jl>JÜ t^mMSDOffC Alleen nog „pinten" in De Heizel Heiden en Wenzel de besten Tennisvaria ABN Spaarbiljetten. 1980-1985 ABN Bank BZ steunt KNVB niet in Uruguay \Russische ploeg j favoriet bij schaak olymp iade KNVB praat met COSEM -delegatie I ne Heizei", gelegen aan de PAGINA SPORT 2 4 Overvol J Tijdens een openbare ver- ladering van de vaste com- jissie voor CRM van de fweêde Kamer, betoogde de Jninister woensdag dat de filister- en kijkdiensten van jaar ministerie de naleving ian de richtlijnen inzake luikreclame afdoende zul- n weten te controleren. De „moeporganisaties die ver- Jiitwoordelijk zijn voor het lemen van sluikreclame uitzendingen worden oorzien van „hanteerbare" lichtlijnen. De minister, die Ttëds beschikte over de mo- lelijkheid om overtredingen Je bestraffen met een beris ping of beperking van de todtijd, sluit bovendien niet Et dat financiële sancties Wk-rolhockey GEEN STRAF NA DOPING-AFFAIRE Zege Polen Forse zege Ierland op Cyprus DERDAG20 NOVEMBER 1980 PK GEEF'N WOLLIG ongedwongen momenten ich verzorgd uit nkthemdit ne wollige isineerd uit. id. §®8Pi rEEP 'N HOMANTISÜK»- C hoogtijdagen door P. erg lang zelts, is het E„ dat het Brusselse Ealstadion voor een m- Und was volgestroomd. Kers jaren lang werd de tale ploeg van België Lr de supporters behan- .j ais een ondergeschoven Uie België liep niet warm Lr de Bode Duivels. Ld van het bruisende Brus- L merkte dat maar al te goed. De laatste jaren hoefde het bordje „uitverkocht" nimmer tevoorschijn ge haald te worden. Zelfs nadat België ten koste van onder andere Portugal en Schot land zich gekwalificeerd had voor de Europese titelstrijd in Italië bleef „De Heizel", waar de meeste interlands afgewerkt worden akelig leeg. Neem bijvoorbeeld de laatste voorbereidende oefenwedstrijd tegen Roe menië. Slechts een paar dui zend toeschouwers waren bereid de nodige franken neer te tellen om de verrich tingen van de Rode Duivels te volgen. Verzuchtte Jan Ceu- lemans laatst nog: „Dat werkt toch wat deprimerend. Spelen voor lege tribunes is nooit leuk. Dan mis je een brok motivatie. Voor de EK hebben we dat heel sterk meegemaakt. Maar met de wedstrijd tegen Holland in zicht is er toch wat veran derd. Terwijl de tweede plaats in Italië natuurlij k ook meetelt. België gelooft er weer in. Daarom is het volk bereid te komen. Ook al om dat het tegen Holland is. Toch een aparte match, nietwaar". Jan Ceulemans, de snelle ge- tructe spits van de Belgische ploeg kreeg het gelijk aan zijn zijde. Gisteravond was Brussel weer eens een voet- balstad, tenminste op inter- landgebied. Al moet er wel onmiddellijk aan toegevoegd worden, dat het nou ook weer niet helemaal storm liep. Im mers, de rechtstreekse televi sie-uitzending hing geruime tijd aan een zijden draadje, maar uiteindelijk verleende de Belgische bondsvoorzitter Louis Wouters toch toestem ming. Ten eerste omdat het stadion vrijwel geheel uit verkocht was (58.000) en wel licht om een Belgische volks opstand te voorkomen. Met andere woorden, Bel gië - Holland leefde weer. Uren voor het beginsignaa! van deze belangrijke derby raakten de toegangswegen naar „De Heizel" overvol. Le den van de rijkswacht be waakten angstvallig de gere serveerde parkeerplaatsen, terwijl de Nederlandse aan hang met argusogen gevolgd werd. Relletjes worden in België niet zo gewaardeerd. Intussen volgden de restau ranthouders vol verbazing de stroom die gestaag langs de deuren trok. De voorraad slonk zienderogen. Verwoordde een enigszins paniekerige ober: „Dat is lang geleden. Als de nationa le ploeg in „De Heizel" speel de was er in feite niets aan de hand. Kon je spreken van een normale werkdag. Een paar duizend mensen zorgden nou ook weer niet voor een bril jante winst. Ivlaar nu. Ge ziet het, hè. Ik heb niets eetbaars meer in huis. Alleen een pils- ke kunt ge krijgen. Dat is alles". Intussen werd er op de tribunes reeds een wedstrijd gespeeld die uiteraard werd gewonnen door de Belgen. Maar hoe kan het ook anders. Voor het eerst in de geschie denis durfden de Belgen van zich af te bijten ardeniers: „Geen shirtreclame" DEN HAAG - De opvatting van leden van het sectiebestuur betaald voetbal van de VB, dat minister Gardeniers van CRM het licht op groen wil zetten voor ^reclame tijdens tv-uitzendingen van voetbalwedstrijden is volkomen onge zond. Minister Gardeniers beoogt met haar richtlijnen voor „sluikreclame" op radio len tv juist de krachtens de omroepwet niet toegestane sluikreclame terug te dringen. kunnen worden afgekon digd. Minister Gardeniers bevestigde dat de „externe geldgevers" in het kader van de overeenkomst met de KNVB om het betaalde voet bal op een levensvatbare leest te schoeien, hebben af gesproken dat shirtreclame uitgesloten zal blijven. Deze overeenkomst heeft een loop tij d van vier j aar en de subsi diëring door de overheid van het betaalde voetbal waar borgt de naleving van deze afspraak, zo meent de minis ter. VVD-woordvoerder Ke- ja betwijfelde of de minister erin zal slagen om sluikrecla me bij grote sportevenemen ten volledig uit te bannen. Nu is er al veertig miljoen gul- Karpov: belangrijke troef in Russische schaakploeg. LA VALETTA - De Schaakolympia voor landenploe gen is woensdag in La Valetta (Malta) geopend. Het is de «e editie voor de heren, terwijl de dames voor de negende keer bijeen zijn. Bij de heren doen 84 teams ®ee en bij de dames veertig minder. De organisatie van dit evenement is steeds moeilij ker J feworden, omdat steeds meer landen inschrijven. De I «ne schaakbond van Malta is er niettemin in ge- 1 aaagd het toernooi zo goed mogelijk te organiseren. Hoewel het organisatiecomité nog niet geheel naar «horen functioneert, heeft men in elk geval de mooiste speelzaal weten te vinden, waarin ooit een schaakolym piade werd gehouden. In de 161 meter lange tentoonstel- •"Pgshal van het Mediterranean Conference Center in "aletta kunnen voor het eerst in de geschiedenis Mwel de heren- als de damesschakers ruim onder dak "orden gebracht. Zoals elk jaar is het team van de Sowjet-Unie de ^gesproken favoriet voor de titel. Sinds de Russen oorhet eerst in 1952 meededen, hebben zij de Olympia- w a na a'tljd gewonnen. In de Olympiade van 1978 orden zij slechts tweede achter Hongarije. Behalve de I d»7 van Hongaarse schakers, was het zogenaam- I sv t ^erse speelsysteem hier meide debet aan. Bij dit li tót spe'en a"e landen in één grote poule, waardoor I toe a,Ue 1631118 dezelfde tegenstander ontmoeten en de I jTva'sfactor een relatief grote rol kan spelen. Er zal de 1 Bu n nu veel aan gelegen zijn om de „schande" van m!ÜOS A'res uit te wissen. In tegenstelling tot twee jaar 6 'eden heeft de Sowjet-Unie dit keer wel de beschik- 8 over wereldkampioen Anatoli Karpow en boven- I! troef"1 de zeventienjarige Kasparov een belangrijke «t. pe Nederlandse herenploeg bestaat uit Timman, I san?Ree' Langeweg, Van der Wiel en Ligterink. De I JjensteHing van het team heeft ook nu weer tot enige geleid. Dit keer was daartoe de aanleiding de teni 8 van laatste plaats, waarvoor Donner zich ®'°tte terugtrok ten gunste van Ligterink. De beste c. aten die het Nederlandse team in het verleden zijn de vijfde plaats in Nice (1974) en de jEf Plaats achter de Verenigde Staten in Haifa b) In dat jaar deden de Oosteuropese landen echter ;a.,m6e- De laatste keer, in Buenos Aires, werd Neder- stórU twaalfde. Het team is nu waarschijnlijk maar de ploeg is al blij met een vijfde positie. In ing tot de situatie bij de heren heeft het team jet-Unie bij de dames geen concurrentie van II ho «fi"te duchten- De Nederlandse ploeg, die bestaat II eor a Belle, Corry Vreeken, Hanneke van Parreren III a Bruinenberg, kan tevreden zijn wanneer men plaagt een plaats in de eerste finalegroep te ver den geïnvesteerd in de recla meboodschappen die over twee jaar bij de wereldkam pioenschappen voetbal in Madrid op het scherm zullen verschijnen. De minister zal uitzending in Nederland van deze voetbalwedstrijden toch niet kunnen tegenhouden, zo zei Keja. Kosto (PvdA) bepleitte uit breiding van de STER-recla- me. Als dat wordt nagelaten zal de druk van het bedrijfs leven om via tv-program- ma's reclame te maken be slist niet afnemen, zo ver wacht Kosto. De namen van bedrijven die sportverenigingen spon soren mogen slechts in radio- en tv-uitzendingen worden vermeld, indien deze spon- sornaam in de pers is inge burgerd, zo zei minister Gar deniers. Indien slechts één dagblad de sponsomaam vermeldt zal de minister niet instemmen met het noemen van de sponsornaam op radio en tv. De minister verwacht dat de omroeporganisaties vertoning op tv van shirtre clame bij andere takken van sport, zoals basketball, aan zienlijk zullen beperken. Nu al slagen cameramensen erin om bij opnames van gebles seerde spelers de shirtrecla me buiten beeld te laten, zo henadrukte de minister. TALCAHUANO - De CIRH (internationale rolhockeyfederatie) heeft besloten de doel- verdediger van de Ar gentijnse ploeg, Carlos Pena, geen straf op te leggen wegens het ge bruik van verboden sti mulerende middelen. Pena was bij een do pingcontrole tijdens bet toernooi om het wereld kampioenschap rolhoc- key in Talcahuano (Chi li), dat momenteel bezig is, positief bevonden. Vlak voor de wedstrij d Argentinië - Italië dins dagavond belegde de CIRH een spoedverga dering, waarin unaniem werd besloten de speler niet te straffen. De CIRH gaf als verklaring voor de uitspraak, dat Pena een medicament had ge nomen, dat hem door de officiële arts van de Ar gentijnse ploeg was ge geven. Pena had een neusblessure. Van zijn kant heeft de commissie dopingonder zoek laten weten het zin loos te vinden de werk zaamheden voort te zet ten na de beslissing van de CIRH. De commissie beschouwde het besluit van de CIRH „partijdig en onj uist" en voegde er aan toe dat het omschre ven medicament op de lijst met verboden sti mulerende middelen staat in deze tak van sport. De Italiaanse verte genwoordiging heeft de CIRH na afloop van de wedstrijd tegen Argen tinië gevraagd het duel te annuleren op grond van artikel 31 van de reglementen. Dat artikel betreft het dopingregle- ment, waaraan de CIRH zich volgens de Italianen niet heeft gehouden. Pe na speelde in deze wed strijd gewoon mee. Ar gentinië won dat duel met 4-0. Nederland ver loor met 5-4 van Austra lië. Eric Heiden: sportman van het jaar. LONDEN - De Ameri kaanse schaatser Eric Heiden en Skister Hanni Wenzel uit Liechten stein zijn door bet Ame rikaanse persbureau United Press Internaw- tional (UPI) gekozen als respectievelijk sport man en -vrouw van het jaar 1980. Heiden heeft deze on derscheiding uiteraard te danken aan het win nen van vijf gouden me dailles tijdens de Olym pische winterspelen in Lake Placid. De Ameri kaan kreeg 263 stemmen tegen de Zweed Björn Borg, de eerste tennis speler die vijf keer ach tereen Wimbledon won, 205. Hanni Wenzel, de Liechtensteinse skister die momenteel in Zwit serland in een zieken huis ligt na te zijn geope reerd aan de banden van de linkerenkel, won de dames-wereldbeker. Ze behaalde bovendien de gouden medaille op zo wel de slalom als de reu zenslalom en de zilveren medaille op de afdaling tijdens de spelen in Lake Placid. Heren; 1. Eric Heiden (Vst) 263 stemmen 2. Björn Borg (Zwe) 205, 3. Miruts Yifter (Eth) 190, Dames; 1. Hanni Wenzel (Lie) 218, 2. Tatjana Ka- zankina (Sow) 196, 3. Barbara Krause (Odl) 162. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Zowel de KNVB als de organisators van het mini-wereldkam pioenschap voetbal in Uru guay hoeft van het ministerie van Buitenlandse Zaken geen enkele steun te ver wachten. Wel zullen Neder landers indien nodig in Uru guay de normale consulaire bijstand krijgen. Dat heeft gisteren een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken meege deeld. Het ministerie reageerde hiermee op berichten als zou den van de zijde van de Ne derlandse regering extra ac tiviteiten ondernomen wor den ten behoeve van de Ne derlanders, die ter gelegen heid van het mini-wereld- kampioenschap voetbal in Uruguay zijn. Niemand van de ambassade, ook niet am bassadeur mr. Wilbrand ba ron van Pallandt, zal het voetbalkampioenschap be zoeken. Ook zullen er geen recepties ter gelegenheid van het voetbalfestival verzorgd worden. Het ministerie en de ambassade zullen Neder- landders ook niet adviseren om er wel of niet heen te gaan: iedere Nederlander die de krant leest, weet waar hij naar toe gaat, aldus de woordvoerder. DEN HAAG - Het Comité Olympische Spelen en Men senrechten (COSEM) praat dinsdag 2 december met een KNVB-delegatie over de Ne derlandse deelname aan het Mini-wereldvoetbalkampioe nschap in Uruguay. De CO- SEM-delegatie wordt geleid door het PvdA-kamerlid Ed van Thijn, voorzitter van het comité. Voor de KNVB zullen aanwezig zijn de heren Huy- brechts en Van Eyk. Het overleg heeft plaats in het gebouw van de Tweede Ka mer. Het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten zegt „tevreden" te zijn over het feit, dat Mr. Eric Vilé- de voorzitter van het sectiebe stuur betaald voetbal van de voetbalbond - heroverwe ging van het KNVB-besluit naar Uruguay te gaan niet uitsluit. Het comité heeft, wegens schending van de mensenrechten in het Zuida- merikaanse land, bezwaar aangetekend tegen de voor genomen Nederlandse deel name aan het toernooi. CHORZOW - Het Poolse voetbalelftal heeft woens dagmiddag in Chorzow voor 5000 toeschouwers met 5-1 (3-0) gewonnen van Algerije. De ontmoeting was een on derdeel van de voorbereiding op de eerste wedstrijd voor de WK-kwalificatie, die Polen op 7 december speelt. Een week na de verrassen de overwinning in de uitwed strijd tegen Spanje (2-1), toonde de ploeg van trainer Ryszard Kulesza aan in goe de vorm te verkeren. Polen-Algerije 5-1: (3-0). 8. Kupcewicz 1-0,15. Ciolek 2-0, 38. Iwan 3-0, 69. Dquba 4-0, 73, Iwan 5-0, 84. Grib 5-1. NEW VORK - Vier tennis speelsters hebben zich reeds verzekerd van deelname aan het Masters toernooi, dat van 7 t/m 12 januari a.s. in Was hington wordt gehouden. De eerste acht van het pun tenklassement van de Grand Prix zijn hiertoe gerechtigd. Voor de selectie van de overi ge vier resteren er nog zes toernooien. Tot degenen, die zich reeds hebben gekwalifi ceerd, behoort de winnares van de open Nederlandse titel Hana Mandlikova. Zij staat tweede op de Grand Prixlijst achter Chris Lloyd Evert. Haar tegenstandster in de finale Virginia Ruzici bezet momenteel de zesde plaats. De stand: 1 Chris Lloyd-Evert 1425 pnt., 2 Hana Mandlikova 1370, 3 Tracy Austin 1080, 4 Martina Na- vratilova 1030,5 Andrea Jae ger 990,6 Virginia Ruzici 915, 7 Wendy Turnbull 880, 8 Dianne Fromholtz 655,9 Pam Shriver 650, 10 Ivanna Ma- druga 615. Dank zij zijn overwinning op John McEnroe in Stock holm, die hem 35.000 dollar opleverde, heeft Björn Borg zijn jaarinkomsten aan prij zengeld opgeschroefd tot meer dan een half miljoen dollar. Het „poen"klassement ziet er als volgt uit: 1 Björn Borg 521.312 dollar, 2 John McEn roe 488.633,3 Jimmy Connors 408.897, 4 Vitas Gerulaitis 313.851,5 Ivan Lendl 273.912,6 Brian Gottfried 226.257, 7 Guillermo Vilas 220.986,8 Ge ne Mayer 212.594,9 Jose Luis Clerc 180.984,10 Harold Solo mon 166.056. Het 175.000 dollartoemooi van Buenos Aires heeft te maken met een ernstige on derbezetting. Nadat Vitas Gerulaitis en Elliot Teltscher hadden laten weten niet te zullen komen, meldde Harold Solomon zich af met de me dedeling dat hij ziek is. Solo mon was eerste geplaatst. Top-favoriet is nu de Ar gentijn José Luis Clerc. De Argentijnse nummer een Guillermo Vilas mag niet meedoen. Hij heeft onenig heid met de Argentij nse bond en is geschorst. Vilas heeft de steun gekregen van meer dan tweeduizend sportfiguren, intellectuelen, acteurs en journalisten. Zij onderteken den een verklaring, waarin kritiek wordt geleverd op de genen, die de reputatie van de 28-jarige Vilas proberen te breken. Het conflict dateert van het Daviscupduel tegen Tsjechoslowakije. Vilas ver weet de Argentijnse bond een slechte organisatie en ver klaarde uit zijn concentratie te zij n gebracht door een arti kel in een plaatselijke krant, waarin hem geldzucht werd verweten. Zowel Vilas als Clerc heeft gezegd niet te zul len spelen in de Daviscup- competitie van 1981. Voor Ar gentinië begint dat over vier maanden met de uitwed strijd tegen West-Duitsland. DUBLIN - Het Ierse voet balelftal heeft woensdag middag in Dublin de kwalifi catiewedstrijd voor het toer nooi om het wereldkam pioenschap (groep 2) tegen Cyprus met 6-0 gewonnen. Bij de rust was de stand 4-0. Voor de Ierse republiek scoorden Gerry Daly (2x, waarvan eenmaal uit een strafschop), Tony Grealish, Mike Robinson, Frank Sta- pleton en Chris Huchton. Ier land heeft nu zeven punten uit vijf wedstrijden. BRIDGE - Een internatio nale jury van zes bridge-ex- perts heeft woensdag de „Brilliancy prize" voor het fraaist vertoonde spel tijdens de zesde Bridge-Olympiade in Valkenburg toegekend aan de Australiër Dick Cum- mings. De prijs wordt na elk belangrijk toernooi toege kend. Deze keer had de jury keus uit 78 inzendingen van spelers, teambegeleiders en toeschouwers. Cummings kreeg 112 van de maximaal 120 te behalen punten. VOETBAL - (ANP/SED) - Het Westduitse B-elftal heeft dinsdagavond in Braunsch weig met 1-0 gewonnen van de Franse B-ploeg. In de 28ste minuut benutte Hannes (Bo- russia MiinchenGladbach) een penalty. De Franse jeugdploeg versloeg in Saar- burg hun Westduitse leef tijdgenoten met 1-0. Twee minuten voor de rust scoorde Ferratge het beslissende doelpunt. (ADVERTENTIE) 10,707. effectief rendement per 5 november waardepapier aan toonder i afgifteprijs op 5 november jl. f 1.034,- (inclusief opgelopen rente) vanaf 10 juni 1985 verzilverbaar voor f 1.650,- i dagelijks op de beurs te verkopen i geen extra aankoopkosten ook verkrijgbaar via commissionairs in effecten. Viditel 369.

de Stem | 1980 | | pagina 13