Trïius v.d. Ven GEEN ENKELE BEWEGING IN LOONOVERLEG anders in klassiek vetDuis 550.- 350.- Geen nieuwe staking bij De Schelde Klimaatsverandering bedreigt lage landen itions Rjen ]DA stelt minister voor: Merijntje Stakingen in Polen op komst OPi Meubelfabriek 'ïsbÊs Oisteirwijk Kamer laat weinig heel van visserij-beleid van Braks Protest tegen radio-actieve proeven Dow Autohandel trekt aan IRA-leden eten niet „Jong talent verbeeldt zich teveel" 25 Jaar Globe: Wie betaalt zijn toekomst? Nu voor snel .naar Florida. P&tit-Gris toonaangevend in eiken mjlmeubelen „Ben $oer" ome redactie binnen- Zeespiegel over eeuw 5 meter omhoog kaarten |af en toe Iu zijn er veel laar het blijft] |m op tijd een t£n voor alle (>en. ten voor lag ïr. look de gratis HeBingo lal snel uw kaarten en legewenst! d tr. [orter werken Bij Philips KLM schrapt vluchten op Londen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het CDA komt binnenkort met een plan om de uitgifte van zogenaamde sociale pandbrieven mogelijk te maken. Dat zou de ingezakte bouwmarkt uit het dal kun nen halen. CD A-Kamer lid Dijkman zei giste ren voor de uitwerking van dit voorstel nog de steun van PvdA en D'66 te zullen vragen. Ook deze twee partijen hebben het idee geopperd om een financieringsfonds voor de bouw in te stellen. TORENPASSAGE 6 BREDA 076-135644 Speciale bontaanbieding kld skin Lam- jackles if|0VËRHUIS- I U /0 KORTING Westduits aardgasstation ontploft iar Wachten is op brief Albeda DINSDAG 28 OKTOBER 1980 V ëieringenstraat 9-11 - Breda DE STEM te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc, op pag. 2e Losse nummers 0,65. KLFT-Over 50 tot 60 jaar Ije gemiddelde tempera- c op aarde met zo'n 3 gra- f gestegen zijn. Gevolg is ■stijging van de zeespiegel jt minstens vijf meter. Wetenschappers houden er [s rekening mee, dat het Iter van de Atlantische Kan met tien meter zal leen. De gevolgen voor de Ven rond de Noordzee zul- [ernstig zijn. ftat is maandag bekend ge- akt op een bijeenkomst van wetenschappers in Delft... Daar is een begin ge maakt met een wereldwijd onderzoek naar de klimaats veranderingen als gevolg van luchtverontreiniging. Het onderzoek zal door het waterloopkundig laborato rium van de Technische Ho geschool in Delft worden verricht. Vooral de uitstoot van CO-2 door verbranding van fossiele brandstof baart de wetenschap ernstige zorgen. Over 50 jaar zal die uitstoot zijn verdubbeld en wordt het gemiddeld 3 graden warmer. Daardoor zal de ijslaag van West-Antarctica binnen een eeuw helemaal gesmolten zijn. Optimistische weten schappers mikken overigens op 400 jaar. Hoe dan ook, de lage landen aan de Noordzee zullen op merkelijke veranderingen ondergaan. Vooral delen van Engeland, België, de hele Ne derlandse Noordzeekust en delen van West-Duitsland en Denemarken zullen ernstig te lijden krijgen van hogere waterstanden, aldus de on derzoekers van de Delftse TH. Lllllllllllimillll'»»'"»'"""1""""11""""1111111"111"111"1"1""11"111""111"1"11"111"11""1"111""1"111"11""1"11"""""1""""""""1""""""""""1"""""""11111"111111111"1111111"111 'andbrief bouw elastingvrij (Van onze redactie binnenland) WAALWIJK - Brabant- rijschoolhouders blijven proberen hun klanten ge- nakkelijk aan een rijbe- buiten Nederland te elpen. Deze keer is het de leurt aan rijschoolhouder jteiber uit Waalwijk, die Ijn klanten voor 3985 gul den een achtdaagse reis paar Florida aanbiedt en de daar vijfmaal een Ij-examen af te leggen. Volgens Reiber kunnen i deze Amerikaanse staat verkregen rijbewijzen ge makkelijk voor een Neder lands worden ingeruild. Een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat in Den Haag ontkent dat ove rigens. Reiber is met zijn idee gekomen, nadat de Eindhovense rijschoolhou der Korenman was begon nen met rijbewijs-reizen naar de Nederlandse Antil len. Kandidaten vertrekken 's zondags vanaf Schiphol naar Florida. Ze kunnen daar maandag dan nog rij lessen nemen. Dinsdag volgt het rij-examen. Zakt men, dan kan men in de rest van de week nog vier maal een nieuw examen afleg gen. Volgens Reiber is het niet zo moeilijk om in Flori da een rijbewijs te halen. „Maar je moet natuurlijk wel kunnen rijden", aldus de Waalwijkse rijschool houder. EERLEN - De produktie Jde fabrieken van Philips in ërlen en Roermond wordt ingekrompen. Dat ge urt via een werktijdver- "ting voor 800 man. werktijdverkorting geldt or één of twee dagen per iek en zal tot januari du- i. De kosten van de ingreep het concern vooralsnog |f dragen. &n 9 exclusief voor Nederland tJ*u ^n9ekend Iaa9 in prijs vederlicht en zeer elegant WP 'nf5 verschillende bewerkingen Van 1.735,-tot 3.995,- □at kan alléén BREDA Eindstraat14 Na ons de zonvloed dus (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU - Ais de Poolse premier Pinkowski niet voor vanavond naar de havenstad Gdansk komt, zal de vrije vakbond Solidariteit een algemene staking afkon digen. Na langdurig overleg besloot het bestuur van Soli dariteit vannacht om het eer der aan de Poolse premier gestelde ultimatum te hand haven. Eerder op de avond liet Lech Walesa weten, dat het ultimatum was uitgesteld tot donderdag. Pinkowski zelf zei pas over enkele dagen naar Gdansk te komen om te praten over de grieven van de arbeiders. Die zijn boos dat de rechter veranderingen heeft aangebracht in de sta tuten van Solidariteit. Op pagina 5: Lech Welasa voert een ongelijke strijd. (Van onze land) redactie buiten- LONDEN - De staking van het KLM-grondpersoneel op Heathrow bij Londen gaat door. Daarom zal de KLM vandaag slecht vier van de zeven vluchten op Londen kunnen uitvoeren. Van de zes dagelijkse NLM-vluchten vanaf Zes tienhoven zijn er voor woensdag vij f geschrapt. Wel zullen er twee vluchten wor den uitgevoerd op het Lon- dense vliegveld Gatwick. Sociale pandbrieven wor den door de centrale overheid (of door een fonds, beheerd door een stichting) uitgege ven als bewijs dat de houder een bepaald bedrag heeft be steed in de woningbouw. Daartegenover staat een gegarandeerde rente, die be lastingvrij is. Op die manier zouden niet alleen de beleg gers, maar ook particulieren kunnen worden gestimu leerd in de woningbouw te investeren. Dijkman: „Je zou het kun nen zien als een verkapte le ning door de overheid op de kapitaalmarkt. Het grote voordeel is, dat het geld ook in Nederland wordt besteed, want dat is een van de voor waarden". Een mogelijkheid is ook om het fonds gedeelte lijk te voeden met geld van institutionele beleggers zoals pensioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen. Het Kamerlid zegt het plan nog lang niet op alle details te hebben bestudeerd, maar is daar wel mee bezig. Na het gisteren gehouden overleg tussen de Kamer en staatsse cretaris Brokx (Volkshuis vesting) over de financiering van de woningbouw in de ko- mende jaren uitte het Ka merlid grote kritiek op het huidige beleid. „Brokx rea geert veel de laconiek op al lerlei suggesties die worden aangedragen om de bouw uit het slop te halen. De overheid moet zeker in de huidige si tuatie snel inspelen op aller lei creatieve ideeën en geen afwachtende houding aan nemen". Bont tegen prijzen Tot 30 dec. 1980 Van 895 - nu Van 550 - nu Wij gaan 1 januari 1981 verhuizen naar Eindstraat 20 Het D'66-Kamerlid Nypels richtte aan het adres van de partijen die een flinke uit breiding van de woningbouw wensen een ernstige waar schuwing. Een enorme brand verwoestte gisteren een gasdistributiestation bij Ingolstadt in West-Duitsland. Bijna zes uur lang sloegen de vlammen met een hoogte van honderd meter uit de installatie, die Beieren van Russisch aardgas voorziet. Aan de brand zou een explosie vooraf zijn gegaan. De politie sluit daarom sabotage niet uit. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De sociale partners hebben elkaar niets te bieden wat een nieuw overleg voor de arbeidsvoorwaarden voor volgend jaar kansvol zou maken. Zij houden vast aan eerder ingenomen standpunten. Vakbeweging en werkgevers kijken vol verwachting uit naar de brief, die minister Albeda (Sociale Zaken) hen over het vastgelopen overleg zal sturen. Los van de vraag of de loonmatiging er vrijwillig of door een loonmaatregel komt, willen de werkgevers met de vakbeweging tot een deelakkoord komen over de knelpunten op de arbeids markt en de werkgelegen heid op langere termijn. FNV-voorzitter Wim Kok zei gisteravond na afloop van de vergadering van de fede- ratieraad Van Veens „gesoe bat over een snelle loonmaat regel" moe te zijn. „Van Veen fungeert als een weerman netje. Van Veen laat zich on betuigd over het zichtbaar maken dat matiging effect heeft op de werkgelegen heid", aldus Kok. De federatieraad van de FNV vindt dat de laagstbe taalden er niet op achteruit mogen gaan, de inlevering van twee procent prijscom pensatie met een lastenver lichting en van een stukje vakantietoeslag mag niet doorgaan, de prijscompensa tie moet worden afgetopt (bij een „draaipunt" tussen 33.500 gulden tot 50.000 gulden) en llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft geen goed woord over voor het visserij beleid van minister Braks. Dat bleek gisteravond tij dens een vergadering van de vaste Kamercommissie voor Visserij over de begroting. Woordvoerders van de grote partijen namen elk een kwartier de tijd, om in nage noeg gelijkluidende betogen van het beleid van de minis ter geen spaan heel te laten. Klacht van zowel de oppo sitie- als de coalitiepartijen is, dat de Nederlandse be roepsvisserij door een vol strekt gebrek aan nationaal beleid voor honderd procent afhankelijk wordt van de EG, die in Brussel een voor Nederland allesbehalve gun stige politiek voert. Het re sultaat: met vangstquota en steunmaatregelen staat de Nederlandse visserij in de EG bijna onderaan. Daarnaast moet de minis ter hoognodig in eigen huis orde op zaken stellen, door duidelijker de plichten en rechten van sport- en be roepsvissers te omschrijven. Van de grote partijen liet geen enkele woordvoerder de vaak tot botsingen leidende competentiestrijd tussen be roeps- en sportvisser onbe sproken. In een eerste reactie op de kritiek aan zijn adres gaf Braks te kennen/lat ook hij nog steeds reikhalzend uit kijkt naar een werkelijk Europees visserijbeleid. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii de vakantietoeslag moet worden gemaximeerd bij een „draaipunt" tussen 50.000 tot 67.000 gulden en de aardgas prijsverhoging moet in twee fasen ingaan. Dat leidt zeker niet tot twee procent loonkostenmatiging, maar in vier jaar tijd is Ne derland qua loonkostenstij ging al achtergebleven bij de ontwikkelingen in het bui- tenland, aldus Kok. VLISSINGEN - Er komt voorlopig geen nieuwe sta king bij de scheepswerf De Schelde in Vlissingen. Het actiecomité en de Industrie bond FNV hebben het pro- duktiepersoneel bereid ge vonden gewoon aan het werk te blijven totdat de rechter uitspraak heeft gedaan in het geding dat de Industriebond tegen de directie van De Schelde gaat aanspannen. Deze week zal RSV een rapport over de functiever gelijking van vergelijkbaar personeel bij De Schelde en andere RSV-bedrijven in Rijnmond aan de vakbonden en de Schelde-directie over handigen. Direct na 1 januari 1981 zullen besprekingen be ginnen over de invoering van het gewijzigd systeem In De Stem van Zeeland meer nieuws over De Schelde en een Stern-commentaar. In open enveloppe, zonder postzegel, opsturen naar Dagblad De Stam, antwoordnummer 112, 4800 VB Breda l Belten kan ook: 076-236911 J De Zeeuws-Vlaamse Werkgroep Kernenergie laat opnieuw van zich horen. Nu naar aanleiding van plannen van Dow Chemical in Terneuzen om radio-actieve vloeistoffen te gaan gebruiken bij proeven. Via inspuiting ervan bij proefdieren wil men meer te weten komen over het effect van chemische stoffen op mens en omgeving. De werkgroep vindt, dat het toch al door kerncentrales omgeven Zeeuwsch-Vlaanderen hierdoor nog meer gevaar loopt om door radio-actieve stoffen besmet te worden. De werkgroep heeft daarom een bezwaarschrift ingediend. Sinds een drietal weken is er een duidelijke opleving merkbaar in de autohandel. Precieze verkoopcijfers zijn nog niet bekend maar de autohandelaren laten vrijwel allemaal optimistische geluiden horen. Ook de garages krijgen de laatste tijd weer meer werk. Bij diverse garagehouders in West-Brabant en Zeeland zijn de werkplaatsen voor de komende weken volgeboekt. Zie pagina 3. Het drama Noord-lerland sleept zich voort. Gevangen IRA-leden zijn nu in hongerstaking gegaan. Ze eisen erkenning als politieke gevangenen en wensen niet behandeld te worden als gewone misdadigers. Lees pagina 5. Wim Suurbier, weer even terug in het nationale betaalde voetbal,, wijt de terugval van het Nederlandse voetbal voor een belangrijk deel aan de instelling van de jonge spelers. „Wij hebben nog genoeg talent", zegt hij. „Die jonge gasten verbeelden zich echter teveelDeze generatie denkt niet: „Wat een geluk dat ik van mijn hobby mijn beroep heb kunnen maken". In de Gids vandaag een terugblik op de woelige eerste 25 jaren van Globe, het zuidelijke toneelgezelschap. Tegelijkertijd wordt de vraag opgeworpen of steden als Breda en Tilburg in de toekomst weer de portemonnee zullen trekken om Globe te steunen. Op pagina 2 van de Gids een kijkje in de wereld van de etiketten die eet- en drinkwaren (ont-)sieren. Tenslotte: de radio- en tv-programma's en de strips.

de Stem | 1980 | | pagina 1