•4» Duisenberg directeur Ned. Bank Rechtbank wijzigt statuten van vrije vakband RIJ-EXAMEN DUURDER 1 Zijlstra blijft nog Ministerie: in 81 tenminste 19.000 banen minder „Lessen in liefde": laatste grote produktie? Polen: Een vreugdeloos weerzien Elke zaterdag: rubriek Wonen Tien mille beloning voor goed idee Jan Raas: „Enveloppe was dunner" Conflict patient in onderzoek Nederlan( n boek vol en meubelej SFB schaft vakantie bonnen af POOLSE ARBEIDERS VERONTWAARDIGD Personeel stelt directie De Schelde ultimatum OOK VOOR ÜW 7IFKTEKOSTE1NVERZEKERING Meubelfabriek plaatsje. Dit tot in lengte van en staan. Negatief pje koffie y. een eiken hoek - smaakt. alle toonzalen Meubelfabriek wijk ligt het gro oonboek klaar, n de hele koliek! ur is afgebeeld, het gratis mee, nderen bij u thu oe sfeervol onze n zijn. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - De komende vij f j aar blij f t de louw verder afkalven. Volgens de meest opti- nistische berekening van het ministerie van Volkshuisvesting verliest de bouw dit jaar 1.000 arbeidsplaatsen en volgend jaar nog =ens 19.000. WERELDMISSIE- MAAND1980 GIRO 1566 WERELDMISSIEDAG OEN HAAG Helikopters Sovjet-Unie bestoken kamp in Pakistan Andriessen Amoniak ontsnapt: twee man bedwelmd BONTMANTELS ZATERDAG 25 OKTOBER 1980 BINNENLAND ■D1STMM VANZEELAND Willemstraat 13 tel.:076-22 2121 ?!?.ndaal Markt 5 tel, 01650-3 56 66 Bergen op Zoom Stationsstraat 8 tel 01640-4 1900 verzekpriogen BS.STEM 'JITED® (antoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2 Losse nummers 0,65. ^^i^HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiinimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH (Van onze redactie binnenland) RIJSWIJK - De rij-examens worden met ingang van 1 november duurder. Voor een volledig examen voor een personenau to (categorie BE) zal dan 64 gulden moeten worden betaald. Dat is nu nog 61,50. Een praktisch herexamen personenau to's gaat zestig gulden kosten, een verho ging van 2,25 gulden. Ook de inschrijfgel den voor een volledig examen categorie A (motoren) en CE/DE (vrachtwagens en autobussen) worden verhoofd en wel tot zestig gulden, eveneens een verhoging van 2,25 gulden. Een praktisch herexamen ca tegorie A en CE/DE kost na 1 november 48,50 gulden (is nu 46,50). Een theoretisch herexamen zal voor alle categorieën 37,25 gaan kosten (is nu 35,75 gulden). Tenslotte wordt de prijs voor het formu lier ter verkrijging van een geneeskundi ge verklaring per 1 januari 1981 5,50. En dat betekent een verhoging van een kwartje. ^gllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllliuilllllllllllllllimilllllllllllllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr (Van onze weerkundig medewerker) DE BILT - In betekenis afnemende en langzaam wegtrekkende hogedruk- gebieden zorgen dit week eind voor een korte verbe tering. Een zwak frontje met depressies boven Zuid-Scandinavië trekt vanaf de Noordzee naar het zuidoosten en zorgt van daag voor wat lichte regen of een buitje. De activiteit wordt echter steeds gerin ger. Van het westen uit stijgt de luchtdruk en zorgt vooral morgen vooreen re delijke mooie dag. De wind draait vandaag naar noordwest tot noord en is matig, morgen afnemend tot zwak. De middagtem- peratuur wordt ongeveer elf graden. Deze verbete ring lijkt van korte duur. Souw zakt nog meer in Deze getallen hebben enkel letrekking op de bouw- en ïstallatieondernemingen en liet op de bedrijven die ma- malen leveren. Door het uitstralingseffect" zullen eens duizenden banen regvallen. De raming is nog aan de, age kant, omdat volgens de isteren gepubliceerde ouwprognoses 80-85 van de ïgering de arbeidsprodukti- iteit vrijwel zeker zal stij- en: Alleen de beste metse- s en timmerlieden hou- en werk en kunnen dat 'erk met minder mensen af. lok het streven naar kosten- esparing en versobering an bouwontwerpen zal 'erkgelegenheid kosten, lijft de vrije sector stagne en dan moet de minder ar- eidskosten vergende subsi- ie-sector de klappen opvan- i. Ook dat betekent ontsla- Hoewei de malaise zich olgens de bouwprognose ge- jkmatig over het hele land erdeelt, zal de bouwproduk- ie in 81 in het zuiden en osten van het land met 10 tot 2 procent teruglopen, tegen sen daling van vier procent n het westen. Met name de erugval in de nieuwbouw an (koop)woningen zal in de egio's buiten de Randstad ijn geconcentreerd. Het mi- listerie verwacht overigens il over dit jaar een negatief leeld in produktie in het zui len en oosten van Nederland, n tegenstelling tot het wes- en en het noorden, waar de ralans dit jaar nog positief lit zal vallen. (ADVERTENTIE) In 1979 vonden in de bouw nog 408.000 mensen werk. Wanneer er geen tegenval lers zijn zal dat aantal in 1985 zijn afgenomen tot 363.000. Het ministerie geeft een overzicht van de verwachte ontwikkeling per regio. Daaruit blijkt, dat alleen in de woningbouw de werkgele genheid in de drie zuidelijk provincies zal dalen van 36.800 vorig jaar via 34.600 dit jaar tot 30.200 in 81. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/WOERDE N - Het Sociaal Fonds Bouw nijverheid (SFB) stopt eind volgend jaar met zijn vakan- tiebonnensysteem, dat bijna 50 jaar van kracht was, maar dat de laatste jaren tot steeds meer en grotere fraudes leid de. Het SFB wil de uitgifte van deze bonnen vervangen door overschrijving van alle loon- betalingen voor de gehele bouwsector via de giro. In plaats van aan toonder (zoals nu bij de bonnen) zullen de uitkeringen dan op naam worden gesteld. Op dit mo ment draaien de persen koortsachtig voor de aan maak van nieuwe vakantie bonnen ter vervanging van de valse, die sinds enkele we ken in omloop zijn. Het SFB verwacht dat eind november het gehele zegelpakket (200 waarden) vernieuwd is. (zie ook pagina 6) Lech Walesa, stakingsleider in Gdansk, en Tadeusz Mazo- wiecki, een van de experts van de vrije vakbond: In beroep tegen de uitspraak. J hoorde deze maand over (erken in de Derde Wereld. J las dat zij al hun scholen, linieken en parochiecentra liet open zouden kunnen jouden, wanneer zij inancieel helemaal op ■ichzelf waren aangewezen. 1 dacht hen te kunnen 'elpen Veel dank als U dat al lebt gedaan. Dank ook als u k dit weekend nog werk van haakt. /oor een hand vol lemoediging en hulp. Publicatie Nationaal Missiebureau PMW Postbus 93140 - Den Haaq 'nm nAil Poolse arbeiders reageerden verontwaardigd op het nieuws dat de rechter eigenhandig had ingegrepen in de statuten van de eerste vrije vakbond in Polen. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU - De spanning en verontwaardiging onder de Poolse arbeiders is gisteren sterk gestegen nu de rechtbank in Warschau vrijdag eigener beweging enkele veranderingen heeft aangebracht in de statuten van de onafhankelijke vakbond „Solidariteit", alvorens de statuten van de bond goed te keuren. Rechter Koscielniak voegde een clausule n waarin de leidende rol van de communistische partij werd erkend en veranderde de stakingsbepaling. Vakbondsleider Lech Wa lesa, die in de zomer de sta kingen in Gdansk leidde aan het einde waarvan oprich ting van vrije vakbonden werd afgedwongen, liet we ten daar niet tevreden mee te zijn. „Dat is niet wat we ge wild hebben". De vrije vak bond heeft aangekondigd in beroep te gaan tegen de uit spraak van de rechter. Tijdens de hoorzitting voor de rechtbank had Walesa er de nadruk op gelegd dat zijn bond niet-politiek is en dat ook wil blijven. „Wij willen geen partij zijn en we willen de leidende rol van de partij in het land niet ontkennen". Maar de bond verzet zich te gen opneming in de statuten, want dat „zou betekenen dat de partij ook een leidende rol heeft in de bonden", aldus Walesa. „Solidariteit" heeft juist de afgelopen weken een harde strijd gevoerd met de Poolse autoriteiten om de rol van de communistische partij in Po len buiten de statuten te hou den. Er werd begin deze week een compromis gesloten. Dat compromis hield in dat er een apart aanhangsel aan de sta tuten van de vrije vakbond zou worden toegevoegd waarin de leidende rol van de partij werd erkend. De rechter in Warschau bepaalde gisteren echter dat dat aanhangsel in de statuten moest worden opgenomen. ISLAMABAD (AFP) - Zes gevechtshelikopters van Russische makelij hebben gistermiddag een Afghaans vluchtelingenkamp in Pakis tan met mitrailleurs bescho ten. Dit is uit officiële bron in de Pakistaanse hoofdstad Isla mabad vernomen. Over eventuele slachtoffers is niets bekend. Het betreft de derde aanval op Pakistaans grondgebied door helikop ters uit Afghanistan sedert 26 september, maar het is de eerste keer dat een vluchte lingenkamp is aangevallen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Dr. Wim Duisenberg (45) wordt per 1 mei van het volgend jaar di recteur van de Nederland- sche Bank. De functie van president, waarvoor hij de belangrijkste kandidaat is, is dan nog niet voor hem vrij. De huidige president sinds 1967, dr. Jelle Zijlstra, wordt eveneens per 1 mei 1981, her benoemd. Hij begint dan aan zijn der de ambtstermijn. De ver wachting is dat dr. Zijlstra echter de volle termijn van zeven jaar niet zal uitdienen en over enige tijd zijn functie zal willen overdragen aan Duisenberg. Dr. Duisenberg was van mei 1973 tot eind 1977 minis ter van Financiën in het ka binet-Den Uyl. In 1978 werd hijna een kort lidmaatschap van de Tweede Kamer, plaatsvervangend voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank. Mr. Frans Andriessen (51) wordt de nieuwe Nederland se commissaris in de Europe se Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschappen. Het kabinet heeft daartoe gisteren beslo ten en „Andriessen opgedra gen een belangrijke post in de commissie te claimen," aldus premier Van Agt. De minister-president hield desgevraagd vol dat Nederland nog kans maakt op de bezetting van de land- bouwportefeuille. Dit on danks het feit dat zowel de Deense regering als de toe komstige voorzitter van de nieuwe commissie, de Lu xemburger Thorn, hebben meegedeeld dat de huidige Deense commissaris Gunde- lach op die post wil blijven. Mr. Andriessen trad in fe bruari wegens een conflict bimmbot kabinet over het te voeren financieel-econo- misch beleid af als minister van Financiën. Hij sollici teerde zeer kort daarna zelf naar de Brusselse baan, die in feite al was toegezegd aan zijn opvolger op Financiën, Van der Stee. CUYK (ANP) - Bij de vlees- warenfabriek Homburg in Cuyk is gisteren een amo- niakleiding gesprongen, waardoor twee werknemers werden bedwelmd. Zij zijn opgenomen in het Radboud-ziekenhuis in Nij megen. Het 500 man tellende produktiepersoneel werd voor de rest van de dag naar huis gestuurd. De schade aan de vleeswarenproduktie bleef beperkt, maar de be drijfsschade bedraagt min stens anderhalve ton. (Van onze redactie binnenland) VLISSINGEN - Het pro duktiepersoneel bij de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen heeft de directie van het bedrijf gistermiddag een ultimatum gesteld. Voormalig stakings leider H. Sepers heeft de di recteur van het bedrijf, J. Smit, tijdens een kort ge sprek gistermiddag tot maandagmorgen tien uur de tijd gegeven duidelijkheid te scheppen met betrekking tot de uitvoering van het op 1 oktober bereikte „Schelde- -akkoord". Daarin werd aan de men sen in de loon groepen twee tot en met zes een voorschot toegezegd van 40 gulden per maand, vooruitlopend op een nieuw functieclassificatie systeem. Over de uitvoering van dit punt in de overeen komst en over het terugbeta len van een voorschot aan de stakers van 130 gulden, be staat nog steeds grote ondui delijkheid. Vrijdagmiddag werden de bijeengekomen produktiewerkers op het ter rein van De Schelde in Vlis singen toegesproken door Se pers. Hij riep de mensen op zich maandagmorgen om tien uur te verzamelen in het Schelde-kwartier in Vlissin gen. Daar zal de FNV ook duidelijk moeten stellen of zij zich moreel en financieel achter nieuwe stakingsacties zal stellen. Gebeurt dat niet dan is het uitbreken van een wilde staking niet uitgeslo ten, aldus Sepers. Tijdens het onderhoud met actieleider Sepers en enkele werknemers van het bedrijf met directeur Smit van de Schelde zei Smit geen mede delingen te kunnen doen. Hij zei met handen en voeten ge bonden te zijn. (ADVERTENTIE), Grote sortering in de betere kwaliteit Diverse modellen Pelterljenhuis VERMEULEN Donderdag koopavond Speciaalzaak (ook naar maat) eigen atelier Vismarktstraat 17-19 - Breda - (maandagmiddag geopend) Zondagavond is de eerste aflevering op de tv te zien van de dure monsterproduktieLessen in Liefde". Nu de bezuinigingsmessen ook in Hilversum gaan hakken, zou het voorlopig wel eens de laatste groot opgezette Nederlandse serie kunnen zijn. Nieuwe boeken van Hubert Lampo, Jos Vandeloo en Graham Greene worden besproken op de tweede Gids-pagina. Alles is zwart, grauw en verdrietig. Gerard van Herpen zag een vreugdeloos Polen weer, dat angstig de crisis probeert meester te worden. Vast onderdeel van De Stern-Gids op zaterdag is vanaf vandaag de nieuwe rubriek WONEN. Daarin allerlei zaken die met het wonen te maken hebben. Tien mille beloning wacht degene die bj het ziekenfonds OAZ een steengoed en praktisch uitvoerbaar idee inlevert om de kosten in de gezondheidszorg te besparen. Maar ook degene die een minder doorslaggevend idee aandraagt kan rekenen op een beloning. Zie pagina 3. Jan Raas laat de fiets voorlopig in de schuur staan. De ex-wereldkampioen wil rust, maar op onze extra sportpagina kijkt hij toch nog eens terug op het succesvolle afgelopen seizoen. Toch: Toen ik die regenboogtrui kwijtraakte deed me dat niet zoveel. Ik ontdekte alleen dat de enveloppe na de 'koersen voor mij wat dunner geworden was. Daarom ga ik toch nog eens proberen dat truike te pakken". Een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van diverse artsenverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, gaat onderzoeken op welke wijze bemiddeld kan worden bij conflicten tussen patiënt en arts. Er wordt door de artsen nog bekeken of bij de conflictbemiddeling ook vertegenwoordigers van patiënten betrokken moeten worden. De commissie vond ,,publikaties in kranten zeer voorbarig en met geschikt om erover in openbare discussie te treden U leest er desondanks in deze krant meer over. V

de Stem | 1980 | | pagina 1