Dorpskrantredacteur houdt een epiloog rec< „Weinig liefde voor Sluiskil Hjf procent Theater zonder stoelen Steuntje voor de fotograaf KOOR EI IN SASSE Slag als sleeptros stad streek Weekenddienst Stem redactie ONTDEK DE VERSCHILLEN DE STEM VAN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 Ig STEM VAN ZATERD/1 \«vet (Van onze correspondei SAS VAN GENT - I als andere jaren zal ook iaar weer het jongerenkc en het muzikale combo 1: medewerking verlenen i de kerkdiensten in joomskatholieke kerk gas van Gent. GENT - De Gentse hi is de goederenoverslag a de aanvoer kende een f recordjaar wat betreft mijlpaal van een oversl Kun je een Sluiskillenaar alleen maar vinden achter de kleurentelevisie of kun je hem ook wat anders laten doen dan kijken naar de pantoffelbioscoop. Waldemar Yse- baert, inmiddels ex-hoofdredacteur van de Dorpskrant De Sluiskillenaar ziet het maar somber in. Hij is er op afgeknapt. Boven dien weet de gemeente Terneuzen helemaal niet wat er in Sluiskil aan de hand is, zo vindt hij. Burgemeester C. Ockeloen van Terneu zen is het daar niet mee eens. Zijn reactie: Sluiskil is juist een actieve gemeenschap. Zijn visie, genoteerd op verzoek van De Stem, eveneens in dit Zeeuws Dagboek. Cultuur is voor de toeschouwer nog steeds een zittend genoegen, ook al willen sommige artiesten wel eens dat het zitvlak verheven wordt. Om tegemoet te komen aan de grootste gemene deler van het theater bezoekend publiek poetsen de medewerkers van het Ter- neuzense Zuidlandtheater deze week de stoe len weer eens op. Kunt u straks weer comfor tabel naar Paul van Vliet kijken. Een persfotograaf moet zich soms in rare kronkels wringen om aan een goeie plaat te ko men, zeker als je zoals in dit geval Reinaert de Vos op de foto moet „trekken". Deze Vrije Volk-fotograaf had er een steuntje in de rug voor nodig van een collega. Kunt u nagaan wó,t voor stuntwerk we af en toe uit moeten halen om deze krant te vullen en dan voor 65 cent per nummer. Wie doet het er nog voor? Voor redactionele zaken kunt u zich dit weekeinde wenden tot de heren G. van Berkel 01102-2320 (alleen za terdag) en H. Postma 01140-14159, b.g.g. 01170-3370. Waldemar Ysebaert kapt ermee als redacteur van „De Sluiskillenaar". Ysebaert, een van de stuwende krachten achter deze dorpskrant schrijft in het jongste nummer een epiloog. Het liegt er niet om. Zowel de Sluiskillenaren als de gemeente Terneuzen krij gen het voor de kiezen. Vóór alles echter is Ysebaert meer teleurgesteld dan boos. „Twee jaar dorpskrant heeft tot op heden niets positiefs op geleverd. Mijn mede-redac teuren zijn een andere mening toegedaan, misschien is het gelijk aan hun kant, maar ik zie er geen heil meer in". De kritiek die in de dorpskrant werd geleverd aan het adres van autoriteiten, maar ook op de situatie binnen de Sluiskilse gemeenschap heeft aldus Yse baert weinig zoden aan de dijk gezet. „Het unieke van de krant is, dat iedereen zijn mening ken baar kan maken, maar bewe zen is al dat daar niet zo'n be hoefte aan bestaat. Men is niet zo voor dat gekanker en dat is begrijpelijk De interesse van de mensen reikt niet veel ver der dan het eigen huis, de auto, de kleurentelevisie, de open haard en de kinderen. Het streven van de mensen is er niet opgericht rotte plekken uit de samenleving te snijden," aldus Ysebaert in zijn zeer persoonlijk getinte slotwoord. Anderzijds stelt hij dat het weinig zin heeft een dorpsblaadje te maken vol pietluttigheden en in het voortdurende bewustzijn, dat niemand van de lezers „zich in het kruis getast mag voelen". „Wie zich laatmeeslepen in die ontwikkeling kan zich beter maar meteen verzuipen in de dorpsfontein," zo luidt zijn commentaar. De „reactionaire krachten" zijn er al, want aldus Ysebaert „heel het iniatief wordt omge bogen, ongemerkt, ongewild". De Sluiskillenaar zegt door goedwillende dorpsbewoners gewaarschuwd te zijn in de trant van „oppassen hoor met die dorpskrant, want de ge meente pakt je". Zelf denkt hij hard op: „Als je dat hoort dan wil je het allemaal van je af gooien, de dorpskrant, het ac tiecomité, alle Sluiskilse piet luttigheden en rottigheid. Maar in de container mag je geen grofvuil gooien, dus zie je er nog maar een tijdje vanaf". „Ach je krijgt wel respons, maar de mensen zijn niet in beweging te krijgen," verzucht Ysebaert desgevraagd in een toelichting op zijn laatste ont boezemingen. Hij zegt in zijn carriere als kritisch dorps journalist het meeste getroffen te zijn door een uitspraak van burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen. „Die zegt dat het contactorgaan hier goed func tioneert en dat hij in de dorps krant niets van de echte ge meenschap Sluiskil kan her kennen. Als hij denkt in het contactorgaan die echte ge meenschap wel terug te vin den, dan isie slecht op de hoogte en gaat de sfeer in Sluiskil volledig aan hem voorbij". Waldemar Ysebaert Bij het scheiden van de markt leert men de koopman kennen is een oud Nederlands gezegde dat mij onwillekeurig in gedachte komt bij het lezen van de epiloog van de heer IJs- ebaert. Nu blijkt het dat hij weinig liefde koestert voor Sluiskil en zijn bewoners. Van iedereen wordt nu een zwart beeld getekend. De ge meente daar deugde al lang niet veel van. Maar nu moeten de bewoners van Sluiskil zelf maar eens horen dat ze eigen- Burgemeester C. Ockeloen auiep uba mnom 'a -mitai •op 'stjuii apej doorSpueq 'ua§BAviapui5( do utaoiq 'auisp uba uaoqas 'squtj pusux tBApuBq 'ueui aajqoB atset 'auiep uba snau 'uaSBAuaputJ[ §ue}sa\np 'uaSeMjapuiq uba sy lijk niet deugen, van poten noch oren. Ze hebben immers alleen maar interesse in hun huis, auto, t.v. en hun kinde ren. Ik denk als je zo ver boven de mensen zweeft dat teleurstel ling zoals de heer IJsebaert nu ervaart wel onvermijdelijk is. Zelfs als waar zou zijn dat de mensen niet meer interesse hebben, dan is dat toch ieders eigen goed recht. Mag iemand na een dag werken in bedrijf of huishouding zelf uitmaken waarnaar zijn belangstelling uitgaat of niet. Dan worden er altijd in dit soort beschouwingen „reac tionaire krachten" bijgehaald zonder verder enig bewijs of zelfs aanwijzing voor het be staan ervan. In mijn gedach- tengang is het reactionair om op mensen neer te kijken in plaats van ze als gelijkwaardig te zien. Het is beslist reactio nair om de mensen voor te stellen als machteloze wurmen die ieder moment gepakt kun nen worden door de machtige gemeente. Hoe zou dat nu kun nen in deze tijd, tegen iedere beslissing van de gemeente kan in beroep gegaan worden. Tenslotte dit, na vier jaar burgemeester in zo'n uitge strekte en gecompliceerde ge meente als Terneuzen kun je niet zeggen dat je het allemaal precies weet; dus denk ik zelf altijd „ik moet nog veel leren". Maar natuurlijk heb ik toch een mening en die steek ik niet weg. In mijn overtuiging is Sluiskil juist een actieve ge meenschap met een bloeiend verenigingsleven. Hoeveel ver enigingen zijn er niet. Hoeveel mensen zijn niet lid en actief in meer dan één vereniging. Ik ben inmiddels tientallen malen bij alle mogelijke evenementen in Sluiskil geweest en altijd met genoegen want ik ont moette altijd actieve en en thousiaste mensen. Natuurlijk heb ik ook veel wensen en ver langens gehoord om verbete ring van accommodatie; maar waar is dat niet. Het contactorgaan had vaak meer kritiek dan ons lief was, toch heeft dat de verhoudingen nooit verstoord. Want als leden van het college voelden we dat de leden van het contactorgaan toch trots waren op datgene wat in Sluiskil op veel terrei nen gepresteerd wordt. Die kritiek voelden we achteraf als een stimulans. Tenslotte, ik ben ervan overtuigd dat de heer IJsebaert zijn werk met de beste bedoe lingen heeft gedaan, maar ook met de beste bedoelingen kan je de verkeerde weg inslaan. Met wat meer respect voor en vertrouwen in zijn medemen sen zal de heer IJsebaert op zijn eigen levensweg ook min der teleurstelling ontmoeten. C. OCKELOEN De toegenomen oversl; vooral toe te schrijven aa categorieën vaste brandstc (kolen), chemische produl meststoffen en levende dii Het bergingsvaartuig Sal vor XI van de Unie van Red ding- en Sleepdiensten kreeg de afgelopen week in Ant werpen een wel zeer ongeno de gast aan boord. Bij het lossen van de lading zagen verschrikte dokwerkers een vier meter lange slang kron kelen. Het bleek geen ver dwaalde sleeptros maar een heuse python. Omdat het „bergen" van slangen van vier meter zelfs voor sleep bootmensen een wat vreemde „job" is, riep men twee slan genspecialisten van de Ant werpse Zoo te hulp. Dezen wisten het in het ruim geval len dier te strikken. In jute zakken vertrok het ver dwaalde oerwoudreptiel vervolgens naar de dieren tuin. De herkomst bleef eei raadsel, totdat zich donder dag een wenende vrouw aan de poort van de Zoo meldde Het bleek de eigenaresse vai de wurgslang. Wat was er ge beurd. Bij de betrokken da me, wonend langs de Schelde speelde zich eind vorige week een echtelijk twistgesprekaf. Daarbij werd de echtgenoot zo kwaad dat hij de hele in boedel van z'n vrouw op straat smeet. ZobelanddeM troeteldiertje op de kasseien en zocht uiteindelijk een vei lige toevlucht op het UES- bergingsvaartuig. Volgens het stadsbestuur Gent blijkt uit deze gun resultaten het belang van als nationale haven van Be In een commentaar op de fers van het derde kwar stelt men dat het niet zc van belang is hoeveel een ven aan bruto-tonnenr icoort, of hoeveel schepe tomen. „De bruto-tonnenmaat formeert op geen enkele over de hoeveleheid goec die het schip in werkelijk laar of van een haven voert", zo luidt het comi OMALIË - O Avondfietsdriedaagse - en 10 september wore oek een avondfietsc aagse gehouden. In het k :an de sportieve recreatie drie verschillende ten uitgezet met afstai aar keuze van 20 of 60 1 'eter. Deelname is mog 30r 'edereen. Voor de voll ers ls er na afloop een li ennnering beschikt ^■Wielden en starten, m; dinsdag en woen: lssen 18 en 19 uur op het «Plein Hoek. Inlichtinge ^Vermeulen, Hoek, tele: Openingsbal - Als ope «det nieuwe seizoen dot ■enting Evenementen H t zaterdag (vandaa ■Ptember om 20 uur in tnrthuis een herfst bal den. Er is een optreden Bluesette en van Rol 'is. toegangsprijs bedra 1 Uit erkentelijkheid Seen heel veel vrijwill esteerden in het kader 0ek Totaal'80" betalen 'oegangsprins van f 2 VAN GENT - f maandag 8 septen 20.00 uur houdt International weer Deze at gehouden in de pasl 0 Markt te Sas van

de Stem | 1980 | | pagina 20