Ln pJ Tl Al Asnam een week na de ramp: ■ondermülldepo Miiochehager Burea Onvolledig Maskers Evacuatie Zorg Helderder Depot vrn ui De regering is een grootscheepse inentingscampagne begonnen, om het uitbreken van besmettelijke ziekten te kunnen voorko- Sinds een paar dagen zijn de redders in El Asnam verplicht om maskers te dragen. Paniek na elke aardschok (Van onze speciale verslaggever Puck Hooglucht) ALGIERS - Het Rode Kruis in Algerije sleept momenteel 150 ton eerste levensbehoeften - eten en kleding - naar het door de aardbeving geteisterde El Asnam en omgeving. Dat is niet genoeg. Vooral voedsel is nog steeds een probleem en zal dat nog wel even blijven. Er zijn tussen de 300.000 en 400.000 daklozen in de streek. Men heeft Intussen wei de hoop opgegeven nog overlevenden te vinden in de puinhopen van de stad. Uit bet aantal daklozen valt af te leiden, dat er nau welijks genoeg tenten kun nen zijn en dat er een gebrek is aan dekens. Het is er in oktober 's nachts behoorlijk fris. Vanwege de omvang van de ramp is het begrijpelijk dat de instanties geen exacte cijfers kunnen geven over de doden. Na zes dagen komen zij niet verder dan 2.000 geï- dentificeerden en nog eens 4.000 onbekende doden. Niemand in Algerije gelooft erin. Zomin als men gelooft dat het eindcijfer dat het Al gerijnse Rode Kruis dinsdag gaf; in een optimistische bui schatte men dat het uitein delijke dodencijfer niet bo ven de 10.000 zou uitkomen. De man is kennelijk afge gaan op onvolledige berich ten. Er blijken inderdaad dorpen te zijn die vrijwel on beschadigd bleven. Er zijn dorpen met weinig schade, slechts een „klein" aantal doden. Maar ook is gebleken, dat een hele reeks dorpen in de meest geïsoleerde delen van het rampgebied voor bij na 100 procent zijn verwoest. Hoeveel slachtoffers daar gevallen zijn, is nog helemaal onbekend. Er zijn dorpen waar nog nauwelijks iemand is geweest. Dat geeft velen aanleiding het uiteindelijke dodencijfer vier tot vijfmaal hoger te schatten dan de re gering Volgens onofficiële bron nen onder de Berbers in El Asnam zouden alleen in die stad met over de 100.000 in woners zeker 25.000 slacht offers zijn geborgen. En er komen er nog ieder uur bij. In de enkele uren dat ik gisteren in El Asnam was, zag ik op drie verschillende plaatsen elf dodenbergen. In de rest van het getroffen gebied zouden nog eens 10 tot 15.000 mensen zijn omgekomen. Het begint verschrikkelijk te ruiken in de stad. Alle werkers, politie en brand weer, militairen die gewa pend patrouilleren, en bur gers, dragen maskers, 's Nachts vliegen vliegtui gen boven de stad, die alles met een desinfecterende vloeistof bedekken. In bij zondere gevallen, zoals in de ruïne van een supermarkt, waar ik gisteren acht doden uit het puin zag halen, zetten de burgers een nevelkanon met desinfecterende vloei stof in. Het gevaar voor het uit breken van een besmettelijke ziekte is uiteraard groot. Met het oog daarop is een groot scheepse inentingscampagne op touw gezet. Iedereen wordt gevaccineerd. Kinde ren jonger dan zes jaar, onder meer tegen tetanus, difterie en rode hond, volwassenen ook tegen tyfus. Niemand weet hoeveel mensen er zijn ingeënt De talloze hulpver leners houden geen admini stratie bij. Desondanks ho pen de autoriteiten van bin nen uit een soort sanitaire cirkel te leggen op het gebied tot ver buiten datzelfde ge bied. Om ook de buitengebieden zo goed mogelijk te kunnen bedienen, riep de regering gisteren iedere bezitter van een landroover of een soort gelijk voertuig op haar be hulpzaam te zijn door het beschikbaar stellen van de wagen en een chauffeur. Het hele gebied is overigens als „rampgebied" onder mili taire commando geplaatst. Zo kon het ook gebeuren dat de regering gisteren pas een lijst publiceerde van de gewonden die verspreid over het land en ziekenhuizen zijn opgemaakt. Deze zijn alleen zo zwaar gewond dat ze niet ter plekke geholpen konden worden. Ze zijn vanuit de noodhospitalen in El Asnam per helikopter of - na het herstel van de spoorlijn - per trein afgevoerd. Op deze voorlopige lijst - „wordt ver volgd" staat er wat cynisch onder - staan een kleine 750 namen. Het merendeel van deze zwaar gewonden be staat uit vrouwen en kinde- Mede uit angst voor besmet ting hebben de militairen El Asnam en verre omgeving gesloten voor iedereen die er niets te zoeken heeft. Zij zijn gisteren ook be gonnen met de evacuatie van de bewoners van El Asnam. Die zijn zeer bang voor eventueel nieuw optredende aardschokken - zodat zij in ieder geval buiten slapen. Alle parken en plantsoenen in de stad staan dan ook vol met tenten en andere onder komens, hetgeen natuurlijk tot - zeker op dit moment - onaanvaardbare toestanden leidt. Daarom hebben de mi litairen besloten zoveel mo gelijk mensen uit de stad naar buiten te brengen in tentenkampen. Hoe het ver der met deze mensen moet, is onduidelijk. Ook hier gaat het om de maatregel uit di recte noodzaak. Die wordt uitgevoerd, hoe de gevolgen administratief en anderszins verwerkt moet worden, ziet men later wel. Het ontbreken van admi nistratie is typerend voor de stand van zaken in Algerije. Ze zijn uitgegaan van het principe „Eerst helpen, dan schrijven". Zo kan het ge beuren dat in eerste instantie de hulp zich volledig con centreerde op El Asnam. Daar werd het duidelijk, er waren - vooral gezien de aard van de gebouwen - ver uit de meeste slachtoffers te vrezen. Gedeeltelijk ook ging men er vanuit, dat de bewo ners van het platteland zich zelf zouden kunnen helpen of anders naar de stad zouden komen. Hetgeen slechts ge deeltelijk de waarheid schijnt te zijn geworden. Op de rampzalige vrijdag van vorige week waren de mannen veelal niet thuis in verband met het feit dat onze vrijdag ginds de Mohame- daanse zondag is. Bij het uit delen van voedsel en goede ren „tenten en dekens", heb ben de militairen in eerste instantie nogal wat kritiek ontmoet, omdat zij niet goed of te willekeurig zouden uit delen. „Om in eerste instan tie een ieder te helpen", zegt de Deen Thoroird Hansen, een van de coördinators van het internationale Rode Kruis. Hij vindt dat nu heel wat zaken goed geregeld ziin „Met name de snelheid waarmee hulpgoederen van het vliegveld van de hoofd stad Algiers naar het ruim 200 km westwaarts gelegen El Asnam werd gebracht, stemt tot tevredenheid. Er is alleen alsmaar te weinig". De grootste zorg van het Rode Kruis is momenteel het inrichten van minstens zes kampen op een afstand van 40 tot 50 km van de stad. Hansen weet nog niet hoe, maar „we zullen het klaar spelen". Het is volgens hem van levensbelang dat de mensen zo snel mogelijk weer in een georganiseerd geheel terechtkomen: „Daarin heb ben zij de grootste overle vingskansen". Een tweede zorg voor het Rode Kruis is de watervoor ziening in het rampgebied. Nu wordt alle water nog per tankwagen aangevoerd, maar dat is uiteraard op den duur onhoudbaar. Daarom is het eerste werk nu een aantal putten te slaan, waar het Ro de Kruis grote plastic con tainers kan vullen om ze dan vervolgens te distribueren. Sinds gisteren wordt een van het Zwitserse Rode Kruis af komstige waterzuiverings- Politiemannen doorzoeken de ruimten onder de puinhopen naar eventueel nog levende slachtoffers. installatie benut, die goed is voor 20.000 liter goed water per dag. Al met al wordt de situatie in Algerije en met name in het rampgebied na zes dagen een beetje helderder. Er is nogal kritiek op de mana gerskwaliteit en het organi satievermogen van de erg centralistisch ingestelde re gering. In El Asram lijkt men de situatie nu een beetje in de hand te hebben. Hoe de hulp daarbuiten is, is niet duide lijk. Daarom geloven velen dat de berichten uit de regio tegen zullen vallen. Bij het opruimen van de puinhopen wordt gebruik gemaakt van groot materiaal. öffnungszeilen; Kftag* F:rei!ag-?"~ De Sondermulldepo- niè ligt verscholen tus sen de bossen. Slechts een bord wijst op zijn Naarmate de mensheid zich ont\ delijker afval. Dat moet veilig opge de affaire Lekkerkerk wel heel er eigen Nederland is niet zo geschil hoge grondwaterpeil kan er nerge worden vanwege de grote kans aanraking komen en zich ermee Alleen verbranden van het afvi Maar door giftige stoffen verontr gevonden wordt, laat zich moeili. storten. Daar moet dus elders ee worden waar het grondwater geer Na Lekkerkerk zijn er meer „vondsten" gedaan en zullen ér nog volgen. Het Griftpark in Utrecht wacht om van che misch afval ontdaan te worden en in Hilvarenbeek, Rosmalen, Schijndel, Helmond en andere plaatsen zijn stoffen in de bo dem gevonden die daar niet kunnen blijven. da gr bi M ge bc Een van de weinige plaatsen geschikt voor het storten van verontreinigde grond is de Sondermülldeponie in Mün- chehagen bij Hannover. Het is een van de dichtstbijzijnde de pots voor die soort afval en ook een van de weinige die che misch afval accepteert vanuit het buitenland. Daar wordt vanuit Nederland, België en Frankrijk dankbaar gebruik gemaakt. Münchehagen ligt in een ge bied met bijzondere geologi sche en geografische eigen schappen en daarom heeft de Duitse regering er mee inge stemd dat daar een depot voor bijzónder afval werd ingericht. Er zijn in dé Bondsrepubliek nog tien gelijksoortige depots. Twee daarvan hebben éen spe ciale vergunning om afval vanuit het buitenland te ac cepteren: de Sondermülldepo nie in Münchehagen en Hil- desheim VFI. Van dat laatste depot maakte EMK (vroeger gevestigd in Krimpen aan de IJssel en nu op het industrie terrein Moerdijk) weieens ge bruik. De andere depots zouden uit commercieel oogpunt best buitenlands afval willen ber gen maar dé regering steekt 2C sp E: Tc DEN BOSCH-Het blijkt; de afgelopen jaren hun stt schulden. Alternatieve onder onnodig zó zwaar zijn gaan niemand meer het geld op k reaus staan in de rij met niej goedkoper". Zo is nu het „Buro voor ar- chitektuur en stedebouw ir.l Stevens en ir. Trimp" uit Den 1 Bosch, met een woningplan I gekomen, waarin je al metl een huur van 150,- totl 200,- per maand uit del voeten künt. Nederlanders! zijn sterk gebakken aan uit-| spraken als „Van de nood eenl deugd maken" of „De tering! naar de nering zetten", zodat kritische attentie gebodenl blijft. Het bureau in Den Boscl constateert dat veel nieuw bouwwoningen leeg staar omdat ze onbetaalbaar zijn. voor hen die ze nodig hebbenj Er moeten derhalve betaal-| bare woningen komen. Ik denk dat het probleem zo te simpel is gesteld, want del bouw van nog meer nieuwej maar dan betaalbare wonin-l gen, heft die leegstand nieil op. De problemen van doorJ stroming, van het te bestederj percentage van je inkomen voor de woning, van inzet on er in een verzorgingsstaat zelf iets te doen aan je huia blijven daarbij buiten schob Stevens en Trimp steller terecht dat versobering va# de bouw - waardoor de prijl zen zakken - nog niet hoeft 11 leiden tot verarming in dl

de Stem | 1980 | | pagina 22