De hei van Whiddy Island UITVINDER" KI WIET WAT ER N Vraes voor atoomoorlog groter Als er morgen twee dozijn atoombom men op Nederland ploffen, dan vallen er twee miljoen doden en iets meer gewon den. Politiek Meeneemprijs Pijnlijk Vuurtongen Ridicuul Rapport Innovator Oog Enthousiasme mm g?Tül5b^T vrii uit ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 Ter afschrikking van een atoomoorlog is Amerika be reid even op de knop te drukken. Onmiddelijk na zijn zoveelste waarschuwing aan vooral de Sovjet-Unie voegde president Carter er aan toe: „Maar ik bid tot God, dat dit tijdstip nooit zal komen". Toch vrezen steeds meer mensen, dat een nucleaire wereldoorlog niet alleen onvermijdelijk is, maar ook zeer nabij. Regeringen handelen navenant. Defensie-budgetten over de hele wereld springen we kelijks met 700 miljoen omhoog. Een steeds grotere hap wordt aangewend voor de bescherming van de burgerij en haar bestuurders. In de komende zeven jaar pompt Amerika twee miljard dollar in de civiele bescherming. In het Britse koninkrijk heeft „IJzeren Maggie" tweehonderd mil joen gulden afgeteld om in de komende vier jaar atoomschuilplaatsen te bouwen. En Nederland hoopt tot het jaar 2000 ruim 500 miljoen gulden te investeren teneinde zoveel mogelijk landgenoten een „beperkte" atoomoorlog te laten overleven. Velen noemen deze investering weggegooid geld, omdat er na een atoom oorlog geen leven meer mogelijk is. Anderen geloven wel in een nieuwe lente. Tegen de achtergrond van de huidige onderhande lingen tussen de Verenigde Staten van Amerika en de Sovjet-Unie over de beperking van strategische atoomraketten in Europa, een reportage over de vor deringen in Nederland en daarbuiten met de bouw van atoomschuilkelders. Tenminste, zo voorspelt het draaiboek van de regering, tien jaar geleden opgesteld door de Commissie Schuilgele- genheid. Maar dan moet de aanvaller ons een etmaal van tevoren hebben gewaarschuwd. Bovendien, zo wil het Haagse scenario, mag de totale vernietigingskracht van die 24 „paddestoelen", niet zwaarder zijn dan acht megaton. Anders kloppen de kille cijfers niet. Wie het eerst komt, mag overleven Op „Doomsday" worden de tien miljoen overlevenden in Nederland geacht te schuilen in metro-stations, parkeergarages, kelders en privé-bunkers. Nee, liever niet onder de trap met een half mud erw ten, zoals de inmiddels stuk gelachen BB-brochure in 1960 nog adviseerde. Voor elke overlevende ligt momenteel drie pond bis- kwietjes klaar. Want sinds jaar en dag houdt het Voed- selvoorzienings In- en Ver koopbureau uit Hoensbroek veertienduizend ton kaakies en duizend ton babyvoeding in voorraad, verspreid over tachtig plaatsen. En goed voor drie donkere dagen. Natuurlijk zijn de kaakies ook bestemd voor' de krap 300.000 Nederlanders, die naar de openbare schuil plaatsen zijn gehold. De rest hoort netjes thuis te zitten. Juist op de veronderstel ling, dat bij een aangekon digde, tot vierentwintig bommen „beperkte" atoom oorlog de bevolking aller eerst bescherming zoekt in eigen huis. heeft de regering haar civiele beschermings- beleid afgestemd. Voor de uitvoering van dit twijfel achtig oost-west-thuis-best- beleid dient de burgemeester zorg te dragen. Samen met het gemeentebestuur, bijge staan door de Bescherming Bevolking (BB), zorgt de eerste burger voor openbare schuil gelegenheden. En voor de inrichting daarvan, zoals toiletten, wasbakken, bed den, verlichting. En niet te vergeten: de kaakies. De burgemeester staat echter niet bij de ingang voor een ordelijke binnenkomst in deze „betonnen arken van Noah". Als het goed is, dan zit de burgemeester met een selectie"uit.de gemeenteraad in een eigen atoomvrije kel der onder het stadhuis. „Klopt, bij de ingang van een openbare schuilplaats staat niemand. Daar geldt het principe: wie het eerst komt, mag overleven", licht de heer Van Starrenburg toe, woordvoerder van het, ge heel volgens voorschrift on- derkelderde ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag Dat wordt dus bloed aan de deurpost. Hij hoopt van niet, maar is bang van wel. „Maar het zou toch veel erger zijn, als de burgemeester nu een lijst opstelt van bevoorrechten. Dat is toch je reinste discri minatie. Openbaar betekent per definitie open voor ieder een". Hij ontkent met grote na druk het, bij geruchte ve~- nomen bestaan van een lijst met namen van, voor het na geslacht waardevolle „Übermenschen", die via achterdeurtjes hun schuil plaatsjes krijgen. Voorrang hebben de leden van het Oranje-huis (eigen atoombunker in Soestdijk en Den Haag) en de op „Dooms day" zittende regering (dicht bij het Binnenhof). Bestuur lijk Den Haag gaat er ook van uit, dat elk provincie- en ge meentebestuur straks zijn ei gen schuilplaats weet te be- Overzicht schuilplaatsen per 1 oktober 1980 aantal inwoners per 1 januari 1979 Provincie Inwoners Zeeland 344.388 Brabant 2.030.920 Steden Inwoners Schuilplaatsen voor: Vlissingen 44.937 150 Den Bosch 87.409 7 12.500 Breda. 117.521 18.060 Eindhoven 1 92.687 500 Roosendaal 51.685 200 Tilburg 150.751 6600 Vught 23.835 2100 Helmond 58.602 380 Waalre 14.083 500 Ravenstein 7.517 750 HARLINGEN - Voor ruim een ton kunt U een 51 ton zware privé bunker in uw tuin laten bouwen. Leveranciers zijn twee loodgieters uit Har- tingen, de heren Wim van Da len en Hein Boersma. Of schoon de Friese bunkerbou wers over belangstelling geen klagen hebben, moet de eerste nog verkocht worden. „In West-Duitsland subsidieert de overheid de aanschaf van een particuliere schuilkelder. In ons land is er geen financiële stimulans. De aanschaf, is zelfs niet geheel of gedeeltelijk af trekbaar licht Wim van Dalen toe. Wel heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken de bunker goedgekeurd. De afmetingen van de schoendoos-achtige schuil plaats zijn 3.65 bij 2.60 bij 2.30 meter. De leefruimte, goed voor vijf personen, is beperkt tot negen vierkante meter. De betonnen wanden zijn twintig centimeter dik. reiken. Voor u en mij geldt het recht van de sterkste. Wie geschokt opkijkt van bijgevoegd overzicht van de openbare schuilplaatsen, krijgt gelijk van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Van Starrenburg: „Toege geven, in Drente is er nauwe lijks een openbare schuil plaats. Hetzelfde geldt voor de Flevo-polder en steden als Arnhem, Eindhoven en noem maar op. Ofschoon een atoombom altijd te vroeg valt, hebben we toch een meerjarenplan opgesteld. Er is f 550 miljoen te investe ren, uitgesmeerd tot het jaar 2000. U noemt dat „peanuts" vergeleken met de totale miljardenbegroting. Dat ben ik helemaal met u eens. Maar hoort u ze ook lachen in de Tweede Kamer als minister Wiegel komt vertellen, dat hij er een miljard bij wil voor een versnelde civiele verde diging? Alles draait in deze kwestie om de politieke be reidheid. Wat heeft het Ne derlandse volk over voor zijn veiligheid". Niet veel. Vooral niet de steeds meer gehoor vindende pacifisti sche bewegingen als het In terkerkelijk Vredesberaad en de Wereldraad van Kerken. Hun visie, dat de bouw van schuilkelders juist het risico verhoogt op een atoomoor log, wordt niet gedeeld door deregering Van Agt. Zij blijft geloven in het nut van metro stations met gasdichte deu ren, zoals onder de Wibaut- straat, het Weesperplein en de Nieuwmarkt. Samen schuil biedend aan 24.000 Amsterdammers. Flats en openbare gebouwen (winkel centra, parkeergarages) die nen van schuilplaatsen te zijn voorzien, die minstens een half uur brandwerend zijn. i Model van de privé-bunker, ontworpen door twee loodgie ters uit Harlingen. Ook langs onze waterwe gen rijden betonmolens af en aan. Rijkswaterstaat heeft namelijk al vijfentwintig atoombunkers gebouwd vlakbij stuwen en sluizen. Momenteel is men bezig bij de stuwen in de Maas bij Belfeld en Sambeek. „Deze standaardbunkers zijn be doeld voor het personeel van de sluizen, opdat in tijden van oorlog de doorgang kan worden gegarandeerd", al dus een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Hoeveel atoom bunkers er nog langs de wa terwegen zullen worden verstopt, hangt ook hier af van de politieke wil om er belastinggelden aan te spen deren. Ook andere regeringen graven zich liever in dan dat ze met evenveel energie de bewapeningswedloop pro beren te stoppen. Zweden en Zwitserland hebben zich het best voor bereid op een atoomoorlog, die West-Europa zal om ploegen tot een onherberg zaam „Euroshima". Elke Zwitser heeft zijn ei gen schuilkelder, incluis noodrantsoenen. Toppunt van hun schuilmanie vormt een aan bijna 21.000 Zwit sers onderdak biedende Son- nenbergtunnel. Niets ont breekt er in deze granieten molshoop. Er zijn zelfs ge traliede cellen voor hen, die zich niet kunnen/willen aan passen aan een ondergronds leven. In de Bondsrepubliek moeten alle na juli 1965 ge bouwde huizen en zaken- panden voorzien zijn van brandvrije kelders. Menig Duitser heeft een noodrant soen voor twee weken inge slagen. De vraag naar privé- bunkers schommelt mee met de wankele wereldvrede. Direct na de Russische inval in Afghanistan verschenen er in de Duitse kranten adver tenties, waarin „atoomko gels" (Neutronen-glocke) werden aangeprezen voor de meeneemprijs van vijftigdui zend DM. Sommigen heten hun koopje onder het mom van „een nieuwe, grotere olietank" in het gazon zak ken. De buren zouden eens mee willen overleven. De Russen blijken even be nauwd voor een atoomoor log. Amerikaanse bronnen weten dat 50 miljoen Sovjet burgers kunnen overleven, mits ze dri^ dagen van tevo ren zijn gewaarschuwd. Op de president na en en kele van zijn naaste advi seurs zal het merendeel van de pakweg 240 miljoen Amerikanen een atoomaan- val niet navertellen. Hand leidingen voor de burgerij over hoe en waar ze kan schuilen, ontbreken pijnlijk. Opgeschrikt door „Afgha nistan" heeft president Car ter inmiddels twee miljard dollar toegezegd aan de „Ci vil Defense Preparedness Agency", de Amerikaanse BB. Rond 1990 moeten er zo veel bunkers zijn gebouwd, dat minstens 150 miljoen Amerikanen een overle vingskans hebben. Om elke Amerikaan zo'n omstreden buitenkansje te gunnen, zou Washington D.C. nog eens zeventig miljard dohar in gewapend beton moeten in vesteren. Is onderhandelen over het afbreken van het bizarre kernwapenarsenaal niet goedkoper dan het bouwen van atoomschuilkelders? Volgende maand schuiven Amerika en Rusland weer aan om te kouten over ver mindering van strategische wapens in Europa. Misleidende borrelpraat, waarmee het volk wordt zoetgehouden. Zo meent het gezaghebbend, interna tionaal vredesinstituut in Zweden. Want het eerste van de in totaal 1.250.000 kernwa pens moet nog worden op geruimd. HANS TOONEN In de prille morgen van 8 ja nuari 1979 ontplofte in de baai bij het Ierse plaatsje Bantry de supertanker Betelgeuse. Vijf tig mensen kwamen bij die ramp om het leven. Onderzoek naar de oorzaak van deze zo veelste tankercatastrofe le verde een reeks onvoorstel bare nalatigheden en voor beelden van menselijke non chalance op ais gevolg van commerciële dwang. Het ver maarde Rotterdamse ber gingsbedrijf Smit Tak mocht de rotzooi opruimen. Het werd de berging van de eeuw, waar van een dezer dagen een op merkelijk verslag verscheen van de hand van Peter Gerrit- se. De Amerikaanse oliemaat schappij Gulf kreeg in 1968 Whiddy Island, een eldorado van rust in Bantry Bay, aange boden van de Ierse premier Jack Lynch als plaats orfi er een olieoverslaghaven te bou wen. De Ieren verhuurden het unieke stukje grond voor 35.000 gulden per jaar, een vriendenprijsje dat, zo ver wachtte men, veel banen en Yankee-dollars zou opleveren. Gulf bouwde een terminal met een capaciteit van een miljoen ton per jaar die tachtig arbeidsplaatsen opleverde. Een verzoek van plaatselijke autoriteiten aan Gulf om van de oliesteiger een brug te mo gen leggen naar de vaste wal weigerde de multinational. Immers dan zouden er geen twee tankers tegelijk kunnen afmeren, zo luidde de redene ring, die het won van de veilig heidsoverwegingen. Na de oliecrisis moesten de Ierse Gulfwerknemers 12 in plaats van 8 uur gaan werken. Het aantal ongevallen steeg. Op januari 1979 lag de 121.430 brt metende Betel geuse, eigendom van Total langs de steiger. Rond 0.55 uur zag de controle-operator van Whiddy Island vuurtongen uit het schip lekken ter hoogte van de waterlijn. Ooggetuigen aan de vaste wal verklaarden later eensluidend dat ze al eerder vuur hadden gezien. Na enkele seconden explo deerde de drijvende oliegigant. In die korte tijd kwam er nog een wanhopige radiokreet van de Britse loods aan boord Da vid Warner. Hij stond met vier anderen op het achterdek van de Betelgeuse. De ontsnap pingsladders, die normaal langszij hingen waren alle, op één na, om „veiligheidsrede nen" verwijderd. Drieënveertig bemannings leden en zeven operators op de steiger zaten als ratten in.de val. Na de ontploffing liep de temperatuur op schip en stei ger op tot duizend graden. In het inferno smolten pijpen en pijlers als spaghetti in kokend water. De Betelgeuse zonk stomend, sissend en in drieën geknakt naar een diepte van veertig meter. Niemand kon of durfde de nog gedeeltelijk bo ven water stekende romp te benaderen vanwege verder ex plosiegevaar. Het plaatselijke brandweer korps van Bantry kwam op een ridicuul aandoende manier in actie. Veertig minuten na de klap slaagden ze erin een boot te bemachtigen om naar de olieterminal te varen. Ze moesten er vervolgens een ruit forceren om bij de drie be schikbare brandweerauto's te kunnen komen. De eerste auto startte niet, de tweede even min. De derde kwam na enkele minuten zwoegen op gang. Achteraf bleek dat Gulf sinds 1976 op Whiddy Island geen enkele brandweeroefening meer had gehouden. Direct na het eerste nieuws van de ramp kwamen in Rot terdam bergingsmensen van Smit-Tak in actie. Nog voor zes uur 's avonds stonden ze in Bantry waar het inmiddels een heksenketel van drukdoende autoriteiten was geworden. Smit Tak hield zich afzijdig in tegenstelling tot de Engelse concurrent United Towing, die naar achteraf bleek, wat al te opdringerig haar diensten had aangeboden aan de Total-di- rectie. Daaruit blijkt dat bij dit soort miljoenenzaken psycho logische factoren zoals een geïrriteerde Total-directeur een doorslaggevende rol kun nen spelen, want Smit Tak mocht aan het grootste en meest spectaculaire karwei uit haar bestaan beginnen. Het degelijk stukje bluf- en gok spel van de Smitdirectie, niet ongebruikelijk in de bergings- bussiness, mag "daarbij niet onvermeld blijven. Men begon bij het voorste deel van het 286 meter lange schip. Het werd met lucht vol gepompt en kwam op 23 fe bruari '79 boven water. Het middenrif van de Betelgeuse gaf zich minder makkelijk ge wonnen. De bergers namen hun toevlucht tot de polysty- reenmethode: de balletjes die ingebracht in een schip tot vijftig maal de eigen grootte expanderen. Het flathoge middenschip tjoempte op 28 augustus boven water. Met het lichten van het achterschip werd weer een an dere bergingsmethode toege past. Er werden 98 millimeter dikke kabels onder het wrak doorgetrokken waarvoor een speciale cutterzuiger van Za- nen en Verstoep werd ingezet. Een systeem van winches en trekstangen, een ontwerp van het Bredase ingenieursbureau Van Haagen, gemonteerd op drie pontons trokken dit scheepsdeel tenslotte op 1 juli 1980 boven water. De klus was geklaard, maar de vreugde niet onverdeeld, want deze berging kostte ook het leven aan een van de veteraan-duikers van Smit Tak. Hij kwam om bij on- derwaterlaswerkzaamheden. Begin juni van dit jaar ver scheen het rapport van de on derzoekscommissie die de Be- telgeuse-ramp analyseerde. Het onderzoek zelf liep uit op een juridische slag tussen Gulf en Total. Dit alles rond de centrale vraag: Begon de brand op de steiger of op het schip? De Amerikanen verwe ten Total een slecht beheer van de 11 jaar oude tanker. Bij een opknapbeurt in Marseille zou 500 ton roest in de tanks zijn achtergebleven. Total zag haar theorie gesteund door de meesten van de getuigen: het vuur was op de steiger ont staan, hetzij door menselijk falen, hetzij door onbetrouw bare apparatuur. Tevens kwam vast te. staan dat de II (Door Rinze Brandsma) je bent als uitvinder bezeten beaj "een soort alchemist, een goudmak je hebt het idfee, bezig te zijn met iets «r noa niet is" mustrator Rinze Harke Klinker is zo n i vinder, zo'n alchemist. Hij zoekt alU niet naar goud, maar het perpetuum r wie of de steen der wijzen, maar in al epnvoud naar een totaal nieuwe verp kingsvorm. En die heeft hij gevoni ook. Zij" uitvinding is klaar om in a duktie genomen te worden. Na maandep -, jarenlang noest de en'vouwwerk ligt de verbluf fend simpt maar onmiskenbaar originele, decoral ve en gewiekste vondst op tafel. I probleem nog, maar wel het verveld ste- hoe beschermt de uitvinder zijn 1 ding' Een octrooi zit er niet in: te duu op zich geen garantie voor bescherm Nou ben je zover, de kenners zijr thousiast, je weet dat je met iets wej lijk nieuws komt, de verwachtingenI hoog en dan teleurstelling. Ik hoef nil één klap hiermee boven Jan te ral Maar ik wil mijn produkt, waarva" denk dat ik daarmee iets in de verL kingsindustrie vervolmaakt hebt, il winkels zien, zien hoe een goed idéé gebruikt wordt. Alleen al aan papiel spaar je. Door mijn vouwvondst berJ mei dunner papier een grote sterkté ik er aan zou verdienen, dat is dat ml nomen. Maar ik hoef er niet van te lj Het zou alleen wel een rotidee zijr een ander met mijn idee gaat lopen Waarschijnlijk is het verhaal vanl het Friese gehucht Huins wonend^ strator en reclame-ontwerper Klinker tekenend voor de gedreve én de problemen van de uitvinder, novator, de man die heel veel tijd st] het speuren naar „zinloos" geachtl beteringen en vondsten. „Ik heb wel het idee, dat er mei langstelling aan het komen is vom vinders en hun mogelijkheden", zd „Ook door de regering wordt nul gepleit voor innovatie. Nu nog u| veel kansen weggegooid of blijven 11 Er zijn legio lieden zoals ik die I procent, inspiratie, zoveel procentl piratie en zoveel artistieke inbr# willen brengen. Daar kan een d hoeveelheid goede ideeën uitkom^ Klinkers verpakkingsvinding wl boren bij het uitwerken van een idl de jaarlijkse folder van het Lel dense creativiteitscentrum. „DaaJ ik ieder jaar iets aparts voor". He in 1978, een omslag met een oog vouwen relief er op. Zijn ogen open. „Toen ontdekte ik die voi| structie, waar ik verder op ging ren"De totaal nieuwe vorm van king werd het eindresultaat, na rrf geknip, gevouw, gepriegel en ge-J Hoe de vorm er uitziet mag mfl krant, dat zou alle werk voor niej zijn. Feind hort mit, nietwaar? IV klopt volledig dat er een verï nieuwe, originele vorm is ontstl vorm laten we de vouwconstri^ doosje noemen - is zo apart dat tiewaarden op zich al zo hoog bedrukking simpel kan blijvenl andere verpakkingen springt hetr zegd uit. Zijn vinding deponeerde Klinl notaris, met de datum: als eersr Gulf-operator in de controle kamer op het tijdstip van de explosie niet op zijn plaats was en dat tijdens de ramp auto matische blusvoorzieningen op de steiger niet hadden ge werkt. Het Bantry Bay rap port, dat in Nederland aan de orde kwam in de Rijnmon- draad en ook is besproken door deskundigen van Shell, Esso en Mobilraffinaderijen te Per nis, gaf geen uitsluitsel over de schuldvraag. Evenmin waagde de onderzoekscommissie zich aan het doen van aanbevelin gen. Bantry Bay en de Betel geuse zijn bijgezet in de afde ling rampen van hét multina tionale oliebedrijf. In Bantry herinnert alleen een monu ment met namen van „de ge vallenen" aan de hel van Whiddy Island. PAUL DE SCHIPPER „Berging ran de eeuw" met als ondertitel„Nederlandse bergers in de hel ran Whiddy Island" rerscheen bij uitgeve rij De Boer Maritiem. Auteur: P. Gerritse, Prijs f 24,90 Ze lopen niet meer met molentjes, energie-windmolens worden steeds kerncentrales, de steeds dreigende zinnig kan zijn self-supporting te wo waar te maken worden reëler. Dat Chris Westra en H erman T ossijn dat Onder het motto „Geen kernenen bijdrage zijn aan de op hand zijnde energievoorzieningen De centrale vraag van het oek waarop zeer uitvoerig antwoord wordt gegeven is: loe kan ik een windmolen 'ouwen, die mijn huis van lektriciteit voorziet? Bij het «antwoorden van de vele vra- ;en wordt ervan uitgegaan dat et boek gehanteerd moet unnen worden door mensen met verschillende opleidingen, yir zit zeven jaar ervaring in 'erwerkt. Toen Roel van Duijn iog gemeenteraadslid in Am sterdam was stelde hij op het uis van Chris Westra een zelf- ebouwde windmolen in wer ing, waarmee voorzien kon orden in eigen elektriciteit. Steeds meer mensen wilden n de volgende jaren antwoor den op de vraag: Hoe doe je at? Op de eerste plaats is dit findwerkboek dan ook be- temd voor zelfbouwers. Maar e samenstellers mikken ook :Op de beleidsmakers en be slissers. „Uit ervaring is ons puidelijk geworden dat maar 'einig mensen die beslissin- ,on nemen op energiegebied op je hoogte zijn van de moge lijkheden van zon- en wind energie. Zelfs politici in Den Taag hebben niet in de gaten at windenergie in mdustrieel opzicht voor ons land kan be ekenen", aldus Chris Westra. Het staat voor de beide au-

de Stem | 1980 | | pagina 24