usiedatum lijft november m KERSTKAARTEN rek Synode handhaaft leer over pil, abortus en euthanasie .IP158. Ernst: ..Minderheid wilde anders" Gijzelingsdebat verdaagd M Afghaanse leider klaagt Moskou aan Jubel niet aroot Zege van Salazar. AZ naar record FC Köln wint weer Werk-judo Niet meer meedoen Staaloverleg EG mislukt ST [ypotheken [ot 5 ton iftrekbaar HUUR of KOOP spuit zelf uw auto huur een-spuitcabine. ©J guens m tijd en mm vlhrrb eeh 6rij5 fffli/Oftj horeca groothandel centrum unister Ioor radio: 'KANTOREN SHOWRUIMTEN BREDA Militairen lopen over naar België NERTSBONTMANTELS Bredase bisschop tevreden over synode u belt wij komen UNESCO-CONFERENTIE IN OPSCHUDDING (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - Paus Johannes Paulus II heeft op de slotzitting van de algemene bisschoppensy node over huwelijk en gezin in Rome enkele punten van de traditionele kerkelijke huwe lijksleer dik onderstreept. Beroep maandag PAGINA T WEE BUITENLAND Wj Let toch stroomsi OP ffld opJe zet t hdttelddr1 ximum1 1 1 7/ T"1 politie, ANWB, minister? ran buitenlandse zaken®* vereldomroen en werd i? fiteund door de PTT, de de Spoorwegen, de WV's0 de ANVR, Voorts kunnen de Tour 1 France-reportages, die Wereldomroep deze zo" voor het eerst in nauwe s menwerking met de NOS-' dio heeft verzorgd, een 1 hebben gespeeld bij uitb'" ding van het aantal lu'sl? raars. Kalshoven 25 - Breda Industrieterrein De Krogten Telefoon 076-877250 DE STEM 'JVEDÏS^ ^en te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc, op pag. 2e Losse nummereM5. i/P- en CHU-jongeren over afhaken Arjos: (Van onze redactie binnenland) IdORDRECHT/UTRECHT - De KVP- en CHU-jon- Irenorganisaties houden onverkort vast aan 1 novem- L als fusiedatum van de christen-democratische jon- Lren tot het nieuwe CDJA (Christen-Democratisch tngeren Appèl). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll [Dat hebben de besturen In KVP- en CHU-jongeren jsteren meegedeeld in reac- i op het besluit zaterdag In de ARP-jongerenorga- lsatie Arjos zich niet op te Éffen. (Op het Arjoscongres in Itrecht bleken er vier stern- Jen te kort te zijn voor de Ireiste driekwart meerder- iid om de Arjos te kunnen [heffen. |De KVP- en CHU-jonge- Inbesturen hebben de Ar mleden uitgenodigd toch -i plaats in te nemen in het leuwe CDJA. |Het hoofdbestuur van de rjos is zaterdagavond al in trgadering gegaan om zich [beraden op de ontstane si- [atie. Besloten werd om met beide andere fusiepart- [ers te gaan praten over ver- waring van de huidige fede- [atieversamenwerking en nieuwe Arjosledenver- jadering uit te schrijven. iok wil het Arjosbestuur lachten aan de bezwaren te- [emoet te komen zonder zelf- andig voor te blijven be- aan. Vandaag komt het federa- Van onze redactie binnen- Knd) [HILVERSUM - De rege ling wil voor hypotheken tot lijf ton de aftrekbaarheid Van de belasting volledig landhaven. Minister Bee- perts van Blokland voegde laaraan zaterdag voor de ra tio toe, dat ook rekening zal noeten worden gehouden »et het feit dat woningen in let westen van het land veel puurder zijn in het algemeen. i De minister waarschuwde goor het „sprookje" dat de hypotheekrente niet aftrek- laar zal blijven in de toe- jjwmst. Mocht dit ooit het ge- jval worden, dan ligt een Overgangsregeling in elk ge- kal voor de hand, aldus Bee- laerts. nabij STATION 975 m2 nabij CENTRUM 275 m2 nabij NOORD 220 m2 Ook kunnen wij u inlichten over beleggingsprojecten koopllals - bouwplannen. Inl. J. Korteweg Kalfshoven 8. Breda Tel. 076-812759 na 18 00 - 656315 tiebestuur van de jongeren organisaties bijeen. KVP- en CHU-jongeren hebben zich al opgeheven. De Arjosmin- derheid, die de fusie tegen houdt, vindt het CDA te log en te weinig evangelisch-progressief. Solderijenkletser Weddeverlaging: (Van een onzer verslag gevers) OSSENDRECHT Soldaten van de leger plaats Ossendrecht gaan woensdagavond in een demonstratieve wandel tocht „overlopen" naar België. Uit protest tegen de dreigende verlaging van de wedde trekken de mi litairen omstreeks zeven uur bij Putte de grens over. Eenmaal op Belgi sche grondgebied gaat de groep per bus naar Antwerpen, waar een korte meeting op het Marktplein wordt ge houden. AMSTERDAM - Een 34-jarige Amsterdamse poli tieman is in de nacht van zaterdag op zondag ernstig gewond geraakt toen hij bui ten zijn diensttijd in burger in Amsterdam betrokken raakte bij een schietpartij en door negen kogels getroffen werd. van eigen farm altijd voordeliger u krijgt ook nog 300.- d 400.- najaarskortlng op iedere bontmantel Wij maken ook jassen op maat en model NERTSFARM BRASPENNINCX IJpelaarstraat 38, Breda Tel. 076-652285 (Van onze redactie buiten land) ROME - „Het is een goede synode geweest. Wel moet ik vaststellen dat de enorme rijkdom en variatie van het geen te berde is gebracht, niet helemaal zijn weerslag heeft gekregen in de teksten. Ver schillende leden van de syno de hebben daarop ook de vin ger gelegd tijdens de evalua tiezitting". Dit verklaarde bisschop H. Ernst van Breda na afloop van de algemene bcsschop- pensynode over huwelijk en gezin in Rome. 99J Kardinaal Willebrands zei dat getroffen te zijn geweest door het feit dat de synodeva ders zo goed de problemen bleken te kennen van de christelijke gezinnen. De hoofdzakelijk pastorale benadering van het proble men vond bisschop Ernst de rode draad op de synode. De Bredase bisschop maakte be kend dat een minderheid een nieuwe benadering had ge wild van de encycliek Huma- nae Vitae over kunstmatige geboortebeperking. Zijn eigen voorstel dat de Kerk zich zoals bij haar sociale leer terughoudend zou opstellen als het gaat om concrete toe passingen, is door de synode verworpen. De synode heeft wel de Afrikaanse bisschoppen ge steund in hun verlangen dat de kerk de Afrikaanse cul tuur inzake huwelijk en ge zin erkent. De synode heeft verder voorgesteld, aldus Ernst, de Oosterse katholieke praktijk inzake hertrouwen na echtscheiding diepgaand te onderzoeken met het oog op een nieuwe pastorale be nadering in het Westen. In de Oosterse kerk wordt het tweede huwelijk erkend als een menselijk, maar niet-sa- cramenteel huwelijk. De hertrouwden mogen er na een goede voorbereiding weer ten volle aan het kerke lijk leven deelnemen. Bisschop Ernst meende er goed aan te doen het overleg voor deze synode in ons land voort te zetten. llllllllllllllflIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIillllllllllllllllllllBlIllllllllllllllllllllllllIHHHHIIIHBlIHKIIIIIDIHlIHlIHHIlHH Geen wijziging in r.k. huwelijksleer Iraanse vrouwen luisteren naar het debat voordat de deuren werden gesloten. (Van onze redactie buiten land) TEHERAN - Het parle ment van Iran heeft giste ren het debat over het lot van de 53 Amerikaanse ge gijzelden verdaagd tot van daag. Volgens waarnemers in Teheran is het onwaar- schijnlijkndat vandaag een besluit zal worden geno men. Op 4 november is het een vol jaar geleden dat de Aer- mikanen door Iraanse stu denten in gijzeling werden genomen. Het debat begon in het openbaar, maar spoe dig gingen de deuren voor de publieke tribune dicht. Eind vorige week waren er berichten dat de gegijzel den spoedig zouden worden vrijgelaten. President Car ter heeft gewaarschuwd te gen voorbarig optimisme. mermans verfhandel Nw.Ginnekeristraat 27 tel. 076- 225305 A/eilingkade 7 tel. 711200 ooi VLISSINGEN- De 42-jari ge zeeloods M. van der Ende uit Terneuzen is zondagmor gen in het ziekenhuis in Vlis singen overleden aan de ge volgen van een val in het ijskoude water van de Wes- terschelde. Drie andere lood sen konen na behandeling naar huis. EXKLU SIEVE VOOR BEDRIJVEN mikro druk b.v. tuinzigtlaan 26 4814 je breda tel.076-133700 Iedere dag geopend. Hotel Restaurant De Swaen' De Lind47, Oisterwijk. 04242-9006. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BELGRADO (RTR, DPA) - Op de Unesco-conferentie in Belgrado heeft de leider van de Afghaanse delegatie voor flink wat opschudding gezorgd door onverwacht een feUe aanval te lanceren op de Sovjet-Unie vanwege haar optreden in Afghanistan. Akhtar Mohammed Paktiawal haal de tot stomme verbazing van de toeho orders ineens fel uit naar Moskou, dat hij ervan beschuldigde zijn land te on derdrukken en de Afghaanse bevol king te vervolgen. Hij zei onder meer: „Afghanistan is niet meer een vrij land. Het wordt geheel beheerst door onze Sovjet-vrienden". Volgens Paktiawal wordt de situatie in zijn land steeds slechter. „Afghanen doden Afghanen. De regering doodt Afghanen. Afghanen doden de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie dood Af ghanen. In het hele land is er een bur geroorlog aan de gang". De Afghwan verklaarde achteraf dat zijn uitval naar Moskou voortkwam uit een opwelling vanwege het feit dat een resolutie over de problemen rond de informatie over de wereld slechts ge waagde van een recht op communicatie voor regeringen en niet voor indivi duen. De Sovjet-afvaardiging naar de Unesco-conferentie bewaarde het stil zwijgen en keek strak voor zich uit toen Paktiawal uitviel. De Afghaan is later naar West-Duitsland gevlogen, waar hij po litiek asiel wil vragen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiilliiiiiliiiilliiiilliiiiliiiilliiillliiilliiiiiiiiiillilllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllliiiilliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiliiiiiiiiiiiiiiilliiill Deze leer mag niet beschouwd worden als een ideaal, dat nagestreefd moet worden, maar is het gebod van Christus. Gescheiden mensen die hertrouwd zijn voor de wet, mogen alleen de communie ontvangen indien ze zich permanent onthouden van geslachtsverkeer en nadat ze gebiecht hebben. Deze uitspraken kwamen als een verrassing, omdat ze onmiddellijk volgden op de aanbieding aan de paus van de 43 voorstellen, waarover de synode het eens was ge worden. Algemeen werd ver wacht dat de paus deze voor stellen in de komende maan den zou bestuderen en pas daarna een uitspraak zou doen. De tekst van de voorstellen werd niet bekend gemaakt. De paus deelde alleen mee dat het er 43 waren. Toch is het bekend geworden dat de synode de bestaande stand punten over de pil, de echt scheiding, euthanasie en abortus heeft bevestigd. De paus zei ook dat de sy node „de geldigheid en de ze kere waarheid van de in de encycliek „Humanae Vitae" neergelegde profetische boodschap heeft vernieuwd". Dat betekent dat de stand punten t.a.v. de pil, kunstma tige anti-conceptie, echt scheiding en abortus volledig worden gehandhaafd. De paus deed een beroep op de theolologen om de leer van de. Kerk zuiver over te brengen aan de gelovigen. De zielzor gers zullen ervoor moeten waken dat ze aan „de ver werkelijking van Gods plan" geen dubbele uitleg geven. Over de vrouw heeft de sy node volgens de paus „in geëigende en overtuigende bewoordingen met eerbied en dankbaarheid gespro ken". De maatschappij moet er echter op gericht zijn dat vrouwen niet om economi sche redenen worden ge dwongen buitenshuis te gaan werken. „Het is veeleer nodig dat het gezin behoorlijk kan leven, ook als de moeder zich geheel en uitsluitend aan het gezin wijdt". De synodebisschoppen hebben de toezegging gekre gen dat hun voorstellen zul len worden bestudeerd. In Rome is ook bekend ge worden dat de paus voortaan alleen bij hoge uitzondering priesters zal toestaan het ambt te verlaten. De Congre gatie voor de Geloofsleer heeft de bisschoppen dit schriftelijk laten weten. (Zie ook binnen- buitenland 3) 27 OKTOBER 1980 De jubel was in het kamp van het Bredase NAC niet groot. Ondanks de eerste zege van NAC in dit seizoen waren er vele negatieve kanttekeningen te plaatsen bij het vertoonde spel van de Bredanaars. Sportpagina 1. De uit Cuba gevluchte Amerikaan Alberto Salazar zegevierde in de marathon van New York. De Nederlander Gerard Nijboer viel na ongeveer 25 kilometer uit met pijn in de zij. Sportpagina 1. Het in de vaderlandse eredivisie schier onverslaanbare AZ '67 is op weg naar een record. Tien wedstrijden achtereen bleef de Alkmaarse formatie nu ongeslagen. Lukt dat komend, weekeinde weer dan wordt AZ in de record-boeken bijgeschreven. Sportpagina 2. Rinus Michels, de Nederlandse trainer, kan nu al bijna geen kwaad meer doen in Keulen. De plaatselijke FC versloeg namelijk in de Bundsliga Eintracht Frankfurt met 5-0 en dat was in jaren niet meer gebeurd. Sportpagina 3. Het Nederlands judo-team behaalde brons in het Europees kampioenschap. Maar fraai was het allemaal niet, zodat de kreet werkjudo in de komende maanden veel gehoord zat worden. Sportpagina 4. „Er is iets mis met een land als er miljoenen mensen rondlopen, die zichzelf als genieën beschouwen", zegt de Amerikaan Joseph Troise, de oprichter van de ,,Club for dull people". Zijn onlangs opgerichte club vindt weerklank bij mensen vanuit alle windstreken. Mensen, die niet langer mee willen doen met ik-moet-zonodig-meedoen Echte uitblazers dus, en daarom kunt u hier meer over lezen in Wim Koek zijn rubriek op Stem Pagina Twee. Het overleg in Luxemburg tussen de EG-ministers van economische zaken over sanering van de Europese staal industrie is mislukt. De Duitse Bondsrepubliek blijft namelijk bezwaar maken tegen de plannen van industriecommissaris Davignon. Aanstaande donderdag is er opnieuw in Luxemburg weer een ministerraad. i-

de Stem | 1980 | | pagina 1