rtsen in ctie voor ntwapening Werkgevers: VAD moet van de baan Koningin: Het ontvangen licht doorgeven" Extra premiepot a-woningen leeg navolging Amerikaanse en Engelse collega's lijkt veel iftiger FNV: voor 1981 personeels stop PAGINA 2 1 Dl STEM PAGINA 3 :BINNEN-BUITENLAND" EREN mp geflest hoogwater EI: minder lerlies voor is tuinders ROTTERDAM/BREDA - In navolging van hun Amerikaanse en Engelse collega's begin nen de Nederlandse artsen actie te voeren voor een eenzijdige ontwapening. De gevolgen van een kernoorlog worden volgens ruim 300 Ne derlandse artsen zwaar onderschat. OMBUDSMAN BOM UITSLOVER f AN HET JAAR ZON EN MAAN ONDERZOEK NIJMEEGSE UNIVERSITEIT Acryl voor gezondheid gevaarlijk Brand maakt 17 mensen dakloos Vrouwen bangst voor tandarts Paus somber op Kerst: Gegijzelden in Iran vermoeid Ingediende aanvragen voorlopig afgeketst lijdelijk op spaardeposito's 2 jaar vast: Evan Lanschot Bankiers N.V. Een goede vriend met geld r te staan. Sommige te worden ingevuld, gegeven. rticaal: 1. speelgoed, 2. "graaf restant, 3. de Le- Heil, 4. schop, 6. plus, 8. tedig, 9. rivier in Schot- id, 12. toiletgerei, 13. lui- iant, 15. bar, 16. bijbel- 1,17. millimeter. uiur 7,1 'jo '91 'Sia b-g'Eds^'si-g'Jj 'g'tofi 91 'ap 'tl 'bh 'Zl 'aa 'TI 'aj xeejuozuoH:Suissoido IEPEN in een fles zijn niet iw: het is een vrije tijdsbe- iing, die al enkele honder jaren wordt beoefend. Maar scheepsramp in een fles is t heel iets anders: In het hepen in een fles"-museum iet Noordduitse Neuharlin- siel kan men deze zinkende nic bekijken. Voor de leek t altijd de vraag: ,,hoe krij- ze zo'n schip in die fles?", ir voor de kenners is het de te vraag: Waar krijg ik zo'n te fles....?". Worgen, zondag 28 dec. 3. op Zoom 8.03 en 20.3' lansweert 7.32 en 20.0! Terneuzen 6.49 en 19.11 /lissingen 6.22 en 18.51 IV emeldinge 8.06 en 20.32 Morgen, maandag 29 dec. i onze redactie binnen land) !N HAAG - Volgens het ladbouw Economisch In laut (LEI) zullen de glas- [xntetetelers in ons land heel wat betere re- laten boeken dan vorig r.maar de glasgroentebe- jven blijven nog verlies- jend. a de groenteteelt zal het latieve ondernemersover- ]ot dit jaar uitkomen op D gulden tegen 34.000 gul- g jaar. Bij de snij- Tientelers zal het nega- ondernemersinkomen toenemen tot 57.700 [Iden (vorig jaar was dat gulden). De potplan- Itelers, die vorig jaar nog positief overschot boek- van 20.200 gulden, komen jaar volgens het LEI uit op negatief overschot van gulden. (Van onze verslaggever) Om dit duideijk te maken plaatsen zij vlak voor het nieuwe jaar in de Nederlandse dagbladen een grote advertentie, waarin zij de gevolgen van een kernaanval op Rotterdam beschrijven. „De medische wetenschap staat machteloos tegen die gevolgen", zeggen de artsen, die ter illustratie een 20 me gaton sterke atoombom bo ven Rotterdam laten ontplof fen. Binnen een straal van 9 kilometer is iedereen op slag dood (ruim 1 miljoen men sen), binnen 15 kilometer legt vijftig procent het loodje en raakt zeker veertig procent van de mensen gewond en binnen een straal van 30 kilo meter is zeker de helft van de mensen gedood of gewond door straling en of instorten de gebouwen. De grote olie- B. op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 8.54en21.3( 8.15en20! 7.37 en 20.11 7.13 en 19.5. 8.51 en 21.2' 59 Zon onder Zon op Maan op Maan onder Zondag Zon onder Zon op Maan op Maan onder L.K. 29dec. 16.3 08.4' 23.1, 12.1 1631 08.4 12.3 07.31 DEN HAAG (ANP) - Alli wateren waarin wordt ge zwommen moeten uiterlijl 1985 schoon zin. Als dat nle lukt, dan moeten de provio cies voor het betreffende vul le water een zwemverbod in stellen, behalve wanneer ii uitzondelijke gevallen demi nister van Volksgezondhel de termijn verlengt. Dat staat in het wetsont werp over de kwaliteit vato -» het zwemwater, dat ministe UllIUSjJClt Ginjaar van Volksgezond heid bij de Tweede Kame heeft ingediend. In dat ont werp heeft de bewindsmai de provincies een centrale ro toebedeeld. iiiiiiiiimiiimiiimmiiiiiiiiiittiiiimiiii11" Wie moeite heeft met al ze, soms landbouwvreem- zijwegen die de boer is eslagen, moet wel be nken dat het hier gaat om ■nsen die zich, ondanks ■ilijke omstandigheden 'f willen blijven bedrui- n door het ontwikkelen n nieuwe activiteiten. De iverheid van de leer komt n begrijpelijkerwijs op tweede plaats. Trouwens tegenwerping ligt voor hand: ook het landboww- leid is niet zuiver op de t. Wanneer de boeren het komende jaar ruim prijsaanpassing vragen rrdt daar schande van ge- ■oleen terwijl het toch tsluitend gaat om corn- nsatie van de kostenstij- gen wat buiten de land- uw toch al jaren de ge ponste zaak van de wereld maar voor de boeren nog •eds een wens. Om dan tenslotte toch iets er 1981 te zeggen: hoe dan k zullen we er weer op nnen rekenen dat boeren inder ook volgend jaar •er voor voldoende voed- zullen zorgen. En dat alle beperkingen toch n hele geruststelling. OGGEL llllllllllllllllllllllillllllllllilllllllllll"111"1 (Van onze redactie binnenland) UlONTFOORT- VARA's ombudsman Frits Bom is met andere personen uitgeroepen tot „Uitslover van het 'mr" door het comité „Uitslover erenaam". Met deze tnderscheiding eert het comité mensen die negatieve pressie weerstreven in hun sociaal positief bedoeld be ing. Hoewel de prijs „Uitslover van het jaar" in principe illeen is bedoeld voor binnenlands gebruik, is door het mi té ook de Pool Lech Walesa met deze titel onder- Kleiden wegens zijn toonaangevende rol bij de stakin- len in Polen en de oprichting van de vrije vakbond Solidariteit. Aanleiding tot oprichting van „Uitslover erenaam" Ms de „afstraffing" die journalist Nico Scheepmaker a dit jaar kreeg van de politie. Hij had volgens het comité op het Damrak in Amsterdam hulp verleend aan ltstrande automobilisten. De daad werd door de politie ils uitsloverij bestempeld. Tot „Uitslover van het jaar" zijn verder ondermeer uitgeroepen mevr. Klazien Sybrandy die onbevreesd ijtert voor vrijwillige euthanasie, cabaretier Freek de longe die zijn populariteit steeds inzet voor de mensen- ichten, en officier van jus justitie mr. Abspoel die zich 'Wet om „sociaal corvee" ingevoerd te krijgen als alter atie/ voor celstraf voor lichtgestraften. opslagplaatsen zullen in brand vliegen en een groot deel van de Randstad letter lijk brandschatten. Verder blijft de straling tot op ruim 200 kilometer levensgevaar lijk. Zo zal een groot deel van de Westbrabantse en Zeeuw se bevolking een dergelijke aanslag niet overleven. Volgens de artsen wordt het publiek niet voldoende voorgelicht op dit gebied. Het functioneren van de gezond heidszorg in het getroffen ge bied zal nihil zijn en het doen van voorstellen alsof er kans op genezing is, staat gelijk met het geven van valse hoop. „Geen kernoorlog, maar volledige ontwape ning" is het motto van de artsen. Met hun actie willen zij machthebbers, politici en mensen die op een andere manier met hun stem de kernbewapening kunnen beïnvloeden, waarschüwen voor de atoombewapening. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMUiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii produkten, zoals acryltruien, maar ook tandprothesen, is al een polymeer ontstaan. Dat neemt niet weg dat er nog wat monomeer „los" kan voorkomen. Voor de consu ment niet of nauwelijks van invloed, maar wel voor men sen die dagelijks met acryl- verbindingen werken, vooral als de temperatuur aan de hoge kant is. Onderzoek heeft tevens geleerd dat acrylaten bij inademing „toxisch" (gif tig) werken en ook in de bloedbaan komen. (Van onze verslaggever) NIJMEGEN - Een aantal acrylverbindingen kan scha delijk zijn voor de mens. Dit blijkt na een diepgaand on derzoek door een werkgroep van de Nijmeegse universi teit. Vooral mensen die vanuit hun beroep regelmatig en in tensief met acrylverbindin gen omgaan (werknemers in bepaalde industrieën, tand artsen, tandtechnici, chirur gen) kunnen gevaar lopen voor hun gezondheid. Produkten waarin acryl verbindingen worden ver werkt zijn ondermeer: tex tiel, fineerplaten, haarlak, nagellak, contactlenzen, weefsel- en tweecomponen tenlijm, kunstgewrichten, tandprothesen. Volgens mevrouw dr. F. Seutters-Berlage van de werkgroep is gebleken dat acrylonitryl af wij kingen kan veroorzaken in het erfelijk materiaal. Acrylonitryl is de grondstof voor andere acryl verbindingen. Ook is aange toond dat acrylamiden neu- rotoxisch zijn; ze beïnvloe den het zenuwstelsel in on gunstige zin. En van de acry laten staat vast dat ze aller gisch kunnen werken. Soms moeten mensen in de bouw en in offsetdrukkerijen we gens die allergie hun beroep vaarwel zeggen. Methylmetacrylaat wordt gebruikt als polymeer voor tandprothesen en kunstge wrichten. Het polymeer zelf ontstaat spontaan uit mono- meren. Die laatste zijn scha delijk voor de mens. In eind- uiminuinnminimmminimihiiiiiuimminiminimiminim Op vele plaatsen in het oosten van het land wordt de midwinterhoorn weer geblazen. De midwinterhoorn kondigt volgens zeer oud gebruik aan dat de dagen weer langer gaan worden. Midwinterhoornblazer Lös Hoes in Ootmarsum had niet te klagen over gebrek aan belangstelling. RIJSSEN (ANP) - Een kor te felle brand heeft donder dagavond in de Zuidmolukse wijk van Rijssen zeventien mensen dakloos gemaakt. Een tussenwoning brandde in een half uur tijds geheel uit. Door de aangrenzende hui zen nat te houden kon de brandweer voorkomen, dat het vuur oversloeg. De wa terschade was echter zo aan zienlijk, dat de panden voor lopig onbewoonbaar zijn: In de door het vuur ver woeste woning woonden ze ven personen. Zij waren niet thuis toen de brand uitbrak. 4 DEN RAAG (ANP) - De werkgeverscentrales vinden dat net regeringvoorstel om een vermogensaanwasdeling voor de werknemers in te voeren van de baan moet. De werkgevers, verenigd in de Raad van Centrale Ondernemingsorganisaties (RCO), hebben hierover een brief aan de Tweede Kamer geschreven met een klemmend beroep op het parlement niet met een VAD-regeling akkoord te gaan. De Tweede Kamer moet de regering vragen het wetsont werp in te trekken. Gebeurt dat niet, dan is tenminste een tijdelijke bevriezing van de parlementaire behandeling gewenst. In die periode zou dan volgens de werkgevers een breed samengestelde staatscommissie naar een be vredigende oplossing voor het VAD-probleem kunnen zoeken. De RCO zegt dat het antwoord van minister Albe- da op de schriftelijke opmer kingen vanuit de Tweede Kamer lijkt te zijn geschre ven in de jaren zestig, toen onder andere nog sprake was van een gemiddeld genomen aanvaardbare rendements situatie. De overlevingsstrategie van het bedrijfsleven dient niet te worden belast met hy potheken die niet van deze tij d zij n en waaraan niemand werkelijk behoefte heeft, al dus de RCO. De VAD, die onder andere een verhoging van de risico-premie bete kent, kan wat dit betreft al leen maar averechts werken. Maatregelen die de regering wil treffen om de onderne mingen aan meer risico-ka pitaal te helpen, worden door een VAD meer dan volledig teniet gedaan, schrijven de werkgevers. msterdam/schijnd IANP) - Op de vuilstort- »s Volgermeerpolder bij 4 in Waterland liggen Meer van Philips Du- afkomstige vaten met aisch afval dan aanvan- Ikwas aangenomen. Vol- J4rs. .1. Kleij van de afde- I hinderwet van de ge- !"te Amsterdam heeft de 'the van Philips Duphar onlangs laten weten, dat '«veelheid afval waar- Mjfe dichter bij de buizend dan bij de dui- 4 ton ligt, zoals tot nu toe 'o aangenomen. ''Verontreiniging van het "nalige terrein van va- ochoonmaakbedrijf De '«ij in Schijndel is groter 'omvang, dan na een eer- onderzoek werd gedacht. Wijkt uit de woensdag "bliceerde resultaten van vervolgonderzoek. vorig j aar is vastge- 5 dat zich in de grond en f" bodemwater tolueen, en benzeen bevinden, "ons het vervolgonder- .'•skomen vast te staan, «t verontreingde grond en grotere oppervlak st dan aanvankelijk aangenomen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - Vrouwen zijn veel banger voor de tandarts dan mannen. Dat blijkt uit een onder zoek door het bureau Lagendijk onder 1100 mensen. Een kwart van alle Nederlanders is altijd bang als ze naar de tand arts moeten: 23 procent zit in de rats als er be paald handelingen moe ten worden verricht en acht procent knijpt hem als ze een pijnlijke be handeling verwachten. Van de Nederlanders boven de 18 jaar heeft bijna de helft (41 pro cent) een kunstgebit. Eén op de vijf Nederlan ders heeft helemaal geen tandarts. Over het algemeen vinden de patiënten hun tandarts redelijk tot uiterst bekwaam. Vol gens het onderzoek zit ten ziekenfondspatiën ten doorgaans langer in de wachtkamer dan par ticulier verzekerden. Gegijzelden vieren kerstmis. (Van onze redactie) HILVERSUM/TEHERAN /ROME - „Kerstmis zou lan ger moeten duren", zei ko ningin Beatrix in haar eerste kerstboodschap die ze op eer ste kerstdag voor de radio uitsprak. Maar de gegijzelde Amerikanen in Iran zullen daar dit jaar ongetwijfeld anders over hebben gedacht, want zij moesten voor de tweede keer Kerstmis vieren in gevangenschap. Bij de ge gijzelden hebben de woorden van paus Johannes Paulus II weüicht grotere weerklank gevonden; de paus consta teerde in zijn kerstpreek een blijvende duisternis in de wereld. In Bethlehem zelf waren afschrikwekkende veilig heidsmaatregelen genomen voor de viering van Kerst mis. In eigen land werden op de kerstdagen een tweetal vredesmarsen gehouden. In de Chinese hoofdstad Peking werd op kerstavond voor het eerst sinds de culturele revo lutie een christelijke kerk heropend. De kerstdienst werd er door ongeveer 1200 gelovigen bijgewoond. Koningin Beatrix noemde Kerstmis het feest om het ontvangen licht door te ge ven. „Het lijkt wel of wij ons laten verlammen door het grote gebeuren in de wereld en dat wij nauwelijks oog hebben voor onze eigen mo gelijkheden in kleiner ver band", aldus de koningin die eraan toevoegde niet meer te kunnen weergeven dan en kele persoonlijke gevoelens en gedachten. „Wij kunnen ook zoeken naar nieuwe ope ningen en vooruitzichten", aldus de koningin. In zijn kerstpreek, die som ber van toon was, vergeleek de paus de situatie in de we reld van vandaag met de duisternis van de nacht van Bethlehem voor de geboorte van Christus. Hij richtte zich in het bijzonder tot degenen die de vreugde, die Christus' boodschap toch is, met Kerst mis moeten missen. In zijn kerstboodschap op eerste kerstdag vergeleek de paus de pasgeboren Christus met de daklozen en rechtelozen in de maatschappij. Hij noemde in dit verband met name de slachtoffers van de aarbe- ving in Zuid-Italië en het on geboren leven. De Amerikaanse gegijzel den in Iran hebben Kerstmis gevierd in aanwezigheid van Iraanse geestelijken de nun tius van het Vaticaan, mgr. Bugnini en de Iraanse bis schop Isaie. Bij de viering waren 49 gegijzelden aanwe zig. De overige drie worden vastgehouden op het minis terie van Buitenlandse Za ken in Teheran. Volgens nuntius Bugnini, die de Ame rikanen sinds hun gijzeling drie keer heeft bezocht, maakten ze een vermoeide indruk, maar leken ze licha melijk redelijk goed en was hun moreel goed. Een persoonlijke vertegen woordiger van de Anglicaan se aartsbisschop van Canter bury heeft te zamen met de vier Britten die in Iran al vijf maanden worden vastgehou den, Kerstmis gevierd. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Volkshuisvesting heeft geen geld meer voor de extra-premie van 5.000 gulden voor kopers van een zogenaamde premie-a-woning. Op korte termijn gaat Volkshuisvesting met het ministerie van finan ciën praten om te kijken of er nog geld is voor een overgangs regeling. Dit heeft een woordvoer der van Volkshuisvesting desgevraagd meegedeeld. De extra premie van 5.000 gulden werd enige tijd gele den ingesteld. Een van de re denen daarvoor was het sti muleren van de woningbouw in deze sector van goedkope premie-koopwoningen. De woordvoerder van Volks huisvesting kon woensdag niet vertellen hoeveel geld er tot nu toe aan extrapremies is uitgekeerd. Ook is nog niet duidelijk hoeveel geld er no dig is om alle nog niet afge handelde aanvragen te hono reren. Dit is weer afhanke lijk van de overgangsrege ling. Het algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) heeft verklaard dat het ministerie de regeling op losse schroe ven heeft gezet, ook in geval len waarin de aanvragen correct zouden zijn inge diend. Volgens het verbond heeft dit ernstige gevolgen voor zowel woningzoeken den als gemeenten met bouwplannen. Tevens wijst het verbond op de werkloos heid in de bouw cjie door de prémie-problemen" nog' ver der zou kunnen" stijgen. !fl99 IE H909I sSfr HteT j Volgens de woordvoerder van het ministerie zijn de aanvragen die voor 1 januari (dan loopt de tijdelijke rege ling af) zijn ingediend, opge houden in afwachting van het overleg met Financiën. Van het op losse schroeven zetten van de regeling is vol gens hem geen sprake. UTRECHT (ANP) - De overkoepelende vakcentrale FNV is niet bij machte haar personeelsbestand in het ko mende jaar met vijftien Ier den uit te breiden. In de cao, die de FNV als werkgever voor haar perso neel met de Dienstenbonden FNV heeft afgesloten, staat dat de arbeidstijd per 1 ja nuari met 1,75 uur per week wordt verkort, waardoor er ruimte had moeten komen voor ongeveer vijftien nieu we personeelsleden. Volgens een woordvoerder van de FNV hebben de bij deze vakcentrale aangeslo ten bonden in het afgelopen jaar een verlies van zo'n.. 22.000 leden geboekt, waar door er minder is afgedragen aan de FNV. De doelstelling van de FNV om meer mensen aan dezelf de klus te laten meewerken, zit er momenteel niet meer in. (ADVERTENTIE) (2-jaars toonder papier: 10%%) Sinds 1737 _d F van Lanschot Bankiers Breda, Veemarktstraat 44, tel. 22 58 44, postgiro 2275570. Viditel 711. Voor adres dichtstbijzijnde spaaragentschap, bel: 073-15 3 4 ol. t

de Stem | 1980 | | pagina 3