ussische leiders manen Westen: bontmantel .Schenk nun water vla giro WERK KEES Even iets kouder Spanje vermist Ingelsmeisje (8) eer terecht KOLENSCHIP VLOTGETROKKEN OMERVAKANTIE 1981 NU BESPREKEN Twintig procent minder personenauto's verkocht mdonesische verkocht Why's aan Nederlanders IU1222 Merijntje Helmonds bedrijf ontslaat 43 man ACTUELE MEDEDELING Pelterijenhuis Vermeulen BoN STEM GFSCHENKVOORU: VANDAAG Omroepsysteem op de helling Tweede Kamer doet gooi naar carnavals-top-10 Adoptie en muren van onbegrip Galileo in 1987 naar Jupiter Artsen tegen kernbewapening „NAVO kan aanval niet opvangen" Eerste record gesneuveld Luieren voor tien mille Grote sortering dank zij eigen opslagkluizen. Duizenden liters benzine weggestroomd MOSKOU - De Russische leiders hebben het westen gemaand zich niet al te indringend (meer) te bemoeien met de economische en politieke moeilijkheden in Polen. De Russen vinden de bezorgdheid van het Westen voor Polen „gevaarlijk en verdacht". AAN VOORAVOND KERSTMIS: KERSTSHOW Verstoorde kerstnacht in Zuid-Libanon iü^Bang&Olufsen B&O- SHOWROOM: technica nova h.v. Hotel-café-restaurant „De Klok" en bonthoeden ZATERDAG 27 DECEMBER 1980 VRIJUIT BINNENLAND BUITENLAND „ja Roosendaal Bergen op Zoom DE STEM es 4^1 ^toren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 Losse nummers 0,65 eur. nog eens (v foto-al- Kom vast i onze redactie binnen land) IjMSTERDAM - De ver- van nieuwe personen- ló's in ons land blijkt in met niet minder dat procent te zijn ge lild, vergeleken met vorig De RAI verwacht dat p bet eind van dit jaar in 460.000 nieuwe auto's L afgeleverd tegen 570.000 1979. De verkoop van lebtauto's is ongeveer sta- gebleven: rond de 45.000. belangrijkste oorzaak irde dalende autoverkoop, die nogal wat ontslagen in garages veroorzaakt, is de slechte economische toestand in ons land. Ook de stijgingen van de brandstofprijzen en van de bijzondere verbruiks belasting op auto's zijn er volgens de RAI debet aan. Uitgaande van een gemid delde verkoopprijs van 15.000 gulden per nieuwe auto is er dit jaar dus voor 1,65 miljard gulden minder aan nieuwe auto's verkocht. Dat houdt in dat het rijk alleen al vanwege de dalende autoverkopen een slordige 250 miljoen gulden aan BTW niet heeft kunnen innen. djiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii£ (Van onze 5} weerkundige medewerker) DE BILT- Gure buien zijn 5 er tijdens de kerstdagen ge- passeerd. Op enkele plaat- S sen met daarbij hagel, natte sneeuw en in het westelijk 5 kustgebied is ook onweer waargenomen, 's Nachts is 5 het wat kouder en in de ko- mende nacht kan het tot wat lichte vorst komen, maar het is van korte duur. Noordelijk van een sterk Azoren hoge drukgebied trekken alweer nieuwe fronten met regen en zach tere lucht naar de Britse eilanden, zodat na zondag ook bij ons de temperatuur opnieuw zal gaan stijgen. Daarbij is ook weer een re genkans aanwezig. Een ac tieve storing lag gister avond bij Zuid-Ierland en trekt in de richting van de Rivièra, hetgeen boven een deel van Frankrijk met re gen, sneeuw en stormachti ge wind gepaard gaat. In de wintersportgebieden van de Alpen is het fraai, maar ver der in het Duitse berggebied van de Harz tot de Eiffel heeft de dooi toegeslagen en is van wintersport geen sprake meer. nliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiim 9Handen af van Polen" JAKARTA (UPI) - De politie van Jakarta heeft een IJ0-jarige vroedvrouw gearresteerd die ervan verdacht I wordt een syndicaat te leiden dat pasgeboren baby's I aan pleegouders in het buitenland verkoopt. Naar ver- I luidt zouden vooral Nederlandse echtparen de baby's lopen. De betrokken vrouw werd op kerstdag aangehouden I nadat 18 pasgeboren baby's waren aangetroffen in een I huis dat zij huurde. De vrouw heeft bekend dat ze I kinderen had verkocht, voornamelijk aan kinderloze I echtparen in het buitenland. Naar haar zeggen zouden I vooral Nederlandse echtparen Indonesische baby's ko- pen, tegen prij zen variërend van 40 dollar (85 gulden) tot dollar (210 gulden). Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Engelse meisje van dat sinds zondag in Bar- ina (Spanje), waar ze met ir ouders op vakantie was, ii vermist, is weer terecht, bin van de Spaanse politie ben haar gevonden en bij haar ouders ge ilt. Joanne Stacey Nelson zondagavond voor het lil gezien, toen zij met een iter, een oppervlakkige «is van haar vader en 10-jarige broertje uit lei ging. Na enige tijd «ui haar broertje alleen bij «ouders terug. De politie li Joanne en haarontvoer- '»an de Costa Brava. De iter, Michael Stehn Kuhl, '■irresteerd. Hij reed in een Wen VW- bus met een Ne- i kenteken. Reden tem eerst werd aangeno- lllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Joanne (m.) met haar ouders en een zusje. men, dat de ontvoerder de Ne derlandse nationaliteit had. (ADVERTENTIES) Een volk van herders komt om Honger, droogte, dorst en oorlog: dat is het Ethiopië van vandaag. Bittere realiteit. Wat weet de wereld ervan? Wat weet u ervan? Kijk vanavond naar Brandpunt, Ned. II 9.20 uur Stichting Mensen in Nood Postbus 1041-5200 BA Den Bosch Is Nederland wagenziek Dus: Kom vandaag IVierwindenstraat Breda.l (Van onze redactie binnen land) AMSTERDAM - Als ge volg van een lek in een lei ding is gistermorgen uit een ^benzinetank van het tankop- slagbedrijf Comos in Am sterdam 100.000 liter benzine weggestroomd. De benzine liep in de put rond de tank en werd in de loop van de dag door de brandweer met schuim afge dekt. Daardoor was het ont ploffingsgevaar verdwenen. De brandweer en de politie werden gewaarschuwd door omwonenden, die klaagden over een benzinestank. On derzocht wordt hoe het mo gelijk is dat aanwezige werk nemers van het bedrijf zelf de lek niet hebben ontdekt. (Van onze redactie buitenland) Deze waarschuwing werd gisteren in Moskou over gebracht tijdens het plotselinge en niet-aangekondigde bezoek van de Poolse minister van buitenlandse zaken Josef Czyrek aan de Russische president Breznjev. Op hetzelfde moment, maar op minder directe wij ze, onderstreepte het Russi sche partijblad Pravda nog dat het idee van „vrije vak bonden" in socialistische lan den eveneens „uiterst ver dacht" is. In de Pravda werd onderstreept dat stakingen, zoals die onlangs onder im pulsen van de Poolse onaf hankelijke vakbond Solida riteit werden gehouden, „an ti-socialistische elementen" in de kaart spelen en daarom het oplossen van de sociaal-economische proble men slechts zou kunnen be moeilijken. Uit het communique, dat werd uitgegeven na het ge sprek van de Poolse minister met Breznjev, bleek overi gens ook dat het Kremlin de huidige leiders in Warschau nog steeds enige speelruimte geeft om de moeilijkheden zelf te boven te komen. Het communique bevestigde dat het gesprek hoofdzakelijk ging over het voortdurende internationale karakter van de Poolse kwestie, of over de houding van de westerse di- plomatiën tegenover War schau en Moskou. HELMOND (ANP) - De directie van de DWZ-Metaalwarenfabriek in Helmond heeft aan de vooravond van Kerstmis ontslag aangezegd aan alle 43 werknemers. Dit on danks de weigering van de Bossche recht bank om het door de directie aangevraagde faillissement uit te spreken. Volgens de rechtbank beschikt het bedrijf nog over vol doende mogelijkheden om de schulden te voldoen. Zowel de directie ais de vakbonden vinden dit onbegrijpelijk. Zij verwachten, dat het faillissement nu in de loop van januari zal worden uitgesproken. Het bedrijf zou een schuld hebben van drie en een half miljoen gulden. De bank garandeert het loon voor de werknemers tot en met 26 december. „Gesproken is over bepaal de aspecten van de interna tionale betrekkingen die van gemeenschappelijk belang zij n", zo geeft de tekst van het communique aan, waarna de volgende precisering volgt: „In dit verband hebben de twee partijen de pogingen van imperialistische en an dere reactionaire kringen veroordeeld ondermijnende activiteiten tegenover het so cialistische Polen te bedrij ven, en zich te mengen in diens interne aangelegenhe den en diens betrekkingen met zijn socialistische bond genoten". Voorwaarden Waarnemens in Moskou zijn van mening dat het niet het enige doel van Czyreks bezoek was Warschau (en het westen) deelgenoot te maken van het Russische standpunt over de verantwoordelijk heid van het westen voor elke verslechtering die in de si tuatie in Polen zou kunnen optreden. De leiders in Mos kou zijn, zo zeggen de waar nemers, daarom zo ongerust over de politieke en economi sche zorg van het westen voor Polen, omdat het standpunt van de leiders in Warschau over deze kwestie hen nogal dubbelzinnig voorkomt. Daarnaast hebben zij nadere details willen vernemen over de voorwaarden van de eco nomische hulp, die verschei dene westerse landen Polen hebben beloofd. xcrug us V» A JLilTK ik vandaag (a,j jlc ome adv. in dit blad m«t EXPLOSIEVE KERSTSTUNTS NIET MINDER dan 20 sleepboten, waaronder 's werelds grootste zeesleper de „Smit Rotterdam", moesten er eerste kerstdag aan te pas komen om een Spaans kolenschip (65.000 ton) vlot te trekken. De Spanjaard, de „Paloma del Mar", was woensdagmiddag ter hoogte van de kerncentrale Borssele in de Westerschelde op een zandplaat gelopen. Twee eerdere pogingen om het schip, dat op weg was naar Antwerpen, vlot te krijgen waren mislukt. Met 20 sleepboten, samen goed voor 80.000 pk, lukte het wel. DEN HAAG (ANP) - Voor een aantal posten van het Ne derlandse VN-detachement in Zuid-Libanon is de kerst nacht verstoord door een veelheid aan mitrailleur- en granaatvuur en explosies. Onder de Nederlandse mili tairen vielen geen slachtof fers. (ADVERTENTIES) 3e Deense vo'^cjeves var oeetaerge-oo (met luistercabine) BREDA - 00STERH0UT Steeds meer mensen vragen zich af, hoe het mo gelijk is, dat hotel-restaurant „De Klok" niet ver meld staat in de folder van de V.V.V.-Breda, nóch onder de hotels, nóch onder de restaurants, terwijl er onder de restaurants wèl diverse bedrijven in de ze folder staan vermeld, zowel in als buiten Breda, welke niet eens gerechtigd of bevoegd zijn de naam restaurant te mogen voeren, en dat on danks dit alles „De Klok" toch één van de betere horecabedrijven is in het hart van Breda. Welnu het antwoord is héél simpel 1 e. Wij bieden een uitzonderlijke moderne hotelaccommodatie; 2e Wij voeren nog steeds de echte Hollandse keuken dus buitengewoon goed (alle spijzen worden bij ons in de boomboter bereid); 3e Wij handhaven nog altijd de traditionele service Beleefd aanbevelend Fam. Frans Jansen Grote Markt 24-26-28, Breda, tel. 076 - 134082 - 223049 grote sortering en niet duurder.... Vismarktstraat 17-19, Breda-C. Tel. 076-135230 (eigen atelier) met de bon kunt u ons een -nieuwe abonnee opgeven U ontvangt dan een n leuke map postpapier of agenda voor de moeite De nieuwe abonnee ontvangt de Stem de eerste 2 weken GRATIS De naam van de nieuwe abonnee is Straat Postcode/plaats Wil het abtsgeld betalen per maand (15.51) per kwart (46,20) Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door Naam Adres Postcode /plaats Als kado ontvang ik graag o postpapier o agenda In open enveloppe, zonder postzegel, opsturen naar Dagblad De Stem antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 Het omroepsysteem moet op de helling. Daarvan is Chiel Montagne overtuigd. Volgens de besnorde presentator van verschillende programma's waarin het Nederlandstalige lied centraal staat, moet er heel wat veranderen in het roerige Hilversumse wereldje. In De Stern-Gids een interview met Montagne. Nadat in de voorafgaande jaren praktisch alle andere Nederlandse komieken hebben geprobeerd een carnavalskraker te maken, gaan ook nu de leden van de Tweede Kamer een gooi doen naar een plaatsje op de carnavals-top-10 (Vrij Uit eerste pagina). (Pagina twee Vrij Uit) Nog maar nauwelijks bekomen van het opzienbarende Jupiter-avontuur van de Voyager, of de wetenschap bereidt zich voor op een nieuwe expeditie. In 1987 zal het ruimteschip Galileo zich in de atmosfeer van Jupiter storten, (pagina twee Vrij Uit). Wat gebeurt er als een 20 megaton sterke atoombom op Rotterdam valt In een grote advertentie gaan ruim 300 Nederlandse artsen een actie voeren voor ontwapening (Binnenland 3). Een studie van het Amerikaanse Congres heeft uitgewezen dat de NAVO-strijdkrachten in Centraal-Europa zelfs met inzet van kernwapens niet in staat zullen zijn een eventuele aanval van het Warschau-pact op te vangen. In het schaatsseizoen is het eerste wereldrecord verbeterd. De Russin Pleskova „kraste" op de Medeo-baan van Alma Ata een wereldtijd op de drie kilometer bij elkaar, in inzeil ging de Nederlander Lieuwe de Boer hard op de 500 meter. Vandaag vertrekt het Nederlands elftal vanaf Schiphol naar Uruguay om daar deel te nemen aan de strijd om het mini- WK ".De vraag rijst of deze trip voor de Nederlandse voetballers zal eindigen in anderhalve week luieren tegen een vergoeding van tienduizend gulden.

de Stem | 1980 | | pagina 1