om van een IN BREDA reld KOEIEN IN ROTTERDAM „Ook jaloezie in het open huwelijk LDEVOQR El Salvador glijdt snel af naar burgeroorlog MILITAIRE HAP EVEIM UITBLAZEN ROEREND m GOED I meteoriet SOCIAAL-PSYCHOLOOG: 99 binnenland buitenland rojekten o.g. Romeinen Excuses Conflicten Stelling Bang&Olufsen Firma W.A. van Pelt PAPIER VOOR UW PEN Jeruzalem Bang A 69 -vT STEM VAN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 ■--sr.faX'ga ^Sw uj. Franse kazernes zullen L enkort „gezondere" Uoeivoonten worden inge- 7, d Althans als een tot nu dbeloftevol experiment in winueux, Auch en Bayonne I Daar krijgen de mili- ntot nieuwjaar een ver- antwoord menu voorge schoteld. Zij beginnen de dag met een uitgebreid „Engels ont bijt" in plaats var\ alleen maar met koffie of vruchte- sap, opdat zij rond 11.00 uur niet meer gekweld zullen worden door het „beruchte lege gevoel in de maag". De lunch blijft onveranderd: 100 gram vlees met toebehoren. Het avondeten is daarente gen minder copieus dan voorheen. De militairen zouden zich inmiddels geschikt hebben in de verschraling van hun menu. Alleen een 90 kg zware dienstplichtige van bijna twee meter heeft luid gepro testeerd. Anderen zouden 's avonds vaker de gang naar een snackbar maken om de opgelopen schade in te halen. .1 TV-'v." /-.<;• -v,' JV-. .•creatiepark Numansgors is necnte Numansdorp, 25 km naf Rotterdam aan het bllands Diep. jdag en zondag ïnneperhof 91a, 15. •chappij Bakker - Sassenheim 0 mtr. bij elke 300 m2 is een Een van de beste manieren om af en toe ook eens wat van het eigen land en erfdeel te zien is het herbergen van buitenlandse vrienden mentaire tot de daarin behan delde ware gebeurtenis. Telkens weer tot mijn ont steltenis merk ik dan dat mijn gasten het antwoord onmidde- lijk verabsoluteren tot de enige waarheid. Sterkernog: ze laten duidelijk merken zeker te wete n dat ze uit mijn mond heel wat meer te weten zijn gekomen dan hun landslieden ooit zullen vernemen, aangewezen als zij zijn op de foldertjes van de VVV. Ik heb mijn verhaaltje weer te mooi gemaakt en voor mezelf sta ik een beetje in mijn hemd. Ik heb een man gekend, in Engeland, die uit pure vriende lijkheid nog eens een tijdje gasten uit Nederland rondleid de door zijn woonomgeving. Die werd gekenmerkt door rui ge, golvende heuvels waarop niets groeide dan schapevoer. Generaties boeren hadden er de hellingen opgedeeld in grilli ge percelen, gescheiden door muurtjes van losgestapelde keien. De brave rondleider be weerde telkens weer dat die muurtjes door de Romeinen waren gebouwd. Hoe zou die man zich voelen -zo vroeg ik me soms af-als ik hem nu eens in het bijzijn van zijn aandachtig gehoor, uit zijn Romeinse droom hielp? Ik heb dat natuur lijk niet gedaan en zo ben ik ook nooit te weten gekomen of die man nu werkelijk dacht dat de Romeinen de muurtjes hadden gebouwd of dat hij - net als ik dus ook weieens doe - maar uit z'n nek kletste omdat hij zelf ook niet wist wie die miljoenen keien dan wel tot muurtjes had den gestapeld. Ik vraag me af hoeveel van mijn buitenlandse toehoorders hun twijfels over wat ik zei uit beleefdheid of mededogen voor mij verborgen hebben ge houden. Soms verbeeld ik me dat ik op de rand-van mijn ge zichtsveld een paar hoofden zich naar elkaar zie toebuigen. Zou daar misschien iemand een ander toefluisteren dat ik er Voor hen is jouw land net zo interessant als het hunne voor jou is. Als goed gast- «erdien je hen niet alleen ®itoeristisch advies, maar ipeel je als het even kan jok voor gids. Dat laatste is niet altijd even iewoudig, zoals ik al herhaal- (elijk heb gemerkt. Je gasten stellen je vragen waarop je het antwoord niet zo gauw weet, raar je voelt gewoon dat ze au je verwachten dat je het jouwjaar van een fraaie trap gevel zo uit je mouw schudt. Ik Sen niet zo iemand die dan onduit - en ook wat boudweg, «lik-zegt "Kweetnie", maar kprobeerer wat van te maken. Meestal weet ik wel iéts met betrekking tot het onderwerp «aarovereen vraag is gesteld. let behulp van dat kleine teetie zet ik dan een plausibel (litikend verzinsel in elkaar dat sell zo ongeveer verhoudt tot ie werkelijkheid als een wat osjes gedramatiseerde docu- Door krachtig te remmen kon Myriam Sznaper in Morschwiller bij Mulhouse in óeElzas nog net voorkomen dat er een meteoriet door auto sloeg. Het ding kwam nu voor haar neer. Zij wachtte tot de gloeiende ko- Sslafgekoeld was en nam het donkergrijze, poreuze ge steente van anderhalve kilo mee naar huis. Het blad „l'Alsace," dat dit fze week berichtte, zei dat iet astronomisch instituut in Straatsburg er als de kippen ''i was om een monster van dgesteente te nemen voor islenschappelijk onder- toek. Dat iemand een meteoriet op aarde ziet neerkomen ge tart uiterst zelden. ROTTERDAM, Een stukje randstad waar verkeersknelpunten elkaar verdrin gen en de Van Brienenoordbrug zo onge veer Neerlands file-kampioen is, maar waar toch op de weg situaties voorkomen met een uiterst landelijk karakter. Hier wachten Rotterdamse automobilisten ge duldig tot een aantal koeien de weg is overgestoken. niets van weet en maar wat sta te verzinnen? Er zijn natuurlijk wel excu ses. Een mens kan niet alles weten en daarvan de hele dag blijk geven tegenover belang stellende buitenlanders maakt er hun dag ook niet boeiender op. Er worden bovendien de vreemdste vragen gesteld. Waarom er in Nederland zo veel vlakspoeltoiletten worden gebruikt bijvoorbeeld; waar het mosterdzaad vandaan komt waarvan in de Zaanse Schans mosterd wordt gemaakt of hoe veel hier de industriegrond kost per meter. Alleen nu en dan zegje datje het eext niet weet, maar in de meeste gevallen probeer je er wat van te maken. Die mensen willen je informatie op dat mo ment en een uur later zijn ze alles vergeten. Dat denk je. Jaren geleden was ik met een Engelsman in Heusden. Fraai gerestaureerd vestings tadje. Ik stak er zelf ook wat van op want voor het eerst van m'n leven beklom ik een Dutch windmill. Op een gegeven moment meende ik op de kade Frans Andriessen te zien staan, toen nog fractieleider van de KVP. "Kijk", zei ik tegen m'n gast, "daar staat de leider van onze grootste regerings partij". Hij reageerde geïnte resseerd, maar ging gelukkig niet zover een foto van Frans te nemen, want die had nog dat oude kapsel dat mevrouw An driessen later heeft laten her- snijden met het oog' op een ver kiezingscampagne. Naderbij gekomen zag ik dat het Andriessen toch niet was, dat de man alleen maar een beetje op hem leek. Ik vond het echter niet nodig mijn gast van mijn vergissing op de hoogte te stellen, uie zou Andriessen toch al gauw kwijt raken onder de vloed van nieuwe indrukken als daar waren: Kinderdijk, de Efteling, de Amsterdamse grachten, de Haringvlietsluizen en de Abdij van Middelburg. Groot was dan ook mijn ver bazing toen mijn Engelse gast van destijds, jaren later terug kwam op dat moment in Heus den, toen hij de leider van - wat was het ook weer? de opposi tie? Nee - de grootste rege ringspartij had gezien. Zo de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. Daarom geloof ik eigenlijk niet zo in het educatie ve nut van toeristische contac ten. In de doorsnee reisgids staat al meer over een land, stad of streek dan de bewoners zelf erover weten. En och, wat doet het er eigenlijk toe of die grijze kathedraal rond 1220, 1510 of 1750 is gebouwd. Hij is verrekt oud en dat kun je zó zien. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN/UTRECHT - Opvallend veel zogenaamde „open huwelijken", waarin de partners elkaar een zekere vrijheid geven tot het aangaan van buitenechtelijke verhou dingen, worden overheerst door, dikwijls diepgewortelde gevoelens van jaloezie. „Schuldgevoelens, het idee te weinig aandacht te krijgen van de partner, buitengeslo tenheid, onzekerheid en riva liteit met „die ander" spelen daarbij een rol," aldus de Nij meegse sociaal-psycholoog dr. Bram Buunk. Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht promoveert Bram Buunk vandaag op het proef schrift „Intieme relaties met derden", de wetenschappelijke weergave van een onderzoek dat hij onder 250 mensen hield. Een representatief beeld le verde die studie niet op. Buunk beperkte z'n onderzoek tot een zeer selecte groep personen, van wie bekend was dat zij minstens enige ervaring had den met buitenechtelijke om gang. Het ging hoofdzakelijk om leden van de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Her vorming (NVSH). De behoefte aan „iets nieuws, iets spannends" bleek voor tachtig procent van de geïnterviewden het motief om elders seksueel contact te zoe ken. In veel mindere mate was regelrechte onvrede met de situatie in het huwelijk de oor zaak. In de resultaten van het on derzoek komen opvallend veel ogenschijnlijke tegenstrijdig heden aan de oppervlakte: de buitenechtelijke contacten werden vrijwel algemeen als seksueel en emotioneel zeer bevredigend ervaren. Ander zijds kampte een kwart van de ondervraagden met schuldge voelens. Dr. Bram Buunk. Ietwat paradoxaal klinkt ook de conlusie .dat „overspel" een „licht positief intensive rend effect op het huwelijk" kan hebben. Maar Buunk con stateert ook dat het in veel ge vallen leidt tot conflicten. Buunk daarover: „Die mensen bekijken hun eigen relaties dus met zeer gemengde gevoelens. Een aantal van de ondervraagden bleek het conflict ook te hebben opge zocht. Liever ruzie dan sleur." Het beeld dat de promoven dus schetst is geenszins repre sentatief, zo erkent hij. Eerder onderzoek heeft uitgewezen, dat ongeveer de helft van alle volwassen Nederlanders overspel onder alle omstan digheden afkeurt. In tien pro cent van de gevallen zou on middellijk echtscheiding wor den overwogen. Hoeveel men sen lopen er in de praktijk naar een ander? Bram Buunk: „Precieze aantallen zijn moeilijk te ge- itengewoon karakteristieke pand, aan de Gasthuisstraat 56 in het m van Tiel, zal zich na renovatie, doo' stige situering t.o.v. het bestaande bestand, uitstekend lenen voor vestigi"! lies zijn ze er in geslaagd de voorbeeld een horeca-gelegenheid I echter niet zeggen dat een ander- j bedrijf dat zich representatief wil in zich er ook niet uitstekend in thuis ïlen. Tijdens de renovatie die door e" iten van de verhuurder zal worden oerd, zal de huurder inspraak krijgen ndeling en de afwerking. ind bestaat uit een begane grond van m2een verdieping van praktisch de maten terwijl de zolderverdieping et gehele pand loopt. nadere informatie, huurprijs en iringstermijn kunt u schriftelijk ifonisch kontakt opnemen met Joort VastGoedRaad Gouda. (Door Pieter Eggen) I^N SALVADOR - De situatie in de Middenameri- "nse republiek El Salvador wordt met de dag grimmi- Een openlijke burgeroorlog staat voor de deur. Het '*se verzet lijkt ondanks onderlinge tegenstellingen ïker te worden, terwijl de junta en de legerleiding aan ft'rbrokkelen zijn. eze Week nog is er een crisis «aan tussen groepen Mse en jonge, gematigde 'tieren binnen het Salva- oaanse leger. De eerste is er geslaagd in de legerleiding '^nemende mate de macht ach toe te trekken. Via Mei benoemingen en pro- :3ngrijkste posten te be- 'tbtigen. Frappant daarbij dit met medeweten en Mge coöperatie gebeurde 'fechtse juntaleden en met "ijgaan aan de gematigde ""d Adolfo Majano en de f christendemocratische 'Meden en de onafhanke- !earts. Dat heeft weergeleid samenbundeling van lege- eden rond de machtigste binnen de strijdmach- is een goede kans dat de ('eenheden elkaar straks nagaan bestoken. Dat ver- Mi overigens alleen maar de kans op een uiteindelijke linkse overwinning in dit land. En daarvoor zijn nu juist alle legerbazen benauwd. Het conflict binnen de strijdkrachten dateert al van voor de laatste staatsgreep, in oktober verleden jaar. Om aan de nu al ruim drie jaar durende gewapende strijd in het land een einde te maken besloten gematigde groepen officieren verleden jaar samen met christen-democraten de al veertig jaar bestaande dicta tuur van de familie Romero omver te gooien. Met slechts gering militair machtsvertoon rond het presidentiële paleis voltrok zich de machtsover name. De junta die daarna aan de macht kwam beloofde land hervormingen aan de kleine boeren en voerde die ten dele uit. Wat de nieuwe machtheb bers niet voorzagen was dat de feitelijke strijd om de macht in het land niet meer vertraagd wordt door op zichzelf goed bedoelde beleidsaanpassin gen. De oppositie in El Salva- doris al voorbij het punt waar op een terugkeer naar demo cratische besluitvorming nog een kans van slagen maakt. De machtsovername werd door de Verenigde Staten, al tijd al een warm investeerder in de bananenrepubliek in Midden-Amerika, gesteund. In Washington wordt sedert de Sandinistische overwinning in Nicaragua, waar nu een nauw verholen marxistisch regime de teugels in handen heeft, de dominotheorie gehanteerd. Die gaat er van uit dat Nicara gua als voorbeeld zal dienen voor andere verzetsbewegin gen in deze contreien. Met een communistisch blok (met Cu ba) in de Amerikaanse ach tertuin zal Washington niet zo blij zijn. Niet in de laatste plaats om die reden was de nieuwe junta, die een goede start maakte voor Amerika alle steun waard. Dat het regime in San Salvador in wezen niets meer in te brengen heeft en een machtsvacuüm dreigt is ei genlijk in de afgelopen elf maanden wel gebleken. Nog in oktober verleden jaar vonden op grote schaal moordpartijen en aanslagen op leden van de oppositie plaats. Dramatische vormen nam het in februari en maart van dit jaar aan, toen aartsbisschop Romero (geen familie) vermoord werd door rechtse-extremistische ele menten van wie is vast komen te staan dat ze connecties heb ben met de staatspolitie en en kele kolonels uit het leger. Ook de bezetting van de universi teit en het bloedbad dat mili tairen daar aanrichtte geeft aan dat de junta de greep al lang kwijt is. Die versnippering van de macht komt ook tot uiting bin nen de junta. Kolonel Majano werd in juni van dit jaar ont heven van zijn taak als stafchef van de strijdkrachten en opge volgd door de rechtse kolonel Gutterrez. Hij maakt met de fensieminister Garcia deel uit van het deel van de militairen dat de gematigden zo snel mo gelijk aan de kant wil zetten. Het politieke geweld, dat dit jaar al aan zesduizend mensen het leven kostte, wat door de junta niet meer in de hand te houden is, vormt daarbij hun voornaamste troef. De opposi tie bereidt zich inmiddels voor op een totale confrontatie. Binnen het democratisch re volutionaire front, dat het ver zet bundelt is de keuze ook op het gebruik van geweld komen te vallen. De oppositie had dit jaar uitgeroepen als het jaar van de volksopstand, maar de deel nemers aan het front willen eerst een precieze strategie hebben bepaald om het leger en de junta te lijf te gaan. Een woordvoerder van het front zei dat het voor september aange kondigde offensief enige tijd is uitgesteld. Onderlinge me ningsverschillen (overigens van slechts gering ideologisch kaliber) moeten eerst uit de weg worden geholpen. Dat zal niet zo lang meer duren. Ieder een betrekt zijn stellingen. Het wachten is nu op de grote klap die ongetwijfeld zal komen. ven. Onderzoek op dit terrein is lastig, omdat veel mensen er niet voor uit willen komen als ze vreemd gaan. Ze houden het angstvallig voor hun partner en de buitenwereld verbor gen." Zijn eigen schatting is dat dertig tot vijftig procent van de volwassen Nederlanders wel eens overspel heeft gepleegd. Hij baseert die veronderstel ling op eerdere resultaten van een Amerikaans onderzoek, waarin tot uitdrukking kwam dat 40 procent van de ge trouwde mannen en 20 procent van de getrouwde vrouwen „het wel 'ns doen". Buunk: „En in de Verenigde Staten is men aanzienlijk puriteinser dan in ons land." Buunk komt in zijn proef schrift tot een opmerkelijke stelling: „Gezien de toene mende frequentie van echt scheidingen zou het aanbeve ling verdienen preventieve programma's op te stellen die niet gericht zijn op het voor komen van echtscheidingen, maar op het voorkomen van huwelijken". Zo scherp had hij 't nou ook niet bedoeld. Buunk: „Echt scheidingen zijn meestal traumatische gebeurtenissen. Ik denk dat mensen ontzettend kwetsbaar worden als ze al hun levensverwachtingen in het huwelijk verwezenlijkt willen zien. Dat heb ik er ei genlijk mee willen zeggen." Bram Buunk veronderstelt dat het „open huwelijk" (het percentage schat hij nu op vijf) in de toekomst terrein wint. „Een verschijnsel dat zich ge leidelijk verspreidt". „Het open huwelijk komt meestal voor bij hoger opgeleiden, een groep die in omvang toe neemt," aldus de sociaal-psy choloog. „Ook de toenemende onkerkelijkheid en de positie ve houding tegenover vrouwe nemancipatie zullen het hu welijk in die.zin. veranderen." Dé Deense wxmgevefs van beeld én gehnd 3 jaar garantie Geautoriseerd B&Odealer: Hoge Ham 170 - Dongen Tel. 01623-120 21 LEZERS REAGEREN OP DE STEM/ALGEMEEN SPELREGELS BRIEVEN VOOR DEZE RUBRIEK VOLLEDIG ONDERTEKENEN GEEN BRIEVEN OP RIJM HOU HET ZC KORT MOGELIJK PUBLICATIE BETEKENT NIET DAT DE REDACTIE HET AUTOMATISCH MET UW MENING EENS IS De Brabantse werkgroep „Solidair met Israël" vraagt zich in alle ernst af waar deze regering de euvele moed van daan haalt zich vrienden van Israël te noemen. Immers, het genomen besluit tot het ver plaatsen van de Nederlandse ambassade uit Jeruzalem is de eerste aanzet tot een verdere chantage-politiek van de Ara bische oliestaten, die onher roepelijk zal leiden tot de eis alle betrekkingen tussen Ne derland en Israël te verbreken. Op grond hiervan heeft de werkgroep aan de Tweede Kamer navolgend telegram verzonden: Met afschuw heb ben wij kennis genomen van het regeringsbesluit om onze ambassade uit Jeruzalem te verplaatsen. Met bezorgdheid zien wij de volgende stap naar de vernietiging van de staat Israël tegemoet. Brabantse werkgroep „Soli dair met Israël" Secr. E. v.d. Eijnden, Roosendaal. In „De Stem" van zaterdag 23 augustus j.l. las ik het be richt: „Bang voor gevolgen van publiciteit - Bredase Polen willen weinig kwijt over si tuatie in vaderland." Wetend uit ervaring, dat vele (maar gelukkig niet alle!) Bredase Polen hopeloos onder de plak zitten van de ambassade van de Poolse Volksrepubliek, ver baast mij deze ondervinding „van een van uw verslagge vers" dan ook helemaal niet. Het is jqmmer dat Poolse oud strijders zich laten chanteren door de Poolse communisti sche ambassade; en dat zij in een vrij land als Nederland en heden ten dage te bang zijn om op de bres te staan voor de vrijheid van Polen, waarvoor ze in de oorlog hebben ge vochten. Als Poolse oud-strij der en oprichter (1976) van de Stichting Vrij Polen, die on voorwaardelijk op de bres staat voor een vrij Polen, be treur ik dit sterk en met mij alle anti-communistische Po len, die representatief zijn voor vrijwel het gehele Poolse volk; zoals overduidelijk is gebleken uit de sinds juli in geheel Polen durende stakingen, die het karakter hebben gekregen van een openlijke opstand tegen het door Sovjet-Rusland aan Polen opgedrongen commu nistisch regiem, dat dit land aan de rand van economische crisis heeft gebracht. Het gaat niet om vlees of hogere lonen, maar om de vrijheid. Om hun vrijheiden de onze! Wantzoals de grote Poolse paus Johannes Paulus II zo treffende heeft ge zegd: „Geen onafhankelijk Europa zondereen vrij Polen." Vlissingen Billy Strenk Voort VastgoedRaad B.V. nburg 8, 2804 VJ Gouda non 01820-32910 ■iiiiinii

de Stem | 1980 | | pagina 5