's Middags ruste Mary en John in het spookkasteel B B B Uurtje lezen Ik vind het gemeen PErrpjA^S Zweedse puzzel De oplossing staat op de pagina Show en Zo rtor Onlv) 82- K(ST)ER DELIJKE DIENST Zeven gullen en een leng. LANGS DE WATERKANT MET RIEN VAN NUNEN Pil keren re-wijze getoond Beetje mee eens De heks De draak Puzzel 2500 kilo e informatiesystemen in :maakt van IBM-appara- tie. de huidige medewerkers Middelburg een :n van de computer en de het verrichten van andere nheden. len buiten de normale kan- n - indien mogelijk - studie ren medewerker, doch ook reiste opleiding zorgdragen. i schriftelijke sollicitatie te 18, 4330 AA Middelburg, juter-operator". srgie-maatschappij PZElVs rm van Zeeland kan bij de rden geplaatst een Sollicitaties vóór 15 september a s. indienen bij de chef van de afdeling personeelszaken, St.-Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, onder vermelding van sollicitatienummer 36/80. Sollicitatieformulieren zijn op aan vraag verkrijgbaar bij het bureau d personeelszaken, telefoon 0118°* n 27351toestel 352, of opdeboden- kamer, ingang St.-Pieterstraat. Hebben alle kinderen er een hekel aan om op tijd naar bed te gaan? Heb jij er een hekel aan? Of valt dat wel mee? Een paar weken geleden hebben we aan de Kleine Stern-lezers gevraagd om ons eens te schrijven over hun eigen bedtijd. Het leek ons leuk dat kinderen kunnen lezen hoe zoiets er aan toe gaat bij andere kinderen. En vooral....hoe kinderen daar zelf over denken! Vandaag plaatsen we vier briefjes die over dit onderwerp zijn binnen gekomen. Volgende week volgt de rest. Je kunt nog steeds „meedoen" als je dat leuk vind. Het adres: Kleine Stem, Reigerstraat 16, Breda. Maria van Mourik Bij ons thuis moeten we na het journaal van acht uur, dus om half negen naar bed. Mijn ouders letten daar wel op want als het journaal is afgelopen zeggen ze; ,,En nou naar bed". Als er iets leuks is op de televisie mogen we wel eens iets langer opblijven. Ik ben het er wel een beetje mee eens, want eigenlijk is het dan wel tijd om naar bed te gaan, want anders zit ik op school half te slapen. Maar van de andere kant vind ik naar bed gaan niet leuk. Ik mag wel eens langer opblijven als het vakantie is. En ook op vrijdag- en zaterdagavond. Soms tot ongeveer half elf. Dat vind ik wel leuk, want dan komen net de leuke films en kwissen op de televisie. Karin Verhees (tien jaar) te Rijen Ik ga altijd om acht uur naar bed. Als het vrije tijd is ga ik altijd om acht uur naar bed. Dan zegt mamma dat ik dan nog een uurtje mag lezen. Hoe laat ik naar bed ga dat maakt mij niet uit. Ook al staat er een leuke film op. Soms moet ik naar bed. Dan vraag ik of ik de film mag afkijken. Als het niet mag Óan ga ik toch mee naar boven of ik wil of niet toch ga ik mee. Soms mag ik in de vrije tijd langer opblijven. Dat vind ik wel leuk. Karina de Bont (negen jaar) uit Dongen. Ik ga om half acht naar bed. Soms ga ik'om half tien naar bed. Ik let niet goed op de tijd. 's Zondags moet ik zeker vroeg naar bed want dan ga ik de volgende dag naar school. In de vakantie mocht ik elke avond lang opblijven maar dan was ik soms zó moe dat ik een paar keer 's middags moest rusten. Sylka Mannaert (zes jaar), Hulst. Dit kind ligt nog even de krant te lezen voor dat het gaat slapen! De tekening werd gemaakt door Mieke van Aert (zeven jaar) uit Galder. Deze jongen ligt precies om acht uur in zijn bed (klok!). Maar aan het lelijke gezicht dat hij trekt kun je zien dat hij het er helemaal niet mee eens is...! Merijn (negen jaar) uit Etten-Leur maakte deze tekening. ivnjn moeder let er altijd op dat ik op tijd naar bed ga. Soms ben ik heel stil en dan vergeet ze mij wel eens. In de vakantie mag ik opblijven maar dan is het vrij. Ik vind het gemeen dat kinderen zo vroeg moeten en grote mensen mogen het lekker zelf weteh. Soms lig ik in bed en dan kan ik gewoon niet slapen, dat vind ik stom. Romain de Jong (tien jaar), Breda. De twaalfjarige Manon Wagenaar uit Hank heeft dit spannende vervolgverhaal geschreven vsor de Kleine Stem. Vorige week hebben we in het eerste deel kennis gemaakt met Mary en John. Hun moeder stuurt hen naar een zieke oom om een fruitmand te brengen. Ze komen daarbij door een donker bos. Plotseling zien ze een groot kasteel. Als ze naar binnen gaan valt de deur met een klap achter hen dicht. Toen hoorden ze plotseling een afschuwelijke stem die zei: „Jullie komen hier nooit meer vandaan. Er bestaat maar één kans en die is heel moeilijk! HA HA HA HA HA HA...!! Verstijfd van schrik stonden Mary en John daar in het donker.. Maar vertelt u ons die ene kans dan!" bibberde Mary. Toen zei die stem: „Als je doorloopt, kom je bij een grote ruimte. In die ruimte zie ja dan allemaal deuren. Achter een paar van die deuren ligt een geel, een groen en een blauw takje. Die moet je aan mij geven. Ik zal er dan ook zijn HAHAHAHAHA!" En weer klonk die afschuwelijke lach.. Nou, laten we dan maar recht door lopen", zei Mary.. „Ja", zei John. Het gebeurde zoals de stem het had gezegd. Ze kwamen in een grote, lichtgevende ruimte met veel deuren. Toen zagen ze een grote, lichtgevende wolk die langzaam oploste. En daar stond een oude vrouw voor hen. Ze had lange blonde haren, veel rimpels en ze zag eruit als een door werk versleten oude vrouw. En daar was weer die akelige stem die zei: „Ik ben de vrouw die jullie daarstraks toegesproken heeft. Ik ben benieuwd of jullie het er net zo af brengen als jullie voorgangers. HAHAHAHA!" Daarop zei John flink: „Nou, het zal ons best lukken, ik zou maar oppassen als ik u was!" Daarna probeerde ze de eerste deur. Die ging zonder moeite open. Ze stapten naar binnen. O, daar sloot ook deze deur zich vanzelf. Ze merkten het niet eens. Ze liepen gewoon door. Ze zagen allerlei blauwe struiken en planten. Opeens hoorden ze een hard gesis. Het kwam uit de linkerhoek! Daar zagen ze een enorme draak zitten. En achter de blauwe draak lag het blauwe takje! „O, nu begrijp ik waarom de heks zei dat het niet zo gemakkelijk was!" zei John. „Hoe krijgen we nu dat takje te pakken?" „Ja, dat wist Mary ook niet. Maar na een tijdje denken kreeg ze toch een idee.. „Als een een van ons de draak nou weglokt, kan de ander gauw dat takje pakken!" Toen zei John: „Ja, dat lijkt me een goed idee, ik lok hem wel weg. Ik gooi gewoon een kei op zijn rug. Pak jij dan het takje en ren je er gauw mee weg?" „Ja, dat is goed", zei Mary. Ze verstopte zich achter een boom. John pakte twee stenen. Een ervan gooide hij op de rug van het beest. Briesend draaide de draak zich om en kwam van zijn nest af. (wordt vervolgd) Eindredactie: Maria van Mourik L CP •TM rV Petra van Dijk (vijf jaar) uit Oosterhout schetste dit grappige Kleinduimpje in de grote laarzen van de reus. Deze puzzel werd zelf bedacht door Mo nique Richards (tien jaar) uit Hoeven. Als je alles goed hebt ingevuld komt er een woord uit. Daarvoor moetje van boven naar beneden in de dik om rande lijnen de letters lezen. I NACHTDIER. Z ZWEMT IN HET WATER 5ER. ZÏT 3 SCHIMMEL OP tf zwemt In, het U/ate* Snnclete /ia?m Voor Kf fW 6tJom Hfaa 4 lunHetc naam VOOR. 3 10. S'Weefi eert spin netweb. I0(op dit keRmi$) ee-h ^€e/ hooi et is een mooi nazomerse dag. De appels worden geplukt in het zonnetje en de ijscoman trekt er nog vrolijk op uit! Jorgen Meeusen (zes jaar) uit Oosterhout maakte deze zonnige tekening. f'.fr I,, Rten- Ik RU88, ge bergte onbe stendig JapanBe munt Pers. w. r en der gelijke ji ontste- klngs- koord afloop bouw land dwaas uit bouw hard werken niet de voorkant voor voegsel geen enkel mens de zelfde jLat. schoon- maken cent ~r hout]* voor wasgoed T' long edel man veer kracht ln loco wiel weefsel T~ nieuw (voorv. gast binnen kort strand- meer de lezer heil mannel. dier rond hout lengte maat trommel slager effen ~~r~ erken telijk heid v paarde- kracht Tf ijs massa water ln FricsL teer ling wissel- borg tocht plant voor zetsel in ge reed geld soorteL gewicht pausen- naam niet wijs eerste vrouw Am. ■chrijvei honing drank en om- streken snelle gang 7f~ groot moeder rivier in Azië soort onder- «Uk. dicht werk muziek instru ment Zo af en toe kijken we in deze rubriek ook eens over de grens om te zien wat in de landen om ons heen op sportvisserijgebied te koop is. Engeland bijvoorbeeld, zo dichtbij maar door het ontbreken van wegverbindingen zo ver weg, biedt de sport visser vele mogelijkheden. De zeevisserij mag er doorgaans tot de beste van Europa worden gerekend. Verblijvend in de buurt van Whitby, Yorkshire, kon ik het niet nalaten er even een kijkje te gaan nemen. Een bericht in een van de vele uitstekende hengelsportkranten aldaar, maakte me nieuws gierig om niet te zeggen dat het sportvissershart even sneller ging kloppen. Men was er die week, volgens de berichten, bij een dagje hengelen vanuit Whitby in-geslaagd maar liefst 2500 kilo vis te vangen. Stel je voor! Twee- en -een-halve-ton vis! De vangst werd gedaan door drie boten met elk 12 hengelaars. En dat in de zomer. Platvis? paling? makreel? Niets van dat al. Slechts gul en leng sloeg er de klok. Dat is daar kennelijk altijd zo in de zomer, want Whitby wordt bespoeld door de blijkbaar koude vloedstroom uit Schotse richting. In de win ter vist men er niet eens met hengelaars. Het weer is dan te ruw, de vangsten matig. Zelfs in de zomer loopt men kans dat 15% van de trips uitvallen vanwege het ruwe weer. De trips worden overigens soms meer dan een jaar tevoren geboekt. Er is belangstelling genoeg, want Whitby lijkt wel degelijk een sportvishaven van allure te zijn. Zoiets kennen wij in ons lage landje niet, en dat tot mijn en uw aller spijt, want het vissen is er soms ongelooflijk goed. In Whitby heeft de sportvisser de keuze uit zo'n 60 boten, vooral in het weekend. Daar zijn zeker ook minder betrouwbare open boten bij, formaat roeiboot, maar het merendeel van de schippers houden er prima boten op na, welke stuk voor stuk moeten voldoen aan strenge eisen betreffende de veiligheid en de uitrusting aan boord. Decca, radio, sonar, echo-lood behoren tot de normale hulpmiddelen. Gunstige berichten dus, even een belletje naar John Gray son, ik had die dag even zijn schepen bezichtigd en de zaak was rond. Hij zou me er wel tussen wringen, want het was druk en dat was het al weken. Dat tussenwringen viel de volgende ochtend leuk mee. Ook daar heeft men kennelijk last van klanten die zonder bericht thuisblijven. Met 5 opvarende en twee schippers tokkerden we met een pittig gangetje aan boord van de „North Star" de haven uit op weg naar de stek, zo'n Vh uur varen. De North Star en de Sea Trek, beiden van John Grayson, bevatten ieder plaats voor 12 hengelaars en zijn voorzien van pittige diesels 2 x 350pk. radio, echolood en radar. De North Star dient als begeleiaingschip en heeft ook nog de beschikking over decca en sonar. Onmisbaar hier die decca. De bedoeling is namelijk dat er op wrakken en riffen wordt gevist. Ook riffen ja, want de bodem is er anders dan aan onze noordzee kust, bijzonder hobbelig: Diep water, tus sen de 60 en 100 meter is normaal. Verder uit de kust wordt het al hèel moeilijk een wrak of rif te vinden zonder de deccagege- vens. Heeft men eenmaal de juiste gegevens dan kan men zonder tijdverlies het wrak vinden of de exacte positie van een onderwaterobstakel wat eerder op de kaart werd genoteerd. Vanwege de diepte en de ruwe bodem plus wrakken is het aan te raden met de juiste materialen op de proppen te komen. Reel, dacron en stevige boothengels zijn hier het devies. Aas: pilkers, met gewichten van rond de 4 tot 6 ons soms zelfs zwaarder! Probeer het niet lichter, want je vangt., niets! Er varen visser voegen aan hun pilkers nog een aardigheidje toe. Imitatieinktvisjes van Shakespear. Deze lichten in het diepe water wat op zodat de vis eerder toehapt. Een bewezen feit! Aangekomen op de stek, een wrak in drie stukken uit W.O. I werden de pilkers beaasd met de inktvisjes overboord gezet en het feest begon onmiddelijk. Gul van 6 tot tien pond werden met de regelmaat van de klok bovengehaald. Dat is hard werken, dat verzeker ik u, want het water is diep en de vis vecht voor wat ie waard is. Hier werd de onschatbare waarde van de 1 op 1 reels van de Engelse medevissers bewezen. De Scarboro-reel, ietwat grotesk van uiterlijk, doet het hier erg goed. Reels met versnelling halen net zoveel kracht uit de vis als uit de hengelaar. Ik had na een gulletje of zeven het geluk een meer dan 12 ponds leng boven te halen. De pilker schuur de de zijkant van het wrak en onmiddelijk werd er met geweld aan de bel getrokken. De leng deed een spelletje touwtrekken le klas met mij in het begin als onwillig medestander. Geeft men een leng de kans terug te duiken naar het wrak, vergeet het dan maar. Omhooghalen van tachtig o zo lange meters duurde een paar minuutjes, maar daar was ie dan, een leng. Prachtige vis, 120 cm. lang. Niet gek zeven gullen en een leng.. Voor informatie kan men terecht bij: John Grayson 42 Brook Park, Sleights Whitby North Yorkshire7021 1 RTtel. Whitby 0947-810606. Men kan ook informatie inwinnen bij de schip pers in Whitby zelf mocht u daar ter plekke willen zien, welk vlees men in de kuip heeft. Als u toch in buurt van Whitby op vakantie gaat is een dagje zeevissen vanuit deze plaats zeker voor zeevissers zonder meer aan te raden.

de Stem | 1980 | | pagina 35