Brengen goedbedoelende fanaten dus de Nieuwe Middeleeuwen? Hf Losse flodders i* DE STEM! i KETTINGROKER TEGEN HET ROKEN EVEN UITBLAZEN INGEDEKT TEGEN CRISIS Atoom< binnen! lijkt o[ PIEREN PAPTFR VOOR UW PEN Minister wil mSESSm- ZATERDAG 25 OKTOBER 1980 pagina 'PAGINA TWEE even piekeren Boodschappers Satan 7&TERPAG 25 OKTOBER Platteland DE BOER OP Democratie hoogwater Moeilijk: er Rijnreisjes gaan slecht Amendement: den HAAG - Het did jaande conflict in D'66 o^ 'e Plaatsing van nieu'J Ü1 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 120 nr. 19313 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem bv Directie Dr W A.J.M. Harkx Drs. J.H.M. Brader. Hoofdredacteur L Leijendekker. Kantoren Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55. Postadres: postbus 3229 4800 MB Breda. Telefoon 076-236911 (algemeen). Telex: 54176. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 41 4811 NN Tel. (alle afd.) 076-236326 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Bezorgklachten: ma. t/m vr. 8.15 tot 18.00 uur en za. van 8.15-17.00 uur 076-236888. Buiten deze uren 076-236911 Bergen op Zoom Zuivelstraat 26. 4611 PJ. Tel. (alle afd.) 01640-36850. Telex 78457. Kantooruren ma. t/m vr van 8 15-17.00 uur. Etten-Leur Markt 28, 4875 CE. Tel. (alle afd.) 01608-21550. Telex 54430 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17 00 uur. Goes Klokstraat 14661 IK. Tel. (alle afd.) 01100-28030. Telex 55215. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Hulst Steenstraat 14, 4561 AS. Tel. (alle afd 01140-13751. Telex 55203. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK. Tel. abonn en adv. 01620-54957. Tel. redactie 01620-51800. Telex 54408. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN. Tel. (alle afd.) 01650-37150. Telex 54459. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920. Telex 55033. Kantooruren ma. t/m vr. van 8 15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 5, 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen Prijzen: 15.51 per maand 46.20 per kwartaal 179 -per jaar Opgave van nieuwe abonnees bij elk kantoor en regionaal servicepunt. Bezorgklachten Tijdens kantooruren bij elk Stemkantoor. Uitsluitend buiten kantooruren: Brabant: zie onder Breda Stadskantoor. Midden-Zeeland 01100-14944 Zeeuwsch-Vlaanderen 01140-14498 Advertenties Telefonische opgaven Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236370/236572 Regionale informatie: alle kantoren. Rubriek Kleintjes": 076-236358/236538 Overlijdensberichten buiten kantooruren: Ma t/m vr. van 18.30-20.30 uur en zo van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911. Advertentiedebiteuren adm. 076-236227. Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda. Afsluittfjd adv.: 9.00 uur één dag voor plaatsing: maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda. Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911. Bankrelaties k Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Rabo-rek 101053738 Handelsregister 27420. Zeldzaam gebaar: Breznjev weigert een rokertje... Hopelijk heeft kettingroker Leonid Breznjev met de kinde ren van Moerdertje Rusland meer succes dan kettingroken- de vaders ten onzent met hun eigen kinderen. De Sovjet-lei der die al herhaaldelijk pogin gen, om zelf van zijn rookge woonten af te komen, heeft zien mislukken, heeft nu een om vangrijke anti-rookcampagne gelanceerd in de Sovjet-Unie. Net als hier waarschuwen de media in Rusland van tijd tot tijd tegen de gevaren van het ro ken. Russen zijn echter zeer stevige rokers en daarom heeft de Opperste Sovjet besloten' wat meer doelgericht te werk te gaan, desnoods daarbij in eigen vlees snijdend. Per decreet is de daarvoor in aanmerking komende instan ties opgedragen systematische voorlichting te geven over de gevaren van het roken om zo een geleidelijke terugdringing van het tabaksgebruik te be werkstelligen. Tegelijkertijd wil men het roken gaan verbieden in kantoren en bepaalde gebou wen. Ter compensatie wordt er gezorgd voor afzonderlijke rookkamers. Het zal de rokende Russen niet ontgaan zijn dat de handte kening van Breznjev zelf onder het decreet preikte, maar of dat helpt Het goede voorbeeld ontbreekt en het is Breznjev niet gegund dat te geven. Hij kan nog geen uur buiten zijn sigaret. Dat bleek vorig jaar in Wenen nog, tijdens de slotzitting van een topconferentie met presi dent Carter. Voor het tekenen van de slotverklaring vroeg de Rus aan Carter toestemming om te roken. Carter had nauwe lijks ja gezegd, of alle Russen in het vertrek staken gretig op... Horinzontaal en verticaal dienen dezelfde woorden te worden ingevuld. 1. handvat, 2. krijgsmacht, 3. bar, 4. opstandeling, 5. draaien, 6. erg, 7 werkelijk;. 8. mannetjesputter, 9. roem, 10. eetgerei, 11. keukenge- rei, 12. keukengerei, 13. hoge schoen, 14. oogvocht, 15. pa- pegaai. 'EUE QI 'UBEU; tl 'SJBBI 'El 'tod zï 'Plan "II 'adai '01 'uae '6 "8 'Pt»-1 'l '«q "9 'uajaii g 'jaqaj f '3js g 'jaSaj g 'jaaqs 'i iSuissojdo Tegenwoordig bekruipt me af en toe het gevoel dat we op de drempel van de Nieuwe Middeleeuwen staan. De alterna tieve geneeskunde - tot voor kort nog gewoon kwakzalverij genoemd - is onbedwingbaar in opmars. Zo is er ook een oplevende belangstelling voor wat in modern jargon „oral history" wordt genoemd, geschiedenis bij mondelinge over levering. En dit nadat generaties van historici zijn bezig geweest met het rechtzetten van overgele verde „feiten" die menigmaal tot de meest rampzalige conclu sies hebben geleid bij degenen die ze rotsvast geloofden omdat hele ketens van dorpsvertellers het zelf hadden gezegd. Bedenkelijk is ook een zwel lende ondertoon in de discussie over de moderne gezondheids zorg. Loont het wel de moeite bepaalde mensen van de dood te redden of bepaalde ziekten te bestrijden? Ik geloof best dat het met de gezondheidszorg hier en daar uit de hand gelopen is, maar als ik zie dat een overigens nogal slaapverwekkend blad als DE TIJD zich de vraag stelt of het feit, dat het redden van het leven van een vrouw met baar moederhalskanker tienmaal zo veel kost als het genezen van een patiënt die aan darmkanker lijdt, consequenties moet heb ben, dan schrik ik klaarwakker. Dit gaat verdacht veel lijken op het aan de orde stellen van het economisch of maatschap pelijk nut van bepaalde zieken. Troy Roberts uit Chester, S.-Carollna, heeft dit jaar al 62 wormen opgegeten, één voor elk punt waarmee het honkbalteam van zijn school zijn tegenstanders versloeg. Het begon als een grap, maar Troy kan er vanwege een soort bijgeloof niet meer van af. HIJ had niet gedacht - en gehoopt - dat hij dit Jaar zoveel wormen zou moeten eten, want in 1979 wonnen de „Cyclones" van zijn High School maar twee wedstrij den. Dit Jaar, helaas voor Troy, al vier van de zeven. Kwalijke gevolgen onder vindt Troy niet van het eten van wormen, maar ze smaken naar niks, koordjes die door zand gehaald zijn". Dat heeft niets te maken met laat-kapitalisme met een op de tocht staande welzijnsstaat en zelfs niet met een misdadige visie op de mens, zoals die waartoe het nationaal-socialis- me destijds ontspoorde. Het komt mij voor dat het eerder een moderne variant is op de oerou de drang van de mens om zich te ontdoen van de zieke, ge brekkige, onnuttig geworden medemens; een drang waaraan voor het laatst openlijk werd toegegeven in West-Europa al thans tijdens de middeleeuwen, toen pest- en pokkenlijders zonder pardon buiten de stads muren werden gezet. Nog is het niet zover dat on heilsboodschappers worden ge stenigd en gelyncht degenen wie de boodschap niet bevalt. Maar wie het verbalu geweld hoort dqt wordt uitgestort over dugenen die te natie moeten meedelen dat hut feest voorbij is; dat het zonder kernenergie misschien ook tot- •grote problemen komt en dat we niet van de ene dag op de antere in Amsterdam een huis kunnen bouwen voor elke jongere die zich daaruit van de provincie be lieft te vestigen, wie dat allemaal aanhoort, gaat onvermijdelijk denken aan de middeleeuwers die zulke boodschappers ge woon doodknuppelden. Het meest verontrustende te ken van de naderende Nieuwe Middeleeuwen evenwel is de we- deropkomst van het fanatisme, waaraan Rudy Kousbroek in de NRC van afgelopen woensdag een behartenswaardige be schouwing wijdde, naar aanlei ding van de „Dodewaard moet dicht"-beweging. „Het fanatisme zit in de lift en niet alleen in Perzië", constateert hij. „Er is in de jongerenwereld een soort geloof ontstaan", zegt Kousbroek, „dat wie een goed geweten heeft automatisch bo ven de wet is verheven". Over de kernenergie valt met de activisten niet meer te praten want de kerncentrale is het huis van Satan. „Het is een religie geworden, een kruistocht tegen het kwaad", schrijft Kousbroek en gaat dan verder: „Daaruit is ook die opvallende onverschil ligheid verklaarbaar, die zulke actievoerders aan de dag leg gen tegenover de vraag of wat zij doen wel democratisch is, of wetten overtreedt. In hun visie is dat niet relevant. Het is immers een kwestie van het goede te gen het kwaad. Wat gedaan wordt om het kwaad te verdel gen en het goede te doen zege vieren is per definitie goed". Het doel heiligt dus de middeien. Alle middelen! En er zijn steeds meer mensen die vinden dat ze daarvan gebruik mogen en moeten maken. Niet alleen in Nederland, maar overal in Euro pa en ook daarbuiten. „Er waart een kip zonder kop door Euro pa", zegt Kousbroek. Een wellicht te verwachten, maar daarom niet minder op merkelijk bijverschijnsel is de groeiende weerstand tegen de wetenschap. In de laboratoria schijnen de Satansknechten te huizen die de duivelse middelen bedenken waaraan bomen ster ven, waarvan wij kanker krijgen en die het hebben gemunt op het milieu in het algemeen. Kousbroek citeert de Ameri kaanse Nobelprijswinnaar V. Fitch die constateert dat de voorwaarden voor wetenschap pelijk onderzoek overal in de wereld slechter zijn geworden. Eenenzestig geleerden en filo sofen van internationale reputa- tie gaven kort geleden een ver klaring uit waarin werd gewaar schuwd „dat intellectuele vrij heid, mensenrechten en weten schappelijke vooruitgang be dreigd worden door de weder opleving van dogmatische, autoritaire religies". Dat het blinde geloof in „de vooruitgang" van de jaren na de Grote Depressie ook een misleidende religie was, is ons inmiddels gebleken, maar of dat inzicht hu moet leiden tot een resoluut rechtsomkeert naar de duisternis van het fetisjisme en de met onbespoten eikeloof versierde Nieuwe Goden is toch de vraag dunkt mij. *Lc, r. - - -rm- V* Nm. V' w A, "or*? vt XW». t s Alk ï»v BSPte ,4 De eigenaar van deze stapels hout heeft zich ingedekt tegen een gelijktijdig optreden van een strenge winter en een oliecrisis. Zijn schoorsteentje zat wei Diijven roken. De foto werd genomen in het Noordzwitserse dorp Lengwii. Geachte Mevrouw, i Geen wonder dat u ondanks uw MULO-A diploma wat 7 5 moeite heeft met het rijmpje over de Lettuce, beetroot, s omelette, ice-cream and wine. Het is een zogenaamd EE homofonenrijmpje en in rad Engels, door Engelsen gesproken, is er geen verschil te horen tussen deze regel s en de volgende- „Let us be true, Tom, let's I scream and §j whine". De regels zijn opgebouwd uit zogeheten homo- fonen, d.w.z. woorden met gelijke uitspraak ondanks EE andere spelling en betekenis. U ziet het 't beste aan de EE woorden „ivine" en „whine" het Engels voor zaniken, EE janken en jengelen. Duidelijk is ook: I scream en I ice-cream, door de reclamejongens al lang verknutseld EE tot: I scream for an ice-cream. Het was echter niet uw §jj E Engelse vriendin die de regels hierboven bedacht, maar EE ene meneer James Michie, die er een eervolle vermelding s S mee behaalde in The New Stateman van 20-8-1976. EE EE Vertaalbaar is het helaas niet, maar dat geldt omgekeerd E EE ook voor bijv. Als een of andre moesse momper EE in uw voortuin staat te struilen EE zet daarop dan fluks een domper EE EE door hem mals een peer te muilen. EE Uw tweede moeilijkheid lijkt me veroorzaakt door een verschrijving. „Hij leefde als buiteling in 't ballenland" jj| komt mij voor als een verschrijving van: Hij leeft als banneling in het buitenland. illMWMIIIIIIIIIimmflllllllllllllllllll!IIIIIMIIIil>lllllllllllillllllllllllllllll>llllllllHIIIII""lil= Landbouworganisaties hebben zich vanouds inten sief beziggehouden met de culturele ontwikkeling van het platteland en de platte landsbevolking. Dat was na tuurlijk vooral vroeger een vrij logische zaak omdat praktisch de gehele bevol king direct of indirect z'n be staan vond in de landbouw en omdat er verder domweg niets was. De inspanningen van de landbouworganisa ties lagen vooral op het vlak van onderwijs en voorlich ting: vrij wel in elk dorp werd wel een school gesticht en/of werd het geven van cursus sen gestimuleerd. Door de la tere, vooral na-oorlogse ont wikkelingen is er van die oorspronkelijke taakstelling v.an de landbouworganisa ties veel „ingeleverd" aan an dere diensten en instellingen maar er is ook veel gebleven: nog steeds besturen land bouworganisaties een groot aantal plattelandsscholen voor lager, middelbaar- en hoger beroepsonderwijs. Daarnaast worden er voor de agrarische bevolking - maar niet alleen voor hen - nog zeer veel cursussen gegeven en lezingen gehouden op maatschappelijk terrein. Maar de basis is onmisken baar smaller geworden waardoor de landbouworga nisaties hun karakter van brede plattelandsorganisatie min of meer verloren hebben en dat is bepaald jammer, door Jan Oggel niet in de laatste plaats voor het platteland. Gelukkig hebben de landbouworgani saties niet verzuimd organi saties „af te scheiden" die zich wel breeduit met het platteland bezig houden n.l. de plattelandsvrouwen- en plattelandsj ongerenorganisa ties die nadrukkelijk voor iedere plattelander open staan. En blijkbaar voorzien ze in een behoefte: de gouden Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen (het jubi leum werd onlangs op de Fle- vohof gevierd) telt ruim 80.000 leden waaronder zo'n 20.000 boerinnen. Samen met de 2 confessionele platte landsvrouwenorganisaties vormen zij veruit de meestal massale vrouwenbeweging in Nederland. Deze moderne vrouwenorganisaties onder houden met de landbouwor ganisaties nog steeds nauwe kontakten. Meestal lopen die kontakten via de agrarische commissies van de vrouwen organisaties. De vrouwen zijn meestal dermate actief dat de-mannen er letterlijk en figuurlijk niet meer omheen kunnen. In de ene na de ande re landbouworganisatie ziet men de vrouwen dan ook hun intrede doen in de besturen. Aanvankelijk als „advi seurs" maar nu de vrouwen steeds meer zelfstandig lid worden van de landbouwor ganisatie ook als bestuurslid. Eenzelfde verhaal gaat op voor de plattelandsjongeren organisaties. Door de in breng van de vrouwen en de jongeren wordt de basis van de landbouworganisaties weer verbreed: het karakter van de plattelandsorganisa tie wordt weer herkenbaar maar nu op moderne leest geschoeid. Een en ander lijkt mij voor het platteland een gunstige ontwikkeling die zeker niet moet worden afge remd. Verder op deze weg doorgaan zou kunnen bete keken dat er (weer) een brede plattelandsorganisatie gaat onstaan waar boeren, bur gers en buitenlui zich thuis kunnen voelen. -LEZERS REAGEREN OP DE STEM/REGIONAAL DODEWAARD - Democratie - Vrije meningsuiting: wie zou de democratie nu eigen lijk in gevaar brengen? De mensen die op 18 en 19 okto ber demonstreerden tegen een opgedrongen kernener giebeleid, of de ministers die de vrije meningsuiting wil len belemmeren Kernener gie op zich houdt al een ern stig gevaar in voor de demo cratie, i.v.m. de noodzakelij ke bewaking. De vrije me ningsuiting expliciet belet ten in leger en politiemacht is een der meest belangrijke aanvallen op het democra tisch bestelJuist een zelf denkende militair of politie man is een garantie voor de democratie Kuitaart Luk Brusselaars Naschrift: Bedoelde ministe riële brief richt zich niet te gen meningsuiting, maar ex pliciet èn impliciet tegen ge deeltelijke dienstweigering. Tou uitz (Van onze sociaal-ecc DEN HAAG - Vakbej zijn sterk verdeeld ovej gen, die minister Albe< stellen aan uitzendburl Dit blijkt uit een ontwer van de Arbeid, dat het ai[ bewindsman ingediende werp-advies wordt dinsdal stichting vastgesteld. De werkgevers zijn tegen hardere eisen aan uitzendbu reaus, omdat zo'n aanpak veel bedrijven kan duperen. Uitzendkrachten bieden de bedrijven de broodnodige flexibiliteit en vormen ook vaak de enige oplossing voor de ernstige problemen op de arbeidsmarkt", aldus de werkgevers. De vakbewe ging is eigenlijk niet zo ge lukkig met het uitzendwezen. Volgens de vakcentrales komt het voor dat uitzend krachten vaste arbeidsplaat- I sen bezetten. Zij zijn voor een strengere aanpak van de uit zendbureaus. Minister Albeda wil ver- linderen dat uitzendkrach ten na een korte onderbre- king weer bij hetzelfde be- Irijf gaan werken. Daartoe denkt de bewindsman de on derbrekingsperiode te ver- engen tot een evenlange pe riode dat de uitzendkracht! aij dat bedrijf heeft gewerkt. De bewindsman wil ook del verlengingstermijn van drie| naanden dat uitzendkrach- (Van onze redactie binnenland) ARNHEMMet de pas sagiersvaart op de Rijn en op de andere grote ri vieren in ons land gaat het slecht. Er is sprake van overcapaciteit aan schepen en bedden, dat meent directeur C. Ketel van de gelijknamige re derij in Zutphen, die de ze week zijn faillisse ment heeft aangevraagd. Ketel had twee passa- giersboten in de vaart. Volgens Ketel heeft zijn faillissement niets te maken met het gehouden onderzoek naar de vei ligheid van de Rijnbo ten, uit welk onderzoek Ketel niet best te voor schijn is gekomen. Het faillissement van Ketel maakt 12 mensen brode loos. Waterhoogten van dagmorgen meegedeeld! de rijkswaterstaat: Konst 332 onv., Rheinfelden 256' 5, Maxau 495 onv., Plod gen 151 min 2, Mannheiit min 13, Steinbach 139 Mainz 321 min 14, Binger min 9, Kaub 229 min 12,1 308 plus 28, Koblenz 242 nil Keulen 317 min 19, Rul 383 min 9, Lobith 997 plu Pannerdense Kop 962 plu Nijmegen 788 plus 18, IJ; kop 875 plus 11, Eefde IJ 399 plus 13, Deventer 2% linnèiüand) 11, Kater veer/ Spoolder 42 plus 10, Borgharen plus 63, Belfeld 1120 plu Grave beneden de Sluis min 4. (Van onze redactie De minste waterdiep^,^^^n/e ^^ketten ltnAndrfeSeterS: Ukst kunnenridT. St. Andries 390. ftvel defensiespecialist Brii Torst en andere D'66-fracj 4en in de kamer als q rdere opponenten vinde Morgen, zondag 26 okt Bergen op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingen 3.05 Wemeldinge 5.02 4.46-1 4.25-1 3.27- Maandag, 27 okt. Bergen op Zoom 5.28-; Hansweert 5.09-; Terneuzen 4.12-; Vlissingen******** 3.47-: Wemeldinge 5.43-1 In het amendement dat iet congres zal worden vo Te'egd, staat dat „D'6_ nening is dat de plaats Jan nieuwe kernrakkettei fe huidige omstandighej llet aanvaard kan word "naar dat een heroverweg! ran deze afwijzing moet] Vsten op de resultaten 7? onderhandelingen tus ,f-"9 en Warschaupact eitelijke stappen in r -

de Stem | 1980 | | pagina 2