abinet slikt elft accijns- er hoging in 11?» Tot 1990 moeten in Zeeland 7000 vooroorlogse huizen verdwijnen Verlies bij V olker-Stevin kwart miljard □I G STEM G^CHENKVOORU: Kan Irene Beatrix opvolgen? P ALCOHOL: uurdere lie maakt iOOO mar erkloos Getuige achter kamerscherm VANDAAG ank blik kkër 1490 Iresta" imes !D horloge Merijntje BoN Komische staatsgreep in Amerika" Lantaarndrager maakt het AZ moeilijk Staking van ambtenaren legt EG lam Nieuw middel in strijd tegen kanker Spaarbrieven blijven buiten fiscus Menselijke fouten op Westerschelde rmen )rijs22s9sl6«® NA MOGELIJKE ECHTSCHEIDING: ftroën sluit f>riek in België Terneuzen 400 MAN DE LAAN UIT 12 flesjes 0,3 liter, meeneemprijs NU PLAN PAIS: Toch ingreep in salaris leraren n. Xhreurs Antieke klokken RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITO'S. rijkspostspaarbank KANTONRECHTER: Verkeersdrempels zijn onwettig Waarschijnlijk toch fiat voor T aiwan-order BINNENLAND BEO VAN ZEELAND 4.25 Nu 3.2S 1-75Nulf® 9.50NU6?Q fiesprijs %9S 1.2S /iesprijs 5«25 1.95 /iesprijs S.1'5 2.95 1. ■sprijs 12ffSO 7.50 4.50 Nu 7.95 N.. SI® 19.75 Nu 9; gant plat model. Iroom kast In de kleuren of blauw. Kunststof td. Adviesprijs^®.— 9; inium. In- en uitwendig keurd door Ned. Ver. v. n 0 27 cm. "ïjslSsSÜ Stern-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de I .,Kleintjes"-rubrieken. Dat zijn elke iflpS dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. DE STEM I [antoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 ir ijs.24.®O sprijs16.75 lll^ (Van een onzer verslaggevers) i pEN HAAG - In parle- I mentaire kringen is op het ogenblik een discussie gaande rond de vraag wat je staatsrechtelijke gevol gen zouden kunnen zijn van een. volgens geruchten, op banden zijnde echtschei- ding tussen prinses Irene en prins Hugo Carlos. Gesteld #ordt, dat een echtschei ding prinses Irene zou te rugbrengen in de rij van i mogelijke troonopvolgers. I Indien deze theorie juist j0U zijn, zou er voor het eerst in de Nederlandse ge schiedenis een r.-k.-tak zijn onder de troonopvolgers. Zoals bekend heeft prin ses Irene destijds - wel overwogen - afstand ge daan van haar recht op de troonopvolging door zonder toestemming van het parle ment te trouwen met Hugo Carlos van Bourbon Par ma. Door zo te handelen sneed zij ook haar (even tuele) kinderen de weg naar de troon af. Prinses Irene heeft inmiddels vier kinde ren. De vraag is of deze kinde- ren, indien prinses Irene opnieuw het recht van troonopvolging krijgt, daardoor mede als preten denten voor de troon aan gemerkt zullen worden. Over één punt is men het in Den Haag intussen wel eens: er is een wetswijzi ging voor nodig om de prin ses terug te brengen in de rij van degenen, die in aan merking kunnen komen voor de opvolging van ko ningin Beatrix. Echt actu eel is deze kwestie overi gens niet, omdat de huidige koningin gezegend is met een stel (drie) gezonde kin deren. Juridisch wordt deze kwestie nog gecompliceer der door het feit, dat blij kens de huidige grondwet het aangaan van een huwe lijk zonder toestemming van het parlement door een koning of een man of vrouw die tot troonsopvolging kan worden geroepen, hetzelfde gevolg heeft als zou die per soon zijn overleden. Immers, artikel 17 van de grondwet stelt dat „van de erfopvolging, zowel voor zichzelf als voor hun nako melingen, zijn uitgesloten alle kinderen geboren uit een huwelijk, aangegaan door een koning buiten ge meen overleg met de Sta- ten-Generaal, of door een man of vrouw, die de kroon van de regerende koning kan beërven, buiten bij de wet verleende toestem ming. Het aangaan van een zodanig huwelijk heeft ten opzichte van het bezit van en de opvolging tot de kroon Losse nummers 0,65. hetzelfde gevolg als overlij den". Voor een grondwetswij ziging is een behandeling in twee fasen door zowel Eer ste en Tweede Kamer no dig. In de eerste fase moe ten beide Kamers met een gewone meerderheid ak koord gaan met het wets ontwerp tot wijziging. Daarop moeten beide Ka mers ontbonden worden ennde nieuwe Kamers moeten het wetsontwerp in tweede lezing met tweeder de meerderheid van stem men goedkeuren. (Van onze [redactie binnenland) ÉN HAAG - Eind volgend ir zullen er 10.000 werklo- imeer in ons land zijn als 5 van de prijsverhoging 10b, waartoe de [EC-landen besloten heb- i Dat heeft het Centraal lnbureau (CPB) gisteren lamd. let CPB schat dat het pro- [tievolume van bedrijven Igevolg van deze tien pro- It olieprijsverhoging met I half procent omlaag zal In. De export zal met een [procent dalen in volume, [investeringen zullen met [procent dalen. 'consumptie van het pu ls zal als gevolg van de prijsverhoging met 0,3 T(®t in volume verminde- Met prijspeil van de par izere consumptie zal met I' 0,4 procent stijgen, zo lat het CPB. pan onze correspondent) ['HUSSEL - De assem- Tiefabriek van Citroen in F bij Brussel gaat eind 1 leze maand dicht. Dat r«ent ontslag voor ruim perknemers. directie in Frankrijk t 'et de sluiting besloten, jjzegt geen kans te zien de Mierde fabriek in Vorst [Merniseren, nu de ver- P van auto's dramatisch idaald. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een liter jenever wordt vol gend jaar niet 60 cent duurder maar 30 cent. Het kabinet heeft, geconfronteerd met mas sieve kritiek vanuit de Tweede Kamer, de helft van de voorgenomen accijnsverhoging op alcohol ingeslikt. Maar wat het kabinet met de ene had gaf, nam het direct met de andere hand terug. Het gat van 25 miljoen dat ontstaat door de halvering van de voorgenomen accijnsverho ging, moet door de burgers gedicht worden. AN ONZE ADVERTEERDERS r verband met de kerstvie- pl ls de afsluittijd voor J®t»natie-opdrachten De |®i/Zeeuws Vlaamse Toer'er, verschijningsda- J" dinsdag 23 december, Ingesteld op SJtoj 19 december Ben Hulsl Terneu- Oranje Spanje beu? Staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën) kon digde aan, dat hij die 25 mil joen wil binnenhalen door een grotere eigen bijdrage van de burgers te vragen voor een aantal diensten. Die versterking van het profijt beginsel kan op een aantal terreinen worden toegepast. De keus is echter nog niet gemaakt. Gedacht kan bijv. worden aan toegangsprijzen voor musea, bibliotheekcon tributies, prijzen voor over- heidspublikaties. Meerderheid De tegemoetkoming aan de bezwaren van de Kamer maakt het waarschijnlijker dat er vandaag een Kamer meerderheid wordt gevon den voor de voorgestelde ac cijnsverhoging op benzine, op sigaretten en shag en op alcohol. Als de plannen van het ka binet doorgaan wordt een pakje van 25 sigaretten een kwartje duurder per 15 fe bruari, wordt benzine 1,18 cent per liter duurder per 1 januari en wordt een literfles jenever op 1 januari 30 ct duurder. De PPR'er Jansen diende een motie in om het aantal verkooppunten voor alcoho lica en tabak aan banden te leggen. De verkoop van deze waren in supermarkten en benzinestations zou beperkt moeten worden. Voor alcoho lica in supermarkten zag staatssecretaris Van Amels voort nogal wat bezwaren te gen de motie. Daarom diende Engwirda (D'66) een motie in waarin alleen gevraagd wordt om beperking van het aantal verkooppunten voor tabaksartikelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De komende tien jaar moeten in de pro vincie Zeeland ongeveer 7000 vooroorlogse woningen ver dwijnen. Bijna 1700 omdat ze gewoon slecht zijn, ruim 5300 om andere redenen. Dat blijkt uit het rapport Inven tarisatie Oude Woongebie den van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening. Het ministerie komt aan deze cijfers naar aanleiding van een onderzoek in Zee land, waarbij met gebruik making van cijfers over de periode 1974- 1977 de kwali teit van vooroorlogse huizen en de ligging ervan in oude woongebieden onderzocht werd. In Zeeland onderzocht men gebieden waar zich 14.000 van de 42.200 in totaal in Zeeland aanwezige voor oorlogse woningen bevinden (33 procent). Van die bijna 14.000 onder zochte woningen bevonden ♦zich ten tijde van het onder zoek bijna 1200 woningen in een zo „apert slechte" staat, dat zij vóór 1990 „aan de wo ningvoorraad moeten wor den onttrokken". Ruim 4000 van die woningen zijn voor verbetering vatbaar, terwijl er ruim 8800 gewoon goed van kwaliteit zijn. Met name Terneuzen telt veel vooroorlogse woningen, die voor 1990 moeten ver dwijnen: 482 op een totaal van 2375 vooroorlogse wonin gen in oude woongebieden. Bijna 1300 daarvan zijn goed, en bijna 6000 kunnen nog verbeterd worden. In Goes moeten volgens het onder zoek 288 van de in totaal 1997 vooroorlogse woningen ver- dwij nen. In Axel 17 van de 352 woningen met een bouwjaar liggend voor 1940. In Hulst 70 van de 632 en in Reimerswaal 47 van de 479; 121 woningen in Tholen dienen van een totaal woningbestand met een bouwj aar voor 1940 van 418 te verdwijnen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het ver lies van het aannemingscon cern Volker-Stevin, dat in september nog werd begroot op 28 miljoen gulden, blijkt 275 miljoen gulden te bedra gen. Het concern is daardoor in ernstige moeilijkheden ge raakt. Verwacht wordt dat zo'n 400 mensen moeten wor den ontslagen. Op de aandeelhoudersver gadering maakte president-commissaris Just- man-Jacob het verbijsteren de verlies van het concern bekend. Volker-Stevin, dat een maand geleden al de Raad van Bestuur de laan uitstuurde, boekt massale verliezen op drie buitenland se projekten. Óp de vergadering maakte een aandeelhouder uit Slie- drecht bekend dat begin dit jaar vanuit Aman (Saoedie) al door baggeraars was ge waarschuwd dat de zaken volkomen fout gingen. En de vereniging van Effektenbe- scherming deed dat enkele maanden geleden ook. Er zou met valse cijfers zijn ge werkt. Overigens gelooft de nieu we voorzitter van de Raad van Bestuur ir. Kok, dat het (ADVERTENTIES) 398 concern goede toekomst heeft. Er is voor ruim 3,2 mil- jard gulden aan orders. R.s.v. Bij Rijn-Schelde-Verolme reageerde men gisteravond nogal lakoniek op de mede deling van Volker-Stevin, dat het bij RSV bestelde bag- gerplatform Camel kosten enkele honderden miljoenen guldens, niet meer hoeft wor den afgeleverd. Volgens Vol ker-Stevin is de aflevertijd al met 15 maanden overschre den. Alleen als RSV een der mate grote schadeclaim in dient (en dat is men van plan,red) dat het economi sche inzetten van de Camel weer mogelijk wordt, zal het concern het platform alsnog afnemen. De Camel gaat vol gende maand proefbaggeren op de Noordzee. DEN HAAG - Minister Pais (Onderwijs) denkt er toch over te bezuinigen op de lerarensalarissen. Hij heeft gezocht naar maatregelen die de koppeling met de amb- tenarenlonen ongemoeid la ten, omdat de Kamer hem ten strengste heeft verboden de onderwijskrachten ais apar te groep te laten inleveren. Pais heeft zijn begroting nog steeds niet rond. Zijn plan is nu om de rechtspositie van met name leraren aan te tasten. Een van de mogelijkheden daar toe is de volledige afschaf fing van de zogenaamde schoorsteenuren. Eerste graads-leraren die al vóór 1 augustus van dit jaar in dienst waren en 26 uur les geven krijgen als gevolg van een oude verworvenheid 29 uur betaald. MU Restauratie van en handel in Zie ook onze expositie bij Jan Hendrikx Catharinastraat 40, 42, Breda Telefoon 076-139024 Verscholen achter een kamerscherm in het mid den van de zaal, doet een getuige zijn verhaal voor een subcomité van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden. Volgens de getuige, die door de FBI beschermd wordt, infil treert de georganiseerde misdaad in de VS de han del in gevaarlijke afval stoffen. (ADVERTENTIES) Looptijd Vaste Rente 6 jaar10 5 jaar10 4 jaar914% 3 jaar9 2 jaar834% 1 jaar8%% Nadere informatie: 020-5 912137 postgiro (Van een onzer verslaggevers) TILBURG - Verkeers drempels zijn in strijd met de wet, omdat de normale door gang van het verkeer erdoor belemmerd wordt. Tot deze uitspraak kwam gisteren de Tilburgse kan tonrechter mr. J. van de Valk in een proefproces tegen de gemeente Tilburg. De kan tonrechter veroordeelde de gemeente tot een geldboete van één gulden. Het proefproces was aan gespannen door de Bredase hoofdofficier van jusititie, mr. J. van Leeuwen, in over leg met de burgemeester van Tilburg. Verkeersdrempels bemoei lijken volgens hen het ver keer en dat is in strijd met het wegenverkeersreglement. Tilburg gaat wel in hoger be roep. Doel van het proefproces is het aanleggen van verkeers drempels eindelijk eens wet telijk te regelen. Het aanleg gen van drempels gebeurt momenteel nog willekeurig en naar eigen goeddunken van gemeenten. Soms wordt de verkeerssituatie er zelfs onveiliger door. De heer Vos, verkeersdeskundige van Veilig Verkeer Nederland: „Soms kom ik drempels tegen waarvan ik zeg, dat is misda dig en eeht gevaarlijk". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het besluit van het kabinet-Van Agt om RSV een exportvergunning te verlenen voor de levering van twee onderzeeërs aan Taiwan, zal waarschijnlijk met zeer kleine meerderheid door de Tweede Kamer wor den aangenomen. Na een uitvoerige discussie in de CDA-fractie hebben vijf tot zeven CD A-fractiele den gesteld voor de woens dagavond ingediende motie-Brinkhorst (D'66) te stemmen, zo deelde een woordvoerder van de CDA-fractie gisteravond laat mee. In die motie-Brinkhorst wordt gevraagd om een „her overweging" van het kabi netsbesluit, een parlementai re uitdrukkingswijze voor terugkomen op het besluit. met de bon kunt u ons een -nieuwe abonnee opgeven U ontvangt dan een n leuke map postpapier of agenda voor de moeite De nieuwe abonnee ontvangt de Stem de eerste 2 weken GRATIS De naam van de nieuwe abonnee is Straat Postcode/plaats Wil het abtsgeld betalen per maand (15,51) per kwart (46,20) Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door Naam Adres Postcode/plaats: Als kado ontvang ik graag o postpapier o agenda In open enveloppe, zonder postzegel, opsturen naar Dagblad De Stem. antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 DONDERDAG 18 DECEMBER 1980 De alternatieve clown Jango Ed wards gaat binnenkort naar Ame rika om daar een komische staatsgreep" te plegen. Maar eerst treedt hij nog op in Breda. Morgenavond. De ongeslagen Roploper van de eredivisie, AZ'67, heeft het gister avond moeilijk gehad tegen rode lantaarndrager Go Ahead. Pas in de slotfase kwamen de Alkmaar- ders tot een overwicht door o.m Tol ffoto). BH Of MM BUITENLAND De ambtenaren bij de EG in Brus sel zijn gisteren in staking ge gaan, omdat zij niets van hun riante inkomens (het laagste is altijd nog zo'n f5.800 per maand) willen inleveren. Daar door ligt het werk bij de EG tot dinsdag want zo lang duurt de staking, stil. Interton, een natuurlijk middel, blijkt succesvol te zijn in de strijd tegen bepaalde soorten kanker. Volgend jaar houdt het TNO een internationaal congres om de re sultaten met het middel in ons land te vergelijken met die in Zweden en West-Duitsland Het kabinet voelt er niets voor de spaarbrieven aan toonder aart te pakken. De Kamer had daamm gevraagd omdat er met die brie ven veel belastingfraude wordt gepleegd: de rente wordt name lijk niet opgegeven. Menselijke fouten zijn veelal oor zaak van ernstige ongelukken op de Westerschelde. Dat leert een studie van Rijkswaterstaat.

de Stem | 1980 | | pagina 1