1 leeuwse staten ens over eververbinding I )LEUR punt jubileumjaar Zeeuws bedrijfs leven schrijft premier Van Agt iFEUR-VERKOPER Paoblad voor zuidwest nederland Duizenden begroetten vorstin Bezoek Beatrix hoogte ZIEKE IEP VAKKUNDIG GEVELD )ostzegelka- 5 muntenka- t zijn binnen. Anderhalf en half jaar geëist voor roofoverval Bruidsparen moesten uitwijken Zonnig p winnaars, n zijn zij de Lan 50.- [JG Hulst, jebaan 297 TJ Zeven- |61Breda. I, 5121 JX iloond met 1 januari van o.o.o.o life fracties achter^ motie Krachten NV houd/reparatie oly-Sail Ziekenhuis nog geen stadskantoor Subsidie voor Stichting Geluidshinder Zeeuwse visser betrapt waterstanden hoogwater S3I1S1 ÏÏMM, ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 T8 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Zo snel mogelijk, maar uiterlijk half ivember aanstaande, dient de regering een beslissing te men over de aanvang van de bouw van de Westerschel- e-Oever-verbinding zodat uiterlijk begin 1981 met de anleg volgens het afgeslankte model begonnen kan wor- Een motie van deze strek- ing, ondertekend door alle tatenfracties zal ter kennis irden gebracht van de mi- isler-president, de minister an Verkeer en Waterstaat, de inister van Financiën en de vaste Tweede Kamercommis sievan Verkeer en Waterstaat. In de motie wordt ook over wogen dat de capaciteit van de veerdiensten al vele jaren be vroren wordt in afwachting Ilen Metaaldetectors hieting voor beroep en vrije tijd. gratis Postb. 573, Voorburg. Telef, 0 uur. 070-867240. rwerlc en reparatie o.a. (boten, surf- nekledingen). Tevens verkoop af fa- zwembaden. Kleine Krogt 37, tel. voer verstopt i.R.S. dag en nacht service, ook in het lleen bij succes. Geen hak- of breek- vuil. Breda, 076-871146. Tilburg, ven, 040-813789. Glazenwasserij en schoon- maakbedr. Logos Bachlaan 52, Temeuzen, 01150-18036. luxe, bestel of vrachtauto, goed mogen, bekend in heel Nederland, geland en grote steden. Gr. Jansdijk rpe 01158-1856. I stoombootdiensten in Zeeland in tweetal veerdiensten over de net moderne motorschepen, n, waar ca. 400 mensen werken onering van de huidige functio- ari 1981 plaats voor een n een 40-urige werkweek, zowel smede op weekends. ig van de agenten, assistenten- it omvat kaartverkoop/-controle. atsen, algemeen toezicht op de sing tarieven en reglementen en strafbare feiten, klachtenbehan- a.d.; tubliek en instellingen. voldoen aan de volgende eisen: met talenpakket; ird en geschrift; ring maximaal 3.371.- bruto per lelmatigheidstoeslag. Bevordering e Zeeland (o.m. IZR) zijn van toe- na het verschijnen van dit blad te ile Stoombootdiensten in Zeeland, an. ineel is in de selectie betrokken- :htingen telefonisch wenden tot de aken, tel. 01184-60900, toestel 24- WOONHUIZEN (Guinness record) William Randolph Hearst 1863-1951legendarisch kranten-uitgever in Amenka. heeft lussen 1922 en 1939 het duurste particuliere woon huis aller ti/den laten bouwen. Voor de meer dan 100 ka mers. een 32 meter lang zwembaden o. a. een garage voor 25 auto's betaalde hij toentertijd al meer dan 30 miljoen dollar Als tegenstelling hebben wij ter illustratie een dwarsdoorsnee van het optrekje van een van zi/n kranten verkopers toegevoegd. Toen die de grote krantenmagnaat eens altent maakte op het verschil tussen hun beider wonstee. schijnt Hearst droog/es te hebben opgemerkt: Akkoord, beste kerel, maar zo te zien heb ;/y nog je eigen landen Over verschillen gesproken, de Stem van vandaag li/kt ook niet op die van gisteren. Doen we met optel. DE STEM - voor de variatie. j NIEUWE ABONNEE-BON: N geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam: Adres postcode/Plaats: Betaalt: 0 f 15,51 per maand Of: 0 f 46,20 per kwartaal Hl|lzi| ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis I Opgegeven door abonnee: Naam Adres fetcode/P laatsr Als kado ontvang ik graag: 0 Parker jotter of 0 Baddoek. fee bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar feblad De Stem, antwoordnr 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook. 076-222555 JuOÏEN: Temeuzen, Nieuwstraat 9 4513 CV Temeuzen, Postbus 145, lil»'01150-17920 (4 lijnen); Hulst, Steenstraat 14, 4561 AS f"!.01140-13751 (3 lijnen)GoeaKlokstraat 1,4461 IK Goes, 01100-28030 K™k)EUBEN: Maandag t/m vrijdag 08.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. L, KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie Breda, maandag t/m '422555 19 00-20 00 uur 078-222555. Zondag van 18.30-21.30 uur ONTVANGEN? Belt u dan voor nabezorging het rayon- IIUi t, l-htaluitend buiten kantooruren: Zeeuws Vlaanderen |"'«-144»s. Midden Zeeland •11M-14M4. ^^^'NTEN: Axel, Boekh. Passage, Passage 13, 01155-1208; Bl. 3- uuyserinck, Schoollaan 9; Breskens: mevr. Baas, Rozenstraat i Ktoosterzande; mevr. Neve W. Alexanderstraat 4, l'rtst w Ko€wacht: Bakkerij Otto, Nieuwstraat 39; 01146-242; Oost- ™g Dhaenens, Burchtitraat 11 01170-2532; Sas van Gent; Fa. 48, 01158-1300; Temeuzen; Superm. v.d. Velde, Win- totrum Zuidpolder 01150-13950. feta ^fJ®LurriNGEN: Redactie: Chef Zeeuwse redactie R. Th. van der bwRrs rn™8 i8. Oostburg 01170-3370; plv. chef en redacteur; West- anderen: J- Jan>en. De Kwakkel 1, Zaamslag 0115^-1554; FWIjmm®?'cteur Zeeland; G. van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle, 'Mors, Acteur Midden-Zeeland; J. A. Meertens, Churchillstede 1 OlirTVn 100-23700; redacteur Kanaalzone F. Dey, Val 24, Zaamslag, kltne^ ,1»redacteur Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen; H. Postma, Wal- I",8ulonil Notat, 01140-14159 en E. Verstraeten, Moerschansstraat te uL 440-16755; reportageredacteur en redacteur Midden-Zeeland VW oïr 84154-1558; fotojournalist Zeeland: C. J. de Boer, Zelden- r'ienni«'iJen,fDS!n 01150-13137; sportredactie Zeeland: A Koomen, KtteuT? Temeuzen 01150-12941: Advertentie-exploitatie. In- Zeeland: C. Menu, 01150-95839. van de bouw van de vaste oe ververbinding. Verder wordt herinnerd aan het besluit van de regering op 3 maart 197 8 om medewerking te verlenen bij de spoedige aanleg van de VOW. De Zeeuwse staten lieten er m hun vergadering van vrijdag geen twijfel bestaan aan hun eensgezindheid en vastbera denheid het kabinet-Van Agt aan zijn belofte te houden dat uiterlijk begin 1980 met de aanleg van brugtunnelverbin- ding over en onder de Wester- schelde zal worden begonnen. Eensgezindheid was er ook met betrekking tot het eerder zo bekritiseerde standpunt van gedeputeerde staten om te kie zen voor een afgeslankt project (ongeveer tien procent goed koper) een bouwtijd van vijf jaar te beginnen in 1980 en het laten vallen van de eis tot een snelle bouw van een (derde) dubbeldeksveerboot. De heer P. Everaert (CDA): „Wil de regering voor Zeeland ten aanzien van de vaste oe ververbinding geloofwaardig blijven dan zal het haar woord gestand moeten doen. Zeeland is duidelijk diep verontwaar digd over het steeds maar voortduren van de onzeker heid". Mevrouw G. de Vries-Hom- mes (PvdA) sputterde nog wat na over de geheimzinnigdoe nerij van G.S. met betrekking tot het afgeslankte project, waarvan de statenleden via persberichten kennis konden nemen. De PvdA wil de koppe ling tussen toltarief en veerta- rief nadrukkelijk opnemen in de overeenkomst. Eind veer- tarief moet begin toltarief worden. Ook mag de veerfre- quentie Vlissingen-Breskens niet worden aangetast. De VVD'er J. de Voogd noemde het kiezen voor het afgeslankte project (twee rijstroken in plaats van vier) verkeerde zui nigheid en niet bevorderend voor de verkeersveiligheid. „Maar het is kiezen tussen iets en niets. Daarom gaat mijn fractie morrend akkoord". De Voogd kon niet nalaten kritiek te uiten op de VOW-passage in het ontwerpverkiezingspro- gram van het CDA. CDA-frac- tievoorzitter H. Eversdijk rea geerde direct met de opmer king, dat een discussie over het CDA-program en de daarbij gevolgde procedure niet in de staten thuishoort. Mevrouw J. Boogerd-Quaak (D'66) vond dat de coalitie partners CDA en VVD nu maar eens duidelijk aan het kabinet kenbaar moeten maken dat niet teruggekomen kan wor den van de eenmaal genomen beslissing over de bouw van de VOW. Gedeputeerde J. Hoekstra benadrukte in zijn antwoord dat er door de bouw van de VOW geen zwaar beslag wordt gelegd op de arbeidsmarkt, omdat bij de Oosterschelde- werken minder mensen aan het werk zijn dan aanvankelijk was gedacht. Verder oefent de financiering van de VOW niet of nauwelijks invloed uit op de kapitaalmarkt en kan de bouw van de VOW zelfs een econo mische stimulans voor het be drijfsleven betekenen. Ten slotte citeerde Hoekstra een stelling uit een structuurstudie van de Benelux, waarin de VOW van groot belang wordt geacht voor de ontwikkeling van de streek. Koningin Beatrix neemt het geschenk van mevrouw De Rechter in ontvangst HULST - Het bezoek van koningin, Beatrix aan het 800-jarige Hulst is gisteren een van de hoogtepunten ge worden in dit jubileumjaar. Enkele duizenden mensen verzamelden zich langs de route en op en om de markt om de vorstin een enthou siast welkom te bezorgen. De koningin landde omstreeks twee uur bij de Glacisweg, waar zij werd begroet door burgemeester P. Molthoff en commissaris der koningin C, Boertien. Meteen daarna ging het naar het bejaardencentrum De Blaauwe Hoeve waar de bewoners zich, voorzien van kleurige corsages, in het restaurant hadden verza meld. De koningin werd met een luid applaus verwelkomd en de 100-jarige mevrouw J. de Rechter kreeg de eer om namens de bewoners de ko ningin een handgemaakt wqndkleed aan te bieden. Daarop prijkten ondermeer de wapens van Hulst-Clinge en St. Jansteen. De koningin sprak haar hartelijke dank uit voor het geschenk en wenste mevrouw De Rechter, de oudste inwoonster van Hulst, een goede gezondheid toe en vroeg haar alle bewo ners te bedanken voor het prachtige wandkleed. Per auto vertrok het ge zelschap dan naar het stad huis, waar de genodigden en minister-president Van Agt al stonden te wachten. Op de markt was een grote menigte mensen aanwezig om een glimp van de koningin op te vangen. In de trouwzaal kreeg de Koningin uit han den van burgemeester Molt hoff de gouden Cromstaert aangeboden, de herden kingspenning van 800-jaar Hulst. Na deze geschenke nuitwisseling volgde een wandeling over de markt naar de basiliek, waar de ko ningin de academische zit ting bijwoonde. De veelkop pige menigte die zich op en om de markt had verzameld, begeleidde de koningin op haar weg met spontaan ge zang en luid applaus. Ook in de bomvolle basiliek barstte een langdurig handgeklap los toen de koningin bin nenschreed. Na de academi sche zitting, concludeerde burgemeester Molthoff dat het gisteren voor Hulst een „absoluut hoogtepunt is ge weest". Tijdens die bijeen komst kreeg de ministerpre sident en beide sprekers Rottier en Vonhoff een ver zilverde Cromstaert-me- daille uitgereikt plus het boekje „Zichtjes op Hulst". (zie ook elders in dit katern). (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Kamers van Koophandel, vakbonden en werkgeversorganisaties in Zeeland hebben in een brief aan mi nister-president mr. A. van Agt gevraagd spoedig met de aanleg van de Westerschelde Oeververbinding te laten beginnen. In de brief worden alle argumenten die pleiten vóór aanleg van de WOV nog eens op een rijtje gezet. Gewezen wordt op het posi tieve effect dat de WOV zal hebben op de arbeidsmarkt en vestigingsklimaat, uitbreiding van culturele en onderwijs kundige mogelijkheden van Zeeland en Zeeuwsch-Vlaan- deren in het bijzonder. Bedrijfseconomisch gezien werkt de WOV efficiëncyver- hogend op de bedrijfsuitvoe ring en voor het internationale vervoer betekent hij een ont lasting van de bestaande ver bindingen. De bouw van de verbinding zou op korte termijn een be langrijke bijdrage betekenen voor de werkgelegenheid in de bouw. „Er zijn circa 3.550 manjaren mee gemoeid". Vol gens de briefschrijvers is het project financieel aantrekke lijk voor het rijk. De bijdrage van het rijk aan de veerdien sten zou niet verhoogd behoe ven te worden, omdat de WOV een vervangingsproject is. Verwacht wordt dat binnen 2 0 a 3 0 jaar de leningen voor de bouw zijn afgelost en de ver binding dan om niet aan het rijk wordt overgedragen. Wat betreft de kredietbehoefte (belangrijkste reden voor het CDA de verbinding uit het ontwerpverkiezingsprogram- ma te schrappen) wordt erop gewezen dat 700 miljoen gul den nodig is. Voor het gefaseerde beroep op de kapitaalmarkt m de ja ren 1980-1985 komt dit neer op slechts een kwart procent van het totale netto beroep op de kapitaalmarkt in Neder land". De ondertekenaars van de brief doen dan ook een drin gend beroep op het kabinet Van Agt om, in het verlengde van de principebeslissing van maart 1978 het startsignaal voor de aanvang van de bouw van de WOV te geven. GOES - Het college van bur gemeester en wethouders van Goes zal voorlopig nog niet met het bestuur van het zie kenhuis „De Bevelanden" on derhandelen over een even tuele aankoop van het zieken huis. Daar zou eventueel een stadskantoor worden geves tigd. Het ziekenhuisbestuur is wel bereid om te onderhande len naar aanleiding van het taxatierapport dat is uitge bracht. Het college van B. en W. echter wil eerst de ge meenteraad om een uitspraak vragen over de mogelijkheden, die er elders zijn voor een stadskantoor. AANGETAST DOOR DE ZO GEVREESDE 1EPZIEKTE MOEST GISTEREN AAN DE Hulsterseweg een majesteuse iep worden geveld, ter voorkoming dat de zieke boom ook andere iepen in zijn nabijheid zou besmetten. Groenvoorzieningsbedrijf Den Doelder b.v. uit Axel voltrok in opdracht van het Axeler Ambacht het vonnis over de eens zo machtige boom, die een omtrek mat van bijna drie meter. Met behulp van een hoogwerker werden eerst de grootste en dikste takken afgezaagd, om de vallende reus, die dicht bij een bunga low stond, goed in bedwang te kunnen houden. Daarna ging de zaag in de stam en even later viel de boom, zonder schade aan te richten precies waar men hem wilde hebben. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De Nederlandse Stichting Geluidshinder te Delft krijgt van de gemeente Goes een subsidie ter grootte van 50 gulden. Tenminste, als de raad in haar vergadering van 17 september een voorstel van deze strekking goedkeurt. De stichting heeft om deze subsidie verzocht, en de mini mumdonatie voor een ge meente met minder dan 100.000 inwoners bedraagt 50 gulden. De Stichting stelt zich ten doel de geluidshinder in Ne derland te voorkomen en te bestrijden. De activiteien van deze stichting breiden zich uit over een breed terrein. Zo ad viseert ze overheidsinstellin gen, geeft ze voorlichting aan bedrijven en particulieren en organiseert studiedagen. (Van onze correspondente) MIDDELBURG - Voor de roofoverval op een juwelier in Hulst op 3 april van dit jaar stonden vrijdag twee Marok kanen uit Brussel (de 39-jarige S.M. en de 23-jarige F.M.) voor de meervoudige strafkamer te Middelburg terecht. Tegen F.M. eiste officier van justitie mr. van Nierop een gevangenisstraf van 1,5 jaar, tegen S.M. zes maanden. Voor hun rechters legden de beide buitenlanders, bijge staan door een tolk, zo tegenstrijdige verklaringen af, dat tenslotte niet duidelijk werd wie nu precies was had ge daan. In ieder geval drongen twee mannen - onder wie F. door de juwelier later werd herkend als een van de over vallers - de winkel binnen, waarop de eigenaar werd vast gepakt en bijna met een sjaal gewurgd. Een arts consta teerde later rest verschijnselen van een poging tot wurging. De juwelier raakte buiten kennis en de beide mannen ont kwamen, maar werden later door de politie gepakt. De gestolen juwelen werden teruggevonden in het huis van S. en ook werd vastgesteld dat bij de overval gebruik ge maakt was van de auto van deze verdachte. Zelf verklaarde hij niet te weten hoe zijn auto in Hulst was terecht geko men en ook van de juwelen zei hij niets te weten. De juwe lier had S. in ieder geval wel eens in zijn winkel gezien, maar hem nier herkend als een van de overvallers, hetgeen officier van justitie mr. van Nierop tot de conclusie bracht, dat deze man slechts medeplichtigheid kon worden aan gerekend. F. daarentegen werd wel positief als een van de daders aangewezen. De rechtbank doet op 17 september uitspraak. HULST - Voor drie bruids paren uit de gemeente Hulst werd het gisteren een wel zeer wonderlijke huwelijksvol trekking. Omdat namelijk het Hulster stadhuis na de middag hermetisch werd afgesloten in verband met het bezoek van koningin Beatrix, moesten de aanstaande echtelieden naar het gemeenschapscentrum Den Dullaer uitwijken om in het huwelijksbootje te kunnen stappen. Ook voor ambtenaar J. Praet van de burgelijke stand was deze huwelijksvoltrekking een niet alledaags gebeuren. Hij zag zich genoodzaakt om al zijn bullen en paperassen om twaalf uur mee naar huis te zeulen, omdat hij na de middag het stadhuis niet meer in kon. De echtparen Tonnie Verwer- Irene Schelfaut, Theo Panne- man-Yvonne van Doorn en Frank de Rechter-Patricia Sturms maakten gisteren ove rigens een nogal uniek gebeu ren mee, want het gebeurt maar zelden dat een huwelijk niet wordt voltrokken in het stadhuis. VLISSINGEN - De ei genaar van het vissers schip de Vlissingen 14, uit Arnemuiden van schipper Joop Siereveld, zal zich voor de Belgische rechter moeten verantwoorden voor het vissen in de Bel gische territoriale wate ren. Daar werd hij don derdagmiddag door de Belgische marine uit ver dreven. De Vlissingen 14, die met boomkor voor de kust bij Oostende lag te vissen, ging niet in op de eerste waarschuwingen van een Belgische patrouillerende mijnenveger om te ver dwijnen uit de Belgische wateren. Daarop loste de mijnenveger drie waar schuwingsschoten. De Vlissingen 14 zag daarop kans buiten de twaalfs- mijlszone te komen, ech ter niet zonder dat de naam van het schip was genoteerd. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Droog weer met flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Tot matig afnemende westenwind. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Half tot zwaar bewolkt en later mogelijk een bui. Weinig verandering in temperatuur. Konstanz 401 -4, Rheinfel- den 256 -6, Maxau 476 -4, Plo- chingen 126 -2, Mannheim 305 -12, Steinbach 125 -8, Mainz 309 -15, Bingen 174 -11, Kaub 214 -12, Trier 251 -5, Koblenz 220 -6, Keulen 304 -2, Rohort 358 -5, Lobith 971 -5, Panner- dense kop 938 -5, Nijmegen 773 -5, IJsselkop 862 +3,Eefde IJssel 395 -2, Deventer 270 -4, Katerveer-Spooldersluis44 -2, Monsin geen opgave, Br gha- ren 3851 -30, Belfeld 1' .2 on veranderd, Grave herzien de Sluis 498 -1. Morgen, zondag 7 september» Bergen op Zoom 3.11-15.35 Hansweert 2.39-14.57 Temeuzen 1.52-14.17 Vlissingen 1.30-13.54 Wemeldinge 3.13-15.38 Maandag, 8 septembert Bergen op Zoom 3.51-16.11 Hansweert 3.27-15.38 Temeuzen 2.33-14.51 Vlissingen 2.10-14.30 Wemeldinge 3.58-16.17

de Stem | 1980 | | pagina 17