11 EG-VERBOD VOOR HORMONEN Gijzelingsdebat weer uitgesteld Brazilianen vechten voor een kilo bonen Oranjehuis leeft op Antillen Adviseur Reagan stapt op Van Agt wijst Qiina op mensenrechten Ben Bella weer vrij man Communisten voor Labour in Lagerhuis y-Sail Bomaanslag in Peking Staking bedreigt Leyland m. F tor ne - ijde DlOfll iBUITENLAND: /kennismaking t de krant altijd en overal (Van onze redactie buitenland) PEKING - Nederland hecht zeer groot belang aan de rechten van de mens. Dit heeft premier Van Agt gisteren uitvoerig uiteengezet aan de Chinese plaatsvervangende partijleider Deng Xiaoping. Het gesprek duurde een uur langer dan gepland was. Ook mininls- ter Van der Klaauw nam eraan deel. Na 15 jaar gevangenschap in Algerije Chapman Pincher: Opiniepeiling: Reagan won van Carter >omaanslagen in Marseille Met ingang van 1981 Bisschoppen zeggen Ierse artsen wacht aan Iraanse parlementariërs plegen obstructie STATENVOORZITTER SPREEKT MARTINA TEGEN BUITENLAND Ecevit Sancties Brennerpas A 5, easing. I/RIJDAG 31 OKTOBER 1980 PAGINA 5 ïdrijf Adriaansen, Baljuw oor uw spaarbrieven 076 - 149441. Een kCeintje plaatsen: resultaten boefcj entrum Europa n Toezicht). Landelijk buri f duurzame man/vrouw-relaW Jw vertrouwen waard. Vra1 of belt u even. Inlichtingen J' 1698. Deng: »Wij zijn niet bang iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui Ben Bella. ALGIERS - Ex-president Ben Bella van Algerije (64) is weer een vrij man. De huidi ge Algerijnse president Chadli Bendjedid heeft gis teren bekendgemaakt dat al le „speciale maatregelen" te gen Ben Bella en tegen Tahar Zbiri, oud-stafchef van het leger die in 1967 een opstand tegen de toenamlige presi dent Boumedienne heeft ge leid, zijn opgeheven. Ben Bella werd in 1965 ten val gebracht door een staats greep onder leiding van zijn vroegere vriend en vrij heids- strijder Boumedienne. Van dat tijdstip af heeft Ben Bella in de gevangenis doorge bracht. In 1979 werd hij geïn terneerd. Ben Bella was de leider van de vrijheidsoorloog tegen de Fransen. In 1962 werd hij de eerste premier van het onaf- hankelij ke Algerij e en in 1963 president. iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiii Premier Van Agt ver klaarde dat de schending van de mensenrechten in de Sovjet-linie in Nederland diepere gevoelens hebben losgeslagen dan de inval in Afghanistan. De mensen rechten zijn in Nederland diep geworteld, aldus Van Agt. Deng Xiaoping ant woordde dat hij „precies begreep" waarop Van Agt doelde, maar dat de tijd ontbrak er verder over te praten. Dit jaar is in de be groting van Buitenlandse Zaken voor het eerst aan dacht besteed aan de men senrechten in China. Wereldpolitiek Hoofdmoot van het ge sprek tussen de Nederland se premier en de Chinese partijleider was de wereld politieke situatie. Deng zet te uiteen dat niet China, maar Europa het hoofddoel van het Russische hegemo- nisme is. „Sommigen den ken dat wij dit zeggen uit eigen belang. Wij zijn niet bang voor wat er gebeurt. Wij zijn een groot land, maar arm. Maar ook al zijn wij arm, wij kunnen elke bezetting, elke oorlog over leven. Als China in een oor log met de Sovjet-Unie wordt verwikkeld, blijft het een Chinees-Russische oorlog. Zelfs als de Russen Peking en bepaalde provin cies bezetten, andere pro vincies binnentrekken, leeghalen en weer verlaten, zal China het conflict over leven". Deng Xiaoping wees zijn Nederlandse gesprekspart ners op de Russische aan wezigheid in het Midden-Oosten, de Middel landse Zee, de Perzische Golf, in Afrika, Zuidoost-Azië en het ge bied van de Stille Zuidzee, maar voegde daar aan toe dat driekwart van de Rus sische troepenmacht, plus die van zijn bondgenoten van het Warschaupact, staat opgesteld tegen West-Europa en slechts een kwart tegen China. De Rus sische inval in Afghanistan en de Vietnamese bezetting van Cambodja zijn onder delen van een allesomvat tend strategisch plan. Al deze activiteiten zijn mis schien niet rechtstreeks op Europa gericht, maar heb ben ten doel de flanken vei lig te stellen. „Het beleid van de Russische leiders beoogt de doelstellingen van de oude tsaren te ver wezenlijken". Overleg In deze verontrustende situatie moeten in de eerste plaats China, en anderzijds oosterse landen als Japan, West-Europa, de Verenigde Staten en de landen van de derde wereld die op deze lijn zitten, hun optreden coördineren en overleg ple gen. De Verenigde Staten en West-Europa, aldus Deng Xiaoping, behoren geen wantrouwen te heb ben over eikaars bedoelin gen; zij dienen voor elkaar als paraplu. De Verenigde Staten kunnen niet alleen de Sovjet-Unie het hoofd bieden. Ook daarom is de relatie tussen China en Ja pan minder omv belangrijk dan tussen de Verenigde Staten en Japan. Premier Van Agt en mi nister Van der Klaauw gin gen niet in op de al eerder door premier Zhao Ziyang gedane suggestie, het Cam bodjaanse (en Afghaanse) verzet, ook omdat het strijdt voor behoud van de wereldvrede, steun te ver lenen. De premier noch mi nister Van der Klaauw zeg den Deng Xiaoping toe, zich binnen de Europese Ge meenschap te zullen inzet ten voor betere samenwer king tussen China en de landen van de Asean, het verbond van Zuidoostazia- tische staten. Van Agt had deze samenwerking „niet optimaal" genoemd. Hij had eveneens geduid op de „niet zo goede betrekkin gen" tussen Indonesië en China. urea- S/raü I en reparatie ook in de bouu ers, kelders. Tevens verkoop11, doe-het-zelf-artikelen. Kla'l i b.g.g. 076 .611748. Een nieuw pluspunt in reclame: ass kleintje ier Het plaatsen van 194 KLEINTJE vormt een rin- zenlijke bijdrage tot het' tel liseren van uw doel. f"! DUIZENDEN lezen u! WASHINGTON (RTR) - Presidentskan didaat Ronald Reagan heeft het debat gewon nen dat hij dinsdag heeft gevoerd met zijn rivaal president Carter. Dit blijkt uit opiniepeilin gen door de Amerikaan se omroepmaatschappij CBS-News en medewer kers van Reagan. De eerste wetenschap- pelijk gehouden peiling onder kijkers van het debat werd gepubliceerd door CBS. Hieruit blijkt dat 44 pet. van de 1.019 ondervraagden de voor keur gaf aan Reagan, 36 pet. zich uitsprak voor Carter en volgens 14 pet. was het een gelijkspel. Maar volgens de CBS-peiling heeft Rea gan slechts een klein voordeel behaald: 90 pet. van de ondervraagden zei dat het debat hun po litieke standpunten niet heeft veranderd terwijl de stemmen van dege nen die na het debat een keus hadden gemaakt, gelijk verdeeld zijn over de twee kandidaten. MARSEILLE (AFP)-In de nacht van woensdag op don derdag zijn zevdn bomaan- slagen gepleegd op bankin- 'togen in Marseille en één n Aix-en-Provence. Bij de aanslagen zijn vier personen gewond. Dit is donderdag van politiezijde meegedeeld. Het Corsicaanse bevrij- dmgsfront (FLNC) heeft zich voor de aanslagen verant woordelijk gesteld. BRUSSEL (ANP) - De EG-commissie in Brussel wil al het gebruik van hormonen bij het fokken van dieren per 1 januari 1981 verbiden. Zij heeft donderdag een voorstel voor zo'n verbod naar de Europese ministerraad gestuurd. De commissie wil ook het in de handel brengen van die ren en vlees die meer dan een bepaalde, nog vast te stellen hoeveelheid hormonen be vatten, verbieden. Het voorstel van de com missie is gebaseerd op de overeenstemming die op 30 september in de Europese landbouwraad werd bereikt. Na rapporten van consumen tenorganisaties in de EG over het voorkomen van hormo nen in kalveren, daalde in verschillende EG-lidstaten de consumptie van kalfsvlees drastisch. De EG-commissie wil dat bij geconstateerde overtre dingen de desbetreffende dieren of het vlees in beslag worden en vernietigd wor den. Overtreders moeten streng worden gestraft. De EG-commissie wil ook strenge voorschriften voor de produktie en de distributie van hormonen. DUBLIN (ATR) - De r.k. Ierse bisschoppen hebben de artsen voorgehouden, dat zij geen voorbehoedsmiddelen mogen voorschrijven aan ge huwden. De bisschoppen zeg gen dit in een verklaring, die zij hebben uitgegeven na de aanvaarding van de wet op de gezinsplanning door het Ierse parlement. De wet wordt op 1 november van kracht. Volgens deze nieuwe wet is de verkoop van voorbehoeds middelen in de Ierse repu bliek vrijgegeven. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN - Harry Chapman Pincher, voor malig opdelver van spionageschandalen in het blad The Daily Express, en Lady Marcia Falkender, rechterhand van Sir Harold Wil son, gaan een boek uitgeven waarin zij onder meer onthullen, dat er rond zestig cryptocommunisten huizen onder de La- bour-afgevaardigden in het Lagerhuis. Dat is ruim 20 procent van het totaal. Volgens Chapman Pincher zou een aantal van deze cryptocommunisten in dienst staan van Oosteuropese spionagediensten. Het noe men van namen van de infiltranten in de Labourpartij was volgens Harry Chapman Pincher een groot probleem, gezien de Britse smaadwetten. Volgens Chapman Pincher zijn er in Enge land meer geheime dan bovengrondse leden van de communistische partij. Hij zei dat de cryptocommunisten in de Labourafvaardi- ging in het Lagerhuis en niet in het schaduw kabinet zaten. TEHERAN (ANP) - Een handvol leden van het Iraan se parlement is er donderdag in geslaagd de met spanning tegemoet geziene oplossing van de bijna een jaar voortslepende kwestie van de 52 Amerikaanse gegijzelden opnieuw te vertragen. Veertig minuten nadat het debat had moeten beginnen, stelde de voorzit ter vast dat niet was voldaan aan de grondwettelijke voorwaarde dat minstens 179 van de 220 leden van de volksvertegenwoordiging aanwezig dienen te zijn. Ooggetuigen zeiden dat een aantal afgevaardigden wel het gebouw van het parle ment was binnen gegaan, maar dat zij hun plaatsen in de grote zaal niet hadden in genomen. Volgens sommigen ging het om vertegenwoordi gers die tegen vrijlating zijn van de gegijzelden. De afwezigheid van de parlementariërs wekte grote woede op van de Islamitische rechter ajatollah Sadeg Khalkhali, die bijtend op merkte: „De Majlis (het par lement) pikt deze chantage niet. Dit is verdeeldheid zaai- WASHINGTON (AFP) - Richard Allen, de belang rijkste adviseur van de repu blikeinse presidentiële kan didaat, Ronald Reagan, voor nationale veiligheid, heeft zich teruggetrokken. Dit is donderdag in Washington bekendgemaakt in een com muniqué dat de campagne leider van Reagan uitgaf. „Wall Street Journaal" had Allen ervan beschuldigd dat hij zijn officiële functies tij dens de regering-Nixon ge bruikt had om winstgevende contracten van buitenlandse ondernemingen te verkrij gen. Allen gaf toe dat hij nog steeds adviseur was van de Japanse maatschappij Nis- son die de Datsun-automo- bielen maakt, maar hij ont kende dat hij zijn functies had misbruikt. Allen was een van de belangrijke adviseurs van Reagan. Hij werd be schouwd als de vermoedelij ke opvolger van veiligheids adviseur Zbigniew Brzezins- ki ingeval Reagan de presi dentsverkiezing wint. Een frisse dronk cocosmelk wil er wel in. (Van onze redactie buitenland) WILLEMSTAD - Het Huis van Oranje leeft in de harten van de Antil- lianen. Het is dan ook goed mogelijk dat koningin Beatrix in de toekomst staatsrechtelijk of symbolisch staats hoofd van de Antillen blijft. Dit heeft voorzitter M. Bislip van de Staten van de Nederlandse Antillen (parlement) gisteren gezegd in zijn toespraak op de bijzondere Statenvergadering ter gelegenheid van het officieel bezoek van het koninklijk paar. De statenvoorzitter week met zijn verklaring geheel af van de eerdere uitlating van de Antilliaanse minis ter-president Martina, dat het Oran jehuis nu al praktisch geen symbool meer is voor de Antillen. Statenbvoor- zitter Bislip deed ook een beroep op de weg naar de onafhankelijkheid het gezonde verstand de voorrang te ge ven en respect te betonen voor ieders standpunt. Het feit dat koningin Beatrix in de rede die zij woensdagmiddag hield in de Staten van de Nederlandse Antil len aan het eind een stukje in het Papiamento had opgenomen, is bij de statenleden en bij de bevolking zeer goed overgekomen. Het papiamento is de taal die op Curasao, Aruba en Bonaire het meest verspreid is onder de bevolking, ondanks het feit dat het Nederlands nog steeds de officiële taal is. Op het moment dat de koningin het Nederlandse gedeelte van haar rede afsloot en in het Papiamento over ging, verscheen op de gezichten van vrijwel alle statenleden een vriende lijke glimlach. Het is op de Antillen nog een om streden zaak welke taal de officiële taal moet worden van de eilanden. Voorzover het Papiamento in aan merking komt, bestaan er nogal wat verschillen van mening over de spel ling. Minister-president Martina liet doorschemeren dat hij het meest voelt voor Engels of Spaans als officiële taal. Op de bovenwindse eilanden (Sa ba, St. Eustatius en St. Maarten) is de Engelse taal de meest gesprokene. Kritiek Tijdens een bijeenkomst van lokale en Nederlandse journalisten in Wil lemstad, heeft de voorzitter van de Antilliaanse Persraad, Frans Heili gers, kritiek geuit op de manier waar op veel Nederlandse persmensen ple gen te schrijven over de Antillen. „Met een Nederlandse bril op, al dan niet met wat progressief getinte gla zen, zijn deze eilanden meer dan eens ten prooi gevallen aan volkomen mis plaatste spot en ridiculisering van de kant van de Nederlandse journalis ten", zo sprak hij. „Gefundeerde kri tiek wijzen wij geenszins af", aldus deze journalist. „Maar het beoordelen en veroordelen van onze leef-, denk en werkwijze op basis van zuiver Ne derlandse normen wordt niet gewaar deerd en kan leiden tot verminderde tolerantie". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiii1iuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii RIO DE JANEIRO DPA) - Opgewonden taferelen voor supermarkten in de Brazi liaanse miljoenenstad Rio de Janeiro behoren tegenwoor dig tot de orde van de dag. Dagelijks proberen zo'n 80.000 mensen ieder een kilo zwarte bonen, basisvoedsel in Brazilië, te kopen voor de officiël prijs van 25 cruzeiros (bijna 90 cent). Maar nog geen 17.000 van hen slaagt erin. De laatste tij d moet de poli tie regelmatig met veel man schappen, soms met gebruik van traangas, degenen ver spreiden die met lege handen uit de winkels zijn gekomen, en de winkeliers beschermen. Op veel politiebureaus is het al normaal dat een aantal agenten wordt uitgestuurd om de orde te handhaven in de rijen kopers die voor de winkels staan te wachten. Door mislukte oogsten als gevolg van kou in het zuiden en van droogte in het noor den, bovendien door een mis lukt economisch beleid en speculaties door producenten is een tekort ontstaan dat ook door import niet opgeheven kan worden. Voor het meren deel van de 12 miljoen inwo ners van de staat Rio de Ja neiro zijn de voedzame zwar te bonen in feite het dagelij ks brood die bij iedere hoofd maaltijd horen. Dramatisch Veel consumenten installe ren zich al 's avonds voor een winkel om als eerste naar binnen te kunnen als die 's ochtends opengaat. De tafe relen zijn vaak dramatisch: de 25-jarige Maria da Penha, moeder van drie ondervoede kinderen en vijf maanden zwanger, verzette zich met haar vuisten tegen een agent die haar wilde verwijderen. Het gezin Da Penha is een van de vele miljoenen in Bra zilië die moeten leven van het wettelij ke minimumloon van 4,150 cruzeiros (ongeveer 170 gulden) per maand. De voort durend stijgende kosten van het levensonderhoud dwin gen hen ertoe de broekriem steeds nauwer aan te halen. Melk is binnen één jaar 104 pet. duurder geworden, vlees bijna 80 pet. Een kilo rijst, eveneens basisvoedsel, kost evenveel als een liter norma le benzine: 45 cruzeiros (bijna 1.60 gulden). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllll BULENT Ecevit, voorma lig premier van Turkije, stapt op als partijleider van de Socialistische Republi- kijnse Volkspartij in zijn land. AMERIKA is van plan na de presidentsverkiezingen een bijeenkomst te beleggen met Japan en de EG-staten om de sancties tegen de Sov jet-Unie te bespreken. Die sancties volgden op de inval in Afghanistan. Het nieuws werd meegedeeld door de Ja panse minister van Buiten landse Zaken. DE BLOKKADE van de Brennerpas in Oostenrijk is gisteren opgeheven. en. Deze personen (de boycot- ters) zijn tegen de imam Kho meini)". De openbare zitting van de Majlis, waarvan velen had den verwacht dat er donder dag de definitieve voorwaar den gesteld zouden worden voor de vrijlating van de ge gijzelden werd in grote ver warring verdaagd tot zon dag. Het gijzelingsdebat begon afgelopen zondag, maar werd al direct achter geslo ten deuren voortgezet om de voorstellen te bestuderen van een speciale commissie die 2 oktober was gevormd om de voorwaarden voor de vrijlating op te stellen. Maandag en woensdag von den opnieuw vergaderingen plaats, maar daar kwam geen oplossing uit. De zitting van donderdag was de eerste openbare sinds zondag. De voorzitter van de Maj lis, hojatoleslam Heshemi Rafsanjani, verklaarde te genover journalisten dat de anti-Amerikaanse gevoelens zijn toegenomen na een Iraakse raketaanval, zondag, op de stad Dezful. Iran zegt dat de Verenigde Staten Irak steunen. Iran heeft donderdag bij monde van onderminister van Buitenlandse Zaken Janshid Hadgou verklaard de in opbouw zijnde bemid delingscommissie van de be weging van niet-gebonden landen te ontvangen, mits deze eerst de „Iraakse inva sie" veroordeelt. PEKING (AFP) - De explo sie die woensdag in het spoorwegstation van Peking negen levens eiste en 81 men sen verwondde, is veroor zaakt door een onbekend per soon. Het Chinese persbu reau Nieuw China meldde donderdag dat een man ter plaatse overleed. De anderen stierven aan hun verwondin gen. Enkelen gewonden ver keren nog in levensgevaar. De mededeling dat de ont ploffing opzettelijk was ver oorzaakt, geeft nieuw voed sel aan de geruchten die in Peking de ronde doen dat het incident politieke achterg ronden heeft. De radicale bende van vier", geleid door de weduwe van Mao Tse-Toeng, Jiang Ging, zal binnenkort in Peking terecht staan. De explosie wordt hiermee in verband ge bracht. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN - British Ley- land, dat met de nieuwe Mini Metro uit een fcnancieel moeras hoopt te ontsnappen, wordt bedreigd met een rampzalige staking. Het had er donderdag de schijn van dat een meerder heid van de 73.000 Leyland werkers niet bereid was een aanbod van de onderneming te accepteren dat voorziet in een loonsverhoging van 6,8 procent. Terwijl er nog in drie Leylandfabrieken moet worden gestemd, zijn 35.000 man voor het afwijzen van het aanbod van de directie en 31.000 tegen. Daar tegenover staat dat 18 Leylandfabrie ken voor stemden en 14 tegen. Onder die 14 tegenstemmen de fabrieken bevinden zich de grote productiebedrijven te Longbriage, de basis van de Metro en de Cowley. Volgens de Leylanddirec- tie is de uitslag hoe dan ook niet overtuigend genoeg om er een staking op te baseren. De vakbondsafgevaardigden uit Leyland bedrijven zullen zich maandag over al of niet staken uitspreken. Als ze be sluiten te gaan staken dan kan dat leiden tot een bittere confrontaties met Leyland-directeur Sir Mi chael Edwardes.

de Stem | 1980 | | pagina 5