lof. Bouw schuiven voor pijlerdam Bont Trïius v.d. Ven Heen officieel iesprek iet Kamerleden 550.- SCHAPEN DOOD IN WEI BIJ SEVES0 Ontploffing in school: 67 doden IIEUW. bert heijnl ^EI1% vakbeurs intensieve veehouderij Zaterdag super springtij aan kust Grondpolitiek blijft struikelblok Tourbaas valt uil naar profcoureurs Sluizenaren wennen aan kabel-tv Jan den Hartog tv-verteller Advies aan winkels: Bedrag aan kassa afronden op een stuiver an der Schaar zegt af: Merijntje Jaarbeurs U Utrecht intah' LAGERS /inkeltje 198 mm 7.4R \J.% ïbout, 1.99 748 a98 'in'tah! LOENTE (winkeltje f00 gram, 1 4 s 1,1 3.50 KSJ&wiL 'in'tah! J7Y6-BODY winkeltje ia, IE 2.95' 255 249 o 3-99 J< keurd door de v. Huisvrouwen) 1700 ml Lé>« AUTO OF MOTOR 2J9 [Klus van half miljard (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Rijkswaterstaat en de aanne merscombinatie Ostem voeren momenteel bikkelharde onderhandelingen over prijs en technische uitvoering van de 63 stalen schui ven, nodig voor de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde. Het betreft hier een opdracht - die overigens nog moet worden gegeven - van rond de 500 miljoen gulden. De order betekent zeker 3,5 jaar brood op de plank voor honderden men sen en een belangrijk stuk werk voor de noodlijdende staalindustrie. ■KOOP BELEGGINGS- OBJECTËNi Hydraulisch 29/10-1/111980 TORENPASSAGE 6 BREDA 076-135644 Speciale bontaanbieding kid skin Lam- jackjes QRfl 1(10/ VERHUIS I U /0 KORTING Paniek in Spaans stadje VIER JAAR NA VRIJ KOMEN GIFTIGE WOLK STEM-GESCHENK VOOR U: VRIJDAG 24 OKTOBER 1980 VAN ZEELAND [uk, ®@®®2r59 Cl r\n 1 ^48-0.^0 islever, 2r98 |worst, ^349 fJyjQ leper, 4r95-. )ogst" ïarijnen zonder pit, 1 witte Lons, ty Smith, ïium [net gratis kinder- fan tandzijde, meter Mfö |antanden- i stuks 2r84 inet wasmiddel, inta augurken, O rdeel - zolang de voorraad strek' den van donderdag 23 t/m 5 oktober te koop Wat dacht u van het resultaat als u dat even laat weten via een „kleintje" in De Stem Bijna 5 van de 10 mannen die De Stem lezen hflööen speciale belangstelling voor onze kleintjes runnen. 1 L i [Auto's en motoren" Uw WMbj aanbieding in die rubriek kan dus niel missen. DE STEM "^Toren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc, op pag. 2Losse nummers 0,65. (Van onze redactie binnenland) PEN RAAG - Het Cen traal Bureau levensmidde lenhandel heeft de levens- middelenurinkels in ons land geadviseerd voortaan bet totaalbedrag op de kas sabon af te ronden op een stuiver. Het CBL heeft dit advies gegeven vanwege het grote gebrek aan centen in ons land. Het advies komt er op neer dat eindbedragen aan de kassaeindigend op een 1, 2, 6, of 7 naar beneden worden afgerond, terwijl eindbe dragen eindigend op 3, 4, 8 of 9 naar boven worden af gerond. IS,92 gulden wordt dan 18,90 gulden en 18,93 gulden wordt 18,95 gulden. Het is overigens aan de win kels zelf het advies van het bureau al dan niet op te volgen. Voor klanten, die aan de kassa met gepast geld beta len hoeft de kassabon vol gens het advies niet afge rond te worden op een stui ver. Hetzelfde geldt voor klanten die met cheques hun boodschappen betalen. Aan het advies ligt geen wettelijke regeling ten grondslag: Klanten kunnen bij het betalen van hun boodschappen eisen dat zij b.v. een of twee centen te rugkrijgen. „Maar als er geen centen in de kassalade liggen valt er ook niets te rug te betalen", aldus een CBL-woordvoerder. Over enkele weken is de indiening te verwachten van de nieuwe Muntwet. Daarin wordt over het lot van de cent beslist. ikkelhard gevecht m milj oenenorder ss-pl "«..TV. »T-VV - %.*-• •/C* '4 Zo ongeveer komt de stormvloedkering in de monding van Oosterschelde er uit te zien. Over de bouw van de 63 stalen Vkuiven vinden momenteel bikkelharde onderhandelingen plaats tussen Rijkswaterstaat en de combinatie van aanne- ners, die in aanmerking komt de schuiven te mogen maken. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG/LIEROP - Dr. P. van der Schaar wil officieel loor de vaste Tweede-Kamercommissie voor de Volksge- tondheid gehoord worden. Hij zal daartoe schriftelijk een ferzoek indienen bij de commissie. Het voor gisteren geplan- ie gesprek tussen de oud-hartchirurg van de Bredase hartkliniek De Klokkenberg en enkele volksgezondheidsspe- lialisten van de grote kamerfracties is niet doorgegaan. De hartchirurg uit Lierop Vil bij een eventueel gesprek jrimair zijn visie geven op de bekomst van de hartchirur- pe in Nederland. Hij zegt Pet in eerste instantie zijn pnflict met De Klokkenberg F willen bespreken, maar pel de kamerleden inzicht te leven in „welke kansen tot Pu toe gemist zijn in de Ne derlandse hartchirurgie". iHet gesprek dat gisteren Y>u plaatsvinden en waartoe M DE ABONNEES 1 Problemen met het indraaien [an be nieuwe pers zijn er de Jorzaak van geweest dat de krant de afgelopen dagen niet overal op iid is bezorgd. Ook de komende sagen kan dit nog het geval zijn. r1! vragen u begrip voor deze lltuatie 4 Wilt u, om overbelasting van de pletooncentrale te voorkomen, P'i vertraging in de bezorging pachten tot 12.00 uur alvorens re ^ran' te bellen? Wij hopen de frant in deze moeilijke overgang speriode in ieder geval vóór die Jjd bij u in de bus te hebben. DE DIRECTIE De winkeliers kunnen geen stuivertje meer wisselen al enige tijd geleden de af spraak was gemaakt, is niet doorgegaan omdat Van der Schaar, volgens kamerleden „op het allerlaatste moment, namelijk woensdagavond laat" er op bleef staan, dat hij tijdens het gesprek vergezeld zou zijn van dr. C. Bedder- mann en mevrouw A. Kemps, de ex-manager van De Klok kenberg. De Kamerleden hebben dat geweigerd en daarop weigerde Van der Schaar naar Den Haag teko- men. Van der Schaar: „Ik heb het raar gevonden dat de ka merleden ten tijde van hun bezoek aan De Klokkenberg geen prijs stelden op mijn mening in deze zaak. Voorts weigerden zij in te gaan op mij n verzoek nog eens te pra - ten met dr. Beddermann, die tijdens het gesprek op De Klokkenberg verklaringen onder druk heeft afgelegd. Dat heeft deze tegenover mij bevestigd". (Vervolg op pag. 3) (ADVERTENTIE) BREDA-GOIRLE-HAAM- STEDE-ROOSENDAAL. Woningen-flats-show rooms-winkels-kantoren- grond van 250.000.- tot f 10.000.000.-. VERHUURDE OBJECTEN Inl. J. Korteweg, Kalshoven 8, Breda, 076-812759 na 18.00 u. 656315. De onderhandelingen tus sen Rijkswaterstaat en de aannemerscombinatie, ge vormd door de bouwgiganten Hollandia (Krimpen aan de IJssel), Kloos (Kinderdijk) en Grootint (Zwijndrecht), ver lopen uiterst moeizaam, zo deelde men ons gisteren mee. Dit omdat Rijkswaterstaat de kosten zeer kritisch be kijkt en die zoveel mogelijk wil drukken. De drie bouwondernemin gen, die vooral in West-Bra bant grote bekendheid genie ten omdat zij de bouwers zijn van de nieuwe Moerdijk- brug, en die veel Westbra banders in dienst hebben, willen de order dolgraag hebben. Begin vorig jaar is daartoe met Rijkswaterstaat een raamcontract afgesloten. De order is een van de groot ste die in het kader van de Oosterscheldewerken te ge ven is. Begin 1981 hoopt minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat de opdracht te kunnen geven, zodat medio volgend j aar met de vervaar diging van de stalen schuiven begonnen kan worden. Het ligt in de bedoeling van Os- tem om, als zij de order krijgt, een aantal andere aanne mersbedrijven in de staal sector bij het werk te betrek ken. De 63 schuiven worden van staal vervaardigd omdat dit materiaal flexibel is. De schuiven - zo geheten vak- werkschuiven - worden op gebouwd uit een stelsel van ronde buizen. Het gewicht van de schuiven, die een lengte krijgen van 41,3 meter en een hoogte variërend van 5.9 tot 11.9 meter, loopt uiteen van 350 tot 550 ton. De onderhandelingen tus sen Rijkswaterstaat en de Ostem gaan ook over de ap paratuur die nodig is om de schuiven te kunnen bewegen. Bij storm moeten de stalen schuiven maar liefst 12 meter kunnen zakken. De discus sies gaan over mechanische of hydraulische aandrijving. Er bestaat in Nederland meer ervaring met mechanische bewegingswerken dan met hydraulische. Niettemin wordt door vooraanstaande technici voor dit werk een lichte voorkeur gegeven aan hydraulische aandrijving, zoals ook bij Volkerak- en Haringvlietsluizen toege past. Het beslissende woord ook over deze zaak is aan de minister van Verkeer en Wa terstaat. In prijs ontlopen beide oplossingen elkaar niet veel, maar er zijn wel veel meer bedrijven in ons land die mechanische bewegings werken kunnen vervaardi gen dan de hydraulische. Volgens deskundigen zal de hele stormvloedkering in de monding van de Oosterschel de in een uur kunnen worden gesloten. I 79 ê*y dagelijks van 10.00-18.00 uur zaterdag 1/11 van 10.00-16.00 uur toegangsprijs: f 7,50 p.p. (ADVERTENTIE) tegen uerhuis prijzen Tot 30 dec. 1980 Van 895.- nu Van 550 - nu VtfVi Wij gaan 1 januari 1981 verhuizen naar Eindstraat 20 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Rijkswaterstaat verwacht voor zater dag 25 oktober een springtij van 2.70 plus NAP. Dat is een extreme waterhoogte die slechts één keer per negentien jaar voorkomt. Volgens de getijtafel van Rijkswaterstaat is dit superspringtij om twintig minuten voor drie zater dagmiddag te verwachten. Deze hoge waterstand is niet alleen een gevolg van het feit, dat zon en maan op 23 oktober in één lijn staan. Daarbij komt dat de afstand van maan tot aarde deze week buitengewoon klein is. Bij gewoon springtij is die afstand 400.000 kilometer, nu maar 356.000 kilometer. Deze extra aantrekkingskracht is het eerst van invloed op de wateren rond Kaap de Goede Hoop. Daarvandaan trekt een soort vloedgolf over de aarde in noordelijke richting. Deze arriveert na twee dagen in onze streken. Het springtij van 1 februari 1953 zorgde voor een verhoging van 1.53 meter plus NAP. Omdat sindsdien de Nederlandse zeeweringen aanzienlijk versterkt en verhoogd zijn, han teert Rijkswaterstaat de grens van 3.10 plus NAP voor het instellen van beperkte dijkbewaking. Dat betekent dat het zaterdag flink moet waaien om er nog veertig centimeter bovenop te krijgen. Een woordvoerder van de Deltadienst deelde desge vraagd mee, dat er vooralsnog geen extra maatregelen worden genomen. Overigens zullen schippers en water sporters in de kustwateren de komende dagen wel reke ning moeten houden met „een loeiende stroom", die al het extra water gaat aan- en afvoeren. (Van onze redactie buitenland) ORTUELLA - Een ont ploffing in een lagere school in het Baskische mijnstadje Ortuella heeft gisteren aan tenminste 67 personen het leven gekost. Alle slachtoffers op twee na zijn kinderen tussen zes en tien jaar. Ook een onderwijzer en een lood gieter werden gedood. Ne gentig kinderen werden min of meer ernstig ge wond. De autoriteiten sloten bij na onmiddellijk de mogelijk heid van een aanslag uit. Vermoed wordt dat door een vonk van een apparaat van de loodgieter, die werkte aan de verwarmingssysteem van de school, een gascylinder en het verwarmingsketel zijn geëxplodeerd. In de drie schoolgebouwen, die samen het Colegio Marce- lino Ugalde vormen, waren op het moment van de explo sie rond het middaguur meer dan 800 kinderen aanwezig. De kracht van de explosie was zo groot dat een van de drie verdiepingen hoge ge bouwen volledig van de fun damenten werd gerukt, waarna de kinderen onder tonnen puin werden bedol ven. Zo'n 150 schapen zijn overleden nadat zij gegraasd hadden in een ongebruikte wei, die in 1976. werd aangetast door de zwaar giftige wolk dioxine die ontsnapte uit een chemische fabriek in de Italiaanse plaats Seveso. Het stuk, waarop de schapen stierven, ligt in een gebied waar sinds de explosie in de fabriek in 1976 veeteelt en landbouw verboden is. De schapen maakten deel uit van een kudde van 250 dieren. De schaapherders kwamen woensdagavond aan de grens van de plaats Desio. Zij vertelden de politie dat niemand hen ooit heeft gezegd dat grazen in het gebied verboden is. Na de explosie, nu vier jaar geleden, werd het dorp Seveso ontruimd en bleef het gebied geruime tijd verboden terrein. Veel vrouwen die op het moment van de explosie zwanger waren, kregen misvormde kinderen. met onderstaande bon kunt u ons een nieuwe abonnee opgeven. U ontvangt dan een echte Parker-Jotter-pen of leuke baddoek voor de moeite De nieuwe abonnee onfvangt de Stem de c eerste 2 weken gratis De naam van de nieuwe abonnee is: If Al f Straat:J Poetcode/plaats:I Wil het abts.geld betalen per maand (15,51) per kwart. (46,20). I Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door: I Naam:J Adres: I Postcode/plaats: I Als kado ontvang ik graag een o Parker-jotter o baddoek In open enveloppe, zonder postzegel, opsturen naar Dagblad De Stem, antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Ji Bellen kan ook: 076-236911 J De grondpolitiek blijft een niet te nemen politieke hinderpaal. Het kabinet Den Uyl struikelde over de grondpolitiek, maar ook voor Van Agt zijn de vooruitzichten somber. Het nu ingediende wetsontwerp krijgt, zoals het er gisteren naar uitzag, geen Kamermeerderheid. Zie pagina 3. De 75-jarige Russische premier Alexej Kosygin is gisteren teruggetreden uit de politiek. Kosygin, wiens gezondheidstoestand al geruime tijd te wensen over liet, wordt vervangen door de eerste vice-premier Tikhonov. Op pagina 5 een schets van de politieke betekenis van Kosygin. Tourbaas Felix Levitan is gisteren uitgevallen naar de profsectie van de internationale wielerbond. De profcoureurs hebben de Tourbazen namelijk verboden in de Ronde van 1981 met tijdstraffen te werken. En volgens Levitan is dat een uitnodiging voor de renners om degangsterpraktijken" weer van stal te halen. De Tour de Frapce 1981 start overigens in Nice en wel op 25 juni. in het etappeschema zijn nauwelijks veranderingen aangebracht in vergelijking met de Tour van dit jaar. Sluizenaren zijn een bevoorrecht volkje: in tegenstelling tot de rest van het land, waar men met pakweg zes tv-zenders genoegen moet nemen, kunnen zij een keuze maken uit maar liefst veertien zenders. En dat dank zij een „kabel", afgetapt van het Belgische kabelnet. Ondanks allerlei waarschuwende vingers uit diverse richtingen, lijkt het Zeeuwsch-Vlaamse stadje niet ontwricht door dit landelijk primeurtje. Enkele „verwende" Sluizenaren vertellen hun ervaringen. Schrijver Jan den Hartog is vanaf vanavond maar liefst 20 keer op de tv te zien. Hij haalt herinneringen op aan het Amsterdam van vroeger. In de Stem-Gids verder een aparte film-pagina met een overzicht van wat er in de bioscopen draait. En de radio en tv-programma's en de strips.

de Stem | 1980 | | pagina 1