JAN RAAS RUST UIT ff ff „Ik noem het een klein wondertje" IT(E) CENTRALE IELST Olympisch medaillewinnaar Gerard Nijboer 'reparatie Sail llNESTATION itlaat stuk gevonden/ verloren \LBARE SCHOOL (E Winnen klassieker weer uitgangspunt A_6i Ljij" Érjdschrift voor alW Itaanden. Wil je een proef nummer? Stuur dan naam adres en postcode na.. Postbus 143, 3230 3rielle, Luisterlii» Ö1810-4684. eparatie ook in de bouwwe. Kelders. Tevens verkoop a Jzelt artikelen. Kleine Krom 1-611748. 6 pwinkel I veel passanten. Uw reactie (behandeld onder nr. 11856 Schieting llop zat. 25 okt. bij J. ÏSchayk, Vogelwaarde. Aam ■•vang 15,00 uur. 50,- g, £tis. Zoekt u voor club of vereniging een gezellige ruimte voor verga- dering, feestavond of weke- lijkse clubavond, wij hebben café- en zaalruimte be. schikbaar. Wij verzorgen ook uw bruiloft, diner of re. ceptie en party. Café „Cen. traal" Markt 6-8, Terneu- zen, tel. 01150-12484. Bruidsparen opgelet Wij hebben voor u exclusie, ve bruidsauto's, o.a. 1 Royce's, Bentley's, Lom dentaxi's, Taxi-centrale Oostburg. Tel. 01170-3107. Schieting op zondag 26 oktober op OZO velden (overdekt! georganiseerd door S.V. je Stadsherberg 50,- gratis. Inleg 8r Aanvang 14.30 uur. Kermisschieting te Heikant bij Th. de Block. Zateragti oktober Jubileumschieting van E. v.d. Berghen 100,. gratis. Begin 15.00 uui Zondag 26 oktober 50,. gratis; maandag 27 okt, f 50,- gratis; dinsdag Pgokt. 50,- gratis Beg 15.00 uur. Zond. 26 okt. kalkoenschie- ting op staande wipt bij M. de Cock Zuiddorpe. Aanvang 13.15 26 26 (rSCH APPIJLËER ESSIE kvt. 4) lesuren per week.) Ben kunnen worden ingewon- be directeur van de school, Or Jbtraat 28, 4507 AB Schoon-1 II 01173 - 1313. Privé: 01170- Iten aan de inspecteur van hel I jS, ir. L.M. Bouten, Marken- 11 KA Breda. veg 4. Tel. 01140-12261 in een nieuwe in voorraad. 3 mogelijk. ecu of banden staan wij voo' Ik heb een goeie les geleerd (Van onze sportredactie) 'S HEERENHOEK - Eindelijk heeft hij weer wat tijd om zijn vaderrol op te nemen, om te genieten van zijn fraaie landhuis temidden van de serene rust van het Zeeuw se land en om lange wandelingen te maken met Pasja, de twee jarige Golden Retriever, waar hij gek op is. Vaak betekent het gerin kel van een telefoon echter een verstoring van zijn rust. Zelfs nu het wielerseizoen voorbij is heeft hij her en der nog verplich tingen. Nu en dan knijpt Jan Raas, want om hem gaat het, er tussenuit. Zo ook vorige week toen hij met vrouw en kinderen een hotelletje op de Veluwe betrok van waaruit hij tochten maakte naar het Dolfinarium en een dierentuin. Jan Raas was dus weer even een normaal mens. binnenschieting bij W. Schelfhout te Clinge op zat 25 zondag 26 okt Aanvang 15.00 uur. Gratis Bfr 1750,- Zat. 25 okt. schieting in de Herberg, Zuiddorpil Aanvang 14.00 uur. Gratis! 25,-. Zondag 26 okt. schieting café de Vier Jaargetijdesl Lamswaarde. Sociëteit ifl Vrede. Aanvang 14.30. Inlt(| 7,75. Zat. 25 okt. Schieting bij P. v. Dijk Hengstdijk. Aanvang 15.111 Verloren: smal gouden schakelarmbandje 1 Hulst. Tegen belonum terug te bezorgen. Ml 01140-14074 na 20.00 uur f [ielbare Agrarische School tel zo spoedig mogelijk ge- Thuisgekomen was zijn agenda weer binnen een mum van tijd volgeklad- derd met afspraken. Varië rend van een bezoek aan de tandarts tot het optreden als getuige bij het huwelijk van zijn collega Wilfried Wesemael. Sinds februari is het aan tal kilometers wat de teller in zijn auto aangeeft met 50.000 verhoogd. Hij schat dat hij dit seizoen per fiets ongeveer de helft heeft af gelegd. Bijna 130 keer meldde hij zich aan een or ganisatietafel om de deel nemerslijst te tekenen en zich een rugnummer te la ten opspelden. Tussendoor zette hij duizenden handte keningen en kreeg hij bij huldiging ontelbare bloem- bossen in de handen ge drukt. Kortom, een krank zinnig jaar. Als vrouw Anja binnenkomt met de enkele maanden oude John roep Raas lachend: „Dat heb ik tussen de koersen door óók nog gedaan". Dan serieus: „Het kwam me op het laat ste de keel uit. Het was veel te druk. Ik heb vaak gelezen dat criteriums pure show zouden zijn. Waarvan wa ren de meeste renners de laatste maanden dan zo af gepeigerd? Omdat het alle maal show is geweest ze ker? Sinds ik gestopt ben met koersen heb ik in totaal drie keer een fiets aange raakt. Meer moet niet an ders maak ik het me tegen. Ik laat hem nu lekker in de schuur staan, dan heb ik er tegen de tijd dat de Zes daagsen komen weer zin in. Ik wil nu lekker met mijn gezin bezig zijn. Beetje ten nissen, met de hond gaan ravotten. De overgang van het drukke seizoen naar he lemaal niets doen heeft me wel wat problemen gekost. Na een week was ik er over heen". Hoewel Jan Raas dit sei zoen traditioneel zijn klas sieker meepikte (Amstel Gold Race) en tot het res pectabele aantal van 25 overwinningen kwam (het hoogste in zijn carrière), was er veel kritiek op zijn persoon. Zijn opgave in de groene trui aan de voet van de Pyrineën in de Ronde van Frankrijk werd hem door velen niet in dank af genomen en ook zijn optre den als regerend wereld kampioen in Sallanches kon weinig goedkeuring wegdragen. Raas zegt ge leerd te hebben van het af gelopen seizoen. „Laat ik voorop stellen dat het aan tal zeges voor mij niet telt. Ik let alleen op de kwaliteit van de overwinningen. Als wereldkampioen was ik verplicht om veel te win nen. De mensen verwacht ten dat van mij. Mijn opga ve in de Ronde van Frank rijk had alles te maken met mijn rugklachten, hoewel sommigen dat in twijfel trekken. De kromme hou ding op de fiets heeft me een vergroeing bezorgd waar ik mijn leven lang niet meer vanaf kom. Ik heb altijd al een zwakke rug gehad. De ene keer gaat het weken lang prima, de andere keer barst ik van de pijn. Ik moet ermee leren leven". Als ik vooraf had gewe ten dat het parkoers in Sal lanches zo zwaar zou zijn, had ik me afgevraagd of ik had moeten starten. „Maar ja, als je de uitslag erop naslaat dan vraag ik me af wie wel had moeten vertrekken. Na verkenning van de omloop wist ik al dat er voor mij geen enkele eer te behalen was. Ik vond het echter lullig om de avond voor het vertrek tegen de andere jongens te zeggen dat ik niet zou starten. Ik heb een goeie les geleerd. Jan Raas: „Nadat ik mijn trui verloren had was de enveloppe wel wat dunner dan anders". 9? 99 Deze winter ga ik naar Praag om er heet parkoers te bekijken waarop het We reldkampioenschap dan volgend jaar verreden wordt. Naar ik gehoord heb is het minder zwaar dan in Sallanches, maar ik wil het zelf zien. Ik heb me voorge nomen dat als ik weer zo'n zwaar parkoers aantref ik gewoon niet zal starten. Aan de andere kant: Als ik zo redeneer en anderen doen dat ook komen er hooguit twintig man aan het vertrek. De kriteik die ik heb moeten slikken, die neem ik op de koop toe. Er komt wel weer een moment waarop ik kan terugslaan. Ik kan me overigens goed de reactie van de mensen indenken. Na die geweldige successen volgde die dom per in Sallanches. Toch moeten de mensen kunnen begrijpen dat we ook eens kunnen verliezen. De be schuldigende vinger is uit gestoken naar de crite riums van na de Tour de France. Alle voorgaande jaren reden we toen niet veel minder en werden we wel wereldkampioen. Toen hoorde je echter niemand". Geloofwaardig Zoals de laatste jaren ge bruikelijk is geworden be heersten de Raleighs vrij wel het totale na-Tour ge beuren in Nederland. Bijna alle criterium-inrichters zagen tot eigen tevreden heid na afloop van „hun" koers wel een Post-renner het podium beklimmen. Toch heeft zich binnen het criterium circus een veran dering voltrokken. Raas; „Ik snap best dat de mensen dat niet zo leuk vin den dat wij alles winnen. Maar we moeten het wiel- Jan Raas: „Het winnen van een klassieker wordt weer het uitgangspunt". rennen toch geloofwaardig houden? We kunnen toch niet ieder op de beurt zijn wedstrijdje laten winnen? Afgelopen seizoen hebben geen renners gewonnen die niet het vermogen hebben om echt te winnen. Ook het in eigen woonplaats laten winnen van de plaatselijke coureur is voorbij. Alleen de coureurs die er voor rij den maken die kans". Al de matheid van het wielerjaar 1980 ter sprake komt veert Raas op. Er wordt gesteld dat met name in de voorjaarsklassieker de angst om te falen een grote rol heeft gespeeld. De kopmannen lieten liever een outsider winnen dan een concurrent. Het feit dat de najaarsklassiekers met een minimale bezetting moesten draaien besloot het wielerjaar op een onwaar dige manier. Raas: „Er wordt inderdaad vaak ge steld dat er minder strijd is geleverd het afgelopen sei zoen. Dat kan kloppen. Maar op mijn beurt zeg ik dan: De UCI (Internationa le wielerbond, red.) laat het toch toe dat er al in januari en begin februari op leven en dood gekoerst wordt. Is het dan gek dat de meeste coureurs in oktober geen zin meer hebben? Ook het aantal ploegen in België heeft een verlammende uit werking op de wedstrijden. Ze willen allemaal niet af gaan. De sterkste Belgische renners bundelen in bij voorbeeld vijf ploegen zou een oplossing zijn". Alles Ieder jaar weer vragen velen zich af waar de grens ligt voor de Raleigd-ren- ners. Na een onafzienbare reeks successen in het ene jaar volgde nog een groter succes in het nieuwe jaar. Afgelopen seizoen spande de Tour-zege van Joop Zoe temelk voorlopig de kroon. „Dit succes kan niet meer overtroffen worden", werd meteen geroepen. „Nu kan het alleen maar minder worden". Ieder jaar hoor ik vragen of we nog beter kunnen, na tuurlijk kan dat. Pas als we een seizoen alles gewonnen hebben kunnen we het jaar daarop niet beter doen. Normaal gesproken moet het volgend j aar weer beter gaan. Met Maas, Paeters en Hoste erbij en Johan van de Velde en Bert Oosterbosch een stuk sterker geworden lijkt me dat geen hoogdra vende bewering. Het zal zaak zijn de verstandhou ding binnen de ploeg goed te houden. Hoewel er net als in iedere andere familie wel eens conflikten geeft, is het tot dusverre nog steeds goed gegaan. Waarom zou dat het volgend jaar ook niet zo zijn?. Klassieker De toekomst voor Jan Raas is voorlopig alleen maar afgestemd op wiel-» rennen. Hij staat nog een jaar onder contract bij Pe ter Post en zal daarna wel voor Raleigh blijven fiet sen. Over zijn leven na de wielrennerij maakt hij zich nog geen gedachten, wel over komend seizoen. Raas„Ik heb weieens ge dacht aan de toekomst na het wielrennen. Ik wacht daar nog even mee. Ik wil momenteel alleen maar be zig zijn met wielrennen. Ik wil geen andere zorgen aan mij n kop. Dat gaat ten koste van zowel het wielrennen als het andere. Koersen is voor mij het belangrijkste. Volgend seizoen wordt het winnen van een klassieker opnieuw het uitgangspunt. Dat spreekt voor zich. Dit jaar lag dat anders. Ik had die trui. Ik hoefde me alleen te laten zien bij de eersten. Zoon Danny is inmiddels met een stethoscoop bij zijn vader op de schoot geklom men en begint als een vol leerd dokter zijn borst af te tasten. „Luister jij maar eens naar het hart van je vader en dan vertel je hem of het nog goed genoeg is om volgend jaar een paar klas siekers te winnen", zegt hij tegen zijn zoontje. Dan nadenkend: „Vol gend jaar moet er gewoon weer behoorlijk gewonnen worden voor mijn prijs, he. Het feit dat ik die regen boogtrui in Beek, de dag na het wereldkampioenschap in Sallenge niet meer aan had deed me niet zoveel. Pas toen ik na afloop van de koers mijn enveloppe ging ophalen en ik merkte dat die veel dunner was dan voorheen wist ik precies wat het betekende die trui te hebben moeten afstaan. Daarom ga ik volgend jaar nog eens proberen dat truitje te pakken (Van onze sportredactie) RAALTE - Even terug naar vrijdagmiddag I augus tus. Ruim honderdduizend toeschouwers in het immense Leninstadion veren op als de speaker bekend maakt, dat de eerste marathonlopers de poorten van het ovaal nade ren. Daar arriveert Walde- mar Cierpinski op de baan en luide toejuichingen spoelen over de Oostduitser heen. De winnaar van de marathon in Monteal rijkt een nieuwe ze gepraal aan zijn al rijk voor ziene buidelriem. Dan komt eeti atleet in een oranje shirt en een blauwe broek door de Poorten van het Leninsta- '"n- Voor hem zijn de toejui chingen zeker niet minder. ■Terecht want Gerard Nij boer is een van de gezichtsbe- palers van de marathon in Moskou. Zilver met een dikke gou den rand is de beloning voor v ?an,die het gezicht van de Nederlandse deelname aan de Olympische Spelen 1980 fedt. Na afloop van de vierde marathon, die hij in zijn atle- «Keearrière liep, zou Gerard Nijboer verklaren: „Ik had alles verwacht, maar dit niet. M wel alsof ik droom". Nu, bijna drie maanden na me veelbelopen vrijdag, trilt r nog altijd een zweem van emotie door de stem van de Raaltenaar als hij spreekt over "ziin" marathon. Mogen loopt hij in New York voor het eerst sinds Moskou weer 42 kilometer en 195 meter. Maar het kan nooit meer worden zoals op 1 augustus. Want nadat de scheidende voorzitter van het Interna tionale Olympische Comité, Lord Killanin, hem in het Le- ninstadion de zilveren me daille heeft omgehangen, is het leven van Gerard Nijboer in een stroomversnelling ge raakt. Wondertje „Die huldiging was mooi", kijkt hij terug. „Maar wat er daana mt me gebeurd is, is ongelooflijk. Ik noem het een klein wondertje. Van een re delijk bekend atleet, was ik ineens een nationale held ge worden. Mijn thuiskomst in Raalte, ik zal het nooit verge ten. Geweldig. Dat was een overrompelende ervaring. En dan alle reacties van de mensen. Iemand die me ver telde, dat hij na mijn finish in Moskou de kast van zijn ka mer van opwinding in elkaar had getrapt. De talloze brie ven die ik heb ontvangen, waarin me om advies wordt gevraagd. De keren, dat me is gevraagd een winkel of iets dergelijks te openen. En alle sociale verplichtingen, die je ineens in de schoot krijgt ge worpen. Je wordt een soort artiest. Ik heb het allemaal enorm leuk gevonden. Per' slot van rekening was het voor mij de kroon op het Mos kou-gebeuren". Door al deze beslommerin gen zal er morgen in New York een Gerard Nijboer aan de start staan, die zich - noodgedwongen - anders op een marathon heeft voorbe reid dan op zijn voorgaande vier starts op deze afstand. „Ik heb veel minder getraind dan vroeger. Maar ik geloof niet, dat ik daar nadeel van hoef te ondervinden. Sterker, ik voel me lichamelijk zelfs beter dan voor Moskou. Ik heb geen last meer van diar ree. De vijf kilo's, die ik daar door kwijtraakte zitten er nu weer aan. Ik ben dan ook op mijn gewicht van Amster dam. Dat is natuurlijk geen garantie voor een toppresta tie, maar lekker vind ik het wel". Amsterdam Gerard Nijboer is ervan overtuigd dat hij zijn uitno diging voor de marathon in New York in de eerste plaats heeft te danken aan zijn fa buleuze optreden tijdens de Amsterdam-marathon in april van dit jaar. Toen liet hij de op een na beste tijd ooit ter wereld gelopen op dit nummer voor zich noteren. De Amerikaanse boycot van de Olympische Spelen in Moskou heeft namelijk ook duidelijk doorgewerkt in de media. Nijboer: „In septem ber heeft in enkele Ameri kaanse kranten een klein stukje gestaan, dat ik mee zou doen aan de NewYorkse marathon. Als trekker voor Gerard Nijboer: „Die huldiging in Raalte was zo mooi. Dat vergeet ik nooit meer". dat bericht fungeerde mijn tijd in Amsterdam. Dat ik in Moskou een zilveen medaille heb behaald stond er tussen haakjes achter. Maar dat is typisch Amerikaans. Allen de topprestatie telt. Terwijl objectief gezien mijn presta tie in Moskou veel meer waarde heeft, omdat de con currentie daar veel groter was dan in Amsterdam. En ik heb al vaker gezegd, niets is zo betrekkelijk op de mara thon als de gemaakte tijd. Het weer, het parkoers, het zijn factoren, die een mara thonprestatie qua tijd enorm beïnvloeden. Daarom vind ik het wel fijn, dat Bill Rodgers dit j aar ook weer start in New York". De Amerikaan wordt, zeker door zijn landgenoten als de belangrijkste favoriet voor de overwinning gezien. Rodgers is in uitstekende vorm, hetgeen hij onlangs nog onderstreepte in de door hem gewonnen marathon van Montreal. Naast hem le vert Amerika nog enkele veelbelovende talenten als Tony Sandoval en Benjamin Burden op. Gerard Nijboer zal het allemaal wel zien. „Ach, die namen, dat laat me koud. Ik loop mijn eigen race. Dat deed ik in Moskou ook en daar pakt het toch ook goed uit, nietwaar". Geld De Raaltenaar zegt zich ook niet gek te maken door de toch niet onaardige geldbe dragen die in New York te vedienen zijn. Want hoewel het in naam gaat om een atle- tiek-evenement voor ama teurs zullen de toppers toch niet met lege handen naar huis hoeven te gaan. Voor de winnaar ligt niet minder dan 20.000 gulden te wachten, voor nummer twee 12.000 en zo gaat het met 1.000 gulden per plaats naar beneden. De prijswinnaars zullen het geld baar in handen krijgen en niet, zoals in het verleden in de vorm van waardebonnen en dergelijke. De organisa tors van de Newyorkse ma rathon stappen daarmee be wust vol in de schijnwerpers van de problematiek rond de betalingen binnen de atletie- kwereld. „Het moet nu maar eens afgelopen zjn met dat huichelachtige gedoe", schijnt de motivering te zijn. Morgen dus voorlopig de laatste 42 kilometer en 195 meter van Gerard Nijboer. Het heeft niet veel gescheeld of de zilveen medaillewin naar van Moskou („De orga nisators zeggen dat Cierpins ki ook start, maar dat betwij - fel ik") was niet in New York verschenen. De oorzaak: geld. Vorig j aar eindigde Ge rard Nijboer als elfde in deze marathon.Maar het aan die klassering verbonden prij zengeld heeft de Raaltenaar nooit gezien. Daarom stelde hij dit jaar de eis, dat zijn vriendin op kosten van de organisatie zou mogen mee komen naar New York. Ten lange leste ging men door de knieën. Want: „Een bijna we reldrecordhouder kun je iets dergelijks toch niet weige ren?". Voor Gerard Nijboer is het nagenieten van de door de Amerikanen achteloos ter zijde geschoven Olympische Spelen. „Van de week heb ik bij kennissen een videootje van de Moskouse marathon gezien. Mijn hart ging weer helemaal open. Ik beleefde het weer alsof ik opnieuw op het Rode Plein liep. Gewel dig". Wellicht, dat deze na pret voor Gerard Nijboer morgenavond een extra di* mensie erbij krijgt. Als hij na 42 kilometer en 195 meter Bill Rodgers zou hebben versla gen. Want deze Amerikaan is vanaf Gerard eerste passen op de marathon zijn idool. En Nijboer trof hem niet in Mos kou.

de Stem | 1980 | | pagina 11