DE STEM Bont \Drie vermiste mzinnen Iweer terecht Vrije vakbond krijgt gelijk IFt Meubelfabriek iiSr Oistervvijk Trïius v.d. Ven STEM-GESCHENK VOOR U Ia* l* Merijntje Prins Henri verloofd met Cubaanse koopmansdochter vemus 350.- WERELDRECORD WINDSURFING: GEEN WIND OP VEERSE MEER Zundertse zonderling op televisie Het Zeeuws Landschap in gevaar Hart- en vaat ziekten beter bestrijden Michael Foot Labour-leider Nieuwe coach ijshockeyploeg Borg weer terug aan top Schot maakt einde aan grote klopjacht toonaangevend in eiken Kort geding tegen Schelde van de baan I wij u méér bieden. Be kwaliteit en komt ten goede n honderdmaal f,no Ges I0FHE IS CENT GOEDKOPER WARSCHAU - Polen herademt. Het Poolse Hooggerechtshof heeft gisteren de vrije vak bond Solidariteit in het gelijk gesteld in het conflict, dat met de communistische autoritei ten was gerezen over de statuten van de bond. Woedend Wilma krijgt 60 miljoen van moeder maatschappij Mr. J. Asselbergs nieuwe burgemeester Sluis Polisario TORENPASSAGE 6 BREDA 076-135644 Speciale bontaanbieding kld skin Een Lam- lackles 1(10/ VERHUIS- IU /O KORTING Betaal maar de helft. Zwolsche Algemeene JA, VANZEELAND I ED VAN: AUTOBANDEN ilDEN - ACCU'S EKKERBANDEN )EN mooktuwciag kompleet Niet in het minst omdat er elke dag opnieuw zoveel aantrekkelijke ..Kleintjes in staan Met aanbiedingen, die u niet mag missen DE STEM Kantoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 Losse nummers 0,65 t [^RSCHAU- Onmiddellijk na de uitspraak van het Poolse gerechtshof ging Lech Walesa, leider van de vrije vak- ^Solidariteit, naar de Poolse primaat, kardinaal Wyzsyns- Wij hebben de statuten nu zoals we ze willen. Maar dat Beent niet alles. We moeten nu aan de slag", aldus Walesa, file kardinaal was erg blij met het bereikte resultaat, al deed |i; een beroep op de Polen zich kalm te houden. f Op de /ot° een glunderende Walesa, arm in arm met de Ui naai. Ma. 10 nov. schieting bij W. Blommaert Hulst 30 - gratis. Aanvno 14.30 uur. WILT U de Sint en Piet laten j j komen. Belt U ons dan na I 114.00 uur onder 076-872579. (Van onze verslaggever) ARNHEM - Het Edese gezin H. Verburg is terecht. I Samen met tien andere vermiste Nederlanders zit de familie Verburg (vader, moeder en twee zoontjes) on dergedoken in een woning in Harderwijk. Zij wensen niet gestoord te worden, omdat zij zich willen bezinnen op enkele geloofsvragen, zo werd een Harderwijkse politiefunctionaris gisteravond laat meegedeeld. Aanvankelijk werd een ongeluk gevreesd. Toen duidelijk werd dat meerdere aanhangers van de Volle Evangelische Ge meente waren verdwe nen, spitste het onderzoek zich toe op Harderwijk. Hier was een bevriende onderwijzer van de Ver- burgs niet op school geko men. Hij kwam als ver mist te boek te staan, om dat hij niet thuis gaf. Gis teravond bleek dat allen zich in zijn woning ophiel den. De plotselinge verdwij ning van de acht volwas senen en zes kinderen ver oorzaakten de wildste ge ruchten. Een Edese evangelist van de Pinkstergemeente dat er sprake was van „een hemel-opneming van deze christenen". Aanhangers van de Pinkstergemeente en de Volle Evangelische Ge meente zijn ervan over tuigd dat de „eindtijd" waarvan de Bijbel spreekt, is aangebroken. Ede, Harderwijk, Borne I en Nunspeet waren afge lopen week in rep en roer, omdat vier gezinnen spoorloos verdwenen le- ite zijn. Politie, buren I en familieleden tastten volledig in het duister I over de verblijfplaats van vermisten, die allen I contacten onderhouden met de Volle Evangelische Gemeente, een vertakking I van de Pinkstergemeente. De zaak kwam in feite I aan het rollen omdat de I zesjarige Mario Verburg I al een week lang niet op school was verschenen. Zijn onderwijzer scha- keldede politie in, evenals de werkgever van de 8-jarige Henk Verburg, die na negen jaar trouwe I dienst plotseling van zijn werk bleef en ook thuis {een gehoor gaf. De politie vond in hun woning twee verhongerde kanaries en verdorde planten. Buren hadden het gezin vorig weekeinde zonder zien vertrekken. I dan onze redactie bin- DEN HAAG - De kof- I «wordtmorgen 15 cent IPw pak van 250 gram I iwdkoper. De advies- I Prijs wordt daardoor I w gulden. De verlaging is een ge- '°lg van een daling van inkoopprijzen op de Geldmarkt. "et is de vierde keer I jaar dat de kof fie lds omlaag gaat. In to- is koffie dit jaar 60 *nl goedkoper gewor- De koffiebranders '^wachten, dat de prijs I zich lieert voorlopig stabili- op het nu bereikte Cuba: hofleverancier (Van onze verslaggever) BREDA - Een grote klop jacht door de Baronie heeft gisteravond na een welge mikt schot van een Ooster- houtse brigadier geleid tot de aanhouding van een man in een Belgische personenwa gen. Bij de wilde achtervol ging waren naast de rijkspo litie ook nog de korpsen van de gemeentepolitie Ooster hout, Tilburg en Breda be trokken. De Nederlandse politie kreeg gisteravond een tip van de Rijkswacht te Turn hout, dat een persoon daar was ingereden op enkele rijkswachten en nu op weg was naar Nederland. De wagen werd gesigna leerd in Nederland en er ont stond een achtervolging, die via Riel en Goirle naar Til burg liep. De bestuurder van de ach tervolgde wagen pakte daar de oude rijksweg richting Breda en sloeg daar plotse ling de Vijfeikenweg, rich ting Oosterhout in. De klopjacht verliep ver der via Oosterhout en Don gen en uiteindelijk kon de man tussen Teteringen en Breda tot stilstand gedwon gen worden. Een Oosterhout- se brigadier wist daar de lin kerachterband van de vluchtauto aan flarden te schieten, waardoor de politie de kans kreeg de man te grij - pen. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG - De 25-jarige erfgroothertog van Luxemburg, prins Henri, heeft zich gisteren verloofd met de 24-jarige, op Cuba geboren koopmans dochter Maria Teresa Mestre. De Luxemburgse premier Werner noemde de keus van prins Henri het bewijs, dat het Luxemburgse vorstenhuis een democratische instelling heeft. Prins Henri kent zijn toekomstige bruid al vier jaar. Hij leerde haar kennen op de universiteit van Genève, waar beiden politicologie studeerden. Het paar is er in geslaagd hun relatie vier jaar lang voor de Europese roddelpers verborgen te houden. Herhaalde malen is de kleindochter van de Graaf van Parijs genoemd als toekomstige groothertogin van Luxemburg. Maria Mestre's vader vluchtte in 1959 voor de revolutie van Fidel Castro. Het gezin heeft de Zwitserse nationaliteit. Het jonge paar treedt in de lente van volgend jaar in het huwelijk. Polen herademt (Van onze redactie buitenland) s Door deze uitspraak is de algemene staking voor morgen afgelast. In de statuten van Solidariteit wordt de leidende rol van de communistische partij niet opgenomen. Wel bepaalde het Hoogge rechtshof, dat de akkoorden van Gdansk als aanhangsel bij die statuten moeten wor den gevoegd. In die akkoor den wordt de rol van de partij wel erkend. Het Hoogge rechtshof maakte ook de be perking door een lagere rechtbank van het stakings recht van Solidariteit onge daan. Met deze uitspraak heeft de rechter een nieuwe escalatie voorkomen. Er dreigde ar beidsonrust, die verstrek kende politieke gevolgen had kunnen hebben, vooral na de waarschuwing van de rege ring, dat de bondgenoten van het Warschaupact wel eens gedwiagen zouden kunnen worden in Polen in te grij pen. Het Russische persbureau Tass schreef maandag, dat Polen zelf zijn binnenlandse problemen heeft opgelost „zonder buitenlandse inmen ging". Maar een officiële re actie van de Sovjet-regering is tot nu toe achterwege ge bleven. En hoewel de Polen gisteravond opgelucmt adem haalden en vakbondsleider Walesa's „overwinning" in alle toonaarden begroetten, wordt met enige spanning gewacht op de reactie uit Moskou. Indien de Russen akkoord gaan met de nieuwe statuten, betekent dat, dat Polen het eerste communistische land is waar vrije vakbonden los van de communistische par tij gaan opereren. De gevol gen voor de andere Oostblok- staten zijn niet te overzien. Vanuit Praag kwam gister avond wel een woedende re actie. Het partijblad Rude Pravo waarschuwde dat de crisis in Polen een omvang heeft aangenomen die de hele internatinale situatie aan tast. Aangenomen mag wor den dat met name Tsjecho- slowakije en Oost-Duitsland zich niet zondermeer bij de nieuwe Pollse situatie zullen neerleggen. Voor het gerechtsgebouw in Warschau hadden zich gis teren ondanks de kou duizen den mensen verzameld. Toen Lech Walesa arriveerde werd hij met gejuig begroet. Dat gebeurde ook na de uit spraak van de rechter. Wale sa zei dat hij niet bang is voor een Russische inval in Polen. Hij verwacht die trouwens ook niet. Maar mochten de Russen daartoe alsnog over gaan „dan staan wij klaar met onze maatregelen", al dus Walesa. Na de uitspraak trok de Poolse regering het besluit in, om buitenlandse verslag gevers te weren. UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - Het bouwbedrijf Wilma Nederland krijgt een garantievermogen van zestig miljoen gulden van Wilma international voor toekom stige aannemings- en vast goedontwikkelingsactiviteit (van onze verslaggevers) DEN HAAG - Binnenkort is de benoeming te verwach ten van mr. J.J.P.M. Assel bergs (WD) tot burgemees ter van Sluis. Naar verluid zal de heer Asselbergs per 1 januari 1981 in zijn nieuwe funktie beginnen. De heer Asselbergs is mo menteel werkzaam op het kabinet van de commisaris van de koningin in Zeeland. Hij volgt mr. H.P.L. van den Belg op, die wegens het berei ken van de pensioengerech tigde leeftijd zijn functie neerlegt. Duizenden mensen staan voor het gerechtsgexouw in Warschau in afwachting van de uitspraak. Polisario, de beweging voor een onafhankelijk West-Sahara, heeft gisteren 2 van de 38 Spaanse vissers vrijgelaten, die zij sinds mei gevangen hielden. tegen prijzen Tot 30 dec. 1980 Van 895 - nu WVUl Van 550.- nu Wij gaan 1 januari 1981 verhuizen naar Eindstraat 20 IIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze verslaggever) KAMPERLAND - De wereldrecord-snelheidswedstrijden voor windsurfers, die deze week op het Veerse Meer gehouden worden, kampen met een gebrek aan wind. Tot nu toe kon er geen enkele recordpoging gedaan worden. Op het water voor camping De Schotsman is een 500 meter lange baan uitgezet, voor zien van video-apparatuur waarmee de recordpogingen tot op de seconde nauw keurig geregistreerd kunnen worden. De deelnemende windsurfers, die alleen in fabrieksverband aantreden, kwamen tot nu toe alleen het water op om wat te oefenen. Dat de wind verstek laat gaan is voor de organisators een extra teleurstel ling, omdat de maand november normaal in een ruime hoeveelheid wind voorziet. Een woordvoerder van Thijs Zeilplan Academie in Middelburg, zei gisteren dat men pas woensdag wat meer wind ver wacht. He? wereldsnelheidsrekord voor windsurfen is momenteel met 42,5 km per uur in handen van de Brit Clive Coldenso. De recordwedstrij den duren tot 16 novem ber. Voor dd winnaar ligt er een 10-daagse reis naar het surfparadijs Hawaï te wach ten. llllillllllllllllllllllllKKIIh'IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VLISSINGEN - Het kort geding vervaUen, nu de di rectie heeft toegezegd het op 1 oktober tussen FNV en haar bereikte loonakkoord te zul len nakomen. De FNV be schuldigde De Schelde van contractbreuk. Volgens FNV-bestuurder Bijvank zijn nog niet aUe problemen uit de weg ge ruimd. Binnenkort wordt het overleg met de directie weer hervat. Aan dat gesprek doen dan ook de drie andere bon den (Unie BLHP, CNV en HPME) mee. De FNV heeft overigens het rapport van de directie over een nieuwe functie-in deling van het personeel van de hand gewezen, omdat bij het opstellen ervan geen ver tegenwoordigers van de bon den zijn betrokken. Dat was volgens de FNV wel beloofd. MOSKOU (DPA) - Gene raal Brent Scowcroft, een van de adviseurs van de ko mende Amerikaanse presi dent Ronald Reagan, is maandag met een delegatie van de Amerikaanse VN-vereniging in Moskou aangekomen. Rijdt u al meer dan 7 jaar schadevrij? U kunt zich dan wellicht goedkoper verzekeren. Wij geven 50" o no-claim- korting op uw personenautoverzeke ring. Een uitstekende verzekering met o.a. gratis hulp bij pech en schade in binnen-èn buitenland. Informeer bij uw verzekeringsadvi seur of zend een lege envelop met uw naam en adres achterop aan: Zwolsche Algemeene Verzekeringen, Antwoord nummer 1393,3500 VB Utrecht U ont vangt dan alle informatie. met de bon kunt u ons een nieuwe abonnee opgeven U ontvangt dan een echte Park«r-Jotter-pen of levensgrote baddoek voor de moeite De nieuwe abonnee ontvangt de Stem de eerste 2 weken GRATIS De naam van de nieuwe abonnee is Straat: Postcode/plaats Wil het abts geld betalen per maand (15,51) per kwart (46,20) Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door Naam Adres Postcode/plaats Als kado ontvang ik graag een o Parker-Jotter o baddoek In open enveloppe, zonder postzegel, opsturen naar Dagblad De Stem, antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 Piet Michielsen uit Zundert meldde zich vrijwillig bij Henk van der Horst en Jan Fillikers van de NCRV en hij werd zo een van de excentriekelingendie vanavond inSmowroomzullen optreden Ook in het Gids-gedeelte: de radio- en tv-programma's consumenteninforamtie (o.a. Patron Bernard) en de strips. Het voortbestaan van de Stichting Het Zeeuws Landschap is in gevaar. De begroting voor volgend jaar van deze stichting, die momenteel het beheer voert over ruim 4000 ha fraai grondgebied van Zeeland, vertoont namelijk een tekort van 183.000 gulden. Een meerderheid van Gedeputeeerde Staten wit de subsidie aan deze stichting verlagen, zodat de stichting volgend jaar flink in de rode cijfers komt te zitten. Het subsidievoorstet van GS kwam gisteren in de provinciale commissie voor financiën aan de orde. Daaruit bleek, dat de stichting nog maar eens flink moet gaan in haar uitgaven. Er moet een gerichte bestrijding komen van de hart- ennvaatziekten. Omdat te bereiken moet er een soort bevolkingsonderzoek komen. Dat stelt een werkgroep die zich met deze problemen bezighield in een advies aan staatssecretaris Veder-Smit. Pagina 3. Michael Foot is gisteren gekozen tot nieuwe leider van de Britse Labourpartij. Foot, 67 en behorend tot de linkervleugel, versloeg zijn opponent Denis Healey met 139 tegen 129 stemmen. Zie pagina 5. De Nederlandse ijshockeyploeg heeft weer een coach, een Tsjechoslowaak, die zijn sporen onder meer verdiend heeft in Finland, waar hij het nationale team op een hoog niveau bracht. Björn Borg heeft zich eindelijk weer laten gelden als een van de beste tennisspelers ter wereld. Sinds zijn huwelijk in juli had hij geen toernooi meer gewonnen. In Stockholm kwam hij terug op het hoogste niveau door een twee sets-zege op John McEnroe.

de Stem | 1980 | | pagina 1