecord trekken gevestigd in de klas se tot 100 kilogram. De Sov jet-Russische atleet, die tij dens de Olympische Spelen de zilveren medaille won, bracht 183,5 kilogram om hoog. Een halve kilogram meer dan het oude wereldre cord, dat ook al op zijn naam stond. de finale kunnen brengen en pas dan moet tegen een van deze drie landen gestreden worden. In Uruguay was men wel zo slim om Oranje onder te brengen in de poule met Uruguay en Talië, beide toch een stuk sterker dan Oranje op dit moment. Uru guay rekent, als gastland en organisator natuurlijk op een finaleplaats, waarmee het toernooi voor de Urugue- zen, hoe dan ook, een eclatant succes zal zijn. Het Nederlands elftal, on danks zijn zeven AZ-spelers, maar zonder echte vedetten, is de grote underdog in Mon tevideo en men moet er dan ook op rekenen dat Jan Zwartkruis en zijn eerste keus op 7 januari, na een dag eerder tegen Italië gespeeld te hebben, naar huis terug keert. Een van de voornaamste oorzaken van Oranjes ver vroegde terugreis zal terug te voeren zijn op het feit dat het vrijwel onmogelijk lijkt dat de Oranje-spelers zich bin nen een dag zullen weten te herstellen van de vermoeien de vliegreis, die zeker 18 uur duurt, het tijdverschil van vier uur zo snel kunnen ver werken en zich bovendien probleemloos weten aan te passen aan de momenteel in Uruguay zomerse tempera turen en de daar heersende hoge vochtigheidsgraad. Aangezien het Nederlands gezelschap eerst morgen middag rond vier uur (Ned. tijd) via tussenlandingen in Lissabon en Rio de Janeiro, in Montevideo arriveert, heeft het slechts een volle (maan)dag de tijd te recupe reren. Want dindsdagavond moet Oranje al aan de bak tegen Uruguay, dat uiter aard uitgeruster en met een andere instelling dan Oranje aan dit duel zal beginnen. Ve le Oranje-spelers zijn boven dien nog nooit zo lang en ver van huis geweest tijdens de jaarwisseling. Hun gedach ten zullen vermoedelij k meer in Nederland bij hun familie zijn dan bij het voetballen zelf. Het totaal gerestaureerde Centarlo-stadlon van Montevideo, waar het minl-WK wordt gehouden. VOETBAL - Het Spaanse UEFA-jeugdelftal heeft in Merida een kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioenschap tegen de Portugese jeugd met 5-1 ge wonnen. Bij de rust was de stand 2-1. Nuno gaf Portugal in de zesde minuut de leiding. De Spaanse treffers kwamen op naam van Blanco, Pardeza, Araal (2) en Inigo. mm LONDEN (RTR) - Liver pool handhaafde zich op de eerste plaats ondanks het enigszins teleurstellende ge lijke spel tegen Manchester United. Beide ploegen bleven beneden de verwachtingen en slaagden er niet in te sco ren. Met de beide concurren ten Aston Villa en Ipswich Town als triomfators in de ontmoetingen tegen respec tievelijk Stoke City (1-0) en Norwich City (2-0) is de voor sprong totaal verdwenen. Aston Villa staat op gelijke hoogte en Ipswich volgt met slechts één punt achterstand. Met de wedstrijden van vandaag voor de boeg, waar bij Liverpool Leeds United moet bestrijden en Aston Vil la de Europese kampioen Nottingham Forest en Ips wich Town Arsenal ont vangt, heeft de strijd aan de top zich toegespitst. De ruim 57.000 toeschou wers zagen een spannend duel tussen Liverpool en Manchester United, maar bleven verstoken van doel punten. Liverpool kwam daardoor op 33 punten, eenzelfde aan tal dat ook Aston Villa ver wierf door een 1-0-zege op Stoke City. Peter Withe scoorde de gouden treffer. Beide ploegen hebben een voordelig doel saldo van 19 doelpunten, maar Liverpool blijft aan de leiding omdat de aanval pro- duktiever is geweest: 46 te gen 40. Ipswich rukte op naar de derde plaats doordat Alan Brazil en John Wark scoor- Charlie George loopt juichend weg, nadat hij het tweede doelpunt voor Southampton heeft gemaakt in het duel met Tottenham Hotspur, dat in een 4rA gelijk spel eindigde. den, tegen Norwich City. De treffer van Wark was diens tweeëntwintigste. Onderaan de ranglijst won Brighton opnieuw. De goal van John Gregory was vol doende om Leicster City te rug te wijzen. Crystal Palace bedwong weliswaar Arsenal (2-2), maar schoot daar weinig mee op. Tony Seales scoorde tweemaal voor Palace en Frank Stapleton en Brain McDermott tekenden voor de doelpunten van het als vierde geplaatste Arsenal. De opwindendste ontmoe ting was op Hart Lane in Londen, waar Tottenham Hotspur en Southampton el kaar geen duimbreed toega ven: 4-4. De Spurs leidden tot tweemaal toe met twee doel punten verschil, maar moes ten toch een gelij k spel accep teren. De Spurs hebben nu 47 doelpunten op hun naam ge bracht, maar als elke andere ploeg, maar desondanks be zetten de Londenaars slechts de tiende positie. Defensief is er overigens wel iets mis met de Spurs, getuige de 45 tegen- goals. I 1 Lieuwe de Boer: Goede tijd op de sprint. (Van onze sportredactie) INZELL - Na zijn tegen vallende prestatie tijdens de interland Noorwegen-Nederland af gelopen weekeinde in Kongsberg, heeft de win naar van de bronzen me daille tijdens de Winterspe len in Lake Placid, de Fries Lieuwe de Boer, zich giste ren in het Zuidduitse Inzeil aardig hersteld. Lieuwe de Boer zette op het ijs van Inzeil op de vijf honderd meter een interna tionaal acceptabele tijd van 38.87 neer. De tweede plaats op deze afstand was voor Nederlands kampioen Jan van de Roemer, die de sprint in 39.61 afraffelde. Volgens sprintcoach Jor- rit Jorritsma - in Kongs berg door droeve famillie-omstandigheden niet aanwezig - bewijst de tijd van vooral Lieuwe de Boer dat de Nederlandse sprinters nog steeds op de juiste weg zitten. Jorrits ma, die de prestatie van Van de Roemer af deed met „middelmatig", wees giste ren in Inzeil op het feit dat de snelheid er tenminste in zit. Daar hebben wij in de voorbereiding ook voor ge kozen. In de komende we ken voor het Nederlands kampioenschap gaan wij hier in Inzeil werken aan de duizend meter. Daarvoor moet snelheid gekoppeld worden aan een stuk condi tie. En dat is nu aan de beurt", stelde Jorritsma, die niet verrast was door het feit dat zijn rijders tij dens de interland kennelijk moeite hadden om na het passeren van de 700 meter nog voluit op deze afstand door te gaan. Vermakelijk was giste ren in Inzeil het duel tussen Sies Uilkema (hersteld van een blessure) en Ron Ket op de sprint. Eerst werd Uilke ma na drie valse starts door de starter uit de baan geno men, daarna volgde Ron Ket dezelfde weg. Het dra ma voor Uilkema vond zijn hoogtepunt in het feit dat de Fries op de duizend meter ten val kwam. Opvallend bij de Neder landse dames in Inzeil was gisteren dat niet-kern- ploeglid Annie Borckink op de 3000 meter niet alleen de ploeg van coach Henk Boer aftroefde, maar ook met 4.41.7 haar persoonlijk re cord scherper stelde. De sprint bij de dames werd gewonnen door Alie Boors- ma uit Drachten, die met 43.06 eveneens haar per soonlijk record verbeterde. De uitslagen: Dames 500 meter: 1. Alie Boorsma (Ned) 43.06. 2. Syl via Brunner (Zwits) 43.14.3. Ina Steenbruggen (Ned) 43.99. 4. Trijnie Nieuwen- huis (Ned) 44.44. 5. Joke van Rijssel (Ned) 44.89. 6. Annje Borckink (Ned) 44.99. 7. Jeltje Jansma (Ned) 45.24.8. Ria Visser (Ned) 45.46. 3000 meter dames: 1. An nie Borckink 4.41.75. 2. Ina Steenbruggen 4.46.26. 3. Jo ke van Rijssel 4.46.99. 4. Ria Visser 4.48.78. 5. Alie Boors ma 4.48.94. 6. Sijtje van der Lende 4.50.33. 500 meter heren: 1. Lieu we de Boer (Ned) 38.87. 2. Jan van de Roemer (Ned) 39.61. 3. Urpo Pikkupeura (Fin) 39.68.4. Frits Gawenus (WDI) 39.68. 5. Werner Ja ger (WDI) 40.92. 1000 meter heren: 1. Ron Ket (Ned) 1.19.65. 2. Lieuwe de Boer (Ned) 1.19.92. 3. Jan van de Roemer (Ned) 1.20.32. Uitslagen: Aston Villa - Stoke City 1-0, Coventry City - Middlesbrough 1-0, Crystal Palace - Arsenal 2-2, Everton - Manchester City 0-2, Ips wich Town - Norwich City 2-0, Leeds United - Birming ham 0-0, Leicester - Brighton 0-1, Manchester United - Li- verpcyl 0-0, Sunderland - West Bromwich Albion 0-0, Wolverhampton Wanderers - Nottingham Forest 1-4, Tot tenham Hotspur - Sou thampton 4-4. Stand aan kop: 1 Liverpool 33 punten (46-27), 2 Aston Vil la 33 (40-21), 3 Ipswich 32, 4 Arsenal 29,5 Nottingham Fo rest 28, 6 Manchester United 27 (32-20), 7 West Bromwich Albion 27 (28-33). Stand onderaan: 17 Sun derland 20 (30-32), 18 Wolver hampton 20 (23-33), 19 Nor wich 19, 20 Brighton 18, 21 Leicester City 14,22 en laatste Crystal Palace 13. ROME - De Italiaanse se lectie voor het toernooi om het mini-wereldkampioen schap, dat volgende week in Montevideo begint, telt een viertal nieuwelingen. Het zijn doelman Giuseppe Zi- netti (Bologna), verdediger Peitro Vierchowood (Como) en de aanvallers Salvatore Bagni (Perugia) en Carlo An- celotti (Rome). De befaamde doelman Dino Zoff en aan valler Roberto Bettega zijn niet geselecteerd. ALMA ATA - Olga Plesj kova heeft tijdens schaats wedstrijden op de Medeo baan in Alma Ata het we reldrecord op de 3000 meter met ruim vijf seconden ver beterd. De 24-jarige Sovjet-Russin bracht de top tijd op 4 minuten 25,54 secon den. Het oude record stond sinds 23 maart 1976 op naam van haar landgenote Galina Stepanska (4.31.0). Ook dit re cord werd op de „wonder haan" van Alma Ata verwe zenlijkt. De 500 meter leverde een overwinning op voor Tatjana Taraseova in 41,36 seconden. Zij bleef vijfhonderdste se conde voor op wereldkam pioene Natalia Petroeseva. Loedmilla Moskovtseva was de snelste rijdster op de 1000 meter. Met 1.23.80 was zij net zeven-tiende seconde te langzaam om de wedstrijden met een tweede wereldrecord te bekronen. MAR DEL PLATA (ANP) - Cesar Luis Me notti, de Argentijnse voetbalcoach, heeft in een oefenwedstrijd te Mar del Plata zijn drie „vreemdelingen" weer laten meespelen. Ardiles (Tottenham), Kempes (Valencia), en Bertoni (Fiorentina), werden na rust van de wedstrijd te gen een plaatselijke se lectie uit Mar del Plata ingezet. Voor de Argentijnse ploeg was deze wed strijd, die met 4-1 werd gewonnen, de laatste oefening voor het toer nooi dat op 30 december in Montevideo begint. Maradona scoorde twee keer, Ramon Diaz en Bertoni maakten het kwartet treffers vol. De Argentijnse selec tie speelde met: Fillol, Olguin, Galvan, Passa- rella en Ocano, Gallego, Van Tuyne (Ardiles) en Barbas (Bertoni), Diaz, Maradonna en Valencia (Kempes).

de Stem | 1980 | | pagina 7