Antoon van Hooff terug van Afrika-reis R ■aBW «JHHi tilmm „Meer van zulke rapporten, de president vindt ze zeer interessant" Geen fluit Kans nul Net postzegels Klaasje en Sandra Ballet Witte Huis Fout Door de mand TERDAG 6 SEPTEMBER 1980 VAN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 n*lu's [„Dieren en oerwoud worden Boudewijn en Fabiola in- ior al de rist an en. in 'an re- ne- ia- 'an liet /la- l er loor ten, )Ol- tijn van en- lats de teer iar- vol- an- >den vallen staat het besluit van het staatshoofd vast. In een radiotoespraak tot het volk kondigt hij aan zijn macht te willen overdragen aan zijn oudste zoon Boudewijn, „Zodat rond hem de natio nale verzoening tot stand kan komen". Daar staat de nieuwe ko ning Boudewijn, een aardige tengere twintigjarige, door heupjicht gekwelde, auto liefhebber. Opvallend was vooral zijn huwelijk met de Spaanse prinses Fabiola in 1960. Meerdere malen is koningin Fabiola in blijde verwach ting geweest, maar telkens liep het verkeerd af. Broer Albert, echtgenoot van prinses Paola en hun intus sen meerderjarige zoon Fi- lips (student aan de militaire school in Brussel) zijn daar om thans de grondwettelijke rechthebbenden op de troon. Tijdens Boudewijns ambts periode hebben hevige Vlaams-Waalse conflicten het land herhaaldelijk op de rand van de staatkundige ontbinding gebracht. Een na-oorlogse koning kan daarbij niet veel meer doen dan toezien hoe ook zijn ei-( gen functie als bindend ele ment verschrompelt. Mis schien is dat lot hem onlangs letterlijk aan het hart ge gaan, toen hij op het paleis onwel werd en met ritmes toornissen in het ziekenhuis belandde. De koning is nu thuis weer herstellende. Het kan allemaal niet op dit jaar. 150 Jaar Bel gië, 50 jaar Boudewijn, 30 jaar staatshoofd, en 20 jaar gehuwd. Een onmenselijk feestprogramma. Ex-koning Leopold, die nog altijd met zijn tweede vrouw gelukkig is op zijn landgoed bij Waterloo, en koningin Fabiola mogen terecht zor gen hebben om hun gelief de Boudewijn. MARC DE KONINCK. „Nog maar vijfentwintig jaar geleden was in Afrika iemand, diè een panter doodschoot, de grote held. Hij had namelijk het gebied bevrijd van een stuk ongedierte, dat een gevaar ople verde voor de veehouderij en ook voor de mensen in de hele streek. Die man kreeg dan ook klappen op z'n schouder: ge weldig jóh! Hij was DE man in de samenleving. Maar nu we de natuur beschermen waar tal van diersoorten dreigen uit te sterven, nü gaat diezelfde man voor vijf jaar de bak in als-ie een panter schiet. Die man begrijpt daar geen fluit van, want d'r is nooit ie mand geweest die hem verteld heeft waarom het niet meer mag. Het ontgaat hem dus ten ene male waarom hij gestraft wordt voor iets, waar hij vijf entwintig jaar geleden voor werd beloond. Tóen was het een regeringsopdracht de panter uit te roeien, nü is het regeringsopdracht de panter in leven te houden." Antoon van Hooff, directeur van Burgers Dierenpark te Arnhem, populair door zijn optredens in het tv-program- ma „Ja, natuurlijk", is pas te rug van een reis met een film ploeg naar Kenia en Zambia. Terug met verhalen, die weinig goeds voorspellen voor de in standhouding van het Afri kaanse oerwoud en de met uitsterven bedreigde dier soorten, zoals: „De neushoorn, hè? In het begin van deze eeuw gaf de Engelse regering de opdracht alle neushoorns uit te roeien; ook dat ongedierte moest ver dwijnen. Dat is in zekere zin een traditie geworden. Nu is de neushoorn beschermd, maar het stropen ervan gaat onver minderd voort. Het wordt aan gewakkerd door louche kna pen, die handelen in neus hoornhoorn. In goud De vraag daarnaar in de Ara bische wereld en in het Verre Oosten is zo groot, dat deze hoorn op het ogenblik letter lijk zijn gewicht in goud waard is. Er worden bedragen voor neergeteld van honderddui zend gulden en meer. In het Verre Oosten geldt de hoorn als een aphrodisiacum, een middel dat de geslachts drift opwekt, de potentie ver sterkt. Voor dit doel wordt het tot poeier vermalen. Laten we even duidelijk vaststellen, dat het volstrekt geen invloed heeft op de potentie of wat dan ook, maar dat is wèl een nog onuitroeibaar bijgeloof. De zware jongens, die voor zo'n neushoornhoorn een ton maken, betalen misschien dui zendgulden aan de man, die de neushoorn gestroopt heeft. Dat lijkt ons een belachelijk klein bedrag. Maar het maandsala ris van die man is zo'n honderd gulden. Met één neushoorn haalt-ie dus ongeveer een jaarsalaris naar zich toe. We moeten ons ook goed realiseren dat het stropen ge beurt in gebieden, waar vaak p grote armoede en hongersnood heerst. Het vervelende vind ik, dat de lokale bevolking, de autochtoon het aangewreven krijgt de grote vernieler van de natuur te zijn. Nou, dat is-ie... maar neem het de man eens kwalijk dat hij bezwijkt voor de verleiding om wat makke lijker in leven te kunnen blij ven. Bekijk het ook eens zó: de man in Afrika heeft generaties lang geleefd in een heel nauwe band met de natuur, heeft een groot respect voor die natuur, maar ook een zekere angst. Nog altijd wordt hij door roof dieren aangevallen en ook ge dood. Zijn angst is in het verle den bij de komst van de blanke alleen maar onderstreept, want de blanke zei: jongens, die en die diersoorten moeten allemaal verdwijnen. En nu ineens die plotselinge verandering: de dieren moeten gespaard blijven, beschermd worden. Als het niet anders kan moet er eventueel land bouwgrond worden opgeof ferd om het dier in leven te houden. Nou, daar begrijpen deze Afrikanen geen fluit van. U moet zich daarbij goed realiseren, dat deze landen zijn gedekoloniseerd. De blanke is weg. De grond is - terecht - verdeeld onder de bevolking. Maar de oogst is met het weg vallen van de westerse effi ciency veel kleiner geworden dan hij vroeger geweest is. Daar tegenover staat een ge weldige stijging van de bevol- kirtg. Kenia heeft de grootste be volkingstoename van de hele wereld, namelijk 4,2 procent netto per jaar". Antoon van Hooff geeft aan de lopende band voorbeelden van de desastreuze manier waarop her en der de natuur wordt opgeofferd aan de com merciële belangen van bedrij ven. Vooraan in de rij der ver nielers staan enkele Japanse bosbouwondernemingen. „Wat heet bosbouw. Het zijn houtkap-ondernemingen, die zonder zich van herbeplan- tingsplichten of wat dan ook i i Iff ■om J A ntoon van Hooff, 42 jaar, is een telg uit een geslacht, dat zich al sinds grootvader (van moeders kant) voor de dierenwereld interesseert. De oude heer Burgers, de stichter van het dierenpark, waarvan Antoon van Hooff bijna twintig jaar directeur is, hield er - aanvankelijk uit liefhebberij - een grote dierencollectie op na. Vooral fazanten. Die waren zijn lust en zijn leven. In 1923 verhuisde de familie met de complete dierenhave van 's-Heerenberg naar Arnhem, waar in een jaar tijds Burgers Dierenpark verrees. De kleinkinderen traden onvervaard in de voetsporen van grootvader. Antoon ging in Utrecht veeartsenijkunde studeren, zijn broer en zus biologie. Zijn broer specialiseerde zich in de gedragswetenschappen van dieren (met name de mensapen) en bracht het tot hoogleraar. Antoon Hooff: „Wij kregen het allemaal met de paplepel ingegoten. Het bedrijf en de dieren waren ons leven. Wij stonden ermee op en gingen ermee naar bed." Kort geleden bezocht hij Oost-Afrika. Het leverde een somber relaas op. iets aan te trekken het ene stuk oerwoud na het andere plat leggen. Daarbij gaat men zelfs zo ver, dat fantastisch tropisch hout wordt gebruikt om er spaanplaat van te rnaken. Vaak speelt corruptie een belangrijke rol en geven de be drijven in kwestie steekpen ningen om, als ze voor een be paald gebied een concessie hebben gekregen, meteen de belendende percelen maar mee te nemen. De mensen en de ma chines zijn er nu toch en dat maakt het commercieel extra aantrekkelijk. Dikwijls worden ook over dreven grote machines ingezet, waardoor sporen en voren door het oerwoud worden getrok ken, die onherstelbare schade aanrichten. Grote natuurge bieden worden dusdanig ver snipperd, dat de bewoners misschien nog wel in verschil lende enclaves kunnen blijven leven, maar ze raken zo geïso leerd, dat je in die enclaves in de toekomst het risico gaat lo- aen van inteelt. Bij een aantal diersoorten is dat al het geval. Er leven in Afrika nog ongeveer 200.000 mensapen, verspreid over een gebied zo groot als Europa. Tweehonderdduizend lijkt een enorm aantal, maar in feite zijn er nog maar zo weinig mensapen, dat de kans voor deze dieren elkaar tegen te komen nul is geworden. Op voortplanting hoeft dus niet meer te worden gerekend." Antoon van Hooff fronst meermalen de Wenkbrauwen, praat bijna even zovele malen over roofbouw. „Wat er nu Afrika gebeurt is te vergelijken met de huidige exploitatie van de zeeën. De walvissen zijn al dusdanig uit geroeid, dat er nog maar enkele honderden, misschien enkele duizenden leven, verspreid over oppervlakten, zo gigan tisch groot, dat ook voor deze dieren de kans op voortplan ting langzamerhand nihil is. Het zelfde geldt voor de orang-oetangs. Borneo wordt op het ogenblik in snel tempo ontbost. Voor grote gebieden in Zuid-Amerika dreigen eveneens rampen. Het Amazo ne-gebied is een van de voor beelden." Het is een wat merkwaardi ge paradox, dat de dierentui nen, die er in het verleden wel eens van beschuldigd werden „consumenten van dieren" te zijn, tegenwoordig veel meer de beschermers van diezelfde dieren zijn. Antoon van Hooff: „Je kunt het niet meer ma ken naar willekeur dieren uit de natuur te halen. Dat zou. eenvoudig een schande zijn. Er komen nog maar nauwelijks dieren uit het wild. Het meeste is „eigen kweek". Er wordt on derling ook geruild. Sinds 1890 verdwijnt er gemiddeld één zoogdiersoort per jaar voor goed van de wereld. Een hele boel diersoorten staan net op de rand. De zebra is daar één van. Beschermd. Ja, op papier, maar niet in de praktijk. Van morgen kreeg ik bericht, dat er van de neushoorns, die we ge filmd hebben in het nationale park van Kenia, alweer vier gestroopt zijn'. „Vroeger was een dieren tuin-directeur net een soort postzegelverzamelaar. Hij probeerde zovéél mogelijk dieren te verzamelen. Dat zou nu belachelijk zijn. Onze totale collectie, dus zowel dierentuin als safaripark, omvat ongeveer 2500 dieren, verdeeld over tussen de 400 en 500 soorten. Daarvan zijn tweeentachtig soorten zoogdieren. Omstreeks 1970 waren dat er nog hon derdveertig". Overigens lijkt zich in de dierentuinen het omgekeerde proces te voltrekken van wat er in de „vrije" natuur gaande is. Tien jaar geleden bijvoorbeeld waren Siberische tijgers zeld zaam en zelfs de trots van sommige dierentuinen. Van Hooff: „Op het ogenblik zijn ze zelfs aan de straatstenen niet meer kwijt te raken. Dwerg nijlpaarden waren tussen de 20.000 en 25.000 gulden waard, nu nog rond de 4.500 gulden. Er komen er veel te veel van diersoorten, die het dusdanig goed doen, dat er over gedacht zou kunnen wor den ze terug te brengen naar de natuur". Antoon van Hooff, zoon van dierenpark-ouders en derhal ve van kind-af-aan opgegroeid met dieren, is en blijft emotio neel altijd betrokken met het wel en wee ervan. „Het is grote vreugde als er dieren geboren worden, ge zond zijn en in leven blijven, het is groot verdriet als dieren ziek worden en komen te over lijden. Hoe je het ook wendt of keert, de nare dingen gebeuren altijd op hoogtijdagen, tijdens de weekends, Kerstmis of de jaarwisseling. Natuurlijk komt daar dan een schaduw over te liggen. Ik herinner me een oude jaarsavond dat wij een zieke papegaai in huis hadden. An derhalf uur voor Nieuwjaar legde de papegaai het loodje, hing dood onder aan de stok. Nou, zo'n jaarwisseling is dan bedorven". Het komt nog steeds voor, dat Antoon van Hooff dieren in huis heeft. Op het ogenblik zijn dat twee jonge orang-oetans: Klaasje en Sandra, broer en zus. Klaasje is een nationale bekendheid. Van Hooff heeft hem al een paar keer meege nomen naar de televisie-studio tijdens de uitzendingen van „Ja, natuurlijk". Klaasje en Sandra zijn beiden door hun moeder verstoten en missen, wat zij nodig hebben: het per manent contact met haar. „Dat betekent, dat je dit soort dieren dus wel in huis móét nemen. Er moet wat mee getutteld wor den. Ze moeten je kunnen zien, aangeraakt en aangekeken worden. Af en toe moet er ook met ze worden gepraat". Veel van dit werk komt neer op het hoofd van mevrouw Van Hooff. Klaasje heeft net „een slaapje" gedaan en krijgt in haar armen de fles. Hij drinkt er gretig uit, strekt zijn kleine harige handje als de aandacht voor hem even dreigt te ver slappen. „Domme" dieren zijn soms intelligenter dan mensen. Nog altijd stappen er in het safari park bezoekers uit de auto, met de camera in de aanslag „op jacht" naar het leuke plaatje voor „later". Ze realiseren zich niet, dat ze dat „later" wel eens niet meer zouden kunnen beie ven. Antoon van Hooff meesmuilt een beetje, vertelt met een lichte ironie in zijn stem. „Als je m het savanne-ge deelte bent, waar de zebra's zijn en waar de zo onschuldig lijkende struisvogels om je auto heen lopen, dan is het natuurlijk aardig om van enige afstand een foto te maken, waarop je auto met de hele fa milie erin omringd is door die dieren. Maar dan moet je niet die struisvogelhanen achter je aan krijgen, want dat zijn rakkers. Die kunnen verschrikkelijk trappen. Een heleboel mensen ontdekken dat pas als ze al op enige afstand van de auto staan. We hebben wel eens een be zoeker van boom tot boom zien rennen, achtervolgd door een grote struisvogel. Dat is net een ballet-uitvoering. In het begin werden de mensen meestal meteen bevrijd uit hun benarde situatie. Maar de die renverzorgers vinden het denk ik zo'n koddig gezicht, dat ze nu met elkaar hebben afge sproken: laat hem eerst maar een tijdje lopen, dan weet-ie tenminste wat-ie gedaan heeft. Op het laatste moment wordt zo'n man dan door de rescue aan boord genomen, met de tong onder z'n schoenen en hijgend als een molenpaard. Ze zijn er dan héüs van over tuigd, dat ze het maar beter nooit meer kunnen doen". met echtgenote Lilian Baels, pf'nseSl o 1962) om de plaatse nen uit een ge- roof- der (een zijn ios had rvolgens handen jaardoor elf bi j de wurgde. m die de had een al uren tenslotte, omfante- tje stapte om zijn kunststuk nog eens,ni vertonen, los te barsten I oorverdovend: „Moordend moordenaar!" het meest trek zijn de wedersamens] lingen van verschrikkingen zich buiten op straat heo I afgespeeld. Daar krijgt volking het hele drame voctryi schoteld en kunnen ook d I cale neringdoenden J graantje meepikken. I onlangs in een vrome zetting in het Vlaamse waar de rijkswacht en door toeschouwers tneA brachte stenen in beslag i terwijl de man in een in hoog tempo zijn damn hotdogs van de hand dee De Amerikaanse geheime I dienst OSS (Office for Stra tegic Services), voorloper van de CIA, heeft in het laat ste volle oorlogsjaar 1944 binnen het Vaticaan beschikt over een „topspion", die varslagen van de meest ge heime gesprekken tussen de paus en zijn kardinalen of tussen de paus en de Duitse Amerikaanse en Japanse ambassadeurs naar Was- hington seinde. De topspion, de journalist l'irginio Scattolini, onthulde zulk opzienbarend nieuws dat zijn rapporten onmid- I delhjk ter hand werden ge steld aan president Roosevelt an na diens overlijden aan president Truman. Zij heb ben nooit geweten dat Scat- tolini's rapporten van a tot z waren verzonnen en dat de spion een ordinaire maar in telligente bedrieger was, die zijn fantasie liet werken ter- wille van zijn destijds maan delijkse toelage van 500 dol- iar. De Scattolini-story is eerst onlangs onthuld door de Amerikaanse jezuiet Ro bert Graham sj. uit San •rancisco tegenover een verslaggever van de Was hington Post. Pater Graham ueett een studie van vijftien Jaar gemaakt over de rol van aet Vaticaan tijdens de tweede Wereldoorlog. Hij »ad toegang tot de Vati- eaanse archieven en kreeg ook speciale toestemming I 'an de CIA om over te mogen saan tot publikatie van zijn 1 bevindingen. I Nieuws Nb de bevrijding van Rome »e b®e Italo-Amerikaan I nel"110 Scattolini door de I 'innaar de Italiaanse I Mstad gestuurd, zoge- aamd als journalist maar in *erkelijkheid om binnen te Franklin Roosevelt nieuwsgierig dringen in Vaticaanse krin gen. Het was een opdracht die, gezien de langdurige Vaticaanse ervaring op het gebied van afschermings tactiek, toen nog moelijker was dan nu. Scattolini had in Amerika al journalistiek werk gedaan. 'Hij had zich zelf bovendien een bijver dienste bezorgd met het schrijven van pornografische toneelstukken. Scattolini's verbindingsman in Rome was Philippo Settacioli. Deze twijfelde geen ogenblijk aan de waarheidsgetrouwheid van Scattolini's rapporten, evenmin als het hoofd van de OSS in Italië, James Angle- ton en het hoofd van de OSS in Amerika, William Dono van. Scattolini was de eerste spion die berichtte over groeiende onrust onder de burgerbevolking in nazi- Duitsland. Ook was hij de eerste die onthulde dat in vloedrijke Japanse kringen hun voelhoorns uitstaken om te komen tot het sluiten van een eervol vredesverdrag met de Verenigde Staten. Scatto lini's bron zou niemand min der zijn geweest dan de kar dinaal-staatssecretaris Montini, de latere paus Pau- lus VI. Deze, zo berichtte hij, bewaarde persoonlijk de aantekeningen die de pause lijke privé-secretaris mgr. Pio Rossignani in opdracht van paus Pius XII maakte van de gesprekken tussen de Heilige Vader met de Ameri kaanse ambassadeur bij de Heilige Stoel, Myron Taylor en de Japanse ambassadeur, Ken Harada. Deze laatste zou de paus te verstaan heb ben gegeven dat Japan er voor voelde het bondge nootschap met het Duitse Rijk te beëindigen. Verder zouden er in Japan grote te genstellingen groeien tussen vertegenwoordigers van het Japanse grootkapitaal en de Japanse legerleiding. Scattolini gaf een gesprek weer dat de paus gevoerd zou hebben met kardinaal Pietro Fumasoni Biondi. Daarin zou de paus hebben gezegd, dat een nederlaag van Japan ongekende perspectieven zou openen voor de katholieke missie in dat land. Een hoge mate van intelligentie kan Scattolini niet worden ont zegd, speciaal niet wanneer het erom ging de Ameri kaanse ijdelheid te prikke len, Zo berichtte hij dat de paus er over dacht, de New Yorkse kardinaal Spellman te benoemen tot kardinaal staatssecretaris, hetgeen hem een goede kans zou ge ven Pius XII op te volgen als de eerste Amerikaanse paus. Het werd in het Witte Huis allemaal als zo echt en au thentiek opgenomen, dat Roosevelt zijn secretaresse Grace Tully in 1945 aan de OSS heeft laten schrijven: „Zorg dat we meer van deze rapporten krijgen. De presi dent vindt ze hoogst inte ressant en leest ze met grote aandacht." Een jaar slaagde Scattolini erin de meest fan tastische rapporten te ver minnen over hetgeen zich binnen de muren van het Va ticaan afspeelde. Hij be richtte over geheime ge-, sprekken tussen de paus en de Duitse ambassadeur. Hij wist alles over hetgeen de paus besproken had met de bevelhebber van het achtste Amerikaanse legerkorps, ge neraal Mark Clark. Hij wist wat de generaal-overste van de jezuieten, Norberto de Boyne, met de paus had be sproken. Hij wist ook de in houd van de besprekingen tussen Winston Churchill en de paus tijdens het eerste be zoek dat de Britse oorlogslei der bracht aan Rome na de intocht van de geallieerden. Het Witte Huis en het State Department in Washington waren opgetogen. Gestreeld door de lof die hem namens de OSS door zijn verbindmgsman werd toegezwaaid, ging Scattolini begin 1945 te ver. Hij verzon een geheim gesprek tussen de Amerikaanse ambassadeur Myron Taylor en de Japanse Pius XII geen notities ambassadeur Ken Harada, dat door de paus in het Vati caan zou zijn gearrangeerd. Tijdens dit eerste contact sinds Pearl Harbour tussen een Amerikaanse en een Ja panse diplomaat zou gespro ken zijn over mogelijkheden om de oorlog te beëindigen. De OSS in Amerika stond perplex. Hij gaf het nieuws onmiddellijk door aan het State Department dat Myron Taylor om nadere inlichtin gen verzocht. Deze seinde koeltjes terug: „Ik heb Hara da nooit gezien of gesproken. Ik ken hem zelfs niet eens." Nog wou de OSS niet geloven dat Scattolini loog. De Ame rikaanse spionagedienst bleef hem 500 dollar per maand uitkeren tot het einde van de oorlog in de Stille Oceaan. Alleen werden zijn rapporten niet meer doorge stuurd naar het Witte Huis en het State Department. Be vreesd voor gezichtsverlies heeft de OSS het dossier- Scattolini, dat 1700 docu menten en telegrammen be vatte, begraven op een ge heime plaats bij een boerde rij in Maryland. Daar zijn ze twintig jaar later door de CIA weer voor de dag gehaald. Bij zijn naspeuringen ont dekte pater Robert Graham sj., dat paus Pius XII nooit aantekeningen heeft laten maken van geheime bespre kingen met diplomaten en andere hoge autoriteiten. Over gesprekken die hij on der vier ogen voerde, heeft de paus ook nooit met iemand uit zijn omgeving gesproken. De Amerikaanse contra spionage heeft Scattolini nog een tijd lang in het oog ge houden toen hij al niet meer voor de OSS werkte. Hij ver strekte toen „inside infor mation" aan Italiaanse, Ar gentijnse en Zwitserse ge heime diensten. De Ita liaanse verkiezingen van 1948 braken hem de nek. Het communistische Democra tisch Volksfront in Italië „onthulde" in de hitte van de verkiezingsstrijd Vaticaanse documenten, waaruit de be moeienissen van het Vati caan met de Italiaanse poli tiek bleken. De auteur van deze „documenten" bleek Virginio Scattolini te zijn. Nu vond de Amerikaanse CIA het welletjes. Twee ambtenaren van de vroegere OSS vlogen naar Rome en toonden de paus de verzon nen Scattolini-rapporten. De Italiaanse politie werd op de hoogte gebracht, Scattolini werd gearresteerd en tot ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij de betrekkingen tussen de Italiaanse staat en het Vaticaan in gevaar had gebracht. Het betekende het einde van een „meester spion", die in werkelijkheid een even intelligente als han dige bedrieger was. PIET TUMMERS.

de Stem | 1980 | | pagina 31