Half miljoen banen nodig UITBUNDIG WELKOM NAVO kan aanval Sovjets niet weerstaan Werkloosheid op taar 360.000 Deeltijdarbeid het antwoord? Experiment Gijzelaars ingelicht over situatie Duitse oud-admiraal Dönitz overleden Troepen Haddad beschieten dorp 1980 90.000 (in op straat gaat door AANTAL VACATURES OP DIEPTEPUNT iBINNEN-BUITENLAND: Kerst in New York Louis Neefs verongelukt OSTDUITS SPIONAGE- CHTPAAR OPGEPAKT TEHERAN/WASHINGTON - De Iraanse minister Nabavi, die speciaal is belast met de gijzelingskwestie heeft gisteren voor de Iraanse radio gezegd, dat zijn regering vast moet houden aan de vier voorwaarden voor vrijlating van de 52 Amerikaanse gijzelaars. Oostduitsers vragen in Belgie asiel Turkije Bokassa Douanier gedood El Salvador Suriname AMERIKAANSE STUDIE: j, Knelpunten Kissinger naar Midden- Oosten ATERDAG 27 DECEMBER 1980 STEM "Im uit Washington door Di Haiidpuiit Iran iog ongewijzigd LyjfiüHLE (DPA/UPI/RTR/AFP) - Oud-admiraal Karl Hi, de man die door Adolf Hitler een dag voor zijn joord tot zijn opvolger werd benoemd, is woensdagavond jj.jarige leeftijd in zijn woonplaats Aumiihle in de :k Töf „tduitse deelstaat Sleeswijk-Holstein overleden. Na een .,zlekbed is Dönitz aan een hartverlamming overleden, zo jjben nilieleden donderdag meegedeeld. ïijdens de Tweede Wereldoorlog voerde Dönitz het bevel ïdeDuitse U-boten. Op 1 mei 1945 maakte hij via de radio jood van Hitier bekend en vertelde het Duitse volk dat de ij er hem tot zijn opvolger had benoemd. Op de hoek van de vijfye Avenue en de 44e straatstaai Ka de dood van Hitier probeerde Dönitz onmiddellijk een jonge sopraan kerstij ^handelingen te beginnen over een overgave. Later gaf deren te zingen. Het is laat [generaal Alfred Jodl toestemming de onvoorwaardelijke en koud. Bij elke regel out- ergave te ondertekenen. snappen dikke dampen haar op en neer dansende mond. Aan haar voeten staat een doosje, er op een bord met de tekst: Wilt mij helpen mijn zangstudïè voort te zetten. Golven theaterbezoeken Broadway stromei langs. Sommige staan even stil, een enkeling tast in dt zak en deponeert een munt of een bankbiljet in he doosje. Het is een aandoen lijk en vredelievend tafe reel. Een straat verder kan om tien dollar een moon gepleegd worden. Het doos je aan de voeten van de „kerstsopraan" lijkt net veilig als in de bank. New York is een gruwelij ke stad. Gruwelijk mooi en gruwelijk lelijk. New Yorlc, en meer in het bijzonder hei op een eiland gelegen han Manhattan, wort diep be mind en hevig gehaat. Het is echter hoe dan ook geen plek, die bij velen de ge dachten aan een uredigi kerststemming zal doen op wellen. Toch staat „een kersi in Manhattan" bij neei Amerikanen in dezelfde verplichte categorie als de Grand Canyon, de Niagara watervallen en het Yellow stone Park. Kerst is geen kinderachti ge zaak in de Verenigde Sta ten. Al vanaf begin decem ber baden hele steden, dor pen, buurten en straten in een weelde van sereen licht Manhattan spant de kroon Het eiland van 23 vierkantt mijl, dgt op elke vierkante mijl ruim 65.000 -inwonen telt, dagelijks nog eens aan gevuld met bijna drie mil joen forenzen en toeristen, heeft normaal al veel wei van een gigantische kerst boom. Het verkeer, dat vol gens de laatste schattinger nu op korte termijn tot eer grote stilstaande file moe worden, Broadway, waard vermaarde theaters ah ■ri.jtjeshy.izen tegep elkaat leunen en de miljoenen ra men van de wolkenkrab bers, zorgen bij elkaar'vooi een dagelijkse orgie van licht, dag en nacht, wan Manhattan slaapt nooit Tussen vier en vijf uur 'i nachts vervoert de onder grondse er nog gemiddeU tienduizend mensen. Tegen de kerstdagen er echter nog een schepji bovenop. Op Rockefeller Plaza wordt gegarandeen KARLSRUHE (R'l'K)Een de grootste kerstboom te wet name genoemd Op 23 mei 1945 werd Dönitz met zijn staf door de geallieer den gearresteerd. Op 1 oktober 1946 werd hij in Nürnberg veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van de fensie heeft meegedeeld dat Dönitz zonder militaire eer begraven zal worden. De Bundeswehr zal geen krahs op het graf van de oud-admiraal leggen, aldus de woordvoerder. Het is soldaten verboden in uniform de begrafenis bij te wonen. Wel mogen zij in burgerkleding bij de teraardebestelling aanwezig zijn. wereld opgetrokken. Aandt voet van de boom wordt ge1 schaatst op het beroemd op verdenking van kunstijsbaantje. De talloa ««ge. Dit is door het bu- lichtjes weerspiegelen ziel de openbare aan- in het glanzende ijs. In d 4w b» Karlsruhe bekend- uitgang naar Fith Avenw "sakt. witte engelei heb staan enorme in de plantenbakken. He mag dan allemaal wat over dadig lijken, het lever adembenemende plaatje op. Overal waar je verde komt, val je van de ene ver bazende kerstboom in de andere. Een boom, geheel behan gen met juwelen bij een vel de grote juweliers, eer kerstboom geheel samenge steld uit prachtige poppen- Voor de etalages van de gr0' te warenhuizen met schitter rende Dickenstaferelen er allerlei andere bewegende kunstwerken staan drang hekkenwaar langs de hel dag door drommen menser bewegen in stille bewonde ring- Binnen bij Saks Htf" Avenue, een van de chignes te New Yorkse warenhuizen loop je door een woud va* verlichte witte bomen. Het kan in december New York gemeen kont «a zijn, maar het buitenlever stopt nooit. Ondanks verkeersproblemen uxm> Fifth Avenue op zondag ar gesloten. In de bijtende k staan orkestjes muziek maken, worden kraampfi opgezet en wordt er gefla neerd als gold het de vard van Nice in augustf* Het wemelt van de kers mannen. Een kerstman een racefiets, geheel in paars, scheurt voorbij- mocht je de kerstsfeer nar nog niet te pakken dan kun je je op de verdieping van het Werel handelscentrum zelf e engel wanen. Pas daar, je naar beneden wijst passerende vliegtuigen o® te duiden, is ook ManhatWm. stil en klein, niet meer een grote kerstkaart. dai LEEK (BELGA) - De Vlaamse zanger Louis Neefs is donderdagmid- lag op 43-jarige leeftijd om het leven gekomen bij ten verkeersongeluk. De soger was op slag dood. echtgenote, die bij lem in de wagen zat, over leed aan de gevolgen van let ongeluk in het Sint Elisabeth ziekenhuis in Lier. Hun 15-jarige zoon Sun ter werd levensge- laarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde ip de Mechelse steenweg lij Lier. De auto van Louis Neefs kwam in botsing met een andere auto. De Kstuurder van deze an- iere auto verloor even- het leven. Louis Neefs werd in 1937 «het Belgische Gierle in Kempen geboren. Hij gde een opleiding in de iektro-mecharüca aan ïhnische scholen in Me tkelen en Borgerhout. Zijn debuut als artiest laakte hij in 1959. Zes lar later won hij de eerste prij s op een Vlaams schla gerfestival. Louis Neefs bleef ook in Nederland geen onbekende. Hij trad op in verscheidene televi sieprogramma's, zoals „Zing met ons mee", van de KRO, en „Haal het doek maar op" van de NCRV. Enkele van zijn bekendste liedjes zijn: „Benjamin", „Aan het strand van Oos tende" en „Margrietje". Louis Neefs was vanaf 1970 gemeenteraadslid van zijn woonplaats, Me- chelen. «tduits echtpaar is in st-Duitsland gearres- Het echtpaar (van middel bare leeftijd) uit Leipzig was reeds op 14 december opge pakt op verdenking van het leeghalen van officiële post bussen en het fotokopiëren van documenten, aldus de bekendmaking. (Van onze redactie buitenland) Iran zou volgens hem wel anderzijds bereid zijn „alle andere voorstellen" van Washington in overweging te nemen die een garantie zouden bieden voor het terug krijgen van „ons geld". Iran liet gisteren twee Al- gerij nse diplomaten de 52 gij - zeiaars op de hoogte stellen van de algemene situatie van de onderhandelingen. De twee Algerijnen, die als tus senpersonen tussen de VS en ANTWERPEN (AP) - Twee Oostduitse zeelieden hebben op eerste kerstdag politieke asiel gevraagd in België, zo heeft de havenpoli tie van Antwerpen gisteren meegedeeld. De twee bemanningsleden van de ms Leipzig beweerden om politieke redenen niet langer in Oost-Duitsland te willen leven. De Belgische hoog-com- missaris voor vluchtelingen heeft hun zaak in behande ling genomen. Iran optreden, kregen acht uur de gelegenheid om de gij - zeiaars te bezoeken. Volgens de onderhandelaars leken gezondheid en moreel van de gijzelaars goed. Een van de Algerijnen, de ambassadeur in Teheran Abdelkarim Ghe- raieb is gisteren naar Was hington vertrokken om de Amerikaanse regering ver slag te doen over de toestand van de gijzelaars en om de onderhandelingen voort te zetten. President Jimmy Carter zei gisteren na de verklarin gen van geestelijken en an dere functionarissen, die de gijzelaars bezocht hebben en na filmbeelden van de gijze laars te hebben gezien, dat de gijzelaars volgens hem ge zond en wel zijn. Zijn opvolger Ronald Rea gan had woensdag de Ira- niërs, die de gijzelaars vast houden, „misdadigers en ont voerders, die het internatio naal recht vokomen hebben geschonden" genoemd. Eer der die dag had Carter in zijn woonplaats Plains tegen ver slaggevers gezegd dat „de vooruitzichten voor een spoedige vrijlating erg duis ter zijn". De Palestijnse burgemeester Kerim Khalaf (op de foto met zonnebril) van Ramallah op de bezette westelijke Jordaanoever werd eerste kerstdag een uitbundig wel kom bereid na terugkeer van een verblijf van vele maanden in het buitenland. Khalaf verloor namelijk een been bij een bomaanslag en is voor die verwonding in het buitenland behandeld. In Palestijnse kringen wordt aangenomen dat die aanslag het werk was van joodse extremisten en Khalaf is daardoor een symbool van het Palestijnse verzet tegen de Israëlische overheer sing geworden. BEIROET (AP/UPI) - Eenheden van de gedroste Libanese christelijke majoor Haddad hebben gisteren een gebied in Zuid-Libanon be schoten dat valt onder de verantwoordelijkheid van de troepen van de V.N. De aan vallers die de steun genieten van Israël, bedienden zich van uit de V.S. afkomstige Sherman-tanks. De aanval was gericht op het dorp Hadatha dat 16 kilo meter ten noorden van de grens met Israël ligt. Er is een huis verwoest en er zijn drie dorpelingen gewond, aldus is door een woordvoerder van de V.N. te Beiroet meege deeld. Israëlische soldaten heb ben donderdag een Palestij n- se guerrilla-eenheid van vijf man onderschept en na een korte schermutseling bij de grens met Libanon gedood. Dit heeft het militaire opper bevel bekendgemaakt. Het Egyptische dagblad Al Achram publiceerde woens dag een interview met de paus, waarin deze stelde dat Israëls inlijving van Oost-Jeruzalem een „onver antwoordelijke" daad is, die de heilige stoel „onaanvaard baar" vindt. Een woordvoer der van het Vaticaan zei in een reactie op het interview dat er nooit een dergelijk ge sprek tussen de paus en iemand Al Achram is ge weest. EEN rechtbank in de Cen- traalafrikaanse Republiek heeft de vroegere dictator van dat land, Jean-Bedel Bo kassa, bij verstek ter dood veroordeeld. Bokassa ver blijft in Ivoorkust. EEN 38-jarige Zwitserse douanebeambte en een 31-ja- rig lid van de grenspolitie zijn woensdag in Zwitser land doodgeschoten door Frank Schubert, die ervan werd verdacht rechtse extre misten in Zwitserland van wapens te voorzien. Schubert werd later op de dag tijdens een vuurgevecht met de poli tie gedood. TURKSE veiligheidstroepen hebben 43 mensen gearres teerd, die ervan worden ver dacht lid te zij n van de stads- guerrillabeweging „Dev-yol". EEN Amerikaanse commis sie, die El Salvador een on derzoek heeft ingesteld naar de moord op 4 Amerikaanse vrouwen zegt in een rapport dat de Salvadoriaanse auto riteiten de moord hebben willen geheimhouden. DE Surinaamse regering wil zo snel mogelijk een uitleve ringsverdrag tussen Surina me en Nederland. Dit zou volgens de regering in Para maribo in belang van beide landen zijn. WASHINGTON (AP) - Een studie van het Amerikaanse Congres heeft onthuld dat de strijdkrachten van de NAVO momenteel niet in staat zijn om Centraal-Europa tegen een aanval van het Warschau-pact te verdedigen, zelfs met gebruik van tactische kernwapens. Volgens de studie zal het in geval van oorlog drie maan den duren voordat de geal lieerde troepen een mobilisa tie bereiken die voldoende is om de aanval te keren. De ontoereikendheid van de NAVO om op een verras singsaanval te reageren zal leiden tot een „snel gebruik van kernwapens", waarbij de NAVO als eerste deze wa pens zou toepassen. Zelfs dit gebruik zou slechts een „tij delijk respijt" opleveren. De huidige plannen van de NAVO met betrekking tot Europa, houden rekening met een aanval van ongeveer 90 Oostblok divisies. De ana lyse van de Amerikanen neemt echter aan dat, zelfs met de noodzaak van de Sov- M. HAAG Voor ongeveer 90.000 werknemers is in 1980 aangevraagd. Zo'n ontslaggolf is sinds de dertiger ""niet meer voorgekomen. '•'ca 600.000 Nederlanders zijn dit jaar kort of langer 'Hoos geweest, van wie een aantal meermalen. ï"ekwart van de werk ten heeft binnen een aar toch weer een baan "aan vinden. Niettemin is "srkloosheid dit jaar in ongekend tempo geste- van april tot november JW.OOO per maand (afge- 'van de normale seizoen- 'tttfnelingen). In novem- steeg dat voor het seizoen ■tui Vigeerde cijfer zelfs met december is hard op nat naoorlogse record te ihe Aderen. a'l'gt in de lijn der ver engen dat de werkloos- ,3e eerstkomende maan- hetzelfde ij ltempo ver- 291 groeien. Op het mi nis van Sociale Zaken er rekening mee ge- dat er in februari -T dan 360.000 werklo- 'Ullen zijn. Dat is 8,5 pro- van de afhankelijke be- ov 'öt roepsbevolking. Als gevolg van seizoeninvloeden zal er daarna een daling in zitten, maar de verwachting is dat het werkloosheidsniveau hoog blijft. Er wordt nu gere kend op een gemiddelde van 300.000 over 1981 (50.000 hoger dan het gemiddelde van 1980) Gangmaker in deze ont wikkeling blijft de bouw. Vanaf eind december 1979 is de werkloosheid onder bouwvakkers meer dan ver drievoudigd. Schattingen van het Centraal Planbureau komen voor 1981 uit op een verdere verdubbeling van de bouwwerkloosheid. Een on langs onder werkgevers in het bouwbedrijf gehouden enquête wees in dezelfde richting. Daar verwacht men dat er in 1981 80.000 bouw vakkers zonder werk zullen zijn, als het beleid niet dras tisch wordt gewijzigd. DEN HAAG - De economi sche prognoses en de voorzie ne aanwas van het arbeids aanbod in aanmerking geno men, zal de werkloosheid in de tachtiger jaren zonder krachtige tegenmaatregelen de neiging hebben snel ver der te stijgen. De gemiddelde werkloos heid was in 1979 210.000. In 1980 zou dat volgens de Macro Economische Verkenningen van het Centraal Planbureau 240.000 zijn, maar het gemid delde nadert de 250.000. Het voor 1981 voorziene gemid delde van 280.000 zal waar- schijnlijk met 20.000 worden overtroffen. Dergelijke cijfers passen niet bij een sociaal-economi sche politiek die nog steeds het streven naar volledige werkgelegenheid als een van de belangrijkste doelstellin gen huldigt. Hoe dan tegen de stroom van een afkalvend aanbod van en een gestaag groeiende vraag naar arbeid in te roeien? Steeds nadrukkelijker luidt het antwoord op het mi nisterie van Sociale Zaken, bij de vakbonden en zelfs bij de werkgevers: deeltijdar beid. Steeds meer mensen zouden een halve baan moe ten nemen (of opgeven), maar dan ook voor half geld. Socia le Zaken heeft in 1980 in zes gewesten een proef genomen met stimulerende maatrege len. Werkgevers en werkne mers konden subsidie krij gen als zij mee deden. Daarvoor had het departe ment tien miljoen gulden be schikbaar. In totaal werden 300 deeltijdbanen gecreëerd door subsidies aan werkge vers en 175 door steun aan werknemers. Het experiment gaat ge paard met een onderzoek naar de problemen bij de in voering van deeltijdarbeid en zal in 1981 met eenzelfde subsidiepot worden voortge zet. In het gewest Nijmegen werden tot 1 december 1981 deeltijdbanen geschapen met behulp van subsidies aan werknemers en 59 met be hulp van bijdragen aan werknemers. In Breda ging het tot dusver om 50 experi mentele deeltijdbanen en in Maastricht om 59 banen. (Door Louis van de Geijn) DEN HAAG - Nederland komt meer dan een half mil joen banaen te kort. Niet al leen voor de 320.000 werklo zen van dit moment is er geen werk. Voor mensen die een halve baan zoeken zouden er nog eens 33.000 (Hele) ar beidsplaatsen moeten zijn. Voor naar schatting 120.000 gedeeltelijk arbeidsonge schikten zou er werk moeten zijn. Nog eens ruim 50.000 an deren (omscholers e.d.) die wel staan ingeschreven, maar niet als zijnde werk loos, doen een beroep op de arbeidsmarkt Aan dit enorme arbeidsre- servoir kunnen nog 100.000 mensen worden toegevoegd: zoveel mensen zoeken vol gens de arbeidskrachtentel ling van het CBS naar werk zonder zich ergens te melden. In deze optelsom blijft de statisch ongrijpbare catego rie van „ontmoedigden" bui- ten beschouwing: zij die eigenlijk best een baanlje zouden willen, maar vanwe ge de geringe kansen al bij voorbaat afhaken. Tegenover de gigantische vraag naar arbeid staat mo menteel een schamel aanbod van nog geen 33.000 geregi streerde en ongeveer 10.000 niet gemelde vacatures. Vooral deze laatste aan- bodcijfers tekenen de ernst van de situatie. De slechte omstandigheden in aanmer king gekomen is er tot nu toe nog sprake geweest van een flinke doorstroming op de ar beidsmarkt. Driekwart van de werkzoekenden is binnen zes maanden weer onder de pannen, maar het is de vraag of dat bij een dergelijk gering aanbod van banen zo blijft. Van de vorig jaar nog met veel tam-tam door de werk geversorganisatie VNO ge signaleerde knelpunten op de arbeidsmarkt is al lang geen spoor meer te bekennen. Het iduidelijkst is wat dat betreft de ontwikkeling op de arbeidsmarkt voor metaal bewerkers. Eind maart van dit jaar stonden er ruim 18.000 vacatures open terwijl er bijna 12.000 metaalbewer kers werkloos waren. Eind november bedroeg de vraag naar metaalbewerkers ruim 11.000, terwijl de werkloos heid in deze beroepsgroep al op bijna 19.500 stond. De geschoolde vakman staat in de huidige crisis ster ker dan zijn ongeschoolde collega. Met name in de bouw zou dat al leiden tot het „zui veren" van het personeel naar scholingsgraad en vak bekwaamheid. Daardoor dreigen er vaste kernen van vrijwel kansloze werklozen te ontstaan. Ongeschoolden en buitenlandse werknemers zouden in het bijzonder door deze ontwikkeling getroffen worden. Surinamers, Antillianen en andere vreemdelingen na men geleidelijk een groter aandeel in de totale werk loosheid. In 1978 was dat nog 11,4 procent, eind november 1980 12,1 procent (in aantal len: 23.434 en 35.903). Zorgwekkend is ook de jeugdwerkloosheid. Ruim een op de drie werklozen is jonger dan 23 jaar. Van de als werkloos geregistreerde vrouwen is meer dan de helft jonger dan 23. Vooral dege nen die hun opleiding niet afmaken, blijken bijzonder moeilijk aan de slag te ko men. Het is met de schoolverla ters echter nog redelijk gelo pen. Sedert september is het aantal werklozen in deze groep voortdurend vermin derd. jets om hun oostgrens met China te beschermen, men op een aanval met ten minste 120 divisies moet rekenen. „De strijdkrachten van de NAVO beschikken over te weinig divisies om zich tegen een aanval van 120 divisies te verdedigen", aldus het rap port. Het zal 90 dagen duren voordat de NAVO voldoende versterkingen naar Centraal Europa kan brengen, gedu rende die tij d kunnen de Sov- jets hun positie versterken en op belangrijke punten aan vallen uitvoeren met een overmacht van 6 tegen 1. Het rapport heeft twee mo gelij ke oplossingen voor deze problemen aangedragen: een „elastische verdediging", waarbij de NAVO-legers langzaam terugtrekken en daardoor tijd winnen, en een „krachtige verdediging" waarbij de Sovjets geen cen timeter grond wordt gegund. Voor de elastische verdedi ging, de goedkoopste oplos sing, zijn zes extra divisies noodzakelijk. De hardere op lossing vraagt om 11.5 aan vullende divisies. De gehele scala aan moge lijkheden dat het rapport biedt, is gericht op het stre ven van het Pentagon naar de mogelijkheid om over een „anderhalve" oorlogscapaci teit te beschikken. WASHINGTON (UPI) - Met goedkeuring van de toe komstige Amerikaanse pre sident Ronald Reagan, gaat voormalig minister van bui tenlandse zaken Henry Kis singer vandaag naar het Midden-Oosten. Hij zal er besprekingen voeren met vijf staatshoofden of regerings leiders. Een woordvoerder van Kissinger zei in Washington dat de oud-bewindsman zon dag zijn eerste halte, Cairo, zal aandoen en daar bespre kingen zal voeren met de Egyptische president Sadat. Later zal Kissinger nog ont moetingen hebben met de Is raëlische premier Begin en met de staatshoofden van Sa- oedi-Arabië, Marokko en Oman. Naar verwachting duurt de gehele reis ongeveer twee weken.

de Stem | 1980 | | pagina 5