I VAN ZEELAND Kamperen bij de boer versoepelen laar in SCHOOL ONTRUIMD IN MIDDELBURG Nu wethouder aangeklaagd wegens laster IN MISHAWAKA SPREEKT MEN VLAAMS Bejaarde emigrant herkende Eede niet PROVINCIE STARRE HOUDING VERWETEN Toerisme m Zeeland: Vol of niet vol horeca Oostburg opnieuw overwegen BURGEMEESTER VALKENISSE: EX-RAADSLID VAN BORSELE SLAAT TERUG Koolmonoxyde CONCLUSIE NOTA: Sluitingsuur voor Maak een EXTRA reclame met een KLEINTJE Het helpt VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 imische wigvorm )dellijn. Zeer van auto-styling. tijgenot. ixueuze fastback in lop het gebied van j, Golf en Audi 80 f375,- Tweeduizendste [chip bij Volvo DE STEM MIDDELBURG - Burgemeester Francke van Valkenisse heeft gisteren op het in Mid delburg gehouden congres van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting over recreatie in de kustge bieden van Zuidwest-Nederland, een klem mend beroep gedaan op het provinciaal be stuur van Zeeland om soepeler tegenover kamperen bij de boer te staan en om een bescheiden uitbreiding daarvan niet langer tegen te werken. Frans Maas voor 1,5 miljoen verkocht Brandje in Blaauwe Hoeve snel geblust PAGINA ZEELAND 1 Proper Duwcombinatie vlotgetrokken n Het weer: Rustig herfstweer. In de ochtend mist, in de middag ook zon. Middagtemperatuur ongeveer tien graden. Weinig wind. m (Van een onzer verslag gevers) MIDDELBURG/ROT TERDAM-Naar aanlei ding van de serie „Toe risme in Zeeland: afsto ten of uitbouwen", die in de afgelopen zomer in De Stem is verschenen, hebben studenten van de afstudeerrichting ruim telijke ordening van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam besloten om een studie te gaan ma ken van de recreatie in Zeeland. Zij willen voor al de vraag: vol of niet vol, belichten. De studenten, van wie er een uit Zeeland af komstig is (Jan Stroo uit Middelburg), gaat ge sprekken voeren met al degenen, die De Stem voor zijn serie heeft geïnterviewd. De studie moet volgend jaar klaar zijn. GENT - De Volvo terminal i Gent heeft de afgelopen eek het tweeduizendste schip [ehad. Het ging om de 'Weedse Eva Oden. De Volvo jabriekin Gent werd in 1963 in jebruik genomen. Tevens am er toen een steiger, raarbij via de roll on-roll off- lethode auto's werden gelost, 'at gebeurde in samenwer- jng met het Gentse bedrijf ■alemant. ttGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren in Temeuzen, Mst en Goes. Adressen en 'tefoonnummersop pagina2. Mac tie p'neuzen: Rein van der Helm iditie-chef). Jan Jansen (plv. tej). Frank Dey, Paul de chipper, Cor de Boer (foto), jon Koomen (Sport) Hulst: ik Postma, Eugène Ver beten. |°es Gé van Berkel, Ans van |och, Co Meertens. wicepunten «I: boekh Passage, Passa- '3, 01155-1208. Biervliet: Duyserinck, Schoollaan 9. 'eskens: mevr. Baas, Ro- Wto 13, 01172-1269. Poosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, |1148-2250. Koewacht: bak- !r'i Otto, Nieuwstraat 39. 146-242 Oostburg: sig. [a9- Dhaenens, Burchtstr. 11 170-2532. Sas van Gent: fa. «eecken, Poeldijk 18, 158-1300. Terneuzen: su- rrnarkt v.d. Velde, winkel- !n,rum Zuid-Polder, 150-13950. Ivertentie-expl. [specteur Zeeland: C. Menu, wé 01150-95839 (Van een onzer verslaggevers) Zoals bekend mag in Zee land een boer op dit moment - afhankelijk van het sanitair - drie of vijf staanplaatsen op zijn erf hebben. Enkele ge meenten, met strandgemeen- te Valkenisse aan de spits, vinden dat het er in de druk ke periode tien moeten kun nen zijn. „Neem dat beleid nu nog eens in overweging", zo vroeg burgemeester Francke giste ren. „Ik kan met de beste wil van de wereld niet inzien dat kamperen bij de boer niet goed is". Volgens de burgemeester van Valkenisse leiden starre standpunten tot wetsverach- ting, mogelijk zelfs tot wets verkrachting. Hij kreeg steun van burgemeester Bae- rends van Tholen, die vond dat bijsturen van het beleid mogelijk moet zijn, ook al om wildgroei tegen te gaan. De commissaris van de ko ningin, drs. C. Boertien, die het congres leidde, gaf beide burgemeesters niet veel hoop. Hij wees erop, dat Pro vinciale Staten van Zeeland onlangs uitbreiding van het aantal staanplaatsen bij de boer hebben afgewezen. De directeur van de Zeeuwse Provinciale Plano logische Dienst, ir. R. Adriaansens, verklaarde na drukkelijk niet tegen kam peren bij de boer te zij n. Maar uitbreiding kan tot moeilijk heden leiden. „Over kampe ren bij de boer wordt toch genuanceerder gedacht, dan door Valkenisse voorgedra gen. Als men de aantallen verdubbelt, komt men in con flict met de nieuwe kampeer- wet", aldus de directeur van de PPD. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS - De inboedel van de Breskense jachtwerf Frans Maas bv is dinsdag voor 1,5 miljoen gulden verkocht. In onze krant van gisteren stond abusievelijk 11 miljoen ver meld. De onroerende bezittingen van Frans Maas bv waren niet in deze verkoping betrokken. Volgens mr. E. Schüte, curator van het faiilisement Maas, is er voor de gebouwen van de jachtwerf nog geen serieuze koper gevonden. (Van onze correspondent) HULST - Dank zij de op lettendheid van een bewoon ster van het bejaardencen trum De Blaauwe Hoeve in Hulst kon een begin van brand op een kamer vlug worden bedwongen. De vrouw zag gistermiddag een rookontwikkeling op de ka mer van haar buurman, die afwezig was. Kordaat sloeg zij via de automatische brandmelding alarm. Voordat de vrijwillige Hulster brandweer ter plaat se was had een van de perso neelsleden het zaakje al on der controle. In de bewuste kamer vond hij namelijk een smeulende stoel, die hij snel buiten op het balkon zette. Vermoedelijk is de stoel gaan smeulen door een vonk van een sigaar of een sigaret. De brandweer, die inmiddels ge waarschuwd was dat het zaakje al geklaard was, kwam voor de zekerheid toch nog een kijkje nemen, maar hoefde niet meer in actie te komen. In de kamer was na genoeg geen schade. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND - De prestigeslag tussen het Borselse ex-gemeente raadslid I.A. van Royen (56) uit Baarland en de wethouder van deze gemeente A.M. Jansen gaat onver minderd voort. Nadat Van Royen enkele dagen geleden door de Mid delburgse politierechter wegens smaad was veroordeeld tot f 500 boe te (hij had in een advertentie Jansen beticht van collaboratie met de Duitsers en verkoop van niet aan hem behorende goederen) slaat hij terug door op zijn beurt de wethou der voor „laster, smaad en beledi ging" aan te klagen. In een brief aan de officier van justitie van het ar rondissement Middelburg verzoekt Van Royen dan ook een vervolging tegen Jansen in te stellen. Reden hiervoor is dat wethouder Jansen tijdens de zitting tegen Van Royen tegenover politierechter mr. G.H. Nomes de opmerking zou heb ben gemaakt: „Wat zou Van Royen er wel van vinden als ik er over begon dat hij destijds fraude heeft gepleegd, toen hij nog op de gemeen tesecretarie van Baarland werkte". „Het zal u duidelijk zijn, dat de beschuldiging van fraude door een ambtenaar een hoogst zware zaak is, zodat ik dit bijzonder zwaar op neem", aldus Van Royen in zijn brief aan de officier van justitie. „Ook al ben ik nu reeds tien jaar geen amb tenaar meer, mijn huidige werk (Van Royen is belastingconsulent, red.) verdraagt een dergelijke uit spraak evenmin". Als getuigen noemt de briefschrijver de politie rechter, de officier van justitie, de griffier, de dienstdoende politie ambtenaar en verslaggevers. Wethouder Jansen, geconfron teerd met de aanklacht, ontkent een en ander op een dergelijke manier te hebben gesteld. „Het moet wat ver keerd overgekomen zijn", aldus Jansen. „Tijdens de zitting heb ik veronderstellenderwijs gesproken. Letterlijk heb ik tegen de politie rechter gezegd: stel voor dat ik tegen Van Royen zou zeggen dat-ie tijdens zijn werkzaamheden op de gemeen tesecretarie van Baarland fraude zou hebben gepleegd, wat zou zijn reactie dan zijn? Ik wilde hier alleen maar mee aantonen dat je onbewe zen beschuldigingen niet over je kant kunt laten gaan". De Borselse wethouder wijst echter met klem van de hand, dat hij de bedoeling zou hebben gehad om Van Royen in een kwaad daglicht te stellen. Illllllllltlllllllllllllliilllllllllllllllllillllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllillllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllillllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllflliuilllllllllllllllllllllllliliuillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslagge vers) EEDE - In Mishawaka, in de Noordamerikaanse staat Indiana hebben ze geen sherrif, maar een „velwachtere". Want de (Zeeuwsch)Vlaamse ko lonie die daar tussen ruwweg 1844 en 1924 neerstreek, heeft z'n stempel gedrukt op het alledaagse leven. De le vende bewijzen daarvan brengen op het ogenblik een korte vakantie door in Eede en Aardenburg: Staf Verstraete (86) emigreer de in 1920 uit Eede naar Amerika, en zag sindsdien Europa, laat staan z'n ge boorteplaats, niet meer terug. Nu hoogbejaard, maar nog zeer vitaal heeft hij tijd gevonden om sa men met zoon Clement en diens vrouw even terug te komen. Clement werd geboren in Amerika, zette nooit een stap op Europese bodem, maar z'n Vlaams is zeer verstaanbaar. „Geen wonder", zegt hij, „als kind al sprak ik beter Vlaams dan Amerikaans". Er is trou wens een complete Vlaamse handelaren: ook in Amerika zit een beetje de klad in die branche. Vader Staf heeft inmiddels in Eede z'n ogen uitgewre ven. In de oorlog werd het dorp zo grondig vernield dat hij amper nog iets herkent. De verhalen van een 80-jari- ge nicht en haar man (bij wie hij tijdelijk inwoont) moes ten hem weer op het spoor brengen van een grijs verle den. Maar de kennismaking met de zeer weinige oude beken den („dat krijg je op die leef tijd") verloopt enthousiast. Clement (links) en Staf Verstraeten: „Die bollen hier zijn zwaarder dan in Amerika. cultuur overgeplant naar Mis hawaka. Bijvoorbeeld ook de volksspelen, zoals het bollen. Iedere dag brengt Staf Ver straete wel enkele uurtjes door op de plaatselijke bolbaan en gisteren had hij er in Eede ook alweer een gevonden„Het zijn nogal zware bollen. Daar kan ik niet zo goed mee „schieten", zegt hij misprijzend. Staf Verstraete ont vluchtte Eede 60 jaar gele den, zoals zoveel kinderen uit kroostrijke gezinnen omdat er geen werk was en weinig brood op de plank. Amerika was het land met de onbe perkte mogelijkheden. Hij heeft er wel even naar moe ten zoeken, vond enige tijd werk in Chicago (als conciër ge in een flatgebouw) en be landde in 1941 in Indiana. Daar ging-ie al gauw in hui zen doen. „Een goede branche", vindt zoon Clement. „Ik was advo caat, maar dat beroep heb ik gauw opgegeven toen ik zag hoeveel m'n vader verdiende met die huizen". Hij heeft nu de zaak bijna volledig over genomen. Legt tussen haak jes een pleister op de wonde van Nederlandse huizen- Zoon Clement is nog geest driftiger. „Schoon en proper, deze streek", klinkt het in dialect van ,d'Ee" met een vleugje Amerikaans. Want die invloed was onvermijde lijk. „Dat gelijkt me nie" is geen Eedese uitdrukking, maar rechtstreeks afgeleid van het Engelse „like" (hou den van). Overigens wil Cle ment best nog eens terugko men. „Als de aol IaT wat ster ker wordt, kom ik ieder. jaar. Nee, niet definitief. Wij heb ben toch een heel ander le venspatroon ontwikkeld". Dat geldt zeker voor de jongste telgen uit de Vlaamse enclave in Mishawaka. Vader Staf trouwde nog met een Antwerpse. Er werd thuis Vlaams „geklapt" en Cle ment pikte dat op. Maar zelf is hij getrouwd met een Poolse. Ze hebben geen kin deren, maar de jongste ge neratie is het Vlaams prak tisch helemaal verleerd. Ook in Mishawaka doet de Ame rikaanse smeltkroes van rassen en volken z'n onver mijdelijke werk. „Maar die eerste generatie Hollanders en Vlamingen en in mindere mate ook de tweede, hebben toch twee vaderlanden: dat waar ze zijn geboren en dat waar ze groot zijn gewor den", brouwt Clement Ver straete. TERNEUZEN - De sleepboot Westhinder van de Terneuzense Unie van Redding- en Sleepdien sten, heeft gisteren rond het middaguur een duw combinatie losgetrokken van de Oosthavendam te Terneuzen. De duwboot „Bami" liep er even na elf uur vast. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - In allerijl werd gistermorgen de depen dance van de Deltaschool aan de Dwarskaai in Middelburg ontruimd toen bleek dat een defecte brander van de cen trale verwarming grote hoe veelheden koolmonoxyde pro duceerde. Men ging op zoek naar het defect toen een leer linge en een schilder -die aan de buitenkant van de school bezig was- onwel werden en tientallen leerlingen klaagden over een enorme hoofdpijn. Directeur G.J. Swiers seinde, nadat men een vreemde lucht in het schoolgebouw had op gemerkt, de gemeente Middel burg in. Snel ontdekte men toen dat het euvel te wijten was een defecte brander van de verwarming. De schilder die onwel werd, was bezig op een plaats waar een ontluchtings- koker van de kelder uitmond de. De lessen werden gister morgen onderbroken, de ra men wijd open gezet en zo doende konden gistermiddag de lessen weer hervat worden. Uiteraard zonder dat de de fecte brander in werking was. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Instelling van een sluitingsuur voor de horeca in Oostburg zou opnieuw overwogen moeten wor den. Dit is de conclusie van een nota die dinsdagmiddag wordt besaproken in de financiële commissie van Oost burg. Een verzoek aan de rijkspolitie voor controles op de situatie ter plaatse, heeft niet geleid tot bevredigende re sultaten, zo staat in de nota te lezen. Een eventueel nieuw in te voeren sluitingsuur zou vol gens b en w gesteld kunnen worden op 02.00 uur, „omdat de ervaring heeft geleerd dat een groot aantal bedrijven rond die tijd de gasten ver zoekt te vertrekken, terwijl op dit tijdstip toch zeker, ook in cons toeristisch gebied de nachtrust' moet kunnen in gaan". Gaat men inderdaad over tot het invoeren van een sluitingsuur, dan moet daarbij een ruim ontheffingenbeleid gevoerd worden. „Aan bedrijven, waarvan redelijkerwijs kan worden aangenomen, dat door hun aanwezigheid geen overlast zal worden veroorzaakt, kan naar onze mening op verzoek een ontheffing worden verleend". De hele gang van zaken rond al dan niet sluiten is begin dit jaar besproken met campings houders, horeca, VVV, rijks politie en gemeentebestuur. Daaruit kwam toen geen een sluidend advies.

de Stem | 1980 | | pagina 13