ebv w en ionsumenten deze weekje iet de REIS VICTOR ZORZA ANALYSEERT RUSSISCH OPTREDEN sf 674 per persooi enkele plaatsen vrii Regeling Tactiek Vakbonden iSSAGEBUREAU B.V. Zondebok Inbegrepen: 75.- p.p. Hoe is de Russische reactie op de ontwikke lingen in Polen waar stakers en een regerings delegatie begin deze week een uniek akkoord bereikten over vakbondsvrijheid? Centraal daarbij staat het artikel in het Russi sche partijblad Pravda, dat van oudsher de spreekbuis is van de Sovjet-leiding. De Ameri kaanse Kremiin-kenner Victor Zorza die in 1968 tegen alle westerse verwachtingen in de Russische inval in Tsjechoslowakije voorspel de, analyseert exclusief voor De Stem dit be langrijke artikel en het optreden van het Krem lin dat volgens hem de sleutel is tot het toekom stig Sovjet-optreden tegenover Polen. Op grond van de Pravda-beschouwing vindt Zor za verder het niet gerechtvaardigd dat het Westen zo terughoudend reageert omdat hiermee de Russische leiders in de kaart wor den gespeeld. WASHINGTON - De manier waarop het Kremlin pandag op het Poolse arbeidsconflict heeft gerea- >erd, suggereert dat de Russische leiders bij nader inzien hebben besloten een mildere houding aan te lemen ten aanzien van de recente ontwikkelingen in i en zich voorlopig van ingrijpen te onthouden. Dit betekent echter geenszins dat de Russen zich ook in de «komst even terughoudend zullen blijven opstellen. Maar de Aarzeling die de Russische leiders tot dusver aan de dag hebben gelegd wijst erop dat het Westen nu de kans heeft om Jltekou te waarschuwen zich van inmenging in de Poolse («gelegenheden te onthouden. I zo'n waarschuwing echter enig effect hebben, dan |ioet die krachtiger en fermer van toon zijn dan de reacties nde Westerse leiders tot dusver. Maar als het Westen in plaats van af te wachten nu al vast duidelijk verklaart welke prijs het Kremlin voor een interventie zou moeten betalen, dan is er in ieder geval nog hoop dat de Sovjet-Unie die waarschuwing ter harte neemt. De Sovjet-leiders die azen op de functie van de zieke en bejaarde Breznjev en zich gesteld zien voor een pijnlijke teruggang in de Russische economie, zullen zich nog wel twee keer bedenken voordat ze de Sovjet-Unie blootstellen aan de bijtende wind van de koude oorlog die waarschijnlijk na een invasie van Polen zou opsteken. Maar als het Westen blijft bij zijn slappe houding en zijn stilzwijgen niet doorbreekt, krijgen de haviken in de Sovjet- Unie argumenten in handen om te betogen dat ingrijpen in Polen de enige manier is om de ineenstorting van het commu nisme in zijn geheel te redden. Copyright Victor Zorza) Jagielski liet de stakers toen weten dat hij eerst naar Warschau moest terugkeren om het fiat van het politburo te verkrijgen, maar dat hij een dag later zou terugkeren om het akkoord te tekenen. Achteraf bezien duurde het nog twee dagen. In die tijd hebben de Poolse leiders waar schijnlijk geprobeerd om ook Moskou's toestemming voor de akkoorden te krijgen. Er wordt nu gesuggereerd dat het Pravda-artikel waar schijnlijk al in het weekend geschreven is, reeds voordat de akkoorden in Gdansk op zondag werden getekend, en dat het artikel dus niet moet worden gezien als Moskou's me ning over de bereikte regeling. Maar dat is niet waar, want Moskou moet al enkele dagen voor het ondertekenen van het akkoord op de hoogte van de regeling zijn geweest, want de Poolse leiders hadden er reeds in grote lijnen hun goedkeuring aan gehecht en de hoofdlijnen had Warschau nooit voor het Kremlin verborgen kunnen houden. Toen Moskou dus op zondagavond een samenvatting van het artikel dat maandag in de Pravda zou verschijnen, over de radio liet uitzenden, lieten de Russische leiders de we reld weten dat dit een belangrijke verklaring inzake het voorgenomen beleid was, want deze publiciteit vooraf wordt alleen aan uiterst belangrijke beleidsverklaringen gegeven. De boodschap was eigenlijk erg eenvoudig. De overeenkomst met de stakers was onaanvaardbaar, omdat het een eerste stap betekende op weg naar pluralisme, eerst in Polen en vervolgens in de andere Oostbloklanden, en moest worden verworpen. Als dat niet zou gebeuren, zou de Sovjet-Unie moeten ingrijpen om te voorkomen dat het gezwel uitzaait, zelfs als dat een krachtig ingrijpen zou Euforie in Gdansk. Stakingsleider LECH WALESA op de schouders van de stakers. betekenen. Was dit werkelijk bluf van de Pravda? Zou het Kremlin werkelijk de Breznjev-doctrine van stal halen die het recht verleent om in te grijpen in satellietstaten om een ineenstorting van het „socialisme" te voorkomen? Of was de dreigende taal bedoeld om de Polen bang te maken en zo verdere Russische actie onnodig te maken. Dat Moskou van gedachten veranderd is en zijn houding ten aanzien van de gebeurtenissen in Polen heeft verzacht, blijkt wel uit het feit dat de publiciteit die het Pravda-arti kel vooraf heeft gekregen, niet is uitgebouwd, hetgeen ge woonlijk wel gebeurt met zulke belangrijke verklaringen. Meestal worden dergelijke belangrijke verklaringen let terlijk uitgezonden over de radio en vele keren herhaald, waarbij ook de buitenlandse diensten van radio-Moskou niet over het hoofd worden gezien. Via die buitenlandse diensten bereiken de boodschappen van het Kremlin alle windhoeken der aarde. Maar nu is dat allemaal niet gebeurd. Hieruit valt af te leiden dat het Kremlin na de eerste voortijdige radio-uit zending besloten heeft om gas terug te nemen. En aange zien de inhoud suggereert dat het Pravda-artikel door het politburo is vastgesteld, moet de beslissing om gas terug te nemen en zich vooralsnog van ingrijpen te onthouden eveneens door het politburo genomen zijn. Daar noch het Westen, noch Warschau de tijd hadden gehad om op het artikel te reageren, moet de reden daarvoor in Moskou worden gezocht. In alle vergelijkbare gevallen, zoals de Russische invasie in Hongarije in 1956 en de inval in Tsje choslowakije in 1968, waren er aanwijzingen dat er in het Kremlin onenigheid heerste over het te volgen beleid. In eerste instantie was toen hiervoor nauwelijks steekhou dend bewijs, maar na verloop van tijd werden de aanwij zingen duidelijker. Het merkwaardige optreden van het Kremlin ten aanzien van het Pravda-artikel suggereert dat nu wederom meningsverschillen de kop hebben opgesto ken in het Kremlin en dat zij die voorstander waren van een harde lijn, uiteindelijk in de minderheid bleken te zijn. Maar duidt de volgens sommige mildere manier waarop Moskou maandag over de bereikte akkoorden heeft gerap porteerd, op een wijziging in het beleid of is hier slechts sprake van een verandering van tactiek? Voorlopig zullen we het antwoord op die vraag niet te weten komen. De Poolse leiders hebben ongetwijfeld ge probeerd Moskou over te halen de regeling die in Gdansk is bereikt, niet te letterlijk op te vatten, en het Kremlin zelf zal er bij de Poolse leiders op hebben aangedrongen om de komende weken de scherpe kantjes van het akkoord af te slijpen zodat het ongevaarlijk wordt. Maar dit is de klas sieke manier waarop onvrede onder de arbeiders wordt aangepakt: eerst worden er concessies gedaan en vervol gens, als de eerste feestvreugde is weggeëbd, wordt er een reeks, vaak succesvolle, pogingen ondernomen om de toe zeggingen ongedaan te maken. Maar de Poolse arbeiders, met hun lange geschiedenis van klassestrijd die nog da teert van voor de oplegging van het communistische be wind, en met de herinnering aan de beloften die de partij in 1956, 1970 en 1976 na vergelijkbare arbeidsonrust had gedaan en waar nooit iets van terechtgekomen is, nog vers in het geheugen, zullen zich deze keer niet zo gemakkelijk laten inpakken. Zij stellen voor om de geleidelijke ontmanteling van de akkoorden van Gdansk te voorkomen door nu onmiddel lijk over te gaan tot de oprichting van vrije vakbonden die er dan op kunnen toezien dat de beloften worden nage leefd. De haviken onder de Poolse leiders en hun mentoren in Moskou daarentegen zullen proberen om de formatie van de vrije vakbonden zo lang mogelijk uit te stellen. Ze zullen zeggen dat de nieuwe akkoorden zorgvuldig en doordacht moeten worden uitgewerkt en misschien zelfs betogen dat er goedkeuring nodig is van het Sejm, het Poolse parlement. Een parlementaire behandeling van de akkoorden kan jaren gaan duren. Hierover of over iets anders zal spoedig een botsing ontstaan tussen de arbei ders en de haviken in Warschau. Wederom zullen de havi ken een beroep doen op de „staatsveiligheid", de code voor het overleven van de Poolse staat in de schaduw van de Russische buur. Moskou zal waarschuwingen laten uitgaan die een va riatie zijn op het thema van het Pravda-artikel van maan dag. Als de arbeiders constant worden herinnerd hetzij expliciet, hetzij in bedekte termen, aan het gevaar van een Russische interventie, is de kans groot dat de eensgezind heid en vastberadenheid die de arbeiders tijdens de sta king aan de dag legden, verslapt. Ook al is het Kremlin bij nader inzien van gedachten veranderd, het Pravda-artikel blijft de sleutel in de situatie. De neiging in sommige Wes terse landen om het artikel vriendelijker te interpreteren dan het in werkelijkheid is, lijkt het gevolg van hetzelfde soort „wishful thinking" dat het Westen deed geloven dat de Sovjet-Unie Tsjechoslowakije niet binnen zou vallen. Juist omdat de Westerse regeringen weigerden die moge lijkheid onder ogen te zien en afdeden als onvoorstelbaar, besloot Moskou toen tot actie over te gaan. TELEFOON 01155-2710 X ATA 7fJ Terneuzen, Tel. 01150-94051 vinden elkaar feilloos in Een vraag die zich dan onmiddellijk opdringt is, of het Westen door zo'n krachtige waarschuwing te laten uitgaan niet met vuur speelt. Het lijdt geen twijfel dat Moskou graag zou willen dat het Westen dit denkt. Dit blijkt over duidelijk uit het omslachtige artikel dat de partijkrant Pravda maandag aan de Poolse situatie heeft gewijd. In dit artikel beschuldigt Moskou het Westen onder meer van „staatsondermijnende centra" die proberen het Poolse communisme omver te werpen. Door dit soort beschuldi gingen te uiten laat Moskou er geen twijfel over bestaan dat het alles in het werk zal stellen om deze dreiging af te wenden. Dat de beschuldiging nergens op slaat, doet er weinig toe. Belangrijk is dat het Kremlin het noodzakelijk heeft geacht om, net als bij Tsjechoslowakije, nu alvast een excuus te vinden dat een eventuele invasie rechtvaardigt. Verder richtte Moskou zich in dit artikel tot de Poolse arbeiders om hun te vertellen dat hun eisen een bedreiging vormden voor de „belangen" van de Poolse staat en, de context van het artikel in aanmerking nemend, is het heel goed mogelijk dat het Kremlin hiermee bedoelt dat het voortbestaan van de Poolse staat op het spel staat. In be dekte termen waarschuwde de Pravda de Poolse leiders dat partijleider Gierek, door toe te geven aan de eisen van de arbeiders de gevaarlijke weg is opgegaan die de Tsje- choslowaakse leider Dubcek in 1968 naar de ondergang heeft gevoerd. Door deze waarschuwing in het artikel op te nemen werd in het openbaar de waarschuwing herhaald die Moskou in privé-bijeenkomsten met hen ongetwijfeld al vele keren heeft gegeven, namelijk dat de Sovjet-Unie in zo'n geval niets anders te doen staat dan in te grijpen. De laatste alinea van het artikel was bedoeld voor de Russen zelf. Door de recente ontwikkelingen in Polen te beschrijven als een gevaar voor de Russische veiligheid werd de Russische vaderlandslievendheid in stelling ge bracht tegen een buurland waarvoor de Russen toch al nooit veel genegenheid hebben gekoesterd. Zo'n complex en pregnant artikel zou nooit geschreven kunnen zijn als daar niet een grondige discussie in het Politburo aan vooraf was gegaan. Hoewel de Poolse crisis met de dag een onheilspellender aanzien kreeg, heeft het Kremlin twee maanden lang in alle talen gezwegen. In de beginfase van de crisis moest Gierek zijn „vakantie" in de Sovjet-Unie afbreken en terugkeren naar Warschau, maar alles wees erop dat hij overeenstemming had bereikt met de Russische leiders over de toelaatbare concessies en dat bij het Russische vertrouwen genoot. Toen bleek dat de arbeiders geen genoegen namen met de eerste reeks con cessies, vertrok Gierek wederom voor één dag naar de Sovjet-Unie. Tijdens dat bliksembezoek gaven de Russi sche leiders Gierek met tegenzin toestemming om een aantal haviken in het Poolse politburo, zoals premier Ed ward Babiuch, te ontslaan. Een aantal hervormingsgezin de leiders werden vervolgens in het politburo opgenomen. Maar toen de arbeiders weigerden genoegen te nemen met bet feit dat een aantal leiders als zondebok de laan werden uigestuurd, werd vice-premier Jagielski naar Gdansk ge stuurd. Na lange, slopende onderhandelingen gaf hij me dio vorige week, althans in principe, toe aan de eisen van de stakende havenarbeiders. - vervoer Terneuzen - Brussel v.v. - Brussel - Palma, lijndienst - 20 kg bagage - vervoer vliegveld - hotel - verblijf 3-sterren hotel Bali op basis van vol pension - luchthaventax - annuleringsverzekering - reis- en bagageverzek. Toeslag 1-pers. kamer Prijswijziging voorbehouden.

de Stem | 1980 | | pagina 29