Ponsteen in finale üaas Lok: nationale lit el 10 kilometer n Nog volop zorgen voor Zwartkruis Zege Kuiper euh met u mee. ix alles wat iit. Hm Schalke Malen KEES s: twee liiemve spelers Geen gerechtelijke vervolging Van der Kruys Voetballers onwel in sauna sport v I wel héél aantrekke- io hoog is en omdat in de eerste plaats] Jijgtbijeen inleg van [irekening. rkei'ide boekhandel I [ieuWe Boek van de prijs f'22,50) komt u fboekdat is geschre- Itator van het door |mma 'Weer of geenj 1 ige benadering zal 'atuur ki al z'n facet-1 t en ons altijd weerj 1 dat u izo'n aanbie- wantd^: voorraad is |inining$kamp rit eigen zak Cuba ongeslagen Tweede plaats Van de Velde Bel 070-469674. i Postcode/Plaats I A 62 Ikt, pk, bulden sTEH/| VAN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 T «dat stayeren is echter dit )eB veel gebeurd. Cees (je nieuwe nationale 'k heeft het niev^w leven door een verfris- .(•siVCON - Er is dit jaar een duidelijke kentering op gang men in de wielersport op de baan in Nederland, die jaren- kunstmatig in stand is gehouden. Wedstrijden met enkele 'lieleden als entourage vormen al tijden een vertrouwd beeld. \.,chouwersaantallen liepen in het recente verleden zelfs eIIler terug door de bloedarmoede bij het stayeren, het enige 1 dat als trekpleister fungeert. finale van de profstayers. Theo van Tol had voor de komst van Stam al wat achter de motor gereden in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam,' maar zou zonder de bemoeienissen van de Zaankbnter nu nooit op zijn huidige niveau hebben ge staan. De snelle carrière van Kos is nog meer een verdienste van Stam. Kos die op 13 mei zijn eerste stayerwedstrijd reed, is een ontdekking van Stam. De oud-wereldkam pioen plukte de coureur uit Oud Karspel persoonlijk van de weg. Hij zag zoveel in Kos (met recht zoals gebleken is) dat hij hem ook zijn fiets ca- ,cb, «blazen ;Je aanpak. Een zeer be- Jjjjke zaak voor de baan- rin zijn totaliteit, „want", j'ftes Ftam, „Het stayeren ije baansport redden". Ls Stam heeft dit seizoen lerkelijke successen ge- Onder zijn nog korte JjJd kwamen twee zeer stayers naar voren: Theo jol, in Besancon een van jrje Nederlandse kansheb- ,sop goud en René Kos, die •iteloos doordrong tot de 'deau deed. Toen Cees Stam dit voorjaar zijn werk voor de KNWU als opvolger van Martin Wierstra begon, had hij met het gegeven te maken dat er slechts drie topstayers (Pronk, Minneboo en zij het in mindere mate - Groenewegen) en drie top- gangmakers (Koch, Walrave en Stakenburg) waren en een zeer beperkt aantal wedstrij den. „Het was een ongezonde situatie, een klein groepje dat zich afschermde. Anderen kre gen eigenlijk niet de kans aan de bak te komen". Om nieuw bloed te kweken stelde Stam een ambitieus plan op, waarbij hij zich verzekerde van de me dewerking van de topgangma- kers, die hij onmisbaar achtte. „In het verleden was die be reidheid er niet. Zij wilden geen concurrentie voor hun ei gen renner doordat ik meer contact met de gangmakers had dan Wierstra gelukte het mij hen voor mijn ideeën te winnen. Een erg belangrijke zaak. De jonge talenten kon den daardoor ook gebruik ma ken van de topgangmakers. Dat heeft hun leerproces aan merkelijk versneld. Als jezelf het vak niet helemaal beheerst is het moeilijk om vooruit te komen achter een gangmaker, die nog veel moet leren. In het verleden was het vaak zo dat aankomende stayers afhaak ten, omdat ze keer op keer draaien om de oren kregen". Veel goede stayers zonder een identiek aantal goede gangmakers heeft echter geen zin. De aanwas van goede gangmakers kreeg daarom ook veel aandacht. Speciaal voor de beginnende gangmakers en wat mindere renners regelde Stam, die voor dit jaar een budget van 10.000 gulden ter beschikking had, in samen werking met diverse baandi- recties een groot aantal wed strijden. (Voor het jonge talent, de topgangmakers en de door brekende gangmakers Zijlaard en Van Duivenbode, werd ook een hele serie wedstrijden ge- DOOR ■HEIN GROOTHUIS. houden en de topstayers kwa men ook goed aan hun trekken. Vooral de wedstrijden van het jonge talent, dat geweldige strijd toonde, sloegen aan bij de toeschouwers. Stam: „Naast de doorbraak van van Tol en Kos is dat ook een teken dat we op de weg zijn. De mensen waren uitgekeken op de wedstrijden tussen Minne boo en Pronk. Die regelden het onderling gewoon. Als je straks vijf goede stayers hebt, krijg je veel meer spektakel. BESANCON - Na een ver traging van bijna drie uur is het toernooi om de wereld kampioenschappen op de baan te Besancon vrijdag alsnog be gonnen. Herman Ponsteen bereikte in het achtervol- gingstoernooi voor beroeps renners de finale. Hij versloeg de Deen Hans-Henrik Oersted. De tijd die Ponsteen liet note ren was 6 minuten 3,31 secon den. Oersted kwam niet verder dan 6.05,79. Ponsteen zal in die finale rij den tegen de verrassénd sterke Brit Doyle. Deze versloeg in de andere halve finale de Italiaan Borgognini. Overigens zat er tussen de tijd van Ponsteen en Doyle een gat van bijna zes se conden in het voordeel van de Nederlander die gisteravond bewees tot een verrassende kandidaat voor de wereldtitel te zijn uitgegroeid. f Heuvel 50. 15554. ir zien, i buitenaf. o lang de NSTANDSBANK 1 DUSSELDORP - De [voetballers van degrada tiekandidaat Schalke 04 is er kennelijk veel aan gelegen dat de club een bogere plaats op de rang van de Bundesliga [bakt. Voor de wedstrijd tegen Borussia Dortmund trok de selectie van het in banciële problemen verkerende Schalke op ei- 1 kosten in een trai- oigskamp. De doelman s Schalke, de interna- nal Norbert Nigbur, I schreef hiervoor een [siteque uit ter waarde vin 2200 gulden. De ove- Inge contractspelers brachten te zamen het e bedrag bijeen. Aanvoerder Rolf Russ- fflann vond dit klaarblij- (olijk nog niet voldoende. lit eigen zak plaatste hij vnjdag een advertentie in vijl in Gelsenkirchen I «schijnende kranten. [Hierin roept hij de aan- bng van Schalke op zijn iavoriet niet in de steek te tóen en zaterdag naar het stadion te komen. BIELEFELD - Het dit ;«"ar naar de Bundesliga ^promoveerde Armenia ïelefeld is geïnteresseerd in Kees Bregman. De 33- ifflge voetballer van Ro- ia JC wordt zaterdag voor onderhandelingen in Bielefeld verwacht. Ar- wnia, dat momenteel de laatste plaats bezet in de stand van Westduitslands Hoogste voetbalafdeling, -vil Bregman als vervan gt voor de aan zijn me niscus geopereerde Li bero Uwe Kliemann. Kees ntegman speelde al eer- Jet Bundesligavoetbal. 'an 1974 tot 1979 stond Jij onder contract van MSV Duisburg. I 'an onze correspondent) Rotterdam-Sparta I 'tainer Barry Hughes mag [jan het bestuur van de "Jsteelclub toch twee [J'euwe spelers aantrek - "en, hoewel de Brit vorige jeek nog te horen kreeg Jat nieuwe aankopen niet de mogelijkheden be- "«orden. Een gesprek tussen bei- I? Partijen heeft het [JParta bestuur er echter Jan overtuigd dat de se- I Jjt'iegroep veel te klein is. rjog voor het competitie nel tegen FC Utrecht opt Hughes tenminste jjn middenvelder, en mo- IjJ'lk nog een andere Wer aan zijn selectie te "'nnen toevoegen. (Van onze atletiekmedewerker) ROOSENDAAL Na vorige maand te Sittard de nationale titels op de 1500 en 5000 meter te hebben behaald, toonde de Phoenix-atleet Klaas Lok zich gisteravond op de regupolbaan van het Red Band Sportpark ook de sterkste op de 10.000 meter. In dit onder uitstekende weersomstandigheden - het was windstil met een behaag lijke temperatuur - gehouden nationale kampioenschap bleek uiteindelijk niemand bestand tegen de eindrush van Lok, die de klokken liet stil staan op 28.42.5 minuut. Niet de beste seizoentijd van de Phoenixman, terwijl eigenlijk de weersomstandigheden met name voor een dergelijk lang loopnummer ideaal waren. Lok daarover: „Daarvoor had ik sterkere tegenstand moeten hebben. Belangrijk voor mii was dus alleen de titel te grij pen en reeds na twee ronden voelde ik al dat het goed zat. Zo gemakkelijk draaide ik. De op zet was dan ook om de andere jongens onder de 29 minuten te brengen en dat is dacht ik re delijk goed gelukt". Dat bleek uit de voldane gezichten van Tonnie Luttikhold, Gerard Nijboer en Henk Mentink, die in deze volgorde finishten en allen beneden de 29 minuten- grens bleven. Voldoening ook bij het publiek - ruim 1000 man bevolkte de Red Band- baan - dat mocht genieten van ROTTERDAM Naar alle waarschijnlijkheid zal de officier van Justitie, mr. Janssen, van de Rotterdamse rechtbank de zaak Kees van der Kruys seponeren. Van der Kruys werd door de NMB (Nederlandse Motorsport Bond) op staande voet onslagen, omdat hij gefraudeerd had met telegrammen. De KNMV die bij de officier in Rotterdam in het begin van deze week al een verzoek had ingediend om een onderzoek in te stel len, trok dit donderdag evenwel weer in omdat de NMB Van der Kruys, die bekende de falsificaties te hebben gepleegd, uit zijn functie van penningmeester-administrateur onthief. „De man is door zijn werkgever al genoeg gestraft. Hoewel ik op de officiële stukken van de advocaat van de KNMV moet wachten, denk ik welhaast zeker dat ik niet tot vervolging zal overgaan en de zaak seponeer", aldus de officier van Justitie gisteren. een interessante strijd met voldoende afwisseling. Onder aanvoering van Lok, hij won ook de Red Bandbö- kaal, ontstond na een 2 km een kopgroep met naast de latere kampioen Luttikhold, Men tink, Nijboer, Wassenaar, Lambregts en Piet Vonck. Laatstgenoemde had toen reeds alle moeite in de sporen van de kopgroep te blijven en niet lang daarna moest hij dan ook definitief afhaken. Met afwisselend Lok, Nijboer en Luttikhold aan de leiding ver dween half wedstrijd Bram Wassenaar wegens een heupblessure uit de baan. Kort daarna werd ook Lambregts het tempo te machtig en bleef alleen het viertal Lok, Nijboer, Luttikhold en Mentink aan de leiding. Ver teruggezakt was Piet Vonck, die gezelschap had gekregen van Ad Buijs. Toen met nog een kleine twee ron den te lopen Lok het tempo verhoogde moesten als eersten Nijboer en Mentink lossen. De jeugdige Luttikhold gaf echter nog geen krimp en bleef aan klampen. Met nog 300 meter te TOKIO (AP) - Cuba heeft vrijdag het 26ste toernooi om het wereldkampioenschap honkbal voor amateurs onge slagen afgesloten, door het prestigeduel tegen de Verenig de Staten met 5-4 te winnen. Donderdag verzekerde Cuba zich al van zijn zestiende we reldtitel door een 1-0 zege op gastland Japan. Japan eindig de samen met Zuid-Korea op de tweede plaats door een 5-0 zege op Venezuela. De Ver enigde Staten, vorig jaar in Italië nog tweede, bezetten de vierde plaats. Klaas Lok op kop tijdens de race om het nationaal kampioenschap op de tien kilometer. lopen plaatste Lok de beslis sende demarrage. Hoe luttik hold, die zich niet gewonnen gaf, ook vocht, hij bleek niet opgewassen tegen het eind- schot van Lok, die zijn derde nationale titel greep in een sei zoen. Piet Vonck toonde zijn ware vechtersmentaliteit door in de eindstrijd na een uiter mate fel gevecht rivaal Ad Buijs de baas te blijven. Uitslagen 10 km: 1. Klaas Lok, Phoenix 28.42.5, 2. Ton nie Luttikhold, ASV, 28.44.1, 3. Gerard Nijboer, Daventria, 28.52.7, 4. Henk Mentink, Da- ventrai 28.52.7, 5. Cor Lam bregts, Swift, 29.22.2, 6. Piet Vonck, Hulst 29.36,6, 7. Ad Buijs, Phoenix 29.37.7, 8. Jan van Oss, AVV, 29.48.9, 9. Piet Waaning, Spartaan 29.57.9, 10. Peter Rusman, Unitas 30.00.0, 11. Joost Borm, Phoe nix, 30.04.2. Utrecht - Negen leden van de voetbalvereniging Ultra- jectum zijn donderdagavond opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Zij waren tijdens een bezoek aan een sauna-instituut aan de Utrechtse J.C. Maylaan onwel geworden toen een schoon maakster per ongeluk op de rand van een van de baden in een emmer chloor met zout zuur vermengde. Eén van hen raakte bewusteloos. Hij wordt in het ziekenhuis behandeld met beademingsapparatuur. Tien andere bezoekers van het sauna-instituut, eveneens leden van de voetbalclub, zijn door de politie opgeroepen zich alsnog in het ziekenhuis te melden voor een onderzoek naar eventuele schadelijke ge volgen van de vrijgekomen dampen. De politie stelt in de sauna-inrichting een nadei onderzoek in. (Door Gerard Hachmang) ZEIST - Het zal Jan Zwartkruis nog heel wat hoofdbrekens kosten voordat hij weet welke formatie hij volgende week woensdagavond voor de leeuwen moet gooien tijdens het eerste WK-kwaiificatie-duel tegen Ierland. Gisteravond oefende zijn selectie tegen het kwalitatief povere gezelschap van FC De Haag en was veruit superieur (4-0-overwinning) maar dat houdt nog niet in dat de gekwelde bondscoach er nu al helemaal uit is. Jan Zwartkruis heeft aange kondigd het roer danig om te gooien. Gevestigde krachten hebben moeten plaats maken voor de jongere garde. Maar of die al rijp is om het grote kar wei aan te kunnen is nog maar de vraag. Hoewel er nog veel onduidelijk is met betrekking tot de definitieve samenstel ling van Oranje; een ding is inmiddels wel zonneklaar ge worden. Jan Peters zal de nieuwe leider van Oranje moeten worden. De AZ-mid- denvelder droeg gisteravond de aanvoerdersband en dat prikkelde hem duidelijk tot grootse daden. Peters was de dirigent van Oranje. Hij zette zijn agressieve acties nog enige luister bij door zelf het derde doelpunt voor zijn rekening te nemen na een fraaie een-twee- combinaties met Martin Vreysen. En ook stond hij aan de basis van de openingstref fer. Hij stuurde Toine van Mierlo met een prima diepte pass de ruimte in. De goed in vorm zijnde Tilburger had ver volgens geen moeite om scoren. Mag Zwartkruis met veel ple zier gekeken hebben naar de verrichtingen van Peters, min der tevreden zal hij zijn ge weest over het spel van onder meer Ernie Brandts en Dick Schoenaker. Hun prestaties lopen kennelijk parallel met die van hun clubs die momen teel in de vaderlandse compe titie het ook niet al te best doen. Jan van Deinsen en Joop Hiele toonden gisteravond op het veld van het KNVB-sport- centrum in Zeist aan de smaak te pakken te hebben. Het Feyenoordduo lijkt klaar voor zijn eerste interland. Jan Zwartkruis posteerde Hiele vanaf het begin tussen de pa len. De lefboy van Feyenoord redde enkele malen uitste kend. Hans van Breukelen, de Utrecht-keeper mocht na de wisseling optreden, maar over hem valt moeilijk te oordelen, omdat hij nauwelijks werk kreeg op te knappen. Jan Zwartkruis begon met een aanval bestaande uit Vreysen, Van Mierlo en Vermeulen. De NAC-vleugelspits was uiterst ijverig en lijkt niet gebukt te gaan onder de afgang die hij meemaakte tijdens het eind- toernooi van de Europese voetbalkampioenschappen. Van Mierlo is enorm snel, maar lijkt toch nog te onervaren om direct al opgenomen te worden Jan Zwartkruis ontvangt voor de aanvang van het oefenduel tegen FC Den Haag de nieuwelingen in de selectie Joop Hiele en Hans van Breukelen en Ernie Brandts van PSV. in het Nederlandse elftal. Vermeulen was zoals te doen gebruikelijk weer te wissel vallig. Jan Zwartkruis kon gisteravond niet beschikken over de spelers in buitenlandse dienst. Frans Thijssen, Simon Tahamata en Michel van der Korput hebben nog verplich tingen bij hun clubs en zullen zich maandag pas melden. Piet Wildschut, met Brandts nog de enige overgebleven PSV'er was ook al afwezig omdat hij lich telijk verkouden was. Wanneer de drie gastarbeiders het weekend zonder blessure doorkomen, mag aangenomen worden dat zij een plaats zul len veroveren in Oranje, het geen dan onder meer ten koste dreigt te gaan van Dick Schoe naker, Pierre Vermeulen en Ronald Spelbos. Nederlands elftal - FC Den Haag 4-0, ruststand 3-0. Tweede minuut van Mierlo 1-0, vierde minuut Buma eigen doel 2-0,38ste mi nuut Peters 3-0, 53e minuut Wijnstekers 4-0. De opstelling van het Nederlands elftal: doel: Hiele (Van Breukelen), achter: Wijnstekers, Metgod, Spelbos, Brandts; Midden: Peters, Schoenaker, Van Deinsen; Voor: Vermeulen, Van Mierlo (Schapendonck) en Vreysen. LANGEDIJK - Hennie Kui per heeft vrijdag de profronde van Langedijk gewonnen. De nummer twee van de ronde van Frankrijk won de sprint van een kopgroep van zeven ren ners en legde de honderd kilo meter af in 2 uur 18 minuten en 12 seconden. Hans Langerijs eindigde als tweede. De profronde werd georga niseerd ter gelegenheid van het negenhonderdjarig bestaan van de gemeente Langedijk. Er waren 15.000 toeschouwers. Na zestig kilometer ontstond een kopgroep van zeven ren ners. De brigade van Post, tot zes man uitgedund door de ronde van Catelonië en het wereldkampioenschap op de baan, was daarin slechts met één renner vertegenwoordigd: Gerrie Knetemann. Eindelijk hoefde Kuiper niet tegen een overmacht op te boksen. Al sprintend liet hij Hans Lange rijs (29 en Wim de Ruiter 39 achter zich. De uitslag is: 1 Hennie Kui per 100 km in 2 uur 18 min. 12 sec., 2 Hans Langerijs, 3 Wim de Ruiter, 4 Jan Aling, 5 Wies van Dongen, 6 Gerrie Knete mann, 7 Fedor den Hertog al len in dezelfde tijd als Kuiper. 8 Ludo Peeters (Bel) op 1.30, 9 Martin Havik z.t., 10 Piet van Katwijk z.t. L'ESPLUGA DE FRANCO- LI - De Spanjaard José Lopez Cerron heeft vrijdag de tweede etappe van de ronde van Cat- lonië gewonnen. Lopez Cerron legde de 178 kilometer van Lerida naar l'Espluga de Fran- coli af in 5 uur 21 minuten en 18 seconden. Hij nam de lei derstrui over van zijn landge noot Juan Fernandex. Johan van de Velde won de sprint van de achtervolgende groep en eindigde achter Lo pez Cerron als tweede. Lopez Cerron bouwde na een eenza me vlucht een voorsprong op van 2 minuten en 42 seconden. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Lopex Cerron (Spa) 178 km in 5 uur 21 min 18 sec. 2. Van de Velde (Ned) op 2.42.3. Suarex Cuevas (Spa). 4. Coll (Spa). 5. Fernandez (Spa). 6. Bittinger (Fra) allen in de zelfde tijd als 'Van de Velde. (ADVERTENTIE) Diploma Cafébedrijf. Ook in Uw omgeving begint medio oktober weer de cursus café bedrijf van de SVH. Hèt opleidingsinstituut voor wie straks wil voldoen aan de vakbekwaamheidseisen voor het cafébedrijf. Want de SVH organiseert haar horecacursussen al bijna 35 jaar. Ze komt rechtstreeks uit de horeca voort. Tegen betrekkelijk lage cursusgelden krijgt U 'n prima opleiding: een cursus van dé vakmensen. mm mm mm mm mm mm Bon Na 7 cursusdagen of 14 ochtend/middag/avond- lessen, kunt U het officiële examen afleggen voor het diploma cafébedrijf. Ook voor cursussen als I Stuur mij alle inlichtingen over de Restaurantbedrijf en SVH-opleiding voor het diploma cafebednjf Handelskennis kunt U bij a'aam de SVH uitstekend terecht. Ajrg$ DS.6 i SVH Horeca Johan de Wi 2517 JR Den Haag. 'ingen. In envelop zonder postzegel aan: ISVHAntwoordnummer 965, 2500 WL Den Haag. Dc SVH geeft c«n prima oplekflng vooreen prima vak. De afdeling schriftelijk onderwijs is erkend door de Minister ven Onderwijs en Wetenscheppen, d.d. 19-01 1979, kenmerk VO/OV75FO 503.942.

de Stem | 1980 | | pagina 13