Mtie eken! E Stormvloedkering zoveel mogelijk open laten staan' mt Moeizaam overleg over welzijnsbeleid Bevelanden PLEIDOOIEN OP MILIEUCONGRES: KI RT IDDENZEEUWS EN A [ffB steun vuur 'I IDA Hulst ïoudt vast tan VOW Kunstmanifestatie over architectuur in Middelburg impbediende KAMERLEDEN: VERGOEDING VOOR ILEBRUN-TELERS Woonvvagenschap behandelt begroting 'lil Roosendaal wil gesprek kwikstort Sociaal centrum Goes bood meer hulp Bontjassen- diefstal in Ternuezen „Aantal kerncentrales niet uitbreiden^ Weer boete geëist tegen zeilvlieger ber ;ren tot 14 jaar >WS IN FRAAI r'ARK ft Aansluiten waterleiding wordt duurder CKO B.V. Vragen over studie water voorziening ZW Nederland KAMERLID EVERSDIJK: Imstraat 13 f222121 pl-markt 5 60-35666 I-stationsstraat 8 11900 f?» o. 18.30 uur Antwerpen), daarna nde plaatsen g ook vertrek uit 6.- per pers. |ielen - 6 km ten oosten - staan 10 mime 6- (ows. Met alle komfort r) voor een geslaagd wintermaanden. 1 verwarmd. Prachtig rur- en plassengebied. voor visliefhebbers en Leeuwarden, I tjtrNEUZEN, 17 oktober Lop Per stuk, sla 1 33. Bloemkool A 153-178. B [(10-161 Groene komkommers Ky.108. Per bos, kroten: 40. Per L'oeram. andijvie 48-53. treekpeen 13-24. Prei 66-70. [Pibonen 180. Kassnijbonen uil) Savooiekool 95. Rodekool fefi Spruiten 104-109. Witlof A 1350-420. Afwijkend 200-230. Ier kist van 6 kilogram, toma len 900-950. A 2 570. Vlees- laiatenBB 1060-1100. (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG - Minister I Braks (Landbouw en Visserij) lis niet van plan speciale Imaatregelen te nemen die beo- „eI1 de positie van de Neder landse mossel op de Franse I markt te versterken. Dat blijkt luit antwoorden van de minis- I ter op schriftelijke vragen over fzijn begroting voor '81. Braks vindt dat hij voor de ■Zeeuwse mossel al genoeg lheeft gedaan door bij de EEG subsidie aan te vragen voor het (buitendijkse industrieterrein [bij Yerseke. waarop verschil lende mosselverwerkende be- Jdnjven gevestigd zijn en door leen film over de schelpdier- Isectortelatenmaken, waarvan Jeen Franstalige versie voor propagandadoeleinden kan worden gebruikt. De minister .wijst verder op maatregelen ■die een regelmatiger aanvoer Ivan mosselen van goede kwa- Iliteit moeten waarborgen. Van een onzer verslaggevers) HULST - Het bestuur van het CDA, afdeling Hulst, is unaniem van mening, dat er' piet getornd mag worden aan de aanleg van de vaste oever verbinding over de Wester- [schelde (VOW). Het afdelingsbestuur heeft dan ook besloten om een [amendement in te dienen op de passage van het concept ver kiezingsprogramma van het CDA, waarin wordt gesteld, dat de VOW nog maar eens in heroverweging genomen moet worden. Het afdelingsbestuur wil dat die zin uit het programma wordt geschrapt en wordt ver- kangen door een regel met de ftrekking dat de VOW moet worden aangelegd. Behalve met zakelijke ar- umenten, motiveert het afde lingsbestuur het amendement net eraan te herinneren dat het kabinet een belofte heeft gedaan, die nagekomen moet worden en dat de CDA-Ka- nerfractie toezeggingen heeft feedaan en verwachtingen heeft gewekt, die moeten wor den gehonoreerd. I Om de mening van het afde lingsbestuur nog meer kracht pij te zetten, is inmiddels ook pen telegram naar premier Van hgt de deur uitgegaan, waarin jde Hulsterse afdeling er bij ■hem op aandringt, dat de VOW Inderdaad wordt gerealiseerd, liefst volgens het eerste model Ten niet volgens het afgeslankte model. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De gemeenten in de regio van De Bevelanden en Noord-Zeeland hielden giste ren met leden van gedeputeer de staten van Zeeland hun pe riodiek overleg over het wel zijnsbeleid. Tijdens deze bij eenkomst kwam het bestuur lijk experiment van De Beve landen ter sprake. Daar is nu een vorm van samenwerking aangegaan, waardoor het mo gelijk was via de steun van het rijk welzijnswerkers aan te stellen. Besproken werd hoe de klei nere gemeentes Tholen en Schouwen bijvoorbeeld, dit aan moeten pakken. Het re sultaat van die discussie was uiteindelijk dat zij een man aanstellen en voor het overige welzijnswerk een beroep zul len doen op de provincie. Op de agenda van deze ver gadering stond ook de taak verdeling tussen de gemeente en de provincie ten aanzien van een aantal welzijnszaken Het bleek moeilijk om te be palen wie in welk geval de on dersteunende en de uitvoeren de instantie was. De uitvoe rende krijgt namelijk de rijks- gelden. In het geval van de te lefonische hulpdienst lag dat nogal duidelijk, daar is „Mid delburg" de uitvoerder en die krijgt de rijksgelden (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - „We moeten de schuiven van de stormvloedkering in de Oosterschelde altijd open laten staan, behalve als er storm dreigt. Handen af van die storm vloedkering". Dat zei dr. P. Nienhuis van het Delta-instituut te Yerseke gisteren op het te Utrecht, gehouden congres over het milieu in het kustgebied van CRM, de Biologische Raad van de Academie van Wetenschappen en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Nienhuis drong aan op wette lijke bescherming van de Oos terschelde. De directeur van de Stichting Natuur en Milieu, P. Nijhoff, vond dat de stormvloedkering („een pe perduur compromis") de grootst mogelijke doorstroom- opening moet krijgen. „De Oosterschelde is te kostbaar voor experimenten met de na tuur". „Wanneer volgend jaar de nieuwe minister van Finan ciën bezuinigingsmogelijkhe- den zoekt, is het goed te be denken, dat in de Oosterschel de het „point of no return" nog niet is overschreden. Tegen over het waagstuk van de stormvloedkering staat de ze kerheid dat een volledige dijk verzwaring tijdig de vereiste veiligheid kan brengen", aldus Nijhoff. Evenals Nienhuis pleitte hij op dit congres voor een zout Grevelinge. „Wanneer de Phi- lipsdam in 1985 is voltooid, komt het zoete water zo dicht bij Schouwen Duiveland, dat de zoetwatervoorziening voor land- en tuinbouw mogelijk kan worden gemaakt met een pijpleiding, zo opperde de di recteur van de Stichting Na tuur en Milieu. Zowel Nienhuis als Nijhoff vond, dat het Markiezaatsmeer bij Bergen op Zoom niet ten prooi mocht vallen aan verste delijking en recreatie. „Voor de woningbouw van Bergen op Zoom zijn er andere mogelijk heden", aldus de directeur van de Stichting Natuur en Milieu. Nijhoff zei, dat bij natuur- en milieubescherming grote ongerustheid is ontstaan over de in een geheim rapport uit gesproken verwachting, dat de toekomstige lozing van grote hoeveelheden zoet water uit het Zoommeer opo de Wester- schelde ernstige gevolgen zou hebben voor het Verdronken Lan van Saeftinge. Hij vroeg zich af waarom deze essentiële informatie bij de besluitvor ming achtergehouden is. De directeur van de Stich ting Natuur en Milieu nam gisteren in Utrecht ook de Baalhoekplannen op de korrel. „Nu de Belgische regering heeft besloten om de haven van Zeebrugge aanzienlijk uit te breiden en Zeeland nee heeft gezegd tegen dit kanaal, moet het destijds bereikte akkoord tussen beide landen herover wogen worden. Er zal alsnog een milieu-effectrapportage uitgevoerd moeten worden". MIDDELBURG - Het aan sluiten van een waterleiding in een (nieuwe) woning wordt het volgend jaar duurder. De as pirant bewoner zal dan 670 gulden daarvoor moeten gaan betalen en dat is 30 gulden meer dan in 1980. Ook andere vergoedingen van de watermaatschappij Zuid-West-Nederland zullen met circa vijf percent stijgen. Voor een verwisseling van een capaciteitsbegrenzer zal de verbruiker 50 gulden moeten gaan betalen, terwijl de ver goeding voor onderhoud, rente en afschrijving van 16, 32 gul den hetzelfde blijft. Het distri butienet wordt volgend jaar uitgebreid. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De archi tectuur en alles wat daarmee ook maar een beetje samen hangt, staat centraal tijdens de kunstmanifestatie die van 18 (vandaag) tot en met 22 okto ber in Middelburg gehouden wordt. 'De Groene Ster' ik. met wisselende dienste" I mpen. Baarle-Nassau-He^ij te zenden naar: Bergen op Zoom. el. 01640-36945. (Van onze parlementaire redactie) MN HAAG - Tweede-Kamerleden willen dat getroffen Le- j orun-telers een vergoeding in het vooruitzicht wordt gesteld. Dat I «sen zij in schriftelijke vragen ter voorbereiding van de behan deling van de begroting van Landbouw en Visserij. Het gaat hier om telers van het pereras Beurré Lebrun, die I volgens de Kamerleden benadeeld worden ten opzichte van telers jvan andere pererassen in andere landen. 1 De telers van het ras Beurré Lebrun, die in groten getale op j uid-Beveland huizen, zouden niet in aanmerking komen voor leen verwerkingspremie in het kader van een EG-regeling. I Telers van andere pererassen zouden daar wel voor in aanmer- IKing komen. j De Kamerleden willen dat Europese maatregelen niet mogen I ri to* verstoring van de concurrentieverhoudingen tussen lidstaten en producenten in die lidstaten. Zij willen dan ook van de minister weten waarom bij de instel- I mg van deze verwerkingspremie van zestig cent per kilo geen brun"^ *S ®e'lou<^en me' de telers van het pereras Beurré Le- Op Zuid-Beveland gaat het om ongeveer honderd telers met en produktie van 800.000 kilo peren van dit ras. Deze wordt georganiseerd door de Stichting Forum en speelt zich af in het cultureel centrum De Kuiperspoort en in de Vleeshal te Middelburg. Rondom het thema archi tectuur worden tentoonstel lingen, workshops, discussies en lezingen georgamseerd. De Stichting Forum heeft een aantal kunstenaars aange zocht, die ieder op hun manier de kunst-architectuur verwe ven met beeldvormen uit an dere cultuuruitingen. Een aantal van hen zal daar bij inhaken op de architectuur van de oude stad Middelburg. De kunstenaar Bernard Tschumi zal in het middelpunt van de belangstelling staan. Hij geeft onder meer een lezing, over eigen werk en hij houdt een workshop. Dorothee von Windheim uit Duitsland rea liseert een project binnen de stad, terwijl Krijn Giezen een werk binnen de tuin van de Kuiperspoort zal realiseren. Verder wordt er nog aan dacht besteed aan het werk van Pooh Kaye, Roberto Taro- ni en Marinus Boezemm. Kunsthistoricus Wim van Mulders besteedt aandacht aan het werk van Gordon Matta Clark en Jan Hoet zal in een lezing de verschillende tendenzen in de architectoni sche kunst aan de orde stellen. Deze manifestatie wordt vandaag geopend en duurt tot en met 22 oktober. De instal latie The Twentieth Century Follies" van Bernard Tschumi zal nog tot 8 november in de Vleeshal te Middelburg te zien zijn. (Van een onzer verslaggevers) REIMERS WAAL - Het al gemeen bestuur van het woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland vergadert vrijdag 24 oktober om 15.00 uur in het gemeentehuis van Reimerswaal te Kruiningen. Tijdens die vergadering komt de begroting van het woonwa genschap over 1981 aan de or de. Een groot deel van die lasten van die begroting is te verhalen op de organisatiekosten van het woonwagenschap. Hieron der vallen onder meer perso neels- en vergaderkosten. Ook moet het woonwagenschap gelden opbrengen voor de on derhoudskosten van de vijf woonwagencentra op Noord en Midden-Zeeland. De baten zullen van rijkswe ge moeten komen. Een subsidie van het ministerie van Volks huisvesting zal moeten voor zien in een deel van de kosten voor de standplaatsenvoorzie ningen, terwijl het ministerie van CRM geld beschikbaar zou moeten stellen voor het beheer en de coördinatiecommissie van het woonwagenschap. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG 18 OKT - Tweede-kamerleden illen we ten wanneer een studie over de zoetwatervoorziening in zuid west-Nederland gereed is. Dat blijkt uit vragen die gesteld zijn ter voorbereiding van het begrotingsdebat over Land bouw en Visserij. De kamerleden vragen naar het tijdstip van gereedkomen van de rapporten van de stu diecommissie waterbehoeften in land- en tuinbouw en van de waterstaatstudie over de zoetwatervoorziening van Zuid-West-Nederland. Ook zijn zij nieuwsgierig of in de laatste studie ook het al dan niet zoet zijn van het Grevelin- genbekken is betrokken. (Van een onzer verslagge vers) TERNEUZEN - Dow Chemical Temeuzen neemt deze maand nog een nieuw voertuig in gebruik om brandbare en giftige afval stoffen zo veilig mogelijk op te slaan en eventueel te ver voeren. Dit laatste als het vloeibare goedje niet meer in het produktieproces terug gebracht kan worden en het ook niet meer te gebruiken is voor verbranding. Het betreft een volgens de wet op vervoer van gevaar lijke stoffen goedgekeurde vacuüm tankwagen. Deze hypermoderne slobberwagen slurpt de afvalstoffen, die voornamelijk in het riole ringssysteem van het bedrijf m speciaal daarvoor bestem de bakken blijven staan, zelf op. Als Dow mets meer met de afvalstoffen kan doen, ver voert de wagen het spul naar de Rijnmond. Voorheen was dat niet mogelijk omdat de gebruikte vacuümtankwa- gens niet voldeden aan de door de Rijksdienst voor Wegverkeer gestelde trans- porteisen. Het nieuwe voer tuig voldoet wel aan deze ei sen. Daarnaast is er een sprinkler systeem in de tankwagen gebouwd dat bij ledigen alle resten wegspoelt. Het voertuig, dat in totaal vijf en een halve ton gekost heeft, wordt door Dow ge huurd van de firma Ver- straeten Verbruggen uit Ter- neuzen. De wagen kan ook ingezet worden bij calami teiten Als er ergens op de fa briek een lek ontstaat, kan de ontsnapte vloeistof in een mum van tijd worden opge zogen. ROOSENDAAL - Het colle ge van burgemeester en wet houders van Roosendaal heeft Gedeputeerde Staten laten weten op korte termijn te wil len praten over het kwikstort in Wouwse Plantage. De gemeente Wouw, de in specteur van volksgezondheid en het hoogheemraadschap West-Brabant hebben be zwaren tegen het storten van het kwikhoudende afval in de put in Wouwse Plantage. Roosendaal is verantwoorde lijk voor de verwerking van af val van de TL-buizenfabriek van Philips. Elke kilo afval, dat in de put wordt gestort be vat 25 müigram kwik. Het verzoek om overleg komt op het moment, dat Roosendaal een nieuwe stort plaats zou moeten gaan in richten, omdat de huidige put bijna vol is. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Uit de eta lage van bonthandel Van dei- Meer in de Noordstraat te Ter- neuzen werden twee a drie bontjassen gestolen met een waarde van ongeveer 10.000 gulden. De dieven gooiden twee trottoirtegels door de etalageruit. (Van een onzer verslaggevers) LEWEDORP - De kerncen trale in Borsele kan blijven draaien, maar een uitbreiding van het aantal kerncentrales in ons land mag niet worden toe gestaan. Dit zei het CDA-ka- merlid drs. Eversdijk tijdens een rede in Lewedorp. Hij beschuldigde PvdA en D'66 van vertragingstactiek in verband met de behandeling van het contract tussen de PZEM en Cogema, over het opwerken van het afval van de kerncentrale Borsele. Het CDA dringt aan op een spoedige be handeling van dat contract in de kamer in het belang van de bevolking van Borsele, die nu niet weet waaraan ze toe is. GOES - In 1979 deden 843 mensen een beroep op het so ciaal centrum in Goes. 306 Aanvragen voor gezins- of be jaardenzorg werden in de loop van dat jaar afgehandeld. Dit blijkt uit het jaarverslag van het sociaal centrum, dat voluit Stichting Voor Maatschappe lijke Dienstverlening op Zuid en Noordbeveland heet, over 1979. De werkzaamheden van het Sociaal Centrum in Goes strekken zich uit over De Be velanden. Er is echter een te kort aan mankracht, zodat er zowel voor de gezinszorg als voor de maatschappelijke zorg wachtlijsten bestaan. In som mige gevallen zijn die „ver dekt" dat wil zeggen, er wordt wel hulp gegeven, maar niet voldoende. Gedurende het verslagjaar kregen de medewerkers van het sociaal centrum met een scala van problemen te maken. Die variëerden van financiële, huisvestings- en aanpassings moeilijkheden tot gezins problemen en moeilijkheden op het werk, Een belangrijk probleem, dat de medewerkers van het sociaal centrum zelf in de loop van dit jaar moeten oplossen is dat van de huisves ting. De huidige standplaats, het voormalige oude mannen- en vrouwenhuis aan de Zus terstraat, is gezien de uitbrei ding van o.m. het administra tie-apparaat vele te klein ge worden. ARNHEM - Het openbaar ministerie blijft van mening, dat Nederlands eerste motor- zeilvlieger, Paul Beukers (31) uit Vlissingen een boete van duizend gulden moet krijgen voor diens verboden vlucht, vorig jaar juli tijdens de vier daagse boven het met 20.0C9 mensen gevulde Goffertsta- dion in Nijmegen. Het kantongerecht in Nij megen veroordeelde Beukers in april conform de eis tot deze boete en officier van justitie mr. W. Zeyl dacht er vrijdag in hoger beroep bij de rechtbank in Arnhem net zo overhij eiste opnieuw duizend gulden boete (en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van acht weken en drieduizend gulden boete). Hoe de rechtbank over deze min of meer principiële zaak denkt, hoort hij over veertien dagen. De rijksluchtvaartdienst acht de motorzeilvliegtuigen (hanggliders) van Paul Beu kers niet luchtwaardig. De dienst zit daarom nu in haar maag met de eenmalige ver gunning, die Beukers eerder kreeg voor een demonstra tievlucht boven de Wester- schelde ten behoeve van een televisieuitzending. Voor zijn vlucht tijdens de slotbijeen komst van de vierdaagse In Nijmegen had hij echter geen vergunning. Ook ontbeert hij een bewijs van luchtwaardigheid voor zijn toestellen. Het was de luchtvaartinspectie van de Nijmeegse politie vorig jaar ook een doom in het oog, dat Beukers na zijn „betaalde' vlucht boven het stadion land de op een ernaast gelegen speelweide. Ook dat is verbo den. Luchtvaartuigen zijn ver plicht te landen op lucht vaartterreinen Beukers weet in deze princi piële zaak de Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Luchtvaart (KNVVL) aan zijn zijde. Zowel bij het kantonge recht in Nijmegen als vrijdag bij de rechtbank in Arnhem werd hij verdedigd door mr L. Cante. Deze is hoofdbestuurs lid van de KNVVL. GOES - Zwemmen - In het overdekt Ganzebad in Goes is het in de herfstvakantie vrij zwemmen. In de periode van 18 tot en met 26 oktober is daar voor gelegenheid op de vol gende uren: zaterdag 11.00-16.00 uur, zondag van 9.00-12.00. maandag van 13.30-15.45 en 19.15-21.00 uur, dinsdag van 7.30-12.00 en 13.30-15.45 en 19.15-21.00 uur, woensdagochtend op de zelfde tijd als dinsdag en 's middags tussen 15.00 en 16.45 uur. Donderdag en vrijdag zijn de tijden net zo als op dinsdag. De zwemlessen gaan gewoon door. MIDDELBURG Woning bouw - In het kader van het bouwplan Korte Geere zal wethouder W. Baars de eerste paal slaan. Deze gebeurtenis vindt dinsdag 21 oktober om 9.30 uur plaats. 's-HEERENHOEK - KVO - De KVO uit 's-Heerenhoek bestaat 20 jaar. Dit werd af gelopen week tijdens een feestelijke bijeenkomst ge vierd. Engel Reinhoudt uit de - m ze gemeente verzorgde met zelfgeschreven liedjes een op treden. De volgende bijeen komst van de KVO heeft een minder ludiek karakter. De dames komen op 12 november bijeen om te praten over groente en fruit. GOES Televisie Volgend jaar staan enkele Goese kerken centraal tijdens het televisie programma Kerkepad. Zoals gebruikelijk wordt daarbij een route uitgezet, die langs ver schillende kerkgebouwen voert Hoc die precies zal lopen is nog niet bekend. 111 ieder ge val wordt aandaeht besteed aan de Grote Kerk in de Gan- zestad. OOST-SOUBURG - Verga- dering- De opbouweommissie Oost-Souburg houdt 22 okto ber om kwart voor acht een openbare vergadering in wijk centrum Middenhof. Op de agenda staan onder meer de plannen tot renovatie van de huizen van de woningstichting Walcheren en de stand van za ken

de Stem | 1980 | | pagina 19