N F Projecten op komst voor de werklozen Plannen gereed voor groots recreatie- project in Terneuzen Geldboetes voor overtreders van vuurwapenwet Kaalslag dijken bedreigt Zeeuws landschap pm )emocratische welzijnsplanning n Zeeland „Duwgroep vraagt subsidie aan Vernieuwde weg verbetert bereikbaarheid Lamswaarde GEHAKT Jongen (9) aangereden door bus Vrij zonnig RUNDER BORSTLAPPEN HAM waterstanden hoogwater magere KALFS- R1BLAPPEN KILOJMfl" WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 KALFSBORSTLAPPEN of ROLLADE KILOJMr 1298 blanke KALFSFRICANDEAU v.d. schouder SQOgramJWHT 898 fijne ffERSE WORST of SAUCIJZEN KIL0J<9T blanke VARKENS SCHNITZELS 100 gram KIL0J23OT gekookte löOgramJLOO gebraden 20Qgram.L8fr (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Met terugwerkende kracht vanaf 1 januari jl) gelden nieuwe beleidsmaatregelen van de minister van 0 op het gebied van de democratische welzijnsplanning op imeentelijk, regionaal en provinciaal niveau. Onder democra- stlie planning wordt verstaan het proces van systematische «bereiding van overheidsbeleid, waarin bevolkingsgroepen, rganisatiesen instellingen van particulier initiatief hun inbreng tbbtn. De minister is van mening, dat voor de ondersteuning Je deelnemers aan het planningsproces een „instrumenta- i" (een bureau met deskundigen) beschikbaar moet zijn om li planningsproces te begeleiden. Het rijk is bereid tijdelijk in financiële bijdrage in de Hindering van het „instru- Bitarium" te verlenen. Wan de kaderwet Specifiek (elzijn wordt ingevoerd, zal et welzijnsbeleid geheel wor- en gedecentraliseerd en zul- aierijksbijdragen komen te ervallen. De financiële ver- ntwoordelijkheid voor het releidisdan geheel en al over- en aan de lagere over- Tot de taken van het „in- himentarium" democrati ze planning, specifiek ge- icht op de welzijnsplanning, lehoren het verrichten van ndenoek en documentatie lals de beschrijving van de iciale situatie, de inventari- itie van voorzieningenbe- oeften en het gevoerde beleid, let verkennen, begeleiden en ümuleren van ontwikkelin- 3i die voor de planning van rlang kunnen zijn. Het on- ersteunen van overleg en be- aad tussen overheid en be- 'okkenen en tussen de be- okkenen onderling tijdens et planningproces. Het advi- rren van overheid en betrok- en het stimuleren van litiatieven. Zeeland betreft zal de strumentariumfunctie wor- uitgeoefend door het Pro- laciaal Opbouworgaan ig Zpeland. De rijks- fcidie aan het Provinciaal vorgaan wordt met in- ®Svan 1 januari 1980 omge- meen rijksbijdrage aan de rovincie, althans waar het ia'0In functies van het op- wworgaan die specifiek ge- zijn op de welzijnsplan- 'Weenten Jje minister heeft de mini- ®-inwoneysgrens voor ge- eeMen om voor een stedelijk «insinstrumentarium in meriting te komen verlaagd van 75.000 tot 50.000. Het mi nimum-inwonertal van 50.000 wordt door geen enkele Zeeuwse gemeente gehaald. Het is echter niet uitgesloten dat de minister bereid zal zijn voor een gemeente die niet ver van de gestelde grens afzit, in dit geval Vlissingen, een uit zondering te maken. In dat ge val zou Vlissingen een rijksbij drage kunnen krijgen voor maximaal zes functionarissen a raison van 55.000 gulden per functionaris. Wat het regionaal niveau betreft, zouden in Zeeland in theorie zes a zeven samenwer kingsverbanden (340.000 in woners gedeeld door 50.000) kunnen worden gevormd. Praktisch zal het echter gaan om Zeeuwsch-Vlaanderen (een of twee clusters), de Bevelan- den (een cluster) en Walcheren (een cluster). Schouwen-Dui- veland, Tholen en Stint Phi- lipsland kunnen het gestelde aantal inwoners alleen maar bereiken als alle gemeenten in deze regio's zouden samen werken. Het lijkt reëel er van uit te gaan dat in de praktijk niet meer dan een regionale cluster in Zeeland voor een rijksbijdrage in aanmerking zal komen. In de eerste plaats moet dan gedacht worden aan de Bevelanden. Te verwachten is dat de nieuwe beleidsmaatregelen van CRM voor de Zeeuwse ge meenten in het gunstigste ge val maar in zeer beperkte mate een oplossing kunnen bieden. „Meer dan een stedelijk en een regionaal instrumentarium zal er waarschijnlijk niet inzit ten", aldus concludeert drs. A.J.H.M. Mutsaers, directeur van de Stichting Zeeland, in zijn notitie voor de op woens dag 10 september a.s. te hou den vergadering van de stuur groep Coördinatie Welzijns planning. DEPROFlJT-SLAGEI) indePRUS-SLAG geldig t/m6septa.s. Nieuwefkerk. Deltastraat 16 Sas van Gent. Canada laan 4 Oostburg, Schoolstraat 4 Vlissingen, Hermesweg 25 Hulst, Absdaalsewag 43 Terneuzenr Schuttarshofweg 12 '^GBLAC VOOR ZUIDWEST NEDERLAND ^TOREN: Terneuzen, Nieuwstraat 9 "4513 CVTerneuzen, Postbus 145, K..U n, neuzen 01150-17920 (4 lijnen); Hulst, Steenstraat 14,4561 AS p hjn'en)140"13751 (3 hJnen)Goe# Klokstraat 1,4461 IK Goes, 01100-28030 ?^W)EUBEN: Maandag t/m vrijdag 08.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. RN KANTOORUREN: Advertentie-exploitatie Breda, maandag t/ra 07S2555 19 00"20 00 uur 076-222555. Zondag van 18.30-21.30 uur KRANT ONTVANGEN? Belt u dan voor nabezorging het rayon- •n Uitsluitend buiten kantooruren: Zeeuws Vlaanderen 1'••14418. Midden Zeeland «UM-I4944. Axel, Boekh. Passage, Passage 13, 01155-1208; 113 oi i7o Duyserinck, Schoollaan 9; Breskens: mevr. Baas, Rozenstraat 101149 07.2:126* Kloosterzande; mevr. Neve W. Alexanderstraat 4, bum «5 koewacht: Bakkerij Otto, Nieuwstraat 39; 01146-242; Oost- W?' ^8 Uhaenens, Burchtstraat 11 01170-2532; Sas van Gent; Fa. kelpor.Ü!11, Poe^i)k 18, 01158-1300; Terneuzen; Superm. v.d. Velde, Win- centrum Zuidpolder 01150-13950. £h^,SLUrriNGEN Redactie: Chef Zeeuwse redactie R. Th. van der ZetuwUk 7^8 40, Oostburg 01170-3370; plv. chef en redacteur West- deren: J- Jansen, De Kwakkel 1, Zaamslag 01153-1554; 11102 ze«land; G. van Berkel, Voorburcht 37, Kapelle, 72-40 r Redacteur Midden-Zeeland; J. A. Meertens, Churchillstede W. 01 ivf'on110°-23700; redacteur Kanaalzone F. Dey, Val 24, Zaamslag, J re(lact®ur Oost-Zeeuwach-Vlaanderen: H. Postma, Wal- 128 UnWn* l2, Hulst, 01140-14159 en E. Verstraeten, Moerschansstraat P <L oUt 140-16755; reportageredacteur en redacteur Midden-Zeeland mstu ^PJ1" 01154-1556; fotojournalist Zeeland: C. J. de Boer, Zelden- Terneuzen 01150-13137; sportredactie Zeeland: A. Koomen, ipectftFV Terneuzen 01150-12941: Advertentie-exploitatie. In- Zeeland: C. Menu, 01150-95839. ■MM Burgemeester Somers verplaatst een oud stuk wegprofiel naar de berm. (Van onze correspondente) LAMSWAARDE - Gis termiddag opende mr. So mers burgemeester van de gemeente Hontenisse offi cieel de vernieuwde Fredrik Hendrikstraat in Lams waarde. Het betreffende ge deelte van de straat is de ver binding tussen Kuitaard en Lamswaarde en was tot voor kort een versmalde verklin- kerde weg. Door de firma Sponselee uit Walsoorden is de weg verbreed en geasfalteerd en is Lams waarde een stuk beter bereik baar geworden, ook voor in tensief vrachtverkeer. Burge meester Somers opende de weg, die intussen al enige maanden in gebruik is, door met een heftruck van de firma Sponselee een bak klinkers, zoals die van het voorafgaande profiel van de weg, symbolisch te verplaatsen naar de berm. Dit uiteraard onder het wa kend oog van de machinist. De burgemeester verrichtte de opening in gezelschap van wethouders en gemeentese cretaris, leden van de techni sche dienst van de gemeente en werknemers van de firma Sponselee uit Walsoorden. (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG/SLUIS - Het initiatief van Sluize- naar Joop Hiele om werklo zen, die bij officiële instan ties bot vangen, weer zinnig werk te verschaffen, heeft in korte tijd een geweldige vlucht genomen. Zijn „duwgroep activering en ondersteuning werklozen" opereert inmiddels al in de hele provincie Zeeland en is een officiële stichting ge worden. Verder is bij het Koningin Julianafonds een subsidieverzoek ingediend om vier serieuze werklo zen-projecten van de grond te krijgen. Bij die projecten hoort ook de behartiging van het maat schappelijk welzijn van werklozen, die volgens de stichting vaak ten onrechte doorgaan voor de „paria's van deze samenleving". Ook heeft Joop Hiele vijf ac tiepunten op papier gezet, die hij op landelijk niveau wil aankaarten bij de politieke partijen. Een fel protest tegen de bezuinigingsplannen van de regering is een van die punten: er mag zeker niet worden be knibbeld op sociale uitkerin gen. Verder vindt de duwgroep dat werklozen iets zouden moeten kunnen bijverdienen, zonder dat dat meteen wordt ingehouden op hun uitkering. Het personeelsbeleid van be drijven die bijvoorbeeld ou dere werklozen geen kans ge ven, wordt fel gehekeld. Ten slotte vindt Joop Hiele het be ter om voortaan van haanloos te spreken in plaats van werk loos. Joop Hiele en zijn duwgroep hebben al talloze reacties ge kregen op het initiatief. Er werden maar liefst 21 mogelij ke werklozenprojecten aan gemeld. Daaruit is een selectie gemaakt van vier projecten: een ciderfabriekje, een klus- bus, een natuurbakkerij en een kantoor- en hulpbureau. Onder het laatste project valt ook de hulpverlening aan werklozen die bij officiële in stanties niet terecht kunnen. De duwgroep wijst erop, dat tot nu toe alleen de provinciale stuurgroep werkloosheid po sitief heeft gereageerd in de persoon van adviseur Bram Cooman. Reacties van bijvoor beeld provincie en gemeenten bleven nog uit. Het verst gevorderd is men met net ci- derproject: de bereiding van cider uit Zeeuwse appels. Voor het totaal aan activi teiten is vorige week een sub sidieaanvraag de deur uitge gaan naar het Koningin Julia nafonds. Er zou 338.000,- nodig zijn. De groep heeft echter twee alternatieve be grotingen opgesteld, die op la gere bedragen uitkomen: resp. 240.000,- en 75.000,-. Daarmee kan men in ieder ge val voor een deel van de pro jecten uit de voeten. Het is per se niet de bedoeling van de duwgroep om te gaan concur reren met het bedrijfsleven. SSPsggS xvv.-^ .--\vs...vtg Vv >Mj s \.;.x. SSS HHj (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Rouw Terneuzen heeft grootse plannen voor een recreatieproject in Terneuzen, waarbij tennis centraal zal staan. De plannen zijn al eens aangekaart bij de gemeente Terneuzen en mogelijk valt binnen afzienbare tijd de beslissing waar dit project gerealiseerd kan worden. De plannen omvatten de bouw van een hal, waarin zes tennisbanen worden ondergebracht, drie squashbanen, een ruimte voor biljarten en tafeltennis. Voorts is een sau na en een zogenaamde whril-pool voorzien. „Deze plannen kunnen desgewenst worden gecombi neerd met de mogelijkheden om ook een aantal tennisba nen buiten te realiseren. Er is dan een uitloop tot 12 bui tenbanen mogelijk"aldus de heer J. Rouw jr. Overleg over deze plannen is er ook geweest met de tennisclub in Ter neuzen, die zich momenteel nog met vier buitenbanen moet behelpen. Het hele plan, dat op de tekentafel al gereed is, zal een investering van rond 4 miljoen gulden vergen. Realisering van dit plan kan ook een uitbreiding voor de werkgelegen heid in Terneuzen betekenen, aldus de heer Rouw jr. MIDDELBURG - Overtreders van de vuurwapenwet moeten, wanneer zij worden gesnapt, in principe rekenen op een boete van duizend gulden en een week voorwaardelijk. Dit ondervond een 16-tal verdachten, dat dinsdag voor de politierechter in Mid delburg ter verantwoording was geroepen. In enkele gevallen wilden officier van justitie mr. Besier en politierechter mevrouw Janzen-van Oosten wel van dit „gebruikelijke tarief" afwij ken, wanneer hier heel duide lijk aanleiding toe was. Zo scoorde de 62-jarige J.v.d.G. uit Driewegen met een boete van 150,- het laagst. Jaren lang al was de man in het bezit van een speelgoedpistooltje, dat overigens pas 7 oktober van het vorig jaar door een toe vallige samenloop van om standigheden door de politie in zijn auto werd gevonden. „Wat een drukte om zo'n speelgoed- ding", aldus verdachte. De po litierechter wees hem er echter op dat het „ding" anders ver dacht veel overeenkomst ver toonde met een voor bedrei ging of afdreiging geschikt wapen en als zodanig onder de vuurwapenwet viel, hetgeen iedere Nederlander zou moe ten weten. „Nou, ik wist dat in ieder geval niet", deelde de overtreder verontwaardigd mee. Het niet op de hoogte zijn van deze bepaling kwam ove rigens herhaaldelijk om de hoek kijken in de verweren van de verdachten. Met name onze Zuiderburen, die gewend zijn er vrijwel onbeperkt wapen verzamelingen op na te kunnen houden, komen met hun schiettuig in Nederland nogal sens in moeilijkheden. Zo ook de 24-jarige M.S. uit het Belgische Merksem. Op weg naar Rilland Bath, waar (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Op de Seissingel stak het negenjarige jongetje M.H. v.d. B. uit Mid delburg plotseling de weg over. Hij werd aangereden door een bus, bestuurd door J.M. uit Vlissingen. Het jongetje is met vrij ernstige verwondingen overgebracht naar het Gast huisziekenhuis te Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Als niet snel wordt ingegrepen, krijgt het Zeeuwse landschaps- schoon op korte termijn een gevoelige klap te verwerken. Het zal dan niet zolang meer duren voordat Zeeland gecon fronteerd wordt met een volle dige kaalslag van grote stuk ken dijken. De karakteristieke bomenbeplanting op een be langrijk deel van de Zeeuwse dijken werd vooral vlak na de Tweede Wereldoorlog aange bracht. Omdat die bomen zo langzamerhand allemaal ka- prijp zijn, zullen ze zonder de nodige maatregelen straks al lemaal tegelijk verdwenen zijn. Met deze waarschuwing trok het PvdA Statenlid E. Boissevain gistermiddag aan de bel binnen de provinciale commissies voor ruimtelijke ordening en streekplannen, die zich over de nieuwe provin ciale begroting bogen. Hij vroeg gedeputeerde P. Boersma (eveneens PvdA) of de provincie niet coördinerend en stimulerend op kan treden om de eigenaars ertoe te bewegen niet allemaal tegelijk met de bijl te gaan hakken, maar meerjarige kap- en herbe- plantingsplannen op te stellen. Op Zuid-Beveland, waar het gaat om slechts enkele eige naars met grote stukken dijk, blijkt volgens het statenlid al de nodige aandacht te bestaan voor de dreigende kaalslag. Elders, waar het gaat om vele eigenaars met kleine stukjes dijk, is volgens hem een initia tief nodig om tot overleg te komen. Gedeputeerde P. Boersma zegde het statenlid toe de gemeenten en de water schappen eens op de zaak te wijzen en ook in het aankoop beleid van Natuurmonumen ten met de situatie rekening te houden. De problemen rond natuur- en landschap liepen gisteren als een rode draad door de ge combineerde vergadering van beide commissies heen. Het re geringsbeleid om bepaalde natuurgebieden veilig te stel len door met de boeren (de grondgebruikers) tegen zekere vergoedingen zogenaamde be heersovereenkomsten af te sluiten, lijkt niet de gewenste vruchten af te werpen. Daar waar over de financiële ver goedingen te weinig zekerheid bestaat, moet volgens het VVD-statenlid C. van Beekom voorkomen worden dat bij de boeren onjuiste onjuiste ver wachtingen worden gewekt. Het statenlid Boissevain be keek de problematiek precies van de andere kant. De land bouw ziet het sluiten van be heersovereenkomsten volgens hem helemaal niet zitten, om dat men in die wereld vindt dat landbouwinkomens alleen maar de agrarische bedrijfs voering zouden moeten komen. Boissevain: „Als de natuur beschermingsconsulent met de centen op zak langs de deur gaat, dan nemen de boeren het geld niet aan". Gedeputeerde P. Boersma liet de kerk in het midden: „Ik heb de indruk", zei hij, „dat de beheersgebie den zowel een zoethoudertje zijn voor de boer als voor de natuurbescherming. De beste oplossing is gewoon aanko pen". Die aankopen, zo gaf hij toe, gaan de overheid wel veel geld kosten. Het CDA-staten- lid A. Dek toonde zich daar over nogal bezorgd. Hij wilde wel eens cijfers zien over de te verwachten aankoopkosten. hij lid is van een motorcross vereniging, verschalkte hij op een vroege zondagmorgen spelenderwijs met een welge mikt schot uit zijn kogelge weer een overstekende fazan tenhaan, hetgeen niet onop gemerkt bleef. „Stropen noem ik dat", aldus mr. Besier. „En bovendien vind ik dat iedere Belg nu maar eens moet weten dat hij zijn wapen kwijt is, zo dra hij ermee over de grens komt". De Belg kreeg het ge- buikelijke tarief. Zijn landgenoot M.v.d.B. uit Westdorpe kwam er met 750,- genadiger vanaf. Hij had enkele jaren geleden wel iswaar zijn wapenverzameling in België achtergelaten toen hij verhuisde naar Nederland, maar geen afstand gedaan van een alarmrevolver en een re volver voor het afschieten van lichtpatronen. Een zeer ernsti ge zaak noemde de officier van justitie het in bezit hebben van een alarmrevolver, vooral wanneer die bovendien van het merk Arminius is. Dit alarm wapen immers, zo benadrukte hij, kan na een kleine ingreep worden veranderd in een le vensgevaarlijk schiettuig. Het wordt dan ook herhaaldelijk bij overvallen als zodanig ge bruikt. (Zie ook laatste pagina Stad en Streek). Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Droog en vrij zonnig. In de vroege morgenuren nog plaatselijk mist, middagtem- peratuur ongeveer 23 graden. Zwakke tot matige zuiden wind, aan de kust toenemend tot vrij krachtig. Vooruitzichten voor don derdag en vrijdag: Zonnige perioden en over wegend droog. Middagtem- peratuur ongeveer 20 graden. DEN HAAG Konstanz 410 plus 4, Rheinfelden 27f> plus 14, Maxau 507 plus 20, Plo- chingen 135 min 6, Mannheim 319 min 8, Steinbach 137 plus 1, Mainz 321 min 6, Bingen 184 min 1, Kaub 224 min 1, Trier 265 min 12, Koblenz 238 onv., Keulen 316 onv., Ruhrort 378 plus 1, Lobith 982 plus 2, Pan- nerdense Kop 949 plus 2, Nij megen 783 plus 4, IJsselkop 860 onv., Eefde IJssel 397 onv., Deventer 275 plus 1, Kater- veer/Spooldersluis 46 min 6, Borgharen 3871 min 60, Bel- feld 1131 onv., Grave beneden de Sluis 498 min 13. Morgen, donderdag 4 sept.: Bergen op Zoom 12.26 Hansweert 11.40 Terneuzen.... 11.10 en 23.44 Vlissingen.... 10.45 en 23.22 Wemeldinge 12.12

de Stem | 1980 | | pagina 13