ONBEHAGEN IN LEGER GROEIT >ndag ag hereniging van Assistent-Geneeskundigen laat alarm )e Klokkenberg heeft iu zijn laatste kans 1 Gewetensbezwaren Hagenaar verdacht van drie moorden Arnhemse raadslieden: INFORMATIE-STORTVLOED HEEFT AVERECHTS EFFECT I )e^e|yct Bevelen alleen maar opvolgen? ONTSLAG HANGT NOG DISCUSSIE KOP INGEDRUKT Jeugdbende opgerold in Goirle Steen in verdacht koffertje Toch debat tussen Carter en Reagan L. WeytS Zoneil Makes your home your castle, j <Zf V5 Epese agent niet naar Dodewaard REACTIES OP MINISTERS: Euthanasieboekje: „Weinig middelen, die milde f dood veroorzaken" rnaal. 18.33 Sport, irmatlef programma, ortages. 20.00 Jouma Tatort, tv-serie. 21 brmatief programma. |rnaal. 21.40 Report; 35 Actueel program', |50 Informatief program! 35 Journaal. DUITSLAND II 10.00 Programma-overzit] [30 Informatief program». lOO Gitaarmuziek. j 1 lijetijdsmagazine. 13.15 tel magazine. 13.40 Itief programma. 14.10 rprogramma. 14.40 j0# al. 14.45 Reportage. 14j Iformatie programma. 15; andere Ich, Duitse spel 17.00 Journaal. 17» |ort. 18.00 Religieus Pl( amma 18.15 Die Walt I-serie 19.00 Journaal 11 Irlementair nieuws, n Imreportage. 20.00 |en, tv-serie. 21.00 Jounij sport. 21.15 Red RjV( nerikaanse speelfilm 23) urnaal. verschot aan pecialisten (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - Binnen afzienbare tijd zullen er in ons land te veel chirur- ren en internisten zijn. Deze alarmkreet slaakt de Landelijke Vereniging van Assistent-Geneeskundigen Marti VAG). De vereniging wijdt vandaag in Utrecht een congres aan dit onderwerp. BELGIË (NED. UlTZi 19.00 Informatieve serie. 9]| Iformatief programma. 10 ucharist'eviering jj (mfrontitifc. 12.00 Nieuws verzicht voor slechthorenden '.30 Open School, 15,0 feuterprogramma. 153, ugdfilm. 16.20 Vrijetijdsn» IE BEL voor de laatste ronde Izine 17.20 Sportuitslag?! .25 Filmreportage. 18.3| llokkenberg. Lukt het de ko- bppenfilmserie. 18.35 lende maanden niet de Bre- lurfilm. 19.40 Mededeling® "■45 Journaal. 20.00 Spon h.30 Alle schepsels groot® jein, tv-serie. 21.20 Dow lentaire serie. 22.15 Muziek, rogramma. 22.45 Journaal 1 Jort. BELGIË (FR. UITZ.) J 9.30 Programma voor bui Inlandse werknemers. 10.# andbouwinformatie. 10.it j-ogramma voor slechthoren, len. 12.00 Discussieprogra® ja. 13.00 Journaal en weerbe- *cht. 13.05 Klassieke muziek .00 Cultureel magazine 4.30 Informatieve serie. 15.01 Ipelprogramma. 16.15 An® Tmentsprogramma. 17J Jiróles de dames, tv-serie 7.50 Serieverhalen. 18.20 Te fenfilmserie. 18.25 Reportagf 8.45 Fcht. Ltm. 22.45 Weerbericht. joltf fslfn °P organisatie. laai en sport. In Medisch Contact, dat isteren reeds enkele ïnleidin- op het congres publiceer- waarschuwt prof. dr. J. Greep, decaan van de medi sche faculteit in Maastricht, dat het gebrek aan planning in de zeer nabije toekomst zal lei- ecft nu echt geluid voor De ase hartkliniek verantwoord p te zetten, dan zijn de (poli- ieke) geesten rijp om de zaak e sluiten. Staatssecretaris Veder-Smit I optimistisch over de levens kansen van De Klokkenberg. !ij baseert dat de op gang ge ranten patiëntenstroom naar Ireda (er zou een wachtlijst achttien hartpatiënten ijn); er zijn goede sollicitan- en die als hartchirurg in De klokkenberg aan de slag wil- en en de supervisoren hebben aten weten dat zij zich binnen fzienbare tijd kunnen terug- rekken. Kamerleden in de commissie oor Volksgezondheid bleken leze week voorzichtiger in hun «oordeling van De Klokken- tergkansen. De Terecht, ge ien de ervaringen met de Sport. 19.29 WeerbtBartchirurgie Zuid-West- 19.30 Journaal. 19.51 federland. Dick Dees kwam uziekprogramma. 22.10 li »et het voorstel over een half vert (The corn is green), tï aar de situatie in de kliniek te finan- ciën en op medische kwaliteit. De staatssecretaris nam die luggestie gelukkig over. j Naast deze politieke druk op jestuur en directie van De Klokkenberg maken steeds [Jouwe Ouwe Club. NOiPfMr zickenfondsen °P ini' |7.02 (S) De Nationale Hitpa-f (S) NOS-jaztl ade. 19.02 ptO: 21.02-24.00 (S) Rock- Breams. HILVERSUM IV NOS: 8.00 Nieuws. 8.02(5) •Toeg Klassiek. 9.00 Nieuw Ij. 02 (S) Musica Religiost 10.00 (S) Van het Nederlanè Toncertpodium. 11.00 (S) Fit tlise, met om 12.00 Nieuws 13.00 (S) - Opera-matinee Itieuwe grammofoonplaten |14.00 Nieuws). 15.00-17.00(S) ïadio Kamer Orkest met ont-| loep Kamerkoor en solist: mo- Tlerne muziek. In de pauze: 15.55-16.20 Praten over nuziek. pRUSSEL (NED. UITZ. D STEREO) 12.00 Nieuws, weerberkM In mededelingen. 12.10 Licht programma. 13.00 Nieuwt veerbericht en mededelingen 13.15 Opera- en belcantopflj gramma. (14.00 Nieuws). 14® Jultureel magazine. 15® Sport. (17.00 Nieuws. 17.® Voetbaluitslagen. Jieuws). 18.30 Religieus pr4 ramma. 19.00 Nieuws, weer bericht en mededelingen. 19.Hl liedjesprogramma. (21® |Nieuws). 22.00 Nieuws. 22® Opera- en belcantoprograffl- na. 23.00 Nieuws en weerbe-' Echt. 23.10 Informatief nagazine. 23.40-23.4' Jieuws. BRUSSEL (FR. UITZ.) 12.00 en 13.00 Nieuws. Aar' sl.: Actualiteiten. 13.30 Hoor- pel. (14.00 Nieuws). 15® iNieuws. 15.03 Sport en m«- iek. (16.00 Nieuws). 17-OJ 18.00 en 19.00 Nieuws. 19-3' Gevarieerd program"11 20.00, 22.00 en 23.00 Nieu\«l 23.40-23.42 Nieuws. NDR/WDR 11.30 Klassieke muzief 13.00 Nieuws. 13.10 Klassiek' liederen. 14.00 Gevarieer' programma. 15.00 Nieuwf 15.05 Licht klassieke muziek 17.00 Nieuws. 17.05 Dansmu ziek. 19.00 Nieuws. 211» Amusementsmuziek. 22® Nieuws. 22.30 Lichte muziek (23.00, 24.00, 1.00 en 2® Nieuws). 2.05 Lichte muziek (3.00 en 4.00 Nieuws). 4® Lichte muziek. (5.CO Nieuws! [iatief van OAZ-directeur Wellhüner - front tegen even tuele nieuwe problemen rond dc hartkliniek. Tegen deze achtergrond ligt er een rits „oude" problemen die een oplossing vragen zoals de affaire met de geschorste Duitse hartchirurg Bedder- man (die waarschijnlijk wel .«weggemoffeld" zal worden), de affaire met de anesthesist Van Dijk (die terug van ziekte- 'erlof zijn werk niet mag her- 'atten), de financiële perikelen [waar moeten gouden hand- ukken, de zes ton van de Amerikaan Wukash, de reis- en verblijfkosten van Greep en de te hoge salarissen van de specialisten uit betaald wor den), de positie van de Spaanse specialist De Santos en de diep verstoorde verhoudingen bij het verpleegkundig personeel. Daarnaast zal ondermeer een nieuw medisch team ge vormd moeten worden en zul len de samenwerkingsafspra- ken met het Ignatiuszieken- huis (met de komst van nieuwe mensen) moeten worden bij gesteld. Ook zal een nieuwe manager moeten worden aan getrokken In de Kamercommissie viel twijfel te beluisteren over de capaciteiten van bestuur en directie van De Klokkenberg. Bij een sterke leiding zouden de conflicten in het recente verleden nooit zo hoog zijn op gelopen, zo werd veronder steld. Belangrijker is echter op dit moment de vraag of het huidige bestuur en directie in staat zullen zijn de bergen problemen die liggen opgesta peld, op te lossen. De een zal daar positief, de ander negatief over oordelen. Men kan slechts hopen dat tijdig ^deskundige hulp van buiten wordt inge roepen, wanneer dat nodig is. Één probleem zullen bestuur en directie van De Klokken berg zeker niet kunnen oplos sen: dat is het „spannings veld", zoald de staatssecretaris het noemde, tussen cardiolo gen en hartchirurgen. Naijver, achterklap, intriges en val kuilen zijn de verschijnselen van dit probleem. En dat is iets dat de heren specialisten (met hulp van de Gezondheidsraad die daartoe van de staatsse cretaris opdracht krijgt) zelf moeten oplossen. Een „jaar- Klokkenberg" heeft (opnieuw) aangetoond dat dat tijd wordt. HANS VAN LEUSDEN Er Is enige deining ontstaan door de mededeling van de ministers van Defensie en Justitie, dat er bij de strijdkrachten en de politie geen plaats is voor mensen, die weigeren bepaal de militaire dan wel politie-taken te vervullen. In het eerste geval gaat het met name om kernwapens; bi) de politie wordt gedoeld op mensen, die bij de Mobiele Eenheid dienen, maar Wet willen optreden tegen bepaalde (anti-kernwapen) acties. De ik-cultuur van deze tijd leidt er toe, dat steeds meer tensenzich gerechtigd achten hun eigen normen en opvattin gen te laten prevaleren boven die van de democratische ichtsorde. Politie-mensen en militairen zijn-uit eigen wil-de ferstgeroepenen, om die rechtsorde te bewaken. Als zij daar- |ij nu ook naar eigen inzichten te werk gaan, vragen ze om lOeilijkheden. Een goede politieman en een goede militair zijn goede de mocraten en vredestichters. Wie, beschikkend over zijn feestelijke vermogens, op dit moment kiest voor een carrière fe beroepsmilitair, doet dat niet om ooit 's met kernwapens te ''ogen ..spelen". Een goede beroepsmilitair accepteert ucleaire bewaping vanuit de overtuiging, dat dit afschuwelijke wapen. in de wereld waarin wij leven, noodzakelijk is om de ■rede te kunnen bewaren. 1 Wij achten het vanzelfsprekend, dat noch Defensie noch postitie bereid zijn om in de beroepsdienst twee soorten mili- pmen en politiemensen te accepteren: zij die wel en zij die niet |N|e gevolgen van hun zelf gekozen beroep aanvaarden. Zo'n tweedeling zou zowel de politie als de strijdkrachten in kampen eraelen met alle.gevojgen van dien. overigens kunnen wij zeer wel respect opbrengen voor ensen. die bij nader inzien tot de conclusie komen, dat zij epaalde consequenties van hun beroep niet kunnen accep- ;eren. Van hen mag dan echter wel verwacht worden, dat zij ok de gevolgen van die gewetensbeslissing accepteren en ze» ontslag nemen. Blijft het gegeven, dat er een verschil in behandeling is ssen gewetensbezwaarden in beroepsdienst en bij dienst- 1 tigen. Eerstgenoemden kunnen ontslag nemen maar f enstplichtigen kunnen in allerlei nog vervelender situaties recht komen Wat denkt Defensie hieraan te doen? den tot een aanzienlijke toe name van het aantal huisart sen en een scherpe stijging van het aantal specialisten. In ons land werken momen teel 8000 specialisten en er zijn er 3000 in opleiding. Binnen tien jaar zal het aantal medi sche specialisten op 11.000 lig gen. Bij ongewijzigd beleid en handhaving van de bestaande opleidingsplaatsen zal er pas een evenwicht komen tussen nieuwkomers en oudgedien den als er 20.000 specialisten zijn, aldus prof. Greep. Vol gens de Maastrichtse hoogle raar is de situatie vooral klemmend voor de algemene heelkunde. Er zijn nu 750 al gemeen chirurgen, maar eind 1984 is dat aantal met 35 pro cent toegenomen. Bij de neuro chirurgie en de hartchirurgie dreigen dezelfde problemen, aldus Greep. Er moet dan ook een samenhang komen tussen planning van mankracht en een ziekenhuisvestigingsbe- leid. De voorzitter van de Neder landse Internisten Vereniging, dr. A. Haak, signaleert, dat het aantal verwijzingen naar de inwendige geneeskunde sinds 1975 constant is gebleven, maar dat er over drie jaar 250 jonge internisten meer zullen zijn. Het aantal opleidings plaatsen bedraagt sinds 1975 470 stuks. Dr. J. Mansvelt, voorzitter van het College voor Zieken huisvoorzieningen, relativeert een en ander. Hij vraagt zich af met welke maatstaven geme ten moet worden. Al 25 jaar lang stijgt het aantal specia listen, stelt hij, maar in 1955 waren er te veel, omstreeks 1967 te weinig en van 1979 af weer te veel. Staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid deelt de opvatting, dat er meer artsen lijken te worden opgeleid dan nodig is voor het goed funktio- neren van de gezondheidszorg. Er zijn volgens haar nog wel tekorten in de aneasthesie, oogheelkunde en psychiatrie. Bij de ontwikkeling van een vestigingsbeleid zal de over heid rekening moeten houden met onder meer de gevolgen van uitschakeling van het marktmechanisme. Voorzitter Jaspers van de LVAG stelt, dat de aankomen de specialisten bereid zijn ook financieel een bijdrage te le veren om meer arbeidsplaat sen voor specialisten te kunnen scheppen. Er zouden ook meer mogelijkheden voor deeltijd arbeid moeten komen. (Van onze redactie binnenland) WASSENAAR - De 31 -jari ge Hagenaar J. D. H., die door de Wassenaarse politie is gearresteerd in verband met de moord op de elfjarige Edith Post, wordt er ook van ver dacht de dader te zijn van twee andere onopgeloste moorden. In de woning van de ver dachte zijn namelijk goederen aangetroffen die volgens de Wassenaarse politie mogelijk een of meer bewijsstukken kunnen vormen in de onopge loste moorden van de 18-jarige Emy de Boer en de 12-jarige Tialda Visser. H. ontkent iets met de twee laatste moorden te maken te hebben. (Van een onzer verslaggevers) GOIRLE - Na een diepgaand onderzoek van bijna een jaar heeft de Technische Recherche van het distrcit Breda in sa menwerking met de groep Goirle een 50-tal zaken van brandstichting, diefstallen, vernielingen, bekladdingen en baldadigheden weten op te lossen. Tegen 25 verdachten, varië rend in de leeftijd van 13 tot en met 20 jaar zijn processen ver baal opgemaakt. Deze week zijn nog een I4-jarige en een 20-jarige inwoner van Goirle aangehouden, die hebben be kend in de nacht van 10 op 11 november in Goirle de basis school van de wijk De Hellen in brand te hebben gestoken. De schade bedroeg toen 1,8 mil joen gulden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Het verdachte koffertje, dat eergistemacht op het station in Den Haag voor consternatie zorgde, bleek een geblakerde steen te bevatten. De explosievenopruimings dienst is een uur bezig geweest met het openen van het koffer tje, waarop de naam van pop ster Rod Stewart was gekalkt. -A J ARNHEM (ANP&- De overheid en andere op de burgers gerichte organisaties zouden zich drastisch moeten beperken in het geven van in formatie. Het is beter de informatie helder en duidelijk gereed te hebben als daarom gevraagd wordt, dan ongevraagd pakken papier in brie venbussen te stoppen bij mensen, die er op dat moment geen enkele behoefte aan hebben. Dat schrijven de twee sociaal raadslieden in Arn hem in hun jongste jaarverslag. De stortvloed van informatie die de burger over zich krijgt, is onvoorstelbaar. Elke organi satie of groepering geeft een eigen krantje uit. De mensen zien door de bomen het bos niet meer, aldus beide raadslieden. Uit het feit dat mensen van zaken die werke lijk voor hen van belang zijn iets afweten, leiden zij dat de informatie regelrecht in de prullebak verdwijnt. Het stadium om te bekijken wat bruikbaar is, zijn burgers kennelijk al voorbij. Het is een vreemde zaak, aldus de Arnhemse raadslieden R. van Orden en F. Vos, dat de bur ger aan de ene kant schreeuwt om informatie, terwijl hij er aan de andere kant tegelijkertijd zo onder bedolven wordt, dat hij er geen weg mee weet. Mensen denken ook vaak al gebruik te kun nen maken van voorgestelde regelingen, die wel zijn aangekondigd, maar die nog niet vastge steld of in werking zijn. Een voorbeeld hiervan is, zo schrijven van Orden en Vos, de wettelijke meerderjarigheid (nog steeds 21 jaar). (De rege ring wil die op 18-jarige leeftijd laten ingaan). WASHINGTON (AP) President Carter en de re publikeinse presidentskan didaat Regan zijn vrijdag overeengekomen met elkaar in een persoonlijk debat te gaan in de laatste dagen van hun campagne. De exacte tijd, plaats en datum moeten nog worden vastgesteld. De onafhankelijke kandidaat John Anderson staat daar mee buiten spel. Reagan, r bl'jkbaar over bezorgd dat zijn comforta bele voorsprong terugloopt, zei in New York: „Ik heb mijn staf opgedragen contact op te nemen met president Carter voor het regelen van de nade re bijzonderheden". De leider van de campagne van Carter, Robert Strauss, heeft verklaard dat de presi dent de uitnodiging zal aan vaarden om op elk redelijk tijdstjp, datum en plaats met zijn opponent m debat in gaan". (ADVERTENTIE) L! kent /c wel de Engelse sujlmeubelen welke u steeds weer aantreft in dc romantische decors van de grote T.V.-series als "My son - my son", The Onedin Line", etc. De/e sfeerbrengende meubelen zijn door t. Weyts Zonen in samenwerking met grote Engelse meubelfabrikanten naar Bergen op Zoom gehaald voor the great english fl'rniture week Heel Weyts staat dan ook in 't teken van 't Engelse meubel en is heden 'n stukje "Britse bodem" Kremerstraat 15-19 Kortemeestraat 22-24 (*in 'i Vierkantje) Bergen op Zoom Telefoon: 01640-34864 Dik is defimtief uit, daar zorgt de broekriem wel voor. Bezuinigen, daar draait het om. Matigen, afslanken, uit dunnen. We gaan naar een ma gere toekomst, dat zit er dik in. Zelfs het geweten moet ma tigen. De ministers willen dat soldaten en politie-agenten wat zuiniger zijn met hun ge wetensbezwaren. Bezuinigen op je principes, dat gaat mij toch te ver. ■k Wat te denken van de Ame rikanen die naar de Afghaanse vluchtelingen in Pakistan uit gerekend vermageringspoeder stuurden? Een magere verto ning van zo'n rijk land In ons eigen gebouw is het ook afslanken geblazen. U weet dat de krant dit weekend ver huist. Alles wordt langzamer hand weggesleept. Het ene na het andere attribuut wordt door ons ingeleverd Ondertussen vullen gigan tische verhuiswagens de straat voor het gebouw. Het verkeer wordt geheel volgens de laatste mode dus, uitgedund. Ik geloof niet dat de automobilisten het allemaal even leuk vinden Ze moesten eens weten hoe wij lijden onder de verhuizing De hogere heren maken zich dik en de gewone werknemers doen het dunnetjes over. Ik moet nog wel even ver melden dat we gisteren een Limburgse vla kregen, als dikmaker Na het weekend maken we de krant in een spiksplinter nieuw gebouw. Als uw brie venbus maandagochtend als vanouds kleppert, dan weet u dat het allemaal goed is ge gaan. MERIJN (Door Bert Kerkhoffs) DEN HAAG - Bevelen moeten opgevold worden en daarmee uit. Voor gewetens nood is geen ruimte. Wie moeite heeft met een opdracht, moet zijn biezen pakken en opkrassen, vinden de ministers De Ruiter en De Geus. De laatste jaren is te veel ge peuterd aan de vanzelfspre kendheid waarmee m het leger en politie-apparaten bevelen werden uitgevoerd. In feite was Bob Kalma, de Rotter damse politie-inspecteur, die in een protestdemonstratie meeliep, de eerste, die daaraan begon te schudden. Vier jaar geleden volgde de luchtmacht kapitein M.F. Stelling, die openlijk verzet aantekende te gen kernwapend. Daarna raaktedezaak in een soort stroomversnelling. ME'ers weigerden al knuppe lend de womngproblematiek in Amsterdam op te lossen en recentelijk zei een ME-man in Epe de kant van de Dode- waard-demonstranten te kie zen als hem gelast wordt de blokkade daar te doorbreken Het is niet de eerste keer dat binnen leger en politie kritisch meedenken vrij hard de kop wordt ingedrukt Praktisch geruisloos probeerde Defensie immers in 1977 al de telkens meer kritische vragen stellen de geestelijke verzorgers bin nen de kazernepoort uit te schakelen en hun werk - sterk gekortwiekt - naar de 'Wel zijnszorg over te hevelen Dat ging met door, omdat 10 predikanten en aalmoezeniers in een brochure de vraag stel den of de grens van het „neen bijna bereikt is op de vraag of het leger de vrede nog wel dient' Hun suggestie om de krijgsmacht naar Zweeds voorbeeld op te bouwen tot een vredesleger werd een utopie genoemd Intussen groeit jaarlijks het onbehagen binnen het leger Hel aantal gewetensbezwaar den onder het beroepskader is vele malen groter dan bij de politie en dat is verklaarbaar EPE (ANP) - De burge meester van Epe heeft de Epese hoofdagent van politie A. van Berkel voor drie maanden ontheven van zijn bijstandstaken. Dat heeft de gemeente Epe vrijdag laten weten. De agent, tegenstander van kernenergie, weigerde oor spronkelijk dienst te doèn bij Dodewaard, dit weekeinde. Wel wilde hij bij de mobiele eenheid blijven. Later vroeg hij de burgemeester van Epe of deze geen rekening wilde houden met zijn opvattingen over het gebruik van kern energie. De periode van drie maan den schept, zo blijkt uit de mededeling van de burge meester, voor Van Berkel de mogelijkheid om zich te be zinnen op zijn opvatting met betrekking tot de dienstver lening bij de politie. Mocht de hoofdagent daarna een beroep op gewetensbezwaar doen en een opdracht niet uitvoeren, dan zal hij ge schorst worden. Er zal dan een ontslagprocedure volgen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM - De standpunten van de ministers De Geus (Defensie) en De Ruijter (Justitie) dat weigering van politie- en le- gertaken onaanvaardbaar is, heeft gistern de nodige reacties gegeven. De Vereniging van Dienstweigeraars meent dat De Geus misbruik maakt van de wet gewetensbezwaren om kritische solda ten monddood te maken. Kapitein Stelling, die gewetensbezwaren heeft geuit tegen het gebruik van atoomwapens, zag er een poging in elke discussie de kop in te drukken. In gelijke bewoordingen reageerde de Algeme ne Vereniging Nederlandse militairen. Minister De Ruijter ziet volgens bestuurs lid Franke van de Nederlands® Politiebond de zaak wat te simpel. De bond blijft aan dringen op een verschoningsrecht. „Wij zijn tenslotte geen robotten", aldus Franke. LTTRECHT - „Er zijn weinig middelen die een echte milde dood veroorzaken. Wel zijn er honderden middelen die bij een overdosering voor de mensen dodelijk zijn, waarvan sommige in zeer korte tijd na inname". D it schrij ft de anesthesist dr P. Admiraal m „Verantwoorde euthanasie", een handleiding voor artsen dat door de Ne derlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NVVE) gisteren aan 19.000 artsen in ons land is verzon den. Dr. Admiraal bespreekt in de handleiding vijftien mid delen die volgens hem in aan merking komen om een milde dood te bewerkstelligen. Hij gaat daarbij in op het te ver wachten effect, de tijdsduur die kan verlopen tussen het moment van toediening en het overlijden, de handelsvorm, de houdbaarheid, de dosering en de toedieningswijze In Engeland is een dergelijk boekje onlangs voor publikatie verboden. Het iegerkader komt immers elk jaar met nieuwe lichtingen steeds kritischer denkenden jongeren in contact, die verdei denken dan de loop van hun geweer lang is. Dat heeft vooral het lager beroepskadei aan het denken gezet en het resultaat daarvan zal de komende tijd steeds va ker en luider naar buiten tre den, al krijgt een man als tel ling bijvoorbeeld nog bijzon der weinig steun van zijn Offi cierenvereniging. Zij vindt dat de confrontatie met kernwa pens als gewetensprobleem wel bespreekbaar moet blij ven. maar niet aanvallend, doch beredeneerd

de Stem | 1980 | | pagina 3