KOV dreigt met staking in onderwijs DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND VST"8 J9DLMJES Egyptisch rijbewijs kan toch ingewisseld VRIJDAG Storen te breda - bergen op zoom - etten-leur goes - hulst - oosterhout - Roosendaal - terneuzen - vlissingen abon.prijzen; 15.51 per maand - 46.20 per kwartaal - 179.- per jaar - losse nummers o.es LAGERE JEUGDLONEN EN WW-UITKERINGEN, ZWARE CONTROLE OP KINDERBIJSLAG Bergse agenten helpen bij bevalling Brandstichting leverde ook fiscaal voordeel op AM«ÉWTIJ0 ij die nieuwe gestel gezegd >er, 2 x ds. >o bekijkt, let [et bijvoor- rood afstands- >estel zelf 10 Watt beeldbuis, teringen bijna 'audio ingang ïtere beeld- leorecorder. ïy Turbo heeft Ivan een TV [ijsklasse. [ze Trinitron, >ony's, niet let dit toestel [en dat in plaats van >n, een van de Firatostand Jimmy Carter belooft belastingverlaging Ook vervanging kunstgebit nu voor rekening van ziekenfonds BESTEM Forse straffen voor Jonge relschoppers op kermis 29 AUGUSTUS T980 2 FNV: Aanval op zwaksten \iliegretours \ianaf amsterdam .1851,- Hawaii Las Vegas1399,- Los Angeles1398,- Mexico1388,- Miami1190,- Portland1308,- Salt Lake City_1377,- San Diego1398,- San Francisco-1398,- Seattle1298,- Eis: twee jaar Bologna Dolman op zoek naar lek in Kamer Mits gehaald vóór 31 juli 'OM TE LEZEN? vergeet dan niet de „Kleintjes'' door te ngmen.Er staat vast iets van uw gading bij. Ook vandaag uitgeversmaatschappij de stem b.v. directie; dr. w.a.j.m. harkx. drs. j.h.m. brader. hoofdredacteur l. leijendekker. 120e jaargang no. 19268 Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - President Carter van Amerika wil in de komende vier jaar de belastingen met bijna 120 miljard gulden verlagen om de economische bedrijvigheid in zijn land op te peppen. Carter heeft een plan ingediend dat in twee jaar een miljoen arbeidsplaatsen moet opleveren. Voor economische projecten zal 5 miljard gulden worden uitgetrokken. Particulieren krijgen een belastingvoordeel zodat hun koopkracht toeneemt en bedrijven die slecht draaien krijgen aantrekkelijke fiscale mogelijkheden. (Zie ook pag. Binnen-Buitenland 2) UTRECHT (ANP) - Zie kenfondsverzekerden met een kunstgebit mogen hun prothese voortaan niet één maar drie keer op kosten van het ziekenfonds laten ver vangen. Het te vervangen ge bit moet dan wel ten minste acht jaar in gebruik zijn. Staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid heeft dit besloten op advies van de Ziekenfondsraad. De rege ling geldt voor volledige kunstgebitten en voor boven- en ondergebitten. Gedeelte lijke prothesen mogen in de nieuwe regeling één keer worden vervangen. Tot voor kort konden zie kenfondsverzekerden, ook als ze voor vele jaren op ge bruik van een kunstgebit waren aangewezen, maar in zeer beperkte mate rekenen op een - gedeeltelijk - op kosten van het ziekenfonds uit te voeren vervanging. Een volledig kunstgebit en een boven- of ondergebit konden tot dusverre slechts één maal op kosten van het zieken fonds worden vervangen. Daarna moest de verzekerde de prothese uit eigen zak be talen. Een gedeeltelijke prothese mocht tot nu toe alleen ver vangen worden door een an der soort prothese. Als de verzekerde zijn gedeeltelijke prothese toch door een iden tieke wilde vervangen, dan kon dat alleen op kosten van het ziekenfonds in bijzon dere gevallen van tandheel kundig-medische aard. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Al met ingang van het volgend jaar zal fors worden bezuinigd op de sociale uitkeringen, de kinderbijslag en de minimum jeugdlonen. Minister Albeda (Sociale Zaken) heeft een pakket maatrege len voorgesteld, die moeten leiden tot een besparing van 820 miljoen gulden. Hij heeft een beroep gedaan op de Sociaal Economische Raad hem zo snel mogelijk over de voorgestelde maatre gelen te adviseren. Alleen al in de sector van WAO en AWW komt de minister met maatre gelen, die het aantal personen in die uitkeringen met 20.000 moet verminderen. Dat moet een besparing opleveren van ruim 100 miljoen gulden. De minister zegt dat de fi- lanriële en economische om standigheden hem dwingen tot het maken van fundamentele keuze. Er kan niet langer wor den volstaan met bijstellingen. De vooruitzichten zijn weinig hoopgevend. Zij zetten de so ciale doelstellingen onder zware druk. Zij vormen een bedreiging voor de sociale katernen i binnen-buitenland 2 Poolse stakers opgeroepen tot matigheid binnen-buitenland 3 Vrije verkiezingen in Oeganda een lachertje binnen-buitenland 4 Surinaamse militairen exporteren revolutie naar de binnenlanden. binnen-buitenland 5 Vleesindustrie dreigt met afstoten 2500 banen show en zo Amerikanen lopen storm voor griezelfilms sport Hennie Kuiper; WK-parkoers alleen geschikt voor j klimmers merijntje Agenten: We hebben haar gewoon gesommeerd te voorschijn te komen. verworvenheden, de werk loosheid zal onrustbarend hoog stijgen tot 225.000, van de economische groei is niets meer te verwachten, de prijzen snellen omhoog en het finan cieringstekort van de overheid wordt geraamd op 6Vh procent. Groei Daarom is beperking van de groei van de uitgaven voor de sociale zekerheid een eerste vereiste. Gehandhaafd blijft zoals gemeld netto-nettokop peling tussen het minimum loon en de sociale uitkeringen. Een van de maatregelen waarmee een bedrag van onge veer 100 miljoen gulden wor den bezuinigd, is de afschaf fing van de bejaarden- en ar beidsongeschiktheidsaftrek ken voor de belasting. In voor bereiding zijn maatregelen om het oneigenlijk gebruik en misbruik van uitkeringen te bestrijden, zoals de meervou dige kinderbijslag voor stu derende kinderen, die welis waar zijn ingeschreven bij een onderwijsinstelling, maar die niet voldoen aan dat criterium. De controle zal daarom wor den verscherpt o.a. door de in voering van een studietoets. Verder zal de kinderbijslag voor leerlingen die een paar De FNV vindt de kabinets plannen om te bezuinigen op de sociale uitkeringen een rechtstreekse aanval op de zwaksten, aldus bestuurder Herman Bode in een reactie. Hij erkende dat er bezuinigin gen moeten komen. Die moeten er echter op gericht zijn dat minder mensen een beroep doen op de uitkeringen. Zo moet er gezorgd worden dat er werk is Als voorbeeld noemde Bode de WAO-plannen. Mensen die nog kunnen werken moeten werk gaan zoeken. Als je dat niet vindt krijg je nog een tijdje een WW-uitkering en daarna slechts een bijstandsuitkering. Volgens de FNV-hestuurder gaat het hierbij echt om een zwakke groep. Het CNV wacht met com mentaar tot het SER-advies op tafel ligt, aldus een woord voerder. dagen per week werken wor den afgeschaft. Het minimum jeugdloon zal worden verminderd. Werkne mers van 15 tot 22 jaar krijgen nu een minimumloon op basis van een 23-jarige, vermindert met 7,5 procent voor elk jaar dat zij jonger zijn. Dat per centage wordt verhoogd tot 10 procent Schoolverlaters moeten voortaan minstens een halfjaar wachten voordat zij aanspra ken kunnen maken op RWW- uitkering. Gehuwd werkende vrouwen zullen de premie voor de AOW moeten blijven beta len. Teveel betaalde premie, omdat man en vrouw geza menlijk al meer dan de pre- miegrens van 5.500 gulden betalen, kan niet meer met in gang van 1 januari worden te ruggevorderd. Dat levert voor de schatkist 500 miljoen gul den voordeel op in 1982. De verscherpte controle op de kinderbijslag door de studie- toets moet in dat jaar 100 mil joen gulden opbrengen. (Vervolg op pag. binnen-buitenland 2) (ADVERTENTIE) onbeperkt vliegen binnen de USA en Mexico: 30 dagen voor 585,- leidsestraat 81a, amsterdam telegraafstraat 9, tilburg, postbus 226, 5000 ae tilburg, telex 52492, viewdata 250 tel. 013-420081 of 321475, telefax 013-352745 Ja, zendt mij Informatie oven naam: adres: postkode: woonplaats: opsturen naar antwoordnummer 211, 5000 wb tilburg, postzegel is niet nodig. ST De Bergen op Zoomse agenten J. Zeelte (rechts) en R. Verschure hebben gisterochtend vroeg geassisteerd bij de bevalling van mevrouw Ed-Dai uit de Paulus Buyslaan in Bergen op Zoom. Omdat de dienstdoende huisarts moei lijk bereikbaar was vanwege de activi teiten van de telefoonmaniak (die een aantal Westbrabantse artsen regelmatig lastig valt), werd een beroep gedaan op de politie om de moeder naar het zie kenhuis te brengen. De beide agenten vonden het niet verantwoord de vrouw in barensnood met een poltiewagen te vervoeren. Daarom werd een ambulance besteld. Voordat deze arriveerde, begon de bevalling al, en even later was doch ter Nisa, het negende kindvan de familie Ed-Dai, geboren. Moeder en kind maken het, ondanks de aanvankelijke conster natie, goed. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - Twee jaar gevan genisstraf eiste de officier van justitie bij de Bredase recht bank gisteren tegen de 41-jari- ge J.L. uit Breda, omdat deze aangezet zou hebben tot brandstichting in zijn café restaurant Markendael. Vol gens de officier heeft L. tevens zijn assuradeurs opgelicht tot een bedrag van anderhalf mil joen gulden. Verdachte bekende voor de rechtbank dat hij de man die de brand heeft gesticht een ton cash had betaald. Van de ruim anderhalf miljoen gulden die hij van de verzekering had ontvangen, had L. naar zijn zeggen een half miljoen terug betaald als „schadeloosstel ling". Dat half miljoen heeft hij wel van de belasting afge trokken. Ook de honderddui zend gulden „loon" voor de brandstichter had L. fiscaal willen aftrekken, maar door een bijzondere voorwaarde van de belastingdienst bij ge legenheid van het opheffen van een beslag, ging dat niet door. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Zeven jeugdige Oosterhouters zijn gisteren in een sneLrechtzitting van de Bredase politierechter veroor deeld tot gevangenisstraffen van zesentwintig dagen tot twee maanden, omdat zij tij dens de kermis vorige week in Oosterhout stadgenoten had den gemolesteerd. De jongelui in de leeftijd van zeventien tot twintig jaar, hadden zonder duidelijke aanleiding passanten aange vallen, waarbij rake-klappen waren gevallen. De officier van justitie had straffen geëist van zes weken tot drie maanden. HET OPENBAAR ministerie in Bologna heeft gisteren tegen 28 rechtse extremisten arres tatiebevelen uitgevaardigd in verband met de bomaanslag van 2 augustus op het station van Bologna, waarbij 84 men sen om het leven kwamen en bijna 200 werden gewond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Op last van de voorzitter van de Tweede Ka mer, Dolman, wordt een on derzoek ingesteld naar het uitlekken van vertrouwelijke informatie van de zijde van de regering over het instellen van een visumplicht voor Surina- mers. In een brief aan de leden van de vaste commissies voor Bui tenlandse Zaken en voor Jus titie - de commissies die door minister Van der Klaauw en staatssecretaris Haars ver trouwelijk werden ingelicht - vraagt Dolman hem te berich ten of zij de strikte vertrouwe lijkheid van het overleg heb ben geschonden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De grootste onderwijs-vakorganisatie KOV dreigt met een onder- wijsstaking. Als minister Pais (Onderwijs) vasthoudt aan zijn plan om 800 miljoen gulden te snoeien in de salarissen van allen die in het onderwijs wer ken, zal de KOV overwegen de achterban tot staking op te roepen. Liever ziet de KOV echter dat minister Pais af treedt. De voorgestelde bezui niging houdt in dat de mensen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Mensen die vóór 31 juli in Egypte een rij bewijs hebben gehaald, kun nen dit inwisselen voor een Nederlands rijbewijs. Deze uitspraak deed de Raad van State gisteren in een beroep dat was ingesteld door een in woonster van Dordrecht, na dat de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland had beslist dat een Egyptisch rij bewijs niet kan worden inge wisseld. Op het provinciehuis van Zuid-Holland lag nog een voorraadje van zeshonderd omwisselingsaanvTagen uit de periode voor 31 juli. Na de uitspraak van de Raad van State zijn, aldus een woord voerder van deze provincie, de zeshonderd Nederlandse rij bewijzen de deur uitgegaan. De beslissing van de Raad van State houdt overigens niet in dat reisbureaus en rij schoolhouders weer rijbe- wijsreizen naar Egypte kun nen gaan organiseren. Eind juli is per Koninklijk Besluit bepaald, dat vanaf 31 juli bui tenlandse rijbewijzen in doorsnee niet meer kunnen worden ingewisseld voor een Nederlands rijbewijs. Een uit zondering is gemaakt voor Ne derlanders die minimaal zes maanden in het buitenland hebben gewoond en voor hen die aannemelijk kunnen ma ken dat ze het rijbewijs voor hun beroep nodig hadden. die in het onderwijs werken ei volgend jaar gemiddeld 2.600 gulden in salaris op achteruit gaan. Ook de Nederlandse Fede ratie van Onderwijsvakorga nisaties vindt dat Pais maar beter zelf de consequenties kan nemen dan de last van hem niet welgevallige kabinetsbeslui ten af te wentelen op mensen die in het politieke spel geen invloed hebben. De NFO zegt „verbijsterd" te zijn over het plan-Pais, dat ze „even onzin nig" noemt als de aanschaf van een brandweerauto bekostigen uit de salarissen van de brandweerlieden. Het Nederlands Genoot schap van Leraren heeft uit protest tegen het plan van Pais elk overleg met het ministerie opgeschort. Pais heeft de woe de van de onderwijskrachten op de hals gehaald door zijn plan het grootste deel van de 800 miljoen die hij in opdracht van het kabinet moet bezuini gen op zijn begroting te laten betalen door de leerkrachten zelf. Maar ook het feit zelf dat Pais in het kabinet akkoord is gegaan met zo forse bezuini gingen heeft de KOV tot deze scherpe reactie gebracht. VISSEN (Guinness record) Het langst durende gevecht van één man metéén vis nam 32 uur en 5 min. in beslag. Dat robbertje werd op 21 en 22 januari 1968 gevochten door Donald Heatley met een z.g. breedbek-vis. Het beest had een lengte van ruim 6 meter en woog 680 kg. Je vraagt je bij zo'n situatie wel af wie er nou wie aan de lijn had. De vis heeft Donald in elk geval alle hoeken van Mayor Island laten zien, totdat na 80 km ronddollen de lijn knapte. „Barst", moet Donald toen gemompeld hebben. Heet aan nemelijk, ofschoonDe Stem past beter op haar woorden. DE STEM - taal van gans een volk NIEUWE ABONNEE-BON: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode/Plaats: Betaalt: 15.51 per maand - Of: 46.20 per kwartaal Hij/zij ontvangt De Stem eerst 2 weken gratis. Opgegeven door abonnee: Naam: Adres: Postcode/Plaats: Als kado ontvang Ik graag: Parker Jotter of Baddoek Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, antwoordnr. 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076 - 22 25 55.

de Stem | 1980 | | pagina 1