ichelstadt- agen sfeer- ol geopend 0NAERTEXPO IN HULST Hulst is Zeeland een brug tussen en Vlaanderen PLAAGSTOOT VOOR VAN AGT TOTO IKN00KS Ister-docente ■«ftassj-Ne<1"" Ons Eiland herdenkt blinde dichteres Petronella Moens Steuncomité buitenlanders nog niet definitief VOS-cursussen Hulst/Hontenisse weer van start JEUGD VERMAAKTE ZICH OP AXELSE BRADERIE aanhang wagens ICCASIONS IISWERK iunkt- 'AKANTIEHUIS EVTJ. Clinge Heikant Terneuzen veelzijdigste ter wereld streek Vuile slib- laag in kanaaltje Philippine cursus feldbiologie B L A U P U N K T OFF. DEALER HIFLSTEREQ •Ispèel 1 3S7£ ADRES VOOR aanhangwagens 450 kg vanaf 3301 NGWAGENS vanaf73o'. èns met rek vanaf949. ■R vanaf 2.84oJ. excl. b.t.w. ring mogelijk ook Inkoop gebruikt* Alle onderdelen In voorreed. Wllhelmlnatfraat 131 ST. JANSTEEN Tal. 01140-15054 i Elke dag geopend, ook op zondag. (li IE STEM VAN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 T9 )RRAAD LEVERBAAR: ÏOVERS/LAND-ROVERS JEEPS [16.000 km19791 lada 2.3 L gas 40.0001978 2121 20.000 19731 jpaardewagen EBRO Met Bovag-garantie Autobedrijf b.v. Regenbeemd 23 - Breda bon 076-870591 - 076-414196 VOOR ONDERDELEN! (Van een onzer verslaggevers) I UULST-Na al het feestgedruis dat overdag al plaatsvond, gingen gisteravond in Hulst ook de Michelstadtdagen van start, die het hele weekeinde voortduren. Onder de luide (taken van maar liefst vier muziekkorpsen, die op de Grote Markt een sfeervolle show [veBorgden, werden in de burgerzaal van het stadhuis de gasten uit Michelstadt en vele andere genodigden ontvangen. ble Vereniging |»wse Kruis 'inciale Vereniging Het Zeeuwse [aagt voor het kraamcentrum Ich-Vlaanderen een bgkundigen met kraamspecialisatie, lantekening, M.G.Z. of H.B.O.V. Ln de voorkeur. I.O. voor personeel in dienst van Iganisaties is van toepassing. Lngen zi|n te verkrijgen bij de lr-docente, mevrouw J.M.A. Kolijn. In 01150-95351 of bij de provinciaal jagkundige voor de kraamzorg, uw K. Eversdijk, bn 01100-15892. Jtaties binnen 14 dagen te richten Ie Direktie van de Provinciale l iging Het Zeeuwse Kruis, Lus 79, 4460 AB Goes. (Van een onzer verslagge vers) PHILIPPINE -1 Zo'n 1175 leden van de Philip- piense hengelclub vissen de laatste tijd bijna op het e in het vervuilde ka- I naaïtjetussenhundorpen bet WMZ-pompstation in de Braakman. De vis boudt het er voor gezien. Bij een recente wedstrijd j vingen 50 vissers vier on- dennaatste palingen. Het Hater is vuil omdat de overbelaste rioolzuive- I ringsinstallatieerinloost. Het gevolg daarvan is bo vendien, dat het kanaaltje geleidelijk dichtslibt. Een halve meter water is al veel. Tot verdriet van de hengelclub Philippine neemt niemand tegen- maatregelen. Zelf kan de j vereniging zich het dure baggerwerk niet veroor- I loven. De eigenaar (Doe- ir.einen) en de beheerder (het waterschap De Ver enigde Braakmanpolders) hebben geen belang bij het uitbaggeren, zodat de vuile sliblaag langzaam aan groeit. Eens was het kanaaltje een voornaam viswater voor de 175 vergunning houders van de Philip- I piense club. „Maar als het zo doorgaat kunnen we het wel afschrijven", stelt voorzitter D. van de He- mei somber vast. Chef-technische dienst ng J. Meesen van het I waterschap ziet maar één lichtpuntje. Volgend jaar verdwijnt het rioolwater uit Philippine hoogst waarschijnlijk naar de af valwaterleiding Kanaal zone en dan vervalt het plaatselijke zuiverings- station. „Ik denkt dat we het bodemslub eens ut het kanaaltje moeten halen. En dat zal waar schijnlijk een hele verbe tering betekenen", aldus de heer Meesen. iriode-eigendom og BETAALBAAR op vakantie te Waar bieden wij dit? Op dit moment kunnen wij u de keuze bieden uit de projekten in: Spanje-Almerimar (bij Almeria aan de Costa del Sol). Oostenrijk-Fieberbrunn en Ellmau (bij Kitzbühel). Nederland-Harderwijk (Veluwemeer). Dominicaanse Republiek (Puerto Plata aan de Caribische Zee). Al deze, door de Stichting Ideaal Vakantie Huis uitgekozen projecten, zijn excellent gelegen Faciliteiten als bijvoorbeeld golfcourses, strand, tennisbanen, jachthavens, maneges, skigebied, restaurants zijn altijd in de direkte omgeving te vinden. Als u zich realiseert dat u binnen 8 jaar debeschikking hebt overeen r gratis vakantiewoning dan moe de stap naar ons toe maar een kleine zijn. Informatie: Voor verdere informatie/evt bezoek kunt u bellen. Stichting Ideaal Vakantie Huis 01158-14W AXEL - De Zeeuwse Volks mversiteit (ZVU) gaat Bandag 15 september in De "He te Axel van start met een "sus veldbiologie. De cursus aart acht avonden en wordt 'arganiseerd in samenwer- ®g met I.V.N. Terneuzen en «vogelwacht De Stelkluut. [Doel van de lessencyclus is belangstellenden op een "voudige manier zoveel muis van planten en dieren ;l ®'g®n streek bij te bren- •Mat men voortaan in de «uur de vreugde van het her ben beleeft en zich meer SWust is van de omgeving. groot deel van de presen- gebeurt door middel van BS' Er zijn nog een aantal «•senvrij. Men kan zich op- en bij N. van de Kerkhove, in ,0^ 52a, Koewacht 46-670). Leden van de ge- rode verenigingen betalen n:et-leden 40,- en den en CJP'ers 15,-. HLLST - Lid redactieraad. Wouw F. van Gemert-Koch hulst, lid van de Hulster eenteraad (eigen lijst), is getreden tot de redactie- van de Nederlandse ge- "te. De Nederlandse ge- is het maandblad van Dit om de officiële opening bij te wonen van de Reynaert- tentoontstelling, die wordt aangeboden door de gemeente Michelstadt. Dat was trou wens niet het enige geschenk dat de Duitse gasten aanbo den, want vanuit het verre Mi chelstadt had men ook nog een vat met 250 liter appelwijn meegesleept en bovendien be loofde Michelstadts burge meester R. Ruhr Hulst nog een glas-in-loodvenster voor het stadhuis. De heer Ruhr sprak voorts zijn dank uit voor de uitnodiging om bij het bezoek van de koningin aanwezig te zijn. Alvorens de tentoonstel ling in de raadzaal te openen, overhandigde hij nog een sta pel boeken over de Odenwald- kreis, het gebied waar Michel stadt in ligt. Burgemeester P. Molthoff toonde zich zeer ver heugd over de tentoonstelling en vond dat die eigenlijk ner gens beter kan worden gehou den dan in Hulst. Want de Hulstenaren houden het er immers op dat het Reynaert- verhaal zich hier heeft afge speeld. Dat ook Duitsland flink wat documentatie bezit over de sluwe vos, bewijst de tentoonstelling, die een over zicht geeft van de Duitse uit gaven van het Reinaertverhaal in de laatst 500 jaar. Het geheel is samengesteld door Christian Scheffler, directeur van het Klingspormuseum in Offen bach. In zijn vrije tijd verza melt hij alle uitgaven van het beroemde dierenepos en daar op betrekking hebbende lite ratuur. Zijn omvangrijke col lectie, met soms zeldzame do cumentatie, is vandaag (zater dag) en zondag te zien in het Hulster stadhuis. Na de opening van de Rei- naerttentoonstelling spoedde het gezelschap zich naar de lts voor de opening van een an dere expositie. Ditmaal van werkstukken van leerlingen van de Kreis Berufsschule uit Michelstadt. De opening werd verricht door de heer B. No- thardt, landrat van de Oden- waldkreis. Te zien zijn werk stukken in ivoor- koper- en houtsnijwerk. En dat is niet alles, want vandaag (zaterdag) én zondag geven de leerlingen demonstraties. Terwijl de gasten nog in het stadhuis vertoefden, speelden de mu ziekvereniging Heikant, de Hulster Koninklijke Stedelijke Harmonie, de Fanfarenzug uit Michelstadt en de eveneens uit die plaats afkomstige Trach- tenkapelle onverdroten voort, daarmee een allengs groter wordende menigte toeschou wers naar de markt trekkend. Als de vereniging van visueel gehandicapten „Ons Zeeland" vandag een tandemtocht door de gemeente Aardenburg maakt, dan spreekt het haast vanzelf, dat tijdens deze tocht aandacht geschonken wordt aan het feit, dat de bekende Nederlandse blinde dichteres Petronella Moens destijds in het stadje Aardenburg woon de. Als kind kwam ze in 17 64 per schip in Aardenburg aan van uit het Friese Cubaard een vlekje ongeveer 10 kilometer van Bolsward. Petronella was de dochter van Nederlands Hervormde predikant Petrus Moens, die tot 1804 zijn ambt in Aardenburg uitoefende. Petronella werd op jeugdige leeftijd blind, maar dankzij een geweldig doorzettings vermogen leerde zij leven en vooral werken met haar grote handicap. Ze leerde lezen, doordat haar vader lettertekens uit sneed. Ze was bovendien geestelijk rijk begaafd en kon letterlijk alles in zich opnemen wat ze hoorde. Later, toen ze zich in „Hol land" had gevestigd, schreef zij verschillende boeken, onder andere over De ware Christen en haar boek Esther. Als dich teres was ze erg bekend in de eerste helft van de vorige eeuw en ze genoot de bijzondere be langstelling van de Koning. In letterkundige kringen en ge nootschappen was ze zeer ge zien en ze was aktief voor de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, waarvan de op richter, Jan Nieuwenhuizen, ook eens (doopsgezind) predi kant in Aardenburg was. In 1843, het jaar van haar overlijden, schreef zij een ere- dicht voor de stad Antwerpen, maar ook Aardenburg bezong zij in gedichten. Zo droeg zij tegen het eind van de 18e eeuw in het stadhuis een gedicht voor bij het bezoek van Prins Willem V, toen deze een offi cieel bezoek aan de stad Aar denburg bracht. Als een nieu we Homerus bezong zij de hel dendaden van Aardenburg naar aanleiding van de aanval van de Fransen in 1672, want als 10-jarige had zij het eerste eeuwfeest van het afslaan van de Fransen meegemaakt en had de feestrede van haar do- miné-vader een grote indruk op haar gemaakt. Zij dichtte o.a.: „Mijn Aardenburg, gij hebt uw voedsterling bekoord Hoe vreedzaam bloeide hier mijn pas ontloken leven, Schoon 't vrije hart eerst klopte in Frieslands grazig oord 'k Streelde eerst de dichtlier in mijn Aardenburgsche dree- ven". Zij schreef over de pijn en het verdriet als gevolg van haar handicap, maar bovenal ook over een geweldig Gods vertrouwen, hetgeen blijkt uit de gedichten over haar stad, want deze bevatten steeds een heilwens voor Aardenburg, in feite een gebed. Een paar voor beelden vindt men hiervan in de verheerlijking van het af slaan van de Fransen in 1672, het Nederlandse "rampjaar": "Zo mijn oprechte wens door de Almacht wordt verhoord Zal nimmer droeve ramp Uw heilstaat overwegen geniet de zachte vrede voor al tijd, ongestoord, God schenke aan Aardenburg Zijn Vaderlijke zegen! Bloei, dierb're stad! Tot zelfs de tijd zijn kring voltooit Uw grootse horizon blijv' tot 's werelds avondpralen tot de allerjongste dag, met kwijnend goud bestrooid bekleed met scheemzig floers in 't sluimerend west zal da len". In de Zeeuwsch Volksalma nak van 1842 verscheen haar "dichterlijke eerkrans aan Aardenburg" en daarin volgt na 18 coupletten: "Bloei, Aardenburg! Schoon ik uw grond in 's levens avondstond nooit zal betreden, bloei, voor dwang en domheid veilig. Dat bijgeloof, noch vreemde ling Uw fiere burgers ooit verdring, Houd 's Heilands reine leer, houd wet en regten hielig". Petronella Moens woonde in Aardenburg in het pand Weststraat 84, thans r.k. pas torie. (Van onze correspondent) OOSTBURG - In de gister avond in gebouw Pro Rege ge houden vergadering met als doel te komen tot de oprichting van een steuncomité Zeeland Wet Buitenlandse Werkne mers, is men daarin niet ten volle geslaagd. Wel werd be sloten tot een voorlopige op richting daarvan. Met de doelstellingen die het steuncomité voor ogen heeft gaan de vertegenwoordigers van de verschillende organi saties, die ook deze avond aanwezig waren, nu naar hun achterban. Daarbij waren le den van de politieke partijen PPR, PSP, D'66 en PvdA, als mede van de vakbeweging en het provinciaal kerkwerk. dien men zich daar dan mee kan verenigen zou in een vol gende vergadering waarvan de datum overigens nog niet is vastgesteld een definitieve oprichting komen. De academische zitting in de basiliek. (Van een onzer verslagge vers) HULST - Hulst is door alle tijden heen zichzelf geble ven. Dat was de conclusie die burgemeester H. Vonhoff van Utrecht gisteren trok tijdens de academische zitting in de basiliek. „De stad Hulst ont leent zijn naam aan de plant Hulst", zei hij, „en dat is in derdaad een treffend sym bool als je de geschiedenis bekijkt". Want ook het hulsttakje blijft in alle jaar getijden onveranderd. De heer Vonhoff door spekte zijn lezing met tal van kwinkslagen en annekdotes, daarbij puttend uit het boek van de Hulster historicus P. Brand. Hij ging in op merk- waardige feiten uit de rijke historie, zoals die keer toen de Hulstenaren hun eigen stadhuis in brand staken om zich van een daarin ver- schanstte horde Engelse sol daten te ontdoen. „Geachte minister-president", sprak hij tot de ook aanwezige heer Van Agt, „ook toen kende men lange hete zomers". De andere spreker gisteren was de in St. Jansteen gebo ren H. Rottier. In zijn lezing belichte hij de belangrijkste ontwikkelingsfasen van Hulst en het ontstaan van de stedelijke structuur, van middeleeuws militair steun punt tot moderne stad. Ook refereerde hij aan de band die de Oranjes met Hulst hebben. „Er hebben ook veel familieleden van u voor de Hulster vestingwer ken gestaan", sprak hij tot koningin Beatrix, „alleen zijn die in vroeger tijden wel eens minder vriendelijk ont vangen". Als voorbeeld noemde hij Prins Hendrik, die een forse sprint moest trekken om uit de handen van de Hulstenaren te blij ven. Hulst, zo besloot hij, is nu een open stad, ondanks de vestingwerken. Hulst is een brug tussen Zeeland en Vlaanderen en tussen Ne derland en België", De academische zitting werd gisteren muzikaal op geluisterd door het Zeeuws koperenensemble en het "Hulster gemengd koor onder leiding van Jo Iverrs. Het ko perenensemble speelde een drietal werken en het ge mengd koor had dertien lie deren op het programma. Met Jo Ivens achter het ker korgels werd de zitting waardig besloten met het Zeeuws Vlaams volkslied en het Wilhelmus. (Van een onzer verslaggevers) HULST/HONTENISSE - De VOS (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) cur sussen in Hulst en Hontenisse gaan in oktober weer van start. Tenminste, als er zich vol doende deelneemsters aan melden. Evenals vorig jaar bestaan de cursussen weer uit twaalf bijeenkomsten met twee begeleidsters. Naar eigen keuze worden de bijeenkomsten 's morgens, 's middags of 's avonds gehou den en duren telkens tweeë neenhalf uur. Onderwerpen die vorig jaar aan de orde kwamen waren onder andere vrouw en opvoeding, vrouw als huisvrouw, emancipatie en het alcohol- en druggebruik. Ove rigens bepalen de vrouwen zelf de onderwerpen waar ze over willen praten. Voor deelname of informatie kan men terecht bij mevr. M. Hartz, Van Vol- lenhovenstraat 15, Hulst (01140-14662) en mevr. H. Otjes, Piet Heinstraat 9, Kloosterzande (01184-1974). Vossenrijders - 35 equipes verschenen aan de start in Clinge voor deelname aan de door de Hulster rallyclub De Vossenrijders georganiseerde Irisrit. Winnaar in de A-klasse werd de equipe bestaande uit het echtpaar Van de Hagen uit Vlissingen met 122 strafpun- ten. Door deze overwinning neemt J. van de Hagen in de categorie bestuurders de lei ding over van O. Weemaes uit St. Jansteen, die in deze Irisrit genoegen moest nemen met een zevende plaats. De verdere klassering was als volgt: 2. echtpaar De Bruijne uit Krui- ningen 130 strafpunten, 3. echtpaar Alefs uit St. Jansteen 268, 4. J. Goossen/P. van Hoeij uit Zaamslag 271,5. L. en F. de Groote uit Axel 272, 6. echt paar Huigh uit Schoondijke 399 strafpunten. B-klasse: 1. A. en C. van Loo uit Kapelle met 226 strafpunten, 2. M. en L. Seghers uit Clinge 260, 3. R. Ottjes/M. de Smet uit St. Jan steen 268, 4. echtpaar Wakker uitBiervliet 279,5. C. en A. van Gouwe uit Sluiskil 345 straf punten. C-klasse: 1. echtpaar R. van Landeghem uit Sint Gilles Waas (B) met 217 straf punten, 2. echtpaar P. van Landeghem uit De Klinge (B) 241,3. M. en C. Lambrechtsuit Clinge 251, 4. J. Pilaet/me- vrouw Bolssens uit Clinge 307, 5. echtpaar Steel uit Axel 335 strafpunten. Zeehengelwedstrijd - Op zondag 7 september houdt de zeehengelelub De Knorhanen de zevende elubwedstrijd in de Westerschelde aan het oude gemaal te Ossenisse. Er wordt gevist van 12 tot 15 uur. (ADVERTENTIE elektrpnika Hoofdstraat 16 St Jansleen Hulst Tel 01140 .2491 (Van onze correspondente) AXEL - Ondanks het koninklijk bezoek aan Hulst en de enkele regenbuitjes was het vrijdag weer een gezellige drukte op de braderie. Jon gens en meisjes renden van de ene etalage naar de andere in een laatste poging de branche vreemde artikelen tussen de uitstallingen te vinden. De deelname aan deze wedstrijd was zo groot, dat notarieel geloot moest worden om de prijswinnaars eruit te halen en rond 19 uur verdrongen vele tientallen jongelui zich in 's Lands Welvaren in afwachting van de uit slag. Ook de standwerkers waren daar bijeen. Zij waren 's middags bestudeerd door de heren P. Olyslager en H. de Mul. De beste resultaten haalde A. van ïsterdael uit Pamel. De bekende tamboer uit Maldegem moest ditmaal genoegen nemen met een tweede plaats en mevrouw Cranty uit Kortrijk werd nummer drie. Ook op het terras van Broodje Ben vond een prijsuitreiking plaats en wel van de slagzin wedstrijd. Zowel de eerste als de tweede prijs werden door streekcentrumvoorzitter W. Die- leman uitgereikt aan de heer W. Polmann uit Sas van Gent. Verder werd er weer mastge- klomnen, waren er oude ambachten te zien, was er volop muziek, er waren modeflitsen te zien en er werd trampoline gesprongen. The Fla- mish Girls hadden pech onderweg en konden dus pas later optreden en hun showbp de Markt brengen. Vandaag is er in verband met de weekmarkt alleen braderie in de Weststraat. HULST - „Zo Dries, je loopt weer jaren naast je schoenen jongen". Deze goedgemeende plaagstoot kreeg minister-president Van Agt gisteren van dr. C. Boertien, commissaris der koningin in Zeeland. Van Agt had zojuist de „Crom- staertpenning" van de stad Hulst ontvangen. Een eer die hij overigens deelde met koningin Beatrix. Boertien en Van Agt, ooit broeders in het zelfde me tier, konden het best met elkaar vinden. Na een re ceptie in het stadhuis ver dween het duo naar de Sint- Willebrordusbasiliek, op de voet gevolgd door enkele Hulster rechercheurs die niet precies wisten wat ze aanmoesten met deze schending van het protocol. „Die zie je voorlopig niet meer terug, want die heb ben een boel te biechten", zo reageerde een nuchtere Hulstenaar die het tweetal naar de kerk zag wandelen. De minister-president voelde zich helemaal op z'n gemak. Hij bezocht in Hulst zelfs nog het huis van zijn grootvader waar hij in z'n jonge jaren nog speelde. Van Agt's opa van moe derskant trad in Hulst eer tijds op als kantonrechter. Hij woonde aan de Sta tionsweg. Van de oud-wet houder van Hulst Piet Blommaert kreeg de mi- nister-president trouwens nog een stevige sneer te verwerken, toen tijdens de receptie het woord vaste- oeververbinding viel. Spre kend over het ontwerp-ver- kiezingsprogramma van het CDA zei Van Agt: „Het is nog maar een ontwerp programma", doelend op het voornemen van het schrappen van de VOW door de christen-democra ten. Een kritisch luisteren de Blommaert, nooit op zijn mond gevallen, riep hem daarop toe: „Gooi het dan maar in de vuilbak". Oppascentrale - In de Kou- sepael is de babysitcentrale gestart. Een grote groep jon geren vanaf 16 jaar heeft zich hiervoor gemeld. Ook zijn er jongeren die kinderen willen opvangen wanneer man en vrouw uit een gezin samen werken (opvang b.v. na schooltijd). Mensen, die gebruik willen maken van deze dienstverle ning, kunnen kontakt opne men met het jongerencentrum „De Kousepael", Nieuwst -aat 39, Terneuzen, telefoon 01150 -20130. Vrouwenkafé - Donderdag 11 september begint het nieu we seizoen van het vrouwen kafé, aanvang 20.00 uur. Als er vrouwen zijn die in teresse hebben als medewerk ster mee te helpen in het vrou wenkafé en/of met de vrou wenkrant, kunnen die kontakt opnemen met het vrouwenka fé, telefoon 01150 - 20130.

de Stem | 1980 | | pagina 19