■0 len inden COMMISSIE WIL STUDIE NAAR BEMIDDELING km/v) Eis van vier jaar voor overval op taxichauffeur HULST BLIJFT DOKKUM DE BAAS IN STEDENSPEL Nederland krijgt splijtstof zonder contract terug [voor Hulst LEAO-school Groepscommandant rechercheteam nam. afscheid E STEM Werktijdverkorting bij Broomchemie Terneuzen I Tel. 03440-14848 ïaak een EXTRA [eclame met een KLEINTJE -h iet helpt ZATERDAG 25 OKTOBER 1980 PAGiNA ZttLAND 1 CD A-er Jonkers naar Terneuzen hsk. m Premie-A woningen in Heinkenszand VAN ZEELAND HET WEER: Eerst opklaringen, later kans op regen. Middag tempera tuur ongeveer 12 graden. Maandag iets hogere temperatuur. Krachtige wind uit west tot zuidwest. eschikbaar; schikbaar. Incentrum, heeft Beling met 6 bedden. I. voor bejaarden- pnt U zich wenden tot dhr. G.J. ten Brinke. I MIDDELBURG - Als de Nederlandse regering terug- lomt op haar eenmaal geno ten besluit met betrekking jot de terugname van de af- lalstoffen van de Franse op werkingsfabriek Cogéma, fan beeft de fabriek het recht e uit de kerncentrale Bors- iele afkomstige bestraalde iplijtstofelemeneten onopge merkt terug te sturen naar Nederland. J Dit blijkt uit een antwoord lp vragen uit de Provinciale Raten door Gedeputeerde Staten van Zeeland. De vra gen gesteld door PvdA- en D'66-statenleden, hebben be trekking op het opwerkings- contract tussen de Franse op werkingsfabriek Cogéma en de NV Provinciale Zeeuwse energiemaatschappij PZEM, eigenares van de kerncentra le Borssele. Met name de ge heimhouding van dit con tract ligt de statenleden zwaar op de maag. Maar uit het antwoord van GS blijkt duidelij k dat hierin geen ver- andering zal komen, ook al vertoont het contract grote overeenkomst met he Zweedse contract, dat on langs door de VARA Achter het Nieuws ploeg openbaar is gemaakt. Uit de antwoorden van GS blijkt ook, dat de PZEM zal proberen financië le nadelen op de regering te verhalen, als deze terugkomt op haar eerder genomen be sluit met betrekking tot het accepteren van de vorm waarin het radio-actieve af val zal worden terugge stuurd en dat niet doet om technische maar om andere redenen. Uit een toelichting van de Zeeuwse gedeputeerde W. Don, tevens voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM, blijkt, dat Cogéma volgens het contract ver plicht is om voor 1 januari 1982 aan de Nederlandse re gering opgave te doen in wel ke vorm men het afval dat bij de opwerking vrijkomt zal terugsturen. De Nederlandse regering heeft dan tot 1 ja nuari 1984 de tijd om Cogéma te laten weten of ze akkoord gaan met die oplossing. Is er op 1 januari 1984 nog geen akkoord, dan is Cogéma nog steeds niet aan het opwerken, want de eerste splijtstofele menten die uit de centrale komen en die betrekking hebben op dit nieuwe con tract, komen januari/fe bruari 1981 uit de centrale. Dan blijven ze één jaar af koelen in de centrale Borssele zelf en daarna zullen ze een aantal jaren in Frankrijk blijven staan voordat men aan de uiteindelijke opwer king gaat beginnen. Tegen die tijd is het 1986/87. Als de Nederlandse rege ring dan nog niet akkoord is gegaan met de wijze waarop dat afval terugkomt, gaat Cogéma niet aan het opwer ken en wordt het opwer- kingsconctract omgezet in een omslagcontract. Cogéma gaat dan intussen wel ge woon door met het afhalen van de bestraalde splijtstof elementen in Borssele, maar stuurt ze dan in 1995 onopge- werkt terug. Dit zou grote problemen opleveren, aldus Don in zijn mondelinge aan vulling op de antwoorden van GS. LlllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimmillllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM^ [jkervaring als bouwkundig Iplaats te kiezen in Rotter- eeuwse artsen gaan onflicten onderzoeken I is afhankelijk van uw leef kring. Het bedraagt mini- 1 per maand en maximaal naand. Deze bedragen zijn loonmaatregel van f 26,- ptoeslag is 8% en het aantal] "linste 22. jnctie kan worden ingewon| net rayonbureau, dt, telefoon Icitatie kunt u sturen aan: Intrale Directie der PTT "ihage CENTRALE DlRECTIEl 801001(1 ide kredieten 3 verwerking van de aanvra- :e functie dient betrokkene te I op middelbaar niveau e, bij voorkeur NIBE-cursus ebied van financieringen zowel mondeling als schrif- op te bouwen en te bewaren unctie met overeenkomende laat de kandidaat met huis- deel uitmaken van de selec- it consultants, postbus 271, in (tel. 05700-'10833). Bij diens (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - „Het bleef me maar met m'n gezicht in de modder trappen. Ik dacht dat ik dood zou gaan. Eindelijk hield hij op en kon ik me omdraaien. Toen schopte hij me een aantal keren met alle kracht tegen m'n voorhoofd tot ik bewusteloos raakte". Zo luidde het relaas van de Gentse taxichauffeur A. Ber- tin die in juli van dit jaar tussen Terneuzen en Sas van Gent door zijn stadgenoot Marcel de S. (37) van zijn taxi en geld was beroofd en daar na voor dood langs de kant van de weg was achtergela ten. De overvaller hoorde gisteren voor de Middelburg se rechtbank vier jaar met aftrek tegen zich eisen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In 1981 krijgt Hulst een school voor lager ■conomisch en administra tief onderwijs (LEAO). Dat ■blijkt uit het plan van scho llen 1981-1983 dat staatssecre- ltaris De Jong (Onderwijs en ■Wetenschappen) gisteren ge publiceerd heeft. Uit het plan van scholen blijkt dat de LEAO onderge bracht gaat worden bij de (stichting voor rooms-katho- lliek huishoud- en nijver heidsonderwijs in Hulst. In 11981 is het eerste jaar dat er jgeld in gestoken zal worden. De bedoeling is dat de school een capaciteit van 190 leer- llingen krijgt. In het plan van Ischolen zijn blijven staan Itwee scholen voor lager eco- lnomisch en administratief onderwijs in Goes. De een, (met een capaciteit van 190 [leerlingen, wordt onderge bracht bij de stichting voor [voortgezet onderwijs in poes. De ander, capaciteit »k 190 leerlingen, zal onder- Igebracht worden bij Zeeuw- le Christelijke boeren en Ituindersbond in Goes. Beide jscholen, die voor het eerst [opgenomen waren in het plan voorscholen 1979-1981, zullen poor het eerst gefinancierd worden in 1981. jol- ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren in Temeuzen. r'f en Goes. Adressen en elefoonnummersop pagina2. fjed actie prneuzen: Reln van der Helm leditie-chef). Jan Jansen (plv. loef). Frank Dey, Paul de pc nipper. Cor de Boer (foto), rulst: Henk Postma, Eugéne rerstraeten poes Gé van Berkel, Ans van poch. Co Meertens. pervicepunten pel: boekh. Passage. Passa ge 13. 01155-1208. Biervliet: uuyserinck. Schoollaan 9. preskens: mevr. Baas. Ro- penstr 13, 01172-1269 Fjoosterzande: mevr Neve. U Alexanderstr. 4. P 148-2250. Koewacht: bak- |ory Otto, Nieuwstraat 39. P 146-242 Oostburg: sig. Fag Dbaenens. Burchtstr. 11, P 170-2532. SasvanGent: fa. Poeldijk 18, P 158-130 0 Terneuzen: su- fttmarkt vd. Velde, winkel- fehtrum Zuid-Polder, PU 50-13950. [Advertentie-expl. Inspecteur Zeeland: C. Menu five 01150-95839 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van diverse artsenverenir gingen, gaat onderzoeken op welke wijze in Zeeuwsch-Vlaanderen bemiddeld kan worden bij ontstane conflicten tussen patiënt en arts. Voorts wil men bezien op welke wijze artsen elkaar waar nodig op de vingers kunnen tikken ("intercollegiale toet sing"). De commissie wordt in het leven geroepen door de af deling Oost - Zeeuwsch Vlaanderen van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst. Hierover is contact ge weest met de afdeling West - Zeeuwsch - Vlaanderen "om dat", aldus afdelingsvoorzitter R. Coster, "Zeeuwsch-Vlaan deren als één regio beschouwd wordt". Bekeken moet o.m. worden of bij de conflictbemiddeling ook vertegenwoordigers van de patiënten betrokken moe ten worden. Tijdens de afde lingsvergadering waarop het besluit tot instelling van de commissie viel, is voorts uit voerig van gedachten gewis seld over "het probleem van de zich steeds vaker manifeste rende conflicten tussen pa tiënten en artsen en de rucht baarheid die hieraan wordt gegeven door diverse in de streek verschijnende bladen", aldus het vergaderingsverslag. TERNEUZEN - CD A-frac- tielid van het Europarlement de heer Sj. Jonkers komt woensdag 29 oktober naar Terneuzen. Op een bijeenkomst in het Zeldenrustcollege te Terneu zen zal hij spreken over het onderwerp: levende proble men in het Europa van he den. De vergadering vond publi- katies in de kranten zeer voor barig en darom niet geschikt om erover in openbare discus sie te treden. Een arts is ge bonden aan zijn beroepsge heim en heeft dan ook geen middelen tot verweer tegen dergelijke publieke kritiek tot zijn beschikking, was de me ning. „Patiënten doen er goed aan hun ongenoegen eerst te be spreken met hun behandelend arts alvorens justitiële paden te betreden", vond men verder. De plannen om de mogelijk heid tot bemiddeling te bestu deren bestaan volgens de heer Coster al geruime tijd. „Maar voor zoiets bouwrijp is, ben je alweer een paar maanden ver der. Het vraagt veel voorberei dend werk" Wat betreft de "intercolle giale toetsing" zal het onder zoek zich o.m. uitstrekken tot de communicatiestoornissen, niet alleen tussen patiënt/arts, maar ook die tussen artsen on derling. „Het is natuurlijk al langer bekend dat die stoor nissen er kunnen zijn, even goed als het feit dat er echt wel eens fouten gemaakt worden of andere problemen zich voor doen" .De commissie die zich nu met de studie gaat bezig houden, bestaat uit leden van de Landelijke Vereniging van artsen in dienstverband (LAD), de Landelijke Specia listen Vereniging (LSV), de Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) en een arts uit de Zeeuwschvlaamse ziekenhuis organisatie. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Broomchemie B.V. Terneuzen heeft bij de Arbeidsinspectie voor 28 man werktijdverkorting aange vraagd. Het is de bedoeling dat deze mensen gedurende een periode van zes weken voor de helft van de werktijd op de Broomderivatenfabriek werkzaam zullen zijn. De aanvraag is een gevolg van conjuncturele problemen. Bij Broomchemie werken in totaal 68 mensen. FNV-districtsbestuurder W. Waumans gelooft niet dat het bij één periode blijft. „Als ze het op een akkoord kunnen gooien met de Arbeidsinspectie denk ik dat Broomchemie het wel met twee of drie periodes uit kan zingen. Ik verwacht niet dat er ontslagen zullen vallen", aldus de heer Waumans. „Overigens heeft het FNV nog geen standpunt ingenomen". Volgens Waumans is de terugval te wijten aan een bijzonder slechte situatie in de auto-industrie en de woningbouwsector. „Dit zijn de grootste afnemers van kunststoffen. Nu het daar ook slecht gaat, werkt dat bij Broomchemie door", aldus districtsbestuurder W. Waumans. m ik m p. In het stadhuis van Hulst was het een drukte van belang om in de woordenboeken en encyclopedia alle goede antwoorden te vinden (Van een onzer verslaggevers) HULST/LEIDEN - Hulst heeft gis teravond op overtuigende wijze het NCRV-Stedenspel gewonnen tegen de Friese gemeente Dokkum. Een jui chende captain Jo Everaart mocht in de Leidse Groenoordhal de trofee voor Hulst in ontvangst nemen, dit onder luid applaus en gezang van de honder den Hulster supporters die zich in Lei den hadden verzameld. Niet alleen de Groenoordhal juichte, maar ook het Hulster stadhuis stond te trillen opzijn vesten. Voor de ongetwijfeld vele Zeeuwen en Friezen die gisteravond aan de buis zaten gekluisterd, bleef de spanning tot het eind voortduren. Het Hulster stadhuis, dat was bemand met tiental len meedenkers en telefonistes leek gisteravond een waar zenuwcentrum. Naarstig werd gezocht naar het ant woord op de vrij pittige vragen, ge steld door een panel van bekende Ne derlanders. Veel hulp kregen de Hul stenaren ook van buiten. Het eerste antwoord van burgemeester P. Molt- hoff op de burgemeesters-vraag uit Dokkum, werd getipt door een inwo ner uit Franeker. Aan het eind van het stedenspel bleken de Hulster denkers één goed antwoord meer te hebben gegeven dan Dokkum. Ook de sport ploeg liet zich van zijn beste kant zien. Het eerste spel bleek een makkie voor de Dokkummers, maar daarna kwa men ze er bijna niet meer aan te pas. Enkel de Hulster chirurg dr. Aarts liet het bij de actuele vragen wat afweten, maar kegelaar Rens Pieterse wist met goedgemikte worpen de zaak weer goed in evenwicht te brengen. Hoogte punt was het huwelijksreisspel, waar bij bruid en bruidegom gepakt en ge zakt een eiland moesten zien te berei ken. Tot grote hilariteit wn de aanwe zigen in de Groenoordhal verdween het Dokkumse eiland, inclusief palm boom, als .een soort nieuw Atlantis onder water. Dit laatste spel bepaalde de definitieve eindstand van het sporthalgebeuren op 19-16 voor Hulst, waarmee Hulst op een puntentotaal eindigde van 30 en Dokkum op 23. Terwijl de camera's nog gericht wa ren op captain Jo Everaart werd in het Hulster stadhuis een begin gemaakt met de viering van deze overtuigende overwinning. lllllliillllllilliltllllllflIllllllliiffiftfltffltfiflflIfflIlllllliiilillllflIllllllllfflfHIIIHIIIIIimilllllllHllllllillllllllllHllltlllllllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIVIIIIIIIilllllllllllilllllllllKlillllllliilllllillilflIllllIHHIilI'HIIII (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG >- Het rijkspolitiekorps van Mid delburg heeft gistermiddag afscheid genomen van Daan Millenaar, die functioneel leeftijdsontslag heeft gekre gen. De heer Millenaar was de laatste jaren groepscom mandant van het recherche team van de rijkspolitie in Zeeland. Daarvoor werkte hij onder meer in West - Zeeuwsch - Vlaanderen bij de afdeling verkeer. Het hoofd van de justitiële dienst, majoor Provily, zwaaide de scheidende groepscomman dant alle lof toe voor het werk dat hij verzette. Ook de dis trictscommandant van de rijkspolitie sprak lovende woorden over de carrière van de heer Millenaar. Na dit of ficiële gedeelte konden colle ga's en andere genodigden afscheid nemen van de heer MiUenaar. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De heer Millenaar (midden) neemt afscheid van overste Veenstra Marcel de S. was in juli net twee maanden de gevangenis uit en besloot, gekweld door geldnood, tot een overval. Gewapend met een mes hield hij de taxi met Bertin achter het stuur aan en gaf hem opdracht naar Terneuzen te rijden. Even buiten Gent haalde de S. zijn mes te voor schijn en begon de ontstelde Bertin de stuipen op het lij f te jagen met gruwelijke dreige menten. „Laat me alsjeblieft leven, dan doe ik alles wat je zegt", smeekte de taxichauf feur. Daarop ontnam De S. hem zijn portefeuille en nam zelf plaats achter het stuur van de taxi, waarna hij naar, Terneuzen reed. Daar kreeg De S. het idee om de taxi maar te verkopen en na een tip van een barhouder, die wel een gegadigde wist, reed de overvaller met zijn gevan gene richting Sas van Gent. Onderweg besloot De S. zich van Bertin te ontdoen. Nadat hij de taxi tot stilstand had gebracht ontstond er een handgemeen met de doods bange chauffeur die meende dat zijn laatste uur had ge slagen. De S. deelde rake klappen en schoppen uit, ver wonde zijn slachtoffer met het mes in de nek en depo neerde hem tenslotte, na eerst zijn handen met een stropdas achter op de rug te hebben gebonden, in een moddersloot naast de weg. Daarna koerste hij weer te rug naar Terneuzen waar hij later op de avond kon worden aangehouden. „U mag nog van geluk spreken dat de heer Bertin niet in de modder is gestikt, want dan had u hier gestaan voor doodslag", zo hield de presidente van de rechtbank, mevrouw mr. S. Noteboom, de verdachte gis teren voor. „Het is eigenlijk maar op het nippertje ge weest, want dagen later moest uw slachtoffer nog steeds modder opgeven". De S. bekende spijt te hebben van zij n daad die hij weet aan de moeilijke jaren die hij achter de rug had. Grote schulden, eenzaamheid en drankgebruik zouden hem naar de zelfkant hebben doen afdrijven. De officier van Justitie, mr. R. Daverschot, noemde het gepleegde delict „ergerlijk en verschrikke lijk". Hij zei het een tekenend detail te vinden dat De S. zelfs een aangebroken pakje sigaretten van zijn slachtof fer had gestolen en eiste ten slotte vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorar rest. De raadsman, mr. J. E. Brands voerde aan dat zijn cliënt in Nederland wil blij ven, trouwplannen en kans op werk heeft en zich na het uitzitten van zijn straf onder toezicht wil stellen. Uit spraak op 5 november. HEINKENSZAND - Ing. R.J. van der Meulen, hoofd ingenieur-directeur van de volkshuisvesting in de pro vincie Zeeland heeft gister morgen het officiële startsein voor de bouw van 9 premie-A woningen in Heinkenszand gegeven. Het is de bedoeling dat de huizen binnen afzien bare tijd verrijzen op het ter rein aan de Eeuuvsgelstraat. Deze Premie-A woningen zijn van de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeentes. De ze woningen kunnen gekocht worden door mensen die niet zo'n hoog inkomen hebben. Het rijk geeft hen gedurende maximaal 22 jaar een bijdra ge. Hoe hoog dat bedrag is hangt af van de hoogte van het jaarinkomen. Soms ver strekt het rijk nog een extra belastingvrije premie.

de Stem | 1980 | | pagina 17